INZICHT EN UITZICHT Den Uyl keek 30 jaar lang vooruit GEBOEKT PZC/zaterdagkrant Ondernemer Onvermogen Blote Jan Indianen Luchtatlas Jeruzalem Kort ZATERDAG 2 DECEMBER 1978 22 Schrijvende politici zijn in Nederland dun gezaaid. Voorzover politici in Nederland hun woorden in druk laten verschijnen moet dat meestal worden gezocht in de sfeer van de actuele stukjes in de bladen, die hun politieke partijen uitgeven. Slechts enkelingen komen iets verder met hun schrijverij. Vondenling deed enkele pogingen, waarvan vooral zijn'Na- smaak en voorproef politiek-inhoudelijk betekenis had. Begin dit jaar kwam Ed. van Thijn met zijn eveneens op de politieke actualiteit gebonden 'Dagboek van een onderhandelaar', dat een relaas gaf van de kabinetsformatie van vorig jaar. Uiter aard moet in dit verband ook even Jan Terlouw worden ge noemd als schrijvend politicus, al hebben zijn boeken dan ook slechts zijdelings iets met de actuele politiek te maken. Vorige maand verscheen onder de titel 'Inzicht en uitzicht' (een variant op het eerste boek van Vondeling?) een serie opstellen 'over economie en politiek van de hand van Joop den Uyl. dewe- leens als 'eenvoudig econoom' aange duide inwoner van Buitenveldert. die vanaf kort na de oorlog een rol speelt in de Nederlandse politiek Den Uyl meldt in de inleiding tot zijn boek, dat hij 'geen enkele pretentie van terugblik of historische karak teristiek' heeft Wel maakt hij zijn lezer alvast attent op de inhoudelijke cen suur in de verzameling opstellen (re devoeringen. artikelen, rapporten, die een periode van ruim dertig jaar om vatten). Tot het begin van de jaren zes tig bepleit Den Uyl steeds verbeterin gen in socialistische zin binnen de structuur van de welvaartsstaat In 1963 verschijnt een rapport van het wetenschappelijk bureau van de PvdA. de dr. Wiarda Beekman Stich ting, dat als titel heeft 'Om de kwali teit van het bestaan, een studie over besteding van de groei van het natio naal inkomen'. Het eerste hoofdstuk 'De kwaliteit van het bestaan' momo- reert. dat de opmerkelijkste ontwik keling van na de oorlog de gestadlgde groei van de welvaart is. De maat schappelijke ontwikkelingen, zo schreef Den Uyl in 1963 al kenmerkte zich door disharmonieën: :Er is een grote ongelijkheid in de verdeling van het particulier beschikbare inkomen en ongelijkheid in de verdeling van het inkomen, beschikbaar voor de par ticuliere bestedingen enerzijds en dat, beschikbaar voor gemeenschappelij ke voorzieningen anderzijds'. Een ge luid dat steeds -ook als de stukken zijn geschreven in economisch minder voorspoedige tijden - terugkeert. De spanning tussen de particuliere be stedingen en de collectieve sector. Al in 1963 analyseerde Den Uyl. dat de toen bestaande groei van het reeie in komen per hoofd van de bevolking na der gericht en afgestemd moest wor den dan in de bestaande maat schappelijke orde het geval is, om tot groter welzijn en rechtvaardiger ver houdingen te komen. Keuzen In de bundel opstellen doet Den Uyl zich kennen als een econoom, die de jaren door mede op basis van zijn we tenschap tot politieke keuzes komt. die uitzicht bieden op een socialisti sche samenleving. Doordat de teksten vrijwel ongewijzigd ten opzichte van de oorspronkelijke versie zijn gepu bliceerd kan de lezer kennis nemen van de evolutie van Den Uyl in de ach terliggende dertig jaar. In het tweede opstel al -Nederland leefde in de ban van de wederopbouw en werd geregeerd door kabinetten op brede basis met Drees aan het hoofd, die niets moest hebben van polarisa tie- neemt Den Uyl stelling tegen de toen bestaande KVP-opvattingen. die zich keerden tegen nivelleringspogin gen. In die eerste opstellen schetst Den Uyl hoe volgens hem de samenle ving moet worden ingericht. Het zijn idealitische schetsen, die zijn geschre ven door een Den Uyl. die nog met de teleurstellingen van het besturen heeft gehad. Naarmate Den Uyl zich politiek verder ontwikkeld, komt hy tot de overtuiging, dat de stappen in de richting van de door hem vurig ge wenste maatschappij klein kunnen zijn. Het treffendst wordt dan ver woord in het inmiddels beroemd ge worden artikel 'De smalle marge van democratische politiek' Den Uyl was vele anderen inmiddels al voorgegaan ln de wetenschappelijk onderbouwde overtuiging, dat de economische groei dienl te worden afgeremd. In 'Die tijd komt nooit meer terug1 (een op 17 mei 1977 voor de TH Eindhoven college dat sterk de aandacht trok) liet Den Uyl er geen keus over. dat naar zijn mening de keus gemaakt moet worden voor een verdere ordening en planning van prodiktie en verbruik, voor verge- meenschappelijking en voor humani sering van de arbeid In een nog niet eerder gepubliceerd opstel 'De toekomst onder ogen zien verdedigt Den Uyl de lijn. die hij dertig jaar lang heeft gevolgd. Hij verdedigde de ontwikkeling van een maat schappij. 'gekenmerkt door spreiding van inkomen, kennis en macht een maatschappij waarin de gelijkwaar digheid van mensen tot gelding komt. de burgers deel hebben in het bestuur van onderneming en overheid, waarin macht op een controleerbare manier wordt uitgeoefend, waarin vrouwen zijn bevrijd uit hun tweederangs posi tie en gelijkwaardig deelnemen in het maatschappelijk verkeer, kortom een samenleving, die ik nog altijd het liefst als socialistisch-democratisch be noem'. Over de kansen op een derge lijke maatschappij is Den Uyl niet zeer helder in dat laatste opstel Hij somt overtuigend somber een reeks slechte vooruitzichten op en hij herinnert aan een aantal beleidsaanzetten van het door hem geleide kabinet. ,.Het begrip 'selectieve groei' als geïntroduceerd door het kablne-Den Uyl, beoogt de produktie van kapi taalgoederen en infrastructuur te be grenzen tot wat nodig is voor werkge legenheid en handhaving min of meer van het bereikte levenspeil, terwijl op zet is de produktie van diensten, ge meten naar maatschappelijk nut, ver der uit te breiden. Het behoeft nauw elijks betoog dat een dergelijk groei- begrip, consequent doorgedacht, moet leiden tot een heroriëntering van produktie en werkgelegenheid en zal leiden tot een geleidelijke stabilisatie van het beslag op schaarse grondstof fen enenergie Zich bepalend bij de keuze voor de komende decennia no teert Den Uyl: „Er werken sterke krachten naar vermindering van de groei. Afremmen van grootschalige projecten om redenen van milieube- houd.verzadigingsverschijnselen in de consumptieve sfeer, verschuiving van industrie naar diensten, de kostenstij ging van grondstoffen en energie. De vraag is dan ook niet zozeer of we in steken op een lager groeiniveau dan wel of een economie met geringe en selectieve groei tot stand komt als re sultante van een bewust ordenings proces of chaotisch en stuurloos wordt afgedwongen"' Aanpak De Uyl kiest voor een geïntegreerde aanpak van dc problematic. Zij keus gaat naar planning op wereldschaal en breekt met het geloof in de afdoen de werking van de vrije-markteco- nomie zonder de werking van het prijsmechanisme op de schroothoop te werpen. Het was ook allemaal te rug te vinden in zijn alternatief op Bestek '81 en de toelichting daarbij. In het slotopstel laat Den Uyl er geen misverstand over bestaan, dat aange zien de mogelijkheden op een meer derheid van socialisten en linkse de mocraten klein zijn, de PvdA telkens weer de keus moet maken tussen vormgeving aan de toekomst in coali ties met dreigende onherkenbaarheid en helderheid ln de oppositie: „Simpel gezegd, het is van de grootste beteke nis dat de PvdA regeringsparty is. ju ist omdat de beslissingen nu en in de komende jaren van zo ingrijpend be lang zijn. Het is ook waar. dat juist vanwege de aard van de te nemen be slissingen de voorwaarden, die de PvdA aan het te voeren beleid moet stellen, zwaar zullen zijn". Den Uyl herinnert eraan, dat hij kort na de oorlog voor de machtvorming terwille van een maatschappelijke controle op de kernenergie een beroep deed op 'de revolutie van de gewone man. de arbeider, de professor, de fab rikant'. Nu meent hij: „De gevaarlijk ste dreiging voor de komende periode is het overheersen van de technocra ten en de anonieme machten. Bu reaucratie wordt een lege huls als de burgers het wel geloven en in feite af stand doen van hun verworven rech ten". De Uyl heeft met de bundel opstellen inzicht verschaft in de ontwikkeling van zijn politiek denken. Hij geeft er blijk van over een vaak zeer vooruit ziende blik te bschikken en is con sequent in zijn betogen, waar het gaat om de rol van de economie, die zijns inziens ondergeschikt moet zijn aan maatschappelijke doelstellingen, waartoe de overheid de mogelijkhe den met hebben. Men behoeft geen medestander van Den Uyl te zijn om deze bundel op stellen toch met belangstelling te le- I Willem Wisse. Pas toen de bezetting was afgelo pen begrepen we de volle omvang van onze voor-oorlogse nalatigheid: het leren omgaan met een situatie die an ti-democratisch, on-Nederlandse, dictatoriaal en misdadig is. Is het dan nu te veel ons af te vragen wat er ge daan is om zo'n toestand, nooit hele maal vergelijkbaar, straks het hoofd te bieden? Ik denk dat het antwoord op die vraag ontkennend is. Er is na melijk niets gedaan. Een nieuw il legaal Trouw zal onvermijdelijk weer moeten vragen: saboteer de maatre gelen van de overheid". Dick Houwaart, oud-journalist, te genwoordig overheidsvoorlichter, trekt in zijn voorwoord bij de heruit gave van alle Trouw-nummers uit de Tweede Wereldoorlog, de functie van deze illegale krant uit de jaren 1943- 1945 opvallend nadrukkelijk door naar de toekomst. De geschiedenis van de ondergrondse pers in de oorlogsdagen is al in verschillende boekwerken vastgelegd. L.E. Winkel deed het in 'De ondergrondse pers" 1954), Hllle de Vries in "Een ophitsend geschrift' (19681 en dr Lou de Jong op ver schillende plaatsen in delen van zijn standaartwerk 'Koninkrijk der Ne derlanden in de Tweede Wereldoor logToch komt de invloed, de zeg gingskracht, de opbeurende en sys- temtisch tot verzet oproepende taak van de illegale krant nu, zo'n 35 jaar later, niet beter tot zoiets als een her opleving dan wanneer je in de gele genheid bent om die krantjes nog eens in handen te nemen. Duizenden Ne derlanders zullen er exemplaren van hebben bewaard: ze herlezen betekent de sfeer oproepen waarin ze toen wer den gelezen. Toch worden ze als maar zeldzamer, die illegale nummers van 'Vrij Nederland', van 'Het Parool' van 'De Waarheid', van Trouw'. Daarom is de heruitgave van alle 43 officiële il legale nummers van 'Trouw' (het eerste nummer verscheen ter gelegen heid van de geboorte van prinses Mag- riet onder de kop 'Oraiyebode') zo'n goede greep. Juist nu we ook in 1978 steeds weer opnieuw met allerlue al lerlei uit die oorlogsdagen van 1940-'45 worden geconfronteerd. Het is een bundel verzetslectuur uit de eerste hand. die eerste jaargangen van Trouw. Geinfecteerd door de actuali- teite van vandaag blader je enn. En dan kom he in het nummer van 8 april 194311 e j aargang nummer 4ergens op dezelfde pagina twee berichten tegen waartussen je nu een verbinding legt. Het ene gaat over de verzetsgeest die er heerste onder al het personeel van de hervormde stichting voor zenuw- en geesteszieken 'Port Natal' in Assen, toen daar in opdracht van de Duitsers een begin moest worden gemaakt met het 'halen' van de Joodse patiënten. De staf werd gearresteerd toen ze weigerde daaraan mee te werken, het personeel liet een gesloten solidariteit zien Het andere bericht gaat over 'de meisjes van de post'. Letterlijke tekst: ;Meisjes van nauwelijks duizend we ken lopen langs de straten van onze dorpen en steden en bezorgden de post. En terwijl zij dit doen rijen zich de postambtenaren aaneen, die wer keloos worden gemaakt om naar Duitschland te worden getranspor teerd. Moet ons oordeel over deze jo ngedames nu beleefd wezen? J. rouw -schrijft Houwaart-ademt een geest van onverzettelijkheid, van een brok Calvinistisch graniet. Er valt over niets en met niemand te marchanderen. De zaken staan, zoals niet ongebruikelijk in de ARP en ge reformeerde kringen, recht overeind. Steil, principieel. Oranjegezind, va derlandslievend, onverzoenlijk. Hij heeft gelijk, Houwaart, en het aardige van zijn inleiding tot deze facsimile uitgave is. dat hij bij verschil lende opvallende trekjes uit de berichtge ving en benadering van deze illegale krant kan verwijzen naar naar de oor spronkelijke tekst op volgende pagi na's van de volledige Trouw-jaargan- gen. Hoe de illegale krant uit de oorlogsda gen de lezer bereikte en hoe die lezer met zijn krant behoorde om te gaan spreekt het duidelijkst uit de eerste regels uit een van de eerste nummers: "Geef dit blaadje na ernstige lezing aan een ander, maar zorg ervoor dat die ander met weet van wien hij het ont vangt. Verlies nimmer de voorzichtig heid by de verspreiding uit het oog. De verspreider worde aan den ontvanger nimmer bekend'. Een verzoek en een waarschuwing, die de beklemming te kent waarin de ondergrondse pers opereerde. In Trouw zelf (je kunt het er in dit boek in de authentieke tekst op nalzen) is het probleem van de jo urnalistiek in oorlogstijd scherp aan de orde gesteld. 'Als er een ding duide lijk geworden is in deze jaren dan is het wel, dat een krant in 'bezet gebied' onmiddellijk haar werk moet staken. De mensen die re werken moeten de pen neerleggen, want elke handeling wordt door de vijand gebruikt in zijn dienst.' Houwaart actualiseert dat vraagstuk Realiseert de journalist van 1978 zich dat zoiets zich weer kan voordien? Geeft hij zich er rekenschap van dat hy morgen brodeloos kan zijn als vandaag de dictatuur toeslaat? Weet de journalist dat hij vandaag een instrument van de dictatuur is, omdat hij gisteren verzuimde zijn pen neer te leggen? En de overheidsvoorlichting? De samensteller van dit boek voelt zich ook in die kwaliteit aangespro ken. Kan hij de leugens en verzinsels over zyn lippen krijgen en toch bewe ren de openbaarheid en de democratie te dienen? De heruitgave van alle Trouw-num mers uit de Tweede Wereldoorlog is een document met nog een heel hoge hoge actuele waarde. vdM. (Trouw, een ondergrondse krant. Uitge versmaatschappij J.H. Kok BV, Kampen 32,50). BRUINS SLOT Omdat het tydschnfi Bedrijfskunde vijftig jaar bestaat kwam bij Kluwer- een jubileumbundel uit onder redactie van dr C van Dam In deze bundel geven twaalf prominenten' hun visie op de verhouding tussen modern on dernemersschap en de overheid. Die twaalf zijn: drs. R F M, Lubbers, mr drs H Langman, drs. J M. den Uyl. K. Fibbe. dr. W F. Duisenberg, dr. W. Drees sr.. dr J.W de Pous, prof J J.J van Dijck. jhr mr F O J Sikkenghe, dr P. Lieftmck. prof dr J Tinbergen en dr ir W J. Beek Aan de orde komt onder meer de in vloed van de maatschappelijke ont wikkelingen op de relatie ondernemer- overheid: Langman wil een zo groot mogelijke vrijheid voor producenten en consumenten, terwijl Den Uyl be toogt. dat de maatschappelijke ver anderingen de rol van de ondernemer terugdringen. Fibbe en Duisenberg concluderen in opstellen over deelne ming in individuele ondernemingen, dat gedecentraliseerde besluitvor ming binnen zelfstandige onderne mingen een essentiële voorwaarde blijft Duisenberg legt hierbij de na druk op het functioneren van onder nemingen binnen door de overheid vastgestelde kaders. Fibbe betoogt dat overheidssteun aan het bedrijfsle ven alleen aan gehele bedrijfstakken moet worden gegeven. Hoewel een ontkoppeling van de rela tie arbeid-inkomen met een recht op een basisinkomen door De Pous na strevenswaardig wordt genoemd, stelt hij hierbij, dat dit zal leiden tot een algehele ontregeling en desintegratie van de maatschappij. Jhr Sikkinghe gaat in op de verwevenheid van de Ne derlandse met de Internationale eco nomie en betoogt, dat nationale ba sisbeslissingen tegen internationale ontwikkelingen in. onmogelijk zijn. Lieftinck gaat in op mogelijke ontwik kelingen van de internationale eco nomie. Hij komt daarbij tot de con clusie dat de huidige omstandigheden de Nederlandse ondernemers tot uiterste krachtsinspanning zullen dwingen om in de toekomst niet acherop te komen. Ondernemer en overheid verscheen bij Kluiver en kost f 32.50 Het afgelopen voorjaar exposeerde Oscar van Alphen in het Stedelijk Mu seum in Amsterdam een grote fotore portage, die hij in de Duitse Bonds republiek maakte. Van Alphen, die bekendheid verwierf door zijn foto's in Vrij Nederland en De Groene Am sterdammer. geeft met zijn fotorepor tage Het rijke onvermogen een weinig opgewekt beeld, Hij laat West-Duits- land zien als het land waarin zich op alle mogelijke maatschappelijke ge bieden ontwikkelingen voordoen, die de individuele vrijheid bedreigen en aantasten: Notstandsgezetze, Berufs- verbote en geweldadige uitingen van links en rechts extremisme. Het boek bevat een keus uit de expositie van het afgelopen voorjaar. De foto's zijn voor zien van uitgebreide onderschriften, terwijl de redactie van het tijdschrift 'Onze Buren Rechts' tekent voor een analyse van de politieke verhoudingen in West-Duitsland. Die analyse munt miet uit door gedegenheid en is derma te oppervlakkig, dat er niet veel meer mogelijk is dan bevestiging van be staande meningen of vooroordelen. Grafisch ontwerper Kees Nieuwen- huijzen zorgde voor een vormgeving, die aansluit by de betrokkenheid van fotograaf en schrijvers bij het onder werp Het rijke onvermogen door Oscar van Alphen verscheen bij Van Gennep en kost 14.50. Gerard de Ley, die eerder ook al het citatenboekje Boonapartjes samen stelde. heeft in Beter blote Jan dan dode Jan. uit alle boeken van Louis Paul Boon uitspraken bij elkaar ge bracht. Het is door zyn opzet een ta melijk willekeurige verzameling ge worden van uiteraard uit hun verband gerukte zinnen. Het boekje is vooral voor degenen, die Boon als schrijver wat beter kennen de moeite waard. Beter blote Jan dan dode Jan door Ge rard de Ley verscheen bij de Arbeiderspers en kost 14.50 Over de Indianen bestaat veel misver stand Vaak is hij getekend als een primitieve barbaar die de voortgang van de beschaving belemmerde of als een geromantiseerde 'nobele wilde" Zelden is de Indiaan gezien als een ge woon menselyk wezen met de kracht en hersens om zich voortdurend aan zijn omgeving aan te passen. De Ame rikaanse National Geographic Society probeert met een deskundig samen gesteld en uiterst boeiend en kunst zinnig geïllustreerd fotoboek mythe en werkelijkheid over de Indianen van elkaar te scheiden. Het tekent de komst van de mens in Amerika en loopt zijn verspreiding over dit continent na, waarbij culturen tot ontwikkeling kwamen. Maar het verhaalt ook van de botsing van cultu ren toen de blanke invloed won. De roodhuid is er - ondanks alles - nog steeds Op het ogenblik groeit het aan tal Indianen percentage-gewijs sneller dan dat van de rest van de Amerikaan se bevolking. En wat de Indiaan van vandaag betreft: al heeft hij kleding, bestaansmiddelen, woningen, taal en zelfs iets van zijn rituele leven gewij zigd, hy is nog steeds Indiaan Het fo-l toboek laat hem zien. zoals hij is 'De Indianen. Unieboek BVBusswn. f 57,-) Het Koninklijk Nederlands Aard rijkskundig Genootschap heeft ter gelegenheid van het honderdjarig be staan een 'Luchtatlas van Nederland' samengesteld. Het is een inventarisa tie geworden van ons woongebied, een verhaal over de wording van het nu zo volgestopte land in het verleden, het heden en de toekomst. De luchtfoto is 'een sterk samen bindende factor geworden tussen de i verschillende geografische weten schappen'. Voor ieder die in zyn werk of interesse te maken heeft met stads vernieuwing en -uitbreiding, land- schapsvorming en -beheer en voor ieder die zich bezig houdt met het leefmilieu in Nederland en de daarbij behorende geografie is dit ju bileumboek met de nadruk op het me dium van de luchtfotgrafie op een heel 1 aparte wijze verhelderend De lucht foto (en Nederland wordt uitvoerig be- i handeld) geeft een overzicht; tekst en kaartmateriaal vertellen van de wer kelijkheid die in de foto's schuilgaat s i Luc/itatlas van Nederland, Unieboek I s BV Bussum, f 29,50) I Er zullen weinig steden in deze wereld zijn. zo bekend óok by velen die er t nooit zijn geweest, als Jeruzalem, Inde serie 'Kijk op...' is nu een fotoboek ver- 1 schenen van A. van der Heyden en Shlomo S. Gafni, dat de herkenning van wat deze stad als bakermat voor de westerse beschaving uit verleden j en heden te bieden heeft, er alleen nog maar gemakkelijker op maakt. Jeruzalem, het middelpunt van drie grote wereldgodsdiensten (de chris telijke, Joodse en Islamitische), staat i ook vandaag nog centraal in de be- I langstelling. 'Kijk op Jeruzalem'is een dwaaltocht door de smalle straatjes van de stad, door de beroemde poor- j ten. over de Via Dolorosa, langs de Klaagmuur en naar al die andere cul tuur-historische waarden. Het is ook I een ontmoeting met de mensen in deze stad. Met 350 foto's m kleur en een bondig geschreven tekst is dit boek een waardige voortzetting van een kwalitatief hoog genoteerde reeks. iKijk op Jeruzalem. Elsevier Neder land BV. Amsterdam, 29.50) UTTA DANELLA WAT HET HART NIET WEET. Aan de succesvolle ro mans van Utta Danella. zoals 'Stella i Termogen' en 'Een zomer vol geluk' is een nieuwe toegevoegd: 'Wat het hart niet weet' Een verhaal over de Jonge i vrouw Barbara von Tallien die terug keert naar het huis van haar voor ouders. Een uitgave van Zuidholland se uitgeversmij. MOLLIE HARDWICK. DE DAME VAN DUKE STREET Romantisch levensverhaal over de succesvolle Louisa Leyton in het Engeland van I voor de Eerste Wereldoorlog Het boek is voorzien van foto's, ontleend aan de gelijknamige televisieserie die mo- menteel wordt uitgezonden. Een El- sevier-uitgave HENRY PAHLEN DE WOESTIJN- KAT. Nieuwe roman van de schrijver j van o.a 'Spel met de liefde zich dit maal afspelend in de wereld van pijp leidingen. handel in slavinnen en de woestijn. Uitgeverij Elsevier, 24.50 MAZO DE LA ROCHE: LIEF EN LEED OP JALNA. In-de 16-delige fa miliegeschiedenis over drie generaties van het geslacht Whiteoak verschenen deel 12.13en 14 'OogstopJalna'.'Lief i en leed op Jalna' en 'Terugkeer naar Jalna'. Uitgeverij Het Spectrum, J 15.50 per deel. HANNAH GREEN DE APOSTELEN VAN BROEDER BISSET Na de bun del 'En Sarah lachte' is nu van deze schrijfster verschenen 'De apostelen van broeder Bisset', een amerikaanse familiekroniek waarin een beschrij ving wordt gegeven van het stichten, j de opkomst en de ondergang van een godsdienstige sekte Een Hollandia- I uitgave 19.75 MOLLIE EN MICHAEL HARDWICK DE FAMILY BELLAMY Roman, ge- baseerd op de gelijknamige televisie- I serie rond de aristocratische engelse 1 familie Bellamy in de tijd van de eerste I wereldoorlog Uitgegeven door de Zuidhollandse uitgeversmij LEONARD HUIZINGA ADRIAAN, OLIVIER EN TARZAN Nieuwe avon turen van Adnaan en Olivier op het landgoed Korenvliet. Een uitgave, de zevende in de reeks rond Adnaan en j Olivier, van de Zuidhollandse uitge- j versmij. ANNA VALI: JA KUN JE KRIJGEN. Anna Vali, publiciste van weten- schappelijke en populair-weten- schappelijke artikelen op het gebied "J van o.a. studentenpsychiatrie en ge- j zinsproblematiek. beschrijft ln haar nieuwe boek 'Ja kun je krygen' het grote samenspel liefde, het contact, identiteit en de zoek naar volwassen heid. in de eerste plaats gericht op jon ge mensen Uitgeverij Hollandia, 16,50. ELSEVIERS NIEUW GROOT SPROOKJESBOEK Elseviers nieuw groot sprookjesboek, bewerkt door Jane Carruth. bevat achttien sprook jes uit de gehele wereld, bekend cn on bekend. en is voorzien van ruim twee honderd kleurenillustraties Het sprookjesboek kost 19.90. na 1 ja nuari 1979 24.50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 22