Discussie binnen PvdA over actiepartij weer opgelaaid DEFENSIE-UITGA VEN VAN DE VS MOGELIJK MINDER OMHOOG Nieuwe uitsluitingen in Westduits staalconflict KOOPJESDAG President Somoza stemt in met houden van volksstemming KNOV: loonsom hoger METAAL EN BOUW BIJTEN SPITS AF IN CAO-GESPREKKE1N Voorbeeldreglement ondernemingsraden Amerikaans budget onder invloed inflatie GIGANTISCH WEERKUNDIG EXPERIMENT Neckermann Postorders SER EN SOCIALE ZAKEN: Wapentransport met 'Breezand' schond embargo Zuid-Afrika Westduitser gezocht wegens schietpartij in Kerkrade ZATERDAG 2 DECEMBER 1978 PUBLIKATIE 'GEHEIM'RAPPORT WIARDI BECKMAN STICHTING (Van ome parlementaire redactie AMSTERDAM - De PvdA moet opnieuw een actiepartij worden, die daarnaast een harde opposi tie voert binnen het parlement. Ook zou de partij veel minder belang moeten hechten aan rege ringsdeelname, vooral wanneer deze macht gedeeld moet worden met CDA of WD. In ieder geval moet de partij minder betekenis hechten aan de rol van parlement en staat voor de verandering van de maatschappij, dan nu gebeurt. Dit staat in een tot nu toe geheim ge houden rapport van de Wiardi Be ekman Stichting (het wetenschappelijk bureau van de PvdA) over „socialisme en activisme". Een meerderheid van het partijbestuur van de PvdA lijkt de ze uitgangsstellingen te kunnen onder schrijven. Maandagavond komt het rapport binnen het bestuur opnieuw aan de orde. De komende discussie over de voor stellen van het rapport lijkt een moge lijk beslissende rol te zullen gaan spelen bij de keuze van een nieuwe voorzitter van de PvdA. De twee voornaamste kandidaten voor de opvolging van mevrouw Van den Heuvel zijn de Gro ningse oud-wethouder Max van den 'hfppr nlantVPH VfiflV Berg en het tegenwoordige Tweede- yuu' Kamerlid WimMeijer. Van deze beiden VPV7fïVOinO PMVtio geldt Van den Berg als de vertegen- Vtr purging c/MS lig woordiger van het linkse activisme in zieke pasgeborenen' UTRECHT - Voor erg zieke pasgebo- HARDE ACTIES ren kinderen moet het aantal zieken huisplaatsen in Nederland dat is uit- TU'T gerust voor intensieve zorg meer dan IVv/lN U V ü/lVL/ U VJ A verdubbeld worden. Dat voorkomt M/-.rlr/-vxTr»T<nrv niet alleen onnodige sterfte maar ook AAI\ VJli/lvUJN JLIavjU levenslange handicaps. De totale kos- de partij, terwijl Meijer de exponent van de parlementaire partij wordt ge noemd. Mislukt Een speciale commissie bracht het rapport na vijf jaar studie onlangs uit De opdracht hiertoe werd verstrekt door het partijcongres, dat in 1973 al eens besloot de PvdA weer om te bou wen tot een actiepartij. Volgens de commissie is dit streven in de afgelo pen jaren op enkele uitzonderingen na mislukt. Centraal in het discussiestuk staat de stelling dat de staat en het parlement niet het monopolie hebben van maat schappijhervorming. Medebeslissend hierbij zijn vooral processen in de sa menleving. Hiervan uitgaand gelooft het rapport dat de macht van de par lementaire organen overschat wordt. Het rapport betreurt het dat de PvdA, en voordien al de SDAP. zich hebben ontwikkeld van sociale beweging naar parlementaire partij. Vooral na de oor log zette deze ontwikkeling zich ver sterkt voort. Maar hierdoor is de ruimte voor buiten-parlementaire acties klein geworden. Zelfs werd de PvdA „her haaldelijk" doelwit van acties, zo meldt de commissie De samenstellers van het WBS-rapport wijzen erop dat het idee dat burgers via hun vertegenwoordigers in het parlement bepalen hoe beleid tot stand komt, niet met de werkelijkheid strookt. Ze willen dan ook dat de PvdA zich gaat afvragen hoe zij zich tot een meer maatschappij-gerichte partij kan omvormen. Dit kan onder meer gebeuren, zo suggereert het rapport, door gericht te streven naar coalities met min of meer verwante maat schappelijke organisaties. (Advertentie. ten die voor de verzorging van handicapt kind tijdens diens leven ten laste van de gemeente komen, kunnen voorzichtig geschat worden op 1,5 mil joen gulden. Uitbreiding van de hoogst noodzakelij ke voorzieningen moeten leiden tot een regionale taakverdeling in drie graden, van klinische zorg voor zieke pasgebo renen waarbij voor de meest intensieve verzorging wordt gerekend op een ver- pleegprijs van duizend gulden per dag gedurende gemiddeld tien dagen per kind. De Nederlandse Vereniging voor Kin dergeneeskunde heeft over de organi satie van de zorg voor zieke pasgebore nen een rapport uitgebracht. Gecon stateerd wordt dat de laatste 20 jaar de sterfte rondom de geboorte ten naaste bij gehalveerd is maar nog steeds drie keer zo hoog als in de volgende 15 le vensjaren. Verder blijkt een aanzienlijk aantal spastische kinderen hun han dicap rond de geboorte te hebben op gedaan zodat er alles bij elkaar reden genoeg is om de gezondheidszorg in de kritieke periode rondom de geboorte nauwgezet onder de loep te nemen. GENÈVE - Vrijdag is (in Tokio) een begin gemaakt met het be langrijkste ooit georganiseerde weerkundige experiment waar aan bijna alle landen van onze planeet deelnemen. Dit heeft de Wereldmeteorologische Organisa tie, WMO, in Genève meegedeeld. Het gaat er om gedurende een heel jaar de oppervlakten van de zeeën en de gehele aardse atmosfeer nauwkeurig in het oog te houden ten einde de verschillende na- tuurfenomenen beter te begrijpen en de nodige voorzieningen te ver beteren. De 149 deelnemende landen zullen gebruik maken van o.a. 9.200 waar nemingsstations op aarde, zes op vaste plaatsen liggende weersche- pen, negen kunstmanen, veran kerde boeien en 300 sonderings ballons. Voorts zullen de beman ningen van 7.000 zeeschepen en 1.500 burgervliegtuigen meteoro logische informaties doorgeven. Volgens de organisatie zal dit er mogelijk toe leiden dat men in 1980 met zekerheid het weer voor tien dagen kan voorspellen terwijl de weerkundigen zich thans nau welijks wagen aan prognoses voor een periode van meer dan 4? uur TIEL (ANP) - De heer C. Broekhuizen van het actiecomité-Verdugt en lid van de ondernemingsraad van dit bedrijf heeft donderdagavond tijdens een druk bezochte vergadering in de Tielse schouwburg gewaarschuwd voor har de acties als de leiding van ïnternatio- Müller bij haar besluit blijft. Doch teronderneming Verdugt te sluiten. 'Wij gaan door tot het bittere einde. Het einde van de zachte acties is in zicht', aldus Broekhuizen. De vergadering werd voorgezeten door burgemeester Broekens van Tiel. De bijeenkomst was een initiatief van o.a. de politieke partijen in Tiel en de Raad van Kerken. De ongeveer 400 aanwezigen onder steunden een motie waarin de intrek king van het besluit tot opheffing van Verdugt 120 werknemers) wordt geëist. Ter vergadering bleek verder, dat een delegatie van de raad van bestuur van Tnternatio-Müller volgende week maandag een tweede gesprek zal heb ben met b. en w van Tiel. Over het eerste gesprek begin deze week wilde burgemeester Broekens geen medede lingen doen. Wel zei hij. dat het tweede gesprek er niet zou zijn gekomen, als de mogelijkheid niet was opengehouden dat Verdugt toch zou blijven voortbe staan. i/ organiseert in Kapellebrug op elke 1e maandag van de maand een Openingstijden: 8.30 tot 12.00 uur en 13.30 tot 16.30 uur Deze 'koopjesdag' wordt aanstaande maandag gehouden in Kapellebrug Een groot aantal artikelen wordt dan zeer voordelig aan het publiek verkocht Wees er snel bij en profiteer van deze bijzondere koopjes! »- H=(: POSTORDERS Gentsevaart 77 - Kapellebrug 'CONCURRENTIE ONDERNEMERS' (Van onze redactie economie) DEN HAAG - In een brief aan de minis ter van sociale zaken zegt het Konink lijk Nederlands Ondernemers Ver bond, dat de op de arbeidsmarkt heer sende situatie van aan de ene kant het grote aantal werklozen en aan de an dere kant de omvangrijke bestaande onbezette vacatures heeft geleid tot een felle concurrentie tussen onder nemers bij het aantrekken van per soneel. Volgens het KNOV zal dit onge twijfeld leiden tot een omhoogstuwen van het incidentele loon, waardoor met name het midden- en kleinbedrijf bijzonder wordt getroffen. Het KNOV meent dat voor 1979 de loonontwikkeling 2 a 3 procent hoger zal uitkomen dan was geraamd. Hier door zal van de voor 1979 verwachte handhaving van het reële inkomen van de zelfstandige op het niveau van 1978 mets terechtkomen. Volgens het KNOV wordt deze situatie nog erger wanneer de subsidie op het minimum loon in 1979 niet meer wordt gegeven. Door het vervallen hiervan zal de loonstijging in 1979 in het midden- en kleinbedrijf ruim 1 procent ongunstiger uitvallen. Daarom verzoekt het KNOV de minister de subsidieregeling op het minimumloon te handhaven MANAGUA (RTR) - President Anas- tasio Somoza van Nicaragua heeft woensdagavond ingestemd met het houden van een volksstemming over zijn toekomst zoals een internationale bemiddelingscommissie had voorge steld. Het brede oppositiefront in de Midden- amerlkaanse staat was woensdag ak koord gegaan met het voorstel om bin nen twee maanden een referendum te houden over het al of niet aanblijven van president Somoza, maar het San- dinistische bevrijdingsffont wijst iede-' re regeling van de hand Het verklaarde al eerder dat Somoza alleen via strijd tot aftreden kan worden gedwongen De guerrillero's vrezen dat Somoza. wiens familie de helft van het land in bezit heeft, met de uitslag van het refe rendum zal knoeien Politieke analytici menen dat een oplossing nog niet he lemaal in zicht is omdat de oppositie een aantal voorwaarden had gesteld zoals de eis dat Somoza en zijn familie tijdens het organiseren en het uitvoe ren van de volksstemming niet in het land zijn. Somoza zei vrijdag dat hij van •plan is in Nicaragua te blijven. Ook zou er over gestemd moeten worden of er een grondwetgevende vergadering en een voorlopige regering moeten komen Als hij zou worden verslagen zou hij de macht niet overgeven aan een regering van nationale eenheid die door het bre de oppositiefront gevormd zou worden. De president ging ermee akkoord dat de volksstemming gehouden zou wor den onder toezicht van de Organisatie van Amerikaanse Staten. Hij stemde niet in met oppositie-eisen zoals de op heffing van de staat van beleg, terug keer van de nationale garde naar de ka zernes en beëindiging van perscontrole Maar over die eisen viel te onderhan delen hetgeen echter veel tijd zou ver gen. OBERHAUSEN- Door uitsluiting van hun werk beroofde staalarbeiders demonstreren in Oberhausen tegen de maatregel van de loerkgevers. die volgt op de door de vakbond uitgeroepen staking voor loonsverhoging en werkverkorting BONN (UPI/APA) - De pas begonnen metaalstaking in West-Duitsland heeft al spoedig een grimmig karakter ge kregen nu de werkgevers de tegenzet hebben gedaan acht fabrieken te slui ten tegenover de acht waar gestaakt wordt. Door deze maatregel kwamen 28.900 arbeiders Lijdelijk op straat te staan. In de bedrijven waar de metaal- arbeidersbond een staking heeft uitge roepen hebben 37.000 arbeiders het werk neergelegd. Volgens de vakbond proberen de werk gevers met hun uitsluiting de stakings kas te laten leegbloeden, want de uitge sloten arbeiders zullen door hun bond geholpen moeten worden Uit protest tegen de maatregel van de werkgevers legden vrijdag drieduizend arbeiders van de fabrieken van Mannesmann in Raadsleden kraken pand in Arnhem ARNHEM - Leden van de Arnhemse progressieve raadsfractie en be stuursleden van de PvdA. PSP en PPR hebben donderdagavond een pand ge kraakt in Arnhem. De wethouders D. van de Meeberg en E. Altena brachten als sympathisanten een bezoek aan het gekraakte pand. Hiermee protesteren de partijen tegen de anti-kraakartikelen in de Arnhemse Algemene Politie Verordening. Men vindt deze bepalingen onwettig, onde mocratisch. eenzijdig en discrimine rend. Door de kraakactie willen de ac tievoerders de politie dwingen proces verbaal tegen hen op te maken op grond van dezelfde APV. Daaruit moet dan een proces voortvloeien, waarbij de rechter moet bepalen of de anti-kraak artikelen gehandhaafd moeten blijven. De kantonrechter in Eindhoven heeft al geoordeeld dat het daar geldende anti- kraakartikel niet van toepassing is. De eigenaar van het Arnhemse pand heeft bij de politie gevorderd, dat de krakers uit het huis moeten worden gezet. Mulheim het werk neer. Zowel de bond als de werkgevers gaven vage verkla ringen uit waarin zij lieten doorscheme ren bereid te zijn te onderhandelen, maar er kwamen geen concrete voor stellen. De vakbeweging heeft het bod van de werkgevers om de vakantie van ruwweg vier tot zes weken per jaar te verlengen verworpen. De bond wil ver korting van de werkweek van 40 tot 35 uur. Men vermoedt datde vakbeweging de rechtsgeldigheid van uitsluiting op nieuw aan het oordeel van de rechter wil voorleggen. In het verleden zijn de werkgevers door rechtbanken in het gelijk gesteld. Industriebond NVV: 35-urige werkweek UTRECHT - De bouw en de metaal bij ten gelijktijdig de spits af in de loon onderhandelingen die nu per bedrijfs tak gevoerd gaan worden na het mis lukken van het centrale loonoverleg eerder deze week. Op 4 januari volgend Met wethouders bellen over de gemeentebegroting ZOETERMEER (ANPl - Iedere inwoner van Zoetermeer die wat meer wil weten over de gemeente begroting kan woensdag 6 decem ber de wethouders van die plaats opbellen. Zij zitten dan 's avonds in het ge meentehuis bij de telefoon om alle mogelijke vragen over de begroting te beantwoorden. Zoetermeer is naar beste weten van de afdeling voorlichting van de gemeente de enige plaats in Nederland, waarin de burgerij een service als deze wordt geboden. jaar komen werkgevers en vakbonden in de metaal voor het eerst bijeen om voor circa 350.000 werknemers te pro beren een nieuwe cao af te sluiten. Op dezelfde dag beginnen ook de onder handelingen voor de 250.000 werkne mers in de bouw. De vakbonden zullen pas tegen het eind van deze maand hun eisenpakket bij de werkgevers op tafel leggen. ..In leden vergaderingen wordt hierover nog vo lop overlegd", aldus metaalonderhan delaar Wamsteeker van de Industrie bond NW. „Vaststaat in ieder geval de eis van de 35-urige werkweek. Dat hoeft niet per sé een vrije vrijdagmiddag te zijn. Per onderneming moet dat worden bekeken", zo zei Wamsteeker. Voorzitter Dilo van Commenée van de Hout- en Bouwbond CNV is optimis tisch over de afloop van het cao-ge sprek in de bouw. „Wat ons betreft ko men we rond met de werkgevers. Ons pakket is niet zo zwaar", zo zei hij. Als enige heeft de CNV Bouwbond zijn ver langen voor volgend jaar al ingediend. Het belangrijkste is het behoud van de volledige prijscompensatie en uit breiding van de vakantie met een dag. Van ome redactie economie DEN HAAG - De commissie ondernemingsraden van de Sociaal-Economische Raad zal in samenwerking met het ministerie van sociale zaken een voorbeeld- reglement opstellen voor de ondernemingsraad-nieuwe-stijl. Daartoe is besloten, omdat de reglementen van ondernemingsraden, groepson- dememingsraden en centrale ondernemingsraden binnen een jaar na inwer kingtreding van de herziene Wet op de Ondernemingsraden aan de bepalingen daarvan moeten worden aangepast. Hoewel het voorbeeldreglement, dat begin 1979 zal worden vastgesteld, geen dwingend karakter kan hebben, meent de commissie ondernemingsraden van de SER. dat navolging ervan ten zeerste aanbeveling zal verdienen. Bekeken wordt nog of een aantal aanbevelingen zal worden gedaan over de gang van zaken met de overlegvergadering. Als alles volgens plan verloopt, zal er voor het eerst sprake zijn van één gezamen lijk voorbeeldreglement. Tot nu toe waren er aparte voorbeelden van het minis terie van sociale zaken en van de centrale werkgevers-en werknemersorganisa ties. Momenteel zijn er ongeveer 5000 OR-plichtige ondernemingen in ons land. WASHINGTON - President Carter heeft tijdens een persconferentie na drukkelijk in het midden gelaten of de Verenigde Staten zich zullen houden aan hun (door het merendeel van de NAVO-landen gedeelde) voornemen de defensiebegroting voor volgend jaar met 3 reële procenten te verhogen. Het is een voornemen dat de Verenigde Staten zijn NAVO-partners tijdens een topconferentie in Londen bijna an derhalf jaar geleden, min of meer heeft opgedrongen en waarbij Nederlands premier Van Agt zich dit voorjaar in Washington haastig heeft aangesloten. Het wordt evenwel steeds meer aan nemelijk dat het Amerikaanse defen siebudget onder Invloed van de strijd tegen de inflatie, die' gepaard gaat met beperkter overheidsuitgaven, met minder dan 3 procent zal stijgen. Carter verzekerde wel een stijging, maar zei niet hoeveel en sprak van het zoeken naar een evenwicht tussen di verse nationale belangen. De voor naamste economische adviseurs van de president hebben inmiddels aange drongen op een kleinere verhoging van de defensiebegroting en Alfred Kahn, Carters voornaamste inflatiebestrijder heeft onlangs gezegd dat er geen recht vaardiging op dit moment denkbaar is voor een verhoging van de defensiebe groting met 3 procent na aftrek van de inflatiekosten Met name van liberale kant wordt betoogd dat de defensiebe groting niet kan worden uitgesloten van bezuinigingsmaatregelen wanneer allerlei sociale programma's wel wor den geknot. Voorlopig zijn de presidentiële plan nenmakers voor defensie uitgegaan van een bedrag van 125 miljard dollar (ruim 250 miljard gulden) tegenover 112 miljard voor het fiscale jaar 1979 dat per 1 oktober van dat jaar een eind neemt. Volgens sommigen zou Carter daarvan een miljard willen terugne men, op grond van sedert 1977 aan merkelijk gewijzigde omstandighe den. Het i i veelzeggend voorteken dat van Amerikaanse kant nu wordt gewe zen op zulke bewoordingen in de Lon- dense overeenkomst als "omstreeks 3 procent", die thans ruimte blijken te la ten voor afwijkingen ter grootte van miljarden dollars In de Britse hoofd stad hebben de NAVO-lidmaten ook vastgesteld dat voor sommige landen de economische omstandigheden een limiet zouden stellen aan de verhoging van het defensiebudget. De aanstaande wijziging in het Ver enigde Staien-beleid zou vooralsnog voornamelijk blijken uit door Carter met een zekere passie ontkende plan nen voor het verbeteren van de burger lijke verdediging en voorstellen tot het houwen van een nieuwe eeneratie veel accurater intercontinentale kern raketten: de mobiele MX landraket en de Trident 2, die vanaf onderzeeërs wordt afgeschoten. Beide raketten zouden worden uitgerust met meer kernkoppen dan hun voorgangers en zouden met hun grotere nauwkeurig heid de Amerikaanse strijdkrachten in staat stellen bepaalde militaire doelen in de Sowjet-Unie aan te vallen. De nieuwe raketten zouden pas hal verwege de jaren tachtig ter be schikking komen. Tegen die tijd wil het Pentagon ook beschikken over betere communicatiesystemen die passen in het concept van een nucleaire aan- valsmaeht DEN HAAG (ANP) - Met het aan boord nemen van een lading granaathulzen voor vervoer van Barcelona naar Dur ban heeft het Nederlandse schip 'De Breezand' niet in overeenstemming gehandeld met het wapenembargo te gen Zuid-Afrika. Dit blijkt uit het antwoord van minister Van der Klaauw van buitenlandse za ken aan CDA-kamerlid Scholten. Van opzet van de kant van de rederij is tijdens het onderzoek op generlei wijze gebleken. In afwachting van de totstandkoming van een sanctiewet is dezer dagen de daarvoor in aanmerking komende ver voersorganisaties om de toezegging ge vraagd resolutie 418 van de veiligheids raad betreffende het wapenembargo tegen Zuid-Afrika nauwgezet na te le ven. HEERLEN - De 31-jarige Wcstduilser Johannes Weinrich wordt zowel door de Nederlandse politie als door het Bundeskriminalamt in Wiesbaden ge zocht voor zijn mogelijke aandeel in de schietpartij op 1 november aan de Ne derlands-Duitse grens in Kerkrade. Bij die actie kwamen twee douaniers om het leven. Een woordvoerder van het ministerie van justitie heeft bevestigd dat Weinrich betrokken is bij de zaak. maar niet direct als hoofddader wordt be schouwd. Een en ander zou duidelijk zijn geworden na reconstructie van de schietpartij en na onderzoek van de vingerafdrukken die voorkwamen op de bakkersauto waarmee de daders kort na hun actie zijn gevlucht. Zowel de Nederlandse als Duitse politie zijn zwijgzaam over het aandeel van Weinrich. De commissaris van Kerkra de spreekt de bevestiging door het mi nisterie van Justitie tegen. De West- duitse politie vindt het voorbarig om d naam van Weinrich in verband te brei gen met de schietpartij

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 11