UITSCHAKELING BEDREIGT AJAX NA TRAGEDIE HONVED iuud Krol: ik heb ze gewaarschuwd! Crisis in het betaald voetbal duurt nog voort mmiJddü KNWU-C0ACH: NEDERLAND HEEFT BESTE AMATEURS TER WERELD Erkens: persoonlijke blunders deden ons de das om Keetie tegen Beate Habetz EBBC en Leiden winnen FINALES EK in 4 steden LIVERPOOL VERSPEELT EEN PUNT DONDERDAG 23 NOVEMBER 1978 PZC/sport 17 BOEDAPEST - „Honved is te pakken". Ajax-trainer Cor Brom bezigde die uitspraak nog een etmaal voor dat zijn team met 4-1 door de Hongaarse iegerploeg werd overrompeld. Het is achteraf gepraat, maar Honved was wel degelijk te pakken geweest, maar dan hadden de Am sterdammers anders voor de dag moeten komen. Tactisch heeft Brom de zaak hogelijk verkeerd ungelegd, althans: de uitwerking van zijn strategie mislukte volledig. Ajax startte zeer behoudend met slechts twee spitsen (Ling en Clarke) en daardoor kon enerzijds étAmsterdamse aanval geen vuist maken en anderzijds de defensie geen weerstand bieden toen Bonved na rust pressievoetbal demonstreerde. In die periode maakte zowel de middenlinie als de ttrdediging persoonlijke fouten en velden de Hongaren het vonnis. Het ziet er allemaal erg taker uit voor de return over veertien dagen in Amsterdam. „Ik ben niet al te optimistisch {tslemd", mompelde Brom na afloop. Meutstcge - die het erg zwaar had tegen opponent Weimper - een overtreding had begaan Krol, die verder een goede party speelde, maakte bij dat derde doelpunt geen beSte indruk Tragedie iDe klap is keihard aangekomen bij de AjaciedenHans Erkens, die als rech- fcvleugelverdediger de taak had om naar voren te gaan, kwam daar raptr aan toe Hij kreeg bovendien «mig ballen op rechts. Erkens. ..Ik wil namen noemen na deze domme sderlaag. maar zyn wc voor dcee pres- Kédrie dagen naar Hongarije geko te".1 Het leek wel of de hele ploeg na ffitliep te pitten. Je zou haast denken Ster slaappillen in de thee zaten, maar fowas het niet want er was niet eens theetydens de rust. Persoonlijke blun- Srsvan diverse mensen hebben ons de fesom gedaan. Volkomen onnodig de- «gang van zaken". 6een succes Swved was beslist geen ploeg waar (flx voor hoefde te buigen. Alleen savotrdcr en international Sandor bnter springt eruit, een man met een Mrm loopvermogen en die hij vrijwel tleaai.val aan de basis stond. Simon ata, de beweeglijke creatieve rs, moest in de mandekking tegen r. Dat is bepaald geen succes ge in. Tahamata heeft dan wel het Ier om 90 minuten lang te knok- Joreen bal. maar Pinter is toeval- k wel een maatje te groot voor de «ine Amsterdammer. Tahamata »!de zichzelf voorbij, veroorzaakte "wrust bijna een penalty en kwam in tostuk niet meer voor nadat Honved floeren kwam. •fcheb de jongens nog gewaarschuwd liakvoordat de tweede helft begon", zei Ruud Krol „Ik wist dat Honved na rust «tiid flink gaat scoren. Men heeft blijk- rsTte weinig waarde gehecht aan mijn uoorden" dat met een 4-4-2-systeem het op kwam. maakte een erg bange hoewel Cor Brom dat ontkende -^een domme fouten en te weimg be- hebben ons de das omgedaan", maar de slechts 12.000 kijkers in «'Nep-stadion zagen een tweemans- loorhoede die compleet liep te zwem- Een Ling hing doelloos in het centrum W. .kreeg te weinig steun van het «ddenveid cn van Ray Clarke hoefde goog minder te verwachten, want die gd moeite genoeg om zelf overeind te ^ver. Megatief heeft zegge en schrijve 15 minu- lang laten zien dat er beslist aan- hliend en attractief voetbal uit de bus kan komen. Maar toen stond het wel al 3-0 voor de Hongaren. Alle goede im pulsen van Brom ten spijt, maar Ajax vertoonde gisteravond een hele lange periode het beeld van een „bekend" Ajax. het Ajax namelijk van voorgan ger Ivic, die zich meermaals bediende van deze tactiek en dat toen als ..nega tief' werd gekwalificeerd. Tot de rust hielden de Amsterdammers dank zij veel te harde overtredingen ZWOLLE - Vrijdag, voordat het pro gramma van de zesdaagse van Munster begint, zal de drievoudige wereld kampioene achtervolging Keetie van Oosten-Hage (29 jaar) een achtervol ging ryden tegen de 17-jange Westduit- se Beate Habetz. die tijdens de wereld kampioenschappen op de weg onze landgenote verrassend in de sprint klopte. Bij de wereldkampioenschap pen achtervolging eindigde de West- dultse als zesde. stand. Lucasz was dicht bij een treffer maar kopte naast en een knal van Pin ter werd door Schrijvers knap gepakt nadat Tahamata de bal had verspeeld Een schot van Krol was het enige of fensieve wapenfeit. Maar ook Honved- trainer Tichy had drommels goed ge zien dat Ajax defensief rommelde, zo dra er meer pressie kwam Tichy: „Ik zag dat die verdediging niet safe was. Dank zij veel overtredingen kon men ons in bedwang houden. Ik heb daarom tijdens ide rust legen de spelers gezegd om alles in de strijd te gooien" Dat heeft Ajax geweten Binnen 23 mi nuten keek men tegen een 3-0-achter- stand aan Nagy scoorde uit een vrije trap van Pintor, overigens een doelpunt met een fors buitenspelluchtje Diezelf de Nagy deed datzelfde 12 minuten la ter. opnieuw na een vrije trap. nu van Poczic. Schrijvers twijfelde even en Er kens en Schoenaker begrepen elkaar niet. Nagy, qua voetballer helemaal geen lichtpunt bü de Hongaren, groeide plotseling uit tot het troetelkind van de feestvierende Hongaarse aanhangers. Even later tilde voorstopper Lukacz zijn ploeg zowaar naar 3-0. nadat LOTTO DEN HAAG - De winnende getallen van Midweeklotto 46a zijn 3 - 8 - 15 - 26 37 - 38. reservegetal 1 Aantal deelnemers: 369.565; inleg. 1.374.205,50; prijzenbedrag; ƒ652.747,61; eerste prijs; ƒ228.461.66: tweede prijs: ƒ65.274.76; derde prijs ƒ97 912.14: vierde en vyfde prijs: 130.549.52. Een tragedie leek zich aan te dienen voor de Amsterdammers. Ling, die geen bal fatsoenlijk had aangeraakt, was inmiddels vervangen door Geert Mever. Opeens moest Ajax komen en toen lukte het wel. Arnesen drong op links door en Erkens aan de andere kant. Dat was het concept dat Cor Brom voor ogen had gehad. Een knap pe voorzet van Lerby werd door Schoenaker rakelings naast gekopt. Dank zij een cadeautje van de Italiaan se arbiter Casarin kwam Ajax terug tot 3-1. Arnesen werd weliswaar ietwat geduwd door Paroczai. maar een penalty was dat zetje zeker niet waard. Casarin vond desondanks van wel en Clarke benutte die strafschop feilloos. DEN BOSCH - EBBC heeft woensdag avond in Den Bosch voor 1000 toe schouwers de eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het Basketbaltoer- nooi om de Europese Beker voor be kerwinnaars tegen Avanti uit Brugge (België) met 106-67 gewonnen. Bij de rust leiddeq de Brabanders met 53-32. Parker Leiden heeft woensdag avond In de goed gevulde 5 mei-hal 11200 toeschouwers) het ongeslagen re cord in groep F van de voorronde in het toernooi om de Europese basketbal beker voor landskampioenen vrij sim pel kunnen handhaven Tegen Crystal Palace. de Engelse kampioen, kwam de ploeg uit Leiden geen moment in ge vaar en bouwde het rustig aan een monsterscore: 125-89 (67-43). Een uit- slag. die na de overwinning van dne weken geleden in de uitwedstrijd aan de verwachtingen beantwoordde ZEIST - Aan de crisis binnen de sectie betaald voetbal van de KNVB, die is ontstaan na hel aftreden van vijf bestuursleden, komt voorlopig nog geen einde. De pogingen van bondsvoorzitter Wim Meuleman om de afgetreden bestuursle den, die zich met het besluit tot invoering van shirtreclame niet konden vereni gen. te bewegen terug te keren, zijn tot nu toe mislukt. De 3-1-stand was weliswaar een fikse tegenvaller, maar met de return in het vooruitzicht zou oen 2-0-thuiszege toch het bereiken van de volgende ronde be- tekene Da t liep even anders, want vlak voor tijd legde Jan Everse volkómen onnodig Gyimesi in het strafschopge bied neer Een haarzulvere penalty was het misschien niet. maar bij Casarin zal die eerder toegekende dubieuze 11 me ter in het achterhoofd hebben meege speeld, Hij wees derhalve naar de stip en Weimper maakte de zaak af. 4-1 Dat was de genadeslag voor Ajax en moge lijk de uitschakeling van de enig over gebleven vaderlandse club in dit Euro pa Cup-seizoen Het Ajax dat in de Hongaarse hoofd stad te zien was, viel niet te vergelijken met de ploeg die ln de beginfase van de competitie met aantrekkelijk en of fensief voetbal Het was wel het Ajax dat in competitieverband verloor van Sparta en Roda JC. Cor Brom wil niets horen over faalangst bij zijn spelers, maar een zwakke prestatie in Boeda pest geeft toch te denken. Een andere mogelijkheid is dat. Brom te weinig ver trouwen heeft in de offensieve kwalitei ten van zijn eigen team en daarom voor het afwachtende 4-4-2-systeem koos. dat achteraf totaal verkeerd uitpakte. Hard hoofd Honved. heus geen hoogvlieger in het Europese clubvoetbal, had gewoon de wil moeten worden opgelegd. Van meet af aan. Dat betekent dat Brom drie spitsen had moeten inzetten. „Ja ja. napraten is natuurlijk erg makke lijk", zei Brom vlak voordat hij de bus instapte op weg naar het vliegveld. „Ik heb Honved niet onderschat, de spe lers ook niet. Het is gewoon fout gelo pen en daarover moeten we nu gaan praten. Of we nog perspectief hebben? Ik heb er een hard hoofd in. maar we zitten nu in dezelfde uitgangspositie als tegen Atletico Bilbao. Toen scho ten we er thuis ook drie in". Ruud Krol: „Je kan er geen zinnig woord over zeggen. Drie doelpunten is natuurlijk niet niks En dan heb ik het nog niet over een tegentreffer Maar als we naar de volgende ronde toe willen, zullen we toch iets anders moeten pres teren dan hier in Hongarije. Want deze vertoning was niet nodig geweest. En dan komt het dubbel zo hard aan" Meuleman kondigde het afgelopen weekeinde aan een lijmpoging te on dernemen om Jacques Hogewoning. Ton Zwikstra, Max Tripels, Martin Snoeck en Jo Witteveen als bestuursle den te behouden Maandag voerde hij een gesprek met Hogewoning. die ech ter onomwonden verklaarde er weimg voor te voelen de taak als voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal op nieuw op zich te nemen Toch is Meuleman nog niet overtuigd van het mislukken van zijn lijmpoging, Over het verloop van de gesprekken wil hij echter uit tactisch oogpunt weinig kwijt „Vrijdagavond hoop ik meer te weten. Op dit moment kan Ik over de besprekingen niets zeggen aldus de bondsvoorzitter Meuleman heeft zijn hoop gericht op staatssecretaris Wallis de Vries van CRM. die zich inmiddels in het conflict in het betaald voetbal heeft gemengd. De bewindsman heeft Meuleman en de vertegenwoordigers van de belan genorganisaties FBO (clubs). VVCS (spelers) en WON (oefenmeesters) uit genodigd voor een gesprek, dat van daag op het ministerie van CRM in Rij swijk plaatsvindt. Ongetwijfeld zal de staatssecretaris wijzen op het risico, dat de clubs lopen als de shirtreclame daadwerkelijk wordt ingevoerd. De mogelijkheid be staat dan dat de externe geldgevers (het ministerie van CRM. de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten en de Stichting Nationale Sporttotalisa- tor) afzien van hun voornemen om het betaald voetbal financiële steun te verlenen. Dat voornemen van de staatssecretaris valt af te leiden uit de aanwezigheid van Jo van Marle. vertegenwoordiger van DEN HAAG - De uitslagen van de woensdagavond gespeelde wedstrij den voor de derde ronde van het toer nooi om de UEFA-beker (eerste duels) zijn: Esbjerg - Hertha BSC 2-1Honved - Ajax 4-1. Bomssia Mönchengladbach - Slask Wroclaw 1-1: VFB Stuttgart - Dukla Praag 4-1. Rode Ster Belgrado - Arsenal 1-0, Strasbourg - Duisburg 0-0. Valencia - West Bromwich Al bion 1-1, AC Milan - Manchester City wegens mist uitgesteld naar donderdagmiddag Esbjerg FK - Hertha BSC 2-1 (1-1), 6 Milewski 0-1. 11 Hansen 1-1 (straf schop), 48 Jespersen 2-1. Scheids rechter Suchanek (Pol). Toeschouwers 18.000. •Borussia Mönchengladbach - Slask Wroclaw 1-1 (1-0) 36 Kulik (strafschop) 1-0, 49 Olesiak 1-1 Scheidsrechter Da vid Syme (Schotland). Toeschouwers 20000 VFB Stuttgart heeft woensdag avond de eerste wedstrijd voorde derde ronde van de UEFA-beker tegen Dukla Praag met 4-1 gewonnen. Bij de rust was de stand 2-0 VFB Stuttgart - Dukla Praag 4-1 (2-0). 8 Volkert 1-0, 33 Volkert 2-0 (strafschop). 56 Gajdusek 2-1, 66 Kelsch 3-1. 86 Ohlicher 4-1. Scheids rechter Homewood (Eng). Toeschou wers 70.000 Racing Strassbourg - MSV Duisburg 0-0 Scheidsrechter Garrido (Por). Toe schouwers 30.000 Rode Ster Belgrado - Arsenal 1-0 (1-0). 13 Blagojevic 1-0 Scheidsrechter Azmzade (Sov). Toeschouwers 40 000. FC Valencia - West Bromwich Al bion 1-1 (1-0). Doelpuntenmakers Va lencia - W B Albion: 15 Felman 1-0, 48 Cunningham 1-1 Toeschouwers: 47.000 de subsidiegever Nationale Sporttota- lisator. bij het gesprek op het minis terie Slaagt Wallis de Vries erin de clubs voorlopig af te brengen van hun voornemen shirtreclame in te voeren, dan is de weg voor Hogewoning c.s. vrij om terug te keren In die bemiddelingspoging van de staatssecretaris zien de clubs echter nog geen heil Vanavond komt het be stuur van de FBO bijeen om zich te be raden over de opvolging van de afge treden bestuursleden De kansen voor Eric Vilé, de FBO-voorzitter die hetsec- tiebestuur zaterdag liet struikelen, om de functie van Hogewoning over te ne men stijgen, nu Herman Choufoer. een van de twee bestuursleden die niet af traden. ervan heeft afgezien de voorzit tershamer voor zich op te eisen. Een van de andere gegadigden voor de vacante bestuurszetels is voorzitter Kruysveldt van SC Amersfoort. Hij wordt genoemd als opvolger van de fi nanciële deskundige in het sectiebe stuur, Ton Zwikstra. Andere kandida ten zijn NEC-voorzitter Bouwman en NAC-secretaris Lemmens. Voor de twee vacante bestuurszetels, die aan de spelers en de trainers toebe horen. is een beroep gedaan op Martin Snoeck en Jo Witteveen. Beiden traden zaterdag af. maar deden dat alleen om dat hun achterban zich achter Hoge woning stelde In beraad Snoeck en Witteveen houden het ver zoek nog in beraad. Terugkeer voor hen is niet onmogelijk, omdat beide bestuursleden toch al moeite hadden met het duo Hogewoning-Zwikstra. Het vertrek van dat duo kwam Snoeck en Witteveen dan ook niet ongelegen. Bovendien is bekend, dat zij zich meer aangetrokken voelen tot de overge bleven bestuursleden Choufoer en Van der Kroft. Terugkeer van Snoeck en Witteveen zou een bewijs zijn voor het vermoeden dat de shirtreclame alleen maar een middel is geweest om Hogewoning te laten struikelen Zowel binnen als bul ten het bestuur bestaat al maanden lang een grote aversie jegens Hogewo ning en Zwikstra. Hogewoning zelf is ervan overtuigd, dat er op een breuk aangestuurd is. „Ik kan me niet aan de indruk onttrekken, dat de actie van de clubs een diepere ach tergrond had. Ik voel er dan ook niets voor terug te keren", aldus de voorma lige voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal. toDAPEST - Ling, die geen bal fat- aanraakte in de wedstrijden Honved, in actie SINT WILLEBKORD - „Ik het bewust twee jaar uitgetrokken om de ervaringen die ik als wielren ner heb opgedaan over te brenger op de jeugd. De Olympische Speler in Moskou (1980) zijn mijn einddoel. Als daar de laatste ren ner over de streep is heb ik mijr werk als bondscoach gedaan". Deze geluiden komen uit de mond van Rini Wagtmans, die een hall jaar geleden positief reageerde op het verzoek van de KNWU om bondscoach van de amateurploeg te worden. Bovendien nam Rini Wagtmans in de loop van het jaai ook nog de begeleiding van bil jarter Christ van der Smissen en schaatser Hans van Helden op zich. „Ik vind het zonde dat topsporters de dupe worden van conflicten Van Helden heeft vorig jaar een rol seizoen gehad. Hy kon de wtbvin gen tussen hem en de schaatsbond niet meer aan Ik ga hem nu probe ren in de selectie terug te brengen Ook al ls Van Helden 30 jaar. hij ls nog lang niet voor de topsport afge schreven Vorige week zaterdag reed hy. de 1500 meter nog in 2.03.00. Dat bewijst toch wel dat hy zich op Internationaal niveau nog steeds met de besten kan meten Verantwoording en discipline staan centraal in de werkwijze van Rini Wagtmans Reeds als coach van de amateurploeg Union toonde Wagtmans zich een keiharde ploegleider, die de verplichtingen van de renners ten opzichte van de sponsor altyd voorop stelde. „Want", zegt Wagtmans, „er zijn nog altyd renners die zo goed mo- gehjk begeleid willen worden zon der er iets tegenover te stellen. Zoiets kun je tegenover je sponsor niet verkopen. Ik heb nu eenmaal een hekel aan coureurs die er de kantjes van af lopen" Geen vaderfiguur Die strakke lijn trok hij door tot binnen de KNWU. „Als je renners selecteert voor een nationale ploeg mag je ervan uitgaan dat ze zich bewust zijn van hun taak. Ik heb nooit geschroomd de jongens onmiddellijk op hun fouten te wij- „Middelink stelde zich meer op als een vaderfiguur voor de renners. Een beetje zachtmoedig. Daar hou ik niet zo van. Ik zeg liever meteen waar het op staat. Een man die door mij wordt geselecteerd moet willen en kunnen koersen. Met eendagsvliegen kan ik niets be ginnen. Ik kan alleen renners ge bruiken die constant presteren". Toen Wagtmans aan het begin van dit seizoen aankondigde zijn werk terrein te verplaatsen naar de jeugd („Alle selecties die ik nu maak,zijn gericht op de Olympi sche Spelen in Moskou leken vooral de oudere amateurs ln op stand te komen tegen zyn werkwij ze Renners van het kaliber Has- sink-Schur voelden zich in hun po sitie aangetast. ..Maar toen ik die renners in een gesprek van man tot man duidelyk had gemaakt wat my'n bedoelingen waren, heb ik met niemand meer problemen ge had De selecties voor de diverse internationale wedstrijden 2yn nog nooit zo geruisloos verlopen als dit jaar" Meegevallen „Daarom", zegt Rini Wagtmans. „is het me allemaal erg meegeval len. Ik heb wederzijds begrip ge kweekt tussen de renners en de bondscoach Coordinator Arjaan de Schipper heeft me geweldig door de eerste periode heengesleuid Ik durf te stellen dat Nederland de be ste amateurs ter wereld heeft. Wij rijden tegen de vyftig kilometer per uur. De laatste jaren hebben onze amateurs ln het buitenland matig gepresteerd. Dit jaar hebben we byna alle wedstrijden voorafgaan de aan de wereldkampioenschap pen gewonnen" enthousiast, dat hy voor de aan vang van het mondiale titelgevecht aan ieder die het horen wilde ver kondigde dat er op de Nuerbur- gring een Nederlandse renner op het podium zou staan .Dat was misschien niet zo verstandig van me maar het gebeurde in een op welling Zoveel vertrouwen had ik m de renners. En zeg nou eerlijk met een beetje geluk was er een Nederlander by de eerste drie ge komen' In tegenstelling tot de voorbe reidende wedstrijden op de we reldkampioenschappen werd de Nederlandse ploeg in de Tour de l'Avenir naar huis gefietst, Wagt mans ergerde zich na afloop aan de publicaties die in de Nederlandse dagbladen verschenen ..Ja. dat heb ik als zeer negatief ervaren In de Tour had ik slechts twee renners uit de selectie by me Daaronder bevond zich slechts eén klimmer. JoMaas Omdat al de twaalf ritten bergetappes waren was het voor spelbaar dat we een bescheiden rol zouden vervullen Alle renners hebben hun best gedaan om het eindpunt te bereiken. Er Is niemand voortydig uitgevallen en dat vond ik onze grootste ver dienste" „Kijk", vervolgt Rini Wagtmans, „de Russen waren heer en meester in de Tour de l'Avenir, maar dat kwam alleen doordat ze over goe de klimmers beschikten. De af stand tussen de Russen en de Ne derlandse amateurtop is echt niet zo groot. De tijdrit, later in de ron de en waarbij drie Nederlanders bij de eerste tien eindigden, heeft dal bewezen. Rusland heeft maar vijf toprenners en daarna is er een grote leegte. Nederland kan putten uit een groot arsenaal renners". Dikwijls winnen is volgens de bondscoach nog niet altijd een ga rantie dat de renner ook een wer- keiyke topper is „Johan van de Velde is het beste voorbeeld", zegt Rini Wagtmans. ..Als amateur en junior won Van de Velde niet zo veel Maar door zyn inzet zijn zri capaciteiten er toch wel uitgeko men Op dit moment heeft Rini Wagtmans een groep van vijftien renners waaruit hy straks ook zijn materiaal voor de Olympische Spelen hoopt te halen.J a. ik moet nu een groep voor twee Jaar gaan zoeken Wil ik in Moskou resultaten behalen dan moet op korte termyn de vaste kern bekend zijn Ik kan niet ongestraft bezig biyven met elke keer andere renners te selecte ren" ROME - De eindronden van het toer nooi om het Europees kampioenschap voetbal voor landenploegen zal eind mei/begin juni 1980 in vier grote ste den van Italië gehouden worden. Het organisatiecomité heeft dinsdag in Rome besloten dat de wedstrijden, waaraan voor de eerste keer acht lan den deelnemen, in Rome, Milaan, Na pels en Turijn gespeeld worden. In deze steden liggen de grootste sta dions van Iraliè Als reserve-plaatsen zyn Florence en Genua aangewezen. De capaciteit van de diverse stadions, die nog uitgebreid en opgeknapt zullen worden is: Rome (Olympisch Stadion) - 90.000: Milaan (San Siroi - 85.000: Napels (San Paolo) - 90.000; Turyn (Stadion Com munale) - 72.000 en de reserve-stadions in Florence (Stadio Communale) 70 000 en Genua (Luigi Ferraris-stadion) - 60.000 LONDEN - De koploper in de Engelse eerste divisie Liverpool heeft woensdagavond in de uitwedstrijd te gen Tottenham Hotspur een punt ver speeld. De wedstrijd eindigde in een gelijkspel van 0-0. Verder versloeg Leeds United thuis Chelsea met 2-1. (Advertentie JONGE 0U88EIE W GRAAN JENEVER die moei u proeven, die isgeweldiQ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 17