Hoe denkt de consument over distributie- planologisch onderzoek IJzendijkse Azijnhalzengeen bouwruimte MIDDENSTAND OOSTBURG WIL BLAUWE ZONES C. H. POLS VAN KNOV STERK VOORSTANDER Erasmusstraat en Raadhuisplein WOENSDAG 15 NOVEMBER 1978 OOSTBURG - Een distributie planologisch onderzoek (dpo) kan in Oostburg feiten aan het licht brengen die van groot belang kunnen zijn bij het te volgen beleid in de toekomst. Feiten over het aanwezige winkelbestand, wat er is, wat er aan ontbreekt of wat er eventueel te veel is. Maar een dpo behelst meer: er kan een onderzoek worden gedaan naar de verkeerssituatie, naar de invloed van de recreanten op het kooppatroon. En lest best: een dpo kan aan het licht brengen hoe de consument denkt over de aanwezigheid van het totale winkelbestand in de onderzochte plaats. De heer C.H. Pols, regionaal consulent van het Konink lijke Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) voor Zeeland, legde tijdens een onlangs gehouden bijeenkomst in 'Du Com- meroe' in Oostburg met name de nadruk op datlaatste aspect: Hoe denkt de consument er over?. In de ogen van de heer Pols is een dpo Zeeuwsch-Vlaanderen", zo zei de heer Pols vorige week donderdag tijdens die bijeenkomst in Oostburg. zeker gerechtvaardigd. Voor hem zijn er enkele vraagtekens te plaatsen bij het te verwachten gedrag van de ko pers in Zeeuwsch-Vlaanderen in de toekomst. Daarom is hij er voorstander van dat een dpo gehouden wordt in de dne West-Zeeuws-Vlaamse gemeentes tegelijk Lukt het <lan ook om overige Zeeuws-Vlaanderen te onderzoeken, dan is hij helemaal tevreden. „Dan kun je een beeld opbouwen van heel Een belangrijk facet is het onderzoek kan zijns inziens worden het gedrag van het Belgische kooppubliek. „Het lijkt er op alsof de koopkracht vanuit België over zijn hoogtepunt heen is. Er zijn echt tekenen die daarop wijzen", is de mening van Pols. Als dat inderdaad zo is dan kan met name de Sluisse mid denstand (maar wellicht ook die in an dere Zeeus-Vlaamse grensgemeentes) er op rekenen dat in de komende jaren de omzet zal verminderen. Juist omdat centrum-gemeente Oostburg een veel geringer percentage van zijn omzet via de Belgen heeft is voorzitter van de Oostburgse winkeliersvereniging, de heer J Bogaert niet zo bang voor het afnemen van de Belgische belangstel ling. „Ik gun mijn collega's in Sluis niet dat hun omzet daar terugloopt', stelt Bogaert voorop, „maar het lijkt, me juist om te veronderstellen dat over een aantal jaren de middenstander in Oostburg wel eens aanzienlijk beter kan zitten dan zyn Sluisse collega's". Bogaert is, overigens gesteund door het bestuur van de actieve Oostburgse winkeliersvereniging, voorstander van een dpo. „Je hebt bepaalde gedachten over de ontwikkeling van de plaats waar je je winkel hebt. Maar met die gedachten kun je er een flink eind naast zitten", is zijn mening. Als voor beeld geeft hij het probleem 'Burcht- straatpromonade' in Oostburg. Ja renlang was er een grote groep voor standers onder de Oostburgse win keliers. Zij zagen een dergelijke pro menade met tegelijkertijd een rondweg rond Oostburg wel zitten. Totdat een onlangs uitgebracht klein rapportje van het KNÓV een rapportje op ver zoek van de winkeliersvereniging uit gebracht) een ander beeld gaf: een rondweg aanleggen en tegelijkrtijd de Burchtstraat open houden voor het rijdende verkeer. In het rapportje wordt eindelijk voor het eerst de wen selijkheid van een dpo in Oostburg ex pliciet naar voren gebracht. En sinds die tijd (half augustus) is er met name van de zijde van het KNOV het her haaldelijk gepolst of er belangstelling voor zo n dpo is. Subsidie Bij de middenstanders is de belang stelling er wel, is de mening van de heer Pols. Het gemeentebestuur staat er niet afwijzend tegenover, maar de gemeenteraad zal uiteindelijk moeten beslissen over het toekennen van een (aanzienlijk) bedrag aan subsidie. Want, hoeveel zo'n dpo gaat kosten voor een plaats als Oostburg is niet precies bekend, maar op één aander- halve ton moet wel gerekend worden. En ongeveer 60 procent subsidie van gemeentezijde (60.000 a 90.000 gulden), ongeveer 40 procent van de stichting Ontwikkeling en Sanering Midden- en kleinbedrijf plus een kleine rest (in de buurt van 5 procent) door de wine- kliers is een verdeelsleutel die al meerdere malen bij dpo's uit de bus is gekomen. Want hij kan aanwijzingen geven over de wensen die de consument heeft. En gebasserd op die rapport-uitslag kan dan in de toekomst zodanig het win- kelpatroon in Oostburg (en wellicht in heel Zeeuwsch-Vlaanderen) gesleuteld worden dat de consument een goed geoutilleerd midden- en kleinbedrijl aantreft, met goede mogelijkheden tot een redelijk inkomen voor die midden standers. De heer Pols weet dat de kos ten van de dpo niet gering zijn. Maai evenzeer is hij er van overtuigd dat be zuinigen op een dergelijk onderzoek niet gewenst is. „Je moet zoveel moge lijk gegevens boven water krijgen Daarom is de beste manier om alle middenstanders persoonlijk te bezoe ken. Dan krijg je meer dan 95 procent van je enquêteformulieren weer inge vuld op je bureau. Met de cijfers die je dan produceert kun je ook echt iets gaan doen. En laten we eerlijk zijn: als een gemeentebestuu besluit om zo'n schep geld uit te geven voor een derge lijk onderzoek dan is het redelijk dat die gemeente aan het eind van zo'n rapport de getrokken conclusies in de praktijk gaar brengen. Ook al zouden die conclusies dan wellicht niet alle maal in het straatje van de midden standers passen Maar dat risico ne men de middenstanders die dit onder zoek toch op prijs stellen", zo is de me ning van de heer Pols. Een regionaal consulent die overigens niet erg te spreken was over de belangstelling van de neringdoenden uit de plaatsjes in Oostburg waar geen winkeliersvereni ging is Zuidzande. Hoofdplaat, Cad- zand. Waterlandkerkje en Nieuwvliet). Want de bijeenkomst, vorige week donderdag was met name bedoeld voor die 'ongeorganiseerden'. Om die bij het dpo en de van te voren in te stellen begeleidingscommissie te betrekken. Honderd uitnodigingen verstuurde het KNOV. Vijftien stoelen waten don derdagavond in 'Du Commerce' bezet. Voor de heer Pols reden om aan te ne men d at de raad van Oostburg wel eens wat sceptisch over het toekennen van de gelden kan komen te staan. „En die mensen die hier vanavond niet zijn staan straks het eerst in de rij om met de vingers te wijzen als het fout gaat. Juist voor die kleine kernen is zo'n dpo erg belangrijk- Want je kan dan mis schien nog juist op tijd maatregelen nemen, of in de sitributieve maar wel licht ook in de planologische sfeer, om de leefbaarheid te behouden, of wie weet, misschien zelfs te bevorderen". ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Markt in Oostburg staat vaak vol auto's OOSTBURG - Als het aan de Oostburgse middenstanders ligt dan komt er zo spoedig mogelijk een blauwe zone in gedeeltes van Oostburg. Met name in de Erasmusstraat en aan het Raadhuisplein zijn de middenstanders het er over eens dat er maatregelenmoe- ten komen tegen langpar- keerders. „Zij houden de parkeerplaatsen bezet waar de komende en gaande klant voor korte tijd zijn auto zou kunnen zetten", aldus de heer J. Bogaert, voorzitter van de Oostburgse winkeliersver eniging. Overigens is Bogaert de eerste om te vertellen dat het ook de winkeliers zelf en hun personeel zijn die door langparkeren vlak bij de winkel, terwijl dat niet nodig is, de broodnodige parkeer ruimte in beslag nemen. Er is al correspondentie met het col lege van burgemeenster en wethou ders over dit 'blauwe zone' probleem geweest. Op 14 spetember van dit jaar antwoordde het college op een twee en halve maand oude brief van de winkeliersvereniging waarin het- blauwe zone probleem werd aange sneden onder meer dat 'niet gebleken is dat steeds dezelfde auto's de par keerplaatsen innemen'. Verder schreef het- college weinig effect te verwachten van het instellen van een dergelijke zone omdat controle niet tot de taak van de politie behoort. En het gaat. aldus het college, om een te klein oppervlakte zodat het aanstel len van een speciale parkeerwachter wel vergeten kan worden. De win keliersvereniging laat echter dit pro bleem niet los. Via het KNOV wordt de zaak warm gehouden. Ook op de Markt zij n er vele middenstanders die voorstanders zijn van de parkeer- schijf. Maar 3 van de 30 neringdoen den voelen niets voor een dergelijke In de Oostburgse Erasmusstraat houden langparkeerders de plaatsen van 'de komende en gaande klant' bezet. maatregel. Dat is dan de reden dat de gezamelijke Markt middenstand nog geen blauwe zone aanvraag bij de gemeente heeft kunnen doen. „Want het is wel zo dat we met een dergelijk verzoek pas aan kunnen komen als er een unanieme mening over is", aldr. de heer Bogaert. IJZENDIJKE - De IJzendijkse carnavalsvereniging 'De Azijn halzen' zit in de zorgen: de wagenbouwers van de vereniging hebben nog steeds geen onderkomen. Wordt voor dit seizoen geen oplossing gevonden, dan zal Ijzendijke het komende car naval zonder prinsenwagen moeten vieren. De moeilijkheden dateren van begin '78 toen de opslagschuur van De Azijnhalzen door een sterke windstoot tegen de vlakte ging. Sindsdien heeft de carnavalsvereniging allerlei pogingen ondernomen om een nieuw onderkomen te vinden, tot nu toe zonder resultaat. e IJzendijkse wagenbouwers is de moed daardoor behoorlijk in de schoe nen gezakt. Dick de Pooter: „De me dewerking van de bevolking valt ons legen. Ze willen wel naar de optocht Komen kijken, maar er wat voor doen. no maar". De Azijnhalzen hebben al bij ,erse boeren uit de omgeving aange klopt voor ruimte. Tot nu toe kreeg ■nen echter steeds nul op rekest. „Ze «ouden steeds de boot af', aldus De footer „Hoewel we zeker weten dat sommigen over genoeg ruimte be schikken..." Medio sptember zijn de IJ zendijkse wagenbouwers begonnen met de bouw van een nieuwe prisenwa- gen. Het geraamte is nu praktisch klaar Dick de Pooter ..We moeten nu aan de eigenlijke opbouw beginnen. Omdat we daarbij gebruik maken van harboard, moeten we alleen al om die reden binnen kunnen bouwen. Als we niks vinden kan bovendien iedereen zien hoe onze prinsenwageneruit zal komen te zien. Wij vinden als wagen bouwers dat dat een verrassing moet blijven". De resten van de schuur. Het 'geraamte' van de prinsenwagen i$ bijna klaar C.H. Pols: „Belangrijk te weten hoe consument er over denkt. 'Achter de tafel' A. Legrand twinkeliersvereniging Oostburg). C.H. Pols (KNOV). JBogaert winkeliersvereniging Oostburg), J. de Vries raadslid Oostburg).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 31