Broomchemie: produktieproces op aantal onderdelen aanpassen In Zwitserland voor drie miljoen gulden aan pandbrieven terecht OUD-DIRECTEUR VAN NDSM EN JURIST BEWINDVOERDERS TSM Nederland gaat niet in op Belgische bezwaren tegen industriegebied Axelse vlakte PZC/, almanak Drs. B. Vries uit Middelburg wordt burgemeester Workum Rechtbank verleent uitstel betaling WOENSDAG 15 NOVEMBER 1978 provincie GS NAMEN BESLISSING OVER TERNEUZENS BEDRIJF TERNEUZEN/MIDDELBURG - De broomderivatenfabriek Broomchemie in Terneuzen moet het produktieproces op een aantal punten aanpassen. Het bedrijf krijgt daarvoor van gede puteerde staten van Zeeland een maand de tijd. Gs hebben Broomchemie dinsdagmiddag laten weten dat er ook een aantal aanvullende veiligheidsmaatregelen moet worden getroffen. Op die wijze moeten broomontsnappingen, zoals op 20 april, toen een wolk van tachtig kilo broom vrij kwam, worden voor komen. BEDRIJF KRIJGT MAAND DE TIJD tijds enkele maanden de tijd om een risico-analyse van het fabricageproces van tetrabroombisphenol-a (tbba) op l/«r>D 1111 -rrtT r rr r-xi tïstellen.Dateebeurdeenaandehand VUUKM AA 1 KEGELEN van die ingediende analyse en de ad- Het heeft nbnTzes maanden geduurd vlezen de deskundigen namen gs voor gs een beslissing namen naar aanleiding van een verzoek van de mi lieuinspectie om die delen van hetpro- duktie-apparaat van Broomchemie. die niet werden gedekt door een ver gunning, te sluiten. Direct na de broomontsnapping in april werd een uitgebreid onderzoek gestart, waarbij tal van instanties waren betrokken. De instanties gaven Broomchemie des dinsdagmiddag een beslissing. Het college besloot dat Broomchemie het gewijzigd proces voor de bereiding van tbba kan voortzetten onder een aantal voorwaarden. Dat alles, in afwachting van de verlening van een revisiever gunning De aanvraag voor een derge lijke 'allesomvattende' vergunning is vorige week door het bedrijf by gs in gediend. Over een half jaar wordt de nieuwe vergunning, als alles tenminste volgens plan verloopt, verleend. De voorwaarden, op basis waarvan Broomchemie de tbba-produktie mag voortzetten zien er zo uit: er dient een hoge-temperatuur-alarm te worden opgenomen in de terugvoerleiding van de condensor naar de reactor. Het sprinklersysteem van de waterstofpe roxidetank moet automatisch in wer king treden bij een vooraf ingestelde temperatuur. Leidinggedeelten van het waterstofperoxide-systeem, die aan weerszijden kunnen worden afge sloten. moeten voorzien zijn van een ontlastmogelijkheid bij het oplopen van de druk. de toegepaste kogelafslui ters moeten naar één kant zyn door boord. De beveiliging van het gehele broom- doseersysteem moet, volgens gs, wor den verbeterd. Men eist een extra af sluiter in de doseerleidingen naar de reactoren. Die leidingen moeten op af stand worden bediend en dat moet ge beuren met een als noodknop uitge voerde schakelaar in de instrumen tenkamer. In die ruimte moet ook een 'Schrijfavonden' Amnesty in Oostburg OOSTBURG - De West-Zeeuws- Vlaamse afdeling van Amnesty Inter national start met een nieuwe activi teit. Vanaf vandaag, woensdag, houdt de afdeling eenmaal per maand een zogeheten schrijfavond. Het gaat om het schrijven van brieven aan autori teiten met het verzoek om vrijlating van gevangenen of om verzoeken om een eerlijk proces of een betere behan deling. Elke maand worden vier mensen 'uit gekozen' waarvoor geschreven zal worden. Het met beheersen van een vreemde taal is geen probleem want er zjjn voorbeeldbrieven in vele buiten landse talen voorradig. De eerste schrijfavond is vandaag, woensdag, en de tweede op 13 december Tussen 19 15 uur en 20.30 uur kunnen belang stellenden terecht in het kantoor van de Maatschappelijke Dienstverlening aan de Nieuwstraat. in Oostburg. Concert "Soli Deo Gloria" in Middelburg MIDDELBURG - In samenwerking met het Middelburg's Muziekkorps geeft het christelijk dameskoor 'Soli Deo Gloria' vrijdag I december een concert in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Aanvang 20.00 uur. In de pauze wordt een verloting gehou den. Wie, voor die onvergetelijke dag het allermooiste zoekt komt natuurlijk kijken m het modehuis Want de kollekties die je daar ziet, dat's wel even iets anders Grote Markt 6 Goes tel. 01100-16015 ZEEUWSE Winter Meer nog dan van voorbeschou wingen over belangwekkende in ternationaal gerichte voetbalwed strijden houden wij van voorbe schouwingen over de komende winter. Of - als het jaargetijde er naar is - over de komende zomer De oplettende lezer zal begrijpen, dat wij van de week dan ook met rode konen het. artikel in dit blad ter hand namen, waarin fors be- kopt, werd gemeld: Komende winterkoud tot streng. 't Was een mooi verhaal van een weerkundige medewerkerdie duidelijk maakte, dat je van het weer niks verstandigs kunt zeggen. „Zou de komende winter opnieuw als zachter dan normaal worden genoteerd, dan is het een record- peiiode van zachte winters ge- weest,"zo meldde hij de lezers van dit blad „Nu kun je erop gaan gok ken en stellen, dat zal wel niet luk ken. dus wij houden het de komen de winter op koud tot streng. Stati- tisch gezien maak je een goede kans in de roos te schieten En het artikel vervolgde „Koning Winter kent geen statistiek en heeft ook geen geheugen en weet daar door ook niet, dat wij al acht zachte winters achter ons hebben liggen. Daa r kan heel goed een negende bij komen. Niemand weet dit. de win ter zelf ook nog niet." Wij kunnen van dit soort tekstjes buitengewoon genieten. Maar wij willen vandaag m dit hoekje wel kwijt, dat wij gisteren in onze tuin een crocus aarzelend een kopje boven de grond zagen steken Maér willen wij over de komende winter niet zeggen. TIJDENS BENELUXRAAD IN BRUSSEL BRUSSEL - Nederland heeft dinsdag in Brussel niet willen ingaan op Belgi sche bezwaren tegen de ontwikkeling van een industriegebied op de Axelse vlakte, zoals dat voorkomt in het - in middels goedgekeurde - streekplan Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat werd duidelijk tijdens de Beneluxbijeen- komst van ministers van buitenlandse zaken, dinsdag in de Belgische hoofd stad. Zoals bekend maakt men in België (met name bij het ministerie van ver keerswegen) een voorbehoud ten aan zien van de Nederlandse plannen voor de Axelse vlakte. In dat plan wordt namelijk geen rekening gehouden met een eventueel aan te leggen kanaal Gent-Terneuzen. Dat nieuwe kanaal, dat geschikt zou moeten zijn voor schepen van 125.000 ton. moet dan door het gebied van de Axelse vlakte lopen. Voor de stad Gent. met name, is een dergelijk kanaal van groot belang. De Nederlandse bewindsman, dr C. van der Klaauw zei dinsdag in Brussel dat de problematiek van de Westerschelde nog nader bekeken zal worden door de betrokken ministers. Milieubeleid De Beneluxraad zette dinsdag wel een eerste stap in de richting van een mi lieubeleid voor alle drie de Benelux- landen. Afgesproken is namelijk dat Nederland, België en Luxemburg el kaar op de hoogte zullen brengen van elke zwaveldioxyde of stikstofdioxy- de concentratie, die in de lucht geme ten wordt. Verder is afgesproken dat in een later stadium de meldplicht ook zal gaan gelden voor andere lucht verontreinigende deeltjes. De labora toria van de drie landen kregen verder opdracht hun samenwerking uit te breiden. Het werken aan een langzame verdwij ning van de BTW-formaliteiten aan de interne Beneluxgrenzen is. zo bleek dinsdag, ruim een jaar achterop ge raakt. schakelaar worden aangebracht, waarmee de broomdoseertanks kun nen worden geledigd in de vluchttank. Deze maatregelen zijn erop gericht in geval van nood de reactoren op afstand te kunnen isoleren van de broomdo seertanks. terwijl de tanks bovendien kunnen worden geledigd Tenslotte moeten alle ontluchtingen van procesvaten en tanks waarin broom voorkomt via een tussentank op de broomvernietigingsinstallatie wor den aangesloten, zodat nooit vloeibaar broom in deze installatie kan terecht komen. Niet verrast Plantmanager J. M. F. Peiger van Broomchemie was niet bepaald verrast door de beslissing van gs. „De risico analyse is destijds opgesteld door de Aviv, de adviseurs voor industriële veiligheid. Wij hebben die zaak al sinds begin juli in ons bezit en dan ga je na tuurlijk niet duimendraaiend zitten afwachten, tot de provincie eens een beslissing neemt Het overgrote deel van de maatregelen is dan ook al ver wezenlijkt". aldus Peiger. Over één ding was de plantmanager wel verrast: „De beslissing van gs is toch nog on verwacht snel gekomen, als je beseft dat nog maar enkele dagen geleden de eerste termijn ven zes maanden, waarin de provincie een beslissing kon nemen, was verstreken. We hadden nu juist een nieuwe periode van zes maan den voor de boeg en eigenlijk hadden we een zo snelle beslissing niet ver wacht De vereniging 'Voorkomen is Beter' en het Milieuactiecentrum Nederland gaan de beslissing van gs eerst eens grondig bestuderen. Daarna komt men met een reactie. Ook de milieuin spectie gaat zich eerst grondig in de uitspraak van gs en de consequenties ervan verdiepen. IN SEPTEMBER IN MIDDELBURG GESTOLEN ROTTERDAMMERS BODEN TE KOOP AAN IN BANK MIDDELBURG - Een belangrijk deel van de pandbrievendie in september in Middelburg zijn gestolen, blijkt nu in Zwitserland boven water te zijn ge komen. Het gaat om drieduizend pandbrieven met een waarde van drie miljoen gulden. Twee Rotterdammers probeerden daar de stukken bij een Zwitserse bank te gelde te maken. Bankemployè's constateerden, dat de nummers van de waardepapieren overeen kwamen met die van de ver miste pandbrieven en waarschuwden de politie. Deze kon dc beide Rot terdamse aanbieders van de waarde papieren daarop aanhouden. Met het opsporen van de waardepapie ren in Zwitserland zijn voorzover nu bekend nog lang niet alle vermiste stukken achterhaald. Er is nu voor een bedrag van bijna 4,5 miljoen gulden te recht: in Zwitserland ging het zoals ge zegd om stukken met een waarde vanging het zoals gezegd om stukken met een waarde van ging het zoals ge zegd om stukken met een waarde van drie miljoen gulden, enkele weken ge leden wist ook de Rotterdamse politie twee mannen aan te houden die voor 1,3 miljoen gulden aan pandbrieven ter verkoop aanboden. Daarnaast doken ook elders kleine partijen pandbrieven op. Over de totaalwaarde van de als ver mist opgegegeven stukken lopen de opgaven uiteen. In eerdere politiebe richten was sprake van een bedrag van ver boven de twee miljoen gulden. En de gedupeerde in deze pandbrieven- zwendel. de Belgische makelaar L.M. uit Brussel, noemde via zijn advocaat zelfs een bedrag van tien miljoen gul den. Enig feitelijk houvast is te vinden in de officiële prijscourant van de Ver eniging van de Effecten -handel. Daar uit valt af te leiden, dat de door de ma kelaar als vermist opgegeven stukken samen een waarde vertegenwoordigen van 5.7 miljoen gulden. De pandbrievenzaak kwam in sep tember naar buiten, nadat de make laar M., die momenteel op verdenking van zwendel in het Huis van Bewaring in Rotterdam verblijft, via zijn ad vocaat aangifte had gedaan van de diefstal van de waardepapieren. De pandbrieven had hij bij vrienden in Middelburg ondergebracht. De kost bare verzameling blijkt daar - op dat particuliere Middelburgse adres - praktisch voor het grijpen te hebben gelegen: in de bergruimte van een flatgebouw. Naar aanleiding van de aanbieding van een aantal pandbrie ven in Rotterdam verrichtte de Mid delburgse politie vier aanhoudingen. Drie mannen werden na een dag ver hoor weer vrijgelaten. Een vierde verdachte, de 46-jarige uit Leiden af komstige V„ wordt nog steeds, sinds 24 augustus, vastgehouden. Een van de aangehoudenen, de Breda- naar P.Z.. een sexclubhouder, liet de politie bij zijn arrestatie weten, de pandbrieven, die hij in bezit had,te hebben gekregen van een Belg, die hem had gezegd, dat het hier ging om een belegging van zwart geld. De Belg ha'd alleen de bemiddelling van de Breda- naar gevraagd bij de verhandeling van de pandbrieven in Nederland. De Bre- danaar zei niet te weten dat het hier om gestolen pandbrieven ging. Een andere verdachte in deze zaak, J.S. uit Goes, zou. nader aan de tand gevoeld door de politie, de namen hebben ge noemd van een aantal mensen, die bij de verhandeling van de waardepapie ren een rol zouden hebben gespeeld. Daar hoorde onder anderen bij Aage M., die in Goes en Vlissingen sexclubs exploiteert. Ook kwam de naam van de Goesenaar P. van der L. ter sprake. Van der L. werd evenals S. en de Bredanaar Z. een dag door de politie verhoord. Aage M. bleek voor de politie onvind baar Tijdenshet verhoor van S., noemde de ze tegenover de politie de namen van twee mannen, die de diefstal van de pandbrieven in Middelburg zouden hebben gepleegd. Een van hen zou de Leidenaar V. zijn geweest. Op deze be schuldiging werd V. ingesloten. De an dere man, die samen met V. de inbraak zou hebben gepleegd, was niet op te sporen. Bij elkaar worden nu drie verdachten in deze zaak vast gehouden: de Leide naar V. in Middelburg en in Zwitser land de twee Rotterdammers. De poli tie in Middelburg wilde vannacht noch bevestigen noch ontkennen of om uit levering van beide Rotterdammers zal worden gevraagd. Het is ook mogelijk, dat Middelburgse rechercheurs naar Zwitserland zullen afreizen om daar het verhoor te beginnen. Volgens een woordvoerder van de in deze zaak sa menwerkende politie-instanties - ook Interpol is er bij betrokken - is de hoofddader in deze pandbrievenzwen- del nog niet aangehouden. Ingewijden menen, dat er in deze zaak verschillende vraagtekens zijn te plaatsen. Allereerst is er de vraag of al dat geld,dat de pandbrieven vertegen woordigen, wel met rechtmatige han delingen is verdiend. Bevreemding wekt het verder, dat de waardepapie ren niet deugdelijk waren opgeborgen. En verder zou de politie vooral zijn geïnteresseerd in het feit hoe de man nen, die de diefstal pleegden, aan de wetenschap kwamen, dat de pandbrie ven in Middelburg praktisch voor het grijpen lagen. De vermiste pandbrieven zijn afkom stig van de Westland-Utrecht Hypo theekbank. Een woordvoerder van de ze bank in Amsterdam noemde de ma nier waarop met de pandbrieven is om gesprongen 'uiterst roekeloos'. 'wêê MPi K Jft iHBl mk li £f- m JR 1 ,-t-uè NU WERKZAAM OP PROVINCIALE GRIFFIE MET INGANG VAN I DECEMBER MIDDELBURG-Drs. B. Vries uit Middelburg is benoemd tot bur gemeester van de Friese gemeente Workum. De benoeming gaat per 1 december aanstaande in. Drs. Vries is nu hoofd van het bureau economische zaken van de op de provinciale griffie van Zeeland. De nieuwe burgemeester van Workum is 36 jaar, Nederlands hervormd en lid van het CDA (CHU). Drs Vries - die bij de provincie de rang van referendaris heeft - werd geboren in het Friese Kollumer- land. Na zijn studie economie en zijn militaire diensttijd kwam hij in 1967 naar Zeeland. Ter provinciale griffie werd hij medewerker op het bureau ontwikkeling Zeeland: nu is hij hoofd van het sub-bureau voor economische aangelegenheden. In die functie heeft drs Vries de afge lopenjaren te maken gehad met de ontwikkelingen in Zeeland op al lerlei terrein. Tot zijn werk behoor de de ambtelijke begeleiding en voorbereiding van zaken, die te maken hadden met de regionale industrialisatie, en - in verband daarmee - ook met de havenschap pen Vlissingen en Temeuzen. Voorts was hij betrokken bij het beleid van de provincie rond de vis serij. de arbeidsmarkt, de woning bouw en middenstandszaken Workum in Friesland heeft onge veer 4200 inwoners, gespreid ovei een stedelijke kern en een plat telandsdorp. De meerderheid van de elf raadsleden is van CD A-huize, (zes r man), de raad telt een twee mansfractie van zowel de PvdA als gemeentebelang en heeft één raadslid van de Frysk Nasjonale Partij. Drs. Vries, over zijn eerste gemeen te en het burgemeesters ambt: „Ik heb altijd burgemeester willen worden. Het bestuurlijk werk trekt me erg aan, na elf jaar bij de provin cie Zeeland aan de ene kant van de tafel het beleid te hebben meege maakt, is het leuk om nu van plaats te verwisselen en aan de be stuurlijke kant plaats te nemen. Het burgemeesterswerk trekt me ook aan, omdat het een functie is waarin je wel eens iets kunt doen voor mensen individueel. Ik vind het erg plezierig, dat ik in Workum ben benoemd, omdat het een bij zonder levendige gemeente is. Men heeft er te maken m met industriële bedrijvigheid (scheepswerfjes), met recreatie (jachthavens en kam peerterreinen) en met agrarische bedrijvigheid." De wethouders van Workum komen donderdag in Middelburg op bezoek ter ken nismaking en ter voorbereiding van de installatie. iAdvertentie Restaurant •Xoube tofójfottjs frans-nederlandse keuken ('s zondags en 's maandags gesloten, behalve feestdagen) TAFELRES. 01180-12160 Markt 49, Middelburg CPN-Terneuzen viert 60-jarig bestaan TERNEUZEN - De CPN-afdeling Ter- neuzen houdt vrijdag een feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van hét 60-jarig bestaan van de partij. Er zal worden gesproken door Johan Eylders, lid van het landelijk partijbe stuur. en door Orlando Gutierrez, een Chileense vluchteling, die nu in Ne derland woont De bijeenkomst begint om 19.30 uur in de bovenzaal van lunchroom Van As- sche. Bonden blij met benoeming ir. Scherpenhuijsen TERNEUZEN - De rechtbank in Mid delburg heeft de 'Terneuzense Scheepsbouw Maatschappij' (TSM dinsdag uitstel van betaling verleend. Tot bewindvoerders zijn aangesteld ir Chr Scherpen huijsen, oud directeur van de werf NDSM in Amsterdam, en de Terneuzense advocaat mr C. F. E. P. Galama. Beiden zullen zich op korte termijn oriënteren over de situatie van het bedrijf. Zoals bekend, verkeert de Terneuzense reparatiewerf al jarenlang in financiële moeilijkheden. Twee schuldeisers, de bedrijfsvereniging en de 'Stichting Uitr treding Metaalindustrie' (SUM) dreig den vorige week met het aanvragen van een faillissement. Daarop besloten directie en commissarissen uitstel van betaling aan te vragen. Zoals bekend, is de werf nog in onderhandeling over een fusie met, de (eveneens noodlijden de) 'Internationale Metaalverwerken de Combinatie" (IMC) in Temeuzen. Daarbij zouden 23 ontslagen in de indi recte productiesfeer moeten vallen. Van vakbondszijde is er dinsdag met enig enthousiasme gereageerd op de benoeming van ir Scherpenhuijsen tot bewindvoerder Integer Dislrictsbestuurder H. Steenbergen van de Industriebond NKV in Am sterdam, die speciaal de scheeps- bouwzaken behartigt en lang met de gepensioneerd directeur van de NDSM heeft samengewerkt: „Het is een zeer integer man. Ik heb erg veel bewondering voor zijn zakelijk in zicht. Dit is beslist een goede keuze. Scherpenhuijsen was altijd bereid om te overleggen met bonden en onder nemingsraad". De meuwe bewindvoerder zei dins dagmiddag dat zyn benoeming 'als een verrassing' kwam. Hij ging eind 1976 met pensioen bij de NDSM. een van de werven die nauw waren betrokken bij de problemen in de Nederlandse scheepsbouw ..Ik weet een heel klein beetje af van de moeilijkheden by de TSM", aldus de heer Scherpenhuijsen. Hij denkt de Terneuzense werf van daag (woensdag) te bezoeken. Zijn collega-bewindvoerder, mr Gala ma. verdiept zich momenteel in het 'rapport Huijbrecht' over een even tuele fusie tussen TSM en IMC. ,.Ik ben jurist. Ik wil eerst eens met-de heer Scherpenhuijsen praten over wat ons te doen staat. Als bewindvoerder val je hier tenslotte zomaar in". Districtsbestuurder W. Waumans van de Industriebond NKV ziet in de keuze van ir Scherpenhuijsen een aanwijzing, dat het by TSM niet alleen gaat om het afhandelen van een surséance. „Ook naar het ministerie van economische zaken toe is het goed dat er een econo- misch-technisch deskundige komt". De bonden willen op korte termijn overleg met de bewindvoerders. Waarschijnlijk beslist het ministerie van economische zaken al vandaag (woensdag)over het beschikbaar stel len van een zogenaamd 'boedelk rediet' aan de TSM. Met dit geld kan de werf een aantal schuldeisers en lo pende posten voldoen. Kritiek op inspecteur Gelijns tijdens ouderavond VLISSINGEN - „Inspecteur Gelijns. die onze kinderen overigens een warm hart toedraagt, ondernam duidelijk een aanval op de ouders en slaat hier mee een wig tussen ouders en onder wijzend personeel, terwijl het juist een van de taken van de inspecteur is die samenwerking te bevorderen. De hou ding van de inspecteur werkt erg fru strerend voor de vele ouders, die hun vrije tijd opofferen aan het onderwys- gebeuren." Dit zei de voorzitter van de Vlissingse schoolraad en voorzitter van de oudercommissie van de openbare lagere Jan Ligthartschool te Vlissin gen, de heer F. M. Berens, tydens de ouderavond van de Jan Ligthartschool maandagavond. De heer J. Gelijns, inspecteur voor het lager en kleuteronderwijs, had verle den week donderdag in een toespraak bij de opening van het scholencomplex 'De Stellepit' opgemerkt, dat ouders zich vooral moeten bemoeien met hun taak thuis, in het gezin en niet op school. Tijdens de ouderavond voerde verder het schoolhoofd, de heer Timmerman, het woord. De heer Timmerman sprak over de samenwerking tussen de kleuterscholen 'Iris', 'De Woelwaters' en de Jan Ligthartschool. Als voor beeld noemde hij de cursus geïnteg reerd rekenomderwijs Advertentie Beaufolais primeur '78 van Auioux Dankzij het De eert te wijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 2