Dat comfort geen overbodige luxe is, merkt u als u in een Volvo rijdt. Gemeente Sint-Philipsland mag initiatieven van middenstand niet belemmeren PZC/t VOLVO L Automobielbedrijf n De Groene B.V. autobedrijf w. j. souke Was 1975 een goed wijnjaar, nu laat het zich aanzien dat 1978 dat goede jaar gaat evenaren, misschien wel overtreffen? WOENSDAG 15 NOVEMBER 1978 WISSEL SCHÖÜWEht streek GROOT DEEL KOOPKRACHT VLOEIT WEG ST. - PHILIPSLAND - „Wil de eilan- delijke consument in de toekomst over de noodzakelijk te achten win kelvoorzieningen kunnen beschikken dan zullen de enkele ondernemers die nog initiatieven willen ontplooien, niet belemmerd mogen worden door bestemmingsplanmaatregelen. Dat betekent dat aan schaalvergroting geen belemmerende bepalingen mo gen worden gesteld. Voor geheel nieuwe vestigingen ontbreekt op het eiland de economische ruimte". Dit is een van de conclusies in het distribu tie-planologisch onderzoek in de ge meente St- Philipsland dat het cen traal instituut midden- en kleinbe drijf (CIMK) de afgelopen maanden heeft ingesteld. In het rapport, dat de titel 'Detailhan del op St.-Philipsland -de smalle mar ges van een bestaan' heeft gekregen, wordt geconstateerd dat de onderne mers in St.Philipsland voor htm omzet in zeer hoge mate aangewezen zijn op bestedingen door de bevolking van het eiland. De toonbankbestedingen pei hoofd van de eilandelijke bevolking zijn van. een relatief zeer laag niveau, hetgeen door meerdere factoren wordt veroorzaakt, zoals een laag gemiddeld inkomen, zeer veel aankopen aan de deur, bij de postorderbedrijven en de de boer alsmede veel zelfverzorging door teelt in eigen tuin. Landelijk werd in 1977 per hoofd van de bevolking bij winkels ongeveer 2410 gulden aan voedings- en genotmiddelen en onge veer 2785 gulden aan duurzame en ove rige goederen besteed. Voor St. -Phi lipsland liggen deze bedragen res pectievelijk op 1300 en 2050 gulden. Gemiddeld 3.8 keer per week koopt de inwoner van St.-Philipsland aan de deur en dat betekent dat daar vaker wordt gekocht dan bij de plaatselijke winkels. Vijfendertig procent van de bevolking teelt in eigen tuin. Vaker dan gemiddeld in Nederland het geval is kopen de inwoners van St.-Philipsland bij postorderbedrijven, te weten ge middeld ongeveer 1.2 keer per kwar taal. Een zeer belangrijk deel van de koopkracht van de St-Philipslandse bevolking trekt naar Steenbergen en Bergen op Zoom. DE weekmarkt in Steenbergen wordt druk bezocht door de bevolking van het eiland. Voor tach tig procent van de huishoudens in de gemeente St.-Philipsland is Steenbe rgen de meest bezochte aankoopplaats buiten het eiland. Gemiddeld gaat men er 3,5 keer per maand winkelen. Bergen op Zoom is voor 17 procent der huis houdens de meest bezochte aan koopplaats buiten het eiland. Daar worden voornamelijk zeer duurzame artikelen gekocht. St.-Philipsland zeil heeft meer de functie een 'bood- schappen-centrum'. waar men voor de meer alledaagse benodigde artikelen terecht kan. die per aankoop betrek kelijk lage uitgaven vergen. De winkels waar deze artikelen worden gekocht kunnen volgens het CIMK-onderzoek qua presentatie veelal eenvoudig van opzet zijn en dat zijn ze in St-Philips- land ook Wel wordt opgemerkt dat een eenvoudige opzet niet hoeft (en mag) resulteren in een verouderd beeld. Wat de aankoop van producten in de sector van de voedings- en genotmiddelen be treft wordt 72 procent van de koopkracht in St.-Philipsland ver zelf besteed. Dat is ongeveer net zoveel als in met St- Philipsland vergelijkbare plaatsen elders in het land. De hoogte van deze koopkrachtbinding wordt voor het eiland vooral veroorzaakt door de aanwezigheid van een goed as sortiment aan verse artikelen. De koopkrachtafvloeiing vindt met name plaats in de houdbare artïkelengroep, zoals kruidenierswaren en genot middelen als sterke drank en tabak- sartikelen. Dergelijke artikelen wor den om prijsoverwegingen steeds meer in grote hoeveelheden in Steenbergen gekocht. Het CIMK heeft ook onderzocht welke categorieën consumenten het meest buiten het eiland besteden. Dat zijn de inwoners die zich recentelijk op het ei land hebben gevestigd, die door het be zit van een auto mobieler zijn, die be trekkelijk jong zijn en de inwoners die op een wat hoger inkomens- en be- OPHEFFING HULP POSTKANTOREN BROUWERSHAVEN B en w van Brouwershaven stellen in de nota van aanbieding gemeentebegroting 1979 met spijt vast dat het staatsbedrijf der posterijen van plan is om in de loop van volgend jaar over te gaan tot de opheffing van de hulppostkantoren te Dreischor, Noordgouwe en Zon- nemaire. De reden van de opheffing is het geringe aantal postale handelin gen van deze kantoren. B en w delen de raad mee dat een rij dend postkantoor zal worden ingezet. Het rydend postkantoor zal de kernen dagelijks bezoeken. Het college wijst op de noodzaak van instandhouding van de dienstverlening aan de bevol king, ook voor wat betreft de afhande ling van zaken als rijbewijzen. Over voortzetting van deze dienstverlening, evenals over het gebruik van publieke telefoons zal overleg met de PTT plaatsvinden. VVV-Zierikzee vergaderde over toeristendagen '79 ZIERIKZEE - De VW-Zierikzee ver gaderde maandagavond in de foyer van hotel 'Mondragon' in Zierikzee. De vergadering zou in eerste instantie twee weken geleden gehouden worden maar kon toen niet doorgaan wegens gebrek aan belangstelling. VW-vóorzitter F. de Jager opende de vergadering, die tot doel had, uitbrei ding van het bestuur van de evenemen tencommissie. Deze commissie ver zorgt de jaarlijkse toeristendagen in Zierikzee. De heer L van der Zwan werd benoemd tot voorzitter van de commissie, terwijl de heer J. Zwart vi- ce-voorzitter blijft Secretaresse van de commissie wordt mejuffrouw T. van Bladel. Verder traden de heren W. van den Berg, B. de Gardeyn en G. Villerius tot het bestuur toe. De vergadering nam vervolgens het voorstel aan om op de toeristendagen weer een kunst markt met oude ambachten te houden, mits er meer accent op het ambachte lijke dan op het commerciële aspect wordt gelegd. De vergadering besloot tevens om voortaan de klederd rachtenshows en de kinderprog ramma's in de concertzaal te houden. Ook werd besloten de toeristendagen 79 weer te openen met het 'ophalen' van een zeemeermin uit de haven. Deze gebeurtenis werd enkele jaren geleden van het programma geschrapt. De braderie op de Mol. de Melkmarkt en Schuithaven blijft opgenomen in het programma. De realisatie van de toe ristendagen zal ongeveer 30.000 moe ten gaan kosten. Na de pauze werd het programma voor de toeristendagen van 1980 besproken. De vergadering ging akkoord met een voorstel van D.Dokman, een amateur toneel-regis seur, om meer aandacht aan het to neelspelen te besteden. Dit voorstel, dat namens de heer Dokman, verwoord werd door de heer De Jager, werd door de vergadering enthousiast ontmoet. Aan het einde van de vergadering sprak voorzitter De Jager een dank woord uit aan de heer J. Schot, voor zijn jarenlange werk als voorzitter van de evenementencommissie. roepsniveau zitten. Uit de onder de be volking gehouden enqute blijkt dat de besparing in tijd en/of kosten het be langrijkste motief is om in de eigen ge meente te kopen. Bijna een vijfde van de ondervraagden is ervan overtuigd dat men de huidige ondernemers dient te steunen door zoveel mogelijk bij hen te kopen als men de positie van de middenstand niet verder wil ondergra ven. De samenstellers van het rapport vinden dit besef aan consumentenzijde bijzonder hoopvol: men onderkent dat met straffeloos alle aankopen elders verricht kunnen worden. Het prijsni veau in de 17 winkels binnen de ge meente St.-Philipsland krijgt van de deelnemers aan de enqute een onvol doende. Maar het CIMK tekent erbij aan dat het prijsniveau in bijna alle si tuaties, laag wordt gewaardeerd, maar vooral in kleinere gemeenten. En vol gens de onderzoekers liggen de prijzen van de winkeliers in St.-Philipsland la ger dan in vergelijkbare gemeenten. Dat is dan ook de reden dat dit beeld bij de bevolking verbeterd moet worden. Wensen Uit de wensen van de bevolking blijkt dat 27 procent een ruimer aanbod van produkten in de sector van de voedings- en genotmiddelen wil. Der tig procent wil een ruimer aanbod van duurzame en overige goederen en 28 procent wil lagere prijzen. De wens naar een vergroting van het voedings- en genotmiddelenassortiment heeft volgens de CIMK-onderzoekers bijna uitsluitend betrekking op de behoefte aan een groter verkooppunt met een kruidenierswarenassortiment. De verruiming van het assortiment duurzame en overige goederen dient vooral plaats te vinden in de regelma tig benodigde algemene textielartike len. Geconstateerd wordt dat voor slechts zes van de zeventien middenstanders hun winkel hoofdbron van inkomen is en dat de bereidheid om investeringen te doen geringis. Veel ondernemers zijn van mening dat de basis voor het doen van investeringen niet aanwezig is: ze hebben slechte toekomstverwachtin gen. Het wordt aannemelijk geacht dat in de toekomst steeds meer koopkracht van het eiland zal afvloeien naar het streekverzorgende centrum Steenbe rgen en de regionale verzorgingscentra Bergen op Zoom en Rotterdam. Maar dit betekent volgens het CIMK niet dat het onmogelijk is om in bepaalde ar- tikelengroepen meer koopkracht dan thans aan het eiland te binden. Volgens de onderzoekers is er ruimte voor een vestiging met een verkoopvloerop pervlakte van 150 tot 175 vierkante me ter, waar een zowel in de breedte als in de diepte rijk geschakeerd kruide nierswarenassortiment aangeboden wordt. Hel vcrkcerwordi met de dag intensiever. En stelt steeds zwaardere eisen aan uw oplet tendheid en reaktievemiogen. Daarom is hei v-an groot belang dal u zich in uw auto zo piettig mogelijk voelt. Een auto die u kunt vertrouwen, zodat u nooit voorverrassingen komt te staan Volvo is zich van die leiten bewust En bouwt z'n auto's dan ook met het grootst mogelijke comlórt Omdat comfort nu eenmaal een wezenlijk onderdeel van de veiligheid is. De economische Volvo 66. De veelzi jdige Vblvo 343.nu ook met handgeschakelde vier- versnellingsbak. En naluuüijk de vermaarde Volvo 240 en 260 serie Auto's die ruimschoots v oldoen aan de zwaarste veiligheidseisen. En aangepast zijn aan de smaak en wens van de berijder. VV ij hebben alle Volvo modellen in de show room staan. Kom eens langs. U bent van hane welkom. Of bel ons even. Dan halen we u VOLVO opwjoreen proelm. u doordenkt ■rrj Ouderavond SiNt MAARTENSDIJK - De chris telijke lagere Juliana van Stolberg- school te Sint Maartensdijk hield de jaarlijkse ouderavond. In de ouder commissie van de school werd me vrouw van de Hoek in de plaats geko zen van de aftredende mevrouw Hage- Oudesluijs. Tijdens de ouderavond was de heer van 't Lam van de stichting 'Woord en Daad' aanwezig om over zendingswerk te vertellen. Mevrouw De Nooyer ver- zorgde openbare lessen. Bejaardenmiddag te Poortvliet POORTVLIET - In samenwerking met districtconsulent Th. W Pfann uit Middelburg verzorgde de afdeling Veilig Verkeer in Poortvliet een infor matiemiddag voor bejaarden. Aan de hand van dia's werden verschillende verkeerssituaties getoond en nader toegelicht. De volgende bejaarden middag is op 18 december. vervanging van scholen Zierikzee ZIERIKZEE - De gemeenschappelijke gemeentelijke schoolraad Zierikzee heeft maandagavond besloten het ge meentebestuur opnieuw te adviseren te besluiten tot een gelijktijdige ont wikkeling van bouwplannen voor vervanging van de openbare lagere scholen de Theo Thijssenschool en 'Binnen de Veste'. De in het stadhuis gehouden vergade ring kwam tot dit standpunt in de over tuiging dat de vraag aan welke ver vangende nieuwbouw prioriteit moet worden verleend wel automatisch beantwoord zal worden, wanneer de bouwplannen maar gelijktijdig worden ontwikkeld. De schoolraad besloot tot dit advies, mede in het besef dat het in verband met de financiële gevolgen toch niet mogelijk zal zijn met de bouw van twee scholen tegelijk te beginnen. De schoolraad had grote waardering voor het werk van het RPCZ. In de on der voorzitterschap van de heer H. M. van der Post gehouden vergadering werd gesteld, dat wat het RPCZ niet kan doen, het gevolg is van een tekort aan middelen V oorlichtingsavond over pootgoed te Poortvliet POORTVLIET - De vereniging voor bedrijfsvoorlichting Tholcn en Sint Philipsland houdt maandag 20 no vember een vergadering over de 'Be waring van pootgoed en het poten van aardappelen'. Ir. C. D. van Loon houdt over dit onderwerp een inleiding. De vergadering begint om 19.30 uur in ca fé 'Tolrust' te Poortvliet. Op de agenda van de vergadering staat ook een toelichting op het verslag van de studiecommissie aardappeltelers Tholen en Sint Philispland over de ja ren 1975,1976 en 1977 door de heerL.N. Bax, bedrijfsvoorlichter bij het CAR te Goes. Aankomst Sinterklaas BROUWERSHAVEN- - Sinterklaas doet zijn intocht in Brouwershaven op zaterdag 2 december. Aan de haven te Brouwershaven, waar zijn stoomboot wordt verwacht, zal de Sint worden verwelkomd door burgemeester C. Slabbekoorn van Brouwershaven en het muziekkorps 'Nut en Uitspan- ning'uit Zonnemaire. Het bezoek van Sint-Nicolaas aan Brouwershaven gaat vergezeld van vele nevenactiviteiten In het Ton- nenmagazijn wordt rond drie uur een kindervoorstelling gehouden met de goochelaar Ted Tevano. Tijdens de kindermiddag worden tevens de win naars van de tekenwedstrijd en talen tenjacht bekend gemaakt. 'S Avonds wordt in het Tonnenmaga- zijn te Brouwershaven een feestavond gehouden Punten op het programma: de trekking van de grote verloting; een optreden van de zanggroep 'De Greve- Jingen Sterren'; een dansdemonstratie; een optreden van het trio 'The Red De vils' en van het dansorkest 'Opus'. De aanvang is om 8 uur. In het Verenigingsgebouw te Brouwershaven wordt zaterdagavond vanaf 19.30 uur een feestavond voor de jeugd vanaf 12 jaar gehouden. Hen wordt onder meer een optreden van de funkgroep 'Anaconda' uit Hel- levoetsluis, een demonstratie John- Travolta-dansen en de verkiezing van de Travolta Brouwershaven en de Miss Olivia Newton-John Brouwershaven geboden. VVD-fractie raad Tholen: „college heeft geen program" THOLEN - De VVD-fractie in de Thoolse gemeenteraad heeft maan dagavond ernstige kritiek laten horen op het beleid van het dagelijks be stuur van de gemeente. Of liever ge zegd op het feit dat het dagelijks be stuur, in de ogen van de VVD-raadsle- den althans, er geen beleid op na houdt.„Dit college heeft geen prog ram", aldus WD-fractievoorzitter M. van Damme. „Er zal waarschijnlijk niet één gemeente in Nederland zijn met een begroting van veertig miljoen en met een college zonder beleids plan". De WD-fractie is de enige opposi tiepartij in de Thoolse gemeenteraad In het nieuwe college van burgemees ter en wethouders mocht de fractie na de verkiezingen geen wethouder meei leveren Overigens verklaarde de heer Van Damme dat zfjn fractie zich als democraten heeft neergelegd bij de nieuwe samenstelling van het dage lijks bestuur van de gemeente. ..Te hooi en te gras bereiken de raad voorstellen. Soms worden voorstellen zelfs teruggenomen en in andere ge vallen worden ze een speelbal van de politiek", zo verwoordde de heer Van Damme zijn kritiek Hij stelde dat het buiten kijf staat dat het ontbreken van een op afspraken gebaseerde visie de gemeente veel tijd en geld kost. Daar om pleitte hij nu alvast ervoor dat alle raadsfracties bij een volgende college vorming rond de tafel gaan zitten om een meerjarenplan op te stellen. personeel ziekenhuis in Zierikzee CIMK IN DISTRIBUTIE-PLANOLOGISCH ONDERZOEK: Advies tot gelijke B en w Brouwershaven willen ruimere norm plattelandsvro,,wei! bijeen te Zonnemaire ZONNEMAIRE - De afdeling Noord- gouwe en omstreken van de Nefif. landse bond van Plattelandsvrouw komt woensdag 22 november bijeer,* het dorpshuis te Zonnemaire. i)eei- mes gaan onder leiding van mevxr.v Van der Linde- Duynhouwer zelfweg, kaarten maken voor de kom&ï feestdagen. De bijeenkomst begint o; 20.00 uur. Reddingsbrigade le Zierikzee besloot jaar ZIERIKZEE - De reddingsbrigjA Zierikzee-Duiveland besloot een acu- verenigingsjaar met een feest en ctc tactavond in het 'Huis van Nassau D> brigade telt momenteel 125 leden li 1978 legden 98 leden met goed gevc> een examen af voor een brevet oldy ploma. Er werd naar films gekeken,er gedanst. Verder vond een grote ver;-, ting plaats. BROUWERSHAVEN - De nationale ziekenhuisraad vindt een verruiming van de norm personeel ten opzichte van de patiënten gewenst met name voor grote ziekenhuizen. B en w van Brouwershaven zijn echter van me ning dat dit nog dringender noodzake lijk is voor het kleine ziekenhuis te Zierikzee. „Toepassing van deze norm zou verlichtend werken op de ex ploitatie", aldus het college in de aan biedingsnota gemeentebegroting 1979. B en w van Brouwershaven zyn van mening dat het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee een duidelijke functie heeft voor Schouwen-Duiveland ..Daarom moet aile mogelijke financiële mede werking worden verleendHet college tekent hierbij aan, dat de ontwikkelin gen wel nauwlettend gevolgd moeten worden. De bijdrage van Brouwershaven in het exploitatieverlies van het ziekenhuis wordt voor 1978 geraamd op 8.- pet- inwoner. B en w vinden dat een 'niet onaanzienlijk bedrag'. Een oorzaak van de toenemende tekor ten is volgens het vcollege het feit dat een deel van de personeelskosten door het centraal orgaan ziekenhuistarie ven niet wordt meegenomen in een verhoging van de verpleegprijzen Vol gens het college werkt vooral de klein schaligheid van het ziekenhuis belas tend op het personeelsbestand en op de inzetbaarheid van de medewerkers. Opbrengst bazaar DREISCHOR - De te Dreischor voor algemene doeleinden van de hervorm de gemeente gehouden grote bazar heeft een bedrag opgebracht van onge veer 9.000 gulden. Ie koop gevraagd welland vrij van pacht te Kloetinge. H. M. Blok ed Z. Tervaten 1, 4481 PA Kloetinge. Anjelierstraat 5-7, Goes. tel. 01100-16810 HONDA-DEALER Fruitlaan 16, Goes Tel. 01100-15415-14987 SLUIS: Nieuwstraat 14 OOSTBURG: Schoolstr. 4 SASvanGENT: Canadalaan 4 VLISSINGEN: Hermesweg 25 GOES: Wijngaardstraat 62 NIEUWERKERK: Deltastr. 16 H00GERHEIDE: Doelstr. 3 BREDA: Ginnekenweg 44-46 TILBURG: Pieter Vreedeplein SCHIJNDEL: Hoofdstr.52 I Nu ook in TERNEUZEN: Schuttershofweg 11-12] KAATSHEUVEL: Hoofdstr. 149151 NUENEN: Boordseweg 2 VENL0: Noord Buitensingel 9-11 ROERMOND: Wilhelminaplein 10 SITTAR0: Leyenbroekerweg 1 HEER MAASTRICHT: Burg. Cortenstr

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 26