PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AANTJES BEHOUDT NEDERLANDERSCHAP Gazastrook terug Egypte: minimaal üUautn adria Debat begint morgen al om kwart over tien PvdA betwijfelt of pijlerdam in monding Oosterschelde in 1985 gereed zal zijn Berghuis getipt over oorlogsverleden Aantjes als het am auto's gaat Debat Aantjes rechtstreeks op televisie Regering: niet in vreemde krijgsdienst getreden Geen loonakkoord in Engeland Belgische parlement ontbonden DAY AN OP BRES VOOR COMPROMIS Serieus? paginall 221e jaargang no. 269 Woensdag 15 november 1978 MarcDniBtr.l'EnesTelOIIDnSD^^n* Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering vindt dat ex-CDA-fractieleider mr. W. Aantjes vrijwel zeker niet zijn Nederlanderschap heeft verloren door zich aan te melden voor de SS. Uit de nu beschikbare gegevens kan niet worden afgeleid dat Aantjes in 1944 daadwerkelijk in vreemde krijgsdienst is getreden. Dat stelde de regering dinsdag in een begeleidende brief bij de antwoorden op de 116 door de Tweede Kamer gestelde vragen naar aanleiding van de affaire-Aantjes. De Kamer besloot om donderdagochtend vanaf kwart over tien een uitgebreid debat aan de zaak-Aantjes te wijden. De gegevens uit het rapport van dr. L. de Jong en de heer A. van der Leeuw van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie (RIOD) zijn onvoldoen de duidelijk over de dienstneming van Aantjes, zo vindt de regering. De Ge rmaanse SS, waarvan Aantjes lid zou zijn geweest, was een politieke en geen militaire organisatie. Bovendien blijkt Aantjes alleen in werkelijke dienst te zijn geroepen, maar heeft hij geweigerd ten velde te trekken. De regering ziet daarom nu onvoldoende aanleiding om Aantjes" Nederlanderschap in te trek ken Wel kondigt zij aan dat het onderzoek naar dit aspect van de zaak nog niet is voltooid. Justitie zal nog een nadei ambtelijk onderzoek instellen. Dat is overigens het enige onderzoek dat de PAGINA 2 aanpassen regering uit eigener beweging nog in deze zaak wil laten instellen. De rege ring stelt in de brief dat verder onder zoek niet haar verantwoordelijkheid is. Vluchtkansen De antwoordeDe antwoorden op de vragen uit de Tweede Kamer geven op sommige punten de heer Aantjes ge lijk. op andere spreken zij zijn verkla ringen tegen. Zo hebben de heren De Jong en Van der Leeuw toegegeven dat -zoals Aantjes eerder al zei - veel Ne derlanders die in Duitsland tewerk waren gesteld, van dienstneming bij de Waffen-SS gebruik maakten om naar Nederland te vluchten. Daarentegen spreken de onderzoekers tegen dat vluchten en onderduiken In Nederland vervolgens erg moeilijk zou zijn. Gebleken is dat van de Neder landers die van deze mogelijkheid ge bruik maakten nauwelijks éénderde ook werkelijk op de SS-bestemming in ons land aankwamen. De rest ver dween gewoon tijdens het transport, ol verdween tijdens de opleiding. Deze vluchters zijn ook nooit als SS-vrywil- ligers aangemerkt. Het feit dat dit ge geven ontbrak in het eerste rapport van de heer De Jong wordt veroorzaakt door het feit dat dat rapport op het moment van publikatie nog niet was afgerond Dr. De Jong heeft blijkens de antwoor den nu verklaard dat het heel wel mo- DEN HAAG - De debatten in de Tweede Kamer over de zaak-Aan- tjes, die morgenochtend om kwart over tien beginnen, worden recht streeks op de televisie uitgezonden. De NOS begint om tien over tien 's ochtends met deze uitzending op Nederland 1. Mochten de debatten 's avonds nog niet beëindigd zijn, dan heeft de Tros. die die avond zou uitzenden, zich bereid verklaard haar zendtijd aan de NOS af te staan Ronnie Schrier: Inpakken en weg wezen bij PC Vlaardlngen. PAGINA 15 reorganisatie Directie VARA-televisle wijst reorga nisatie af; radio- en televisiepro- Bramma's. strip. PAGINA 17 verlies Verlies Akzo tot twaalf miljoen be perkt. beurs financiën - economie ROELS: „BEREID MINISTER WAT RESPIJT TE GEVEN" BEDENKINGEN TEGEN PLANNEN OM MEER ZAND TE GEBRUIKEN ivan onze Haagse redacteur DEN HAAG - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer betwijfelt sterk of de pijlerdam in de monding van de Oos terschelde op tijd, in 1985, gereed zal zijn. De fractie baseert die twijfels, zo vertelde kamerlid P. A. Roels bij de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer, op de vele onzekerheden op technisch gebied die nog overwonnen moeten worden. De PvdA heeft ook bedenkingen tegen de plannen om méér zand te gebruiken bij de aanleg van Oester- en Philips- dam. Dat zou weliswaar een bezuini ging van 40 miljoen kunnen opleveren, maar de PvdA vreest voor de gevolgen die een en ander voor de schelpdiercultures zou kunnen heb ben: de getijwerking bij dc aanleg van de dammen moet voor de duur van acht weken kunstmatig worden ver traagd. Juist dat zou, aldus de heer Roels, voor de schelpdieren tot een dodelijk gehalte van chloor-ionen kunnen leiden. De sociaal-democraten vinden niet, zo bleek dinsdagmiddag bij de behande ling van minister Tuijnmans begro ting, dat er onoverkomelijke proble men ontstaan wanneer de Ooster- scheldedam niet in 1985 gereed zou komen. De heer Roels: ,,Als dat jaar niet wordt gehaald, dan is onze fractie, met de twijfel die ik heb uitgesproken die bij ons leeft, bereid de minister nog één of twee jaar respijt te geven". Het kamerlid hechtte er grote waarde aan van minister Tuijnman „opening van zaken" te krijgen over de proble men waarmee de rijksdiensten kam pen De heer Roels zei te denken dat de technische diensten nogal „in de moei lijkheden zijn"; dat was hem uit infor mele contacten met ..een rijksdienst" gebleken Het kamerlid wilde niet blindvaren op het onlangs verschenen „voortgangsrapport", waarin werd ge sproken over 1985 als „haalbaar" tijd stip. De heer Roels daarover: „WIJ zouden dat best willen, alhoewel in mijn fractie ook wel eens wordt gevraagd of wfj eigenlijk met deze werken wel op de goede weg zijn. en of wij het eigenlijk met op een andere manier hadden moeten aanpakken, met name als dat wordt vergeleken met de buiten gewoon goede manier waarop de par tiële dijkverhoging is aangebracht". Terugkomend op de technische pro- (Slot zie pagina 5 kol. 2) BRUSSEL - Vooruitlopend op de al gemene verkiezingen van half decem ber heeft het Belgische parlement dinsdagavond besloten zichzelf te ontbinden. Dit heeft de voorzitter van. de kamer van volksvertegenwoordi gers. Edmond Leburton. bekend gemaakt. De Belgische parlementsverkiezingen zijn door de overgangsregering van premier Paul van den Boeynants vast gesteld voor 17 december Van den Boeynants is de opvolger van Leo Tin- demans, die op 10 oktober woedend zijn ontslag indiende na een debat ln het parlement over de communautaire politiek. Juist voor de ontbinding van de kamer was dinsdagavond de wet aangenomen over de Europese verkiezingen, die in Juni 1979 moeten plaatsvinden. België was het laatste land van de EEG dat zich nog niet over deze wet had uitge sproken. De Belgische kiezers moeten volgend jaar 24 afgevaardigden naar het Europese parlement kiezen, van wie 13 Nederlandstaligen en 11 Frans- tallgen. Vervroegd pensioen levert 20.000 ar beidsplaatsen op. PAGINA 13 wegwezen LONDEN (RTR) - Regering en het vakverbond TUC in Engeland zijn er niet in geslaagd het eens te worden over een formule om de loonsverho gingen te berperken en de inflatie te beteugelen. Dit is dinsdagavond door beide partijen bekendgemaakt. Maandagavond verklaarde minister voor werkgelegenheid Albert Booth nog dat onderhandelaars van het TUC het met het kabinet eens waren gewor den over beperking van de loonstijging tot maximaal acht procent, hetgeen gelijk stond met het huidige infla tiepercentage De centrale raad van het TUC moest zich echter nog over het onderhandelingsresultaat uitspreken. Deze uitspraak is negatief uitgevallen. Publiciteit De onderzoekers hebben overigens la ten weten nog onvoldoende getuigen te hebben kunnen horen, omdat zij hun onderzoek niet konden afronden. Oorzaak daarvan was dat de berichten over het onderzoek waren uitgelekt en perspublikaties de zaak in een stroomversnelling brachten. „Onder druk van de publiciteit is het onder zoek nog niet voltooid", aldus De Jong in de antwoorden aan de Tweede Ka mer. Dat is ook de reden dat alleen belastende getuigen zijn gehoord en nog geen getuigen a decharge. De Jong en Van der Leeuw ontkennen overi gens ten stelligste dat een selectie van getuigen zou hebben plaatsgevonden. Uit de antwoorden blijkt voorts dat de bron van de Haagse advocaat mr. I. Hes - door wiens tip het Rijksinstituut met het onderzoek naar Aantjes begon - nog steeds niet bekend is. Hes sprak van „wandelgangen in de Eerste Ka mer". maar wie dat is of zijn is nog on bekend. In de mededelingen van Hes zagen de onderzoekers overigens geen aanleiding anderen te gaan horen. Rol P.O.U. Weinig opheldering is verder gegeven over de vraag waarom de Politieke Op- sporings Dienst (POD) na de oorlog geen stappen tegen Aantjes heeft on dernomen. Volgens De Jong was het namelijk ruim bekend dat het wacht- bataljon van de Landstorm - waarvan Slot zie pagina 4 kolom 4) iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG- De oud-voorzitter van de ARP. dr. W. Berghuis, blijkt in 1967 getipt te zijn over het feit dat mr. Aan tjes lid is geweest van de SS. Dit valt op te maken uit de brief van Berghuis aan Aantjes van 7 juni 1967, waarin deze opheldering vraagt over Aantjes' oorlogsverleden, nadat Aantjes was gepasseerd als minister in het kabi net-De Jong in verband met geruchten over zijn gedrag in de bezettingstijd. Berghuis stelde Aantjes toen een zestal gerichte vragen, waarvan er één luidt: „Is het waar jij lid bent geweest van de Germaanse SS?". De andere vragen betreffen Aantjes' beweerde lidmaat schap van de NSB. zijn functie in het kamp bij Assen en het gerucht dat hij daar geregeld de Hitlergroet bracht. Aantjes ontkent in zijn antwoord alle zes punten. In zijn brief van 12 juni 1967 aan Berghuis (die dinsdagochtend uit de kelders van de Vrije Universiteit in Amsterdam is opgediept en direct is doorgestuurd naar de Tweede Kamer: geeft hij alleen toe dat hij in Duitsland is ingegaan op de werving voor „poli tiediensten" in Nederland. Zijn doel was zich op die manier aan de arbeids dienst in Duitsland te onttrekken. In Nederland aangekomen werd Aantjes al snel duidelijk dat hij als militair zou worden opgeleid. „Vanaf dat moment heb ik alles geweigerd", aldus Aantjes mjpjn verklaring aan Berghuis. •^Tot dusver is door de AR-top, die in de jaren vijftig en zestig met Aan tjes' oorlogsverleden in aanraking kwam, steeds ontkend dat het woord SS in verband met Aantjes was geval len. Het kamerlid Schakel en oud voorzitter Berghuis hebben vorige week herhaaldelijk verklaard pas door het recente onderzoek van dr. De Jong van Aantjes' SS-lidmaatschap te hebben vernomen. Berghuis blijkt nu door de informanten die hem van Aan tjes' verleden op de hoogte stelden, ook over de SS tc zijn ingelicht. An ders had hij niet de vraag kunnen stel len over de SS en zeker niet over de „Germaanse SS", de afdeling waar voor Aantjes zich naar eigen zeggen had opgegeven. Aantjes' brief aan Berghuis komt vrij wel overeen met wat hij vorige week over zijn verleden heeft meegedeeld. namelijk dat hij geen lid van de NSB Is geweest, dat hij nooit de Hitlergroet heeft gebracht en na de oorlog geen problemen heeft gehad met de Poli tieke Opsporings Dienst noch met de zuiveringscommissie van de Utrechtse universiteit. Wel stelt hij dat hij ook geen lid is geweest van „enige andere nationaal-socialistische organisatie", een bewering die nu door de ontdek king van dr. De Jong Is gelogenstraft. Verhalen Dr. Vondeling, de voorzitter van de kamercommissie die het debat van donderdag voorbereidt, heeft voorts de antwoorden ontvangen van alle partij en fractievoorzitters en kabinets formateurs, die iets van Aantjes' oor logsverleden hebben kunnen opge vangen. Geen van allen hebben z\j in formatie ontvangen over Aantjes' SS- lidmaatschap, ook Biesheuvel en De Jong niet, die direct waren betrokken bij het passeren van Aantjes als minis ter in 1967. Op vrijdag 30 maart 1967 was Aantjes' kandidatuur geheel rond, maar diezelfde ochtend werd Berghuis door iemand uit het plaatsje De Krim benaderd met verhalen over Aantjes' oorlogsverleden. Na overleg met frac tievoorzitter Biesheuvel werd besloten Aantjes te schrappen als minister-in- spé. Aan formateur P J. S. de Jong werd echter verteld dat Aantjes op me dische gronden niet geschikt was voor een ministerschap. De AR-voorzitters Veerman en De Ko- (Slot zie pagina 4 kolom 5) TEXEL- De kustsleepboot Wambrau van de Koninklijke Manne i midden) langs zij het in moeilijkheden geraakte bootje Alina op drie mijl uit de kust ten noorden van Oudeschild op het Texelstroom. De Alina was lekgeslagen maar wist door te wuiven naar de passerende Wambrau aandacht te trekken Het sleepbootje werd later door Hr. Ms. Mercuur ttorpedowerkschip op sleeptouw genomen naar Texel evenals de bemanning. Op de achtergrond Hr. Ms. Blommendal. ISMAILIA (RTR)-Een vredesverdrag met Israël moet minimaal in het voor uitzicht stellen, dat Egypte de strook van Gaza terugkrijgt, anders is het voor ons onaanvaardbaar. Dit heeft president Sadat woendag gezegd op een partijbijeenkomst in Ismailia. „In 1967 nam Israèl ons Sinai en Gaza af en het is essentieel dat Gaza met de Sinai worden teruggegeven als begin van een veelomvattende en rechtvaar dige regeling. Ik sta Gaza niet af. Het is van ons. De westelijke Jordaanoever is Palestina's probleem. Wij willen vrede en onze vice-president zal dat aan Car ter meedelen." aldus de Egyptische president, die tot nu toe bovendien als voorwaarde stelde, dat Israël de wes telijke Jordaanoever zou verlaten. Egypte wil Gaza weer gaan besturen tot er overeenstemming is bereikt over de toekomst van de westelijke Jor daan oever. want het wil graag dat Gaza en de westelijke oever samen een Pales tijnse entiteit worden die nauw met Jordanié verbonden is. Nieuwe denkbeelden Het Israëlische kabinet zal vandaag enkele nieuwe Amerikaanse denk beelden met betrekking tot de Egyp- tisch-Israélische vredesonderhande lingen bespreken. Dit heeft de Israëli sche minister van buitenlandse zaken Dayan dinsdag in Tel Aviv meegedeeld bij zijn terugkeer van de geschorste onderhandelingen in Washington. Op twee punten na, zei hij, zijn we het eens over het vredesverdrag en de politieke en miliatire annexen. Het voornaamste struikelblok is de westelijke Jordaanoever. „Wij willen niet," zei Dayan, „dat het verlenen van autonomie aan dat gebied op mechani sche wijze wordt gekoppeld aan het Egyptisch-Israèlische vredesverdrag." Dayan heeft dinsdag zowel het Israëli sche kabinet als de Egyptische rege ring opgeroepen het Amerikaanse compromisvoorstel te aanvaarden. In dit voorstel wordt het bilaterale vre desverdrag „in verband' gebracht met een algemene regeling voor het Mid den-Oosten. Volgens Dayan is hetgeen dat tot nu toe met Egypte is bereikt, het maximaal haalbare De Israëlische minister van landbouw, Ariel Sjaron, zei maandag dat zijn plannen voor een nieuw stedelijk centrum in de strook van Gaza een passende reactie zijn op de nieuwe eisen van Egypte bij de be sprekingen in Washington. De plannen voor de bouw van een ste delijk centrum Ln de strook van Gaza werden zondag onthuld. Vice-premier Yigael Ydain zei dat de regering niet gesproken had over de plannen voor dit centrum en vele mi nisters waren verbaasd over de ont hulling. Broomchemie moet het produktiepro- ces op een aantal onderdelen aanpas- PAGiNA 3 afbraak Van Thijn- minister breekt het openbaar vervoer langzaam af PAGINA 7 mishandeling Twee weken gevangenisstraf voor het ernstig mishandelen van een vrouw. PAGINA 11 pensioen gelijk is dat Aantjes als gestrafte in het kamp Port-Natal is terechtgekomen en pas na enige tijd als functionaris van de kampleiding werd aangesteld. Dat is in tegenspraak met eerdere mededelin gen van het RIOD dat Aantjes alleen als bewaker werkzaam was geweest. Dat antwoord geeft Aantjes ook gelijk, die vorige zei dat hij gevangene en geen bewaker was De Jong en Van der Leeuw stellen ook het niet uitgesloten te achten dat mili tairen van de Landstorm, waartoe Aantjes behoorde, bij de kampbewa king werden ingeschakeld. Aan de an dere kant hechtten de onderzoekers weinig waarde aan de elkaar tegen sprekende verklaringen van getuigen uit PortrNatal over de kleding waarin Aantjes in het kamp rondliep. DEN HAAG - Beeld van de vergadering dinsdagmiddag van de commissie onderzoek-Aantjes. V.l.n r.: Den Uyl, Klei Voogd, de griffier en de voorzitter van de commissie Vondeling. RECHTSTREEKSE VRAAG OVER LIDMAATSCHAP SS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 1