IJzendijke, 'Petit Paris' met zo'n 2800 azijnhalzen Engelse soldaat sinds oorlog regelmatige bezoeker Hoofdplaat exttA Film 'Convoy9 in Terneuzen en Hulst Uitgaan in België Toneel Miller in Gent, Brecht in Antwerpen I'ZC/ BEVRIEND GERAAKT MET FAMILIE FRAEYENHOVEN VRIJDAG 10 NOVEMBER 1978 ZEEUWSCH-VLAANDEREN De heer Stocks bij de naamplaat Hoodplaat. „Die waren er toen met, wij konden alleen oaar onze eigen stafkaarten gebruiken en we oriënteerden ons op kerk torens" Mevrouw Versprille die nu het huis bewoont dat in de oorlog was van het Engelse artillerie regiment, begroet de heer Stocks. Een aanbod om het huis ook van binnen te zien, wijst de heer Stocks beleefd af. IN 1944 WAS HIJ ER EEN MAAND GELEGERD BRESKENS/HOOFDPLA AT-Gunner (solaat bij' de artillerie) H. T. Stocks heeft in de oorlog met zijn regiment getrokken vanaf Normandië tot aan Wilhelmshafen. Maar ergens hal verwege deze grote mars vond hij in Hoofdplaat vriendschap voor het le ven. Dezer dagen was de heer Stocks, die in Dagenham in Essex woont, weer bij zijn Hollandse vrienden op visite, bij de heer en mevrouw Fraeyenhoven in Ghistelkerke te Breskcns. Maar in die woning woont het echtpaar pas dit jaar. Voordien woonde het gezin in Hoofdplaat, aan de Schoolstraat. Voor de heer Stocks was het niet de eerste keer dat hij weer terug was in Neder land. „Voor de eerste keer was dat in 1950 en daarna ben ik de afgelopen twintig jaar zeer frequent terugge weest. Dit jaar zelfs twee keer, omdat ma jarig was",,aldus de heer Stocks. Hij is zo bevriend met het echtpaar Fraeyenhoven dat hij de heer en me vrouw aanspreekt met pa en ma. De heer Stocks, die nu 68 jaar is. kan zich zijn oorlogsbelevenissen nog goed voor de geest halen. „Ik kwam als vrij williger in dienst in 1940. ik was toen dertigjaar. Ik werd ingedeeld bij de 249 batterij van het 174-de regiment Royal Horse Artillery Berkshire". Aanvan kelijk deed hij dienst in IJsland bij de bewaking van de grote marinehaven, van waaruit convooien aankwamen en vertrokken van en naar Moermansk. Dat deed hij twee jaar. Daarna legde hij met zijn regiment gedurende twee jaar versterkingen langs de Engelse kust aan. Tot D-dav. „Omdatik diende bij de zware artillerie werden wij pas na D-day naar Frank rijk gebracht. Ik werd aan land gezet op het zogeheten Juno-strand bij Ar- romanches in Normandië. Van daaruit trokken we op naar Caen. naar Faiaise en later via Brussel naar Zeeuwsch- Vlaanderen", aldus zijn relaas. „Wij hadden de taak om de oprukken de infanterie, en dat waren vooral Ca nadezen. dekking te geven. Met andere woorden, wij schoten over ze heen om ze te helpen. Zelf hebben we daarom niet in de eerste lijn gevochten". Toch heeft het regiment van de heer Stocks ook vele verliezen geleden. „Maar ik was gelukkig, ik ben de oorlog heel doorgekomen", zegt hij. „De echte hel den die liggen hier begraven". De op rukkende artillerie had wel veel last van Duitse sluipschutters, ook tijdens het oprukken naar Hoofdplaat. Omdat het regiment van de heer Stocks achter de oprukkende troepen aankwam, ar riveerde hij ook later in Zeeuwsch- Vlaanderen dan de Canadezen, die 8 oktober 1944 voet aan wal zetten bij de Paulinapolder. waar onlangs een ge denkteken is onthuld. ..Wij hoefden ook niet over het water De Canadezen hebben voor ons de weg vrijgemaakt, zodat wij over de weg naar Hoofdplaat konden komen. De kanonnen van ons regiment waren veel te zwaar om snel verplaatst te worden. Nadat we in Hoofdplaat waren aangekomen, heb ben we drie posities ingenomen alle maal langs de weg van Hoofdplaat, richting Driewegen, tot aan ongeveer de Kromme Watergang". De heer Stocks kan de plaatsen achter boerde rijen en in het veld nu nog aanwijzen. „Het was hier ailemaai erg viak, ze konden je van ver al zien aankomen. Ik weet nog dat we toen alle glimmende knopen van de uniformen hebben ge haald en alles donker hebben gemaakt, ook onze gezichten". De heer Stocks heeft zelf niet geschoten, hij was or- donnace en reed op een motor. Erg stil Hij herinnert zich nu nog dat, toen het regiment Hoofdplaat inreed, het erg stil was. „Je zag niemand. Ik hoorde toen dat de meeste mensen na de lan ding van de Canadezen uit voorzorg met landingsboten naar elders waren gebracht". Mevrouw Fraeyenhoven Op de Zeeuws-Vlaamse bioscoop schermen is dit weekeinde onder meer de film 'Convoy' te zien, die handelt over de Amerikaanse vrachtrijders. De film draait in Luxor 2 te Terneuzen en 'De Koning van Engeland' te Holst."Convoy" vertelt het verhaal van een konvooi Amerikaanse vracht rijders, dat op weg is naar een staatgrens in het zuid-westen van Amerika. De wagens staan met elkaar in verbinding via de zogenaamde "ci- ticens band", een kortegolf voor auto rijders die in Amerika grote populari teit heeft. De vrachtwagens in het konvooi hou den elkaar via him zend- en ontvangst- apparatuur nauwkeurig op de hoogte van verkeersopstoppingen en vooral van de aktiviteiten van de politie. De gesprekken en waarschuwingen wor den doorgegeven met een traditioneel gegroeid code-taaltje, dat voor buiten staanders niet te begrijpen is. In Con voy wordt een dergelijke karavaan ge leid door "Rubber Duck", met Kris Kristofferson aan het stuurwiel. De vrachtrijders pikken het niet langer: corruptie van de rijdende politie, de la ge maximumsnelheden op de Ameri kaanse wegen (55 mijl ongeveer 80 km per uur) en andere "uit het vracht rijdersleven gegerepen" zaken, zoals de hoge tol, die bij de ingangen ("turn pikes") van de "interstate highways" moet worden betaald. Het conflict van de vrachtrijders, in Amerika een "ei gen" wereldje met typische omgangs vormen neemt ernstige vormen aan, als de "truckers" alle wetten in de wind slaan en hun eigen gangetje blijven gaan. Dat komt ze duur te staan de po litie wacht de karavaan op met zwaar oorlogsmaterieel en met fors geweld wordt een einde gemaakt aan de rebel lie. In het Terneuzense Luctor 2-theater draait bovendien - voor de vierde week - "De fluit met de zes smurfen". In Hulst wordt behalve "Convoy" de nieuwe film van René van Nie. "Dood zonde" vertoond. De liefhebbers van de zachte porno komen aan hun trekken met "Wie komt er in mijn hokkie". De kinderen kunnen genieten van avontu ren van "Donald Duck in het Wilde Westen". HetOostburgse Ledeltheater vertoont de komende week "SOS Atoomonderzeeër gezonken", het ver haal van 41 bemanningsleden die meer dan 500 meter onder water in hun on derzeeër zitten opgesloten. 'Josephine Mutzenbacher, het heetste hoertje al ler tijden" leefde volgens de geschiede nis in de twintiger jaren. Als mooi dochtertje van arme ouders wist zij al vroeg aan de kost te komen met het verlenen van hand en spandiensten aan rijke heren. Een en ander is in geu ren en kleuren verfilmd en komende week te bezichtigen in Hulst. vult dit aan met de mededeling dat ze toen haar Hoek zijn gebracht en van daar naar Sas van Gent en het inmid dels door het Poolse leger bevrijde Hulst, waar ze familie had wonen. Na enkele weken, volgens mevrouw Fraeyenhoven een week of zes. was men naar Hoofdplaat teruggekeerd. „Ons huis was niet verwoest, hoewel het wel erg beschadigd was", zegt ze. Inmiddels waren toen de Canadese troepen opgerukt richting Sluis en Knokke: dat duurde tot eind oktober. Al die tijd heeft het regiment waarbij de heer Stocks diende de Canadese troepen ondersteund met artillerie vuur. De heer Stocks zegt over de periode nu: „De mensen waren bijzonder aardig voor ons. Ze vroegen zelfs om onze kle ren te mogen wassen en onze sokken te mogen stoppen. De één vroeg dit. de ander dat Dat was voor ons wel erg gemakkelijk Want we zagen er na de mars uit België vreselijk uit". De Engelsen waren ondergebracht in een groot pand in de Schoolstraat, waar nu de familie Versprille woont, een groot herenhuis. „Ik sliep boven op de zolder. En in de garage werd ge kookt en hadden we een opslagruimte. Op het grasveld achter het huis stond een grote tent voor recreatie. Rond het huis lopend, komen bij hem allerlei herinneringen boven. „De Hoofdplate- naren waren erg goed voor de militai ren. Eigenlijk had iedere soldaat na verloop van tijd wel een vast adres waar hij terecht kon". Het zijne was dat van de familie Fraeyenhoven. „Wij gaven dan wel chocolade, kauwgom of sigaretten. En ik heb zelfs wel eens koffie uit Engeland laten overkomen". Het regiment van de heer Stocks kreeg de maand november rust. „Want pas op 5 december, dat was mijn verjaardag, vertrokken we uit Hoofd plaat". Via Breskens kwam men in Vlissingen. En toen kwam de grote mars dwars door Nederland en Duits land naar Wilhelmshafen. Wandelingen Volgens de heer Stocks is hij een van de weinige Engelse militairen die zijn vriendschap met inwoners van Hoofdplaat niet zag verlopen. „Ik ben wel eens in Engeland bij een reünie geweest, maar als militairen hadden we later niet zo'n grote band meer. Ik geloof dat ik ook de enige ben die zo vaak is teruggekomen". Hij deed dat altijd samen met zijn vrouw, maar die is een jaar geleden overleden. Als hij in Hoofdplaat (en in Breskens) logeert, maakt de heer Stocks altijd lange wandelingen langs de plaatsen die hij goed kent. .Maar alles verandert toch wel. Ik zie veel nieuwe straten en huizen en ook de dijken zijn veel hoger geworden". Hoogtepunt van deze vakantie was het bezoek aan het nieuwe monument bij de Paulinahaven. De nu gepensioneer de heer Stocks hoopt nog vele jaren naar WestrZeeuwsch-Vlaanderen terug te keren. „De mensen zijn hier erg aar dig", vindt hij. UZENDIJKE - Het staat er zo een voudig op de VW-brochure: IJzen dijke, inwonertal ca. 2800. Historisch stadje in de gemeente Oostburg. Te eenvoudig, want een bezoeker die uit nieuwsgierigheid van de route Biervliet-Oostburg, of omgekeerd af wijkt en het oude vestingstadje bin nenrijdt, voelt zich in een andere we reld. Oude stille straatjes, rustige buurtjes en veel oude woningen. Uzendijke is niet altijd zo rustig ge weest. De huidige stilte dateert vanai 1968 toen de rondweg, onderdeel van de route vanaf Breskens naar Terneu zen gereed kwam. Het doorgaande verkeer verdween uit de 'binnenstad' van IJzendijke. Gelukkig zei er één, jammer zeiden anderen (met name mensen uit handel en horeca die de toevallige passant graag zagen ko men) Maar er zouden nog meer men sen wegblijven. Dat gebeurde in 1970 bij de herindeling toen IJzendijke geen zelfstandige gemeente bleef, maar met vele andere gemeenten opging in de grote gemeente Oostburg. IJzendijke verloor daardoor de centrumfunctie die het van oudsher had gehad. De straatnaam Beursstraat herinnert daar nog aan, evenals de fraaie naam Bof van Koophandel' van het horeca bedrijf op de Markt. Er zijn nog steeds mensen die vinden dat men er geen goed aan heeft gedaan een stad met ren zo rijke historie als IJzendij ke. met ren typische eigen karakter, de zelf standigheid te ontnemen. Gedane za ken nemen echter geen keer. Wel heeft net winkelapparaat in IJzendijke het moeilijk gekregen. Maar misschien is aat ook wel te wijten aan de gewijzigde koopgewoonten en het gemak waar mee men, met de auto, In andere win kelcentra boodschappen gaat doen. Stil is het in IJzendijke. dat wel. Veel mensen vinden dat fijn. jongeren zien bever wat meer leven in de brouwerij. Petit Paris Uzendijke heeft een eigen charme. De footsheid van vele panden wijst op ren rijke historie. De naam 'Petit Pa ns', die wel schertsend aan IJzendijke wordt gegeven, heeft met het aanzien van IJzendijke niets te maken, of wel? Petit PariSjZO weten echte IJzendi jke- naren te melden, heeft te maken met een fameus café met die naam, of mo gelijk met het bruisende nachtleven van voor de oorlog. Er zouden in die jaren 40 tot 50 café's in IJzendijke zijn geweest. Een andere verklaring is dat de IJzendijkenaren graag wat deftig, wat chic doen Maar waar komen dan toch straatna men als Tivoli en Boulevard vandaan, zou men kunnen vragen. Boulevard heeft in het geval van IJzendijke hele maal niets te maken met Parijs, maar alleen met het feit dat IJzendijke net zoals veel andere gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, aan de zee heeft gelegen, namelijk na de grote Elisabe- thvloed. Boulevard was de weg die langs de zee. of haven, liep. Dat eerder genoemde nachtleven is wel te verkla ren. omdat IJzendijke, nadat Prins Maurits in de Tachtigjarige oorlog de stad tot vesting had omgebouwd, tal rijke militairen heeft geherbergd. Dankzij dat ingrijpen uit militair oog punt van Prins Maurits kreeg Uzen dijke de fraaie rechthoekige Markt, centrum van de gemeente. Een markt die de IJzendijkenaren graag in de huidige staat willen behouden. De ge meentelijke plannen van Oostburg om de Markt van IJzendijke een ander aanzien te geven, werden door de be volking opzij geschoven. De histori- scne Markt moest blijven zoals hij is, rechthoekig en ruim. Protest Dat heeft IJzendijke nodig om er de langzamerhand beroemd geworden folkloristische markt te houden in de zomermaanden. Maar ook om te pro testeren als het moet. Dat was dit jaar nodig omdat er vergevorderde plan nen waren om in de onmiddellijke omgeving van Uzendijke een groot mastenbos te bouwen ter behoeve van de nieuwe zenders van radio Neder land Wereldomroep. IJzendijke was in dat protest het middelpunt. De mili tairenzijn al lang geleden vertrokken uit IJzendijke, de strijdlust hebben zij IJzendijke vanuit de lucht gezien. De groengordel geeft aan hoe de stervorm van wollen en grachten door Prins Maurits werd aangelegd kennel ijk bij de be vloking achtergela ten. Hetzendpark komt niet naar West Zeeuwsch-Vlaanderen. Stilte en rust vindt men vooral rond de uit 1612 daterende hervormde kerk waar in de Rosemarijnstraat en de Slachthuisstraat kleine huisjes staan. Een aantal daarvan wordt door jonge ren bewoond. Een dergelijke rustieke buurt kent Uzendijke ook bij de Ka zernestraat waar een oude bestrating (dat noemt met tegenwoordig sierbe strating) van keitjes is aangebracht en de wit gepleisterde woningen samen met de daar liggende tuintjes een hof- jesachtige sfeer oproepen Stil zijn is nog niet stilzitten. Het ver enigingsleven van IJzendijke is bloei end, de dorpsraad actief. Er zijn, en er worden, nieuwe woningen gebouwd en nieuwe scholen De Rooms-Katho- lieke kerk. een van de (naar verhouding tot andere Zeeuwsch-Vlaamse dorpen en steden) weinige slachtoffers van de oorlog in 1944, wordt door de paro chieleden zelf opgeknapt, teken van het betrokken zijn van de bevolking met het wel en wee van de eigen woonplaats. Deze luchtfoto laat Uzen dijke zien als de oude vestingstad. De groengordel geeft precies aan hoe de stervorm van wallen en grachten, door Prins Maurits werd aangelegd. IJzen dijke is die vesting, de wal, ontgroeid, want de uitbreiding, zoals de wijk Kleine Jonkvrouw op de voorgrond, ligt buiten de vesting. .Azijnhalzen Naast de benaming Petit Paris voor hun gemeente hebben de inwoners van Uzendijke ook een eigen naam, name lijk de azijnhalzen. Niemand weet eigenlijk waar die naam vandaan komt maar een van de verklaringen is de volgende. In Hoofdplaat werd ooit het schip van de beurtvaarder uit Rot terdam gelost. Aan dek stonden tientallen kannetjes. Een Uzendijke- naar, stond er bij en vroeg op een gege ven moment aan de schipper: „Wat zit er in die kannetjesEn omdat dat kennelijk een vreemde vraag was. ant woordde de schipper; .Azijn, hals". En met hals bedoelde hij onnozele hals. 'Brei, een reconstructie' in het Teater Arena te Gent. Het Gent-Brugse 'Vertikaal'-thea- ter brent vanavond (vrijdag) de première van 'De Prijs', een to neelstuk van de Amerikaan Art hur Miller. Miller verwierf zijn grote roem met 'Dood van een handelsreiziger' (1949) en niet minder door zijn - mislukte - hu welijk met Marylin Monroe. Mil ler's 'De Prijs' werd voor het eerst in 1968 opgevoerd in New York, en wordt tot zijn voornaamste thea terwerken gerekend. Het stuk ver telt het verhaal van twee broers, Victor en Walter, die elkaar na ja ren weer zien, als de boedel van hun overleden vader moet worden verkocht. Victor heeft het gemaakt: hij is een succesvol chirurg geworden ,die zijn familie opofferde aan zijn eer zucht. Walter is altijd een kleine man gebleven: hij werd politieea- gent en offerde zijn carrière op aan de zorg voor zijn gebroken vader. Tijdens de ontmoeting van de twee broers bespreken zij de 'offers' die ze in hun leven hebben gebracht. Een ding wordt duidelijk: ze heb ben beiden op een beslissend ogen blik in hun leven een vrije keuze gedaan, en daar de prijs voor moe ten betalen. De een werd dokter, maar betaalde zijn carrière met een echtscheiding en een zenuwin zinking. De ander gaf zijn toe komstdromen op en krijgt sinds dien de ontevredenheid van zijn eerzuchtige vrouw te verduren. Jacques Brei 'Brei, een reconstructie' is de naam van een montage van tek sten van de onlangs overleden Belgische chansonnier Jacques Brei, die morgen in Theater Arena in Gent zijn première beleeft. Sa mensteller Walter Ertvelt wil hiermee een overzicht geven van het veelzijdige oeuvre van de Brusselaar Brei. De montage wordt tegelijk een recontructie van zijn repertoire, van een carriè re en van een tour-de-chant. Het Gentse Kafkatheater presen teert de komende weken Jean- Jacques Rousseau', een collage van teksten van deze Franse filo soof en schrijver, die tweehonderd Jaar geleden stierf. De rol van J. J. Rousseau wordt vertolkt door An ton Cogen. In de Koninklijke Ne derlandse Schouwburg in Antwer pen wordt de komende week 'De goede mens van Sezuan' gespeeld. In dit beroemde toneelstuk van de naar Amerika uitgeweken Duitser Bertold Brecht wordt het thema 'goed en kwaad' uitgewerkt Het verschil tussen goed en kwaad, sterk en zwak, tussen moed en laf heid wordt, zo maakt Brecht duidelijk, grotendeels bepaald door sociale omstandigheden. In de vorm van deze Oosterse parabel gebruikt Brecht dezelfde thema tiek als Stevenson in zijn 'Dr. Jekyll and mr Hyde'. In het verhaal zijn de goden op zoek naar een goede mens, die zij op een gegeven mo ment menen te vinden in de hoer Shen Te. uit de Chinese provincie Sezuan. Zij geven haar genoeg geld om een winkeltje te beginnen. Shen Te is echter te goed voor het vak. Zij geeft alles weg aan armen, zodat bankroet dreigt.. Op het laatste nippertje komt haar neef Shui Ta haar te hulp. Hij stelt bikkelhard en zonder medelijden weer orde op zaken.Uiteindelïjk blijkt, dat Shen Te en Shui Ta één en dezelfde per soon zijnDe complete pro gramma's: Gent Theater Nederlands Toneel Gent, Schouw burgstraat 3. Gent: vr 10/11, za 11/ 11, zo 12/11 (aanvang 15 00 uur), ma 13/11, do 16/11, vr 17/11. za 18/11, zo 19/11: aanvang 20.00 uur: 'Freiher von Münchhausen' Theater Vertikaal. Theaterstraat 33. Gentbrugge: vr 10/11. wo 15/11, za 18/11, aanvang 20.15 uur: 'De Prijs', Henry Miller. Kafkateater, Robotstraat 42, Gent: vr 10/11, wo 15/11do 16/11, vr 17/11, aanvang 20.30 uur: 'Jean-Jacques Rousseau'. Teater Arena, Ooievaarstraat 62. Gent: za 11/11, aanvang 20.15 uur: 'Brei, een reconstructie', wo 15/11, aanvanag 20.15 uur: 'De geschie denis van de soldaat' en 'Facade' (gastvoors telling). Arcatheater, St. Wildostraat 4. Gent: ma 13/11, di 14/11. wo 15/11, aanvang 20.00 uur: 'Samuel Be- ckett-drie een-acteurs'. Antiver pen Koninklijke Nederlandse Schouw burg, Komedieplein 9 vr 10/11. za 11/11, zo 12/11, ma 13/11, do 16/11 vr 17/11. aanvang 20.00 uur: 'De goede mens van Sezuan'. di 14/11, aan vang 20.15 uur: 'Rosmersholm' van Hendrik Ibsen, opgevoerd door Toeneelraad Rotterdam. Romi Goldmuntz Centrum. Ner- vierstraat 12wo 15/11do 16/11De nacht der Tribaden'. toneelgroep 'Bent' onder regie van Lodewijk de Boer. Aanvang 20.30 uur. Antwerps Sportpaleis, Schijnpoortweg 113, Merksem: vr 10/11, za 11/11 zo 12/11: 'Holiday on ice". Provinciaal Centrum Arenberg. Arensbergstraat 28: vr 10/11. aanvang 20.15 uur: cabaret 'Don Quishocking' met "Trappen op' Don Quishocking

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 35