MIDDELBURGER ONTWERPT EEN RAKETMOTOR Voor een j aar op hu welij ksr eis VAN DE VREEDE NIEUWE LEIDER IN SCHAAKSTRIJD De Sterre naar derde plaats Weer onnodig punt verlies St Aloy Brigit de Nijs DINSDAG 31 OKTOBER 1978 PZC/provincie/sport Het overkomt ons allemaal wel eens, dat we plotseling zin krijgen om even uit die sleur van alledag te breken en eens wat meer van de we reld willen zien. Meestal ge ven we dit soort opwellingen even de vrije teugel wanneer het ook kan. Tijdens de va kantieperiode bijvoorbeeld. Maar er zijn ook mensen, die best eens voor een langere periode dat met zoveel ze kerheden geplavijde pad van ons hedendaagse bestaan in deze westerse wereld zouden willen verlaten. Die denken aan grote reizen vol avon tuur. Voor de meesten blijft dat alleen bij mijmeren over wat ze zouden doen als ze eens wat meer tijd hadden. Maar je hebt er ook. die zo'n stap ge woon nemen, de vaste baan opzeg gen, de huisraad ergens opslaan en er van tussen gaan. Zoals bijvoorbeeld Ellie en Kees van der Linde, een pas getrouwd stelletje uit de Kriekenhof in het Middelburg aan de andere kant van het kanaal: Dauwendaele. Je bent jong en je wilt wel eens wat anders, hebben zijzesentwintig jaar jong- tegen elkaar gezegd. En ze voe gen dezer dagen de daad bij het woord door met hetzelfde busje waarmee zij veertien dagen geleden naar het stadhuis reden om daar in de echt te worden verbonden, de onbe kende verten tegemoet te gaan. Voor een jaar maar liefst. Een avontuur lijke huwelijksreis. Hoe de route er precies zal gaan uit zien staat nog niet helemaal vast. Maar in grote lijnen is het traject al Kees en Ellie: met het busje naar het stadhuis. En met hetzelfde busje voor een jaar onbekende verten tegemoet uitgestippeld. Eerst sturen Ellie en Kees op het gemakje op Griekenland aan. Na Nieuwjaar willen ze de kan ten uit van Turkije. Iran. Pakistan en India. Met gemengde gevoelens neemt familie, vriend en kennis straks afscheid. De een verklaart die twee voor gek dat ze zoveel vastig heid aan de kant zetten voor zo'n avontuurlijke onderneming. Maar weer anderen zeggen: ik wou dat ik zoiets ook aandurfde. Dat ik net zo jong was als jullie. Dan deed ik het ook. Enthousiasme Persoonlijk voelen Ellie en Kees zich in hun plannen gesterkt door de en thousiaste reacties van Rotterdamse vrienden die enkele jaren geleden aan een soortgelijke reis begonnen en nog immer onderweg zijn omdat ze er gewoon niet genoeg van kunnen krijgen. En alle goedbedoelde be zorgdheid over wat ze aan gevaren en problemen te wachten kan staan, doen ze af met een laconiek: dan zien we wel weer verder. We hopen, zegt Ellie. tijdens die reis een hoop indrukken te kunnen op doen Hoe andere mensen leven en werken. We zijn ook vastbesloten om een dagboek bij te houden, waarin we onze belevenissen zullen opschrijven Zover is het allemaal nog niet. Ellie. afkomstig uit Rotterdam, is nu haar laatste werkweken ingegaan als ver pleegster in het Middelburgse Gas thuis. En kersverse echtgenoot Kees is nog enkele dagen werkzaam als bankwerker bij 'De Schelde', waar hij is ingezet bij de afbouw van Marine- schepenBehalve positieve reacties heeft Kees ook anderssoortige op merkingen over zijn reisplannen moeten incasseren. Ik heb al ge hoord. dat er werd gezegd: jullie zijn vast en zeker binnen twee maanden terug Omdat het geld dan op is. Op jullie komen straks met z'n drieen te rug Ellie en Kees moeten er alleen maai- om lachen. Ze zien wel wat er allemaal van komt. Het staat er in sierlijke letters te le zen op de bul. dat Paul Aloysius Omére Gijsbrecht Korting zo goed door zijn doctoraal examen is geko men dat hij in het bezit kon worden gesteld van het diploma vliegtuigbouwkundig ingenieur. Op zichzelf is dat niet zo erg bijzonder, al komt het niet al te vaak voor. dat studenten aan de Technische Hoge school in Delft zich net als de 24-jari- ge Paul Korting uit Middelburg met name aangetrokken voelen tot de studierichting ruimtevaarttech niek. De meesten kiezen voor de vliegtuigbouw Maar de ruimtevaart interesseerde Paul al een hele poos Eigenlijk al in de tijd toen hij nog op het gymnasium zat aan de Latijnse Schoolstraat in Middelburg. Die belangstelling liet hem liet meer los en werd tijdens de studiejaren aan de T H. alleen nog maar verder aangewakkerd Dat leidde uiteindelijk- en nu komt het bijzondere - zelfs tot de bouw van een door de jonge Middelburger ontwor pen raketmotor. Het studiewerkstuk kreeg gestalte tijdens een negen we ken durende stageperiode in het Westdultse lucht- en ruimtevaartla boratorium nabij Stuttgart Uit waardering voor suksesvolle werk kreeg Paul die stoffelijke blijk van zijn technische inzicht zelfs mee naar Delft., toen de stageweken erop zaten. TNO in Rijswijk, het enige instituut dat zich in Nederland bezig houdt met de raketvoortstuwing kreeg er lucht van en nodigde Paul Korting niet alleen uit meteen uit om een werkkring bij dit instituut te aan vaarden. Men zegde tevens toe graag een ruimte ter beschikking te willen stellen waar de door Korting ontwor pen motor voor onderzoek en onder- De Middelburgse ingenieur Paul Korting en de door hem ontworpen raket motor. wijsdoeleinden zou kunnen worden opgesteld. Visueel Het grote belang van de door de jonge Middelburger ontworpen en op zijn aanwijzingen door een team van spe cialisten gebouwde hybride raket motor is. dat door gebruikmaking van bepaalde doorzichtige mate riaalsoorten het hele verbran dingsproces binnen in de raket vi sueel gemaakt kan worden. Tot voor kort was dit proces alleen nog maar omschreven op papier en moest de student maar aannemen dat het hele systeem zo functioneerde zoals het op papier allemaal omschreven stond. De nieuwe motor biedt echter de mo gelijkheid tot aanschouwelijk on derwijs. Paul Korting mag dan met zijn suksesvol uitgevoerde inge nieursopdracht in zijn studietijd niet direct een wezenlijke bijdrage heb ben geleverd aan het praktische pro fijt van het werken met motoren die gemaakt worden om raketten rich ting maan te kunnen lanceren. Maar als studieobject kan zijn hybridemo tor echter zeer wel van pas komen, onder meer voor experimenten rond de verbranding bij hogere snelheden dan de geluidssnelheid. ..Ik hoop", zegt Paul, „met deze motor in ieder geval meer mensen te kunnen laten kennis maken met de rakettechnolo- KRUININGEN - In de vierde ronde van het persoonlijk schaakkampioen schap, die zaterdag in het dorpshuis in Kruiningen werd gehouden, heeft Jan de Lange uit Goes de kop moeten af staan aan de aanstormende jeugd. Hij verloor zijn partij tegen de jonge Car- don uit Sas van Gent door een slecht gespeeld eindspel en de voormalige jeugdkampioen Jim van de Vreede, eveneens uit Sas van Gent, haalde in een enerverende partij tegen Wilfried Vleeskens uit Terneuzen het volle punt binnen. Vooral deze laatste partij kreeg een zeer spectaculair einde. Van de Vreede had nog anderhalve minuut over om 27 zetten te doen in een onoverzichtelijke stelling. Zijn tegenstander Vleeskens had op dat moment nog negen minuten op zijn klok staan. In een verschrikke lijk tempo en steeds de goede zetten kiezend, waarbij Vleeskens zelfs nog een licht voordeel behaalde, gingen beide spelers elkaar te lfjf. Van de Vreede probeerde uit tijdnood te ko men door simpele tussenzetten op het bord te brengen en Vleeskens trachtte zoveel mogelijk materiaalwinst uit het vuur te slepen. Plotseling op de 46e zet ging de Ter- neuzenaar door een simpele pionzet van Van van de Vreede midden op het bord mat. Dat de jeugd definitief in opkomst is werd duidelijk gedemonstreerd door de twee overwinningen van twee Vlis- singse jeugdspelers Eric Brouwer, die Bert Henderikse uit Middelburg re gelmatig naar een nederlaag speelde, en Hans Groffen die zijn clubgenoot Michael Wise geen kans gaf en ook het volle punt binnenhaalde. Maarten Westerweele uit Goes kwam ook duidelijk in de lift door een overwin ning op Paul van der Velden uit Koudekerke en Kees de Wolf versloeg J an Seeleman uit ZierikzeeJim van de Vreede staatnu samen met Helmut Cardon op kop ieder met 3.5 punt, ge volgd door Eric Brouwer. Hans Grof fen, Jan de Lange, Maarten Wes terweele en Kees de Wolf Ëërste klas Zoals verwacht behaalde in de eerste klas de jonge Middelburger Johan de Wolf het volle punt binnen tegen Johan Boone uit Koudekerke Doordat Johan Maljaars uit Middelburg verloor van clubgenoot Alex Jonkheer verspeelde deze zijn eerste plaats, die nu gedeeld wordt door Jonkheer en De Wolf. bei den met ij.oe punt. Zij worden op de voet gevolgd door de Vlissingse jeugdspeler Rudie de Smit die korte metten maakte met Jan de Korte uit Bruinisse en de grote verliezer van deze ronde Johan Maljaars. In verband met het grote internatio nale Huttontoemooi voor de jeugd in Apeldoorn, waaraan de topjeugd niet mee kon doen doordat het gelijk viel met deze vierde ronde, had jeugdleider Peter Rotte toch nog een beroep ge daan op enkele jeugdspelers die nu hun partij voor het Zeeuws kampioenschap later moesten spelen: Freddy Kavscr tegen Henk Massink. beiden uit Vlïs- singen. Als Massink of Kayser deze partij wint schaart hij zich ook bij de achtervolgers in de eeste klas. Uitslagen en standen Hoofdklas: J. de Lan- ge-H Cardon 0-1. W. Vleeskens-J van de Vreede 0-1B Hendrikse-E. Brouwer 0-1. C. de Wolf-J. Seeleman 1-0. H. Groffen-M. Wise 1-0. M Westerweele-P. van der Velden 1-0, H. Cuiper-C. Provoost 0-1. T Riemens-A Ko- geler 1-0. K. Nieuwelink-W van Wijnen 0,5- 0.5. A Dubbeldam-H. de Ridder 0.5-0 5 .1 Louws-J van Nispen 0,5-0,5. J Tholenaar-A den Hamer 0-1. F. Snijders-R van Oorschol 1-0, S. Sanders-J de Jager 1-0, A. van der Weel-H. Lankreijer 1-0 De stand na vier ronden Jim van de Vreede uit Sas van Gent staat op kop door meer weerstandspunten dan Helmut Cardon die beiden dus met 3.5 uit 4 aan de leiding gaan De derde t/m de zevende plaats wordt inge nomen door Hans Groffen. Eric Brouwer. Jan de Lange, Maarten Westerweele en Kees de Wolf. Toni Riemens uit Oostburg en Cor Provoost uit Sas van Gent delen de achtste plaats. Eerste klas: A Jonkheer-J. Maljaars 1-0, J de Wolf-Joh. Boone 1-0, R. de Smit-J. de Kor te 1-0. J de Bock-T. Post 1-0. A van den Hooven-M. de Smit 1-0. E Pallada-V Droo- gers 0,5-0,5, A. Mast-R. Bokzo 0-1. J. de Troye-H. van de Graaf 0,5-0.5. M Zolnet-J Bosch 0.5-0 5. H Smit Roeters-J Destombes 0-1. SALONIKI - Griekenland heeft zon dagmiddag in Saloniki in een wed strijd voor groep 6 van de voorronden van het toernooi om hel Europese voetbalkampioenschap met 4-1 ge wonnen van Hongarije, dat in deze groep uit drie wedstrijden slechts twee punten vergaarde De stand na vier ronden Alex Jonkheer slaat door meer weerstandspunten boven aan samen met Johan de Wolf, beiden 3,5 uit 4. De gedeelde derde plaats wordt ingeno men door Rudie de Smit en Johan Maljaars met ieder 3 punt, en J de Bock uit Koude kerke en A van den Hooven uit Middelburg delen de vijfde plaats met 2,5 punt Jim van de Vreede ROOSENDAAL - Na haar overwin ning zaterdag in de Vlissingse Boule vardloop is Brigit de Nijs van RKHAV uit Hulst ook zondag winnares gewor den van de dertiende THOR-cross. Ze legde de 2500 meter af in 7.31,4. Bij de meisjes A triomfeerde Ingnd de Nijs van RKHAV in 7.58.8 en Margotde Nijs van dezelfde club werd winnares bij de meisjes B in 8.09. Johnny Ver- meule van Dynamo'70 was de snelste B-jongen en Gees Vermeule werd negen by de jongens A. Hun tijdens waren respectievelijk 9.42.4 en 10.43. Beste Zeeuw bij de senioren was Jan de Bart van AV'56 met 18.55. De 6600 meter lange cross werd gewonnen door An- toine van de Hoeven van het Belgische Tildonk in 18 17.16 voor Harry Pattist van Sprint (18 30,6) en Tony Govaerts van Vorselaer (18.46.8i Willy Verbiest van RKHAV werd elfde in 19 49, Huib Dalebout van AV'56 24-ste. J Sturm van Dynamo eindigde als veertiende by de veteranen. BAD NAUHEIM - Bij sportbeoefening in WestDuitsland zijn vorig jaar 250 doden gevallen. Een kwart van de slachtoffers viel als gevolg van onge vallen. In meer dan zeventig procent van de gevallen was sprake van on voldoende voorbereiding, falende li- chaamsbeheersing of oververmoeid heid. KOUDEKERKE - De verrassingen van de zesde speeldag in de Zeeuwse volleybal competitie moesten uit de promotieklas dames komen, waar Ma rathon 2 het bezoekende Savok kans loos liet met 3-0 en waar Even Kijken een 3-1 overwinning overhield aan de ontmoeting met PZEM. Bij de heren opnieuw twee vijf setters, te weten IJVC-Herstaco 2 en de Lange-Ovisa. Het thuisspelende De Sterre was za terdag het enige herenteam uit de hoogste klas van het district Zeeland dat drie punten wist te veroveren Het deed dat. door Even Kijken met 3-1 te verslaan in een wedstrijd, waar de con ditie uiteindelijk de doorslag bleek te geven. Want nadat Even Kijken hard knokkend de nederlaag van de eerste set goed wist te maken en de stand op 1-1 bracht, bleek in de twee volgende sets dat die krachtsinspanning toch te veel geweest was voor het team uit Zuidzande en door onder meer te profi teren van enkele domme fouten, wist De Sterre uiteindelijk de overwinning veilig te stellen. Bij Even Kijken speel de Adrie de Feiiter weer een hele wed strijd mee. Bij de ontmoeting tussen IJVC en het bezoekende Herstaco 2 bleek niet de lichamelijke conditie de doorslag te geven, maar de geestelijke. Want de hele wedstrijd door waren er twee teams aan het werk die momen ten van grote vechtlust afwisselden met even grote inzinkingen. De eerste klap leek voor de Vlissingers te zijn. die het ontbreken van hoofdaanvaller Chris de Wit by IJVC knap uitbuitten door toch wel wat onverwacht een 2-1 voorsprong te nemen. Vooral in de tweede set bleek het vermogen van UVC om een opgelopen achterstand goed te maken bijzonder klein. In de derde set konden de IJzendijkenaren weer wat beter party geven, maar de inzet van de bezoekers bleek ook toen te groot, terwijl bovendien hun blok uitstekend sloot. Maarzoals gezegd, ook Herstaco kende zyn inzinkingen en een daarvan be- paalde grotendeels het verloop van de vierde set, toen Frans van de Vlies zo maar twaalf punten achter elkaar kon scoren met zijn service. De vijfde set vertoonde een soort samenvattend beeld van de voorgaande vier andere, want nadat IJVC tot aan de wissel duidelijk beter was geweest, er werd gewisseld bij 8-2, kwam Herstaco in het tweede deel van het sluitstuk weer he lemaal terug, wat de thuisclub toch nie t verhinderde het duel winnend af te sluiten Opnieuw heeft een dames-promo- tieklasser zich verkeken op het team HAZERSWOUDE - „Angst voor de tegenstander betekende opnieuw het onnodige puntenverlies en vooral Sterra Blanckaert had hiermee erg veel moeite", zei da- mescoach Henny Mangnus na af- lóop van de in 5-5 geëindigde ere klassewedstrijd tafeltennis van St.-Aloysius bij Avanti. Al in de eerste partij tegen Annemiek Smits had Sterra ruimschoots mogelijkheden om een 0-1 voor sprong te grijpen toen zij de eerste game goed met 17-21 had gewon nen en in de tweede game met 18-20 vóórkwam. Toen werd kennelijk het zelfvertrouwen wat minder en de Avanti-speelster zag nog kans een derde game uit het vuur te sle pen die uiteindelijk met 21-15 werd gewonnen. Toch kwam St.-Aloysius weer op "gelijke hoogte toen Kanne Verach ten in de derde game Brigit Kooter aan de zegekar bond. Het werd zelfs 1-2 door Vivian Blanckaert. die in twee games duidelijk afstand nam van Gidy Griethuizen Het dubbel spel werd weer op het scherp van de snede uitgevochten en helaas moesten hierin de beide Blanc- kaerts in de beslissende game capi tuleren. Opnieuw verspeelde daar na Sterra Blanckaert in een ze nuwachtig duel haar party aan Brigit Kooter, waarna Vivian de stand toch weer op gelijke hoogte kon brengen via een royale zege op Annemiek Smits. Karine Verach- tert stak ook ditmaal weer in een uitsteknde vorm en zij demon streerde dit door tegen Gidy Griethuizen op winst af te stevenen waarmee de Zeeuwse ploeg een 3-4 voorspromg wist te grijpen. In het daarop volgende duel had Vivian Blanckaert door Brigit Kooter te kloppen en ruimere marge kunnen nemen maar de Avanti speelster wist met kunst en vliegwerk de siadnd weer in evenwicht te bren gen Het werd zelfs 5-4 voor de thuisclub toen Griethuizen kans zag sterra Blanckaert de derde ne derlaag toe te brengen waardoor al een winstpunt in eigen huis bleef. Karine Verachtert berustte echter niet in een dreigende nieuwe ne derlaag en zij wist in een zeer lange party die uitmondde in de tydregel in de derde game bij 16-16 via 21-23 toch nog een gelijkspel uit het vuur te slepen en daarmee haar derde winstpartij, De wedstrijd duurde in totaal viereneenhalf uur en by het 5-5 gelijke spel was Avanti het meest gebaat want het behoud nu een punt voorsprong op de Graauwse ploeg Avanti blijft te vens op gelijke hpogte met Tempo Team op de gedeelde vierde plaats want het Amsterdamse team zag zich in Leiden door Scylla met 6-4 geklopt. Met dezelfde cijfers won koploper Amsterdam in Etten bij Tanaka waardoor de voorsprong werd uitgebreid tot vier punten. van Ardito. Ndat twee weken geleden Even Kijken al voor de wedstrijd ver kocht dacht te zijn, terwijl er uiteinde lijk met 3-0 gewonnen werd, zo dach ten de speelsters van Scheldesport za terdag ook niet op te zullen kunnen boksen tegen de grotere lengte van de Souburgse dames. Hoe anders liep het echter, want via 15-6, 15-7, en 15-11 kreeg Ardito klop en heeft zodoende nog maar twee punten behaald in deze competitie. Ook PZEM stelt tot op heden erg teleur, maar daaraan zijn de blessures waardoor het energieteam uit Middel burg geteisterd wordt debet. Ook za terdag weer moest coach Van Boven het zonder enkele van zijn dames doen en daardoor kon een slecht ge concentreerd Even Kyken hun- sondanks toch met 3-1 winnen. En dan kwam het er toch uit bij Marathon: elndelyk werd er een tegenstander iSavok» verslagen zoals men zich dat voor het begin van de competitie al helemaal voorgesteld moet hebben. Duidelijk, via tweemaal 15-7. in een uur tyd. Die overwinning dankt Marathon dan aan enkele factoren, die naarmate de wedstryd vorderde een steeds do minantere rol gingen spelen. Allereerst had het Vlissingse team meer aanvals- hoogte dan het bezoekende Savok en verder was de inbreng, vooral verdedi gend. van de twee routiniers Truus Poortvliet en Betty Reijnen dermate groot, dat de gemeekte fouten vrijwel moeiteloos gecorrigeerd konden wor den. Maar die fouten waren er wel de- gelyk vooral blokken bleek voor Ma rathon lang geen vanzelfsprekende zaak. terwijl ook het achterveld nog wel eens een gaatje liet vallen. Het was duidelijk, dat dit Marathonteam nog geen eenheid is, 2E div. C: 1SDO 5-12; 2 Target 5-8; 3 VC Rooy 4-8. 4 Concordia 4-7. 5 Lekkerk 4-7. 6 Atak 4-7,7 Herstaco 4-6; 8 Linne 4-6; 9 Berm! 4-6; 10 Spc P 4-4; 11 Ledub 4-2: 12 Brevok 2 4-2; 2 F-dames: 1 Gemens 5-15; 2 Marathon 4-9; 3 Ericsson 4-9. 4 Moms 4-7: 5 Target 4-7; 6 Bouwlust 4-7. 7 Brevok 2 3-6: 8 Ovoco 4-6; 9 Bermi 4-3; 10 Smash 4-2. 11 Spc P. 5-1; 12 Tendoss 3-0. 3 F-HEREN: 1 Wrangier 4-11. 2 Mlnenco 4-10:3 Udenhout4-10.4 Smash 4-8. 5 Hairaar 4-7: 6 Dolulphus 2 4-7. 7 Morres 4-5 8 Gemens 2 5-4. 9 v Zandvoort 3-3: 10 Voko 4-3:11 Bouwlust 2 4-2.12 Wolfs ven 4-1. Prom. klas-dames: 1 VenV'Schp 4-9. 2 Herstaco 3-8. 4 Morathon 2 3-5; 5 PZEM 3-3; 6 Savok 3-2; 7 Ardito 4-2; Heren. 1 VenW/Schp. 3-7; Herstaco 2 4-6; 3 de Stevre 3-5; 4 Ovlsa 2-4; 5 IJVC 3-4 6 de Lange 4-4 7 Even K. 3-3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 9