Koningin Juliana opende vernieuwde Moerdijkbrug Kleuteronderwijs kan de sterke groei van het buitengewoon onderwijs beperken Maritiem Instituut wint roei- wedstrijden HAVENSCHAPPEN VERHOGEN HAVEN- EN DE KADEGELDEN NMB Provincie wil begeleidingsorgaan vorming- en ontwikkelingswerk BELG VOOR REEKS INBRAKEN 3 JAAR NAAR GEVANGENIS PZC/, VORSTIN ONTHULDE MONUMENT kado: ronde door nederland Gs willen meer informatie huur stadskantoor DONDERDAG 12 OKTOBER 1978 provincie MOERDIJK - Koningin Juliana heeft woensdag om 12.40 uur de vernieuwde Moerdijkbrug officieel geopend. Bij het monument dat nu op de Brabantse oever staat en in een stalen omlijsting van 'oude' brugdelen is vervat streek de koningin de vlag van rijkswaterstaat, waarmee zij een nieuwe gedenksteen onthulde. MINISTER: WAKEN VOOR OVERBELASTING De tekst herinnert aan de opening van de eerste brug door koningin Wil- Jjclmina <op de mistige en koude zater dag 12 december 1936) en aan de her- PSP wil afdeling Zwsch-Vlaanderen GOES - Tijdens een ledenvergadering van de PSP-afdeling Zeeland te Goes woensdagavond, is de vorming van efn zelfstandige PSP-afdeling in Zeeuwsch-Vlaanderen voorbereid. De oprichting van een afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen is, zo werd tij den' de vergadering gesteld, met na me wenselijk vanwege de geïsoleerde ligging van Zeeuwsch-Vlaanderen in Zeeland. Woensdag zal de PSP defini tief over de eventuele oprichting be slissen. De uitslag van een enquete die de PSP onlangs onder haar leden hield, was voorde ongeveer 15 aanwezigen grond voor het beleggen van een gespreks- 'jvond op 25 oktober te Middelburg .om het onderlinge contact tussen de PSP leden te verbeteren". Uit de en quete was de wenselijkheid van derge lijke bijeenkomsten gebleken. De geênqueteerden stelden als gespreks onderwerpen voor: dienstweigering, gezondheidszorg. vredesvraagstuk ken, vakbondswerk en sociaal-econo mische problemen De aanwezigen bespraken tijdens de vergadering verder een brochure over Iran en Bestek '81 TERSCHELLING WERD TWEEDE VLISSINGEN - Het maritiem in stituut 'De Ruyter' heeft de eerste prijs gewonnen bij de roeiwed- slrijden. die woensdag zijn gehou den tussen de Sloebrug en het bo tenhuis in het Kanaal door Wal cheren. ter gelegenheid van het 75- jarig hestaan van de Vlissingse zeevaartschool. Acht ploegen van zeven Nederlandse zeevaartscho len namen deel aan deze wedstrijd voor sloepen. De zeevaartschool uit Terschelling eindigde op de tweede plaats. Er zijn twee finalewedstrijden ge houden. omdat een van de twee be schikbare sloepen aanmerkelijker sneller bleek te zijndan de andere. De eerste wedstrijd werd gewonnen door de ploeg van Terschelling, die eindigde met een halve bootlengte voorsprong en een tijd van 2 49.8 tegenover 2.51,9 De uiteindelijke finale werd echter gewonnen door de ploeg van 'De Ruyterschool'. met een tijd van 2 45.3, tegenover 255 1 voor Terschelling Beide ploegen waren tot het uiterste ge spannen. aangezien zij de laatste jaren steeds tegenover elkaar zijn komen te staan. Tijdens de lands kampioenschappen. die enkele weken geleden zijn gehouden in Botterdam, veroverde Ter schelling de eerste plaats, ten koste van Vlissingen. 'De Ruyterschool' is toen net de wisselbeker ontglipt, die zij de twee voorgaande jaren wel wisten te bemachtigen Deze nederlaag lag beide ploegen nog vers in het geheugen en stimuleer de hen tot de uiterste kracht sinspanning. Op de derde plaats kwam de ploeg van de zeevaartschool uit Den Hel der, gevolgd door de stuurlieden van Amsterdam, de ploeg uit Utrecht, Rotterdam, Delfzijl en ten slotte de ploeg van scheep- swerktuigkundigen uit Am sterdam. Defietsenrally. die in hetkader van deze sportdag werd gehouden, is gewonnen door Koos Louws. Op de tweede plaats eindigde Dick van de vagt. Derde werd Mike van Thiel. in de gemeentelijke sporthal aan de President Rooseveltlaan is een klassen-toernooi volleybal gehou den in de pouleVoor-k lassen eindigde Vkc op de eerste plaats en Vkd op de tweede plaats. In de Poule klassen I eindigde INa op de eerste plaats en INc op de tweede Plaats in de klassen n behaalde j°Sa de eerste plaats en 2Ta-BSM de tweede plaats Op de speelvelden aan de Bas- kenburgseweg is het klas- sentoernooi voetbal gespeeld. In de poule Voor-klassen werd Vkb eersteen Vkd tweede In de klassen I eindigde Nd op de eerste plaats en ra op de tweede In de klassen II werd 2BSb eerste en 2BMb tweede. De dag werd besloten met een feestavond voor de deelnemers, [het medewerking van het combo outermans en Hoogesteger. opening van de vernieuwde brug op de heldere en warme woensdag 11 ok tober 1978 Kort na de onthulling van de pla quette passeerde koningin Juliana bij na 42 jaar nadat haar moeder lopend over de brug was gegaan, per autobus de thans gemoderniseerde verbinding tussen Brabant en Holland Had koningin Wilhelmina zich inder tijd gekleed in een dikke bontmantel tegen de ijzige kou, haar dochter kon gisteren in een stemmig zomers pakje de openingshandeling verrichten. De gemeenten aan beide oevers van het Hollands Diep. Hooge en Lage Zwaluwe en Dordrecht hadden zich Woensdagmorgen opende koningin Juliana de de nieuwe Moerdijkbrug over het Hoüandsch Diep door de ont hulling van een momument op de Bra bantse oever Op de foto het moment kort na de onthulling Achter de vor stin minister Tuynman van verkeer en waterstaat. feestelijk opgemaakt voor het bezoek van de vorstin. Uitbundig I)e inwoners van Lage Zwaluwe, Moerdijk en Dordrecht vlagden mas saal en juichten langs de route de ko ningin uitbundig toe. De leerlingen van de scholen in Zwaluwe en Moerdijk bereidden haar een hartelij ke ontvangst bij sporthal 'Het Nieuwlandt' waar zich voor de inlei ding van de plechtigheden 340 geno digden hadden verzameld en bij het monument. Tijdens zijn openingstoespraak in de sporthal schetste de minister van ver keer en waterstaat ïr D. Tuijnman het 'Nive' houdt lezing Vitrite Middelburg MIDDELBURG - De Nederlandse Ver eniging voor Management (NIVE) regio Zeeland houdt op donderdag 26 ok tober in de kantine van de Vitrite Fab riek een lezing over de ..Nieuwe wet op de arbeidsomstandigheden" Inleider is ing G van'der Leij van het Veilig heidsinstituut te Amsterdam. De leizng begint om 15 30 uur (Slot van pagina 1) het havenschap Vlissingen een inzicht krijgt in de verschillende tariefsgroe- pen. Daarover ontstond enige verwar ring: enkele leden wilden het voorstel de tarieven te verhogen aanhouden tot die informaties binnen zijn. De heer Van den Bosse drong er echter op aan nu een besluit te nemen, zodat de hef fing per j anuari mogelijk wordt Als zou worden besloten tot een verhoging mei vijf procent moet daarvoor speciaal goedkeuring van het rijk komen en daarmee is emee tijd gemoeid. Aan houding van de voorstellen zou bete kenen. dat men de eerste maanden van volgend jaar geen genot van de hogere taneven heeft. Daarop werd tot een verhoging met 3.5 procent besloten met uitzondering van de groep schepen met kleine lading; die zaak zal nader aan de orde komen na de gesprekken met de NV Haven. In de vergadering van het Vlissingse havenschap toonde drs Dirker (eco nomische zakeni zich wat geirriteerd door het kortaffe briefje, waarmee Hoechst heeft laten weten af te zien van het optieterrein in Vlissingen- Oost. -,Na de langdurige plezierige contacten met dit bedrijf had men een uitvoeriger motivering mogen ver wachten dan dit magere briefje." vond hij. De voorzitter erkende dat het om een „koud briefje" gaat, maar wees erop dat er langdurig overleg over de ze zaak met het bedrijf is geweest en dat de optie is opgezegd, omdat „de situatie in de chemie er niet beter op i' geworden." Hij liet weten dat er nog een gesprek tussen Hoechst en gede puteerde staten komt en zegde op ver zoek van drs. Dirker toe dan ook de vraag aan de orde te stellen in hoever Hoechst „een morele verplichting" heeft om bepaalde voorzieningen ten gunste van het bedrijf aan het op tieterrein toch te betalen. belang van de vernieuwing en de ver breding van de Moerdijkbrug in de vi tale rijksweg A16. Maar hij vroeg de provinciale, regionale en gemeentelij ke overheid wel om de nieuwe brug met te overbelasten door het wonen in Bra bant en werken in de randstad extra te stimuleren. ..Anders ontstaan cr spoedig weer nieuwe knelpunten waarschuwde de bewindsman De Moerdijkbrug. voorheen een fles- sehals in het verkeer, is in elk geval bij haar 'wedergeboorte' geen knelpunt meer en wellicht voor vele jaren een vlotte verbinding. De rente die wij vergoeden op spaargelden loopt van 4". voor dagelijks opvraagbare legoeden, tot 8'/?% voor Vaste Teriniinspaarrekeningen met een vaste looptijd van 6 jaar Vraag bij onze kantoren ook eens naar spaarpapier aan toonder dal, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft van 7 W, tot en met 8'A'V, m NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Zeeuwse Jeugdraad unaniem achter nota jeugdwerk MIDDELBURG - De leden van de Zeeuwse Jeugdraad hebben zich una niem achter de nota „Kriteria-ont- wikkeling provinciaal jeugdwerk in Zeeland" geschaard. Tijdens de be handeling van de nota in de woensdagavond gehouden vergade ring van de Zeeuwse Jeugdraad, waarbij de leden gevraagd werd hun standpunt over de nota te bepalen werd, na enige discussie over details, de nota zonder verder voorbehoud goedgekeurd. De nota, die handelt over de decentralisatie van het jeugdwerk in de provincie, zal bin nenkort worden aangeboden aan het college van gedeputeerde staten in de hoop dat gs het rapport doen toeko men aan de leden van provinciale sta ten voor verdere bespreking. De leden van de Zeeuwse Jeugdraad namen verder afscheid van gedepu teerde A. L. van Geesbergen. die acht jaar zitting heeft gehad in de raad. De heer Van Geesbergen verlaat de raad wegens verandering van een aantal functies. Verder sprak de heer C A Ba- chofher. coördinator van de Zeeuwse actie Rwanda, op uitnodiging van de Zeeuwse Jeugdraad over de komende acties in het kader van .Zeeland helpt RwandaZoals bekend hoopt men vanuit de provincie een bedrag van 2,5 miljoen gulden bijeen te brengen ten behoeve van het waterputten-project, in dat land. De voorzitter van de raad Paul Peters zegde de heer Bachofner, namens de raadzijn medewerking aan de te voeren acties toe. Hij deed hierbij de suggestie, dat elke instantie m Zee land bij deze actie betrokken zou moe ten worden, zodat het Rwanda-project een begrip zou worden. Het beoogde bedrag zal. zo verwacht men. binnen twee en een half jaar bijeengebracht moeten worden. Ledenvergadering Sportraad Hulst HULST - De sportraad Hulst houdt maandag om 20.15 uur een speciale le denvergadering in de vergaderzaal van de Stichting Gemeenschapswerk te Hulst. Op de agenda staat ondermeer de ver kiezing van vijf leden voor de sportad- viescommissie. Verder bestaat de mogelijkheid om van gedachten te wisselen met de nieuwe wethouder van sportzaken, de heer B de Keïjzer. GEDEPUTEERDE BOERSMA AAN STATENCOMMISSIE ONDERWIJS: WERKGROEP ZORGT VOOR VOORBEREIDING MIDDELBURG - Het provinciaal be stuur van Zeeland wil ze spoedig mo gelijk een orgaan vormen voor de on- Statencommissie akkoord met subsidie Axelse Boerenkamer MIDDELBURG - De statencommissie voor onderwijs, cultuur en aanver wante zaken heeft woensdag een gun stig advies uitgebracht over het voor stel van gedeputeerde staten om uit het provinciaal ontwikkelingsfonds 30.000 beschikbaar te stellen aan de gemeente Axel voor het streekmu seum 'De Axelse Boerenkamer'. Het gemeentebestuur wil dit museum in richten in het voormalige postkantoor aan de Noordstraat. Dat moet dan vooruitlopend op de mpdio volgend jaar te verschijnen provinciale mu seumnota gebeuren. PvdA-statenlid mevrouw G de Vries- Houmes vroeg of dit voorstel niet kon worden aangehouden om nadere in formatie in te winnen bij het gemeen tebestuur van Axel Zij had namelijk van een van de Axelse wethouders be grepen dat er momenteel anders wordt gedacht over de vestiging van het streekmuseum in het voormalige post kantoor. Gedeputeerde mr J. P Boersma meende dat het onjuist zou zijn om op zo'n indirecte mededeling tn te gaan. We hebben op dit moment al leen te maken met de aanvraag van de gemeente Axel om een bijdrage. Over het eventueel intrekken van dit ver zoek hebben we nog niets gehoord, zei hij. dersteuning en de coördinatie van het vormings- en ontwikkelingswerk. Er zal een werkgroep worden gefor meerd. bestaande uit vertegenwoor digers van de Zeeuwse vrouwenraad, de Zeeuwse volks universiteit het Zeeuws vormingsberaad, het regio naal pedagogisch centrum Zeeland en de provincie, met als taak zo'n bege leidingsorgaan voor te bereiden. Ge deputeerde mr. J. P Boersma vertelde dit woensdagmiddag tijdens de ge- dachtenwisselmg in de staten commissie voor onderwijs, cultuur en aanverwante zaken over het vor mings- en ontwikkelingswerk in zijn algemeenheid en de VOS-cursussen (VOS is een afkorting van vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving) in het bijzonder. De heer Boersma zag voor de provincie duidelijk een taak op het terrein van het vormings- en ontwikkelingswerk We moeten proberen vorm te geven aan de ondersteuning en de begelei ding ervan en zien te voorkomen dat er ergens wildgroei plaats vindt, zei hij. De gedeputeerde benadrukte dat het provinciaal bestuur de waarde van de VOS-cursussen zeer wel inziet. Daarom is op de begroting voor volgend jaar ook rekening gehouden met de aan stelling van een consulete (of twee part timers) voor het VOS-werk in de pro vincie Ondersteunend Aan het begin van de bespreking gaf de heer Van Poelje, functionaris van de Zeeuwse culturele raad, een toe lichting op de door de raad samen gestelde nota over het vormings- en ontwikkelingswerk. Hij wees erop dat* de gemeente verantwoordelijk zijn voorde uilvoering van het werk, maar dat de provincie een ondersteunende functie heeft. De heer Van Poelje stelde dat Zeeland vergeleken met andere provincies kwalitatief en kwantitatief een achter stand heeft op het gebied van het vor mings- en ontwikkelingswerk, terwijl er toch een grote behoefte aan bestaal. Hij pleitte voor gesprekken op provin ciaal en plaatselijk niveau om te ko men tot een goede opzet van het vor mings- en ontwikkelingswerk en voor overleg tussen die beide niveaus over een duidelijke afbakening van de ta- ken. Verder noemde hij als aanbevelin gen de aanstelling van twee part-tune consulentes voor het VOS-werk. de aanstelling van een consulent voor het vormings- en ontwikkelingswerk, de oprichting van een provinciaal bege leidingsorgaan en de vorming van een provinciaal educatief Uitspraken rechtbank MIDDELBURG - De arrondis sementsrechtbank tr Middelburg heeft de 33-jarige Belg L. G. uit Bouchoute voor een reeks voorname lijk in Zeeuwsch-Vlaanderen ge pleegde inbraken veroordeeld tot drie Advertentie spaarspel voor het hele gezin. In de vergadering van het, Temeuzense havenschap - waar wat grondtransac- ties werden goedgekeurd - verklaarde- directeur W H. Blok. dat het rapport over de Axelse Vlakte bijna rond is Hij signaleerde, dat de werkgroep niet tot overeenstemming is kunnen komen tot op dit moment over de toevoeging van milieuvoorschriften bij deze planologi sche rapportage. Daarover is verschil van inzicht gebleken. Hij liet weten emaar te streven het rapport desnoods die milieutechnische invulling naai buiten te brengen: naar "41 n inzicht kunnen die milieu-effecten worden op genomen in gemeentelijke bestem mingsplannen voor dit gebied Uit een informatie van drs Dirker werd duidelijk, dat het ..zeer de vraag" is ol het havenschap dit jaar zal kunnen re kenen op een rijksbijdrage voor de aanpassing van de kade aan de Mas sagoedhaven jaar gevangenisstraf. De rechtbank deed woensdagmorgen uitspraak in deze. Inbeslaggenomen goederen werden werden verbeurd verklaard. Bij de behandeling van de zaak op vrijdag29 september jl. had de officier van justitie dezelfde straf geëist. Pleegde zijn inbrakenreeks in de pe riode tussen augustus 1976 en april 1977 Ook op de Bevelanden was hij ac tief. De 20-jarige Temeuzenaar G G. tegen wie voor handel in heroïne twaalt maanden gevangenis (waarvan twee maanden voorwaardelijk! was geëist werd veroordeeld tot acht maanden gefvangenisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk met twee jaar proeftijd Voor handel in hashish werden P. de F (21) en M. K. (24) beiden eveneens uit Temeuzen. ieder veroordeeld tot drie maanden gevangenisstrag. echter ge heel voorwaardelijk met twee Jaar proeftijd Zij waren in hun woonplaats gepakt, toen zij daar met vijf kilo in Breda betrokken hashish arriveerden Bij de behandeling van de zaak bracht de raadsman van beiden naar voren, dat, zij handel op kleine schaal hadden gedreven en thans weer een nieuw le ven hebben opgebouwd Een inwoner van Den Bosch, de 31-Ja rige T. de M. werd conform de eis ver oordeeld tol vijf maanden gevangenïs- strf. De M brak tweemaal in in een wo ning te Middelburg, waar hij girobe taalkaarten. een giropas. kostuums en radio-stereo-apparatuur wegnam. De 27-jarige C T. uit Gilze, die medio juli in de omgeving van Biggekerke een meisje verkrachtte, moet hiervoor vier maanden naar de gevangenis Hij werd met een poeftijd van drie jaar voor waardelijk ter beschikking van de re gering gesteld. Tegen T was zcht maanden geëist DR. J. RISPENS OP DAG ZEEUWSE KLEUTERONDERWIJS EEN OP ZESTIEN KINDEREN HEEFT BUITENGEWOON ONDERWIJS VLISSINGEN - Het kleuteronderwijs kan er in grote mate toe bijdragen dat opvallende kinderen zoveel mogelijk in het gewone onderwijs worden ge houden. zodat binnen afzienbare tijd de sterke groei van het buitengewoon onderwijs kan worden afgeremd. Dit zei dr. J. Rispens, wetenschappe lijk hoofdmedewerker aan de rijks universiteit te Groningen, op de dag van het Zeeuwse kleuteronderwijs, die woensdag in het Scheldekwartier te Vlissingen werd gehouden. Circa 500 hoofdleidsters, leidsters en stu denten van de opleiding uit heel Zee land en Goeree-Overflakkee woonden de bijeenkomst - georganiseerd door de Vereniging Schoolmuseum Mid delburg - bij In het Scheldekwartier was tevens een tentoonstelling van les- en spelmate riaal en meubilair voor het kleuteron derwijs ingericht, waaraan 23 firma's medewerking verleenden De toe spraak van de heer Rispens volgde op een welkomstwoord van de heer C J de Graaf, voorzitter van het 'School museum Dr Rispens gaf drie moge lijkheden voor het kleuteronderwijs om het aantal kinderen op buiten gewone scholen te laten afnemen. De kleuterleidsters zouden volgens hem. voor zover dat nog niet gebeurt, zich zo veel mogelijk moeten dwingen zich objectief jegens opvallende kinderen op te stellen dit om bevooroordeling, met als gevolg hei geven van verkeerde adviezen over deze kinderen, te voor komen Voorts noemde hij het tijdig onderkennen van probleemgedrag bij kinderen van essentieel belang De taalontwikkeling en de wijze waarop het kind samenwerkt met andere kin deren zijn, aldus de heer Rispens, de belangrijkste indicaties om tijdig maatregelen te treffen. Als derde punt noemde hij het gevaar van het - uit hel lager onderwijs- doorsijpelende' pres tatiegerichte onderwijs naar het kleuteronderwijs. Als het prestatiege richte onderwijs te ver op de kleuter school wordt doorgevoerd, zalvolgens hem. het aantal kinderen op buiten gewone scholen toenemen Sa men werken Verder was hij van mening dat hel kleuter- en lager onderwijs «en dus het toekomstige basisonderwijs) meer met het buitengewoon onderwijs moet gaan samenwerken om de mogelijkhe den te bezien, het leerlingenaantal op de buitengewone scholen terug te dringen. Hij wees erop. dat er momen teel al zo'n 90.000 kinderen in Neder land op zulke scholen zijn: dit is meer dan vijl procent, oftewel, een op iedere zestien kinderen. Hij benadrukte dat het buitengewoon onderwijs voor veel kinderen een uit komst is. maar stelde daar tegenover dal het 'apart houden van kinderen op de lange duur negatieve consequenties kan hebben ..Nog maar al te vaak krij gen zij in de maatschappij een ongun stig etiket opgeplakt zei hy. De heer De Graaf overhandigde hem na afloop een platenbon. VLAANDERENHAL TE SAS VAN GENT SAS VAN GENT - Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben afgelopen maandag een gesprek gevoerd met het gemeentebestuur van Sas van Gent over de huur van het stadskantoor door de gemeente. G-s. wilden aanvullende informatie op de gemeentelijke plannen, een stads- akntoor hij De Vlaanderenhal voor vijf jaar te huren van 'Rouw Holding Die gegevens zijn door de gemeente Sas verstrekt. Het provinciebestuur zal op korte ter mijn met een antwoord komen op de plannen van de gemeente, die. zoals bekend, bij sommige partijen geen warm onthaal hebben gekregen. Zo besloten de politieke partijen G< meentebelangen Groot Sas en de PvdA aangevuld met Sas Promotion en de Middenstandsorganisatie en Sas '70. in beroep te gaan bij G S. Tegen de plannen, om hei gemeentelijke ap paraat gedeeltelijk voor de huur van minstens vijf jaar onder te brengen in een te bouwen kantoor bij de Vlaande renhal

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 7