4-0 DOELMAN VAN VITESSE NIJHUIS HIELD AJAX LANG OP AFSTAND: KEES RIJVERS: ZOWEL PSV ALS RODA VERDIENDE DE OVERWINNING Twee goals Van Leeuwen afgekeurd PZC/sport Poortvliet en Koster tegen elkaar Eindhovenaren wonnen spectakelstuk, maar NEC-MVV 1-1 Spartaan na gevecht met keeper van veld Haarlem- FC Twente: attractief Vernielingen in trein door fans Feijenoord Hovenkamp in de selectie Ajax 4000 gulden boete Shirtreclame profvoetbal 'BRONZEN SCHOEN VOOR RUUD GEELS EINDHOVEN - Landskampioen PSV en runner-up Roda JC hebben zaterdagavond in Eindhoven vooreen klantenbindend werkstukje gezorgd. Hoogstaand voetbal was het allemaal bepaald niet. maar er werd voor Nederlandse voetbalbegrippen kei- en keihard gewerkt. Dat er uiteindelijk een 2-1-eindstand in het voordeel van PSV op het scorebord verscheen, was voor de Brabanders mooi meegenomen, maar toch vond Kees Rijvers: „Dergelijke wedstrijden zouden eigenlijk geen ver liezer op mogen leveren. Wanneer er twee ploegen elkaar met een dergelijke inzet bekampen, zouden beide teams twee winstpunten aan hun totaal moeten kunnen toevoegen. Jammer genoeg is daarin niet voorzien". Ook Bert Jacobs, de oefenmeester van de eerste Limburgse eredivisieclub, was de mening toegedaan da t- zijn club mede verantwoordelijk was geweest voor het uitermate boeiend schouwspel en dat men dienovereenkomstig beloond had moeten worden. Veiwijt Die uitspraak hield in feite een verkapt verwijt in aan scheidsrechter Jonker uit Voorburg, die in de tweede helft, bij een 2-1-voorsprong van de Nederlandse landskampioen, weigerde Roda JC een strafschop toe te kennen, toen Theo de Jong in het strafschopgebied door Van Kraay en Stevens in de mangel werd ge nomen. Bert Jacobs: ..Dat was een gehelde strafschop. De man durfde kennelijk «een penalty toe te kennen. Wel floot hij vooreen overtreding, maar legde de bal toen buiten het strafschopgebied. Waanzin natuurlijk. Wanneer wij die penalty hadden gekregen (en benut), zou dat een terechte beloning zijn ge weest voor het tegenspel, waarmee wij PSV zijn tegemoet getreden". En Theo de Jong. de Roda-speler die zo resoluut tegen de grasmat werd getac keld .Jk begin me zo langzamerhand al te vragen wal er nu eigenlijk nog meer moet gebeuren om een strafschop mee te krijgen Wasditdannog nietduidelijk genoeg? Voor Jonker kennelijk niet" Waarna de ex-Feyenoorder. na eerst ar biter Jonker nog een aantal protheses te hebben aanbevolen, mokkend de spe lersbus opzocht. Minder dramatisch overschouwde Dick Nanninga het eerste verlies van Roda JC in deze lopende vaderlandse competitie. De Friese aanvalsleider van de Limburgse formatie, die NIJMEGEN (ANP)- NEC is er ook tegen MVV niet in geslaagd te winnen. Voor dezevende keer in dit seizoen kwamen de Nijmegenaren niet verder dan een tamelijk mager gelijkspel. 1-1. Het winstpunt voor NEC had toch nog een goede kant. de ploeg maakte ten minste weer eens een doelpunt. De treffer van Ronald Hendriks, uit de 21e minuut, was echter niet voldoende voor de volle winst. Na het openings doelpunt hield NEC niet verder aan. MVV moest zich in de eerste helft in of fensief opzicht beperken, maar na de rust kwamen de Limburgers veel meer uil de verdediging. Toen werd ook duidelijk dat de Maastrichtse angst voor NEC misplaatst was. De Nijmege naren bleken in het vervolg van de strijd aan kracht te hebben ingeboet en daar om was de gelijkmaker van Bonfrere eigenlijk geen verrassing. ROTTERDAM - De laatste competi tiewedstrijd. die Sparta dit seizoen op zaterdagavond afwerkte, heeft weinig gebracht. In de eerste helft viel er helemaal bitter weinig te be leven. Op een uiterstklein speelveld, beide ploegen hanteerden de buitenspelval zeer frequent, drong Sparta steeds aan. Utrecht was ne gatief en defensief ingesteld en moest fluitconcerten incasseren wegens het grote aantal terugspeel ballen. Sparta won niettemin met 2-0. Sam Morgan zorgde in zowel positie! als negatief opzicht voor de nodige opwinding Een felle kopbal van de Engelsman vloog net langs de ver keerde kant van de paal na een voor zet van de goed spelende Michel Val- ke Vlak voor tijd kreeg Morgan het echter aan de stok met doelman Van Breukelen. die de Brit tijdens een aanvalactie in het gezicht had ge raakt uit, de chaos, die ontstond kwamen Morgan en Van der Vlag als wechtende kemphanen te voor schijn Morgan moest het veld met een bebloed gezicht verlaten, waar door Sparta de laatste twee minuten met Uen man de wisselspelers waren reeds gebruikt verder moest. Han Berger was na afloop witheet Hij nojemde scheidsrechter Ram 'een laffe hond', omdat deze niet had in gegrepen tijdens de vechtpartij, Tien minuten voor tijd maakte de Bril Stuart Parker zijn competitedebuut oa eert hardnekkige rugblessure Hu bracht wat meer leven in de strijd door gevarieerder spel dan zijn col- legas brachten in de 83e minuut kwam Sparta toch nog op winst, Val ke zette voor. Morgan ving de bal op en punterde ln: 1-0 Drie minuten la ter maakte Howerda aan de Utrecht se illusies een definitief einde door 2-0 te scoren. woensdagavond tegen Zwitserland hoopt op een plaats naast Ruud Geels in het centrum van de Oranje-aanval, formuleert het aldus: „Vorig jaar wer den we hierin Eindhoven weggespeeld. Dat was nu wel even anders. PSV heeft de handen meer dan vol aan ons gehad. Dat betekent voor mij dat we dit seizoen een stuk verder zijn dan vorig jaar rond deze tijd". En dat is in feite een juiste conclusie Roda JC bood het min of meer door blessures gehavende PSV (al begint bijv. een man als keeper Ton van Enge len steeds meer de klasse van Jan van Beveren te benaderen) uitstekend te genspel. Doordat PSV evenwel net iets meer bewoog en iets meer creatieve op lossingen wist te bedenken voor de di verse spelpatronen. kwam uiteindelijk de overwinning toch verdiend bij PSV terecht, hoewel de Eindhovenaren na een kwartier voetballen al tegen een 0-1- achterstand aankeken toen een vrije trap van Lees door Theo de Jong Inge kopt kon worden, voordat de als ver steend staande PSV-muur in actie kon komen. Choadsch Bert Jacobs' „Afgezien dan van de aan- vangsminuten. drukte Roda in die eerste speelhelft nadrukkelijk zijn stempel op de wedstrijd. Wij kregen toen de meeste kansen en daarvan had er meer dan die ene vrije trap benut HAARLEM - Haarlem-FC Twente is voor de 5000 toeschouwers een heerlijk schouwspel geworden. De oostelijke formatie propageert ook in de uitwed strijden uitdrukkelijk aanvallend voetbal en kreeg daarvoor de beloning in de vorm van een gelijkspel van 2-2. Twente bepaalde aanvankelijk het spel. Kansen kwamen er echter voor de ploeg van Spitz Kohh niet. Wel voor Haarlem, maar Bockling trapte in de zevende mi nuut finaal over de bal heen. Twintig minuten later scoorde Bockling wel, ook al ging daar duidelijk buitenspel van Reuser aan vooraf Maar als zo vaak moest Haarlem kort. voor de rust de gelijkmaker incasseren De razendsnelle Spanjaard Manuel Sanches Torres was de maker op aange ven van Thijssen. In de tweede helft strafte Rob de Kip een blunder van Drost genadeloos af Twente moest daarna nog meer het ac cent op de aanvallen leggen Wildschut en Strijdveen gingen vaak mee naar vo ren. In de 15e minuut leverde dat de tweede gelijkmaker op Wildschut speelde toen Reuser aan, wiens voorzet door Grltter knap werd ingekopt. AMSTERDAM - Voor Vitesse is de uit wedstrijd tegen Ajax opnieuw een te zware uilhoudingsprocf gebleken. Vo rig jaar werden de Arnhemmers met 3-1 op een zijspoor gezet, nadat zij een uur op kop hadden gelegen. Zondagmiddag mocht de ploeg van trainer Henk Wul- lems 53 minuten de illusie koesteren met een positief resultaat te zullen op stappen. De Deen Frank Arnescn zorg de toen echter voor het keerpunt, waarna zijn landgeboot Soren Lerby. Ray Clarke en Geert Meyer hel stands verschil in nog drie doelpunten tot uit drukking brachten. Vitesse was overigens nauwelijks te vergelijken met de equipe die vorig seizoen, dank zij een doelpunt van Terry Hendriks, zo lang het. uitzicht op een verrassende score mocht behouden. Toen deden de Arnhemmers veel durf in hun spei en gingen ze erg doortastend te werk Ditmaal siond de angst echter centraal, wal duidelijk werd geïllu streerd door de opstelling van drie cen trale verdedigers en maar twee aanval lers Hermen Gerdsen en Terry Hen driks Zoals zoveel trainers, had Wullems geen enkele moeite om zijn wed strijdanalyse aan te passen aan de uit eindelijk met 4-0 nog royaal uitgeval len nederlaag. „Dit verlies is volledig terug te voeren op het kwaliteitsver schil dat er nu eenmaal tussen Aajx en Vitesse bestaat. Ik vind beslist niet dat w e laf hebben gespeeld. We werden ge woon naar achteren gespeeld. Vorig jaar liep het bij ons wat beter, maar w at wil je? Het Ajax van nu is beter dan het Ajax van vorig jaar". Die complimenten zullen overigens be paald niet van toepassing zijn geweest op het eerste gedeelte van de ontmoe ting In die fase zocht Ajax tevergeefs moeten worden' Dick Nanninga even wel .Ogenschijnlijk mocht het dan zo zijn dat de PSV-defensie nogal chao tisch opereerde en veel te haastig was bij het. uitverdedigen, toch zat die ver dediging redelijk goed ln elkaar en wer den er nauwelijks kansen weggegeven". Voornamelijk kwam dat doordat Poortvliet zijn Zeeuwse provinciege- noot Adrie Koster redelijk goed-in be dwang hield, terwijl Ernie Brandts Nanninga als een schaduw tot in alle hoeken van het veld volgde. Nanninga: „Kijk. er mag dan wel eens gesteld zijn dal Brandts helemaal niet zo'n uitste kende speler is. maar ik kan je verzeke ren dat hij in de mandekking uitermate effectief is. Hard en meedogenloos, maar beslist niet unfair. Bovendien speelt die knaap in het Nederlands elf tal. En dan moet je toch wel iets in je mars hebben, lijkt mij zo". Controle En omdat PSV juist de vitale onderde len van het Roda JC-elftal redelijk goed onder controle wist te houden, konden de Brabanders na een half uur spelen zich meer en meer bepalen tot offensieve acties, waarbij vooral Harry Lubse zich onderscheidde. Lubse rende keer op keer zijn directe tegenstander Peter de Wil voorbij, waardoor PSV vanuit de tweede lijn (Van der Kuylen. Van de Kerkhof) uitermate gevaarlijk voor het doel van Jan Jongbloed kon opduiken Zoals in de 39e minuut, toen Willy van de Kerkhof vanaf de rechterflank een voorzet liet neerdwarrelen in het straf schopgebied van Roda. waar Deljkers de bal meteen op de schoen nam en on houdbaar voor Jongbloed Inkogelde: 1-1 Kees Rijvers: „Ik moet toegeven dat die goal van Deijkers voor ons op een bij zonder prettig moment kwam. Voor hetzelfde geld had het namelijk ook 2-0 voor Roda kunnen zijn. We waren de wedstrijd gestart met Krijgh op het middenveld op De Jong te zetten. Dat slaagde niet helemaal, omdat er daar door achterin af en toe grote gaten vie len, die niet tijdig konden worden op- DF.N HAAG - De blanco eindstand van Den Haag - PEC. de zaterdagavond ge speelde ontmoeting tussen twee laag geplaatste clubs, doet geen recht aan het aardige voetbal dat de bezoekers van het Zuiderpark vooral in de tweede helft te zien kregen. Er heeft maar eén ding ontbroken, een doelpunt, zei trainer De Visser van Den Haag na af loop. Hij was degene die daar het meest verdrietig over mocht zijn, want zijn elftal alleen had recht gehad op de overwinning. Zijn collega Korbach besefte dat. Ex cuses die erop wezen dat het voor zijn naar een oplossing voor de verwerpelij ke tactiek van de tegenstander, die meestal voor het onderdeel verdedigen maar liefst zes a zeven spelers uittrok. gevuld en Roda meer dan me lief was erg ver kon doorkomen" Gevaar In de tweede hein. vond ook Kyvers. herstelde PSV zich duidelijk Er werd met meer agressie gestreden en dat had binnen de eerste vijf minuten al drie corners tot gevolg dn de eerste 45 minu ten kreeg PSV slechts één hoekschop te nemeni Het enige gevaar kwam in feite bij Roda na rust alleen nog maar van Koster, die verschillende malen de diepte werd ingestuurd, bewaker Poortvliet op snelheid versloeg, maar op het allerlaatste moment de voet werd dwars gezet door een uitstekend keep ende Van Engelen, die zich als een slang telkenmale rond de bal kronkelde Hoewel later door Bert Jacobs aange dragen werd dat de niet toegekende strafschop de tegenstand van Roda JC wat verminderde, moesten de Limbur gers in feite de gehele tweede helft steeds verder achteruit, wat in de 18e minuut resulteerde in een tweede team zo moeilijk was om uit de verdedi ging te komen en dat het misschien toch nog lag aan angst voor eredivisie-tegen standers (inderdaad na negen wedstrij den een vervelende bijkomstigheid) mondden bij Korbach toch uit, in de constatering: 'je wilt toch punten pak ken'. Teneinde die doelstelling te verwezen lijken wordt veelal de tactiek van het zich opsluiten in de verdediging ge bruikt. PEC sloot zich daar zonder schroom bij aan. Zodat het spelbeeld een eenzijdig aanzien bood PEC met zeven of acht man ln het eigen doelge bied en een constant offensief van de Pas toen Ajax na 20 minuten dezelfde strategie begon toe te passen als in het UEFA-Cupduel tegen Atletlco Bilbao, kwam Vitesse in moeilijkheden Aan- Eindhovense trelTer. Een vanuit de middencirkel, door Van Kraay ge plaatste hal op het hoofd van Van de Kerkhof werd in een keer doorgekopt naar Lubse. die eveneens in een vloei ende lijn zijn voet achter het leer zette en Jongbloed kansloos maakte Zelfvertrouwen Dat doelpunt had wel degelijk het zelf vertrouwen van Roda JC aangetast, en hoewel Jacobs nog probeerde met het Inzetten van Kolding ivoor de aan het hoofd geblesseerde Vermeulen» en Toonstra rvoor de zeker niet onver dienstelijk spelende Leesi zijn equipe opnieuw te motiveren het heilige vuur bleef evenwel gedoofd Na die Lubse- treffer was Roda JC volkomen van slag. Vrijwel geen enkele pass kwam voorin nog goed aan. zodat de hoofden in de Limburgse aanval steeds moedelozer gingen hangen. En hoewel PSV steeds meer greep op het spel begon te krijgen, slaagden de Brabanders er toch niet in de score thuisclub, die er zonder de geblesseerde Schoenmaker en Kila het beste van trachtte te maken. Twee jonge vleugel spitsen (Goemans en Blijie) hadden de taak Van Leeuwen van voorzetten te voorzien, de middenvelders Hoekema. Aibertsen en Jonker bemoeiden zich keer op keer met de aanval. Centraal in de wedstrijd stonden twee bestrafte ac ties van Van Leeuwen in identieke si tuaties. De eerste keer kopte hij de bal in uit een voorzet van Blijie. maar scheids rechter Mauel had de Haagse spits doelman Van Geffen zien hinderen. Ruim 25 minuten later, in de tweede helft, stompte de Zwolse doelman een voerder Ruud Krol schoof op naar het middenveld en liet Meustege. Lerby en Zwambom ia! na acht minuten inge vallen voor de met een verrekte spier verder uit te bouwen, hoewel Postuma (Ziegler kreeg een gele kaart te incasse ren toen hij de Rene van de Kerkhof- vervanger in een kansrijke positie wat te hardhandig onderuit liep». Deijkers (ondanks zijn trefTer nog altijd niet naar zijn oude vorm reikend) en Brandts daar toch alle kansen toe kre- gen. Kees Rijvers: ,.Een zege op Roda ls ln deze fase van de competitie toch wel enorm belangrijk Ik heb deze week onze komende Europa-Cuptegenstander Glasgow Rangers aan hel werk gezien een ploeg die een vergelijking met Roda bijzonder goed kan doorstaan Een wed- strijd tegen een club als Roda JC wordt altijd in een bepaald sfeertje gespeeld Zo zal het ook tegen de Rangers zijn. De ploeg blijft 90 minuten lang lopen op el ke bal. Misschien zou je kunnen stellen dat Roda individueel Iets meer kwalitei ten heeft. maar daar staat tegenoverdat de Schotten fysiek nog sterker zijn dan de Limburgers En dat zegt dan toch wel iets". kopbal van Van Leeuwen op het hoofd van verdediger Hendriks, waarna de bal in het doel verdween. Weer floot Manuel af wegens hinderen van Van Leeuwen De spits: Zeker één doelpunt had hij moeten goedkeuren Nanninga doet. toch nooit anders0 Van Leeuwen was niet de enige die dicht bij een treffer was. Een schot Van Hoekema kwam op zijn (snelle) weg naar het net toevallig de voet van Van Geffen tegen Den Haag moest het noodgedwongen vaak probe ren vanuit de tweede lijn maar de schie tende middenvelders ontbeerden even vaak de zuiverheid. uitgevallen Ptm van Dord achter in de defensie De enige die Vitesse toen nog overeind wist te houden, was Ben Nijhuis. De 27- jarige doelman groeide uit tot de onbe dreigde hoofdrolspeler van zijn team, door achtereenvolgens Arnesen. Ling (kopbal van een halve meter afstand van het doel), Meyer en Lerby met flit sende reacties van scoren af te houden. In de tweede helft wist Nijhuisnogacht minuten het antwoord te vinden op het pressievoetbal van Ajax. dat het nog altijd zonder middenvelder Dick Schoenaker moet stellen. Met Erkens. Tahamata en Arnesen kende trainer Cor Brom echter geen en kel probleem met zijn halflinie. die na rust steeds vaker assistentie kreeg van linkervleugelverdediger Lerby De Deen leidde de nederlaag voor Vitesse in door ln de 53e minuut eerst Arnesen op weg te sturen naar 1-0 en vervolgens zelf voor 2-0 te zorgen, waardoor hij zich verze kerde van een ereplaats ln de annalen van Ajax Het 29e doelpunt in deze competitie be tekende tegelijkertijd ook de 2000e trefTer van de Amsterdammerssindsde invoering van het betaalde voethal in 1954. Vitesse, dat Gerdsen en de met een spierblessure tobbende Bosveld ver ving door Bleijenbcrg en de eenmaal in vrije positie voor doelman Schrijvers falende Bursac. moest vervolgens ook nog goals toestaan aan Clarke en Meyer. Clarke, het grootste gedeelte van de wedstrijd toch weer onbewust een extra steunpilaar in de laatste linie van de tegenstander, zag in de 72c mi nuut kans de bal in te koppen, nadat Erkens het leer op de onderkant van de lat had geknald. Meyer sloot daarna het eenzijdige duel af met een doeltreffend afstandsschot: 4-0. Een kopbal van La Ling gaal nel naast. Links Tahamata en naast La Ling Meliaard. Harry Lubse (midden) kogelt rakelings over het Limburgse doel. Later zou hij de beslissendeen minnende treffer tegen RodaJC j UTRECHT - Een aantal sup porters van Feyenoord heeft zon- dag. op weg naar Venlo. in een ge wone trein vernielingen aange- richt in twee wagons, zo heeft een woordvoerder van de NS bekend gemaakt. In Eindhoven werden de wagons losgekoppeld van de trein, waarna deze zonder de supporters de tocht naar Venlo voortzette. De spoor wegrecherche heeft niemand aan gehouden. In Rotterdam stond een speciale trein klaar voor het vervoer van de Feyenoord-aanhang naar Venlo De genoemde supporters waren al een uur voor de tijd van verlek aangekomen en besloten gebruik te maken van de normale dienstre geling Zij moesten in Eindhoven een uur wachten op de supporterstrein en konden met deze trein hun reis naar Venlo voortzetten Bij de terugreis van Venlo naar Rotterdam hebben zich in de trein geen moeilijkheden voorgedaan. y aldus de woordvoerder SVoor de wedstrijd FC WV tegen Feyenoord begon werden de ji Feyenoord-supporters door de U Venlose politie gefouilleerd. Daar- 3 bij werden twee Rotterdammers I aangehouden wegens verboden wapenbezet. Eén van hen was in IJ het bezit van een wapenstok terwijl R de andere een stiletto op zak had. I Tegen rle mannen is op het Venlose y politiebureau een proces-verbaal P opgemaakt. In de loop van zondag- I avond zfjn ze weer vrijgelaten. DEN HAAG - Hugo Hovenkamp (AZ'67) is zondag door bondscoach H Jan Zwartkruis als zestiende spc- !Ier aangewezen voor de selectie waaruit het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Zwitserland wordt samengesteld. 1} Hovenkamp neemt de plaats in van ij Wim Jansen (Feyenoord). die zo l' ernstig geblesseerd ls dat hij i. woensdag onmogelijk in Bem te- II gen de Zwitsers kan uitkomen. H Overigens was afgelopen week al ij duidelijk dat Jansen nooit zou 8 kunnen spelen. |J ZURICH (ANP) - De gewonnen wedstrijd tegen Athletic de Bilbao op 27 september heeft Ajax toch bijna 4000 gulden gekost- De Euro pese Voetbal Unie namelijk legde Ajax een boete op van 3000 Zwit serse franken omdat er tijdens die wedstrijd rookbommcljes op het veld zijn gegooid en omdat het niet de eerste overtreding van dit soort i Trainer Cor Brom moet ook 500 f| Zwitserse franken (650 guldem overmaken aan de UEFA Hij werd H namelijk bestraft wegens het her- J haaldeïijk verlaten van de spelers- I bank en het zonder toestemming I betreden van het speelveld. UTRECHT - De leden van de fede ratie van betaald voetbal organi saties iFBOl hebben zich zaterdag tijdens de jaarvergadering van de FBO in hotel Hoog Brabant in Utrecht met algemene stemmen uitgesproken voor de invoering van shirtreclame in het betaalde voetbal. „We zullen nu stappen bij de KNVB ondernemen", aldus mr. Eric Vile, voorzitter van de FBO. „ook zal moeten worden gespro ken met de externe geldgevers van het betaalde voethal", r In het verleden heeft het sectiebe- stuur van het profvoetbal, dal aan- H vankelijk voorstander was van |J shirtreclame, zich tegen de verwe- I zenlljking van dat plan verzet Ge- Ij vreesd werd dal de subsidies van de |j overheid in gevaar zouden komen [I en dat ook ten aanzien van de tele- ji visierechten financiële verliezen I zouden worden geleden. PARIJS (ANP) - Ruud Geels zal 9 donderdag in Parijs de 'bronzen' 0 schoen ontvangen voor zijn derde 1 plaats op de Europese lopscorers- I lijst, Voor Ajax maakte hij in het I vorige seizoen 32 doelpunten. De I schutters die Geels voorgingen ln I het klassement van France Foot- fl ball zijn Hans Krankl van Rapid I Wien met 41 doelpunten en Carlos Blanch! van Pans St. Germain met 37 treffers. De drie Europese topschutters zijn I al eerder via dezelfde competitie I onderscheiden. Krankl was tweede I in 1974, Bianchi derde in 1974 en I tweede in 1976 en Geels tweede ln I 1975 en derde in 1977 Tot Europese club van het seizoen I werd de winnaar van de beker voor I landskampioenen Liverpool uitge- I roepen. Liverpool kreeg in totaal 30 I punten en bleef daarmee PSV (27). J Bastia(24) en Anderlecht(24) voor. MAANDAG 9 OKTOBER 1978

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 11