CLUB VOOR EEN LUCHTIGE HOBBY Spanje meent: Johan Cruijff in handen mmm van verkeerde zakenlieden SLIEP DE KEIZER VORSTELIJK IN GOES? GOED GEOOGST Een van de laatsten [PZC/ ADVISEUR BASILEVITCH BEKENDE VAN INTERPOL keukens tegels sanitair jH massee Anderlecht - Standard: 2-0 Tijd te kort DONDERDAG 5 OKTOBER 1978 provincie Wc zullen ze vanaf heden wat regelmatiger zien vliegen. Ik bedoel die zeilvliegers. Want de Nederlandse Hanggliding club die voornamelijk vanaf de duinen bij Zoutelande opereert is nu officieel. Er zijn zelfs al rond de honderd enthousiastelingen voor deze luchtige hobby in die club verenigd. Daar zijn veel Zeeuwen bij, maar ook liefhebbers van elders uit het land. Zelfs Engelsen. Zoals die meneer Ken Messinger, die onlangs per Hanggliding- toestel Het Kanaal kioam overzweven. De duinen van Zoutelande vormen, zo verneem ik van clubsecretaris Gaston Timmerman, een ideale startplaat-s voor deze sport. Timmerman spreekt zelfs van een unieke situatie. Je kunt in bepaalde gevallen zweven op ther- miekbellen, maar bij Zoutelande doet zich de situatie voor, dat de wind van uit zee tegen de duinen wordt geblazen en vandaar naar boven wordt ge stuwd. Boven de duinen ontstaat op die manier ëen windkam, waarop het goed en als het moet langdurig zweven is. Soaering noemen ze dat in hangg- liderskringen. Zweven op de stijgende wind Het is. vertelt Gaston Tim merman zelfs mogelijk om bijvoor beeld s middags rond een uur of een te starten vanaf de duinen en als je wilt pas tegen vijf, zes uur weer naar bene den te komen. Je kunt dan gerust een hele middag boven de duinen blijven zweven. Niet alleen vanuit andere delen van het land en zoals gezegd vanuit Enge land. maar ook vanuit Belgie is er inte resse om er eens uit te vliegen boven Zoutelande. De onlangs aangelegde duinweg vormt voor de zeilvliegers een ideaal startplatform, waar ook ruimte is op de toestellen op te bouwen en af te breken En verder kan er op deze wijze veilig gevlogen worden zonder schade aan de duinen toe te brengen. Om alle problemen rondom eventuele duinbeschadigingen uit te bannen wil de club gaan werken met vliegbepa- lingen die speciaal zijn gemaakt om de startplaats te .beschermen. Het of ficiële overleg met de diverse instan ties moet overigens nog beginnen. In de vliegbepalingen wordt- dit uit veiligheidsoverwegingen- verder ge steld dat het maken van zwiepers door de lucht, waardoor zo'n toestel 360 graden draait, verboden is. Ook hel vliegen met meer dan twee perso nen tegelijk is niet toegestaan. Daar naast zal er niet gevlogen mogen worden wanneer het hoog water is, om te voorkomen dat de zeilvliegers bij hun landing in zee terecht komen. Ook bij een grote drukte op het strand mag er niet worden gevlogen. Zegt Gaston Timmerman: bij ons staat de veiligheid voorop. Zowel bij de vlie gers als bij het publiek. In ons hoekje uit de kluiten gewassen natuurproducten even eenmelding vanuit Hansweert. waai' gepensioneerd ambtenaar De Beer een uitzonderlijk bintje oogstte. Eentje van 1850 gram Zeg maar bint! Een onbekende weldoener plaatste verder, pp een moment toen het admini stratieve personeel van ons Vlissingse kantoor even niet keek in de hal een plastic zak. die royaal was gevuld met een overdreven grote kroot. De zak bevat te ook een schrijven. Dit: 'gewis is 'tniet de grootste krotekoker in het land. maar mogelijk toch geschikt voor de provinciale krant. De manier van presentatie is niet te elegant. Maar met zo'n ding op de foto leek me ook maar gênant' Tot zover het begeleidend schrijven. Rest mij nog te vermelden, dat bij het bepalen van het gewicht van deze reuzekroot de brievenweger ter administratie geheel in het ongerede raakte. En voorts had het gezin van uw rubriek schrijver weer eens een week lang wat behoorlijks te eten Bel 01184-15144 Momenteel huist in bepaalde delen van Frankrijk een soort teek die, wanneer hij zich langer dan 48 uur op hond of poes bevindt dit huisdier een vaak dodelijke ziekte, genaamd py- roplasmose. kan bezorgen. De teek is geconstateerd in de buurt van Lyon en Toulouse en in het zuiden van de Dordogne. Als voorzorg kan men het huisdier een speciale insekten-onge- dierten band laten dragen. Na iedere wandeling in de natuur moet het dier goed op de aanwezigheid van even tuele teken gecontroleerd worden. Aanwezige teken dient men te doden m.b.v. een watje met ether. Raadpleeg altijd een dierenarts. De oudste bewoner van het hofje Zeemanserve in Vlissingen is deze week negentig jaar geworden: Jan Jongman, een van de leden van de alsmaar uitdunnende vereniging van Nederlandse Kaap Hoorn vaarders. Er moeten er nog achttien van zijn in Ne derland. Nog geen handvol woont in Zeeland. Jongman is er een van. Pra ten met hem. over vroeger, over de vaart, levert problemen op, want Jongman is even oud als hardhorend. Maar hij kan toch nog met smaak ver tellen over de tijd dat hij als Kaap Hoorn vaarder op een Franse viermas- ter voer. Met 32 zeilen, weet Jongman nog precies. Dat waren de tijden van houten schepen. Maar met ijzeren mannen, voegt de negentigjarige oud varensman er lachend aan toe. In zijn piepkleine huidje in het dromerige 'hofje, bezijden de jachtige route van het dagelijkse leven, slijt Jongman zijn late levensavond. Al lang en definitief afgemonsterd, maar in zijn herinne ring nog steeds het beeld van lange avontuurlijke zeilvaartreizen met veel vertragingen door tegenwind, stor men. schade en stiltegordels... Advertentie) DR.A.F. PHILIPSSTRAAT11. GOES TEL. 01100-21222 BRUSSEL (ANP) - Anderlecht heeft zijn positie als lijstaanvoerder in Bel gië gehandhaafd door een overwinning met 2-0 in de thuiswedstrijd tegen Standard Luik. De uitslagen van de wedstrijden die woensdagavond in de zevende 'ronde' van de Belgische competitie werden ge speeld. zijn: Anderlecht - Standard Luik 2-0; Lokeren - Kortrijk 2-0; Beerschot - Lierse 3-0: Waregem - RWDM 1-1; FC Luik - Berghem 3-1; Beringen -Water schei 2-2; La Louvière - FC Brugge 2-2; Winterslag - Charleroi 1-2. De stand in de kopgroep is: 1. Anderlecht 7-12; 2 Beerschot 7-9; 3. Beveren 6-9; 4. Char leroi, Waterschei en Waregem 7-8. mM Het stond vorige week in de krant: veel avondscholieren haken voortijdig af. omdat ze meer tijd willen hebben voor hobby en gezin. Het is een bekend ver schijnsel van deze tijd: we komen tijd tekort. We.zouden nog zoveel dingen meer willen doen als dat dagp- rogramm'a al niet zo vol zat. Toch is er met een efficiente tijdsindeling nog wel eens hier en daar een gaatje te ma ken. Zo constateerde het bestuur van de John Abbotaccademie in Montreal dat forenzen uit het westen van Mon treal elke morgen 42 minuten in de trein zitten om op hun werk te komen Met goedviriden van de spoorweg maatschappij Canadian Pacific gaat de accademie nu binnènkort in een van de treinstellen colleges Frans ge ven en een introductie in het Canadese bedrijfsleven. De spoorwegmaaL schappij berekent geen huur. Pas sagiers die mee willen doen nemen ge woon een kaartje. Het cursusgeld is voor de deelnemers gelijk aan dat voor avondcursussen van de academie. De school op rails bespaart de mensen het volgèn van cursussen na hun dagtaak Misschien een ideetje voor onze eigen Nederlandse Spoorwegen. Aan de an dere kant loop j e op deze manier wel de kans om tegelijk met de gemiste trein ook een studiekans te missen! J-inkele weken geleden hebt u in de ze kolommen kennis kunnen nemen van de aanstaande verkoop van hotel De Korenbeurs in Goes, een onder komen waar volgens een herinne ringstegel nog eens ooit keiier Napo leon en zijn gemalin Marie Louise het moede hoofd te rusten moeten hebben gelegd. In datzelfde verhaal viel ook te lezen dat merkwaardigerwijs in de gemeentelijke archieven van Goes met geen woord wordt gerept over dat keizerlijke Verblijf in Goes. De heer J.K. Mesu uit Middelburg, een van onze vertrouwde ingezonden stukkenschrijvers meldt over deze zaak het volgende: het is mogelijk dat Napoleon niet in Goes heeft over nacht, maar dat zijn bezoek aan de stad, althans zijn doortocht voor de Goese autoriteiten onopgemerkt is gebleven, lijkt mij toch zeer onwaar schijnlijk. Keizer Napoleon was er de man niet naar om zich te laten negeren. Het was een alles behalve gemakkelijk heer. dat hebben de Middelburgse autori teiten destijds bij zijn bezoek aan die stad wel ondervonden. In elk geval, zo heeft de heer Mesu onderzocht, moet Napoleon met zijn gevolg in reiskoet sen door Goes getrokken zijn, op weg naar het Sloe dat toen nog een be hoorlijk breed vaarwater was. Napo leon is toen op Nieuwlandse bodem bwland ,op de plaats waar vrbe gerhet Walcherse Sloeveer lagen waar nu nog een boerderij is s gelegen, die Het Sloeveer wordt genoemd. Volgens de historische gegevens is het gezelschap toen langs de oude Sloeweg gereden naar de oude rijksweg, waar Napoleon met zijn gezelschap vertoefd heeft op de boerderij 'Puttendale', gelegen in de Middelburgse polder. Deze boerde rij is in de eerste i^agen van november 1944 bij de strijd om de Sloedam door Duits geschut dat stond opgesteld op de Westhavendijk in brand geschoten, De boerderij brandde tot de grond toe af. Na de oorlog is ze weer herbouwd. Via de oude rijksweg is het keizerlijk gezelschap naar Middelburg gereisd. Tot zover de lezing van de heer Mesu uit Middelburg. Waarmee we toch nog geen duidelijkheid hebben omtrent die overnachting in de Korenbeurs. Heeft de keizer nu ja of te nee vorstelijk geslapen in De Korenbeurs. Wie o wie weet het antwoord on deze klemmen de vraag? BARCELONA - Spanje maakt zich zorgen over Johan Cruijff. De Spanjaarden kunnen het niet verdragen dat hun oude voetbalidool, dat zij eens mateloos vereerden, zich zakelijk in de nesten heeft gestoken. Niet dat de Spaanse pers zich kwaad maakt op Johan Cruijff; de woede van de journalisten koelt zich veel eerder af op de zakelijke partner van de Nederlandse voetbalster: de 36-jarige Michel Georges Basilevitch, die tien jaar geleden zonder een cent naar Spanje kwam en Johan Cruijff nu om zijn vingers windt. Journalisten en zelfs intieme vrienden van Johan Cruijff menen dat Basilevitch niet alleen de zaken van Cruijff op den duur ten gronde zal richten, maar ook dat het gezin van de wereldvoetballer onder de funeste invloed ya_n de 36-jarige ex-mannequin uit Parijs gaat lijden. Michel Georges Basilevitch is een griezelig mooie jongen met een flon kerend gebit, die overal een gevat ant woord op heeft. Deze ex-mannequin van het Franse modehuis Pierre Cardin ves tigde zich tien jaar geleden in Barcelo na. waar hij een boetiek opende en voor Spaanse modehuizen ging showen. Rus van origine, Fransman van nationaliteit en zich bewegend in de mondaine we reld, werd hij lid van de Orde van Malta, een titel die te koop is voor mensen die de weg weten. Geen slecht gezelschap, want deze orde heeft over het algemeen gefortuneerde leden. Om zijn imago nog wat op te peppen, specialiseerde hij zich binnen de Orde van Malta in het com mando „Risotaki", een commando van twijfelachtige geloofwaardigheid. Het bureau van Interpol te Parijs heeft ge gevens over het commando in zijn ar chieven. Ook de naam Michel Georges Basilevitch is Interpol bekend. Via kinderen Michel Georges Basilevitch, die voordat hij naar Spanje kwam de Rolling Stone Mick Jagger op verschillende Ameri kaanse tournees begeleidde, trouwde in Parijs met Silvie Hakkel, die hem on schatbare diensten bewees door te zor gen voor een nageslacht. Een nage slacht dat aan zijn loopbaan in Spanje een welkome wending zou geven Via zijn .kinderen zou hij uiteindelijk met Cruijff in contact komen. De boetiek van Basilevitch vaarde wel en hij besloot een maatschappij op te richten. Om fiscaal-juridische redenen werd niet alleen Escape SA opgericht, maar ook een exportmaatschappij voor textiel en de maatschappij Michel Y Sola SA, die vertegenwoordigingen van Spaanse textielhuizen op zich nam. Al spoedig bleek dat Basilevitch zijn hoge onkostenrekeningen doorbere kende aan de bedrijven die hij verte genwoordigde. De overhemdenfabriek Ibars en het textielbedrijf Nerva na men dit niet langer en smeten Basile vitch eruit. In 1976 ontmoette Basilevitch een zeke re Gabriël Gimenez Pardo. met wie hij de onderneming Leader Group oprich- te, een maatschappij op papier, die als vaste activa alleen maar over een privé- vliegtuigje beschikte. Pardo was een van de voornaamste verkopers van de holding Grupeco, een bedrijf dat diverse onroerend-goedmaatschappijen verte genwoordigde. zoals de inmiddels failliet gegane Sofico SA. Grupeco, dat een zware financiële veer moest laten wegens het faillissement van Sofico, zocht naar financiën. Pardo slaagde er in 1976 in de vertegen woordiging te krijgen van de Banque Commerciale de Genève. Als directeur van deze Zwitserse financieringsgroep pompte hij een miljoen Zwitserse francs in Grupeco en werd daardoor de voor naamste aandeelhouder van de holding. Het grootste bedrijf van Grupeco was het veeteeltconcern Ganadera Catala- na SA, dat meteen na de nieuwe finan ciële impuls zijn aandelenkapitaal van 10 miljoen peseta's verhoogde tot 150 miljoen peseta's. Michel Georges Basi levitch, die Pardo met raad en daad bij stond, kreeg ook een deel uit de pol. Ook in zijn privélcven zat Basilevitch niet stil. Zoals alle inwoners van Bar celona kwam hij in aanraking met de gelijknamige voetbalclub. Om zich fi nancieel zeker te stellen, wilde Basile vitch zich opwerken als adviseur van Johan Cruijff, die te kennen had gege ven niet zijn hele leven te willen voetballen. Cruijff stond bekend als iemand die moeilijk te benaderen was. Basilevitch besloot de contacten met Cruijff via zijn kinderen te leggen. Jo han Cruijff heeft drie kinderen van de zelfde leeftijd. Bovendien was er nóg een pluspunt: Danny Cruijff is evenals Basilevitch ex-mannequin. Via Danny Cruijff drong Basilevitch het prive-le- ven van Johan binnen. Basilevitch had zijn spel meesterlijk gespeeld. Het was alleen vervelend voor hem dat de eigenaar van de Roils Royce ontdekte dat hij had geprobeerd de wagen met een ongedekte cheque te betalen. Ook de verkoper van het luxueuze jacht was niet erg over Basi levitch te spreken. Eerst een jacht een tijd op proef gebruiken en dan inleve ren omdat het schip niet bevalt, kon de verkoper maar moeilijk verkroppen. De familie Cruijff, die over de toekomst van Johan begon na te denken, was be reid om iets van de „geslaagde zaken man" Michel Georges Basilevitch te le ren. Grote ruzie Na lang nadenken zette J ohan Cruijff in 1977 voorzichtig zijn eerste stappen op het zakelijke pad. Samen met Basile vitch en Pardo zette hij de maatschappij CPB op: een opgeblazen holding, waar van de drie letters de namen van de vennoten voorstellen: C van Cruijff. P van Pardo en de B van Basilevitch, Er kwam echter grote ruzie, want de ban ken besloten de kredietverlening te sta ken. Pardo was in de ogen van zijn ven noten het zwarte schaap en hij werd eruit gegooid. Met veel moeite wisten Cruijff en Basilevitch de meerderheid van de aandelen te bemachtigen en daarmee vat te krijgen op de holding Grupeco. In juli van dit. jaar werd Gime nez Pardo volledig uit de zaak gewerkt. Oruijff en Basilevitch bezaten nu een onderneming die alleen al aan opgeno men krediet meer dan 10 miljoen gulden schuld had. De zaak stagneerde wegens de economische crisis. Grupeco kon de termijnen van het opgenomen krediet- niet aflossen. „Zakenexpert" Basilevitch zag echter weer een lichtpuntje. Johan Cruijff trad in contact met Cosmos. Warner Brothers, de moedermaatschappij van Cosmos, werd een participatie in Gru peco aangeboden. Het Amerikaanse concern zond een paar experts naar Barcelona, die van een koude kermis naar de Verenigde Staten terugkeer den, omdat zij 's nachts in het hotel werden lastiggevallen door een paar „alleraardigste lichtekooien". Warner Brothers liet een accountantson derzoek in Grupeco instellen door het Amerikaanse bureau Artbur-Young and Company. De conclusies van dit rapport waren vernietigend en Warner Brothers liet Grupeco voor wat het was. Cosmos, de onderafdeling van Warner Brothers, blijft alleen geïnte resseerd in de voetbalkwaliteiten van Johan Cruijff. Het was een klein kunstje om uit te vin den waar de kinderen van Johan Cruijff naar school gingen Heel spoedig zaten de kinderen van Basilevitch op dezelfde school. Van het een kwam het ander. De kinderen van Basilevitch werden uitge nodigd voor verjaardagspartijtjes. Ba silevitch haalde zijn kinderen op en gaf Danny een modieuze regenjas cadeau. De Cruijffs wisten niet goed waar ze aan toe waren. Slimme Michel Georges Ba silevitch profiteerde van de verwarring om de familie Cruijff uit te nodigen voor een tochtje aan boord van zijn luxueuze jacht. De Cruijffs namen de uitnodiging aan en zagen Basilevitch vervolgens in een prachtige witte Rolls Royce wegrij den. Johan en Danny Cruijff.via kinderen in aanraking met dubieuze zakenman. De deelneming van Johan Cruijff in Grupeco is niet zo erg groot. Erger is. dat Johan voor de uitstaande schulden per soonlijke schuldbekentenissen heeft ge tekend. Met andere woorden: gaat het werkelijk mis met Grupeco. dan kan Johan Cruijff persoonlijk aangesproken worden voor de uitstaande schulden. Johan Cruijff heeft deze schuldbeken tenissen getekend op aanwijzing van Michel Georges Basilevitch of diens ad viseurs Gabriel Gimenez Pardo. de in juli ver sloten vennoot van Johan Cruijff. heeft inmiddels niet stil gezeten. Er zijn sterke aanwijzingen dat hij, uit wraak voor de gemiste kans om te delen in de roem en de te verwachten winsten van Johan Cruijff, een sterke anti-Cruijff- campagne aan het organiseren is. Waarschijnlijk heeft Gabriêl Gimenez Pardo het Franse voetbalblad France Football gebruikt om de naam van Cruijff door het slijk te halen. Enige weken geleden beschuldigde dit Franse sportblad Cruijff ervan dat hij peseta's naar liet buitenland bad gesmokkeld. De handtekening van Johan Cruijff: ook onder schuldbekentenissen Johan Cruijff heeft nu in een kort ge ding een miljoen francs schadevergoe ding van France Football geëist. Het bedrijfsleven in Barcelona vindt Grupeco en zijn werkmaatschappijen een opgeblazen geheel. Men vraagt zich af wat men van een ex-mannequin aan professionele adviezen op financieel, economisch, fiscaal en juridisch terrein moet verwachten. Het grote publiek in Spanje is teleurgesteld dat Johan Cruijff zich heeft laten inpakken door een Fransman met een duister verleden, die op zakelijk gebied in Spanje niets ge presteerd heeft. Schol, schar of tong a la meuniere l 1 kg vis, zout, 1 ei, 1 lepel melk, bloem, boter 1 of margarine, 2 citroenen, peterselie. De vis met wat zout inwrijven Door losgeklopt ei met melk en vervolgens door bloem wentelen. Bakken in veel gebruinde boter of margarine op niel te fel vuur. Wat citroensap, fijngehakte peterselie en de overgebleven boter over de vis doen. Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. Proüuklschap vooi Vis on Visproduklen. s-Gravonhage

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 9