Vlissingse commissie: tarieven van havenschap in 1979 bevriezen TWEE JAAR VERTRAGING BIJ WATERZUIVERING WALCHEREN PZC/p Politie controleerde groot aantal voertuigen bij Hulst „AGENT NIET UITSLUITEND ZIEN ALS MAATSCHAPPELIJK WERKER" Kustwacht Noordzee geen haalbare kaart Auto tegen schrikhek: vrouw gedood Kinderen vierden op tal van plaatsen dierendag Vlissingse commissaris J. van Marion: DONDERDAG 5 OKTOBER 1978 VERHOGING UIT PSYCHOLOGISCHE MOTIEVEN ONJUIST provincie IRRITATIE OVF.R 's VERHOUDING MET NV HAVEN ir VLISSINGEN - De Vlissingse commis- le sir van advies en bijstand voor de eco- =t nomische zaken is van mening dat het id Havenschap Vlissingen de tarieven jk vnor 1979 niet moet verhogen. Mét - [commissievoorzitter burgemeester drs. Th. J. Westcrhoul was de commis si- |sie woensdagmiddag van oordeel dat a- het voorstel hiertoe beter van de agen- iri da van de Raad van Bestuur van het r- havenschap die 11 oktober wordt ge le houden kan worden verwijderd. De es niet al te bVste situatie van de meeste in bedrijven in het Sloe én de bevriezing >p van de haventarieven in Zeebrugge en n. Antwerpen lagen ten grondslag aan de or mening van de commissieleden. Ook al in [bedraagt de voorgestelde verhoging 3.5 rt procent, toch vond de Vlissingse com- e- missie dat alleen zo'n verboging al. ge- e- zien de bevriezing van de tarieven in de i|. nabije Belgische havens, uit psycholo gische motieven niet verantwoord is. 'HetCDA-raadslid M. Dekker merkte op [dat het gemeentelijk havenbedrijf van Antwerpen niet van plan is de zeeh- feventarieven in 1979 te verhogen. Het [bedrijf vindt dat het na 14 jaar jaarlijks de tarieven te hebben verhoogd een T. (rustpunt in de havenkosten gewenst is er nu het in een aantal sectoren wat de et igroei betreft stagneert De heer Dekker or wees voorts op de belangrijke uitbrei- jn Idine van de haven van Zeebrugge. De •heren F K P. Schets (PvdA/PPR) en G. d Wuizinga (WD) waren van mening dat mest een jaartje kan worden gewacht bet de verhoging van de tarieven. De heer Schets vond het psychologisch niet Suist met een tarielsverhogmg te komen Bis tegelijkertijd de vlakbij geleden Vlaamse havensteden besluiten dat niet Ie doen. Burgemeester Westerhout kon wel be- gnp opbrengen voor het voorstel van het havenschap, omdat het exploita- fcetekort in 1979 weer toeneemt en het pestuur van het schap er natuurl ijk alles 0_ aan wil doen om het tekort tot aan- eIj_ fvaardbare bedragen te beperken. Aan ec< jde andere kant meende de heer Wes- ieo jterhoutdateen tariefsverhoging nu niet gewenst is. Hij kondigde aan in de ver- «aderrng van het dagelijks bestuur te pullen vragen het agendapunt terug te tor Pemen en ccn nadere studie te verrich- ste «en naar de noodzaak van een eventuele (verhoging lti{ Rentetarieven De heer Schets toonde zich woensdag middag bijzonder verontrust over de steeds stijgende renteverliezen bij de grondexploitatie van het havenschap 'Vlissingen. Omdat grote oppervlakten niel in exploitatie kunnen worden ge- Provinciale diakonale fergadering ««12 oktober in Kapelle is poofdthema van deze vergadering zal Tet pjn Wat doen we met ons geld Eerst ien gullen de achtergrondsvragen aan de eld »rdekomen, namelijk de beleidsmatige er- ispecten. Deze kant van de zaak zal Op gorden ingeleid door de heer H Jansen. DA jtafmedewerker van de Generale mg Diakonale Raad Vervolgens zal aan- dA- Bacht worden besteed aan twee conc- ias- jete projecten: de financiële actie ten fin- bate van de renovatie van het Roos- /an (velthuis te Doorn en de noodzaak van I les ten diakonaal consulent in de provincie mi- fcceland De vergadering begint om ier- 1900 uur •ia. Ko oi}- (Advertentie) 500 mZ kantoor efficiency 'n^j Middelburg. 'nese f4" showroom vol kantoor. ideeën waarmee ook 1/ j hel "Ul foordeel bunt doen! i_ bent van harte meibom i hel^ aan de Dampoortweg nr. 29 Fons nomen bedraagt dit renteverlies in 1977 alleen al zes miljoen gulden. Om het verlies op te lossen zou dat voor de gemeente Vlissingen neerkomen op een bijdrage van één miljoen gulden, een bedrag dal de gemeente gewoon niet in kas heeft. 'We horen het moreel op te brengen, maar we hebben het gewoon niet. Dus er zal iets moeten gebeuren', aldus de heer Schets die vroeg een snel le oplossing voor dit nijpende pro bleem. Burgemeester Westerhout deelde mee dat woensdag over deze materie een ge sprek zal worden gevoerd met een ver tegenwoordiger van het ministerie van verkeer en waterstaat. Op vragen van de heer M. Bode (CDA) die vroeg of het ha venschap Vlissingen op een aantal pun ten wat meer activiteiten zou kunnen ontplooien antwoordde drs. Westerhout dat het havenschap in eerste instantie een beheershchaam is en dat het niet op de weg van het schap ligt bepaalde be drijven tot activiteiten aan te sporen Commissielid M. Nelemans ging ver volgens uitvoerig in op de naar zijn mening niet al te beste verhouding tus sen Havenschap Vlissingen en de NV Haven van Vlissingen. Hij meende dat de bevoorrechte positie die de NV Ha ven binnen het Vlissingse havengebeu- ren inneemt een belangrijke oorzaak is van de steeds stijgende exploitatiete korten van het havenschap. 'De NV Ha ven van Vlissingen is geen - dit in te genstelling tot alle andere bedrijven, vallende binnen het beheersgebied van het Havenschap Vlissingen - onder- houdsbelasting verschuldigd voor de binnen- en buitenhavens. Het onder houd van deze havens geschiedt op kos ten van het havenschap. De NV Haven strijkt echter wel de haven- en kade- gelden in deze havens op. De verhogin gen van haven- en kadegeldcn die steeds moeizamer door het Haven schap worden gerealiseerd, zijn auto matisch van toepassing op de binnen- en buitenhavens, aldus de heer Nele mans die verder wees op een reeds lang STICKERACTIE VOOR DE ASIELS 'COMMERCIËLE' LEEUWEN IN VLISSINGEN VLISSINGEN - Werelddierendag is woensdag op verschillende plaatsen in Zeeland door tal van activiteiten aan de orde gekomen, vooral in Vlis singen, Middelburg en Goes. De af deling Zeeland van de dieren bescherming is ook een sticker-actie begonnen, waarvan de verkoop duurt tot zaterdag. De opbrengst is voor de asiels. In clubhuis 'Het Buut' te Vlissingen is een tentoonstelling gehouden in het kader van dierendag, die door ongeveer honderd kinderen is be zocht. Behalve de tentoonstelling van door kinderen gemaakte werk stukjes. waren ook stands te bezich tigen van de dierenbescherming, een dierenwinkel en een boekhandel Bovendien kregen de kinderen de gelegenheid zelf dieren te maken van diverse soorten materiaal. De op brengst van deze dag bedraagt onge veer 600,-. en wordt besteed aan de symbolische adoptie van de waak hond van het Vlissingse asiel, een bouvier van tien jaar. die te oud is voor een nieuwe baas. De organisato ren zijn erg tevreden met dit resul taat, zeker in vergelijking met vong jaar. toen 100.- is opgebracht In het Wolterhuïs te Vlissingen zijn 115 kinderen geweest voorde viering van dierendag. Zij kregen een na tuurfilm te zien van Walt Disney. Bo vendien was een pony aanwezig voor een demonstratie van dierenverzor- ging. Ook het Wolterhuis verleent medewerking aan de verkoop van stickers, voor het dierenasiel van Vlissingen. K inderboerderij Kinderboerderij 'De Klepperhoeve te Middelburg had woensdagmiddag een programma voor de jeugd van vier tot twaalf jaar, met ondermeer een dierenfilm. Ook op de Markt van Goes werd we relddierendag herdacht. Twee diere nartsen waren aanwezig voor de keu ring van huisdieren. Een tekenares maakte tekeningen van dieren van kinderen. De dierenbescherming was ook hier aanwezig met een stand. Volgens mejuffrouw W. v.d. Heuvel van de werkgroep Goes zijn er erg veel kinderen geweest, maar minder dieren dan verwacht. Over het alge meen waren het honden, ook enkele poezen, maar slechts een schildpad en geen enkele cavia of vogel. De op brengst van de hier verkochte ar tikelen is bestemd voor het dierena siel van Goes. Leeuwen Niet zozeer in het kader van wereld dierendag. maar meer in het teken van een reclamecampagne, was woensdagmiddag een wagen met vier leeuwen aanwezig voor een groot winkelbedrijf te Vlissingen, om dc verkoop van tabak te stimule ren onder de leuze 'een leeuw van een shag'. De campagne is in handen van een organisatiebureau in Den Haag. dat ook gebruik maakt van een kameel voor de reclame van een sigarettenmerk. Diverse omstan ders meenden, de aanwezigheid van de leeuwen in verband te moeten zien met werelddierendag. „Erg gelukkig voel ik mij niet daar mee.'' zegt de heer G. Blijdorp, in specteur regio Zeeland van de Ne derlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren in zijn reactie ,De verzorging en het vervoer van de dieren zal wel in orde zijn. maar toch zeg ik in beginsel nee tegen dergelij ke activiteiten. Deze beesten horen thuis in de natuur, of desnoods in een dierentuin voor bezichtiging door het publiek Nu worden zij gebruikt als lokkertje Het getuigt van de noodzaak mensen op te voeden, zo dat zij een andere mentaliteit aan nemen tegenover dieren," aldus de heer Blijdorp. verouderde erfpachtscanon, die da teert uit 1934 en lol 2009 duurt en die de werkgelijke gebruikswaarde van de grond lang niet benadert. De heer Nelemans 'Het is dan ook niet verwonderlijk dat de NV Haven zich on danks de negatieve berichten van prak tische alle overige bedrijven, ondanks de teruggang van het containervervoer in het Sloegebied en ondanks de stabili satie van het aantal ro-ro schepen in het Sloegebied sinds 1975. kan veroorloven optimistisch te zijn over de toekomst. Tegenover het Havenschap en tegen over andere bedrijven is dit natuurlijk niet juist', vond het PvdA/PPR-raads- lid, die meende dat er haast gemaakt dient te worden met een afkoopregeling ter compensatie van de door de NV Ha ven te derven inkomsten aan haven- en kadegelden van de binnen- en buiten havens. nu gebleken dat het onderhoud van deze havens voor rekening van het havenschap is. 'Ik denk dat een defini tieve regeling slechts mogelijk is door een wetswijziging, welke het mogelijk maakt het contract uit 1934 tussen NV Haven en Rijk aan te laten sluiten bij de wet op het Havenschap Vlissingen'. al dus de heer Nelemans Bepalingen Drs Westerhout onderstreepte dat voor de NV Haven in het Sloe precies dezelfde bepalingen gelden als voor alle andere bedrijven en kenschetste het betoog van de heer Nelemans daarover als on juist. Sprekend over de voordelige erf pachtcanon merkte de heer Westerhout op dat juist die canon bijdraagt tot de voorspoed van de NV Haven, een voor spoed die zich weerspiegelt in de resul taten van bijvoorbeeld het havenschap, dat zijn inkomsten uit havengelden voor een niet onbelangrijk deel dankt aan de schepen die door de NV Haven naar Vlissingen komen De heer Wes terhout meende dat ook dat het hand haven van de huidige erfpactcanon dan ook beslist gewenst is VOORAL AANDACHT VOOR VERVOER SUIKERBIETEN HULST - Bij een grootscheepse ver keerscontrole op de Abdaalseueg tussen Hulst en Axel is woensdag middag van twee tot zes uur een honderdtal motorvoertuigen gecon troleerd. De rijkspolitie controleer de niet alleen de papieren van de be stuurders. ook werd de technische staat van de voertuigen aan een on derzoek onderworpen. Met name vrachtwagens, ingezet voor het vervoer van suikerbieten, hadden de belangstelling. Naast per sonenauto's en vrachtwagens werd een vrij groot aantal bromfietsen ge controleerd. Bij de controle trof de politie de vol gende gebreken aan: een gladde band. een ondeugdelijke koppeling en een stel ondeugdelijke remlich ten De politie constateerde verder een overtreding van het rijtijden besluit. een bestuurder zonder rijbe wijs en een Marokkaan zonder pas poort In totaal werkten aan de controle 15 politieagenten, behorende tot de Rijksverkeersinspectie, de rijkspoli tiekorpsen van Hulst en Axel en de verkeersgroep Tcrneuzcn Politieagenten controleren een vrachtwagen. VLISSINGEN - De Vlissingse commis saris van politie J. van Marion heeft woensdagmiddag krachtig stelling ge nomen tegen de tendens, dc politicman te zien als welzijnswerker. Tijdens een toespraak ter gelegenheid van de beë diging van vier nieuwe leden van het Vlissingse politiekorps ging de heer Van Marion uitvoerig in op de stelling dat de politieman als welzijnswerker behoort op te treden. 'Een goed poli tieman zal zich intensief met de maat schappij moeten bezighouden. Hij zal- wil hij zijn taak goed verrichten - zich zodanig open moeten stellen Voor die maatschappij dat ontwikkelingen in de waardering van gebeurtenissen tijdig w orden gesignaleerd. Dat betekent dus dat de politie de maatschappelijke ontwikkelingen moet volgen. Het vooroplopen in deze ontwikkelingen is gevaarlijk omdat daarmee een verzelf standiging van dc politie optreedt, die ik hoogst bedenkelijk vind. De politic als maatschappij veranderende actieg roep is naar mijn gevoelens in strijd met de functie van de dienst, maar ook met do wet. waarin zo duidelijk de on dergeschiktheid aan het bevoegd gezag sen, B0OPERSKAPELLE De 57-jarige [jjf. jnevrouu Wilhelmina Stoutjesdijk- t„t Rruling uit Zierikzee. is dinsdagavond em- 9VF|"leden aan de verwondingen, die zij lor. Iczelfde avond, omstreeks acht uur. die tod opgelopen bij een verkeersongeval tese'P de Ringdijk bij het gehucht Loop era- pkapelle (gemeente Middenschou- »rd- fenl- Bij. pvrouw Stoutjesdijk zat naast haar tjen plan, J C. S in de auto. die over de or. Ringdijk in de richting van Scharen- hapto^e reed Op de T-spiitsing met. de jkse Kloosterwec en de Kapelleweg bij (ooperskapclle reed S in een flauwe jrtjp bocht naar irnks door onbekende oor- itie. p-'ó1-rechtdoor De auto botste frontaal der- - n een rood wit geblokte plank, die scol^ee'Ultma;|kt van een waarschuwings- „a.bek De plank vloog door de voorruit 3] fan de auto en trof het hoofd van mev- icse ruw Stoutjesdijk. Haar echtgenoot htó. (eed, volgens de politie, zonder ernstig tref-- 1 blJ Z|.,n vrouw te hebben opge- erai Prkt- d°o' in de richting van Scharen- ■den Het echtpaar zou daar een doch ter bezoeken Na aankomst bij de doch ter werd mevrouw Stoutjesdijk onwel ipcr werd Per ambulance overgebracht JCSiiaai het Rode Kruisziekenhuis in rtBenkzee Btj aankomst in het zleken- *|uis bleek het slachtoffer inmiddels te pjn overleden. I Eén van de pompstations, bij Biggekerke. in de keten va Westerschelde bij Ritthe/n moet voeren persleidingen, die het Walcherse afvalwater rond 19S0 naar de centraal is gesteld. Het aantreffen van kreten die wat progressief aandoen is een liefhebberij die niet bij de politie hoort', aldus de heer Van Marion. De Vlissingse commissaris vindt dat de politie 'dienst bewijst aan de gemeen schap en daarbij behoort een niet al te grote luidruchtigheid We moeten dan ook een beetje oppassen met het mee doen met allerlei modieuze trends die het wezen van de taak onduidelijk ma ken'. vond de heer Van Manon. Als voorbeeld noemde hij een verschijnsel dat al sinds 1961 bestaat en dat hij om schreef als het 'Oom agent-syndroom'. 'Oom agent of anders gezegd de Poli tieman ais welzijnswerker. Ik geloof dat het goed is als ik zeg dat deze opstelling volstrekt moet worden afgewezen. De politieman is geen militair (daar heeft men meestal geen moeite mee), maar ook geen maatschappelijk werker en dat is waar veel mensen ons wel naar toe willen hebben', zei de commissaris Geen vrijblijvendheid De Vlissingse politiechef zei van me ning te zijn dat de politie niet met vrij blijvendheid kan opereren. 'Wij kun nen ons niet onttrekken aan contact door een beroep te doen op het gebrek aan gemotiveerdheid van onze con tactpartner en wij kunnen vrijwel nooit met alleen maar een advies vol staan. Van de politieman wordt geeist dat hij handelt en meestal onmiddel lijk. Dat handelen is niet gericht op po pulariteit, maar op dienst. De gemak kelijkc weg bestaat hier niet. Ontsnap ping zoals nog al eens gepropageerd in de functie van w ijkagent maar dan als een soort welzijnswerker streven wij niet na. De wijkagent is voor alles een politieman. Ook de vergelijking met de militair is onjuist. De organisatie en de werkwijze van de politieman is veel meer op individuele factoren afge stemd'. aldus de heer Van Marion. De heer Van Marion wees de vier nieuwe politie-ambtenaren er op dat het han delen van de politieman geen automa tisme mag zijn Hij meende dat het voor de politieambtenaar een eis is te over wegen of de hem toegekende bevoegd heid in -een bepaald geval moet worden gebruikt en op welke wijze 'Hier ligt voor de politie een terrein braak binnen het eigen vakgebied. Nog nooit is op be slissende wijze in ons land langs weten schappelijke weg antwoord verkregen op vragen als welke surveillancemetho de de maximale preventie levert, welk overtredingsnivcau nog aanvaardbaar is en welk rendement een bepaalde sur- veillance-inzet oplvert. Deze en nog meer vragen zullen nadere studie vra gen. van wetenschappen en van poli tiemannen', vond de commissaris Hij meende dat er door de politieman in de hoek van de maatschappelijk werker te plaatsen een gevaarlijke vervaging op treedt. zowel van het maatschappelijk werk als van de politietaak. 'BoVendien betekent het dat er een onttrekking mogelijk wordt aan controle waaraan de politie in een democratisch bestel on derworpen behoort te zijn. Dat een poli tieman in zijn taak ook de welzijns bevordering heeft zitten is in een de mocratie gewenst, nodig en onvermij delijk. maar dan als deel van de hulp verlenende politietaak, waarbij zowel repressieve ais preventieve middelen kunnen worden aangewend. Dat wil dus zeggen binnen ons eigen vakgebied, niet erbuiten', besloot de heer Van Marion Vervolgens werden de agenten L. van Tol. W. Riemens. L. Zegeren en G. W. R. de Sain beëdigd. De kersverse politie-ambtenaren zul len tijdens een enkele maanden duren de periode intensief worden begeleid. Dat gebeurt dooreen voorde Vlissingse politie nieuw systeem, waarin de vier door een groepsmentor wegwijs zullen worden gemaakt in de praktijk van de politiedienst. In het kader van dit ex periment is een uitgebreid schema ontworpen dat de vier dienen te door lopen voor ze in de praktische dienst terecht komen. Ze zullen in aanraking komen met alle facetten van de Vlis singse politiepraktijk, zullen excursies maken naar ondermeer stadhuis, brandweer. Koninklijke Marechausse cn rijkspolitie te water, deelnemen aan verkeers- en alcoholcontroles, wegwijs worden gemaakt in het Vlissingse stra- tenpatroon en een aantal weken oplei ding volgen in het centrum voor de Mo biele Eeenheden te Ossendreeht CONCLUSIE VAN WERKGROEP Ivan ome Haagse redacteuri DEN HAAG - Een kustwacht naar Amerikaans voorbeeld, die het Noord zeegebied voor de Nederlandse kust zou moeten controleren op alle moge lijke wetsovertredingen (smokkelaars, milieuvervuilers enz.) is geen haalbare kaart. Het zou ondoenlijk zijn om in zo'n breed opgezette organisatie tijdig de benodigde deskundigen ter plekke te krijgen. Het verdient daarom de voor keur de Rijkspolitie in de toekomst op de Noordzee op te laten treden. De Rijkspolitie te water beperkt zich nu tot de controle binnen de pieren. Deze conclusies staan in een rapport van een interdepartementale werkgroep, die zich heeft gebogen over de vraag hoe de overheid een betere greep op overtre ders in de Nederlandse wateren zou kunnen krijgen. De groep ging vorig jaar aan het werk. nadat eens temeer kritiek was geleverd op de ingewikkel de manier waarop het Nederlandse zeegebied wordt gecontroleerd. Directe aanleiding was toen de ontdek- 'Slot van pag. 1) plannen nu planologisch zitten, bete kent ook, dat de verschillende werken op Walcheren „uit elkaar groeien." De opzet was, dat de persleiding door Wal cheren en de zuiveringsinstallatie in tijd ongeveer op elkaar zouden aanslui ten. Volgens ir Visser is er in de huidige situatie „geen sprake van, dat dit nog lukt." Dc algemene vergadering van het waterschap heeft wel een keuze gemaakt voor het type zuivering sinstallatie en de aanleg van de pers leiding vordert volgens de plannen. Ir. Visser inventariseert, dat nu m feite de persleiding inclusief de verschillende pompstations onderweg gereed is voor Domburg. Aagtekerke. Meliskerke. Zoutelande. Biggekerke en Koudeker- ke Middelburg heeft al jaren een derge lijke leiding en het gedeelte van Ar- nemuiden is sinds een paar jaar gereed. Het gedeelte Oostkapelle-Grijpskcrke komt in het voorjaar van volgend jaar gereed en de verwachting is. dat de res terende stukken van Veere en West- kapelle aan het eind van volgend jaar te gebruiken zullen zijn voorde lozing van ongezuiverd afvalwater in de Wester schelde Voor de leidingen van Nieuw- land en Sint-Laurens is een samen werking opgezet tussen waterschap en de gemeente Middelburg Vlissingen is bezig aan de voorbereiding voor de om leiding van het afvalwater en alleen de situatie in de binnenstad zal waar schijnlijk niet voor 1980 volledig zijn op gelost. Voorkeur Bij het waterschap houdt men voor de zuiveringsinstallatie de voorkeur voor de omgeving bij de spuiboezem Rill- hem. Globale becijferingen hebben volgens ir Visser aangetoond, dat de bouw van de installatie in het Sloege bied een verhoging van ongeveer acht gulden per jaar per inwonerequivalent zal betekenen. Van de kant van het wa terschap - verantwoordelijk voor de zuiveringswerken onderstreept men. dat een vergroting van de Spuiboezem niet alleen nodig is voor de zuivering sinstallatie, maar ook in verband met de dijkverzwaringen in het raam van de Deltawet en een herziening van het afwateringsstelsel van Walcheren. Ook als de zuiveringsinstallatie op de door Vlissingen planologisch betere en door het waterschap duurder geachte plaats in de omgeving van het Sloege bied komt te staan, zal het volgens dijk graaf Rutgers van Rozenburg nodig zijn te lozen via de Spuiboezem Ritthem Rutgers „Dat betekent, dat je een lei ding uit het Sloegebied terug moet leg gen naar de Spuiboezem Dat is goedkoper dan de persleiding doortrek ken in het Sloegebieddaar zou men bij zondere maatregelen - onderheien van de leiding moeten nemen tijdens de loop door het industriegebied Daarnaast acht men de Spuiboezem bij het water schap een betere lozingsplaats dan in het Sloegebied Bij Ri tthem is het Wes- terscheldewatcr veel meer in beweging dan in de havenmonding van het Sloegebied. het afvalwater wordt dus sneller meegenomen en afgebroken." aldus ir Visser king van enkele met hasj geladen rub berboten op het Noordhollandse strand Er werd zelfs door de politie geen ge heim van gemaakt dat de kustbewaking zo lek is als een mandje Het is een pu bliek geheim dat smokkelaars hun waar vaak ongehinderd op de Nederlandse stranden af kunnen leveren De toe nmalige Alkmaarse officier van justitie mr Josephus Jitta schatte dat de over heid ten hoogste tien percent van de op de Nederlandse stranden aangevoerde ha$j onderschept. Momenteel houden niet minder dan ze ven instanties zich bezig met de con trole van het Nederlandse Noordzeeg ebied politie, douane marechaussee, marine, vissenj-inspektie. scheepvaar tinspectie en het staatstoezicht op de mijnen. De onderlinge samenwerking van die organisaties laat te wensen over Desondanks voelt de interdepartemen tale werkgroep er weinig voor deze dien sten in één organisatie onder te bren gen. Om de coöperatie te bevorderen stelt men de betrokken ministers wel voor een centraal meldingscentrum te stichten, waar alle berichten over over tredingen binnen kunnen komen en van waaruit acties kunnen worden onder nomen. Bovendien zou de opsporing van de op de Noordzee gepleegde over tredingen in handen gegeven moeten worden van een coördinerende ad vocaat-generaal Het is nog met helemaal duidelijk wat de nieuwe taken voor de Rijkspolitie te water voor gevolgen zouden hebben voor de personeelsbezetting en de uit breiding van het materiaal De inter departementale werkgroep stelt dat de Rijkspolitie vanzelfsprekend in staat moet worden gesteld om haar nieuwe taak goed uit te kunnen oefenen. Het geen betekent dat het korps onder meer de beschikking moet krijgen over zeew aardige schepen. Men denkt daarbij on der andere aan vaartuigen die door de marine zijn opgelegd. In de werkgroep zijn zes ministeries vertegenwoordigd De beslissing over het rapport van de ambtenaren zal waarschijnlijk in het kabinet moeten vallen. Verwacht wordt dat er nog geruime tijd overheen kan gaan voor dat zover is

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 7