Verzet staatssecretaris tegen VVD-moties over welzijnswerk Ruim tien uur spreektijd voor fracties in bezuinigingsdebat IPZC/i KAMER BESPREEKT ROL VAN DE OLIECONCERNS Alternatief D'66 13.000 werklozen minder in 1982 Gerechtelijk onderzoek mishandeling Iraniërs Generaal VS bevestigt produktie van neutronenbom het weer Shell doorbrak Rhodesiëboycot" ALLE ORGANISATIES GELIJK BEHANDELEN DEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse generaal Bratton heeft tegenover drs. L J. Hogebrink, lid van het Interkerkelijk Vredesberaad en van de Hervormde Raad voor Overheid en Samenleving, bevestigd dat inde Verenigde Staten de productie van de ontmande neutro nenbom begint, „zodra de laatste tech nische details in de bestelopdracht zijn uitgewerkt". Of de productie van de elementen, die van het kernwapen een echte neutro nenbom maken, eveneens begint is af- handelijk van de beslissing van presi dent Carter, die hiervoor geen par- Iementaraire toestemming nodig heeft. Aldus deelt drs. Hogebrink mee in Her vormd Nederland van deze week. De ontkenning van minister Van der Klaauw op gezag van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance accepteert Hogebrink niet, omdat - zo schrijft, hij - de Nederlandse minister aan zijn Amerikaanse collega de ver keerde "vragen heeft gesteld. De Ver enigde Staten gaan inderdaad niet een kant en klare neutronenbom produce ren. maar wel een nieuwe generatie kernwapens, die met behulp van bp ge leverde elementen in enkele uren te vel de tot neutronenbommen kunnen wor den omgebouwd. Hogebrink acht het zeker, dat Carter voor de produktie van de losse elementen zal beslissen. Zijn ministerie voor energie, onder welks ressort de atoombewapening valt, is voor, evenals belangrijke bondgenoten als West-Duitsland. De NAVO-top zit volgens Hogebrink er zelfs om te sprin gen. Plaatselijk regen Vrij veel bewolking en plaatselijk wal "regen. Matige tot krachtige wind uit westelijke richtingen. Maximum temperaturen omstreeks 14 graden. Vooruitzichten voor vrijdag en zater dag. Vrij zonnig en droog, plaatselijk mist. Middaglemperaturen omstreeks 17 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland' Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 7. Min.temp. om streeks 10 graden. Max temp. om streeks 17 graden. Kans op een droge penode van minstens 12 uur. 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 9. Mm.temp. om streeks 11 graden. Max.temp. om streeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. deltagebied Vannacht passeerde ons een zwakke rug van hogedruk. die echter vanmor gen al aangevallen wordt door een fron tale storing, die via de Noordzee naar Denemarken zal trekken. Er is vandaag dan ook veel bewolking en tegen de avond zal het ook gaan regenen. De temperatuur wordt iets hoger, namelijk plusmtnus 14 graden Celsius De voor uitzichten voor vrijdag, zacht en voch tig weer, de windvenvachting: zuidwest 2-4 BJl. toenemend 4-6 Bft en de tem peratuur van het zeewater bedraagt ]4.6 graden Celsius. ZON EN MAAN 6 oktober Zon op 06.48 onderl8.07 Maan op 11.22 onder 20,41 binnen-buitenland ZEVENAAR - De 32-jarige vrachtwagenchauffeur Jan van Dijk beleefde woensdagmorgen een merkwaardig voorval, toen de R.P. hem tijdens de rit opbracht naar een parkeerterreinwaar hij na controle werd benoemd tot Ridder van de weg'. Foto: generaal P J Plattel reikt de onderscheiding met certificaat uit aan chauffeur Van Dijk. Hij kreeg deze voor 10 jaar schadevrij rijden en voor hetfeit.dat hij in die 10 jaar geen enkele overtreding maakte. De prijs is ingesteld door een transportverzekeringsmaatschappij. DEN HAAG (ANP) - Leverde Neder land. tegen de sanctiebepalingen van de Verenigde Naties in, olie aan Rhode siê? Deze vraag hebben zich gesteld de tweede-kamerleden Scholten (cda) en Ter Beek (pvda) beide lid van de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken, en hun collega's Aarts (cda) en Van der Hek (pvda) van de commissie voor handelspolitiek. Vanmiddag zal in de commissie voor buitenlandse za ken worden besproken of er een onder zoek moet worden ingesteld, dat op de ze vraag een antwoord zal kunnen ge ven. Het Komitee Zuidelijk Afrika (vroeger Angola comité) en de Werkgroep Kairos hebben een open brief aan deze tweede kamerleden geschreven, waarin zij de noodzaak om zo'n onderzoek te houden, onderstrepen Op een persconferentie in Den Haag zei Sietse Bosgra woensdag, dat ook Ne derland betrokken zou zijn bij het door breken van de olieboycot. Hij noemde de Shell-groep de belangrijkste leveran cier via Zuid-Afrika en Mozambique. Ook vraagt het komitee zich af of de Ne derlandse regering akkoord is gegaan met de leveranties via Zuid-Afrika Voorts werpt het komitee de vraag op of bij oliesmokkel tankers onder Neder landse vlag zijn ingeschakeld. In dit verband worden genoemd Shell-Tan- kers B.V en Chevron-Tankers Den Haag. Het komitee vraagt zich ook af of Shell-Rhodesië heeft geprofiteerd van onderzoekswerk of adviezen van Shell internationale research maatschappij die laboratoria heeft in Amsterdam en Rijswijk, sinds 13 jaar geleden de boycot werd ingezet De Werkgroep Kairos en het Komitee Zuidelijk Afrika verklaarden zich voor stander van verbetering van de Neder landse sanctiewetgeving. De huidige sanctiewet moet nog door de eerste ka mer worden behandeld. Labour Het jaarcongres van de. Britse La- bour-partij heeft woensdag met alge mene stemmen een resolutie aanvaard over de olieleveranties aan Rhodesiê nadat de Verenigde Naties een boycot hadden gelast. In de resolutie wordt een 'diepgaand openlijk onderzoek' ge vraagd naar de politieke verantwoor delijkheid van de Britse regering voor de leveranties, di met medeweten van de toenmalige Britse bestuurderen plaatsvonden. Het congres zei de handelwijze van de betrokken maatschappijen alsook de Britse regering, te betreuren. Eerder op de dag had de huidige Bntse minister van buitenlandse zaken. DavidOwen, verklaard dat e Verenigde Naties een leidende roi moeten spelen iij het pro pageren van een vreedzame regeling voor de kwestie Rhodesiê. Volgens hem zou Engeland daarin een grote bijdrage willen leveren. Hij benadrukte echter dat Londen niet alleen de zaak aan kan Nogmaals drong Owen aan op het hou den van een conferentie waarin alle bij Rhodesiê betrokken partijen deelne men. Hij achtte het echter onwaar schijnlijk dat een dergelijke conferen tie gehouden kan worden als niet alle partijen dichter tot elkaar komen. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Gemeenten dienen in het vervolg geen verschil meer te maken tussen welzijnsorganisaties van de overheid en de reeds lang bestaande particuliere instellingen. Een meer derheid van de Tweede Kamer vindt dat beide groepen op allerlei gebieden, zoals besluitvorming, voorbereiding en controle, door de gemeentelijke overheid op gelijke wijze behandeld moeten worden. Dit is nodig, aldus VVD en PvdA, om de burger meer te kunnen betrekken bij het welzijn swerk. Het CDA vindt dat de voorkeur moei uilgaan naar de particuliere or ganisaties. Ook het kabinet sluit zich by deze chris ten-democratische visie aan Bij het woensdag gehouden debat over de her vormingen van het welzijnswerk, wees staatssecretaris mevrouw Kraaijeveld moties op dit punt van de beide partijen van de hand In een poging de liberale fract ie tot andere gedachten te brengen, wees zij zelfs op de afspraak in het re geerakkoord, zoals dat is opgesteld tus sen WD en CDA. De liberale woordvoerder Hermans bleek na afloop van het debat echter niet bijzonder onder de indruk van de argumenten van mevrouw Kraaijeveld. Hij sloot niet uit dal zijn motie vandaag gewoon in stemming wordt gebracht Mevrouw Kraaijeveld liet de Kamer we ten zich nog te zullen beraden over haar volgende stappen, wanneer één van de moties wordt aangenomen. Dit bete kent dat zij bereid lijkt te zijn de motie naast zich neer te leggen Democratisering WD en PvdA stemmen voorts overeen in hun streven naar meer democratise ring van het welzijnswerk. Beide par tijen willen dat alle betrokkenen op een of andere manier direct een stem in het beleid van hun organisatie moeten krij gen. Dit moet echter niet leiden tot overheersing van één groep over de in stelling. aldus de socialist Meijer. Ook deze moties werden door mevrouw Kraaijeveld afgewezen. Zij verwees hierbij naar een rapport waarin het ge hele probleem van de democratisering wordt onderzocht Ook zegde zij toe op zo kort mogelyke termijn met een rege ling voor het welzijnswerk te zullen ko men. Het ziet ernaar uit dat de WD zich op dit punt wel by het regeringsstand punt wil aansluiten. Het debat ging over een eerste van een aantal maatregelen van bestuur voor de decentralisatie van het sociaal-cul turele werk. In tegenstelling tot de ge woonte werd de vaste commissie uit de Tweede Kamer al vanaf het begin bij de opstelling van de nieuwe regeling be trokken. Fundamentele verschillen over de strekking van de maatregel zijn er dan ook niet. te meer niet daar de hoofdlijnen nog afkomstig zijn van het kabinet-Den Uyl Volgens het voorstel moet vanaf 1 ja nuari 1979 een groot aantal taken op het gebied van het welzijn een zaak van de gemeenten worden. Het is de bedoeling dat het ministerie van CRM dan één keer in de vier jaar van elke gemeente een welzijnsplan krijgt. waarin de grote lijnen van het beleid voor de komende periode worden uiteengezet Bij dit alles gaat het verder om het te rugdringen van het percentage be roepswerkers, zodat meer gedaan gaat worden door vrijwilligers. Uitgezonderd van de regeling zijn schoolbege leidingsdiensten, omroepen en gereg lementeerde sport. Voor het maat schappelijk werk komt een aparte rege ling. Financiering Oud-staatssecretaris Meijer, de oor spronkelijke indiener van het voorstel, heeft het kabinet verweten zijn regeling te hebben ontdaan van de politieke kanten. Naast de moties over de democ ratisering en de extra steun voor de pu bliekrechtelijke instellingen diende hij ook een kameruitspraak in op het derde punt, van kritiek de financiering. Hij vindt dat er een herverdeling van de be schikbare middelen moet komen, te neinde achtergestelde groepen in het bijzonder te steunen De staatssecreta ris moet nog een oordeel over dit voor stel geven. Wel heeft zij een suggestie van de WD'er Hermans afgewezen, waarin deze voorstelt de groei van de rijksbij drage in bepaalde gemeenten langza mer te laten verlopen. Daardoor /.ou den gemeenten met veel achtergeble ven groepen extra steun kunnen krij gen. Mevrouw Kraaijeveld gelooft ech ter dat dit nieuwe discriminatie zal veroorzaken. Zij kon instemmen met een voorstel van de CDA'er De Boer, die van de regering over enkele jaren een rapport wil ontvangen waarin uit de doeken wordt gedaan hoe de nieuwe regeling in de praktijk heeft gewerkt. Directie: F. van de Velde, K_ Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredactie: M P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, tel (01180)27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling. (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00- 11 30 uur Redactie: (01184) 14796 Voor klachten bezorging op zaterdag: de plaatselijke kantoren van 9,00- 11.30 uur. Expeditie: (01184) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 41,65; franco per post f 47.50; per maand 14,10; losse nummers 0,60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek nr.: 3754316, t.n.v, PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 86 cent per mm; minimumprijs per advertentie 12.90: ingezonden me dedelingen 2'hx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 3,50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag, Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. DONDERDAG 5 OKTOBER 1978 WERKGEVERS: BESTEK '81 ONVOLDOENDE, MHP: TE ZWAAR BELASTE MIDDENGROEPEN WORDEN MOEDELOOS noemde voorwaarde van rendements herstel" Het aanvullende beleid zal gericht moe ten zy n op lastenverlichting voor de be- drijfensectro, zo menen de werkgevers. „Verbetering van de werkgelegenheids situatie vraagt een wezenlijke verbete ring van onze fors aangetaste con currentiepositie op de binnenlandse en buitenlandse markten", aldus de werk gevers. die pleiten voor een verdergaan de beperking van de stijging van de overheidsuitgaven en - of de sociale uit keringen. „Het gaat erom dat de aan- VOLGENS BEREKENING CPB DEN HAAG (ANP)-Een aftopping van de prijscompensatie voor inkomens boven de veertigduizend gulden kan volgens het Centraal Planbureau (CPB) leiden tot een daling van de werkloos heid met dertienduizend in 1982. Dat heeft de D'66-fractie in de tweede ka mer woensdag bekend gemaakt. Het CPB lieeft dit berekend op verzoek van de fractie. D"66 had in een alter natief voorstel voor Bestek '81 een plan voor aftopping van de prijscompensa tie voor salarissen boven de veertig- a vijftigduizend gulden. Als dat gebeurt, bij veertigduizend bete kend dat een offer van 1,7 procent voor mensen met een inkomen van zes tigduizend gulden. Mensen met een in komen van vier maal modaal (120.000 gulden) leveren dan 1.8 procent per jaar in. Aftopping boven vijftygduizend gulden leidt volgens het CPB tot een daling van de werkloosheid met achtduizend in Dan bedraagt hét inkomensoffer voor mensen met een salaris van tweemaal modaal (zestigduizend gulden) 0.7 pro cent per jaar en voor mensen met viermaal modaal 1.7 procent. Het per centage van het nationale inkomen aan arbeid uitgegeven (arbeidsinkomens quote! daalt bij een aftopping van de prijscompensatie boven veertigduizend gulden met een half procent in 1982 en met 0.3 procent bij ai'topping boven vijf tigduizend gulden Dat betekent in beide gevallen een ver betering van het financieringssaldo van de overheid met naar schatting 0.1 pro cent van het. netto nationaal inkomen in 1982 (250 miljoen gulden). Het planbureau heeft geen kans gezien het alternatief plan van D'66 voor de behandeling in de kamer van Bestek '81 in cijfers te vertalen. Het is wel bereid dat na het debat alsnog te doen, aldus de D'66-fractie. Voorstellen van D'66 voor vervroegde en verlate pensione ring op basis van vrijwilligheid en voor een 35-urige werkweek bij overheid en in de dienstensector heeft het CPB nog in studie. DEN HAAG (ANP/GPD) - De diverse fracties in de tweede kamer hebben samen ruim tien uur spreektijd nodig voor de algemene politieke en financiële beschouwingen over de miljoenennota en Bestek '81 die vandaag beginnen. Om kwart over tien 's ochtends zal als eerste oppositieleider Den Uyl (PvdA) spreken, gevolgd door de financiële specialist van de PvdA-Fractie Dolman. Vervolgens ziet de rij van sprekers er als volgt uit: Aantjes/Lubbers (CDA), Terlouw/Engwirda (D'66), Rietkerk/ Joekes (WD), Abma (SGP), Becker-De Bruin/Jansen (PPR), Bakker (CPN), Verbrugh (GPV), Van dei- Spek (PSP), Koekoek (Boerenpartij) en Nijhof (DS'70). Volgende week dinsdag zal het debat worden voortgezet en in de loop van die week afgerond. Alle werkgeversorganisaties hebben in een brief de Tweede Kamer gewaar schuwd dat iedere beperking van Be stek '81 ernstige gevolgen zal hebben voor de economie en de werkgelegen heid „Zo leert een berekening dat bij voorbeeld 3,5 miljard minder om- buigeingen in de ambtenarensalarissen en de inkomensoverdrachtemsociale uitkeringen), bij financiering hiervan door verhoging van werknemers - en werkgeverslasten sociale verzekerin gen. tot ten minste 25.000 extra werklo zen zal leiden. Het verlies in termen van arbeidskosten zal nog groter zijn', zo zeggen de werkgevers. Onvoldoende De werkgeversorganisaties zeggen in hun brief, dat uit de rijsbegroting al blijkt dat de doelstellingen van Bestek '81 niet zullen worden gehaald. Zij me nen dat een aanvullend beleid nodig zal ^jn. vooral omdat het kabinet de ont wikkeling van de economische situatie in de komende jaren te optimistisch heeft ingeschat, „Zelfs bij een te lage in schatting van de post incidenteel loon (lonen buiten de cao om) wordt absoluut niet voldaan aan de in Bestek '81 ge vankelijk geplande stijging van de so- cial.e uitkeringen wordt afgerend, te neinde ruimte te scheppen voor de marktsector en daarmee ook voor de toekomst van ons stelsel van sociale ze kerheid veilig te stellen", aldus de brief. Trendbeleid De RK Centrale van Overheids - en Semi-Overheidspersoneel - een der vijf centrales van overheidspersoneel - aanvaardt niet het argument van het kabinet dal de sterke rechtspositie van het overheidspersoneel te vragen in de vorm van een matiging op het conform de geldende trendmethokiek bereken de trendpercentage". Dit staat in een persbericht dat de centrale heeft ver spreid en waarin haar voorlopig standpunt ten aanzien van de verlaging van het trendpercentage met zes maal een half procent is opgenomen. De cen trale heeft dit standpunt aan de minis ter van binnenlandse zaken meege deeld. Voor het constateren van een materieel verschil m rechtspositie is het volgens de RK centrale nodig de arbeidsvoor waardenpakketten van het overheids- personeel/trendsvolgers en die van de werknemers in het. particuliere be drijfsleven te vergelijken. Een zodanige totaal-vergelijking is er niet.Zo'n to- taal-vergelijking is overigens ook niet gemaakt in de tijd dat het met winsten en werkgelegenheid in het particuliere bedrijfsleven voor de wind ging. zo voegt de centrale er aan toe. De centrale aan vaardt evenmin het argument van de zekerheid van arbeid De zekerheid of onzekerheid van arbeid is geen factor die over de hele linie in het particuliere bedrijfsleven of in de ovherheidssector eenzelfde betekenifT heeft. Het is enen factor die met te meten en derhalve niet te hanteren is. Boven modaal „Wij willen u deelgenoot maken van onze grote zorg over de ongenuanceer de en ondoordachte wijze waarop thans van verschillende kanten aan vallen worden gedaan op de positie van de inkomensgroepen boven modaal". Dit zegt de Raad van Overleg Middel baar en Hoger Personeel (MHP) in een brief die woensdag is overhandigd aan de leden van de tweede kamer. Volgens de MHP valt er niet aan offers te ontkomen bij het verminderen van de werkloosheid en het herstel van de eco nomie. maar die offers moeten dan wel evenwichtig worden verdeeld. Het voor volgend jaar voorgestelde beleid heeft volgens de regering tot gevolg dat het reële mkomen van modale werknemers - zonder incidenteel loon - met 0.4k pro cent toeneemt, maar dat werknemers met tweemaal en viermaal het. modale inkomen er respectieveiyk 0.7 en 0.5 procent op achteruigaan. Uit deze cij fers blijkt volgens de MHP al dat de zwaarste lasten komen te liggen op in komens rond tweemaal modaal, terwijl daarboven de offers in verhouding kleiner zijn. Bovendien treedt bij de voorgestelde tweede fase voor de her structurering van de kinderbijslag - die overigens nog met in de cijfers is ver werkt- eenzelfde breuklijn op. De MHP is van mening dat hier moielijk kan worden gesprolekn van een evenwich tige lastenverdeling. Hij is bereid mee te zoeken naar een meer aanvaardbare oplossing. Vrijwel iedereen is het ermee eens dat met name de inkomensgroepen tot en rond tweemaal modaal in de afgelopen jaren door een opeenhoping van maat regelen de zwaarste lasten droegen, al dus de MHP Die lasten werden veelal afgedwongen zonder enige inspraak en zonder enig begrip voor de problemen van die groep. Er is steeds gewezen op het psychologisch effect van een extra matiging door de middengroepen op de bereidheid van anderen om te matigen, maar over het psycologisch effect van T\/~,/-,n DJOFTTII/i y-r IT steeds weer nieuwe lasten op die mid- iAIxIxLLI WAksÊTII dengroepen is nooit gesproken, aldus de MHP. Moedeloosheid Er valt binnen die groepen nu een groeiende moedeloosheid te constate ren. De iets ruimere beloning voor ex tra inspanningen, zoals inzet, langdu rige zelfstudie in de avonduren en ver antwoordelijkheid, wordt immers vrijwel geheel afgeroomd. Daar komt nog bij het ontbreken van begrip en waardering voor de geleverde inzet, bij. Volgens de MHP nemen onvrede en onrust binnen die groepen door dit al les steeds grotere vormen aan. Maar juist in de komende periode zla het middelbaar en hoger personeel in be langrijke mate richting moeten geven aan het herstel van onze economie, stelt de raad. AMSTERDAM - Ah Farahat toont de pers zijngipssteunverband tijdens een pers conferentie van de Iraanse studenten i.v.m. het proces vandaag in Den Haag tegen de bezetters van de Iraanse ambassade in Wassenaar. Ali zegt beschadioingen aan zijn nekwervels te hebben opgelopen tijdens schermutselingen met de Nederlandse politie DEN HAAG/AMSTERDAM (ANP) - De Haagse officier van justitie, mr C. van Steenderen, heeft woensdag een ge rechtelijk vooronderzoek gevorderd tegen een lid van de Haagse par- ketgroep van de rijkspolitie. Deze was met een aantal collega's op 13 sep tember belast met het vervoer van ze ven uitgewezen Iraanse studenten naar West-Duitsland. Daarbij zou de poli tieman de Perzen hebben mishandeld met onder meer een gummiknuppel. Eén van hen diende een klacht in tegen de rijkspolitieman, vergezeld van een doktersattest, waaruit bleek dat hij bij de gebeurtenis een beschadigde nek- wervel had opgelopen. Voordat deze klacht werd ingediend had de rijksrecherche al een onderzoek naar de gang van zaken op de 13e sep tember ingesteld. De Perzen verschijnen vandaag voor de rechtbank in Den Haag. omdat zij op 23 augustus de Iraanse ambassade in Was senaar enige tijd bezet hielden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 3