Squash behalve wedstrijdsport ook ideale conditie-training Vrouwenraad Brouwershaven al veertien jaar actief Schouwen Duiveland Extra •- NU OOK OP SCHOUWEN-DUIVELAND DONDERDAG 5 OKTOBER 1978 MEVROUW JANSEN-GLAS: „LIEFDADIGHEID STAAT CENTRAAL" Brouwershaven beschikt al bijna 14 jaar over een erg actieve vrouwenraad; de oudste op het eiland. Een van de leden die de geschiedenis van deze raad van begin af aan heeft meegemaakt, is de vice-presidente mevrouw M. E. Jansen-Glas. In haar gezellig ingerichte huiskamer die uitkijkt op het haventje van Brouwershaven vertelt ze over de totstandkoming van de vrouwenraad. Er waren indertijd vijf vrouwenverenigingen in Brouwershaven: een afdeling van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen, de Hervormde Vrouwenvereniging, twee gere formeerde verenigingen en een vrouwenvereniging van de PvdA. Het kerstfeest werd in hetzelfde ge- problemen. De huren van zalen werd een te kostbare aangelegenheid. Mev rouw Jansen:,, We hebben toen bij het gemeentebestuur voor subsidie aange klopt. bouw gevierd. Iedere vereniging had haar eigen kerstboom. Ook de bejaar- densoos vierde er om een eigen boom feest. Op initiatief van een van de da mes. mevrouw De Koeijer. werd beslo- De gevraagde subsidie (400 gulden) - 'f •'Zr *5$»* ten het volgend jaar gezamenlijk Kertmis te vieren", herinnert mevrouw Jansen zich. ..Uit iedere vereniging werd een afge vaardigde gekozen", vervolgt ze. ..teza men vormden deze een commissie (dus bestaande uit vijf leden), die de organi satie van activiteiten op zich nam. Zo regelde deze commissie bijvoorbeeld het maken van kerststukjes voor zieken en bejaarden in en om Brouwershaven. Een keer organiseerde men een kin derfeest op Koninginnedag. Jaarlijks werd een voorlichtingsbijeenkomst ge houden. waarop deskundigen over een bepaald onderwerp lezingen hielden" Na de fusie van de federatie (Vrouwelij ke Vrijwillige Hulpverlening) met de af deling 'Zeeland' van de Nederlandse vrouwenraad ontstond de Zeeuwse vrouwenraad. De commissie te Brouwershaven was aangesloten bij de Zeeuwse vrouwenraad en noemde zich toen de Brouwershavense vrouwen raad. Meestal is de vrouw van de burgemees ter de presidente van de vrouwenraad. „Dat is min of meer traditie geworden, ofschoon ze hiertoe zeker niet verplicht is", stelt mevrouw Jansen. Subsidie Zo'n jaar of vijf geleden had de vrouwenraad te kampen met financiële zouden we krijgen als we bereid waren samen te werken met de vrouwenvere nigingen uit de andere kernen, zodat ook die van de subsidie konden profite ren Dit gebeurde en de organisatie be schikte weer over voldoende geld. Later werd de subsidie verhoogd tot 500 gul den Het aantal leden van de raad kwam door deze regeling op tien. Er werd te vens een groepje (circa 151 welfarewerk sters van het Rode Kruis bij betrok ken". De aangesloten verenigingen in Brouwershaven telden toen circa 100 leden. Die in de kern Zonnemaire onge veer 30. Dreïschor circa 20. Noordgouwe 15 en de Plattelandsvrouwen uit Noord- gouwe nog eens zo'n 120. In totaal dus rond de 300 leden. Het ledental bleef de laatste jaren tamelijk constant. De raad zelf is gevormd uit 9 afgevaardigden van verenigingen en een afgevaardigde van de Zeeuwse vrouwenraad Collecte Een maal per jaar wordt de Zeeuwse collecte voor bejaarden en gehandicap ten gehouden. De collecte te Brouwers haven wordt verzorgd door de plaatse lijke vrouwenverenigingen. Van het opgehaalde geld worden vakantiewe ken betaald. De bejaarden en gehan dicapten. die zelf ook een financiële bijdrage moeten leveren, kunnen van dit geld een weekje vakantie houden in het vakantieoord van het Christelijk Nationaal Vakverbond te Oostkapelle- Behalve liefdadigheidswerk, dat vol gens mevrouw Jansen centraal staat, zijn de vrouwen van de verenigingen ook regelmatig creatief bezig. Een van die resultaten is nog dagelijks te bezich tigen in het gemeentehuis van Brouwershaven. In 1972 begonnen zo'n 60 dames in een schoollokaal met het vervaardigen van een wandkleed, dat in het gemeentehuis zou worden opgehan gen MevrouwJansen..Voordatmethet eigenlijke werk werd begonnen, werden een aantal vergaderingen belegd. De ar chitect die met de restauratie van het gemeentehuis bezig was. nam hieraan deel hij had inspraak. Het kleed moest immers bij het interieur passen. Op 30 mei 1974, op de heropening van het ge meentehuis, boden we het kleed aan". Een eerder genoemde activiteit is het houden van voorlichtingsbijeenkom sten.De laatste werd vorig najaar in het 'Tonnenmagazijn' gehouden. Dit is een gemeenschapsruimte aan de Haven noordzijde te Brouwershaven. Het ge bouwtje beschikt over aparte vergader zaaltjes. een toneel en een bar. Meestal worden hier bijeenkomsten van de vrouwenverenigingen gehouden On derwerp was 'veiligheid in de keuken'. Om het aanschouwelijk te maken was er een demonstratiekeuken geplaatst, waarin opzettelijk een aantal veilig- heidsfouten waren aangebracht Zo lag er bijvoorbeeld een elektriciteitssnoer dwars over de vloer. De aanwezige da mes moesten op een lijstje aangeven, wat er zoal aan de keuken niet in orde was. Woensdag (12 oktober) houdt men weer een voorlichtingsbijeenkomst, ditmaal in Dreischor De arts L. Lodiers uit Noordgouwe houdt dan een lezing over gebruik en misbruik van medicijnen. Mevrouw Jansen schat dat het aantal bezoekers rond de honderd zal liggen. Meestal trekken dit soort bijeenkom sten veel belangstellenden". Hul'pverlen ing Maar het meest belangrijke", vindt mevrouw Jansen.is toch wel de hulp verlening. In april betrof het een tame lijk ongewone vorm van hulpverlening toen de heer Doeswijk, een opbouwwer ker op het eiland. voor zijn werk (hij was er pas) in contact moest komen met zo veel mogelijk eilandbewoners. Alweei op initiatief van mevrouw De Koeijer bestuurslid van de stichting Samen levingsopbouw Schouwen-Duiveland. werd een bijeenkomst georganiseerd om een zo groot mogelijke groep men sen naar het Tonnenmagazijn te krij gen. De secretaresse van de vrouwen raad, mevrouw Van Schelven-Wisse, nam het schrijven van ongeveer 60 uit nodigingen aan alle verenigingen (dus ook sportverenigingen) in de gemeente op zich. Ook burgers die niet bij een ver eniging waren aangesloten, werder door middel van aanplakbiljetten op de hoogte gesteld. Het geheel resulteerde in een geslaagde bijeenkomst". Tof eitje dek je Volgens mevrouw Jansen is de hulp verlening niet altijd effectief gebleken ..De hulpverleningsdienst 'Tafeltje deRje' voor bejaarden liep niet in Brouwershaven De bejaarden op het eiland die van deze dienst gebruik ma ken. krijgen iedere dag hun maaltijd thuis bezorgd, in Brouwershaven heb ben Veel van hen hebben echter zelf eer. tuintje, waarin ze groenten en dergelijke verbouwen. Al gauw bleek, dat ze deze maaltijden te duur vonden. Ofschoon wij probeerden de kosten zo laag moge lijk te houden, was het onvermijdelijk dat ze hoger opliepen dan de bejaarden nodig vonden. Het was vooral de aan voer van maaltijden (uit een restaurant te Zierikzee), die de kosten voor een maaltijd betrekkelijk hoog maakte. Met deze activiteit zijn we toen maar ge stopt". verklaart de vice-presidente. Toekomstplannen heeft de vrouwen raad eigenlijk niet.We gaan gewoon op deze voet verder. Dat wil in de eerste plaats zeggen, dat we hulp blijven ver lenen waar we kunnen en waar het wenselijk is", aldus mevrouw Jansen. Opeen overdekte baan van ongeveer tien meter lang en ruim zes meter breed bewegen twee mensen wild heen en weer. Ieder van hen hanteert een racket en tracht daarmee beurtelings een klein rubber (balletje te raken. Bij elke treffer knalt het balletje tegen een betonnen wand en suist opnieuw de limte in. Het spel dat hier gespeeld wordt heet squash; voor veel mensen niets nieuws. Squash deed reeds in 1934 zijn intrede in Nederland. Tot 1975 bleef de sport (tamelijk onbekend. Daarna schoten de jSquashbanen als paddestoelen uit de grond. Momenteel telt ons land er 250 a De twee nieuwste banen van ons land liggen op Schouwen-Duiveland: in het spik splinter nieuwe recreatie-project 'Aquadelta' bij Bruinisse. om precies te zijn. Maar eerst nog iets over de sport zelf. Behalve als wedstrijdsport kan squash gezien worden als een ideale conditie training voor jong én oud. Hij wordt door twee spelers (single) of twee paren (double) gespeeld De naam 'squash' komt - net als de sport zelf-uit Engeland en betekent 'samend rukken' (to squash). Hiermee bedoeld men het samendrukken van een kleine. zwarte bal op het moment dat deze een van de muien van de baan raakt. Het balletje bestaat uit een dun rubber om hulsel, gevuld met lucht. Het heeft een diameter van 4 centimeter en weegt on geveer 24 gram. Aan het begin van het spel is de bal nog koud en heeft weinig veerkracht. Tijdens het spel stijgt de Ieder kan. mits hij of zij een gelijkwaar dige tegenstander heeft, in eigen tempo spelen. De sport is zeer arbeidsintensief omdat men voortdurend in beweging is. Des kundigen hebben berekend dat 20 mi nuten squash gelijk staat aan drie kwar tier intensief volleybal of een half uur dat dit ledental de komende weken be hoorlijk zal toenemen". De heerBoonen is tevens bedrijfsleider van recrea tiecentrum "t Kasteeltje' in Eindhoven dat zeven squashbanen telt, We be gonnen in april met het oprichten van een squashclub in Eindhoven; nu heeft de club al zo n 400 leden De Engelse trainer van 't Kasteeltje - Peter Freem an - geeft zaterdag 7 oktober enkele de monstraties en een toelichting in Aqua delta Zeer waarschijnlijk zal hij ook trainer van Aquadelta worden", vertelt de heer Boonen. temperatuur van het balletje (door het skieën. Bovendien gaat er geen speeltijd Rotterdam slaan). De lucht in het balletje zet sneller uit dan het rubber en drukt daardoor tegen de binnenwand van de bal. ge- n volg: de bal wordt harder en veerkracb- IX SR tiger. Tennis Op het eerste gezicht heeft squash iets weg van tennis. Het racket is qua uiter lijk en gewicht een kruising tussen een tennis- en een badmintonracket. Squash is makkelijk te leren. De bal mag een keer op de grond stuiten en moet bij elke slag de voormuur raken. Onder auspiciën van de Nederlandse Squash Racket Bond (NSRB) worden (sinds 1939) ieder jaar clubcompeti- tiewedstrijden gehouden. Vermoedelijk begin december zal ook squashclub Aquadelta' in competi tieverband spelen. De heer L. J. Boonen, hulp-bedrijfsleider van Aquadelta, zegt hierover: De club telt momenteel en kele tientallen leden We verwachten Omdat er hier In de directe omgeving geen andere squashverenigingen zijn. zal Aquadelta. aldus dc heer Boonen. voor de competitie op het rayon 'Rot terdam' zijn aangewezen. De heer Boonen is van mening dat squash erg verwant is aan tennis. We zullen daarom proberen zo veel moge lijk tennisspelers 'warm' te krijgen voor squash. Als de tennisbanen s winters zijn gesloten, kunnen de spelers in onze overdekte ruimten squash beoefenen. Ze hoeven niet bang te zijn dat ze een verkeerde slag zouden kunnen aanle ren". meent de heer Boonen.Zelfs een tennisster als de Zweed Jörgen Borg speelt squash om in conditie te blijven. Sauna De squashbanen passen helemaal in de opzet van het recreatieprojeet Aqua delta. Boonen: .,'s Zomers zijn hier veel toeristen, maar 's winters zou het hier erg stil worden als we niet voor typi sche winteractiviteiten zouden zorgen. Zo zijn in hetzelfde gebouwencomplex ook een bowlingbaan en een sauna on dergebracht. Behalve dat het aange name bezigheden voor de mensen zijn, blijft dc horeca in Aquadelta ook 's winters levendig". Bij de contributie «160 gulden) van het lidmaatschap van de squashclub Is ge durende het hele seizoen - van 1 sep tember tot 1 mei - gebruik van de sauna inbegrepen. De banen zijn de hele week (dus ook zaterdag en zondag) van 10.00 tot omstreeks 23.00 a 24 00 uur geopend. De leden mogen ook gebruik maken van een zogenaamd "fitness -gedeelte: een ruimte waar een aantal - onderling zeer verschillende -trimapparaten staan op gesteld. Voor wie liever eerst eens een kijkje neemt: de squashbanen beschikken over een glazen achterwand vanuit een Squash op Aquadelta bij Bruinisse Het spel wordt gespeeld met een klein rubber halletje kan het spel nauwkeurig wor- balletje en rackets die kleiner en lichter zijn dan tennisrackets. De achterwand van den gevolgd Daarna moet u zelf maar qe banen op Aquadelta zijn van glas, waardoor toeschouwers het spel makkelijk oordelen of het iets voor u is kunnen volgen. Squash is een zeer arbeidsintensieve sport. De spelers zijn constant inactie. Doordat de baan ringsom vail wanden is voorzien, kan de bal de baan niet verlaten en hoeft er dus nooit gezocht te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 35