Kop Schouwen is van internationale betekenis Schouwen gDu Mand Extra DONDERDAG 5 OKTOBER 1978 „Een verder gaande ontluistering van het duinlandschap van Schouwen dient te worden voor komen. De duinen van Schouwen nemen een heel bijzondere plaats in onder met name de kalkrijke duinen. In de eerste plaats is dat het geval vanwege de natuurhistorische en cultuurhistorische betekenis van de binnenduinrand. Want nergens is deze zo gaaf gebleven als op Schouwen". Bioloog P. J. M. van der Aart te Renesse, hoofd van het biologisch station We versduin te Oostvoorne. betoogde dit onlangs in Goes tijdens een druk be zochte bijeenkomst van het distriet Zeeland van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten. In aansluiting op de inleiding van de heer Van der Aart trok zaterdagmiddag, voortgestuwd door een van de eerste najaarsstormen, een in regenkleding gestoken gezelschap daadwerkelijk de Schouwse duinen in Natuurmonumen ten Zeeland vestigde met deze activitei ten in woord en daad opnieuw de aan dacht op de Kop van Schouwen als "na tuurmonument van internationale be tekenis". Nog vóór 8 december van dit jaar zal de minister van CRM een beslis sing moeten nemen en wordt de Kop van Schouwen al dan niet definitie! aangewezen als beschermd natuurmo- nument. „We hopen natuurlijk dat dit geweldige gebied inderdaad beschermd natuurmonument zal worden. Maar ook Taktisch met in verre toekomst „De meest fundamentele waarden van het duingebied liggen in het praktische nut op middellange ter mijn en in de verre toekomst". Bioloog P. J M. van der Aart is over tuigd van het grote belang van het duinterrein als natuurlijk terrein voor onderzoek naar fundamentele oecologische relaties, energiek ringlopen in natuurlijke levensge meenschappen en gebruik van stof fen en recycling van stoffen in na tuurlijke levensgemeenschappen Hij meent dat dit soort onderzoek op middellange termijn van vitaal be lang voor de mensheid kan zijn Als voorbeelden van dit soort onder zoek noemt Van der Aart plan tengroei op voedselarme bodems, selectie-ondei-zoek en onderzoek naar het optreden van ziektes in mo nocultures „De lijst van experimenten waarbij de mens by de natuur afkijkt hoe je een systeem zonder schadelijke ne venverschijnselen kunt exploiteren kan met vele voorbeelden worden aangevuld. Voorwaarde om dit fun damentele onderzoek te kunnen doen is echter dat er in allerlei mi lieus gebieden zo natuurlijk mogelijk behouden blijven", aldus Van der Aart. in dat geval zijn we nog niet helemaal tevreden, want er zijn nog flinke stuk ken die buiten de begrenzing van het beschermde gebied zullen vallen", aldus een bestuurslid van Natuurmonumen ten Zeeland tijdens de excursie in het duingebied. In zijn causerie over de Kop van Schou wen zei de heer Van der Aart „Het feit dat de minister overweegt het gebied aan te wijzen als natuurmonument be tekent dat de Schouwse duinen onder de Nederlandse duingebieden een bij zondere plaats innemen". Hij hield van uit zijn eigen vakgebied, de duinecolo- gie. een warm pleidooi in de hoop velen te doordringen van de hoge kwaliteit van het Schouwse duingebied in land schappelijk. recreatief en natuurweten- schappelyk opzicht Van der Aart: „Op Schouwen kan de mens de duinen nog zien in hun meest dynamische omstandigheden, namelijk duinverstuivingen, duinvorming, ver jonging van het duin en het verdwijnen van complete duinvegetaties onder het stuivende zand. Indrukwekkend zijn bijvoorbeeld de zandverstuivingen van de Meeuwenduinen en van de Verklik kerduinen" Tijdens de wandeling naar de Meeuwenduinen, die onder leiding stond van de heer F. Jansen, voorzitter van de Natuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland. konden de na tuurliefhebbers ervaren dat de Schouw se duinen "zo breed zijn dat plaatselijk zonder risico's de verstuiving aan de na tuur kan worden overgelaten" Van der Aart: „Nagenoeg overal langs de Hol landse en Zeeuwse kust zijn de duinen vastgelegd. De functie van waterkering van het duin wordt op deze wijze ge diend. Een van de meest elementaire processen in het duin wordt hiermee echter aan banden gelegd. Er zijn na melijk zeer specifieke duinplanten die zich juist in stuivend zand optimaal thuis voelen, zoals helm. roodzwenkgras en zandzegge Het verstuiven van de duinen geeft het duin ook de gelegen heid zich te verjongen". Duinvalleien De wandeling in de Meeuwenduinen vormde ook een goede gelegenheid een kijkje te nemen bij de duinvalleien, die volgens de heer Van der Aart "door duinbeheerders zorgzaam gekoesterd worden". Hij geeft deze verklaring voor het ontstaan van de duinvalleien: „Een duin stuift uit tot het grondwater niveau, dat wil zeggen tot op het voch tige zand. Na het uitstuiven blijft een vlakke vochtige zandplaat achter en daarop vormt zich een duinvallei" Onderzoek van het biologisch station Weversduin heeft echter geleerd dat zelfs bij een elk jaar op dezelfde wijze uitgevoerd beheer de duinvalleien ver anderen. De valleien verouderen en de soortensamenstelling van de begroeiing wijzigt zich De jonge pionierssoorten verdwijnen en andere soorten verschij nen Het vastleggen van het duin bleef vele eeuwen een vrijwel hopeloze strijd Enerzijds laat een stuivend duin zich nauwelijks vastleggen - ook nu nog niet - en anderzijds wordt, in oude geschriften gesuggereerd dat beroepshelmplantcrs probeerden om werk te houden" De bioloog wijst erop. dat steeds gepro beerd is om het duin te gebruiken „Inde allerlaagste delen die in de winter lang durig onder water stonden werden elzen geplant, die om de zoveel jaren geknot werden. Om deze percelen toegankelijk te houden werden ontwateringsgrep pels gegraven Op Schouwen worden nog op tal van plaatsen de restanten van de oude elzenhakhoutpercelen aange troffen. Een dergelijk akkertje met elzen wordt, een "meet" genoemd. Drogere duingraslanden werden gebruikt voor het weiden van vee. De Vroongronden op Schouwen zijn hiervan een goed voorbeeld". Akkerbouw „Op hoger gelegen plekken in het duin werd akkerbouw bedreven. Omdat echter de duinen nooit echt vastgelegd werden, stoven boerderijtjes en perce len steeds weer onder. De grote ver stuivingen werd eerst eind achttiende en begin negentiende eeuw bedwon gen. Dit was mede een gevolg van een in 1774 door de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen gehouden prijs vraag. als gevolg waarvan onder ande re boksdoorn in de duinen werd inge voerd. Het vegetatiedek van de duinen sloot zich. maar daarna ontstond een langzame verdroging van het duin. Ve getatie veroorzaakt namelijk toename van de verdamping en in een vast gelegd duin bestaat nog altijd de nei ging om de dalen langzaam op te vul len. De afstand tot het grondwater wordt steeds hoger, omdat de bodem van de duinvalleien zich ophoogt. Ag rarische bedrijfjes konden zich dan ook alleen aan de uiterste binnenduinrand instandhouden". Van der Aart noemt ln dit verband als karakteristiek voor Schouwen de boomgaarden en vroeger de bol- lenveldjes op de grens tussen duin en polder. Hij signaleert ook de vroegere "wekkens": smalle en meestal doodlo pende weggetjes die toegang gaven tot moeilijk bereikbare perceeltjes bouw- ol weiland. Die "wekkens" waren vroeger vooral te vinden bij de Lage Zoom te Renesse. de Burghse Polder en de Arme Hoek onder Haamstede. Dit landschap verdween echter na de inundatie in de tweede wereldoorlog, de ra mp in 1953 en als gevolg van de ruilverkavelingen. Volgens de bioloog worden de duinen tegenwoordig intensiever dan ooit tevo ren door de mens beïnvloed. „De ver an- deringen zijn grootschaliger". Hy denkt hierbij aan de aanleg van de domaniale bossen, openlegging van de duinen voor de recreatie en intensiever gebruik van het duin als waterwingebied Ingrepen De duinen zijn overigens, aldus Van der Aart. in verschillende mate bestand te gen ingrepen. Zo zijn met uitzondering van de droge korstmosvlakten en de natte duinvalleien de duinen goed be stand tegen betreding. Maar het duin kan slecht tegen grondroering en ver rijking met meststoffen. Deze ingrepen leiden tot hetzelfde resultaat: verho ging van de voedingstoestand van de bodem. Dit is bijvoorbeeld goed te zien aan de kaveltjes aan de Strandweg te Haamstede die verkocht zijn aan par ticulieren. Alleen al het egaliseren van de terreintjes had tot gevolg het tevoor schijn komen van brandnetelvegetatie. Een vegetatie die vele jaren standhoudt en het gevolg is van een ogenschijnlijk kleine ingreep. Van der Aart benadrukt dat ook infiltra tie met vervuild water snel leidt tot on omkeerbare veranderingen in de vege tatie: riet en brandnetels en wil genroosjes Deze langlevende soorten uit vervuilde milieus vestigen zich voor goed. „Het onomkeerbare karakter van deze processen maakt ze voor het duin fataal", aldus Van der Aart. Verzamelen voor de excursie naar de Meeuwenduinen en de Verklikkerduinen. iFoto rechts boveni Uitleg over de Kop van Schouwen op de top der duinenFoto on der) Gevarieerde vegetatie m een duinvallei bij de vuurtoren van Haamstede. Foto rechtsmidden Stuivende duinen in het na tuurreservaat de Meeuwendui nen iFoto rechtsonder) Zandverstuiving, een nieuwe vallei in wording. Foto links on der)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 31