België wil vervuild slib in Wester schelde storten School De Kring voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen Goes geopend Auto- wijs... B. en w. Goes vragen uitspraak kroon over uitbreiding Agrimarkt Gs-lid Van Geesbergen opende nieuwe Drieweg Heinkenszand ILLEGALE LOZING BIJ DOW OORZAAK VAN OLIEVLEK VMZ HUIVERIG TEGENOVER PLAN Afname scheepvaart op het kanaal Gent-Terneuzen almanak DONDERDAG 5 OKTOBER 1978 TERNEUZEN - De Belgische overheid wil twee miljoen kubieke meter verontreinigd slib uit het kanaal van Gent naar Terneuzen storten in de Westerschelde. Het verzoek is enkele maanden geleden door de inspecteur-generaal van Openbare werken gemeente Antwerpen ingediend bij de dienst Zeeland van Rijkswaterstaat in Middelburg. Rijkswaterstaat heeft de slibstort-aanvraag voor advies in handen gegeven van het rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater (Riza)in Middelburg. Waarschijnlijk nog deze maand zal Rijkswaterstaat een beslissing nemen over het verzoek van de Belgische overheid. AFKOMSTIG UIT KANAAL GENT-TERNEUZEN De twee miljoen kubieke meter slib zul len uit het Belgische deel van het kanaal worden gebaggerd op plaatsen, waar de bevaarbaarheid in gevaar komt Een woordvoerder van Rijkswaterstaat wil de, hangende het onderzoek dat het Ri- za naar de samenstelling van het slib uitvoert, nog geen mededelingen doen over de mate van 'giftigheid' van het kanaalslib Wel is inmiddels bekend, dat het slib 'verontreinigd' is De beslissing van Rijkswaterstaat zal vrijwel uitsluitend worden bepaald door de mate van vervuiling van het slib. De heer J. M Bannink. voorzitter van de Vereniging Milieu-hygiëne Zeeland (VMZ). zei in een reactie, nogal 'huiverig' te staan tegenover de plannen van de Belgische overheid. ,.De giftigheid van TERNEUZEN - Het scheepvaart verkeer op het kanaal Gent-Terneuzen neemt iets af. Dat blijkt uit cijfers van Rijkswaterstaat. In de periode januari tot en met augus tus verminderde het aantal zeesche pen. dat de sluizen van Terneuzen pas seerde. met 151. Vorig jaar verwerkte men nog 5.165 zeeschepen (20.266.424 brt.), dit jaar slechts 5.014 (20.560.485 brt.). Ook het aantal binnenschepen, dat de sluizen passeerde, nam af nenschepen tot 44.503 imet een laad vermogen van 27.357.708 brt <91* meuwe mo dieuze ideeën is thans' gereed. Gaarne tonen wij u de modellen in onze boutique waar wij uw be zoek zeer op prijs ^ulioue Ba% 61GGE KERKE ZEEUWSE Dierendag (2) Te kwart voor acht gistermorgen voerde de wekkerradio in onze slaapkamer een intellectueel binnen, die sprak En de verhouding tussen mens en huisdier berust op een misverstand Wij zaten onmiddellijk recht over eind in bed - want wij horen niet zo vaak stellingen verkondigen, waar wij het mee eens zijn DU was er één ..Hoe bedoel je vroeg de interviewer in het toestel ..Kijk. sprak de intellectueel. ..vroeger hadden honden een functie. Ze moesten ervoor zorgen dat er geen beren in het dorp of in het huis kwamen. Dat is allang voorbij. En langzamerhand berust de verhou ding tussen mens en dier op een mis verstond Mensen zijn hun huisdie ren gaan vertroetelen." Hij sprak nu met stemverheffing. ..Dat is oneerlijk en schijnheilig. Hoe kun je nu aan de ene kant zo omgaan met huisdieren en aan de andere kant de bio-industrie overeind hou den. Dat lijkt toch nergens op ..Wat geef jij je poes?" vroeg de inter viewer. De intellectueel aarzelde één ver schrikkelijk moment. „Vlees." zei hij toen het kanaalslib zal waarschijnlijk met veel onderdoen voor het slib. dat inder tijd uit de haven van Rotterdam is ge haald. Daarmee zijn enkele polders op gehoogd. waar nu geen groenten meer mogen worden gekweekt, omdat de bo dem vergiftigd is. Bovendien wordt de poeren door veeartsenijkundige dien sten aangeraden, hun vee geen water uit het kanaal te laten drinken. Datzegtwel wat over de vervuiling ervan. Met het slib op de bodem van het kanaal zal het \erzet nog slechter gesteld zijn. De aanvraag zal door de betrokken instanties uiterst zorgvuldig moeten worden bekeken", zei hij woensdag in een reactie. De Bel gische overheid heeft overigens nog meer ijzers in het vuur. Er zijn ai verge vorderde plannen ontwikkeld om het zelfde kanaalslib eventueel te storten in een afgraving in het gehucht Calleman- sputte in de gemeente Zelzate. Dit plan heeft echter heel wat tegenwind gekre gen van milieu-organisaties en de ge meente Zelzate. De tegenstanders van een slibstortplaats in Zelzate zijn bang, dat het slib 'doorsijpelt' en in het grondwater terechtkomt. NIET EENS MET AFWIJZING GS Zowel het gewestelijk Komitee leefmi lieu kanaalzone in Zelzate als de werk groep 'Behoud Camsvliet' van de heem kundige kring in Sas van Gent hebben zich verzet tegen de plannen voor een stortplaats in Zelzate. De afgraving in Callemansputte ligt hemelsbreed na melijk maar 1 kilometer verwijderd van Sas van Gent. zodat de verontreiniging van het grondwater volgens 'Behoud Canisvliet' ook tot het Nederlandse grondgebied zal doordringen MET TEGENSTEM WETHOUDER L. H. DE LEEUW GOES - De gemeente Goes gaat de Kroon Vragen om de uitbreiding van het warenhuis Agrimarkt in Goes-Zuid goed te keuren. De meerderheid van het college van burgemeester en wethou ders heeft besloten beroep aan te teke nen bij de Kroon, tegen het besluit van gedeputeerde staten van Zeeland om goedkeuring te onthouden aan een wij ziging van het bestemmingsplan "Zuid-West". De wijziging beoogt de uitbreiding van de supermarkt moge lijk te maken. Bij de beslissing van het college van b en w om beroep aan te tekenen, is rekening gehouden met de uitspraak die de ge meenteraad in oktober 1975 deed. Met een stemverhouding van 11 tegen 10 werd toen namelijk besloten het be stemmingsplan te wijzigen en daarvoor een zogenaamd voorbereidlngsbesluit te nemen. De te verwachten afwijzing van gedeputeerde staten was indertijd voor de meerderheid van de raad geen beletsel om de procedure toch in gang te zetten. Dik dossier Over de eventuele uitbreiding van de Agrimarkt is inmiddels een bijzonder dik dossier ontstaan. Er waren destijds bij de vestiging van het bedrijf op het industrieterrein in Goes-Zuid al pro blemen. Tegenstanders vonden het on juist om toestemming te geven voor een weidewinkel en voorts werd concurren tie voor het winkelcentrum "De Bussel" in Goes-Zuid gevreesd. De Goese raad keurde de vestiging echter bij meerder heid goed. In 1973 besloot de gemeente raad het bouwen van winkels op han dels- en industrieterreinen tegen te gaan. In de betreffende bestem mingsplannen van handels- en indu strieterreinen werd een bepaling aan gebracht, die vestiging van detailhan delsbedrijven op dergelijke terreinen onmogelijk maakte. Nadat de Ag rimarkt een verzoek om uitbreiding had ingediend, laaide de discussie over de weidewinkels opnieuw op. Voorstan ders van uitbreiding meenden dat een eenmaal gevestigd bedrijf niet in de ontwikkelingsmogelijkheden be perkt kon worden. Tegenstanders kwamen wederom met het bezwaar dat de de tailhandel in de binnenstad en "De Bus sel" gedupeerd zouden worden door een grotere supermarkt op het zuidelijke industrieterrein. Onder verwerping van de ingediende bezwaren, keurde de meerderheid van de raad (11 tegen 9) in november '77 de herziening van het be stemmingsplan "Zuid-West" goed. Ge deputeerde staten wezen die goedkeu ring onlangs af en daartegen hebben b en w nu beroep aangetekend bij de Kroon. Wethouder L. H. de Leeuw (ruimtelijke ontwikkeling en volkshuis vesting) is als enig collegelid tegen het aantekenen van beroep Hasj aangetroffen in woning Vlissinger VLISSINGEN - Woensdagochtend heeft de Vlissingse politie tijdens een onder zoek in de woning van de Vlissinger J A. de R. 56 gram hasj aangetroffen. De hasj is in beslag genomen. Tegen De R. is proces verbaal opgemaakt. Advertentie WEG HEINKENSZAND-NISSE EN RONDWEG Geen risico lopen. Op het A-1 embleem letten! Dan bent u zeker van 'n goede, gebruikte auto. Grondig geïnspecteerd. Van binnen en van buiten. Elk merk. Bt| uw Ford-dealer. Met garantie-bewijs Auto-wijs zijn HEINKENSZAND - Gedeputeerde A. L. van Geesbergen heeft woensdagmid dag de opening verricht van de Drieweg bij Heinkenszand. Het gaat om twee nieuwe verbindingswegen, te weten de weg Heinkenszand-Nisse en de rondweg Heinkenszand. De gedepu teerde verrichtte de openingshande ling door het wegtrekken van een stuk zeil met het opschrift:'De nieuwe weg maakt een gat in de Zak van Zuid-Be- veland'. Dader diefstal geld uit garage Vlissingen aangehouden VLISSINGEN - In de nacht van maan dag op dinsdag is. op verzoek van de Vlissingse politie, te Helmond de 16-ja- rige F. A. C. aangehouden. C. is dinsdag te Vlissingen verhoord. Hij heeft bekend op 27 juni bij een insluiping in een gara ge aan de Mercuriusweg te Vlissingen een portefeuille met 2.500.- te hebben gestolen. Na verhoor kon C. weer naar huis. De burgemeester van Borsele, drs G. C. G. van den Heuvel, benadrukte de rol die de ruilverkaveling bij de tot standkoming van de weg heeft gespeeld. Hij vertelde dat in de zestiger jaren de discussie over de aanleg van de weg be gon. in 1974 de voorbereidingen begon nen en in 1976 de weg besteksgereed was. Ook haalde hij aan dat een en an der snel is gerealiseerd, daarde firma De Jonge -die de weg aanlegde - had aange kondigd dat het pas in november zo ver zou zijn. Hij sprak zijn waardering uit voor het feit dat de provincie had ingehaakt op de mogelijkheden die de ruilverkaveling bij de realisatie van de weg hadden ge boden. door de weg het predikaat ter tiair te geven. Ook noemde hij de aan leg van fietspaden in de gemeente. Hij deelde mee dat het college erg zijn best doet om zo snel mogelijk een aantal fietspaden aan te leggen. Ook gedeputeerde Van Geesbergen kaartte even die fietspaden aan. Hij sprak over de in voorbereiding zijnde fietspaden tussen Ovezande en 's Gra venpolder en die langs een deel van de weg tussen 's Gravenpolder en Hoede- kenskerke Tienduizend liter zware olie in de Westerschelde MOGELIJK VAN ONDERAANNEMER De gedeputeerde wees er opdat e menteel een discussie gaande is ovf het al of niet aanleggen van wegen. Hij vond echter het toenemende autobcjli een aspect waar men rekening nu moet houden. Discussie De heer Van Geesbergen steldedat met de veiligheid op de weg nooit g marchandeerd moet worden Knt» had hy op het feit dat de wet uitkeru wegen voorlopig nog niet verandes wordt. „Eerst was het de bedoeling dl dat voor 1 januari 1979zou gebeurei maar dat gaat niet. Dat is iets wat m zeer spijt. Die wet voldoet niet meer houdt geen rekening met de veranderd kosten tengevolge van prijsstijging? en inflatie. De wet is onvoldoende oi goed en blijvend onderhoud te kunne blijven plegen", aldus de heer Va Geesbergen. Na een rondrit over de meuwe weger verzamelde het gezelschap van vert genwoordigers van gemeente en pro vincie zich weer in het gemeentehuls l Heinkenszand. waar de heer Vi Geesbergen uit handen van de heer Ve den Heuvel een boek kreeg over oud Zeeland Gedeputeerde A. L. van Geesberge opende de nieuwe Drieweg Heinkenszand officieel, door een sla zeil, dat de weg afschermde, weg trekken. Een beeld van de feestelijkheden, tijdens de opening van de school voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen, woensdag in Goes. Burgemeester F G. A. Huber van Goes istaande bij de geopende schooldeur, links verrichtte de officiële TERNEUZEN - De grote olievlek, die afgelopen zaterdagmorgen op de Wes terschelde werd ontdekt, is veroor zaakt door een illegale lozing van zwa re olie in een waterafvoer op het terrein van Dow Chemical in Terneuzen. Dat is het voorlopige resultaat van het onder zoek, dat rijkswaterstaat heeft inge steld naar de lozing van zware olie (brokken teer en olie, volgens een poli tiewoordvoerder) op de Westerschelde. Volgens een ruwe schatting van rijks waterstaat gaat het hierbij om onge veer 10.000 liter zware olie. Het is nog niet bekend, wie de olie heeft geloosd. Weliswaar gebeurde het voor val op het terrein van Dow Chemical, maar dat betekent nog niet dat de 'lozer' ook in dienst is van Dow. Een woordvoerder van rijkswaterstaat sprak woensdag van een 'niet onbelang rijke vervuiling' van de Westerschelde: als gevolg van de lozing. Het Riza stelt een onderzoek in naar de samenstelling van de olie. Het onderzoek van rijkswaterstaat heeft in ieder geval duidelijk gemaakt, dat de olielozing niet te wijten is ge weest aan een produktiefout in één van de Dow-fabrieken. maar dat de olie moedwillig in de waterafvoer is gegooid. Ook Dow Chemical stelt een onderzoek in naar de gang van zaken, die op dit moment nog niet helemaal duidelijk is. Mogelijk is de lozing gepleegd door een van de 'contractors' (onderaannemers) die bij Dow op het terrein werkzaam zijn. Of de olie van Dow Chemical af komstig is. of van elders werd aange voerd. wordt nog onderzocht. De rijks politie te water en de gemeentepolitie van Terneuzen hebben de zaak nog steeds in onderzoek Een woordvoerder van Dow Chemical deelde mee. geen commentaar op de gang van zaken te leveren, voordat de rijkspolitie te wateren de gemeentepo litie van Terneuzen hun onderzoek of ficieel hebben afgesloten. Rijkspolitie stelt onderzoek in naar samenstelling van gevonden tabletten BORSSELE - De rijkspolitie van Bor sele stelt een onderzoek in naar een aan tal tabletten, die dinsdagmiddag om streeks 17 45 uur gevonden zijn by de kerncentrale in Borsele. De tabletten zijn in eerste instantie ver voerd naar de 'Zeeuwse apotheek' voof nader onderzoek. Daar kon men de sa menstelling echter niet achterhalen Daarop heeft de Rijkspolitie besloten een eigen onderzoek in te stellen Over de herkomst van de tabletten is de poli tie nog niets bekend IN 1977 BEGONNEN MET MINIMUMAANTAL LEERLINGEN SCHOOL HEEFT NU 33 LEERLINGEN GOES - Burgemeester mr F. G. A. Hu ber van Goes heeft woensdagmiddag de school voor slechthorende en spraak gebrekkige kinderen. 'De Kring', aan de Westsingel in Goes officieel geopend. Dat deed hij dooreen aan de vlaggestok van het schoolgebouw hangende boom naar beneden te hijsen en deze vervol gens, gadegeslagen door de feestelijk uitgedoste leerlingen van de school, nabij het toegangshek op het school plein te planten. Toen dat karwei erop zat sprak de heer Huber de hoop uit dat dc school en de boom zich beiden voor spoedig mogen ontwikkelen. Een jaar geleden, op 1 oktober 1977. is 'De Kring' begonnen met drie of vier leerlingen en drie leerkrachten. 'Indivi dueel onderwijs ten voeten uit", con stateerde voorzitter F. J. M Kósters van de stichting samenwerkingsscholen voor slechthorende en spraakgebrek kige kinderen m de provincie Zeeland in zyn toespraak. Nu klonk dat als een grapje, maar een jaar geleden zag het er veel minder vrolijk uit. De school moest namelijk op 31 december vorig jaar 28 leerlingen hebben, zoniet dan zouden alle gemaakte kosten voor rekening van het schoolbestuur komen. Op die datum waren er echter nog maar 14 leerlingen, maar het ministerie van onderwijs en wetenschappen besloot dat aantal als norm te hanteren Thans heeft de school 33 leerlingen. Verwacht wordt dat er nog een verdere groei inzit. De heer KöSters vertelde in zijn toespraak verder dat de stichting samenwerkingsscholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden in haar nog op te nchten school voor voortgezet bijzonder on derwijs in Goes, die in augustus volgend jaar begint, ook voorzieningen zal in bouwen voor slechthorende en spraak gebrekkige kinderen. Op deze manier kunnen ook zij in Zeeland vervol gonderwijs volgen Gelukwens Burgemeester Huber meende dat de of ficiële opening van de school in de eerste plaats een gelukwens waard is aan het adres van de ouders van slecht horendeen spraakgebrekkige kinderen en de kinderen zelf. „Het moet voor de ouders een grote voldoening zijn dat hun kinderen niet meer buiten Zeeland naar school hoeven te gaan en daardoor iedere avond thuis kunnen zijn. Ik kan me voorstellen dat het voor de tot standkoming van deze school voor veel ouders heel moeilijk is geweest om hun nog zo jonge kinderen al het huis uit te laten gaan", aldus de heer Huber. Hij stelde dat ook de Zeeuwse samenle ving zich gelukkig mag prijzen met zo n onderwijsvoorziening. ..Met het nu be reikte en nog groeiende leerlingenaan tal heeft de school zijn bestaansrecht bewezen". De burgemeester vond het een verheugend verschijnsel dat de laatste jaren steeds meer aandacht ont staat voor de positie van de gehan dicapten en dat er ook steeds meer voorzieningen voor getroffen worden. Hij gaf ook uitdrukking aan zijn bewon dering voor leer- en hulpkrachten die aan de school zyn verbonden. „Het is byzonder belangrijk deze kinderen zo- Inspecteur Boerendonck van het buitengewoon onderwijs in Zeeland wees erop dat het taalonderwijs van bij zonder groot belang is voor slecht horende en spraakgebrekkige kinderen Taal als middel om gevoelens te uiten en gevoelens van anderen te leren ontdek ken. ..Daar moet het onderwijsteam op deze school de grootste aandacht aan geven", aldus de heer Boerendonck. Hij stelde dat het vooral belangryk is de kinderen een zodanige vorming bfj te brengen dat ze zich in de maatschappij kunnen redden. Hoe ze het op school doen is eigenlijk minder van belang. „De kinderen moeten een stuk durf meekrij gen", zei de inspecteur. Hij hechtte ook veel waarde aan een goed samelspel tussen de ouders van de kinderen en de onderwijs- en hulpkrachten. De heer Boerendonck sprak verder de hoop uit dat het buitengewoon onderwys in de toekomst wat meer gebruik kan gaan maken van de deskundigheid binnen het regionaal pedagogisch centrum Zeeland Naar zijn oordeel gebeurt dat nu nog te weinig Noodzaak Directeur-arts J. M S. Mol van de pro vinciale raad voor de volksgezondheid, een van de initiatiefnemers voor de school, vertelde dat in 1962 al gewezen is op de noodzaak van de stichting van een school voor slechthorende en spraakge brekkige kinderen in Zeeland Hij vond het een goede zaak dat 'De Kring' een samenwerkingsschool is geworden. Verheugend vond hij het dat een derde van de leerlingen uit Zeeuwsch-Vlaan- deren komt, waardoor blijkt dat de school een echte streekschool is. Verder werd onder anderen nog het woord ge voerd door W Kips namens dekring van hoofden van scholen voor buiten gewoon onderwys in Zeeland, school hoofd P. F. Jooss, die zei uit te zien naar de opening van een speciaal voor deze soort onderwys gebouwde school in de toekomst Leerlingen mytyl school op excursie in Vlissingen VLISSINGEN - Elf leerlingen van d< mytylschool van het zeehospitium 'Zonneveld' te Oostkapelle maakten woensdag - onder begeleiding van zes leerkrachten - een excursi Vlissingen. De excursie stond in het teken van het schoolkaderproject ■groter worden', waar de leerlingen momenteel mee bezig zijn. 'Groter worden' gaat over de levenslijn va de mens in onze samenleving e wordt op deze school gegeven in h< vak 'wereld oriëntatie'. Tussen half tien en kwart over tien bezochten de leerlingen - variërend in de leeftijd van elf tot twintig jaar het bejaardentehuis 'Ter Reede' aai de Koudekerkseweg. Met een auto bus van 'Zonneveld' gingen ze ver volgens naar het ziekenhuis St. Jo- zef-Bethesda, waar een bezoek werd gebracht aan dekraamafdeling: het beginpunt van de levenslijn Omstreeks kwart over twee stopte de bus bij derooms-katholieke kerk aan de Brouwenaarstraat. Pastoor Roos- .enbergh gaf de deelnemers een rondleiding door de kerk. De afdeling 'bevolking' van het gemeentehuis was de laatste halte op de excursie. Een ambtenaar vertelde het een en ander over de functie van deze afde ling op het gemeentehuis. Omstreeks half vijf vertrok de groep terug naar Oostkapelle. Klasseleerkracht Wim Millenaar deelde mee, dat het project nog wel enkele weken duurt. „Een leerling heeft foto's gemaakt, een ander bandrecorder-opnamen en weer an deren maakten notities Dit mate riaal gebruiken we weer bij de nabe schouwing van de excursie aldus Wim Millenaar. Enkele leerlingen hadden taarten gemaakt aan de mensen die mede werking hadden verleend

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 2