PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FRANS STREVEN NAAR VREDE IN LIBANON Applaus bij uitvaart paus Waterschap Walcheren rekent op twee jaar vertraging bij de waterzuivering Syrië belegert en bestookt Beiroet Binnen week nota vervolgingsbeleid oorlogsmisdadigers vandaag Vr edeskabinet in Egypte Smith krijgt toch visum voor YS HONDERDDUIZENDEN OP PLEIN ST. PIETER Verlate première pagina 15 221e jaargang no. 235 Donderdag 5 oktober 1978 NEW YORK (AP, UPI, AFP)-De Franse voorzitter van de Veiligheidsraad Jacques Leprette heeft de leden verzocht vandaag bijeen te komen teneinde een oproep van de raad te overwegen om een einde te maken aan de gevechten tussen Syrische troepen en Libanese christelijke milities in Beiroet. De Franse ambassadeur die gedurende de maand oktober de voorzittershamer van de raad hanteert, nam dit initiatief terwijl de Franse minister van buitenlandse zaken, Louis de Guirin- gaud in New York pogingen in het werk stelt om de christelijke en Libanese legereenheden te verenigen teneinde met dit gecombineerde leger de vechtende partijen te scheiden. Een lid van de Franse delegatie verklaarde dat Leprette de andere 14 leden van de Veiligheidsraad vandaag 'op de hoogte wil stellen van de gebeurtenissen in Libanon en wil zien of de leden, op zijn minst, geïnteres seerd zijn in het doen van een oproep'. Westerse diplomaten zeiden dat ze het falangisten zei dat in de afgelopen 24 uur ongeveer vijfhonderd doden waren ge vallen. Volgens de radio zouden de Sy- ontwerp voor een dergelijke verklaring hadden gezien. Leprette verzoekt daarin alle betrokken partijen een einde te maken aan het schiten en doden. Sec retaris-generaal Waldheim nam woensdag deel aan het beraad over Li banon, maar dit werd reeds na tien mi nuten gestaakt. De ambassadeur van Saoedi-Arabiè. Jamil M. Baroody, stel de eerder de Syrische president Hefez Assad verantwoordelijk voorde gevech ten. Baroody noemde Assad tegenover verslaggevers 'een oplichter'. Interventie De zwaartste gevechten tot dusver tus sen Syrische troepen en rechtse mili ties hebben woensdag de gehele dag de Libanese hoofdstad Beiroet op zijn grondvesten doen schudden en het grootste deel van de stad in een roken de puinhoop veranderd. De kans op een Israëlische interventie ten gunste van de zich tegen een Syrische overmacht verzettende christenen wordt van uur tot uur groter geacht. Preciese verliescijfers van de strijd met de zware raketten, mortieren én artille rie zijn er niet, maar de radio van de PAGINA 2 slib België v Westersr PAGINA 3 moties Staatssecretaris Kraaljeveld verzet zich tegen de WD-moties over het wel zijnswerk. PAGINA 7 tarieven Commissie Vllssingen wil voor 1979 be vriezing van de tarieven van het Haven schap PAGINA 13 aandacht premiere Hoomeoncert van Mozart gaat in we reldpremière na voltooiing door hoor nist Jeurissen. tegenstanders De Zeeuwse topzwemclubs hebben v Brabimt.se tegenstanders ln de landelij ke competitie PAGINA 19 nostalgie The Pleasers profiteren van de Beatle- nostalgie Radio- en televisiepro gramma's: Strip vernieuwing Minister wil extra prikkels voor tech nologische vernieuwingen: Beurs-finan- clën-economie riërs zware verliezen hebben moeten in casseren. De strijd gaat door in weerwil van internationale pogingen een nieuw staakt het vuren tot stand te brengen. Het buitenland vreest namelijk dat een Syrisch-Israëlische confrontatie in Li banon de vredesakkoorden van Camp David in gevaar zou kunnen brengen. Zo deden de Verenigde Staten woensdag een dringend beroep op Syrië en Israël in deze situatie de nodige zelfbeheersing te betrachten. Washington sprak zijn steun uit voor het Franse plan, dat een terugtrekken van de Syriërs uit Beiroet, de vorming van een uit Libanese mili tairen bestaande buggermachten de in stelling van een intemationele commis sie voor het toezicht op de naleving van het bestand omvat. De Syrische minister van voorlichting. Achmed Iskandar Achmed. verklaarde in een interview met het Syrische pers bureau dat zfjn land 'geen enkel dreigement van de zijde van Israël vreest en dat het paraat is voor elke eventualiteit'. Schade Raket-, mortier- en artillerievuur den derde woensdag over een dertig kilo meter brede strook van het noorden tot het oosten van Beiroet. De ver woestende artilleriebeschietingen van de afgelopen vier dagen hebben grote delen van de stad en haar buitenwijken beroofd van gas. licht, water en voedsel. De schade aan gebouwen wordt alleen al voor de oostelijke christelijke sector van Beiroet op hon derden miljoenen gulden geschat. CAIRO (RTR) - Egypte heeft woensdag, voor het eerst in 30 jaar, een regering die gericht is op vrede in plaats van op oorlog. De nieuwe regering van pre mier Mustapha Khalil bestaat voor namelijk uit technocraten en adademi- ci. Premier Knalll maakte in een uitzen ding bekend dat aan alle Individueen volledige vrijheid wordt gegarandeerd en dat daarom het ministerie van voor- Het zwaarst wordt gevochten om een strategische brug. die de noordoostelij ke toegangen tot de stad beheerst. Maar volgens de falangistische radio ligt ook het oosten van de stad zelf onder zwaar vuur. In een van haar uitzendingen zei de radip: „We liggen nog steeds onder Syrische vulkanen". Een Armeense au tomonteur, die met zijn gezin uit de in dustriewijk Dora was gevlucht, zei te gen een UPI-verslaggever: „De artille riegranaten sloegen sneller in dan mijn hart. klopte, het leek wel of ze met mi trailleurs werden afgeschoten". Intus sen woedt een reusachtige brand in een olieopslagplaats aan de noordoostelijke stadsgrens al twee dagen Veete zwarte rookwolken drijven over de stad. Radio-Beiroet meldde dat woensdag morgen het presidentiële paleis door granaten was getroffen en dat daarbij drie leden van de republikijnse garde waren gewond. De hele stad zit in het donker, aangezien door de beschietin gen de elektriciteitsvoorziening is uit gevallen. De verbindingen met de buitenwereld zijn praktisch verbro ken. WASHINGTON OJPI/DPA/AFP/ RTR) - Premier Ian Smith van Rho- desiè krijgt toch een visum voor een bezoek aan de Verenigde SDtaten. Dit is het resultaat van een touwtrekken van verscheidene da gen tussen het ministerie van buitenlandse zaken en een groep congresleden die hem hadden uitge nodigd om zijn standpunt over de Rhodesische kwestie aan te horen. De Rhodesische premier wordt in het komende weekeinde in Amerika verwacht. Hij wordt vergezeld door de drie zwarte leden in zijn regering. Het state departement bevestigde later dat de visa bij wijze van uitzon dering worden verstrekt. Het wil niet zeggen dat Amerika zijn verant woordelijkheid als lid van de Ver enigde Naties naast zich neerlegt en het houdt ook op geen enkele wijze erkenning van of steun aan de huidi ge Rhodesische regering in. maar het besluit geeft de wens van de Verenig de Staten weer geen enkele poging na te laten om tot een oplossing te komen, aldus een woordvoerder. De Rhodesische regering juicht het Amerikaanse besluit toe en de zwar te mede-minister van buitenlandse zaken Elliott Gabellah noemde Amerika kampioen van de Westerse diplomatie KAMERCOMMISSIE BEPLEIT HERSTEL VERTROUWEN Vlag uit voor heao §Z eeland heeft alle reden de vlag uit te steken. De beslis sing van staatssecretaris De Jong van onderwijs een eigen opleiding voor hoger econo misch en administratief on derwijs toe te kennen aan de stichting samenwerkingsverband Zeeuws hoger beroepsonderwijs is de eerste aanzet om in deze provincie te komen tot een hoge school. Dat de nieuwe opleiding zal val len onder verantwoordelijkheid van het samenwerkingsverband is een van zelfsprekende zaak. Immers, deze stich ting is enkele jaren geleden met één doel voor ogen opgericht, het instituut te zijn. waarin het hbo moet worden ge bundeld. Welnu, het besluit van de staatssecretaris heeft de Zeeuwse bo dem vruchtbaar gemaakt voor het aan trekken van andere opleidingen. Want de heao is - als alles meezit in de ko mende jaren - nog slechts het begin. Zeeland wil ook graag een algemene ho gere beroepsopleiding, een sociale aca demie en een hogere opleiding in de ge zondheidszorg. Met de Zeeuwse heao op het scholenplan 1978-1979 is in elk geval een eerste stap gezet op de weg die moet leiden tot een Zeeuwse hogeschool. Er zit ook een andere kant aan de be- slissingyan de staatssecretaris; hij heeft nadrukkelijk afstand genomen van het door de hoogst verantwoordelijke amb tenaar ter ministerie in deze zaak ge ventileerde standpunt. Deze liet de Zeeuwen een aantal weken geleden we ten. dat niet het samenwerkingsver band. maar het instituut voor hoger be roepsonderwijs in Vlissingen de heao zou krijgen. Dat was lijnrecht in tegen stelling met eerder gedane beloften en toezeggingen, dat alleen een gebundeld hbo in Zeeland in aanmerking zou ko men voor een heao. Staatssecretaris De Jong heeft dit 'ambtelijk manipuleren' in geen enkel opzicht willen ondersteu nen. Integendeel zelfs. De heer De Jong neemt een besluit, dat geheel tegen dit 'ambtelijk advies' ingaat, maar dat overigens wél in de lijn van eerdere toe zeggingen ligt. We hadden niets anders verwacht van deze bewindsman. RPCZ niet te duur Ee, /Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG - Eind volgende week zal lichting is opgeheven en vervan gen door minister De Ruiter (justitie) de Kamer onafhankelijke lichamen voor de media waarbij de oppositie haar stem kan la- een nota aanbieden over het vervol- gings- en opsporingsbeleid ten aanzien BEIRUT-Rook rijst op van een brandende olieopslagplaats en spreidt zich uit over de hoofdstad van Libanon in de vorm van een cederboom, het nationale symbool van Libanon. ten behoren ..mits die gebaseerd is op van oorlogsmisdadigers constructieve kritiek". delinquenten. De nota zal worden be- Tot minister van defensie, tevens op- sproken tijdens de behandeling van de justitiebegroting, over 14 dagen. De minister heeft woensdagmiddag met perbevelhebber van de strijdkrachten, is benoemd Kamatddin Hassan Ali. (Door Hein ten Kortenaar) ROME - „Er is maar één goede reden waarom een mens zich door zijns gelij ken zou laten dragen, en dat is om ande re mensen van dienst te zijn". Met deze woorden verontschuldigde Paus Jo hannes Paulus I zich enkele weken ge leden voor de herinvoering van de pauselijke draagstoel. Hij had die eer der afgeschaft maar later weer moeten invoeren, omdat anders de enorme me nigten die kwamen toestromen bij zijn woensdagse audiënties hem niet kon den zien. Woensdagmiddag werd hij voor het laatst gedragen door zijns ge lijken. Zijn stoffelijk overschot werd even voor vier uur vanuit de Sint- Pieter naar buiten gedragen, en twee uur later naar zijn laatste rustplaats, dicht bij zijn voorgangers Johannes en Paulus, van wie hij de namen had over genomen. Ondanks de dreigende weersom standigheden hadden de kardinalen woensdagochtend besloten dat de plechtigheid in de openlucht zou wor den gehouden. "De reusachtige basiliek van Sint-Pieter kan hoogstens 35.000 mensen bevatten; als er ruimte moet worden gemaakt voor kardinalen en we reldlijke hoogwaardigheidsbekleders wordt dat aantal nog tot de helft terug gebracht. Enkele malen moesten de honderdduizenden toeschouwers de pa raplu's opsteken; tegen het hoogtepunt van de mis. de consecratie, moest het (Slot zie pag. 6 kol. 4) de vaste kamercommissie voor justitie over de nota-die in concept al klaar is- gepraat. Na afloop van dit overleg weigerde de minister mededelingen over de inhond te doen. De commissie heeft in de discussie van woensdag benadrukt dat een herstel van het vertrouwen in het beleid van groot belang wordt geacht. Volgens commissie-voortzitter Geurtsen is de laatste weken gebleken dat er nogal wat scepsis is ten aanzien van de voortva rendheid van de justïtie-bewindslieden in het verleden Geurtsen zei dat wel is gebleken dat in ieder geval sommige kamerleden menen dat het vervol gingsbeleid heeft gefaald. Hij verwees daarbij naar de kritische kamervragen die zijn gesteld door het PvdA-Kamerlid mevrouw Haas-Berger. De Ruiter wilde niet ingaan op de scepsis vanuit de Ka mer. Het gaat om het beleid van vele ministers, zei hij. Hij voelde zich niet ge roepen om daarover kwalificaties uit te spreken De commissie heeft verder bij de minis ter aangedrongen op de ratificatie door de Nederlandse regering van het Ver drag van Straatsburg. In het verdrag is opgenomen dat oorlogsmisdrijven uit de periode'40-'45 en misdrijven tegen de mensheid niet kunnen verjaren. De Ruiter heeft eerder in antwoord op ka mervragen gesteld dat een ratificatie door Nederland niet noodzakelijk is omdat de wetgeving van ons land al is aangepast en in het niet-veijaren voor ziet. Maar de commissie heeft volgens Geurtsen benadrukt dat Nederland niet het risico mag lopen getroffen te worden door het verwij t dat het verdrag niet van kracht kan worden omdat er te weinig handtekeningen onder staan. j en aantal Zeeuwse gemeenten heeft zo is de afgelopen weken gebleken, nog al wat moeite met de verhoging van de bijdrage aan het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland, de schoolad vies-en begeleidingsdienst, die sinds een aantal jaren mede richting geeft aan de vernieuwingen binnen het Zeeuwse kleuter- en lageronderwijs. Nu gaat het om een vrij forse verhoging: bijna dertig procent ln vergelijking met het voor gaande jaar. In een tijd. dat het woord bezuiniging op ieders lippen ligt. is het derhalve heel begrijpelijk, dat raadsle den zich kritisch en argwanend opstel len als zij met een dergelijke verhoging worden geconfronteerd. Trouwens, als bewaker van het gemeentelijk budget mag van een gemeenteraad weinig an ders worden verwacht. Het gaat om ge meenschapsgelden en die moeten goed en nuttig worden besteed. Nu V ATI KAAN STAD-De houtenkist met het stoffelijk overschot van paus Johannes Paulus I wordt hier gedragen door 'gewone mensen bij aankomst op het St. Pietersplein in Rome voor de begrafenisdicnst voor de paus. Op de voorgrond prelaten. Een Algerijns schip is woensdagoch tend in de Middellandse Zee gezonken na een aanvaring met eenltaliaans vrachtschip. Zesentwintig van de dertig bemanneingsleden van het Algerijnse schip worden vermist. De andere vier zijn gered. De Sowjet-Unie heeft woensdag met één raket acht militaire kosmossatellic- ten gelanceerd. Het is de derde maal dat de Sowjet-Unie dit jaar een serie satellieten ineens lan ceert voor de vernieuwing van het. we reldomspannende communicatie-net werk. ALS GEVOLG KROONPROCEDURES BOUW ZUIVERINGSINSTALLATIE PERSLEIDINGEN WEL OP TIJD VOLTOOID MIDDKLBURG-Hel waterschap Wal cheren houdt er rekening mee, dat de zuivering van het afvalwater op Wal cheren aanzienlijk later zal kunnen ge beuren dan men in het raam van de zuiveringstaak had gedacht. De oor zaak daarvan ligt hij het verschil van inzicht over de planologie rond de bouwplaats voor de installatie tussen het waterschap en gedeputeerde staten van Zeeland enerzijds en de gemeente Vlissingen anderzijds. Dijkgraaf jhr G.C.D. Rutgers van Rozenburg en hoofd technische dienst ir H. Visser verwach- ten, dat er zeker anderhalf tot twee jaar vertraging kan optreden. De plannen van het Walcherse Water schap gingen er van uit. dat in de loop van 1981 niet alleen de persleiding door Walcheren gebruikt zou kunnen wor den. maar dat dan ook het Walcherse afvalwater bij de spuiboezem bij Ritt- hemgezuiverd in de Westerschelde zou kunnen komen Verschil van inzicht over de planologische aspecten rond de zuiveringsinstallatie hebben er nu toe geleid, dat zowel het waterschap als de gemeente Vlissingen - in de vergadering van vorige week vrijdag - hebben beslo ten ln beroep te gaan bij de Kroon tegen de beslissing van gedeputeerde staten om aan een deel van het bestem mingsplan voor het buitengebied bij Ritthem goedkeuring te onthouden Het gaat daarbü om dat deel bij de Spuiboezem. waar het waterschap de zuiveringsinstallatie - na nadere bestu dering van de bezwaren wil situeren De Vlisslngse raad vindt een situering van een dergelijke installatie in de richting van het Sloegebied planologisch beter en wil het gebied bij de Spuiboezem niet voor de installatie bestemmen. Daar te genover vindt het waterschap het ge deelte van het buitengebied, waaraan gs geen goedkeuring willen geven, te klein; voor de situering van de zuivering sinstallatie heeft men meer ruimte no dig - „ook ln combinatie met dijk verzwaring" dan het gebied, waarvoor gs de bestemming niet wilden goedkeu ren. Dijkgraaf Rutgers van Rozenburg: „Het betekent dus, dat er twee beroepen bij de Kroon lopen Dat kan een hele tijd duren, anderhalf tot twee jaar vaak. En hoewel we met de gemeente Vllssingen in gesprek blijven over een eventuele oplossing, is het denkbaar, dat de zuive ring van het afvalwater op Walcheren later tot stand komt dan wij graag had den gezien." De 'impasse', waarin de zuiverings- (Slot zie pag. 7 kol.~2) u kan men discussiëren over de vraag of de werkzaamheden van het RPCZ onder 'goed en nuttig' vallen en of het 'welbesteed' geld is. We dachten van wel. Voorop gesteld moet worden, dat het RPCZ nog steeds de goedkoopste schoolbegeleidingsdienst van geheel Nederland is. Vergelijkende diensten ln den lande krijgen gemiddeld drie keer zoveel geld van de deelnemende ge meenten als in Zeeland het geval is. De Zeeuwse schoolbegeleidingsdienst zit ver onder de destijds door oud-minister Van Kemenade aangegeven minimum grens van wat nog slechts een 'sobere dienst' is. Het RPCZ biedt een vrijwel volledig pakket. De afgelopen jaren heeft het centrum zich een zodanige plaats in het Zeeuws onderwijs verwor ven, dat het daaruit niet meer is weg te denken De directe begeleiding, de inci dentele dienstverlening, de individuele hulp. het groepswerk, de cursussen, kor tom het gehele scala van RPCZ-activi- teiten heeft mede het gezicht van het onderwijs in Zeeland helpen bepalen. De decentralisering van de laatste tijd heeft het centrum nog dichter bij het onderwijs gebracht. Dit alles overziende mag men concluderen, dat het centrum tot nu toe zijn diensten heeft verleend tegen een zeer geringe prijs. Het RPCZ is in feite een begeleidingsdienst in op bouw. De verhogingen van nu en moge lijk van komende jaren zijn een gevolg van de eertijds genomen stap. De klok anno 1978 terugdraaien is onmogelijk. Wil Zeeland wat onderwijsbegeleiding betreft gelijke tred blijven houden met andere gebieden, dan zullen met name de nu steigerende gemeenteraden de fi nanciële teugel wat moeten laten vie ren. Uiteindelijk is het levensgeluk van duizenden kinderen er mee gemoeid. Dim AMIN SCHOOT DORA BLOCH DOOD PARIJS (DPA) - De Oegandesc presi dent ldi Amin heeft *elf de Britvlv raelischc Dora Bloch doodgeschoten nadat Israëlische militairen in juni 1976 een geslaagde bevrijdingsactie hadden ondernomen op het Oegandese vleigveld Entebbe. Dit heeft de WKst- duitser Hans-Joachim Klein verklaard in een vraaggesprek met het Franse dagblad Liberation. Klein zegt dit te hebben vernomen van de Palestijnse guerrillaleider Waddi Haddad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 1