IWERELDPREMIERE VAN HOORNCONCERT MOZART Middelburg viert kinderboeken week Middelburgs Theater komt met vier eigen produkties m "Op 23 oktober in Utrecht PZC/r Jeurissen voltooide partituur TUSSSEN 16 EN 20 OKTOBER In komende seizoen w 15 kunst -Vakmanschap is meesterschap EXPOSITIE MET WERK SCHOLEN Ook reeks kinder voorstellingen t Cabaret Nic Jones Schubert Koffie concert George Crumb Films Blokfluiten JONDERDAG 5 OKTOBER 1978 provincie i Door Wim Henk Bakker He hoornist Herman Jeuris- :sen 7,it in de voorkamer van {zijn huis, gelegen in het Haag- Bczuidenhout, op de grond a?!driftig te knippen en te plak ken. De vloer is bezaaid met E volgeschreven vellen mu- do: liekpapier. Jeurissen legt de laatste hand aan de partituur Oil plus de partijen van Mozarts ,01vijfde Hoornconcert. De we- omreldpremière daarvan zal op maandag 23 oktober in Tivoli ■te Utrecht plaats vinden. Het fctrechts Symfonie Orkest zal dan geleid worden door Yoav li: .Tal mi. :|3|Van de composities van Mozart be- Mstaat een internationaal erkende ca- Aalogus met notenvoorbeelden en uit- moerige beschrijvingen, de zogenaam- de Koechel Verzeichnis (de afkorting Jdaarvan. KV, vinden we meestentijds SJterug - als het goed is - bij alle aandui- idingen van een Mozart-werk: KV iBummer zoveel). :Dit voor onderzoekers van Mozarts verken onmisbare naslagwerk laat aen dat er ook zeer veel fragmenten van werken, onder meer van het hoornconcert KV 371. zijn overgeble ven Deze compositie bestaat uit een rondo, dat aangevuld in een of andere versie, nog wel eens los wordt ge speeld. en een eerste deel. i Koechel Verzeichnis slechts enkele kleine gedeelten aangeeft. Herman Jeurissen vertelt: „Bij het be studeren van de fragmenten zoals Koechel die geeft, kwam ik tot de ont dekking dat deze in dat boek in een verkeerde volgorde met elkaar in ver band zijn gebracht. Dat bleek alleen al uit de notenvoorbeelden. Ik besloot toen alle bekende fragmenten te ver zamelen. Dat is aardig gelukt Ik heb er natuurlijk voor moeten reizen en schrijven, maar de medewerking die ik heb gekregen, is internationaal goed geweest De eerste fotokopieën heb ik kunnen lospeuteren in Salzburg, later kwamen daar nog fragmenten bij uit Parijs. Praag. Berlijn en uit privé-be- Nu ongeveer een jaar geleden had ik alles bij elkaar, en het werd duidelijk dat er veel meer was overgebleven dan er in de Koechel Verzeichnis wordt aangegeven. Maar laat ik eerst vertel len wat er eigenlijk met het oorspron kelijke handschrift van Mozart is ge beurd Het manuscript bevatte het concert in schets, dat wil zeggen dat de hoornpartij compleet was alsook de Herman Jeurissen j SCHOUWBURG MIDDELBURG C" edirm zes taferelen 'Volgendjaar zelfde IV'l :/tn Bernard Slade. Vertaling Ton van Duinhoven Spelers: Ina van Faassenen Ton van Duinhoven Regie Karl Gultmann. ■Vakmanschap is meesterschap.Dat j geldt zeker voor Ina van Faassen en Ton van Duinhoven. Een acteur en een Jactrice, die in de loop van hun carrière een grote naam hebben opgebouwd. Het name op comediegebied. Wat zij woensdagavond in De Schouwburg in lliddeiburg van het blijspel 'Volgend aar Zelfde tijd' maakten, was het aan kijken meer dan waard. Een gladjes eerlopen voorstelling, waaraan het vakmanschap van de twee zeker debet s geweest (Bernard Slade's blijspel bezit echter ooi.wel alle ingrediënten voor een preten- u tieloos en amusant avondje toneel. >op Een lichtvoetig stuk, dat bij het pu- bliek zeker in de smaak is gevallen. Het publiek zal het dan ook ongetwij- >ld hebben gewaardeerd dat Ina van 'aassen en Ton van Duinhoven het 'lijspel hebben geprolongeerd. Verle- jaar immers oogste 'Volgend jaar tijd' in den lande veel succes, reden bij uitstek om het ook dit weer op de planken te brengen i daarnaast won Slade's blijspel in ierika verschillende onderschei- gen, waaronder de prijs van de be ste comedie in 1975. De inhoud van het stuk leent zich uit stekend voor pikante en gewaagde grapjes Ze gingen er bij de toeschou wer als koek in. Het blijspel vergunt de (toeschouwer een blik in de 'knipogen de' wereld van sex en overspel. Een man en een vrouw, beiden met een an dere partner getrouwd, ontmoeten el- |kaar elk jaar éénmaal op dezelfde (plaats en op dezelfde tijd voor een weekendje overspel. Dè oplossing om te ontkomen aan de echtelijke sleur van alledag Eenmaal per jaar wordt de emotionele en sexuele schade inge haald Het stuk volgt de twee gedu rende een periode van vijfentwintig flaar met alle persoonlijke veranderin gen, maar ook met de trends en de {ontwikkelingen in de buitenwereld, twee overspeligen genieten duide- |k van hun ongecompliceerde ver- ïouding „Weekenden zonder zorgen, rèrplichtingen en verantwoordelijk- vat zij hun j aarlij kse overspel imen Toch is er het verschil in karak- Hij neurotisch, vol schuldge- 'lens en af en toe wat zeurderig. Zij int een sterkere inborst te bezitten, loewel ze zich bij tijd en wijle ook wel "huldig voelt, is ze ook bereid even tueel de hoogste prijs voor de verhou- D (ding te betalen. 'ver het spel van Ton van Duinhoven en ina van Faassen niets dan lof.Bei- Jden zijn in feite uniek in de blijspelwe- ireld Met acteurs van dergelijke faam 'kan er hoegenaamd in een stuk als 'Volgend jaar Zelfde tijd' niets mis gaan Hoewel er hier en daar wel ietwat [Routinematig werd geacteerd, maar (dat is geen wonder als men bedenkt jdat de comedie voor het tweede Jaar op pun repertoire staat. En bovendien (deed die routine eigenlijk niets aan het ppel af. En kan het. publiek ook nauw elijks kwaad van beide spelers horen. ;Dat bleek al toen het doek voor de Perste maal opging. Direct, nog voor er gén woord was gesproken, golfde door de Z3al al een onderdrukt gegniffei. "aar praten we dan nog over PK O J.n de Zeeuwse hoofdstad hebben ver schillende instellingen ingehaakt op de kinderboekenweek, die tussen 11 en 22 oktober wordt gehouden. De werk groep Kinderboekenweek - die bestaat uit vertegenwoordigers van boekhan dels. bibliotheek en stichting sociaal- cultureel werk - organiseert zoals ge meld een aantal boekenfeesten voor kinderen. Daarnaast is er onder de noemer van de kinderboekenweek „Stad en Land" een expositie met werk van vijf scholen op Walcheren in het Zeeuws kunstenaarscentrum. Kinderboekenfeesten zijn er maandag 16 oktober op de Burgpromenade of in het gebouw vormingswerk jong vol wassenen aan de Latijnse School straat en in het wijkgebouw Sink Laurens. Voor de kleuters begint het programma om tien uur. voor de kin deren tussen 6 en 12 jaar om twee uur Dinsdag spelen de activiteiten zich zelfde tijden - zich af bjj het ont moetingscentrum Dauwendaele, woensdag bijj de Oude Bakkerij- Kerkplein Nieuwland donderdag bi; het Zuiderbaken in Middelburg en vrijdag bij het gebouw Nassaulaan in Nieuw-Middelburg. Aan de kinderboekenfeesten, die in Middelburg gehouden worden in het kader van de kinderboekenweek van maandag 16 oktober tot en met vrijdag 20 oktober, werken, naast een groot aantal leden van de werkgroep Kin derboekenweek, mee het poppenthea- ther van Willem Joppe. die de kleuterprogramma's zal leiden. Ook hier is het thema gebaseerd op „Stad en Land" van de kinderboekenweek Het verhaal speelt zich af rond een muizenfamilie, die net. een prachtig huis (een grote schoen) gevonden heeft op het platteland. Nadat de muizen familie. het huis betrokken heeft, wordt het geconfronteerd met de steeds meer opdringende nieuwbouw Naast het huis verrijst een groot flat gebouw en daarmee verandert ook het hele bestaan van de muizenfamilie. Het programma voor de iets oudere kinderen, in de leeftijd van 6 tot en met 12 jaar. wordt verzorgd door Sandra Heidens van het kindertheater „Deur tje open deurtje dicht Zij vertelt een verhaal over een stad die zo schoon is. dat de kinderen niet meer buiten kun nen spelen. Verder wordt door de kin deren zelf een kathedraal uitgebeeld gebaseerd op het boek van David Ma- caulay „De Kathedraal Leerlingen van zes lagere scholen op Walcheren exposeren tekeningen, ge dichten en opstellen in het Zeeuws Kunstenaarscentrum te Middelburg. De expositie, die van zaterdag 7 ok tober tot vrijdag 20 oktober gehouden wordt, staat in het kader van de kin derboekenweek en de tentoongestelde werken zijn allen gebaseerd op het thema „Stad en Land.' Het is opvallend te zien hoe de kinde ren uit een stad. buitenwijk, dorp of platteland de begrippen „Stad en Land" verschillend verwerken en uit beelden De opening is zaterdag om 16 00 uur. Enkele leerlingen zullen dan uit eigen werk voordragen. De openingstijden van het Zeeuws Kun stenaarscentrum, gevestigd in de kel derruimte van de Openbare Biblio theek. zijn van s morgens 10 00 tot 12.00 uur en 's middags van 2.00 tot 5.30 uur Op woensdag- en vrijdag avond zijn de openingstijden van 7 00 uur tot 9.30 uur en op zaterdag van 9 00 tot 12.30 uur en van 2.00 tot 4 00 uur. Het Kunstenaarscentrum is op maan dag gesloten viool- en baspartij, met hier en daar wat andere noten Bovendien was de mstrumentatie bekend. Mozart be hoefde het alleen nog in te vullen, maar dat is niet het moeilijkste. Ook niet voor iemand anders. Zoon De grote ellende ligt meer bij Mozarts zoon Carl Thomas. Dat was een mis lukte musicus en ook een ernstig ge frustreerde musicus. Hij was amb tenaar in Milaan Deze man kwam op het idee om al zyn vrienden en kennis sen die daarom vroegen, een stukje papier met het handschrift van zijn vader toe te zenden of te geven. Daar voor nam hij dit hoomconcert, dat hij heel eenvoudig in stukken verdeelde Al die stukken zijn uitgezworven over Europa En ik heb nu getracht ze weer in de juiste volgorde te leggen" Met nadruk stelt Herman Jeurissen: ..Dank zy professor Marius Flothuis, hoogleraar in de muziekwetenschap in Utrecht en een van de mede-redacteu ren van de nieuwe Mozartruitgave, ben ik in het bezit van al dit stukjes uit particulier bezit kunnen komen. Ik ben hem ook erg dankbaar voor zijn hulp en aanwijzingen bij mijn recon structie" Zesde hoomconcert Mozart heeft nog een zesde hoorncon cert geschreven. Daarvan is alleen de expositie, een gedeelte van het eerste deel, bewaard gebleven. Dit deel, KV 494a, heeft Herman Jeurissen ook vol tooid, maar nu door goed te kijken hoe Mozart in andere hoornconcerten te werk is gegaan. Herman Jeurissen heeft hierdoor vooral de technische kennis leren beheersen, die hij nodig had voor de reconstructie van het hoornconcert dat in Utrecht in pre mière gaat. Overigens zal KV 494a ook een uitvoering beleven en wel op 16 januari in een televisie-uitzending. De hoornist speelt dan samen met het Omroeporkest. Het zou te ver voeren, alle musicologi sche problemen te beschrijven die Herman Jeurissen heeft moeten op lossen Een blik op de partituur leert al gauw dat hij de waarheid meestal dicht benaderd moet hebben, omdat die door de noten die Mozart, zelf ge schreven heeft, als het ware wordt ge dicteerd. Natuurlijk waren er ook plaatsen waar verscheidene oplossingen mogelijk waren Inventiviteit, goede smaak en een perfect inlevingsvermogen in de stijl van Mozart zijn dan noodzakelijk om tot een aanvaardbaar resultaat te komen. Het. feit dat de Mozart-kenner Marius Flothuis zijn fiat heeft gegeven aan de invullingen van Jeurissen, is echter een goed teken. Kamermuziek Tot aan het einde van het vorige seizoen was Herman Jeurissen als hoornist bij het USO werkzaam. Hij is nu naar het Residentie-Orkest ge gaan, waar hij solo-hoornist kon wor den en goede regeling heeft gekregen om zich met anderen aan kamer muziek te wijden Herman Jeurissen leerde het vak bij Adriaan van Woudenberg aan het Brabants Con servatorium. waar hij in juni van dit jaar de Prix d'Excellence behaalde. Hy heeft Van Woudenberg thans op gevolgd als hoofdvakleraar aan ge noemd conservatorium Dat het op 23 oktober een belangrijke première wordt, blijkt onder meer ook uit de belangstelling van diverse pla tenmaatschappijen voor dit concert. De stichting Middelburgs Theater - waarin vorig jaar het Middelburgs Dilettantentoneel, het Kuiper- spoorttheater en de Openluchtspelers zijn opgegaan - wil het speelseizoen 1978-1979 met vier eigen produkties komen. Daarnaast heeft men in het programma met voorstellingen in De Schouwburg en Kuiperspoort tot nu toe vijf inköop-voorstellingen opge nomen; de opzet is dat die nog met vierstuks worden uitgebreid. Ook wil de stichting het komende seizoen vier kindervoorstellingen uitbrengen. Voor de eigen produkties heeft de stichting Middelburgs Theater onder meer het oog laten vallen op "De laatste der verstandigen" van Peter Handke: een eigentijds - uit 1975 date rend - spel. dat in Nederland twee keer eerder is opgevoerd Regisseur J. Ja- cobsen spreekt van een 'bijzonder moeilijk te spelen stuk. waarvoor we veel voorbereiding nodig hebben" Vandaar, dat er nu al wordt voorbereid vooreen serie van vijf voorstellingen in februari en maart in het Kuiper- spoorttheater. terwyl men aanvanke lijk in het najaar met deze produktie had willen komen De eigen inbreng in het najaar wil de stichting Middelburgs Theater nu la ten bestaan uit de opvoering van de komedie "Met mes en vork" van Allan Ayckbourn onder regie van J Ju lianus. in de Schouwburg. De derde ei gen produktie geldt "Het bezoek van een oude dame", van F Dürematt. eind maart volgend jaar Tenslotte denkt men tn j uni-juli volgend jaar aan een nog nader te zoeken openlucht voorstelling By de inkoop-voorstellingen valt on der meer op. dat begin november het Londense gezelschap "Lumière and Son Theatre Company Limited" uit Londen naar Middelburg komt voor een Engelstalige opvoering van het spel: "Night Fall" van David Gale Jacques Jacobsen vindt, dat de stich ting Middelburgs Theater vorig jaar een "zeer matig" seizoen achter de rug heeft ..Er is intussen gesleuteld aan de organisatie, er zijn meer duidelijkhe den gekomen over de taken van ver schillende mensen en dat maakt, dat we ons beter dan vorig jaar kunnen "inwerken" op een nieuw seizoen. We zijn nog wel op zoek naar goede regis seurs, naar meer spelers, naar mensen met technische hobby's voor het licht, de decors, de aankleding aldus Ja cobsen Programma Het - voorlopige - programma van de stichting Middelburgs Theater voor het seizoen 1978 - 1979 ziet er zó uit Kuiperspoort: 14 oktober Kindervoorstelling "Clowns Strip,Zipper" -Amsterdam, aanvang 14 00 en 16.00 uur. 25 november Toneelgroep Toetss teen' uit Amsterdam speelt "Territo rium" van Ger Beukenkamp 20 00 uur 28 oktober Toneelgroep "Vrij Spel uit Amsterdam speelt "A taste of honey" onder regie van Gelijn Molier 20 00 4 november "Lumière son Theatre Company Limited" uit Londen speelt "Night Fall" van David Gale onder re gie van Hilary Westlake 20 00 uur. 18 november Toneelgroep 'Arno' uit Den Bosch speelt 'Adam X" van Svb- ren Polet 20.00 uur 25 november Kindervoorstelling dooi poppentheater "Parcifal" uit Middel burg. aanvang 14.00 en 16.00 uur 9 december Toneelgroep "De Cirkel" uit Telerlngen speelt twee eenacters: 'De Kamer van Harold Pinter en "Vertel me iets nieuws over de regen wormen" van Yvonne Keuls, aanvang 20 00 uur 13 januari Kindervoorstelling door poppentheater Hildebrandt uit Maarssenbroek met 'Kabouter zon der baard aanvang 14.00 en 16 00 uur 10 17. 24 februari en 3 en 10 maart: Stichting Middelburgs Theater speelt De laatste der verstandigen" van Pe ter Handke onder regie van Jacques Jacobsen aanvang 20 00 uur 7 april Volksdansgroep 'Vrarye' uit Vlissingen met een geheel nieuw prog ramma Aanvang 20.00 uur 7 april Kindervoorstelling "Deurtje open deurtje dicht", aanvang 14 00 en 16.00 uur Schouwburg: 24 november Stichting Middelburgs Theater speelt. "Met mes en vork" van Allan Ayckbourn onder regie van Jo Julianus aanvang 20 00 uur 1 december Zie 24 november 30 maart Stichting Middelburgs Thea ter speelt "Het bezoek van een oude dame van Friedrich Dürematt 31 maart Zie 30 maart. U',' Het cabaret „Transparanttreedt vrijdagavond op in de Middelburgse Schouwburg De voorstelling gaat in een samenwerkingsverband van de stichting cultuurspreiding Zeeland en de achtentwintigste Nederlands-Bel gische algemene conferentie der Nederlandse Letteren. Transparant bestaat uit Magali Uytterhaegen en Walter Streumer en Dirk Joris ipianoi De voor stelling in de Schouwburg begint om 20 uur. Ook vrijdag avond - in het Vlis- singse Vestzaktheater: een optreden van de Engelse folkzanger Nic Jones. Organisatie: de Vlissingse samen werkende culturele instellingen, tijd: 20.30 uur Jones behoort tot de hoogst gewaardeerde .revival zan gers" Hij kwam via de rock and roll bij de folk terecht. Hij vormt met To ny Ross en Pete en Chris Coe een van de nleuweste folk-supergroepen Nic Jones treedt op met een programma van arrangementen van traditionele liecües. Zaterdagavond is in het Zuidlandt- heater in Temeuzen een van de hoog tepunten uit het Zeeuwse culturele seizoen te beluisteren. De beroemde sopraan Elly Ameling treedt er met piano-begeleider Dalton Baldwin op in een Schubert-recital, een herden king van het honderdvijftigste sterf jaar van de componist. Het recital begint om 20 uur Zondag 8 oktober speelt het en semble Syntagma --der leiding van Kees Otten tijdens een koffieconcert in de hervormde kerk van Kloosterzande. Op het prog ramma staan een bloemlezing van oude muziek uit. de twaalfde en der tiende eeuw. „Renaissance in mei" met werken van Fransesco Landini en anonieme Italiaanse trecento- componisten. muziek van Guillaume Dufay onder de titel „Herfsttij der middeleeuwen" en anonieme Ne derlandse drink- en liefdesliederen uit een zestiende eeuws manuscript te Londen. „Syntagma Muslcum is gespecialiseerd in het tot klinken brengen van muziek uit de midde leeuwen op originele instrumenten Organisatie van het koffieconcert: Uit. tyd: 12 uur In Middelburg zaterdagavond een ander muzikaal gebeuren het eerste van een serie van vijf componis tenportretten, die Jeugd en Muziek Zeeland dit seizoen organiseert Het is gewijd aan de Amerikaanse „avant-garde romanticus" George Crumb Het Londense ensemble ..Dreamtiger" speelt een aantal van zijn werken Daartoe hoort onset meer de Europese première van Dreamm Sequence, voor viool, cello, piano, slagwerk en drie wijnglasbe- spelers (1974). Op het programma verder onder meer Four Nocturnes (1964) en Vox Balaenae for three masked players (1971). De komende week zijn vijf Alms in het Zeeuwse culturele pakket opge nomen. Vrijdagavond in de Zierikzeese Concertzaal ,J pugni in Tasca" van M. Bellochio: zaterdag in „De Villa" in Goes „Padre Padrone van P. en V Taviani (20.30 uur); woensdag 11 oktober draait in het Middelburgse City-theater Cet obs- cur projet du désir" van Bunuel. een film, waarin het meer gaat om het bezit, om iemand te hebben inplaats van iemand te houden i20 uur) in „De Spiegel" van A Tarkowski draait woensdagavond 120.30 uur) in De Zwaan te Souburg en vrydag 13 oktober in het Kuiperspoorttheater in Middelburg (23 uur). Vervallen is op vrijdag 13 oktober het optreden van de Engelse folk zanger Michael Moore in de soos te Breskens. Het zal op een nader te bepalen datum worden ingehaald. Zaterdagmiddag om 3 uur geeft Bal- dirck Deerenberg iblokfluiteni een concert in het kader van de Mu seumserie van Jeugd en Muziek in het Goese museum. Op zyn prog ramma staan werken van Jacob van Eyck. Telemann. Bank. Louis An- driessen en Rob du Bois, muziek uit vier eeuwen derhalve. Deerenberg - in 19-6 geboren studeerde bij Frans Bruggen, was hoofdleraar blokfluit aan het conservatorium in Gronin gen en is sinds 1974 hoofdleraar aan het Koninklijk Vlaams Conservato rium in Gent Hij is leider van het barokensemble Fxori Musicali uit Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 15