'Extra aandacht voor vrouw bij arbeidsmarktonderzoek' PvdA: MEER BOUWEN IN DE SOCIALE SECTOR Steeds groter beroep op gezondheidsvoorzieningen MINIMUMLOON WORDT NOG VAAK ONTDOKEN Marokkaan in beroep voorraad van state STUURGROEP IN VOORSTEL NATIONAAL PROGRAMMA: PZCA 1 Kinderen vragen ministers dieren beter te beschermen Alternatief programma: 5000 woningen méér Vooral in kleine ondernemingen ZWAARDERE BELASTING VERZEKERINGSPAKKET Weieens 'n leeuw in uw zijspiegel gezien? DONDERDAG 5 OKTOBER 1978 binnen-buitenland 13 10 DEN HAAG (ANP) - Er moet onderzoek komen naar de relatief ongustige postitie van de vrouw op de arbeidsmarkt. Dit bepleit een speciale stuurgroep onder leiding van drs. H. ter Heide in een voorstel voor een nationaal programma voor arbeidsmarktonderzoek. De stuurgroep is in 1974 ingesteld door de minister van wetenschapsbeleid. Het programma is aangeboden aan de huidige minister van wetenschapsbeleid Peijnenburg. De betrekkelijk ongunstige arbeids marktpositie van de vrouw komt tot ui ting in bijv. de lage participatiegraad, de relatief hoge werkloosheid en het ho ge ziekteverzuim van vrouwen, en de jconcentratie van vrouwen in sectoren ,en beroepen waar veel minder aantrek- „Nederlanders betaalden 40 a 50 miljoen gulden te veel voor frites" DEN HAAG - De consument in Ne derland heeft het afgelopen jaar veertig tot vijftig miljoen gulden teveel betaald voor patates frites. Dat ls aanmerkelijk meer dan de vijf a tien miljoen, die minister Van Aar- denne woensdagmorgen noemde ty- dens het vragenuurtje in de tweede kamer De hogere berekening komt van het tweede-kamerlid voor de PvdA Kees Kolthoff die de minister vroeg waarom hij pas een jaar na het1 dalen van de aardappelprijzen met een prijsbeschikking kwam. Daarin 'is de prijs van een zakje frites ge bracht van ruim één gulden op tach tig cent Kolthoff rekende de minis ter voor. dat ruim vier miljoen Ne derlandse gezinnen, die volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) per jaar gemiddeld 43 zakjes frites eten. één jaar lang twintig tot 25 cent per zak teveel hebben be taald Dat komt neer op een totaal bedrag van veertig tot vijftig miljoen gulden. klljke banen zijn. Een belangrijke vraag, die zou moeten worden onderzocht is welke mogelijkheden er bestaan om de vrouw betere kansen te geven en welke problemen het streven in deze richting in een miftder gunstige arbeidsmarktsi tuatie met zich meebrengt. Er ls al een voorstudie verricht en in het nationaal programma voor arbeidsmarkton derzoek zal hierop moeten worden voortgebouwd. Andere onderwerpen, die in het natio naal programma een plaats moeten hebben, zijn o.m arbeidstijdverkorting en herverdeling van arbeid (het Neder lands Economisch Instituut is al be gonnen met een studie van de mogelijk heden van arbeidstijdverkorting), de gevolgen van langdurig niet werken voor de betrokkenen en hun omgeving, de problematiek van oudere werkne mers, de beloningsstructuur en de ar beidsmarktverhoudingen en de pro blematische arbeidsmarktsituatie van kwetsbare groepen, waartoe behalve de vrouwen ook de gehandicapten, be paalde etuische groepen, jongeren zon der voortgezette opleiding en ouderen worden gerekend De werkloosheid wordt in onevenredig sterke mate op hen afgewenteld en hun kansen om aantrekkelijke banen te vin den en te behouden zijn over het alge meen aanzienlijk kleiner dan die van andere groepen. De minister heeft nu de SER en de Raad van Advies voor het. Wetenschapsbeleid gevraagd hem te adviseren over het voorstel van de stuurgroep. De stuurgroep hoopt dat door uitvoe ring van het door haar voorgestelde programma in hoofdlijnen het weten- schappenlijk inzicht in de processen op de arbeidsmarkt en de onderlinge sa menhang van de diverse arbeids- markttheorieên worden verbeterd.Een IndustriebondenN VV en NKV: in 2 jaar 35-urige werkweek UTRECHT (ANP) - Verdeling van de beschikbare werkgelegenheid door ar beidstijdverkorting zal een belangrijk onderdeel moeten worden van de ar beidsplaatsenovereenkomsten die de Industriebonden NW en NKV voor 179 met de werkgevers willen afslni- n. Uitgangspunten daarbij zijn ver kortingen van de arbeidstijd per week lot tenminste 35 uur binnen twee jaar, invoering van vijfploegendiensten en tiet opstellen van een werkgelegen heidsplan door de werkgever. De achterban van de bonden moet nog I over deze uitgangspunten beslissen. De industriebond NVV vergadert eerst vol- gende week nog met zijn bondsraad en tmenlijk houden de twee bonden in Ie week van 20-27 oktober ledenverga- igen in het land ter voorbereiding (an de komende cao-onderhandelingen. De leden krijgen ook opnieuw het voor stel voorgelegd, een eigen bijdrage te le veren als duidelijk aantoonbaar is dat 3e arbeidstijdverkortende maatregelen de werkgelegenheid positief zullen beïnvloeden 9,- PvöA-fractievoorzitter Joop den Uyl en tandt het plan van de industriebond UW van de vrije vrijdagmiddag geen goede methode om tot verkorting van le arbeidstijd te komen. In plaats daar van zou je de werkdag kunnen verkor ten tot zeven uur en op de lnagere ter mijn zelfs tot zes en vijf uur Den Uyl zei dit woensdagochtend in het VARA-radioprogramma 'In de roode cirkel' Volgens de oppositieleider heeft een kortere werkdag veel aantrekkelij ke kanten. De werkloosheid wordt er door opgelost, omdat meer mensen aan het werk kunnen. Bovendien heeft zijn rm P'an aantrekkelijke kanten voor de rol verdeling tussen man en vrouw. Zij krij- [gendan meer kansen om allebei te gaan werken en het huishouden metz'n twee- én te doen. .Kamer gaat akkoord met nieuwe opzet ,4 ondernemingsraden >«DEN HAAG - Met alleen SGP en GPV ®|als tegenstemmers heeftde tweede ka- Imer woensdag in tweede lezing de wet op de ondernemingsraden aangeno men. De tweede lezing was nodig we gens het groot aantal wijzigingen dat ;de kamer tijdens het debat aanbracht. CDA-w'ogrdvoerder Van Zeil vond het ^ontwerp in zijn huidige vorm een be langrijke versteviging van de rechts- positie van de ondernemingsraad ln- houden. De eigen verantwoordelijkheid van werkgever en werknemer wordt erin benadrukt, zei hij. De WD'er Keja her innerde aan de lange wordingsgeschie- denis van het wetsontwerp, Voor zijn Partij was dat in eerste instantie te pola riserend. Nu wordt de onderlinge sa menwerking erin benadrukt, meende Keja Ook de PvdA stemde voor. woordvoer- ;inltler poppe zag toch vooruitgang in ver gelijk met de bestaande wet Zijn fractie meent, dat het oorspronkelijke ontwerp zoals dat tijdens het kabinet Den Uyl op tofel kw,atn aanzienlijk is afgezwakt. Over het contact tussen ondernemings raad en personeel is vrijwel niets gere geld Ook over de regelingen omtrent openbaarheid en geheimhouding van Ondernemingsraad vergaderingen was hij niet te spreken. De ondernemer kan t«e gekozen leden voorts nog steeds ■dwingen te overleggen over onderwer- j^frPen waarover ze eerst onderling hadden •willen praten, meende Poppe. van de redenen voor de instelling van de stuurgroep was indertijd de con statering dat in Nederland weliswaar relatief veel arbeidsmarktonderzoek werd verricht, doch dat dit versnip perd gebeurde met aandacht voor deel gebieden terwijl opvallende lacunes bleven bestaan. Spanje levert kaper van KLM-toestel nog dit jaar uit i Van onze correspondent) MADRID - Paul Gokkel, de Groningse student, die op 8 augustus een lijntoes- tel van de KLM boven Frankrijk kaap te, zal nog dit jaar door de Spaanse au toriteiten worden uitgeleverd aan Ne derland. Vlak na de mislukte kaping, waardoor het toestel in Barcelona landde, heeft Nederland om uitlevering gevraagd, maar om Spaanse bureaucratische re denen wordt Paul Gokkel voorlopig nog vastgehouden. De reden dat de Groningse student in een militaire gevangenis in Barcelona zit is dat hij Spanje is binnengekomen met een soort zaklamp, waaruit men twee lichtsignalen kan afvuren als waarschuwing. Deze zaklamp, die waar schijnlijk eigen fabrikaat is. treedt in werking door het trekken aan een koordje, waarna een kleine ontploffing volgt, die de lichtsignalen wegslingert. De Spaanse autoriteiten beschouwden deze zaklamp als een terroristisch wa pen. waarbij expiosieven aan te pas kwamen DEN HAAG-Leerlingen van scholen uit Noord-Holland overhandigen de ministers Ginjaar tl) en De Ruiter een ventre over dierenmishandeling DEN HAAG - Een delegatie van acht kinderen uit de 5e en 6e klas van een Alkmaarse school hebben een beroep gedaan op zes ministers de 'schaamteloze behandeling van dieren in industrie en wetenschap uit ons be schavingspatroon te elimineren'. Zij deden dit namens duizenden kinderen in het land. Woensdagochtend hebben zij de ministers De Ruiter van justitie en Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne een petitie en werkstukken aangeboden. Dat gebeurde in het ministerie van justitie. De bewindslieden kregen het verzoek de werkstukken die handelden over dieren, ook him miieea's te laten lezen. Initiatiefhemer J. A. prins, hoofd van een school In Al kmaar. zei namens 127 leerkrachten uit Alkmaar, dat uit het land land duizenden werkstukken naar Alkmaar wa ren gezonden Daaruit is een keuze gemaakt voor de mi nisters De belangengroep 'Rechten voor al wat leeft' sprong financieel bij Minister De Ruiter zei tot de kinderen dat hun werkstuk ken een stimulans zullen zijn voor hem en zijn collega's. De bewindsman vertelde de kinderen dat de komende wet op de dierproeven tegemoet zal komen aan de verlangens van de kinderen. DIJON - Een apotheker in het Franse Dijon 'schilderde' met oude pillen dit fraaie portret van de Franse president Valery Giscard d'Estaing den haag - De PvdA wil dat er volgend jaar 113.000 huizen worden gebouwd. Dat is ruim 5000 meer dan het bouwprogramma van het kabinet-Van Agt aangeeft. De socialisten vinden dat daarbij dc nadruk moet gelegd op de bouw van huizen in de sociale sector (woningwetwoningen en premiewo ningen). In het alternatieve woning bouwprogramma dat PvdA gistermid dag bekendmaakte staan voor 1979 27.000 woningwetwoningen en 46.000 premiekoopwoningen. Het kabinet- Van Agt heeft 21.500 woningwetwonin gen en 39.300 premiekoopwoningen ge programmeerd. De socialisten willen de bouw in de vrije sector terugdringen. Het kabinet-Van Agt gaat volgend jaar uit van 30.000 hui zen in deze sector, terwijl de PvdA 23.000 voldoende vindt. De PvdA noemt het onaanvaardbaar dat mensen die op de sociale woningbouw zijn aangewezen nu als eerste het slachtoffer worden van de bezuinigingen. Het kabinet-Van Agt zegt dat er mo menteel voldoende huurhuizen zijn en stimuleert de bouw in die sector derhal- DEN HAAG (ANP)-Met name in kleine ondernemingen komt het nogal eens voor dat de werknemers niet aan het minimumloon komen. Dit blijkt uit het resultaat van een onderzoek van de Loontechnische Dienst iLTD) naar de naleving van de wet minimumloon in het jaar 1977. Minister Albeda van sociale zaken bood -het verslag van de LTD woensdag aan de tweede kamer aan naar aanleiding van mondelinge vragen van het PvdA- kamerlid Van der Doef. In 1977 zijn in totaal 10.902 ondernemingen bezocht met in totaal 146.885 werknemers In de kleinere ondernemingen werd in 1977 1.66 procent van de in het onderzoek be trokken werknemers onderbetaald. Gemiddeld ontvingen z\j lö!2 procent minder dan het mimmum<jeugd)loon waar ze recht op hadden. Eenloon gelijk aan het minimumloon ontving 15,2 pro cent van de werknemers. Wat de be drijfssectoren betreft geven over 1977 de sector landbouw en visserij, de sector handel, horeca en reparatiebedrijven en de sector overige diensten een ver houdingsgewijs ongunstig beeld te zien Uitgaande van de onderzoeken in de kleinere bedrijven en na toepassing van de noodzakelijke herweging van de resultaten van het onderzoek over 1976 moet een toeneming van de onderbeta ling worden geconstateerd van 1,5 pro cent in 1976 tot 1,66 procent in 1977. Het aandeel van de werknemers op mini mumloonniveau is toegenomen van 13,1 tot 15,2 procent, aldus het LTD- verslag. Minister Albeda beloofde de kamer bijzondere aandacht tc zullen besteden aan de controle op de nale ving van de wet minimumloon. ve met. Met het opvoeren van de bouwprogramma's voor koopwoningen in de prijsklasse van rond de f200.000 hoopt de regering te bewerkstelligen dat veel mensen, die nu in een huurhuis zitten, naar een koopwoning vertrek ken. De PvdA gelooft niet in de resulta ten van deze doorstromingsfilosofie De socialisten vrezen dat het dan nog tientallen jaren zal duren eer de vele woningzoekenden aan een huis kunnen worden geholpen. In totaal zullen vol gens het PvdA-programma tot en met 1981 17.500 huizen meer moeten worden gebouwd dan het kabinet-Van Agt wil. De Partij van de Arbeid is tegen het verhogen van de overdrachtsbelasting van 5 naar 6 procent, omdat de eigen- woningbezitter bij een laag inkomen hierdoor wordt gedupeerd. De socialis ten voelen meer voor het verhogen van het huurwaardeforfait, dat is het be drag dat de eigen-woningbezitter bij zijn inkomen moet optellen bij dc aan gifte van de inkomstenbelasting. In vesteringen In het uitgebrachte programma ,,Voor hetzelfde geld beter" zegt de PvdA dat het bouwprogramma ongeveer 28 mil jard gulden aan investeringen vergt. Het programma van het kabinetrVan Agt komt op een zelfde bedrag uiL Het grote verschil is dat in het PvdA-prog ramma een veel grotere geldstroom naar de sociale woningbouw gaat en een veel geringer bedrag naar de bouw van vrije sector-woningen. De socialisten dringen aan op de invoering van een rijksgoedkeuring voor de bouw van vrije sector-woningen om zodoende te reali seren dat de genoemde bouwaantallen daadwerkelijk worden gehaaid Tot en met 1981 komt de PvdA tot 35.000 hui zen meer in de sociale sector en 18.000 woningen minder in de vrije sector. Om de verwezenlijking van het rege ringsprogramma en de aanvulling erop dooi- het PvdA-program te vergemak kelijken. stellen de socialisten voor om de objectsubsidies op woningwetwo ningen te verhogen zodat de gemiddel de huur per jaar met 400 gulden daalt. Op die manier kunnen meer mensen de ze woningen betrekken zonder aan spraak te hoeven doen op individuele huursubsidie. Tevens wordt voorge steld om de bouw van woningen ook op dure grond, vooral in het westen van het land, te vergemakkelijken door de over heidssubsidies te verhogen. Deze subsi dieverhogingen zouden volgens de PvdA gedekt kunnen worden door de verhoging van het huurwaardeforfait. Tijdens de presentatie van het alter natieve PvcLA-bouwprogramma zei een van de opstellers van het program, de oud-staatssecretaris van volkshuis vesting Marcel van Dam, dat de rege ring in de bouwbegroting voor de ko mende jaren nog steeds uitgaat van een jaarlijkse huurverhoging van 7 pro cent. Gezien de kostenstijgingen in de bouw zou voor komend jaar een huurverhoging van 5 procent toe reikend zijn. Van Dam: ..Aanpassing van het jaarlijkse huurverhogingsper centage van 7 naar 5 procent levert een tekort van 200 miljoen gulden op. De meerjarenramingen van de regering zullen derhalve zo snel mogelijk moe ten worden aangepast". De samenstellers van het alternatieve PvdA-bouwprogramma. Marcel van Dam en Hans Kombrink, zeggen aan het slot van hun 80 pagina's tellend programma: „Het kan geen kwestie van geld zijn om onze voorstellen af te wij zen Waar het uitsluitend op aan komt is .of de politieke wil aanwezig is om een aantal mensen, die gezien hun inko menspositie toch al bevoorrecht zijn, enkele jaren te laten wachten op het bouwen van die mooie bungalow, ten behoeve van hen die nog op hun eerste behoorlijke woning zitten te wachten". RAPPORT: BIJ TERUGKEER MOGELIJK PROBLEMEN DEN HAAG (ANP) - De afdeling rechtspraak van de Raad van State zal zich op donderdag 12 oktober uitspre ken over de vragen die gerezen zijn over het al dan niet verlenen van een verblijfsvergunning aan de in Den Haag wonende Marokkaan A. M. S. en daarmee ook over de zaak van de il legaal in Nederland verblijvende zgn. Kerkmarokkanen in het algemeen. Voortzetting van de zaak S. diende woensdagochtend en - middag voor de afdeling rechtspraak van de Raad van State De Marokkaan had beroep aan getekend tegen de beslissing van staatssecretaris Haars van justitie waarbij zijn verzoek om herziening van de weigering van een verblijfsvergun ning werd afgewezen. Vragen die door de raadlieden van S.. die overigens zelf niet op de zitting aanwezig was. werden opgeworpen betroffen o m. het pro bleem of ernueigenlijk nog wel sprake is van een geschil (wat nodig ls voor be handeling door de afdeling rechtspraak) en of de staatssecretaris wel voldoende zorgvuldigheid in acht heeft genomen bij het nemen van de beslissing. De Amsterdamse journalist M. Tho massen. die in Marokko onderzoek heeft gedaan naar de eventuele pro blemen die uit Nederland uitgewezen Marokkanen na terugkeer in hun land zouden krijgen, werd woensdag doorde afdeling gehoord. Uit zijn verslag van een gesprek met een functionaris van het ministerie van jus titie ln Rabat bleek dat het niet uitge sloten is dat teruggekeerde Marokka nen te maken krijgen met inname van hun poaspoorten mishandeling door de politie. Volgens Thomassen had deze heer Bahaijoub toegegeven dat er in Marokko door de politie gemarteld wordt, maar dat dat officieel verboden is. Dergelijke praktijken zouden vooral op het platteland voorkomen. De suggestie van staatsraad van Rijc- kevorsel het beroep in te trekken en een nieuwe aanvraag voor een verblijfsver gunning in te dienen - waarbij dan ook over de nieuwe feiten geoordeeld zou kunnen worden - achtte mr van Benne- kom, advocaat van S. te riskant voor zyn cliënt. Volgens hem is namelijk niet duidelijk of de indiening van een nieuw verzoek ook een voor uitwijzing schorsende werking heeft. n> tVan onze redactie economie) DEN HAAG - Steeds meer zal in de ko mendejaren een beroep worden gedaan op de gezondheidsvoorzieningen. Niet alleen zullen we met elkaar meer medi cijnen gaan gebruiken, maar ook zullen de hogere kosten die moeten worden uitgegeven voor de gezondheidszorg een gevolgzi jn van een betere kwaliteit van die zorg. Dit blijkt uit de omvangrijke meerja- renberamingen voor onze sociale ver zekeringen zoals die door het minis terie van sociale zaken zijn gepu bliceerd. Een druk op het totale verze keringspakket wordt ook gelegd door de toenemende groei van het aantal uitkeringsgerechtigden en door de in komensverbetering van werknemers en van de werkenden in de gezond heidszorg. In overeenstemming met de groeiende inkomens zullen hogere be dragen uitgekeerd moeten worden in dien men een beroep moet doen op een van onze vele sociale verzekeringen. W 10 Een van de grootste groepen die ge bruik maakt van ons sociale zeker heidsstelsel is de wao'cr. Sinds 1976 is er sprake van een itabilisatie van het aantal toekenningen van een wao-uit- kering van ongeveer 70.000 per jaar. Omdat het aantal beéindigingen toe neemt door het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd zal volgens de verwachtingen van het ministerie het aantal uitkeringsgerechtigden geleide lijk aan minder worden. Op voorwaarde echter dat het aantal toekenningen niet opnieuw een stijging zal gaan vertonen en de gemiddelde uitkeringsduur con stant blijft. Uit overzichten die nu over de wao zijn gepubliceerd blijkt dat de leeftijdsgroep 35- tot 55-jarigen een stijging vertoont Doch daarnaast neemt de groep 55- tot 65-jarigen de laatste jaren al af. Opmer kelijk is dat bij de jeugdigen tot 25 jaar het vooral de vrouwen zijn die een be roep moeten doen op de wao. Wat de verschillende vormen van werkloos heidsuitkeringen betreft wordt uit over zichten duidelijk dat vooral na 1974 de werkloosheid met sprongen is toege nomen Ook blijkt uit het cijfermate riaal dat de langdurige werkloosheid sinds 1974 tot en met nu bijna is verdub beld In 1978 zullen de uitgaven van alle so ciale verzekeringen bij elkaar waar schijnlijk 500 miljoen gulden hoger zijn dan in september vorig jaar was ge raamd. Als gevolg van de lagere kosten van verstrekkingen en verpleging zullen de uitgaven van de ziektekostenverze- keringertongeveer 280 miijoen lagerzijn dan was geraamd Dit is volgens het mi nisterie het gevolg van de maatregelen voortvloeiend uit het algemeen gezond- heidszorgbeleid die in het kader van de ombuigingsoperatie effect, sorteren Als de voorgenomen beleidsombuiging uit Bestek '81 zullen worden uitge voerd. zullen de premies die zowel door de werkgevers als door de werknemers opgebracht moeten worden, om onze sociale zekerheid op peil te houden, vrijwel niet behoeven te stijgen. Beleef 't nog dit weekend in het Safaripark Beekse Bergen,tussen 'Tilburg en II tl varenbeek. Ruim 40 hektare groot en bevolkt door zo'n 600 wilde dieren: jachtlui paarden, neushoorns, leeuwen, giraffen en nog veel meer! U doorkruist hun domein in uw eigen auto, of per safaribus. Een avontuurlijk dagje Afrika in eigen land! Ook als XS dagtocht tel 013-320032 beek/e bergen Het Safaripark i£ het hele jaar open.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 13