Kerkenconferentie '78-'80 gaat in Zeeland 6 oktober van start 'Kerk en vrije tijd' centraal op dag gereformeerde vrouwen Directeur van 'De Werfkampen' opende eerste deel nieuwbouw Paardenfokker René de Milliano - 90 jaar - kreeg grote hulde PZC/p Warmbloed- fokdag Axel Behandeling beroep tegen toelating raadsleden Borsele voor Raad van State Diefstal kratten voor heroïne 'GROTE VERDIENSTEN VOOR HET TREKPAARD' HUIDIGE ONTSPANNINGSRUIMTE WORDT INGERICHT ALS ZAAL VOOR DAGRECREATIE VAN PATIËNTEN Schilder exploiteerde bedrijf zonder vergunning: boete 500 ZIERIKZEE - ..In zijn vrije tijd kom je de mens tegen, die weg vlucht van situaties die hij niet meer aan kan. In zijn vrije tijd schermt de mens zich af van de verwarring en problemen. In zijn eigen geprivatiseerde wereldje staat de mens alleen nog open voor de dingen die niet bedreigend zijn. Deze ontwikkeling kan voor de kerk een uitdaging vormen ontmoetingsplaats te worden voor de mensen om gezamenlijk te spelen en te vieren". Met als conclusie de overweging "de kerk als oefenplaats voor de mens die zich veilig wil voelen en vrij wil worden tot de dienst aan elkaar", besloot de gereformeerde predikant W. van der Kooy te Lochem een inleiding over het onderwerp "Kerk en vrije tijd". Dit onderwerp was het thema van een door bijna vierhonderd bezoeksters uit geheel Zeeland bijgewoonde ontmoetingsdag van de Zeeuwse gereformeerde vrouwenverenigingen. 'UITDAGING VOOR DE KERK' Mevrouw A Hoogerwerf-de Ronde uit Vlissingen. presidente van het provin ciaal bestuur van de gereformeerde vrouwenbond in Zeeland, verwelkomde in de vrfj wel tot de laatste plaats bezette gereformeerde kerk te Zierikzee als ver tegenwoordiger van het gemeentebe stuur wethouder W. den Boer en dames van vrouwenorganisaties als de NCVB, de CPB. Hervormde Vrouwengroepen. Christelijk Geref. Vrouwengroepen en AXEL - Zaterdag' wordt op het con- courstcrrcin in Axel een fokdag gehou den voor paarden die zijn ingeschreven in het warmbloed paardenstamboek Nederland. De inschrijving voor dit evenement, dat onder auspiciën van de fokkersvereniging Zeeuwsch-Vlaande- ren wordt gehouden, staat open voor alle WPN-leden in Zeeland. Bij het slui ten van de inschrijving hadden zich ongeveer zestig deelnemers aange meld. Vanaf zaterdagmorgen 10 uur tot onge veer half één worden de keuringen ge houden voor 1-, 2- en 3-jarige paarden en voor 4- tot en met 7-jarige en paarden van 8 jaar en ouder, gesplitst in stam boekmerries -stermerries. Na de lunchpauze begint om half twee het middagprogramma waarbij een aantal bijzondere nummers zijn opge nomen. om meer publiek te trekken. Er is een rubriek 'bestgaand rijpaard' waarbij de paarden in de verschillende gangen, stap. draf en galop, onder het zadel worden gereden. Een jury beoordeelt de prestaties van de deelne mers. De rubriek 'beste prestatiepaard' laar ook een aantal springnummers zien. waarbij vooral de techniek en het ver mogen van het paard worden benoord- eeld Alle klassen starten hierin teza men. zowel B-. L-. M- als Z-combinaties. zodat er met handicap wordt gereden. Het springparkoers wordt gebouwd door de heer Hokke Voorts is er een veiling van goed fok- materiaal waarbij de aangeboden paar den alleen door Zeeuwse WPN-leden kunnen worden aangekocht, met als doel het materiaal van de eigen leden op een hoger niveau te brengen Voor deze veiling zijn onder anderen aangekocht pen 2-jarige Rigolettopdochter uit een Antonio-moeder en een 1-jarige merrie van Pantheon met als vader van de moeder Hurncan. Deze WPK-veiling wordt voor de erste maal in Zeeland ge houden. HEINKENSZAND - Donderdag 5 ok tober houdt de raad van state een hoor zitting naar aanleiding van het beroep dat de Borsele oud-raadsleden I. A. van Royen en H. Fransen bij de kroon heb ben ingesteld tegen de toelating van de heren P. Vollaard. C. H. van Woerkom, J. de Koster en A. AI. Jansen tot de ge meenteraad van Borsele. De oud raadsleden zijn in beroep gegaan bij de kroon nadat gedeputeerde staten van Zeeland een eerder ingesteld beroep hadden afgewezen. Burgemeester drs. G C. G. van den Heuvel deelde de datum waarop het be roepschrift door de raad van state zal worden behandeld dinsdagavond mee tijdens de vergadering vande - door dat beroep nog steeds niet voltallige - Bor- selse gemeenteraad. Het werd een van de korste raadsvergaderingen in de Borselse geschiedenis. Behalve de be handeling van de notulen en de inge komen stukken stonden nog zes punten op de agenda, zoals wijziging van de wethouderswedden, een kleine wijzi ging vand de verordening onreorend- goedbelasting en een voorste] om de minister van onderwys te vragen de be dragen per kleuter en per lokaal voor de openbare kleuterschool in Driewegen te verhogen. Zolang de raad niet compleet is zullen uitsluitend zaken die niet lan ger kunnen wachten op de raadsagenda komen te staan. VLISSINGEN - De 20-jarige P. F. van E. uit Vlissingen heeft dinsdag tijdens verhoor in het politieburau te Vlissin gen bekend de afgelopen 6 weken viermaal kratten met leeg fust te heb ben ontvreemd. De kratten stal hij uit buitendepóts van winkels in Vlissin gen en Souburg. Het geld dat het fust opbracht besteed de Van E. aan de aankoop van heroïne. Van E. werd maandagavond te Oost- Souburg betrapt. Hu had juist een in braak gepleegd, en liep met kratten door het centrum van Souburg. Op grond van het signalement kon de Vlis- singse politie Van E. dinsdagmorgen i aanhouden van het hoofdbestuur van de landelijke bond. Uitgaande van de oude definitie "de kerk is wat van de Heer is" stelde ds Van der Kooy in zijn betoog: ..De kerk had eerst wel wat moeite met de invoering van de vijfdaagse werkweek". De afge lopen eeuw. zo deelde hij mee. nam de gemiddelde vrije tijd van de mensen toe van twintig tot zeventig uren in de week. De predikant onderstreepte dat deson danks vandaag de dag steeds meer klinkt de kreet: ..Ik heb een tijd' ..Het leven gaat alsmaar sneller, de sei- vice wordt minder Tijd is een schaars artikel geworden. Vrije tijd gaat op aan sociale verplichtingen, inkopen doen, relatievorming, ontwarren van spraak verwarringen. televisie kijken, trimmen en actiegroepen. De kwaliteit van het bestaan eist heel wat energie Voor de met de telefoon levende mens is de vrije tijd meer een opgave dan een gave'al dus ds Van der Kooy. Hij signaleerde ook een sterk optredende "privatise ring". „De in zijn vrije tijd vluchtende mens trekt zich terug in beslotenheid omdat hij zich zelf wil zijn en ook eens zelf wil beslissen. Gezamenlijkheid en groepsgebonden held vallen steeds meer weg. Er ontstaat verwarring en onze kerheid" Oefenplaats De predikant benadrukte in dit ver band. dat de kerk voor de vluchtende mens een "oefenplaats" kan worden. Dat is nodig omdat de mens pas echt mens is in de relatie tot'elkaar. En het gaat erom vrij te zijn tot de dienst aan elkaar", aldus besloot ds Van der Kooy. Vragen en gedachten op muurkranten in de kerk droegen bij aan een levendi ge gedachtenwisseling over het thema van deze ontmoetingsdag. De bijeenkomst van de Zeeuwse gere formeerde vrouwenverenigingen stond ook in het teken van onderlinge stimu lans en bemoediging bij het begin van het nieuwe werkseizoen De presidente, mevrouw Hoogerwerf. bracht dit naar voren in haar begroetingswoord. In een inleiding naar aanleiding van Mattheus 5 13 en 38-48 hield zij de dames voor: „Het is soms verrassend eenvoudig om eens wat meer te doen dan het gewone". Organist Rien Balkenende begeleidde de samenzang en verzorgde met de heer J de Vente.dwarsfluit.de muzikale om lijsting van de ontmoetingsdag, die werd besloten met een spel door de ver eniging van Oostkapelle. De leiding van de samenzang had mevrouw M. van Asch-Faas De drukbezette gereformeerde kerk te Zierikzee. tijdens de provinciale dag van de gereformeerde vrouwen. OOSTBURG - Tijdens een korte of ficiële bijeenkomst in hotel 'De Een hoorn' te Oostburg is dinsdag Renè de Milliano uit Oostburg in het zonnetje gezet. De Milliano werd dinsdag 90 jaar. Dat was voor het 'feestcomité' be staande uit burgemeester drs W. L. A. Lockefeer van Aardenburg. IL van de Vijver uit IJzendijke (voorzitter van het streekmuseum) en zoon Oscar de Milliano reden om de 90-jarige te hul digen in verband met zijn vele verdien sten voor en zijn grote bekendheid met de Nederlandse trekpaarden. De huldi ging geschiedde tijdens een bijeen komst voorafgaande aan een koud buf fet onder het oog van familie en beken den. Als eerste spreker trad burgemeester A Schipper van Oostburg op. ..U bent een leven lang druk bezig geweest en bént nu gekomen op de leeftijd van de wel heel sterken. U was een pionier op het gebied van de trekpaarden en wat U deed was zowel op Zeeuws niveau als landelijk van belang", aldus de heer Schipper. Hij sprak de hoop uit dat men nog lang van de adviezen van de heer De Milliano kan genieten Namens de afdeling Zeeland van de Ko ninklijke Vereniging het Nederlandsche Trekpaard sprak de heer A. Brooijmans uit Tholen De heer Brooijmans is te vens voorzitter van de stichting 'Zeeuw- sche dag van het paard'. Hij noemde de heer De Milliano 'een van de meest ge renommeerde leden'. „U verwierf veel vrienden door Uw manier van omgang met de mensen. Het is ons een genoegen dat we U nog regelmatig op paardenda gen kunnen ontmoetenaldus de heer Brooijmans. Namens het Aardenburgse gemeentebestuur, namens de Zeeuws- Vlaamse fokkers en namens de 'paarde- nafdeling' van de COPA (het Europese landbouwschap) sprak de heer Loc kefeer. „Het blijkt dat paardenfokken je oud kan maken. Het trekpaard maakte Zeeland beroemd en de bakermat van die fokkerij lag hier", aldus de heer Loc kefeer. Hij herinnerde eraan dat de heer De Milliano samen met de vorige week 90 geworden Peet Hermie uit Sintr Kruis in dienst is geweest en dat er over die tijd veel anekdotes bestaan. „Ik vertel ze hier niet, want ze zijn te lang", zo meende de heer Lockefeer. die de hoop uitsprak dat de heer De Milliano bij paardengebeurtenissen 'nog vaak langs de lijn mag staan met die wakkere oog jes'. Laatbloeier De jubilaris, die in een open wagen ge trokken door een paard van de heer Si mons uit Hoofdplaat, en gemend door zijn zoon Arnold de Milliano bij 'De Eenhoorn' arriveerde, zei in een dank woord:,,^ ben er wel een beetje trots op dat deze hulde mij ten deel valt. Een laatbloeier die zich nu op zijn best gaat voelen ben ik", aldus de jarige. Namens 'Het Nederlandsche Trekpaard' bood de heer W. Lokhorst een gouden presse- papier aan. voorstellende het embleem van de vereniging. Foto: Burgemeester Schipper van Oostburg feliciteert de heer De Milliano met zijn 90ste verjaardag. ECONOMISCHE POLITIERECHTER RILLAND - Het eerste deel van de uit breiding van het verpleegtehuis voor demente bejaarden 'De Werfkampen' te Rilland is dinsdag gereed gekomen. Het iseen ontspanningsruimte voor het personeel (genaamd 'PauwenhoF), waar men iets kan gebruiken en even kan wegzakken in een luie stoel. Dit eerste deel van de (ver)nieuwbouw van 'De Werfkampen' werd officieel geopend door de verpleegkundig direc teur. F. Riksten. die dit deed door van uit het nieuwe gebouw een gereeds- schapskist naar buiten te dragen. Hij wilde hiermee aantonen, dat de ver bouwing nog slechts aan het begin staat. De huidige ontspanningsruimte van het personeel wordt geheel vernieuwd en ingericht als zaal voor de dagrecreatie van de bewoners. Tevens kunnen de bewoners in die zaal bezoek ontvangen, soos-avonden houden en wordt de zaal gebruikt voor de avonden van de vrjj- willigershulp. Verder wordt er een nieuwe vleugel gebouwd aan de Oost zijde van het gebouw, die moet dienen als gebouw voor de bezigheidstherapie voor heren. De huidige zitruimte wordt gebruikt als therapieruimte voor de dames Als alles naar wens verloopt moet de verbouwing nog dit jaar zijn af gerond. Observatieruimte Overigens zijn er alweer plannen voor nog meer veranderingen in 'De Werf kampen'. De heer Riksten deelde mee. dat er momenteel gesproken wordt over het inrichten van een observatieruimte. De nieuwe bewoners zouden eerst enige tijd op die afdeLing verblijven waar dan bekeken wordt voor welke van de vier afdelingen de nieuwe patiènt geschikt is. Volgens de heer Riksten voorkomt dat overplaatsing van de patiënt, als de ze juist een beetje ingeburgerd is op een bepaalde afdeling. Het inrichten van een observatieruimte zou volgens hem moeten gebeuren door interne verplaat singen. Overigens benadrukte hij. dat plannen voor iets dergelijks nog maar in Verpleegkundig directeur F. Riksten draagt een gereedschapskist naar buiten ter een beginfase verkeren. opening van de eerste fase van de uitbreiding van 'De Werfkampen' WAARVAN F 300 VOORWAARDELIJK MIDDELBURG - „U schiet onder de duiven van degenen, die wel de beno digde papieren bezitten en de moeite hebben genomen daarvoor te stude ren". Economisch politierechter mr. J. van 't Hof kon dinsdagmorgen de han delswijze van de dertigjarige A.J. V. uit Middelburg niet waarderen. Half april betrapte de economische controle dienst V. bij het exploiteren van een schildersbedrijf, terwijl hij niet be schikte over de nodige vergunningen. De Middelburger handelde daarmee in strijd met het vestigingsbesluit Bouwnijverheidsbedrijven. V. exploiteerde het bedrij f samen met de 29-jarige Vlissinger J B.. die al eerder voor een soortgelijke overtreding voor het beklaagdenhekje van de econo misch politierechter had gestaan. De Vlissinger verscheen echter niet op de zitting. Officier van justitie mr. W.G.C Mijnssen vorderde tegen V driehonderd gulden boete De officier wilde de Vlissinger ge straft zien met een boete van vijf honderd gulden. Mr. Van 't Hof echter legde beiden een gelijke straf op: vijf honderd gulden boete, waarvan driehonderd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De economisch politierechter veroor deelde de 44-jarige T A V. uit 's Graven polder tot driehonderd gulden boete. Hiervan is de helft voorwaardelijk met een jaar proeftijd. V. verdiende zijn da gelijks brood in de periode december 1976 tot mei 1978 in de detailhandel Bij BIJEENKOMSTEN IN ZIERIKZEE, MIDDELBURG EN TERNEUZEN EERSTE FASE IN APRIL AFGESLOTEN MET ZEEUWSE KERKENDAG MIDDELBURG - Op drie plaatsen in Zeeland gaat 6 oktober de Kerkencon ferentie 78-80 van start. Onder het the ma 'Hoop doet leven' wordt een drietal bijeenkomsten gehouden als officiële opening van de kerkenconferentie, die in Zeeland wordt gehouden onder auspiciën van de Raad van Kerken. De bijeenkomsten worden gehouden in de gereformeerde kerk te Zierikzee voor Schouwen-Duiveland, in de Thomas kapel te Middelburg voor Midden-Zee land en in de Goede Herderkerk in Ter- neuzen voor Zeeuwsch-Vlaanderen en beginnen om half acht. De bijeenkomst in Zierikzee wordt ingeleid door ds, J. Mak. lid van de Nederlandse sectie oecumenische actie van de Raad van Kerken namens de gereformeerde ker ken in Nederland), die in Zierikzee door ds. L. de Liefde te Vlissingen. vice- voorzitter van de generale synode der Nederlandse hervormde kerk. en die in Terneuzen door bisschop mgr. H. Ernst van Breda. Een lid van de provinciale werkgroep zal een toelichting geven, terwijl er ook informatiemateriaal verkrijgbaar zai zijn en er gelegenheid is tot ontmoeting met anderen. Een vie ring sluit de avond af. Thema's als 'Hoop doet leven en 'Re kenschap geven van onze hoop'lopen als een rode draad door deze tweede Kerkenconferentie 78-80 De naam Ker kenconferentie duidt misschien op lang en zwaarwichtig vergaderen, maar is dat niet. zegt Fred Bergwerff. van de provinciale stuurgroep Kerkencon ferentie. 'We hopen met deze thema s de mensen aan de basis te interesseren voor een aantal thema's en ze te betrek ken bij allerlei problemen die Je rond die thema s kunt aandragen. Onderwerpen als hoop en nieuwe levensstijl (ik zou zelf 'Messiaanse levensstijl' beter vindeni hebben een heel breed begrip. Vanuit die situatie kun je praten over inko mensverdeling. over milieuproblemen vredesvraagstukken, leefvormen Ik kan me voorstellen dat ook mensen die op het breukvlak van de kerk leven zich hierdoor aangetrokken zullen voelen. Hoe de kerkenconferentie 78-80 zal ver lopen. weet ik niet Het is in eerste in stantie een zaak van de plaatselijke kerken en groepen zelf Wij trekken niet de provincie in om lezingen te gaan houden of zo. het gaat er om dat er aan de basis iets gebeurt. Er zijn uitnodigin gen uitgegaan naar zo'n 900 groepen, verenigingen enzovoorts met de vraag of ze willen meedoen. Natuurlykzijnook alle kerken benaderd' Theologie van de hoop Centraal staat in deze Kerkenconferen tie. zoals geze«ri. de Theologie van de hoop. Bergwerff: "Die theologie van de hoopleeft heel sterk onder de mensen. We hebben maar te kijken naar wat ei rond Taizé gebeurt, we hebben het jon- gerenconcilie in Brreda gehad, in de- e.emhee 1977 waarbij bleek dat dit enorm aan slaat. Het zal interessant zijn te zien «al er plaatselijk leeft. Want daarmee staat en valt het welsla gen van de kerkenconferentie. We ho pen de ervaringen die aan het grond vlak worden opgedaan te kunnen bun delen. Je kunt bepaalde zaken op het spoor komen die sterk aan de basis blijken te leven'. De Kerkenconferentie 78-80 is. zoals de naam al doet vermoeden, een zaak van heel lange adem. Men verwacht er tot in 1980 of zelfs nog daarna mee te kunnen doorgaan. De eerste fase. die van de dis cussie in allerlei groepen in de plaatse lijke sfeer, zal in april 1979 worden afge sloten. Waaraan moet men concreet denken als er in de plaatselijke kerk- gemeenschapipem Kerkenconferentie wordt gehouden? Bergwerff: 'Als men sen met elkaar de thema's bespreken, als kerkeraden zich erover beraden hoe ze zelf met die problematiek omgaan, als er een jongerendienst is. als de vrouwenvereniging actie voert, of als de parochieraad er Iets aan doet of als er contact wordt gezocht met mensen die anders leven of geloven. Dan ben je met Kerkenconferentie bezig Om het ge sprek of de activiteiten op gang te hel pen hebben we hulpmateriaal be schikbaar. zoals het boekje 'Geroepen tot hoop' Na de officiële start van de kerkencon ferentie op vrijdag S oktober zal in veel kerken de daaropvolgende zondag aandacht «orden besteed aan Ker kenconferentie. De gereformeerde pre dikant ds. ,1. Eikelboom te Haamstede heeft daarVoor een liturgie samen gesteld die hierbij als handleiding kan dienen. Tot de 900 groepen die zijn uit genodigd behoren gespreksgroepen, maar ook jongerensocieteiten, eugddienstcommissies. mannenen vouwenverenigingen, enzovoorts. Ook de jongerensectie van de Zeeuwse Raad van Kerken is bezig met een pro ject oecumenische catechese waarin de problematiek aan de orde komt. Zo «ordt een 'Hoop en Vrees-spel' samen gesteld. Fred Bergwerff tot slot: 'Er wordt ontztettend veel eigen initiatief van de mensen gevraagd. Er zijn ook al kerken die ons hebben laten weten niet mee te zullen doen. Dat is hun goed recht. Wij zijn van onze kant al blij als in een bepaalde plaats al twee of drie mensen bereid zijn zich met de pro blematiek bezig te houden'. een bezoek van de controledienst was hij niet bij machte een vakdiploma te tonen. De 27-jarige J. van B. uit Middel burg had de vestigingswet Bedrijven overtreden door zonder vergunning een ambulante handel in aardappelen en groenten te drijven Hij werd bij verstek veroordeeld tot driehonderd gulden boete. Dat was conform de eis van de officier. Het negeren van de winkelsluitingswet kwam de 32-jarige J. de R. uit Veere te staan op vierhonderd gulden boete. De man had in mei zyn winkeldeuren op zondag voor het publiek geopend.J. M. (52luit 's Heer Abtskerke was niet in het bezit van een vergunning om klei per vrachtauto te vervoeren. Een beslissing over deze zaak werd door de rechtbank voor onbepaalde tijd aangehouden om ook de verklaring van enkele getuigen te kunnen horen. Duur kamperen De aanklacht tegen de 54-jarige J. B. uit Haamstede wees mr. Van 't Hof door naar de rechter-commissaris voor na der onderzoek. B„ die overigens niet op de zitting verscheen, wordt ervan be schuldigd van december 1976 tot juli vorig jaar te hoge prijzen voor een kampecrplaats te hebben berekend. Bovendien voerde de man niet of nauwelijks een administratie. Ook de zaak tegen de dertigjarige A.M. N. uit Terneuzen werd voor nader onderzoek aangehouden. De vrouw was het ver huren van arbeidskrachten ten laste gelegd zonder daarvoor een vergun ning van het ministerie van sociale za ken te bezitten. Overtreding van de wei Autovervoer Goederen kwam de 53-jarige M.J O. uit Hansweert te staan op 750 gulden boete. De economische controledienst betrap te de man op 13 april. De zaak was al eens eerder door de economisch poli tierechter behandeld, maar destijds voor onderzoek uitgesteld. Een boete van 750 gulden, waarvan vijf honderd voorwaardelijk was weggelegd voor de 55-jarige Vlissinger M. de J De man moest zich verantwoorden voor het onttrekken van vlees aan een keuring. Bovendien had hij ooc vlees, dal voor destructie was bestemd, achtergehou den. „Doodeng, dat zoiets gebeurt,", al dus de economisch politierechter, „Je zou bijna vegetarier worden fanoy boeken Nieuwe Burg 26-28 en Walplem Middelburg, tel. (01180) 12114 WILDE BLOEMEN Meer dan 1000 soorten in unieke kleurenfoto's tot 1 oktober 29,50 daarna 37,50 fanoy boeken WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 BIJNA 400 BELANGSTELLENDEN UIT HEEL ZEELAND provincie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 7