Egyptisch in hogere vredesoffensief 'versnelling' PvdA -partijbestuur wijst Bestek '81 af 9 OORLOGSMISDADIGER S. BRUINS VOORLOPIG OP VRIJE VOETEN VERONICA SOMMEERT MINISTER GARDENIERS binnen-buitenland wrfiys*» rot' Ambtenarencentrales in brief aan kamer: doorkruis overleg niet Aantjes: niet in NA VO met neutronenbom REGERINGSPLANNEN 'ONVERANTWOORD' Verkeerschaos in Rdam het weer PvdA-Manifestatie Beslissing over zendtijd moet voor 1 oktober komen Ex-politieke gevangenen: ontstellende maatregel WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 HOESSEIN HOUDT VAST AAN EIS TOT VOLLEDIGE ISRAËLISCHE TERUGTREKKING CAIRO (UPI/AFP) - Het Egyptische diplomatieke offensief tot het winnen van steun voor de vredesovereenkomsten van Camp David met Israël is dinsdag in een hogere 'versnelling' gezet, waarbij men zich concentreert op een 'bewerking' van het in vloedrijke Saoedi-Arabië. President Sadat van Egypte heeft zijn belangrijke medewerker Hassan el Tohamy, die de rang heeft van waarnemend premier en die een van de belangrijkste onderhan delaars in Camp David was, naar Genève gezonden voor een samenkomst met koning Chaled van Saoedi-Arabië. Aan de ande re kant pleegt de plaatsvervangende Egyptische minister van buitenlandse zaken Butros Ghali overleg met Arabische ambas sadeur. Het gematigde Saoedi-Arabië en ook Jordanië, alsmede sommige Arabische landen aan de Peiziche Golf hebben kri tiek geoefend op de kaderovereenkom sten van Camp David, die volgens hen geen garantie bieden voor volledige Is raëlische terugtrekking uit de bezette Arabische gebieden. voor zelf beschikking voor de Palestijnen en voor herstel van het Arabische gezagover het oude deel van Jeruzalem. De gematigden hebben evenwel de ak koorden van Camp David niet vierkant afgewezen zoals Syrië. Libië. Algerije. Zuid-Jemen en de PLO dat het afgelo pen weekeinde op een topconferentie in Damascus gedaan hebben Egypte en de Verenigde Staten zijn van mening, dat deelneming van Jordanië aan de komende Egyptisch-Israëlische vredesbesprekingen en de steun van Saoedi-Arabië van vitaal belang zijn. Assad Dinsdagochtend vroeg is de Syrische president Hafez Assad in de Jordaanse hoofdstad aangekomen. Na zijn ge sprek met Assad verklaarde koning Hoessein, dat Jordanië nog steeds alge hele Israëlische terugtrekking eist uit bezet Arabisch gebied, waaronder het oude deel van Jeruzalem, alsmede zelf beschikking voor de Palestijnen. „Ik geloof niet. dat uit alles wat wij tot dusver over Camp David hebben ge hoord iets te halen is. dat ook maar in de buurt van deze eisen komt", aldus Hoessein. De Jordaanse vorst voegde er nog aan toe, dat in het huidige stadium van de ontwikkelingen in het Midden- WIEGEL: GEEN CENT WEGGEGEVEN Jordanië en Syrië willen een rechtvaar dige vrede maar niet op de grondslag die wij in het zeer recente verleden voor ons gezien hebben' Waarnemers zijn van oordeel, dat de opmerkingen van Hoessein laten ver moeden. dat de Amerikaanse reizende ambassadeur Atherton voor een zware taak staat, koning Hoessein ertoe te brengen.de vredesakkoorden van Camp Davld te steunen. In tegenstelling tot Hoessein heeft As- Ingenieursbureau wil 95 man kwijt DEN HAAG (ANP)-Het ingenieursbu reau Crawlford en Russel in Den Haag heeft bij het arbeidsbureau een ontsla gaanvraag voor 95 personeelsleden in gediend. De bonden zullen hiervan woensdag op de hoogte worden gesteld. Volgens de financieel directeur A. H. H. Springer is tot een inkrimping besloten om dat er minder opdrachten bin nenkomen. Het ingenieursbureau, waar 200 mensen werken, ontwerpt voor de petrochemische industrie fabrieken. Door deze reorganisatie verwacht het bureau door te kunnen werken tot de activiteiten in de chemische procesin dustrie weer een gunstig peil hebben be reikt. Volgens de heer Springer is één e- ander te wijten aan een verminden;.g van het investeringsniveau. sad geen enkele verklaring afgelegd na zijn gesprek met Hoessein. Na het on derhoud met Hoessein vertrok Assad naar Taef. in Saoedi-Arabië. Premier Menachem Begin van Israël heeft dinsdagavond een laatste beroep gedaan op de parlementariërs van het conservatieve Likoed-blok zich van daag uit te spreken voor de akkoorden van Camp Davld. die onder meer voor zien in het prijsgeven van de Israëlische nederzettingen in de Sinai. Wij kunnen zeggen, dat wij reeds voor 99 pet vrede hebben met Egypte en wij kunnen het ons niet veroorloven deze teloor te laten", aldus Israêls eerste mi nister. Het Likoed-blok. waarvan Begin leider is. vormt de grootste fractie in het Is raëlische parlement. De socialisten onder leiding van Peres, hebben reeds steun toegezegd voor de akkoorden van Camp David i f%. y in om 1 rm- h&H SKuftiTy DEN HAAG (ANP) - De vijf centrales van ambtenaren hebben dinsdag in een brief een dringend beroep gedaan op de tweede kamer zich te onthouden van uitspraken over de positie van het overheidspersoneel, opdat het reeds begonnen overleg van de minister van binnenlandse zaken met onze centrales niet doorkruist wordt. Verder merken de centrales in de brief aan de kamer op: Met de minister van binnenlandse zaken zijn wij van oordeel dat de in het overleg gekozen werkwijze passend is bij de zorgvuldigheid en nauwgezetheid die hij in het overleg met ons wenst te betrachten. Daartoe ons verzoek aan u de gewenste terug houdendheid bij uw beraadslagingen in acht te nemen Als de Tweede Kamer in het debat over Bestek '81 niet beslist over de amb tenarensalarissen, dan moet zij dat ook niet doen over de werknemers in het particuliere bedrijfsleven en degenen die sociale uitkeringen ontvangen. Dit zegt de Industriebond CNV naar aan leiding van het verzoek dat de amb tenarenbonden hebben gedaan aan de Tweede Kamer. De bond meent dat het in Bestek '81 gaat om een totaalpakket aan ombui gingen en dat een belangrijk onderdeel daarvan niet buiten de parlementaire behandeling moet worden gehouden. Bestek '81 wordt in zijn geheel bespro ken, of het wordt in het geheel niet be sproken, aldus de bond. Minister Wiegel van binnenlandse za ken ontkent dat het kabinetsvoorstel om de ambtenaren in drie jaar drie pro cent te laten inleveren onder tafel is ge werkt in het gesprek met de ambtena renbonden vorige week donderdag. Voor de AVRO-microfoon verklaarde Wiegel dinsdag ik heb geen cent weg gegeven in dat overleg De ambtena renbonden en de minister hebben toen hun standpunt uiteengezet en vervol gens een werkgroep gevormd die gaat praten over het trendbeleid. De voorzitr ter van het algemeen comité van over heidspersoneel, ABVA-voorzitter J Dutman verklaarde na het gesprek dat de resultaten van de studie nog vier maanden op zich kunnen laten wach ten. Verwondering CDA-fractieleider Aantjes heeft afgelo pen weekeinde zijn verwondering uitge sproken over de afspraak van de WD- minister met de bonden. De afspraken die minister Wiegel met de bonden nu heeft gemaakt wekken de inruk dat de regering zelf bereid is belangrijke delen van de ombuigingspoeratie ter discus sie te stellen, aldus Aantjes zaterdag. DEN' HAAG (ANP) - In het geval de NAVO besluit tot aanvaarding van de neutronenbom, zal het CDA het Nederlandse lidmaatschap van de NAVO ter discussie stellen. Dit zegt CDA-fractieleider mr. W. Aantjes deze week in een interview in het weekblad Hervormd Nederland. Volgens Aantjes zal de discussie over neutronenwapen opnieuw losbar sten als publikaties in en juist zijn, dat Amerika langs een techniosche omweg reeds de volgende maand met de produktie van de neutronen bom begint. De nieuwe metxmd De nieuwe methode om de bom te fabriceren berust op toevoeging van neutronenelementen aan speciaal daartoe gefabriceerde 'gewone' kernbommen Dit zou binnen enkele uren te velde kunnen gebeuren Volgens Aantjes is de keus de NAVO met het neutronenwapen of wat Ne derland betreft geen NAVO. Hij her innert in het vraaggesprek aan het standpunt van de CDA-fractie. dat de neutronenbom niet moet worden ingevoerd, omdat 'een grens zou overschrijden, die wij niet meer kun nen meemaken" LONDEN AP) - Vrienden van Aslrid Proll. het Baader-Meinhof lid wier uitleveringsverzoek van West-Duttsland gisteren in Londen iverd behandeld, demonstreerden tijdens de zitting voor het gerechtsgebouw. Gewapende politiemannen bewaakten het gebouw, en iedereen die naar binnenging werd op wapenbezit onderzocht. Advertentie) Restaurant •t ou5r commits frans-nederlandse keuken ('s zondags en 's maandags gesloten, behalve feestdagen) TAFELRES. 01180-12160 Markt 49, Middelburg. Koel Wisselend bewolkt en plaatselijk bui en. Matige tot krachtige westelijke wind. Maximumtemperaturen om streeks 15 graden. Vooruitzichten voor donderdag en vrij dag: Enkele opklaringen, later regen. Middagtemperaturen omstreeks 15 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor donderdag aantal uren zon: 1 tot 7, min. temp om streeks 8 graden: max temp. omstreeks 15 graden: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 6; min temp. om streeks 9 graden, max temp om streeks 16 graden: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent kans op een geheel droog etmaal 40 procent ROTTERDAM (ANP) - De PvdA ver wacht 6000 deelnemers aan de lan delijke manifestatie die zij aanstaande zaterdag in het Rotterdamse Ahoy- sportpaieis houdt tegen de plannen van het kabinet Van Agt. PvdA-voorzitter Ien v. d Heuvel opent de manifestatie 'Bestek '81. da's geen werk'. Verder zal het woord worden ge voerd door onder andere Rotterdams burgemeester Van der Louw en oud-on- derwijs-mimster Van Kemenade. PvdA- fractieleider in de tweede kamer. Den Uyl. sluit de bijeenkomst. AMSTERDAM (ANP) - Het PvdA-par- tijbestuur stelt zich op het standpunt, dat de regeringsplannen, neergelegd in troonrede en miljoenenota, onverant woord zijn. Het partijbestuur zegt dit in een toelichting op een ontwerp-reso- lutie, die ter beoordeling is voorgelegd aan de partijraad die morgen, in Utrecht bijeen komt. In deze resolutie wordt Bestek '81 afgewezen en worden hoofdlijnen ontwikkeld voor een alter natief beleidsplan. In de toelichting zegt het partijbestuur, dat het beleid in Bestek '81 verkeerde en ontoereikende instrumenten hanteert om de economische problemen en voor al de werkloosheid te lijf te gaan Het vraagt aldus de toelichting inkomens offers, zonder dat er garanties zijn dat deze zullen worden aangewend voor de voorziening in de belangrijkste maat schappelijke behoeften. Perspectief op een aanzienlijke vermindering van de werkloosheid wordt niet geboden, aldus het partijbestuur. Het constateert, dat de lasten onaanvaardbaar zwaar wor den gelegd op de schouders van mensen met de lagere inkomens en dat het be leid uit de jaren van het kabinet Den Uyl en gencht op de verkleining van de in komensverschillen wordt omgebogen. Werkloosheid In de ontwerp-resolutie wordt Bestek '81 afgewezen, omdat het onvoldoende uitzicht biedt op het erugdringen van de werkloosheid en daartoe verkeerde en ontoereikende instrumenten han- Een tweede argument voor de afwijzing trokken bedragen voor arbeidsinten van Bestek '81 is het feit dat het feit dat sieve aktlviteiten ter bevordering van volgens de PvdA-opvatting daarin het energie-besparing, woningisolatie en grootste deel van de lasten wordt gelegd stadsvemieuwintg en het scheppen v; bij de zwakste groepen in het bijzonder op de ontvangers van de sociale uitke ringen, terwijl de ambtenaren als groep ongedifferentieerd kortingen krijgen opgelegd zonder dat wordt ingespeeld op de bereidheid bij mabtenaren om ten behoeve van meuwe arbeidsplaatsen een inkomensoffer te brengen. Een der de argument voor de afwijzing is volgens de resolutie het feit. dat het regerings beleid maatschappelijke hervormingen, die voorwaarden vormen voor het ont staan van een voldoende maatschappe lijke draagvalak, ontkracht dan wel achterwege laat. In de ontwerp-resolutie wordt de aan vaarding uitgesproken van dc hoofdlij nen van een alternatief beleidsplan, zoals dit is neergelegd in de nota Den Uyl. te weten werkgelegenheid door so lidariteit. De hoofdlijnen houden o m in een ombuiging van de collectieve uitga ven (tot en met 1981) van 4 miljard, een verdere matiging van de inkomens en drastische verkleining van de inko mensverschillen. besteding van een deel van de voor investeringspremier uitge- Costa Rica heeft dinsdag zijn grens met Nicaragua voor een maand geslo ten. Costa Rica wil niet betrokken raken bij de binnenlandse crisis in Nicaragua, zo heeft de plaatsvervangend president Jose Miguel Alfaro bekendgemaakt. extra arbeidsplaatsen in de quartaire sector (niet-commerciele dienstverle ning). In de ontwerp-resolutie wordt voor keur uilgesproken voor verkorting per dag en een en ander onder voorwaarde, dat de maatregelen feitelijk leiden tot een min of meer evenredige uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen. i Advertentie) Fleurop voor. wie een kat heeft gehad Doei 'n mengoed. een bloemengroei TUw Fleuropbloemisl jctepieen n WV gewhenkbon Jiv bloemend wqix- Fleurop Iniertlora staal er Koninginnegracht 115 ROTTERDAM (ANP) - Een verkeers ongeluk in de zuid-noord buis van de Maastunnel in Rotterdam heeft gis termiddag rond een uur gezorgd voor een verkeerschaos op de wegen naar de tunnel. Er deden zich geen ernstige per soonlijke ongevallen voor. Rond half drie kon het verkeer weer ongehinderd van beide tunnelbuizen gebruik maken. Na het ongeluk is de noord-zuidbuis een half uur en de buis waarin het ongeluk plaats vond an derhalfuur voor het verkeer afgesloten geweest. Dc politie deelde mee. dat het ongeluk is gebeurd toen de chauffeur van een personenauto met een aanhangwagen- tje, waarop een betonmolen was ge plaatst, bij het inrijden van de tunnel de macht over het stuur verloor. De be tonmolen viel van de aanhanger en de auto kantelde. Een achter de auto rijdende vrachtwa gen. geladen met betonblokken, kon niet op tijd tot stilstand komen en bot ste op de gekantelde wagen. Daarbij verloor de vrachtauto een gedeelte van de lading. HILVERSUM (ANP) - Het bestuur van de Veronica-Omroep Organisatie heeft in overleg met zijn juridisch adviseur besloten minister Gardeniers van erm woensdag te sommeren alsnog voor zondag 1 oktober een beslissing te ne men over het toekennen van de zend tijd op radio en televise, die aan deC- status is verbonden. Mocht de minister niet ingaan op deze sommatie dan wil Veronica opnieuw een. dan verkorte, procedure aanspan nen bij de afdeling rechtspraak van de raad van state, waarbij gevraagd zal worden de minister te dwingen op zeer orte termijn de eerdere uitspraak van de afdeling uit te voeren. Veronica, dat overigens pas dinsdag of ficieel van het ministerie hoorde at zij de C-status heeft verworven, gaat er daar bij vanuit, at hetkenneiljk de bedoeling van de afdeling rechtspraak van de raad van state is geweest om Veronica op 1 oktober als volwaardige C-omroep tot de ether toe te laten. In de brief, waarin de C-status officieel aan Veronica wordt verleend, staat dat de minister de wijzigingen van de radio- en televisiezendtijdbeschikkingen zo spoedig mogelijk aan Veronica zal doen toekomen Ook schrijft zij het NOS-be- stuur advies te hebben gevraagd inzake de mogelijkheden van inpassing van Veromca in die Zendtïjdschema's. De raad van beheer van de NOS heeft daarover dinsdag een conceptbrief op gesteld, die aanallle bestuursleden is toegestuurd met het verzoek er nog de ze week op te reageren. Pas als die reac ties binnen zijn. wil de NOSde minister antwoorden. Eerder had de NOS laten weten van mening te zijn. dat de inpassing op kor te termijn van Veronica in het televi sieschema grotere problemen geeft dan uit een vorige week door de persdienst verspreid bericht zou zijn gebleken. In de brede westelijke stroming boven de Atlantische Oceaan ontwikkelden zich gisteren enkele storingen, die snel naderbij komen. Koele, onstabiele lucht wordt aangevoerd, zodat de tempera tuur niet hoger komt dan 15 graden Te gen de avond zal er enige regen vallen uit een front, dat ons dan bereikt heeft. Donderdagmorgen passeert een rug van hogedruk. maar 's middags nadert de volgende depressie alweer. Bericht voor de watersport: west 4 tol 6, 's middags mogelijk 7. ZON EN MAAN 29September Zon op 07.37 onder 19.22 Maan op 04.23 onder 18.15 BONN-GRONINGEN - De Nederlandse oorlogsmisdadiger Siert Bruins is door de Westduitse justitie voorlopig op vrije voeten gesteld. Het Gerechtshof in Hagen liet Bruins reeds afgelopen donderdag vrij. nadat een borgsom van 10.000 mark was betaald. Bruins moet zich elke week melden bij de politie in zijn woonplaats en hij mag het grondgebied van de Bondsrepubliek niet verlaten. Dit is dinsdagochtend be vestigd door het Centraal Bureau voor de vervolging van oorlogsmisdadigers bij hctOberlandesgerichtin Dortmund Bruins kwam in aanmerking voor voorlopige invrijheidstelling, nadat hij bezwaar had aangetekend tegen het hem opgelegde voorarrest Hij moti veerde zijn bezwaar met het argument dat hij met de hem ten laste gelegde moord op de twee Nederlandse ge broeders Sleutelberg niets te maken heeft en daarom hoogstens kan worden vervolgd wegens medeplichtigheid. Siert Bruins werd m 1949 door een spe ciaal gerechtshof in Groningen bij ver stek ter dood veroordeeld, onder meer wegens moord op de belde joodse broers. Begin juli dit jaar werd hij daar voor in Hagen gearresteerd. Een maand later werd het voorarrest voor wat de Nederlandse aspecten be treft opgeheven, maar de Duitse justitie hield hem desondanks vast Een woordvoerder van het Centraal Bureau in Dortmund verklaarde de be slissing van de rechter in Hagen „onbe grijpelijk" te vinden. Hij zei dat het on derzoek legen Bruins wel wordt voort gezet. maar dat deze pas weer kan wor den opgepakt als hij de bepalingen van de borgstelling overtreedt. Overigens acht de woordvoerder het niet waar schijnlijk dat de rechter de zogenaam de „hechtenisverschoning" weer zal in trekken. De Nederlandse autoriteiten zijn niet in de beslissing gekend En dat zal wel niet gebeuren ook. want het is een puur Duitse zaak aldus de Groninger hoofdofficier van justitie mr. Ph. Schenkenberg van Mierop. die in juni West-Duitsland om uitlevering van Bruins vroeg. Mr Van Mierop vindt het een .verve lende" zaak dat Bruins voorlopig op vrije voeten Is gesteld. „Maar", zo voegt hij er direct aan toe. ..voor ons is het veel belangrijker of Bruins aan ons wordt uitgeleverd of niet Daarover is nog steeds geen definitieve beslissing ge nomen Het hangt af van de vraag welke nationaliteit Bruins heeft. Dat wordt in Duitsland nog onderzocht" De vereniging van ex-politieke ge vangenen in ons land laat bij monde van haar voorzitter mr. J. van Zaaven weten het een „ontstellende maatregel van de Duitse justitie" te vinden dat Bruins voorlopig in vrijheid is gesteld. Men heeft een protesttelegram naar de Duitse ambassade gestuurd. Mr. Van Zaayen: ..Ik betreur het dat Bruins zonder dat het onderzoek naar zijn nationaliteit en het eventueel ver valsen van documenten om de Duitse nationaliteit te krijgen is afgerond voorlopig wordt vrijgelaten Natuurlijk is het met uitgesloten dat hij op de vlucht zal slaan om zijn straf te ontlo pen, De zaak-Bruins wordt door de Duitse justitie niet met de nodige ernst en zorgvuldigheid behandeld als je ziet waarvoor Siert Bruins in Nederland is veroordeeld Een soortgelijke reactie gaf dinsdag morgen de voorzitter van het voormalig verzet, de heer Teengs Gerritsen. Directie: F. van de Velde, K Scherph en W. F de Pagter Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Mas BUREAUS: Vlissingen: 56-60, (01184) Walstraat 15144 Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur" (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan- Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9 00- 11 30 uur. Redactie- (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zaterdag: de plaatselijke kantoren van 9,00- 11.30 uur. Expeditie: (01184) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 41,65; franco per post f 47,50; per maand 14,10; losse nummers 0,60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek. nr3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 86 cent per mm; minimumprijs per advertentie 12.90, ingezonden me dedelingen 2Vzx tanef. Voor brieven bureau van dit blad 3,50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 3