Dat kanaal voor de deur zullen we wel missen Arjen Leyte gelooft in aanvoer van kernwapens via de havens van Breskens en Vlissingen Huishoudschool Sint Martha te Hulst bestaat veertig jaar FEEST WORDT SOBER GEVIERD WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 extiA ZEEUWSCH-VLAANDEREN "INTERKERKELIJK VREDESBERAAD HEEFT GEEN ENKEL BELANG BIJ SENSATIEVERHALEN" OOSTBURG - „Volgens mij is het waar dat er kernwapens wor den aangevoerd via de havens van Vlissingen en Breskens. Het Interkerkelijk Vredesberaad heeft er immers geen enkel belang bij om met sensatieverhalen te stunten. Nee, dit zijn echt geen goedkope geruchten. En het IKV gaat met deze zaak door. En wij als West-Zeeuws-Vlaamse werkgroep hopen er op in te springen." Dit zegt Arjen Leyte uit Oostburg, lid van de kerngroep West- Zeeuwsch-Vlaanderen van het Interkerkelijk Vredesberaad. Vanuit de kerngroep is er bij gemeenteraadsleden geattendeerd op een artikeltje in de Vredeskrant 1978 waar geschreven werd dat er kernwapens via Breskens en Vlissingen ons land bin nenkomen. In de Oostburgse gemeenteraad en in Provinciale Sta ten van Zeeland zijn hier inmiddels vragen over gesteld. WERKEN VOOR VREDE DOOR DE 'GEWONE MAN' Het proberen weg te krijgen van de kernwapens, en dan te beginnen uit Ne derland, is volgens de heer Leijte een begin van het werken voorde vrede door de 'gewone man". „Het is een concreet doel", meent hij. De heer Leijte meent uit informatie die hi) van het landelijke IKV uit Den Haag heeft doorgekregen, dat in het verleden de 'Honest John' in de twee genoemde Zeeuwse havens is binnengebracht en dat in de toekomst het binnenbrengen van de Lance-raket (uit te rusten met atoomkop) via diezelfde havens niet denkbeeldig is. „Ze gebruiken achterafhaventjes. Waarom? Daar weet ik het juiste ant woord niet op". De gymnastiekleraar uit Oostbrug is er vast van overtuigd dat ook het havenpersoneel niet weet dat er (onderdelen van) atoomwapens in de havens binnenkomen. „Dat gaat via co des, denk ik Om uitgebreide informatie heb ik intussen bh het IKV gevraagd. Een antwoord heb ik helaas nog niet binnen". Tevreden Overigens is de heer Leijte (samen met Gcrrie Kuyvenhoven, Els Vcrdurmen en Godelief Verdunnen vormt hij mo menteel de kerngroep) erg tevreden over de manier waarop vanuit Den Haag het IKV informatie geeft aan de kerngroepen. En hij meent dat het nog steeds heter gaat. Om ook in West-Zeeuwsch-Vlaanderen wat actiever te kunnen zijn, is het nodig dat er nog meer mensen in de kerngroep komen. Door verhuizingen en het zich niet kunnen verenigen met het stand punt van anderen is de groep momen teel zo klein. Pas enkele maanden gele den heeft de kerngroep zich aangemeld bij het IKV in Den Haag. In eerste in stantie heeft men zich gericht op de Vredesweek (deze week). Geprobeerd is om de kerken te stimuleren om wat aan .die week te doen. Door het neerleggen van Vredeskranten of door het aanpas sen van de preek. „Ja, het heeft aanwijs baar resultaat gehad", kan de werk groep tevreden vast stellen. Er is door de werkgroep West- Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet veel aan de weg getimmerd. Het eerste 'openba re' optreden vond plaats tijdens het zo merfeest der West-Zeeuws-Vlaamse kerken, begin augustus in Aardenburg. De lfjn voorde toekomst is voor de West- Zeeuws-Vlaamse werkgroep nog niet helemaal duidelijk. Het is zeker dat men door gaat, eerst via contacten met ker ken en kerkeraden. Ook wil men de schooljeugd betrekken in het IKV-idee. „De jeugd is ontzettend belangrijk- Via de sozen of de scholen kunnen we die jeugd misschien bereiken", aldus Arjen Leijte. Eén keer per veertien dagen komt de kerngroep bij elkaar. Belangstellenden kunnen van te voren even contact op nemen met Gerrie Kuyvenhoven in Zuidzande (of bureau SJC in Oostburg) of met mevrouw Els Verdurmen in de Prinsessenstraat in IJzendijke. Het vignet van het Interkerkelijk Vredesberaad. WACHTEN IS OP EEN NIEUW ONDERKOMEN HULST - De school voor huishoud- en nijverheidsonderwijs St. Martha te Hulst bestaat 40 jaar. Na rijp beraad heeft de schoolleiding in overleg met het bestuur van de school besloten het jubileum sober te vieren. Geen officiële receptie, geen reünie van oud-leerlin gen, geen personeelsfeest. Wei een spel letjesdag voor de 400 leerlingen'van de school. Een en ander houdt verband met het feit, dat St. Martha nog steeds geen nieuw onderkomen heeft. Direc teur J. van der Wielen van de school: „In het gebouw waar we nu zitten, aan de Paardenmarkt, hebben we geen ge- meenschaps- en gymzaal. Daarom wil len we het jubileum niet al te groots aanpakken, al was dat aanvankelijk wel de bedoeling. Zodra we echter in een nieuw gebouw zitten, houden we een grote receptie en een reünie". Wanneer dat zal zijn. kan de heer Van der Wielen nog met geen mogelijkheid zeggen. „We zijn al sinds 1968 bezig een nieuwe school te krijgen", verklaart hij. „In 1975 gaf het ministerie van onder wijs z'n principegoedkeuring aan de bouwplannen Zodra er geld be schikbaar was konden we dus beginnen. We wachten nu nog...". Donderdag 28 september wordt in het kader van de jubileumviering een spel letjesdag gehouden in cultureel cen trum "Den Dullaert" te Hulst. Deze dag, die is bedoeld voor de leerlingen van St. Martha, begint om 10 uur 's morgens en eindigt omstreeks half 4 's middags. De volgende dag, vrijdag 29 september, verzorgen leerlingen van het MBO voor hun mede-leerlingen van St. Martha tij dens de ochtenduren een uitvoering in "Den Dullaert". Zij zullen onder meer enkele sketsjes opvoeren, waarin zij de geschiedenis van St. Martha op de kor rel zullen nemen. De uitvoering wordt gehouden in de grote zaal van het cul turele centrum en begint om negen uur. 's Middags is er een vossenjacht door Hulst gepland, die geheel in het teken zal staan van het zilveren onderwijs- jubileum van mejuffrouw T. de Waal. St. Martha werd gesticht 27 juni 1938 Er werd toen een eerste bestuur gefor meerd, waarin onder anderen zitting hadden deken Robs, rector Brouwers, burgemeester Trifino van Hulst, dokter Van Lierop en vier zusters Francisca nessen. Deze laatsten droegen de eerste tientallen jaren zorg voor het onderwijs aan de St. Martha-leerlingen. De enige St. Martha was (en is) de enige huis houdschool in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren, waardoor het niet verwonderlijk is, dat het leerlingenaantal sinds 1938 snel toenam. Telde de school toen bijna 70 dagleerlingen en 80 avondcursisten, in 1941 was dit aantal al gestegen tot 207 respectievelijk 200. Tot 1968 bleef het leerlingenaantal gestaag groeien, daar na was de toename minder explosief, wat z'n oorzaak vindt in de invoering van de Mammoetwet. Anno 1978 telt de school ruim 400 leerlingen. In de loop der tijd heeft St. Martha nogal wat verschillende opleidingen en cur sussen gehad. Allereerst de 2-jarige da gopleiding huishoudschool, later werd dat een 3-jarige opleiding (de assisten tenopleiding werd eraan toegevoegd) en sinds 1974 duurt de basisopleiding 4 jaar. Een ander verdwenen fenomeen is de vormingsklas. bedoeld voor meisjes, die zich na de ulo wilden bekwamen in het huishouden. Ook degenen, die lera res huishoudvakken wilden worden, be zochten de vormingsklas. St. Martha heeft voorts een aantal avondopleldin- gen gekend, speciaal bedoeld voor meisjes, die werkten of voor getrouwde vrouwen met kleine kinderen, die zich overdag niet vrij konden maken. Enkele bekende opleidingen of cursussen, die aan St. Martha werden gegeven: een cursus dienstbode, diverse kook- en naai-cursussen, een landbouwcursus, een cursus kostuumnaaister en de Ma ter Amabelis-cursus. Deze laatste cur sus kan beschouwd worden als een voorloper van de levensschool en het vormingswerkjonge volwassenen. Toen deze hun intrede deden, stopte St. Martha met de Mater Amabelis-cursus. Wegens ruimtegebrek in het sinds 1938 meermalen verbouwde hoofdgebouw aan de Paardenmarkt, heeft St. Martha in de loop der jaren een toevlucht moe ten nemen tot enkele bijgebouwen, on der meer in St. Jansteen. In het gebouw van de voormalige VGLO-school aldaar, is nu het IHNO-onderwijs onderge bracht. Sinds 1976 herbergt de iubile- rende SL Marthaschool ook een Inas- opleiding. die voorbereidt op de ge zondheidszorg en de bejaardenzorg. Ook heeft de school een (middelbare) kostuumnaaistersopleiding. - Arjan Leyte bij de haven van Breskens: „1 worden atoomwapens aangevoerd". POSTKANTOORHOUDER VAN NISPEN NA 21 JAAR WEG UIT SLUISKIL terecht gekomen. De fanfare, het kerkkoor, de bejaarden...". Sluiskil was toen nog niet, wat het nuis. Het kanaal was nog wat smallei en het dorp bloeide volop. De kanaal verbreding heeft heel wat veranderin gen teweeggebracht. De 56-jarige postkantoorhouder was daar nauw bij betrokken, .in 1962. toen de overheid grond begon te onteigenen voor de verbreding van het kanaal, zag het er naar uit. dat een aantal boeren, dat rijksgrond in erfpacht had. geen ver goeding voor het verlies van hun land zouden krijgen. We hebben toen de belangengemeenschap Sluiskil opge richt. Johan Bleijenbergh was zo'n beetje de initiatiefnemer. Tuur Krijger was er ook bij. We hebben er wel een paar jaarvoor moeten knokken, maar uiteindelijk hebben we gewonnen. De boeren die werden onteigend, kregen een behoorlijke vergoeding. Bij de opening van het kanaal zijn we nog meegeweest met de koningin en de Belgische koning op een boot". Schildje Het herdenkingsschildjc heeft hij nog steeds. Het hangt aan de muur in de hal. „Door de verbreding is driekwart van de Sluiskilse middenstand in het kanaal terechtgekomen. Later zijn er maar weinig van die kleine winkel tjes voor teruggekomen. Dat is de le vendigheid van Sluiskil niet ten goe de gekomen", vindt de postkantoor- houder. Het foto-album wordt uit de kast gehaald. De kiosk stond vroeger bij hem naast de deur. „Dat was wel leuk, hè. Op ko ninginnedag werden daar alle festivi teiten gehouden. En als het dan slecht weer was, dan ging de deur van het postkantoor open en kregen de kinde ren bij mij binnen een tractatie...". De 21 jaar die hij in Sluiskil heeft doorge bracht, zijn nauw verweven met het verenigingsleven. „Ik ben nog jaren Sinterklaas geweest in het ziekenhuis. Dat was altijd weer een geweldige be levenis. Je ging dan het hele zieken huis af, en nergens zag je zieke mensen.. Iedereen leefde er zo van op„.en maar denken: hoe kan die Sinterklaas toch zoveel over ons weten....". Ook voor de bejaarden heeft hij zich ingezet. Al 17 jaar lang is hij de mede-organisator van de jaarlijkse dagtrip voor de Sluiskilse bejaarden. En het is altijd prima verlopen. Behalve dan die ene keer!... „Bij het gouden jubileum van de be- jaardenreizen in Sluiskil wilden we iets speciaals doen. Geen busreis, maar wat anders. We zijn toen gaan varen. Over het kanaal naar Gent en op de Leye. Onderweg naar Gent heb ben we al leen maar dijken gezien en toen we op de Leye zaten, begon het ontzettend te regenen Er is toen heel wat afgekankerd..." Ook op het poli tieke vlak heeft hij zich geroerd. Van 1964 tot 1971 zat hij voor de KVP ln de raad van Temeuzen. Bescheiden zegt hij: „Ach, ik was niet de man van de indrukwekkende toespraken of de grootste daden. Ik heb alleen gepro beerd de belangen van de gemeen schap te dienen, "voordat de herinde ling een feit werd, zaten we met vier mensen uit Sluiskil in de raad. Maar ik was de postkantoorhouder, mij wisten ze gemakkelijk te vinden. Iedereen kende mi) en de deur stond altijd open. natuurlijk....". Vertrouwen „Je was een soort vertrouwensman voor de mensen. Ik ben eens 's nachts uit mijn bed gebeld door iemand, wiens vrouw een bevalling had. Zijn zoon zat in dienst en of ik niet even wilde bellen. Dat had hij toch eigen lijk zelf ook wel gekund niet...? Ik werd 's nachts wel vaker gebeld door mensen voor hulp. Op een keer waren ambtenaren van de rijkspostspaar bank op bezoek bij mensen die een dik spaarbankboekje hadden. Ze pro beerden die spaarders uit te leggen dat het beter voor hen was een beleg- ginsrekening te openen, want dan kregen ze meer rente. Die mensen hebben zich toen laten overtuigen. maar blijkbaar vertrouwden ze het toch niet helemaal, want 's nachts om twee uur belden zij mij op: 'Hebben we het toch wel goed gedaan*, vroegen ze. Dat soort dingen heb ik hier vaak meegemaakt. Je bouwt een enorm sterke band op met de mensen en die blijft door de jaren heen in stand". „Als ik bijvoorbeeld eenseen paar da gen een vervanger in het kantoor had staan, dan belden ze gewoon aan by mij thuis, of ze zeiden: 'nou, we komen over een paar dagen wel weer terug'. De persoonlijke band met de klanten wordt losser. De automatisering speelt daarbij een grote rol. „Maar", zo zegt de scheidende postkantoorhouder, „er zitten ook wel voordelen aan vast. Er komt steeds minder werk. Als er vroeger een bruiloft was, zat je met kramp in de vingers van het tele grammen-schrijven". In Hoeven gaat hi) het wat rustiger aan doen. Wel veel wandelen en sport beoefenen, maar minder verenigings werk. Hij ziet het wel zitten. Hoeven heeft een bekende toeristische trek pleister, het 'Bosbad'. Daar komen nogal wat vakantiegangers op af en die internationale contacten, die er in Sluiskil ook veel waren, vindt hij af wisselend. „Ik heb het hier altijd erg naar mijn zin gebad. En het kanaal voor de deur, ja, dat zullen we mis sen...". WAS RAADSLID EN ACTIEF IN VELE VERENIGINGEN SLUISKIL - „Laatst sprak ik nog een oude vrouw. 'D'r is niks meer an', zei ze. 'Eerst kwam de bakker elke dag bij mij aan de deur. Nu komt-ie nog maar een keer in de week. En nu, met die buitenbussen langs de weg, zie ik de postbode ook al niet meer. Ik ver stomp helemaal....'. Dat soort dingen hoor je vaker, de laatste tijd. Door de automatisering vervaagt de band met de mensen, die je vroeger wel had....". Aan het woordt is M. van Nispen, de postkantoorhouder te Sluiskil. Na een 21-jarige loopbaan in Sluiskil gaat hij weg. Waarschijnlijk al per 1 november wordt hij postkantoor houder in het Brabantse plaatsje Hoeven. Er is in die Sluiskilse jaren heel wat gebeurt. Niet alleen met zijn werk, maar vooral met Sluiskil zelf. Met nos talgie kijkt hij terug naar de begintijd „Ik zat hier nog geen twee dagen, of ei kwam al iemand vragen of ik geen voorzitter van de voetbalvereniging wilde worden. Ik heb dat toen maai niet gedaan, want ik had het druk ge- Postkantoorhouder M. van Nispen: „Door de automatisering vervaagt de band noeg met andere dingen. Later ben ik met de mensen...". van lieverlee in het verenigingsleven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 33