HET EINDE VAN DE EERSTE WERELDOORLOG IN VLAANDEREN extiA Herinneringen aan zestig jaar geleden MET DE FBITH WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 ZEEUWSCH-VLAANDEREN De ódtste van de 110 uiterst ivaardevolle fotografische documenten uit het boek "Front 14-'18uitg. Lannoo, Tielt-Den Haag. 1968. met teksten van samenstellers drs. LucSchepens en drs. Luc Devliegher, beiden verbonden aan het iWestvlaams) Provinciaal Cultureel Centrum te Brugge. En die laatste foto is de meest ontroerende, wént de Eerste Wereldoorlog was voorbij, althans voor deze Belgische soldaat, die na vier Jaar "IJzerfront" bij vrouw en kind terug is gekeerd, nog met frontuitrusting van geweer, loopgraafmasker en "gamelle" tveldketel BRUGGE - Op het eind van deze maand verschijnt er in België een serietje van vier nieuwe postzegels. Voor de eerste maal in zestig jaar tijds zal er dan weer een zegeltje te koop zijn, waarop de naam 'Belgien' staat, met eronder 'Eupen-St. Vith', het Duitssprekende gebied, dat na de Eerste Wereldoorlog bij België werd gevoegd. In de oorlog 1914-1918, onder de harde Duitse bezetting, zijn, tot voorjaar 1918 toe, verscheidene postzegels met opschrift 'Belgien' gebruikt. Het waren echter Duitse zegels, voorzien van een opdruk, plus vermelding van de waarde in centiemen! Ik had al van die bezettingszegels in mijn bezit in 1917, waarschijnlijk naar Sluis gesmokkeld.toen. Dag en jaar van die verwerving heb ik niet moeten aantekenen: het was 15 oktober 1917, op mijn verjaardag. Hoe zou ik dat kunnen vergeten. Ik hoef trouwens nooit data en jaartal len aan te tekenen van belangrijke din gen in mijn toch al 68 jarig leven en zeker niet waar het 'de oorlogen' betreft, want 'ik ben een oorlogskind' (heb ik al meer geschreven); un homme né de la guerre', die ik ondergaan heb van op vrij grote afstand (Sluis), in 14-18 althans. De tweede wereldoorlog heb ik in Brugge 'beleefd'. Daar onthoud ik altijd de da tum van vrijdag 8 september 1944 van. Toen de eerste Canadese tank (te Brug- ge-Sint Andries) voorbij 'mijn' straat reed, en de Frans-Canadese tank- schutter uit Qeubec mij na onze verwel koming meteen vroeg: Cigarettes for Papa? Please, have a smoke! Augustus 1914 Doch ik vergeet evenmin 1 augustus schreef in zijn boek: 'Twelve Days' (als: 'De laatste twaalf dagen van het oude Europa'verschenen bij Bruna, Utrecht, 1965): dat de Belgen 'een ontmoedigend schouwspel' ontwaarde. In de scheme ring leefde en bewoog alles. Kampvu ren gloeiden. Zij vermoeden: 6 cavale rieregimenten, 2 regimenten infan terie. een bataljon wielrijders. Lt. Pi- card scheurde een blaadje uit zijn agenda en schreef: Zij komen. Zag groep Uhlanen. richting Re- mouchamps, 4 aug. 2 uur. (get.) Lt; Pi- card. Het bericht werd met een post duif verzonden. De Belgen stonden te genover de 9e Duitse Cavaleriedevisie! Ik zag die dag al in Sluis: hele groepen Belgische vluchtelingen. En gemobili seerde Nederlandse soldaten die 'kwar tier maakten'. De vluchtzou aanhouden 1914. ik was toen nog geen vier. toen de tot 13 oktober 1914. 78 Belgische bin- alarmklok in het Sluisse belfort 'klipte' (klepte), om de Nederlandse 'dienstplichtigen en landstormmannen' onder de wapens te roepen. Want het 'wereld-onweer' was begonnen, vrijwel voor mij als kind al 'aangekondigd'; 25 juli 1914. Toen vader thuiskwam uit Knokke. het onweerde echt. en hij zei: Jongen, het wordt oorlog. Vier weken daarvoor. 28 juni. had de Bosnische stu dent Gavrilo Princip in Serajewo. op de brug over de Miljacka. de Oostenrijkse troonopvolger Frans-Ferdinand, en zijn morganatisch-gehuwde vrouw. Sophie von Hobenberg, vermoord. Van nadien vermeld ik alleen, dat op 1 augustus 1914 in Berlijn de staat van oorlog was afgekondigd, nadat Rusland gemobili seerd had. De Duitse regering zond Bel gië een ultimatum: 'laat onze legers door uw land marcheren, naar Frank rijk, en België zal door ons niet worden aangevallen'. Koning Albert wees het schandelijke 'verzoek' verontwaardigd van de hand. België had in juli reeds drie extra lichtingen onder de wapens ge roepen, om het leger op 'versterkte vre- desvoet' te brengen. 3 augustus '14 be trokken kleine Belgische eenheden wachtposten nabil de Belgisch-Duitse grens, in de Ardennen. Dinsdag 4 augustus '14 keek de Belgi sche luitenant Picard van de heuvel naar het bosrijke terrein even over de Duitse grens. George Malcolm Thomas nenschepen vonden een schuilplaats i de Kaai van Sluis. Na weken van verkenningstochten, Uhlanen-aanvallen, veldslagen (Halen, waar de bloem der Pruisische 'Junker', zij droegen zilveren helmen vaak: sneuvelde), de inname van Antwerpen. Luik. Brussel, enz., werd 14 oktober 1914 Brugge bezet. Meteen wapperde 'die Kriegsflagge' op het Brugse belfort. Trompetgeschal en 'soldatenzang'! en, schreef Norbert Fonteyne in 'Kinderja- Passendale nog niet geheel voorbij. 31 augustus j.l. (1978!) werd de jonge land bouwer Anton Ledoux uit Passendale uiteengereten, nadat hij een Duitse gra naat van 1917 op zijn erf had opgeraapt! Er gaat trouwens geen week voorbij of men vindt op de voormalige Belgische slagvelden projectielen, (tot in Wou- men toe, vorig jaar), enorme hoeveelhe den gasgranaten. in Duitse ondergrond se opslagplaatsen. Om een heel lange historie kort te ma ken: in drie Duitse wanhoops-offensie- ven. 1918. bloedde de 'Keizerlijke krijgsmacht' vrijwel totaal leeg. Bevel hebber generaal Ludendorff liet er zijn (Franse) champagne niet voor staan, in zjjn verre, veilige schuilplaats. Op 28 september 1918 zetten de geallieerden het tegenoffensief in. De Duitsers verlie ten het IJzerfront, maar kwamen terug, tot zij 16 oktober voorgoed dat front gedeelte prijs gaven, dat 35.000 Belgi sche soldatenlevens heeft gekost. De dappere 'Jongens van den IJzer' met aan het hoofd de Koning-Soldaat, Al- bert de Eerste. Op 18 oktober 1918 liep het Duitse front ten noordoosten van de vaart Zeebrug- ge (Heist)-Gent, en langs de Leie, 4 da gen na de Belgisch-Frans-Engelse ver overing van de z.g. 'Flandem Stellung' (Zarren-Hooglede-Handzame-Roesela- ren', op sterke voorposten van het Duitr re-Ledegem). Die 18e oktober bereikten se leger volgde dan een dammenloze vloed van veldgrijze mannen', met paarden, kanonnen, munitiewagens, veldkeukens, vrachtauto's. Een week nadien ongeveer begon de 'Slag aan de IJzer'. die de vijand vele duizenden do den heeft gekost. In 1917 wist admiraal von Schroder, opperbevelhebber van het zeer sterke 'Marinekorps Flandem' waaronder ook de duikbootbasis Zee- de Belgische voorposten Sint-Andries. tot aan de Brugse Smedenpoort toe. Na een 'letzte Parade' (van hongerende Krieger', vol griepkoorts en ongedierte) op de Brug van Brugge verlieten de laatste Duitsers de stad: in de vroege morgen van 19 oktober. Om 11 uur be gon de Brugse 'Zegeklokke' te galmen en te bonzen over de bevrijde stad met de duizenden en duizenden uitbundige brugge ressorteerde zijn hoofdkwartier 0f van geiuk verstilde mensen in destra- was Brugge, dat Duitsland de oorlog niet meer kon winnen. Zeker niet meer na de massaslachting die de 'Slag van Passendale' was. van zomer tot novem ber 1917. toen (schrijft Churchill in zijn memoires): 'de grote slag versmoord werd in het bloed, de stormen en de modder van de sector leper'. De schandelijke moordpartij kostte vriend en vijand in totaal meer dan 200.000 mensenlevens. In feite is die Slag van ten, onder ontelbare Belgische vlaggen. In de lucht schoven vriendelijk brom mend geallieerde vliegtuigjes naar de Nederlandse grenskant toe, Aan de kust volgde ontploffing na ontploffing: de laatste tijdbommen vernielden de Duit se forten in en achter de duinen met In totaal zo'n 250 stuks geschut, tot zeer zwaar kaliber, van 280 tot 360 mm toe. De regen der vorige dagen had 19 ok tober opgehouden. De Duitsers trokken tot achter Maldegem-Kleit en Zomer- gem terug. De oorlog bleef duren. 1 en 2 november 1918 sneuvelden daar nog familieleden van een mijner beste Brug se vrienden. De wapenstilstand kwam pas 11 november 1918 Toen het al zowat 3 weken geleden was, dat Koning Albert (21 okt) een eerste onofficieel bezoek aan het Brugse stadhuis had gebracht, waarop 25 oktober 'de Blijde Intrede' was gevolgd, van de Koning-Soldaat, met koningin Elisabeth. Prins Leopold (latere Koning Leopold III), prins Karei en prinses Marie-Jose en toen de Bruggelingen eindelijk over hun verba zing heen raakten: om het feit dat zij zomer-najaar 1914 hun lanciers piotten, karabiniers en artilleristen hadden zien vertrekken in 't blauw, donkergroen, rood zelfs!, met veel geel en goud van biezen en schouderstukken, terwijl het hele zwaar-geteisterde maar jong geble ven Belgische leger 19 oktober was weergekeerd in eenkleurig Khaki. Met een overvloed van witbrood, chocolade, Unieke foto. 60 jaar oud en nooit eerder gepubliceerd: de eerste Belgische troepen. 'potle^tr^^zuÜe zojuist in het bevrijde Brugge binnengerukt, 19 okt. 1918. om via de weg langs het ;.een PotJe straften, zulle, kanaal Gent-Brugge meteen door te trekken, richting Sijsele-Maldegem, waar de rnaaammetje. op die dag uit Brugge vertrokken Duitsers nieuwe stellingen hebben bezet i Kpitli f Déze Belgische infanterie, direct komend van het IJzerfront (16 okt.!). passeert de 'iUl Kruispoört. waardoor die morgen de allerlaatsten van het "mannekorps Flan- Ik heb nog een datum om nooit te verge- dem". de stad hebben verlaten, waarna zij de brug over de vaart hebben opgebla- ten. Maandag 28 september, doch het zen. toont duidelijk de vermoeidheid na dagen van geforceerde marsen en gevech- was in 1929, kocht ik voor een dubbeltje ten. Sommigen dragen hun vcldmuts. Op de voorgrond een Belgische strijder met aan een boekenstalletje op de Haagse een Amerikaanse helm op! Jonge Brugse zonen vergezellen vader lot een eindweegs maandagmarkt' (Grote Markt, einde op de Male-Steenweg, richting Maldegem-Gent. Schoolstraat, bij de Vlamingenstraat aldaar) een boekje van 32 pagina's waarvan het omslag mij direct aan sprak: de Belgische driekleur, zwart- geel-rood. en eronder. 'Met de Belgische troepen door West-Vlaanderen', ok tober 1918. Door (jonkheer) Jan Feith, Amsterdam journalist, die voor zijn blad die reportage geschreven had. om ze met een in 'boekvorm' (brochuurtjei uit te laten geven door Scheltens Gil- tay De schrijver schonk de opbrengst ervan, en zijn hele honorarium aan het pas opgerichte Nederlandse comité o.l.v. C.J.K. van Aalsten W Westerman. dat zich ten doel stelde: 'de smarten te verzachten van de inwoners der in Bel gië door de Duitsers ontruimde gebie den'. Wacht even: al zou deze ontboezeming wellicht beter het slot vormen van deze 1918 bijdrage, zestig jaar na de bevrij ding van het Brugse gebied, de kust en het nog altijd ontroerend schone Belgi sche Kustland ik ken het al van myn kinderjaren. 1919-1920. en ik woon 41 jaar in de schoonste stad van de EEG Brugge, ik zeg nu al. dat het unieke boekje van Jan Feith nog altijd waard is herdrukt te worden. Al was het maar om in het kader van de huidige, zo geluk kige Belgisch-Nederlandse vriend schap, de Nederlanders een blik op die herfst, 1918. met zijn 'in geforceerde marsen oprukkende Belgische leger' te gunnen en de Belgen.dic allang de eigen historie van die bevrijding van dat deel van West-Vlaanderen zijn vergeten eraan te herinneren 'hoe het. toen was' rond de overwinning, rond....'De Een heid van België' niet minder, in de uren dat er een 'Hollandse journalist' nabij Retrachement onder 'den Duutschen draad' kroop, waarop gelukkig geen hoogspanningsstroom meer stond, met zijn Amsterdamse fiets, en met een vriend die vlak over de Belgische grens het al niet meer aandurfde om met hem mee te gaanhet verlaten land in, met de donderende ontploffingen vlakbij, door het geschonden Knokke, naar de ravage van voormalig Duitse piratennest Zee- brugge. Tot het 'halt' klonk van een ver borgen Belgische schildwacht: -Halte! On ne passera pas!, met de klik van het tot meteen vuren gerede geweer Slechts een dag is Jan Feith. 19 oktober 1918, in dat naar herfst, naar leed en naar uitbundige vreugde riekende brok laag. vet-vruchtbaar kustland geweest. Eerst beschouwd, nu ja, de mogelijk heid bestond toch!, als Du its spion en zo snel mogelijk voor de Belgische com mandant (majoor H) geleid, die streng, maar niet onvriendelijk, 'omdat de spion' er zo Engels uitzag!, verwonderd vroeg: -Maar hoe komt gij hier. en wat komt gij hier doen? -Copij verzamelen voor mijn krant in Amsterdam, majoor, iets zien van de Belgische opmars in deze geschonden hoek! Wie had erin Nederland in die dagen een echt paspoort-5 Vrijwel niemand, en de passen van toen hadden nog geen pas foto, geloof ik. Jan Feith had alleen zijn 'diploma' van de Nederlandse Journa listenkring, metfoto.een 'stuk'(ook met foto) van de Vereniging De Amsterdam se Pers, een treinabonnement (foto), brood en vetbonnen. En enkele sigaren, jawel- met Deli-zandbladdek Na de vermoeiende tocht 'tot bij de Bel gische commandantnaast een nog ver moeiender strompelende IJzersoldaat met geweer, en na Feith's omstandige verklaring, werd de toen weer glun derende Amsterdamse kranteman 'op genomen' in het commando van de Bel gische voorpost, majoor, luitenant en aalmoezenier. En samen met de Belgi sche bevrijdingsbataljons rukte hij 'op' om zo te zeggen At hij sobere zeer kloeke soldatenkost, dronk de inkt zwarte koffieovermaat van cichoreien rookte de vredespijp in sigaarvorm. Met zijn nieuwe, verbazingwekkende Belgi sche vrienden! De vieve majoor met zijn stick' voorop, aldoor zijn mannen aanmoedigend. Maar hfj zei: 'mijn jon gens'. of 'mijn kinderen' -Et continuez. continuez toujours, mes enfants' Voor waarts mars. tot de avond valt. en de uitgeputte zwaarbepakte Soldaten-dcr- Vrijheid neer zouden vallen waar ?4j stonden. In gras of stro of op een pla vuizen vloeitje ergens in een boeren- keuken Ik zou graag vele alinea's uit het sub lieme. onvergetelijke boekje van Jan Feith aanhalen. Over: hoe de majoor vertelde, hoe dan toch eindelijk, eind september-begin oktober, de getergde Belgische jongens uit de loopgraven aan de IJzer waren gestormd, om het eerste aanvalssignaal, om den 'Verdoomesen boche' het land uit te smijten. Zo over moedig geen gevaar achtend waren zij. dat alleen al de bestorming van het vrijwel onneembare Bos van Houthulst vele honderden het leven heeft gekost. En met 'De Brabangonne7 -Continuez toujours, mes enfants! Ja. en de majoor zegt laconiek, als er in de buurt van de Lapscheure-Moerkerk waar de troep juist is gepasseerd, een viertal Duitse 'Blokhuizen' met. een munidiedepot. door een 'tijdbom' de lucht indondert met vlaggen en wolken daarna van steenbrokken. aardkluiten, griezel en stof: -C'est la guerre! Mais il faut 'continuez toujours" Dat doen zij ook. soms toch even, in de gauwte. de sappigrijke appelen aannemend die de boeren de jongens in overvloed toerei ken, en even ook de veldfles vullend met nog warme verse melk. die de boerin nen en dochters en meiden van het hof met emmers en emmers aandragen heel de marsroute voor die dag langs, van buiten Blankenberge. via Lissewege en Ramsjtapelle. via Westkapelle. Hoeke en Lapscheure-Moerkerke tot dicht te gen Heilleen 'de Biezen', niet ver van Aardenburg. Maar over de smalle weg met onmoge lijke kasseien oprukkend, hoort de sol daat dan het geluid, uit een groenig uit geslagen 'cornet, a piston' dat hem doet opveren. Het is een lied.het is zelfs het lied, dat de majoor doet zeggen, ontroert zonder dat hij het wil laten blijken: en zing dan maar kinderen, dan gaat het beter! Altijd voorwaarts! Tussen de groepjes en rijtjes soldaten klinkt hét lied, dat met hen meemarcheert. Het lied, dat hen dierbaar is. 'Den Hollander'. Jan Feith. vergeet het ontroerende tafreeltje van pas geleden, toen een jong meisje in Zuidenkerke. met bloemen, met een bedeesd stem metje vooral, een soldaat vroeg: -Hebt gy Fredrik Ruiters niet gekend aan het front? Hij is mijn broer, wij hebben in jaren niets over hem gehoord. -Wij zijn met zo heel velen antwoordde de jonge Waalse Infanterist, nee, ik weet niet....En meteen lacht de commadant: -Zeg, grote sufferd maar geeft dat kind dan toch een kus! Waarna de soldaat blozend, met de bloemen onder de kop pelriem de meisjeskus nog naproevend, verder stapt, op ineens weer willende voeten En even later op de tonen van pïstonmuziek! Want aan de wegkant is een oude 'vierkante' boer op een herbergsstoel geklommen, en hij speelt hevig blazend dat zijn wangen blauw opspannen. Hij 'de Brabangonne'. het Belgische volks lied, als het uit is zet hij hijgend weer in. En telkens weer, met alleen die ene op merking tussen twee brabangonnes in: dat hij desnoods voort zal blazen tot de laatste soldaat van zijn Belgische leger zal zijn voorbijgegaan, nondedju. Als de avond gekomen is. wil Jan Feith van zijn onvermoeibare majoor, de aal moezenier en de jonge luitenant af scheid nemen. Maar hu kan hen in de drukte rond de veldketel en de bij elkaar gedrumde soldaten die de bevolen dagmars eindelijk achter de rug hebben, rüet vinden. Hij gaat door de Nederland se schildwachten aan de grens van de ene post naar de volgende, doorge- stuurd.om eindelijk het silouet te zien van de vierkante kerktoren van Sint- Anna ter Muiden, met het gelukkige ge voel. eindelijk dan toch ook 'thuis' te geraken, de weg op naar Sluis en naar een bed in 'De Korenbeurs' op de Kaai. Hij hoort in zijn gedachten nog de laatste woorden van de Belgische com madant: -straks gaat hij historie schrij ven en een brok literatuur ook! Dat was in de buurt van Westkapelle. Jan Feith had geantwoord: 'Historie, wel. com mandant. maar literatuur met! En hij stak zijn papieren vol aantekeningen vluchtig doorgekeken door een glim lachende majoor, in zijn zak. Met de overtuiging dat hij iets geweldigs had gezien en meegemaakt: een stukje bevrijding wan een dag. In het na ruim vier jaar weer oplevende, vrij-ademende kustland. Tot heel België straks door de laatste veldgrijze vijand verlaten zou zijn. EMILE BUYSSE -BELG5JXHE TRWPEN DOOR i WEST-VLAANDEREN ocr.ioie r De omslag van hel in brochurevorm uitgegeven krantenrelaas van Jan Feith. die één dag (19 okt j met de Belgische voorposten - troepen door het pas - ontruimde kustland trok. Het allang onvindbare boekje kocht ik voor één dubbeltje in 1929' De Amsterdamse journalist Feith schreef die reportage onder de titel: "Met de Belgi sche troepen door West-Vlaanderen". okt. 1918. Omslag tekening met het Belgische zwart-geel-rood. en eronder Jan Feith wordt, verdacht, van spionage, opgebracht naar de Belgische commandant. Tekening van Willy Sluiter Nadat 19 okt. 1918 de Belgen Brugge hadden bevrijd, bracht 21 oktober koning- Albert reeds een met officieel bezoek aan het stadsbestuur Maar 25 oktober vond de "Blijde Intrede" van de koning plaats in de eerste bevrijde provincie-hoofdplaats. Koningin Elisabeth iwrgezelde hem. en hun kinderen de prinsen Leopold en Karei en prinses Marie-Jose Foto. v In r prtns Leopold i dc latere koning Leopold HIi, koning Albert, koningin Elisabeth op de Brugse Markt, met burgemeester Visart de Bocarmè en de gouverneur der prov West-Vlaanderen Janssens de Bisthoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 31