Minister zegt rijksbijdrage toe voor nieuwe sluis bij Goese Sas Zeeuws bureau voor rechtshulp gaat in Middelburg van start Uitslaande brand vernielt flatwoning Terneuzen PZC/P TOENEMENDE HARDHEID DRINKWATER SCHOUWEN GOES IN 'FEESTROES' NA BEZOEK VERTEGENWOORDIGERS B EN W AAN MINISTER WMZ wil geen ontharding Vlovooy Inschakeling deskundigen bij geschil Terneuzen en kermisexploitanten MET INGANG VAN 6 OKTOBER WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 provincie DEN HAAG/GOES - Het rijk zal de gemeente Goes een aanzienlij ke bijdrage geven voor de bouw van een nieuwe sluis aan de monding van het kanaal Goes-Oosterschelde bij het Goese Sas. Minister ir D. S. Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft dat dinsdagmorgen aan een afvaardiging van het college van bur gemeester en wethouders van Goes meegedeeld. De hoogte van de bijdrage is nog niet vastgeseeld. Zeker is dat het zal gaan om een bedrag van tenminste 30 miljoen gulden. De bijdrage wordt ver leend in het kader van de aanpassingswerken Oosterschelde. Het rijk zal een zogenaamde 'equivalente sluis' vergoeden. Een derge lijke sluis heeft de afmetingen van 86 bij 10 meter en een diepgang van -3 meter NAP In 1979 zullen de voorbereidingen getroffen worden, waarna in 1980 de bouw kan beginnen. Er zal op worden gewerkt om het project in het begin van 1983 gereed te hebben. voor de sluisbouw. De provincie Zee land heeft een bijdrage van 3 ton toege zegd en door het bedrijfsleven zijn in het verleden bijdragen tot een totaal van ruim 1 ton in het vooruitzicht gesteld. In verband met de toekenning van een subsidie voorde sluis, ging dinsdag vanaf de Goese stadhuistoren de vlag in top. De gemeenteraad van Goes heeft zich in juli 1976 uitgesproken voor de bouw van een nieuwe schutsluis van 100 meter lang en 14 meter breed, met een diepgang van 4,5 meter. Tijdens een persconferentie na afloop van het ge sprek met de minister, maakte bur gemeester mr F. G. A. Huber duidelijk dat het gemeentebestuur deze afmetin gen wil handhaven (met een diepgang van 3 meter). De wethouders drs J. Dijk graaf en J. H. Roose stelden dat de ge meente dan zelf moet opdraaien voor de meerkosten van een grotere sluis (onge veer 3 miljoen gulden). Voor rekening van de gemeente komen ook nog de aanleg van een nieuwe brug bij Wil- helminadorp en de aanpassing van het verouderde kanaal. Volgens drs Dijk graaf en loco-secretaris A. G. Izeboud zitten de aanlegkostén van een buiten havenkanaal van 500 meter en een nieuw binnenhavenkanaal, dat aansluit op het bestaande kanaal, in de bijdrage die het rijk zal verlenen. Burgemeester Huber vertelde dat het hele project zo spoedig mogelijk nog eens op een rijtje wordt gezet. Ook zal er op korte termijn een begeleidingscommissie in het leven worden geroepen. De gemeente heeft in de afgelopen jaren al een bedrag van bijna 3 miljoen gulden gereserveerd Door infiltratie Haringvlietwater GOES - De hardheid van het drink water op Schouwen-Duiveland gaat omhoog. De NV Walermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) verwacht in de toekomst een geleidelijke toena me van 13 graden Duits tot ongeveer 14 a 15,5 graden Duits (oftewel circa 5 mil- li-equivalenten). Het leidingwater was tot op heden matig hard. De toename van de hardheid van het drinkwater betekent onder meer een grotere ketel steenvorming in huishoudelijke ap paratuur (waaronder geisers) en een hoger zeepverbruïk. De kwaliteitsverandering van het drinkwater op Schouwen-Duiveland is een gevolg van de infiltratie van op pervlaktewater uit het Haringvliet in de duinen bij Haamstede. Met deze kunstmatige aanvulling van het na tuurlijk aanwezige grondwater is per 1 juli 1978 een begin gemaakt, in de Advertentie) Wie. voor die onvergetelijke dag het allermooiste zoekt komt natuurlijk kijken in het modehuis! Want de kollekties die je daar ziet, dat's wel even iets anders! iVsACg.deltuur Grote Markt 6 - Goes tel. 01100-16015 nieuwe infiltratievijver "Boompjes- put". Het geïnfiltreerde Haringvliet water is sindsdien langzaam in het zandpakket doorgedrongen: na terug winning wordt het gemengd met het duinwater. Half september zijn de eerste sporen van het geïnfiltreerde oppervlaktewater bij de ring van winningsputten rond de in- filtratievij ver waargenomen. Volgens de watermaatschappij begint het drink water nu ook een lichte smaakverande- ring te ondergaan. Dat is vóór mei 1979 niet te verhelpen. Het infiltratiewater (een mengsel van Rijn- en Maaswater) is van een andere samenstelling dan het natuurlijk grondwater en de zuivering ervan tot drinkwater vereist een aange paste installatie. Deze installatie - een nieuw pompstation - is momenteel in aanbouw achter het huidige pomp station "De Blinkert" nabij Burgh- Haamstede. De nieuwbouw zal met eer der dan mei 1979 gereed kunnen zijn ..Tot die tijd kan het afgeleverde drink water dus af en toe een geringe smaak-afwijking hebben, welke echter zo gering zal zijn, dat voor schade aan de gezondheid niet gevreesd behoeft te worden", aldus de WMZ. „Bovendien zal ernaar gestreefd worden het smaak- houdende infiltratiewater met een zo danige hoeveelheid natuurlijk grond water te vermengen, dat het smaakbe- zwaar tot een minimum beperkt bly- Risicos De toename van de hardheid van het leidingwater zal echter na het in bedrijf stellen van de nieuwe zuiveringsinstal latie aanwezig blijven. In technisch op zicht zijn er mogelijkheden het water te ontharden. Zo wordt het water dat WMZ uit het Brabantse pompstation "Schijf' betrekt, op hardheid gecorrigeerd. De nationale gezondheidsraad heeft in een in 1975 verschenen rapport bezwaai gemaakt tegen ingrijpen in de hardheid van het drinkwater. Dit in verband met het mogelijk bestaan van risico's met betrekking tot de gezondheid. Volgens de raad kan ontharding van drinkwater met name het optreden van hart- en vaatziekten bevorderen. Naar aanlei ding van het rapport van de gezond heidsraad heeft WMZ indertijd besloten geen stappen te ondernemen om te ko men tot centrale waterontharding. Dit standpunt houdt het nutsbedrijf ook ten aanzien van Schouwen-Duiveland nog overeind: de hardheid van het drinkwater zal van blijvende aard zijn, zolang de minister van volksgezondheid geen mening over de toelaatbaarheid van ontharding van drinkwater heeft bepaald. De watermaatschappij heeft een en ander meegedeeld in brieven aan de colleges van burgemeester en wet houders van de gemeenten op Schou wen-Duiveland. Advertentie Kooplieden Het kanaal tussen Goes en de Ooster schelde werd begin 1800 gegraven. Voor die tijd was er een vrije verbin ding tussen de Ganzestad en de Ooster schelde. Tegelijk met het kanaal kwam er een schutsluis, met buiten- en bin nenhaven. De aanleg van een en ander werd betaald door enkele Rotterdamse kooplieden, die de Wilhclminapolder indijkten. De gemeente nam de zorg op zich voor onderhoud en beheer. Al in 1818 kwam er een nieuwe sluis. Deze bleef in functie tot 1886. In dat jaar werd de huidige 'museumsluis' in ge bruik genomen. Al in 1955 begon er een studie over de gevolgen van de uitvoering van het Del taplan voor Goes. In het kader van de aanwijzing van Goes tot zogenaamde 'kerngemeente' (in 1959) werd in het be gin van-de zestiger jaren een onderzoek ingesteld naar de verbetering van het kanaal en een nieuwe sluis. Uitgangs punt was toen nog een volledig afgeslo ten Oosterschelde. Na vele verwikkelin gen sprak de gemeenteraad zich in 1972 uit voor de bouw van een nieuwe sluis, met de afmetingen 86 bij 14 meter, een grootte berekend op 1350-tons schepen. Als gevolg van de gewijzigde beveiliging van het Oosterscheldegebied met een doorlaatbare pijlerdam. moesten de be sluiten herzien worden. In april 1976 verscheen een rapport over 'aanpassing en verbetering van schutsluis en haven kanaal van Goes bij bouw van een stormvloedkering in de Oosterschelde'. Op basis van dat rapport, waarin voor een nieuwe sluis 3 verschillende afme tingen werden belicht, nam de gemeen teraad het besluit voor een sluis van 100 bij 14 meter. De nieuwe sluis zal aan de oostzijde (richting Kattendijke) van de mu seumsluis worden aangelegd, ongeveer 500 meter landinwaarts Vanaf de nieuwe sluis zal er een binnenhavenka naal gegraven moeten worden, dat aan sluit op het bestaande kanaal dat in op dracht van de Rotterdamse kooplieden bijna 200 jaar geleden werd aangelegd. De huidige draaibrug bij Wilhelmina- dorp leigendom van de koninklijke maatschap tussen eigenaren van gron den in de Wilhelminapolder en de Oost- Bevelandpolder) zal vervangen worden door een ophaalbrug (6 meter), met aan sluiting op de toegangswegen te Wil- helminadorp. De juiste plaats voor deze brug is nog niet vastgesteld. Ook de om vang van de aanpassingen is nog niet bekend Wanneer de nieuwe sluis in bedrijf is ge komen, ontstaat er ter hoogte van de museumsluis een afgesloten stuk ka- naalarm. De koninklijke maatschap heeft al aangekondigd hiervoor een rec reatie-plan in te zullen dienen. Daarbij wordt gedacht aan de aanleg van een jachthaven met bijkomende voorzie- Een afvaardiging van het gemeentebestuur van Goes kreeg, op bezoek öy minister ningen. Dit plan zal zo spoedig mogelijk ir D s- Tuijnman van verkeer en waterstaat (links, in het midden burgemeester worden ingediend bij de stuurgroep Huber), een gunstige beslissing over de rijksbijdrage voor de nieuwe sluis te horen, Oosterschelde. die een voorlopige in- richtingsschets voor het gebied moet opstellen. Vlag uil De beslissing van de minister, waarop lange tijd in onzekerheid is gewacht, is door het Goese gemeentebestuur vol vreugde ontvangen. Kort na afloop van het overleg met de minister in Den Haag, ging vanaf de stadhuistoren de gemeentevlag in top. Onder de amb tenaren in het stadskantoor heerste een opgewonden stemming. Het college liet feestgebak aanrukken, met daarop de aanduiding 'nieuwe sluis'. Burgemees ter Huber zei dat de mededeling van ir kingen die de museumsluis meebrengt Tuijnman niet verwacht was. „We zijn een nadelige invloed hebben op de mdu- er bijzonder blij mee", aldus mr Huber. Tijdens het gesprek met de bewinds man, dat bijna 3 kwartier in beslag nam, gaf de Goese delegatie een kort over zicht van de voorgeschiedenis. Daarbij werd aandacht gevraagd voor de veilig heids- en economische aspecten: de ou- striële activiteiten op het Goese ha venindustriegebied (met machnlnefab- rieken en een houthandel). Burgemees ter Huber betoogde dat zowel de veilig heids- als de scheepvaartaspecten bij de minister een b elangrljke rol hebben ge speeld. Hij bedankte rijkswaterstaat voor de medewerking en gunstige ad- de sluis vormt na het gereedkomen van viezen. In verband met het bezoek van de gedeeltelijke dijkversterkingen langs Goese college, werd de besluitvor- de Oosterschelde een zwakke schakel in de oeververdediging, terwijl de beper- over het verstrekken van een rijksbijdrage versneld. AAN DEBUSSYHOF IN TERNEUZEN-ZUID TERNEUZEN - Een uitslaande brand heeft dinsdagochtend zware schade aangericht in een flatwoning aan het Debussyhof in Terneuzen-Zuid. De brandweer was het vuur binnen een kwartier meester. Op het moment dat de brand werd gesignaleerd, omstreeks half acht, bevond zich niemand in de woning. De bewoner, de 19-jarige T. S., was juist vertrokken naar zijn werk. (waaronder de hoogwerker) bij het vier verdiepingen tellende flatgebouw aan kwam, sloegen de vlammen al uit de ramen van de woning op de derde ver dieping. De woonkamer brandde uit. Rook en water richtten grote schade aan in andere delen van de woning. De schade (ook omligende woningen liepen rookschade op) loopt in de duizenden guldens. T. S. is verzekerd. De politie vermoedt dat de brand is ver oorzaakt door een smeulende peuk van een sigaret. S. rookte, zo verklaarde hij tegenover de politie, vlak voor hij naar zijn werk ging nog een sigaret. Hij be vond zich toen in de woonkamer. Toen de brandweer met twee wagens Ze zijn er weer 1 De originele Oostenrijkse 1 LODEN JASSEN Eigen import. Nieuwe modellen Voor de dames: jagersjassen i div. kleuren, eventueel met capu- j chon. Voor de heren: jagersjassen in I grijs, groen en bruin, geklede jas sen en een enorme collectie auto- J coats. HERENMODE GEMEENTENIET VEROORDEELD De ernstig beschadigde flatwoning aan het Debussyhof in Terneuzen. BIJEENKOMST 2 OKTOBER TERNEUZEN - Volgende week maan dag (2 oktober) komen vertegenwoor digers van de gemeente Terneuzen en van enkele kermisexploitanten in het gerechtsgebouw in Middelburg bijeen. Doel van de bespreking is het aanwij zen van een of meer deskundigen, die moeten onderzoeken of de exploitan ten. die in september '77 met hun at tractie deel uitmaakten van de Terneu- zense kermis, schade hebben onder vonden van de 'Kanaalfeesten'. Dit gesprek is opgelegd door de recht bank in Middelburg die bij de behande ling vorige week woensdag besloot tot 'comparatie van partijen, vergezeld van hun raadslieden tot het verstrek ken van inlichtingen en tevens tot het beproeven van een minnelijke schikking". In de krant van vorige week vrijdag werd ten onrechte ge meld dat de gemeente Terneuzen ver oordeeld zou zijn tot het betalen van schadevergoeding aan de kermisex ploitanten. De kermisexploitanten vinden dat de Oefening Daar maatschappelijke vorming niet vroeg genoeg kan beginnen, had die kleuterleidster op het prog ramma van de jongste klas van de week een oefening schoenen veteren geplaatst. t Bleek een mooi. doch inspannend gebeuren, waar meninge koter alras rode konen van kreeg. Na tien minuten liep de leidster haar groep eens langs Ze stond stil bij een jongetje, dat haa r een geschoend voetje toestak, met een mooie lus, waar hij zijn hand op hield. „Een prachtige lus. Robbie." sprak zij bemoedigend, „maar je moet er ook een knoop in leggen Hij keek haar teleurgesteld aan „Maar dat kan ik nou net niet." sprak-ie. „Zullen we er een plak- bandje op doen?" Inderdaad: wie niet handig is, moet slim zijn. MIDDELBURG-In Middelburg begint vrijdag 6 oktober het bureau voor rechtshulp met de dienstverlening. Het bureau gaat van start met een staf van een juristcoördinator (de heer T. van Pelt) en een administratief medewer kerster (mevrouw J. van den Hoek-van den Berg). Wanneer de behoefte aan ju ridische adviezen en bijstand gelijke tred houdt met andere arrondissemen ten, zal een uitbreiding van het per soneelsbestand op korte termijn niet uitgesloten zijn. Dan overweegt het be stuur van de stichting Rechtshulp Zee land te beginnen met zogenaamde builenspreekuren. in Terneuzen. Goes en Zierikzee: de opzet is, dat de functie van het bureau zich niet beperkt tot Middelburg, maar zich over de hele provincie uitstrekt. Het Zeeuwse bureau voor rechtshulp staat aan het Middelburgse Damplein. Er zijn wekelijks vier spreekuren: maandag tussen 13.30 en 15.30 uur voor het toevoegen van raadslieden, dinsdag en donderdag tussen 10 en 12 uur voor juridisch advies, donderdagavond tus sen 19 en 21 uur voor juridisch advies en donderdagavond tussen 19 45 en 21 uur voor het toevoegen van raadslieden. De Bureau's voor Rechtshulp zijn een verschijnsel van de jaren zeventig. Met name de rechts- en wetswinkels, die in de loop van de jaren zestig overal in het land werden opgericht, zijn te beschou wen als de motor achter die ontwikke ling. Ze maakten duidelijk, dat er in Ne derland nog wel een en ander aan de rechtshulp viel te verbeteren Er bleek met name een grote behoefte aan adres sen. die makkelijk toegankelijk zijn om juridisch advies in te winnen De leem te in de kennis werd vooral duidelijk bij de groepen mensen met een laag inko men. Tegen die achtergrond werd rechtshulp langzamerhand gezien als een sociaal goed, waarvoor de overneid moet zorgen. Dat resulteerde in de op richting van verschillende bureau's voor rechtshulp, die met overheids steun in het leven werden geroepen Organisatie De bureau's worden geëxploiteerd door stichtingen, die gefinancierd worden door het Ministerie van Justitie. Het Zeeuwse Stichtingsbestuur bestaat uit: een vertegenwoordigster van het Bureau van Consultatie, een verte genwoordigster van de Jonge Balie Middelburg, een vertegenwoordiger van Divosa, van de Raad van Rechts bijstand, de Stichting Rechtswinkel Goes, De Nederlandse Vereniging van Gerechtsdeurwaarders, de Zeeuwse Raad voor de Maatschappelijke Dienstverlening, de Koninklijke Nota riële Broederschap Ring Middelburg, de Stichting Bureau Eerste Rechtshulp Schouwen Duiveland, de Stichting Rechtswinkel Zeeland te Middelburg, de Raad van Toezicht van de Orde van Advocaten en van de Rechtswinkel Terneuzen. De bureau s hebben tot centrale taak om de organisatie van de rechtshulp in het arrondissement te verbeteren door leemtes In de rechtshulp op te vullen en door bestaande en nieuwe rechts hulpvoorzieningen beter op elkaar af te stemmen. Op de eerste plaats fungeren de bureau's als zogenaamde eerstelijns- rechtshulpvoorziening: gedurende een aantal wekelijkse spreekuren wordt door het bureau gratis juridisch advies en informatie verstrekt. Indien nodig kan aan on- en minvermogenden direct een advocaat of deurwaarder worden toegevoegd. Een tweede belangrijke taak van het Bureau voor Rechtshulp ligt op het gebied van de zogenaamde preventieve rechtshulp: aan deze taak wordt uitvoering gegeven door voor lichting aan het publiek (direct of via andere hulpverleners) over het juridisch bedrijf en over de plaats van het bureau voor rechtshulp daarin, en door het ge ven van Inhoudelijke informatie met be trekking tot die gebieden van het recht waarop zich blijkens de aan het bureau voorgelegde problemen, knelpunten voordoen. In dit verband moet tot slot nog vermeld worden de signaalfunctie van de Bu reau's voor Rechtshulp: middels een goede registratie van aan het Bureau voorgelegde problemen kunnen knel punten m het recht en In de rechtshulp gesignaleerd worden en aan een nader onderzoek worden onderworpen. Oor zaken van juridische problemen kunnen op die wijze worden blootgelegd. gemeente hen een schadevergoeding dient uit te betalen. Zij zijn van mening dat de gemeente hen, door allerlei even ementen in het kader van de viering '150 jaar Kanaal Gent-Terneuzen' te organi seren (onder meer een popfestival en een 'kinderfeestmiddag') oneerlijke con currentie heeft aangedaan. 'De zaak' kwam in de kermisweek van vorig jaar tot een uitbarsting, toen de exploitan ten dreigden hun attracties te sluiten. Nadat vertegenwoordigers van de ker- misbonden een gesprek hadden gehad met het gemeentebestuur, werd beslo ten van de actie af te zien. Wel werd af gesproken dat n, in een later stadium, op de zaken terug zou komen. De gemeente voelde zich bepaald niet schuldig. Woordvoerders wezen er des tijds op dat men van mening was dat de 'Kanaalfeesten' extra publiek op de been zou brengen, waarvan ook de ker mis zou profiteren. Twee kermisexploitanten namen een raadsman in de arm. Op woensdag 13 september werd de zaak tussen de ge meente en de kermisexploitanten J. W F. Keijzer en B. Sipkema behandeld door de arrondissementsrechtbank in Middelburg. De exploitanten werden vertegenwoordigd door jhr. mr. EAR Schute, de gemeente door mr J J var. der Weel. De rechtbank besloot tot een 'compan- tie van partijen, vergezeld van hun raadslieden tot het verstrekken van in lichtingen en tevens tot het beproeven van een minnelijke regeling'. Een citaat uit de overwegingen, die ten grondslag lagen aan de uitspraak: „Bij de beoordeling van de vraag of de gemeen te al dan niet jegens eisers (de ker misexploitanten) is tekortgeschoten, dient ook een rol te spelen de wijze waarop beide evenementen zijn georga niseerd. tijd. plaats, de verwijzing in het programma van de kanaalfeesten naar de kermis, en andere verwijzingen via omroep en video". De rechtbank wil aan en of meer des kundigen de vraag voorleggen of door het samenvallen van de Kanaalfeesten en de kermis schade (door verminderd bezoek aan de kermis) te venvachten was. Zo ja, dan wil de rechtbank graag een deskundig antwoord op de vraag oi de door de gemeente genomen 'verwij zingsmaatregelen' (bijvoorbeeld in het programmaboekje) zodanig waren dat daarvan te verwachten was, 'dat zy deze schadeverwachting ten minste zou neutraliseren'. Op 2 oktober moeten de vertegenwoor digers van beide partijen advies uit brengen over de deskundigen, die even tueel kunnen worden aangezocht. De rechtbank is tenslotte van mening dat de kermisexploitanten te zijner tijd aannemelijk moeten maken dat zij in derdaad schade hebben geleden. Dat zou kunnen aan de hand van vcrgelij- kingscijfers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 2