GARANTIEPRIJZEN MELK BEVRIEZEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Man in Groenlo gijzelt verpleegster in woning Provincie moet begroting 'bijstellen' door tegenvallende uitkering van het rijk auto adria Gromyko werd onwel in VN-vergadering Van der Stee: beste middel om einde te maken aan Europese zuiveloverschotten Minister Gromyko naar Nederland Grote partij hasj ontdekt Goes in zijn sas pagina 2 221e jaargang no. 228 Woensdag 27 september 1978 Marconistr.1GoBsTEl.D1inD-0P-44P* als het nm auto's gaat 'Van onze correspondenti BRUSSEL - Een vrijwel bevriezen van de Europese garantieprijs voor melk is volgens minister Van der Stee (landbouw en visserij) het beste middel om een eind te maken aan de enorme zuivelo verschotten in de Europese landbouw. De bewindsman zei dit in een commentaar op de voorstellen van Europees landbouwcommissaris Finn Olav Gundelach, om de toename van de melkproduktie in de EG een haJt toe te roepen. Gundelachs voorstellen, waarin wegen worden aangegeven om het probleem van de boter- en melkpoederbergen in de EG aan te pakken, werden overwegend positief ontvangen door de land bouwministers van de Europese Negen. Alleen Belgiè en Luxemburg lieten negatieve geluiden horen. Het meest effectieve middel om de melkproduktie af te remmen is volgens Van der Stee de verhoging van de garan tieprijzen gedurende vier a vijf jaar „sterk te laten achterblijven bij de kos tenstijging". Een sterk gematigd prijsbeleid heeft volgens Van der Stee in Nederland - waar verhoudingsgewijs de grootste zuiveloverschotten in de Gemeenschap worden geproduceerd - een tweeledig effect: een groot aantal boeren zal het aantal koeien opvoeren (en daarmee de produktie) om het inkomen op peil te kunnen houden, maar veel oudere boe ren zullen alhaken. In de Europese ge meenschap als geheel zal het. zo zei Van der Stee na afloop van de Europese Raad van landbouwministers, een helse toer worden om de stijging van de melkproduktie tot staan te brengen Over de noodzaak van een krachtig in grijpen liet Van der Stee geen twijfel be staan: „Het is grof onrechtvaardig dat dit jaar in de Europese gemeenschap aan het zuivelbeleid (waar bijna twee van de zes miljoen boeren in de EG van leven) ongeveer tien miljard gulden wordt besteed, terwijl aan de wijnp- roduktie, waar ook zeer veel mensen voor hun inkomen van afhankelijk zijn. slechts een paar procent van dit bedrag wordt besteed". In de afgelopen vierjaar zijn de kosten van het Europese zuivel beleid verdubbeld, als gevolg van de overproduktie. De Nederlandse bewindsman zei het meest te voelen voor het voorstel van Gundelach een variabele mede-verant woordelij kheidsheffïng te gaan toepas sen als de produktie een vooraf vast gesteld niveau overschrijdt. Dat zou gemakkelijk kunnen werken, zo zei hij Beperking van de mogelijkheid tot mie vering van zuivelprodukten (waarvoor naarmate de produktie toeneemt) wees Van der Stee in zijn eerste persoonlijke reactie als onpraktisch af. Hij noemde het verheugend dat de Europese Commissie een quotasysteem had verworpen. Essentieel is het vol gens de Nederlandse bewindsman dat alle steunregelingen aan melkvee houders m de EG worden beëindigd ..Het heeft geen zin om te dweilen als de kraan open staat". Duidelijk is dat over Gundelachs voor stellen inzake de zuivel pas bij de jaar lijkse prijsonderhandelingen in het voorjaar zal worden beslist. Van der Stee is daarover bezorgd, omdat ver wacht kan worden dat sommige lidsta ten (te denken valt aan Italië) hun in stemming zullen koppelen aan de ver wezenlijking van eigen verlangens september vorig jaar 140.000 ton melk poeder is verwerkt in mengvoeders voor de varkens- en pluimveehouderij, op grond van een speciale regeling om de overschotten te doen verminderen. De melkproduktie nam dit jaar overal in de Gemeenschap aanmerkelijk toe. In de eerste zeven a acht maanden werd in Nederland 6 procent meer melk. 14 pel meer boter en 33 pet meer magere melkpoeder geproduceerd in vergelij king met dezelfde periode van vorig iaar. De melkpoederproduktie steeg in alle EG-landen (Italië niet meegere kend) met gemiddeld bijna 17 procent. Voor melk bedroeg de toename in deze periode bijna 6 procent. geen markt is) bi) de interventiebureaus Duidelijk is evenzeer dat Gundelach de van de Gemeenschap is een andere reële mogelijkheid, aldus Van der Stee. Invoering van een glijdende prijs- schaal bij de interventie (verlaging Grote delen van de Noordindiase sta ten Bihar en Uttar Pradesh zijn dinsdag getroffen door een nieuwe golf van over stromingen, in nog geen tien dagen na overstromingen, die grotere schade aanrichtten dan enige andere in een eeuw Reddings- en hulpteams van de regering togen dinsdag opnieuw aan het werk garantieprijs voor melk wil bevriezen als hij de komende maanden de indruk krijgt dat zijn voorstellen het in de mi nisterraad niet zullen halen De voorraden onverkoopbare boter en mager melkpoeder hebben de afgelopen maanden in dc Europese Gemeenschap nieuwe records bereikt. Medio sep tember omvatte de boterberg in de Ne gen bijna 500 000 ton (waarvan een kleine 75.000 ton in Nederland was op geslagen). De voorraad magere melk poeder bedroeg 891.960 ton Daarbij dient nog te worden bedacht dat sinds rechtshulp Op 6 oktober gaat ln Middelburg het Zeeuwse bureau voor rechtshulp van start. vrij opvolger De 'harde lijner' Botha wordt waar schijnlijk de opvolger van Vorster in Zuid-Afrika. conferentie demonstratie oranje NEW YORK (ANP)-De Sowjetminister van buitenlandse zaken, Andrei Gro myko, zal binnen een jaar een bezoek aan Nederland brengen. Hij heeft dit meegedeeld aan minister Van der Klaauw, met wie hij maandag in de wandelgangen van de Verenigde Naties in iNew York heeft gesproken. Het gesprek van minister Van der Klaauw in New York met Gromyko ver liep. niet in een sfeer van confixmtatie. maar in een geest van samenwerking, niettegenstaande het feit dat de Neder- landdse bewindsman er op wees dat de kwestie van de mensenrechten in de Sowjet-Unie sterk in de aandacht van de Nederlandse publieke opinie staat Minister Gromyko meende dat dit 'een kunstmatig probleem' is, en was de me ning toegedaan dat de betrekkingen tussen Nederland en de Sowjet-Unie juist uitstekend zijn- Gromyko sprak niet over de 'bevriezing' van de Neder lands-Russische betrekkingen zoals ge suggereerd door vice-premier Wiegel na de veroordeling van de dissidenten in de Sowjet-Unie. RUS WAS ZEER VERMOEID NEW YORK (AFP/DPA) - De Russi sche minister van buitenlandse za ken, Andrei Gromyko. is dinsdag onwel geworden, toen hij een rede hield in de algemene vergadering van de Verenigde Naties, Dit gebeurde toen hij zijn toespraak bijna had voltooid. Leden van de Sowjet-delegatie snelden toe en brachten de 69-jarige minister naar het bureau van de voorzitter van de algemene vergadering achter het" spreekgestoelte, waar een arts hem onderzocht. Kort daarna werd mee gedeeld dat Gromyko zich weer be ter voelde en dat hij zijn rede zou voltooien, nadat zijn Westduitse col lega Hans-Dietrich Genscher die inmiddels het woord had gekregen, zou zijn uitgesproken. Een uur later verscheen dc Russische minister weer in de zaal om zijn rede af te maken. Een Russische woordvoerder zei dat de minister 'zeer vermeoeid' was als gevolg van een reeks besprekingen. Hij had er over geklaagd dat het op het podium door de vele lampen zeer. zeer warm' was. In elk geval was er geen sprake van een hartaan val geweest. Volgens bepaalde diplomatieke kringen zou Gromyko zeer geërgerd zijn geweest over het feit dat een ge sprek dat hij het afgelopen weekein de zou hebben gehad met zijn Ame rikaanse ambtgenoot Cyrus Vance, werd uitgesteld omdat Vance nog in het Midden-Oosten verbleef Dit ge sprek zou zijn gegaan over het Salt- overleg, de Amerikaans-Russische onderhandelingen over beperking van de strategische bewapening. In zijn rede sprak de Sowjet-minister zich uit voor een spoedige sluiting van een tweede Salt-akkoord. Hij zei te hopen dat de VS in deze kwestie een 'nuchtere en weldoordachte' po litieke koers zullen inslaan. Aan de vooravond van zijn uitgestelde overleg met Vance gaf Gromyko als zijn mening dat een tweede Salt- overeenkomst niet alleen voor de Sowjet-Unie en de VS. maar ook voor de gehele wereld in dezelfde mate noodzakelijk is. ARTS IN BEEN GESCHOTEN AMSTERDAM 'ANP) - Bij een inval in een kwekerij in de polder De Beemster ten noorden van Amsterdam heeft de rijkspolitie vierduizend kilo hasj en vijf kilo amfetamine in beslag genomen. De handelswaarde wofdt geschal op acht miljoen gulden Ook viel de politie een aantal wapens in handen, waaronder twee pistolen en een vuurbuks. Aangehouden werden de 50-jarige kwekerij-eigenaar A K en de Amsterdammers E. A. i31)enJ. K <39). Volgens een woordvoerder van de rijkspoli tie bestaat de indruk, dat de kwekerhet verleden al verscheidene partijen hasj heeft afgeleverd. Op de foto een deel van de partij hasj in een busje van de politie. GROENLO - In de Oostgelderse ge meente Groenlo houdt een 38-jarige geestelijk labiele man (B.) samen met zijn eveneens overspannen vrouw sinds dinsdagmiddag half drie de 22-ja rige verpleegster Yvonne Wassink in gijzeling. Uiteenlopende persoonlijke omstandigheden, o.a. financiële pro blemen, vormen de achtergrond van deze gijzeling. De man, die gewapend is met een halfautomatisch 6 mm-Flobert geweert, eist een aanzienlijke som los geld. alsmede een vrijgeleide naar on bekende bestemming. De gijzelingsactie begon om 2 uur dins dagmiddag toen een plaatselijke huis arts verzocht werd naar de woning van B te komen. Diens vrouw zou ernstig ziek zijn. Eenmaal in de woning - gele gen achter de serviceflat het Heidenrijk - gearriveerd, werd de bedoeling duide lijk De man sommeerde de Groenlose arts Zandstra bij de ingang stil te staan, doch deze wilde doorlopen naar de vrouw, die zich op dat moment m de huiskamer bevond. De mededeling van een gijzeling kwam bij de dokter onge loofwaardig over Dat kwam hem op een waarschuwing te staan in de vorm van twee kogels vlak naast zijn hoofd. Toen de huisarts andermaal geen gehoor gal aan de sommaties van de man. schoot deze hem in het rechterbeen. •Vanuit de woning van B. werd het ziekenhuis in Groenlo gealarmeerd met de mededeling dat de dokter opgehaald diende te worden. Een ziekenauto was snel ter plaatse en de 22-jarige verpleeg ster Yvonne Wassink-ter Braake ging poolshoogte nemenIn de woning trof ze de ernstig bloedende dokter Zandstra aan. De verpleegster mocht terug om (Slot zie pagina 8 kolom 1) De zijkant van de woning waarin de verpleegster gegijzeld wordt waarheid Voor AZ slaat het uur van de waarheid verrast Zanger Wim Hogenkamp Is verrast met de Louis Davlds-prijs, Radio- en televi sieprogramma's. Strip PAGINA 19 handel OGEM wil de lngematlonale handel van OTRA overnemen: Beurs-financtcn- economle. ANDERE VERDEELSLEUTEL VOOR PROVINCIEFONDS: INGRIJPENDE WIJZIGINGEN ONONTKOOMBAAR Van ome Haagse redacteuri DEN HAAG-Hct dagelijks bestuur van de provincie Zeeland beraadt zich op manieren om de begroting 1979 bij te stellen, nu is gebleken dat de bijdrage uit het Provinciefonds ruim drie mil joen gulden lager is uitgevallen dan werd geraamd. Volgens de heer J. Wa genvoort. chef financiën op de provin ciale griffie, zullen tamelijk ingrijpen de wijzigingen in het voorgenomen be leid onontkoombaar zijn. Het is nog niet bekend ten koste van welke posten de bijstelling zal gaan. Het bestuur zal tijdig voor de behandeling van de be groting in Provinciale Staten (in no vember) met een nota komen. De provincie Zeeland krijgt voor het volgend Jaar een bedrag van 46.746.002 uit het Provinciefonds. Naar het oordeel van de heer Wagenvoort is dat geen vermindering in absolute zin. maar wel een gevoelige teruggang als wordt uit gegaan van allerlei stijgingen waarmee gewoonlijk ieder Jaar rekening wordt gehouden. Hij voorziet problemen bij de aanpassing van de onlangs gepresen teerde provinciale begroting, omdat veel posten zijn samengesteld uit min ol meer vaste bedragen, waaraan niet veel te knutselen valt. Voor het eerst ls bij de vaststelling van de uitkering uit liet Provinciefonds af geweken van de sinds jaren gehanteerde verdeelsleutel. Dit houdt verband met het wetsontwerp tot wijziging van de Provinciewet met betrekking tot de voeding van het Provinciefonds en de verdeling van de middelen over de pro vincies. dat vorige week door de Tweede Kamer werd aanvaard Volgens de huidige regeling is het Pro vinciefonds een opdeelfonds. Dat wil zeggen dat de jaarlijkse uitgaven gelijk zijn aan de inkomsten De verdeling van het geld uit het fonds geschiedt volgens de nog van kracht zijnde regeling voor een derde deel naar inwonertal, vooreen derde deel naar de oppervlakte en voor een derde deel in elf gelijke delen. Volgens het nieuwe ontwerp zullen de uitgaven van het Provinciehuis geen rechtstreeks verband meer hebben met de inkomsten. Voorgesteld is de Jaar lijkse groei van de uitkering aan de pro vincies in eerste aanleg gelijk te doen zijn aan het trendmatige groeiper centage van de opbrengsten van de rijksbelastingen Bevolki ngsom i :ang Behalve wijziging van de systematiek van het opdeelfonds is ook voorgesteld de verdeelsleutel te veranderen. De re gering vindt het gewenst een relatief zwaarder accent te leggen op de factor bevolkingsomvang en een minder zwaar accent op de opperv lakte van de provincies, een gcdachtengang waar tegen alle provincies, behalve Noord- Holland. Zuid-Holland en Utrecht, zich (Slot zie pag. 5 kol. 5) De Total(e) onzekerheid f Sinds het CDA-kamerlid Eversdijk medio augustus aan minister Van Aardenne van economische zaken een aan tal vragen stelde over de kan sen op het voortbestaan van de Franse olieraffinaderij van Total in Vlissingen-Oost is de onrust onder het personeel van dit nieuwe bedrijf tot gro te hoogte gestegen. De ondernemings raad van Total, de vakbonden, het. pro vinciaal bestuur van Zeeland en de poli tieke partijen proberen in alle mogelijke richtingen druk uit te oefenen met de bedoeling, te voorkomen dat de raffina derij op korte termijn wordt gesloten- Telegrammen aan prins Bemhard (die het bedrijf vier jaar geleden officieel opende) en aan het dagelijks bestuur van de EEG zijn een symptoom van de onzekerheid die zich van het ongeveer 200 man tellende personeel van dit, be drijf heeft meester gemaakt Het. is duidelijk dat binnenskamers druk wordt gezocht naar reddingspogingen om dit stuk werkgelegenheid in het Sloegebied te behouden. In een positie die zij kennelijk als zo gespannen er vaart dat elk verkeerd woord fatale ge volgen kan hebben voor de afloop van de besprekingen, zwijgt de directie van Total als het graf. De vraag is alleen, wat verstandiger moet heten: openheid over wat er nu precies bij de bedrijfspolitlek van deze multinational speelt en waar bij een buitenlandse vestiging van be scheiden omvang (zoals de raffinaderij in Vlissingen tenslotte is) de accenten worden gelegd óf absolute zwijgzaam heid van de kant van de onderneming met als neveneffect datde informatie uit bronnen 'in de omgeving' komt en me teen wordt voorzien van uiterst scherpe kritiek? He, Let is de laatste weken bij herhaling vastgesteld: het bedrijf van Total kan dienen als een voorbeeld van een che misch project, tot stand gekomen in een periode toen het werd begeleid door een vestigingsklimaat dat hoge eisen stelde aan de milieubelasting in het betreffen de zeehavengebied DeTotalraffinaderij is een generatie jonger dan de batterij raffinaderijen die in de naoorlogse jaren in het Rotterdamse Waterweggebied zijn gebouwd en daar gaandeweg al een saneringsproces (moeten) doorlopen. In de voorbije vier jaar zijn er over de pro duktie van dit bedrijf in de directe om trek van de vestigingsplaats nauwelijks of totaal geen klachten geweest. Daar om temeer kwamen de berichten over vrees voor het. behoud van dit stuk werkgelegenheid in midden-Zeeland zo hard aan. Maar bij alle breeduit opge somde voordelen van deze vestiging had Total de handicap dat de raffinaderij in het Sloegebied in produktie werd ge nomen op een van de moeilijkste mo menten van de wereldolieindustrie. vlak na de crisis in het Midden-Oosten, het jaar waarin oud-premier Den Uvl zei dat Tiet nooit meer zo zal worden als het is geweestDe terugval die er na de be ruchte winter met autoloze zondagen in de olie-aanvoer is ontstaan en de over capaciteit waarmee de raffinaderijen sindsdien begonnen te kampen, heeft ernstige vormen aangenomen. Dat al gemene beeld is duidelijk, de feiten spreken voor zich Wat voorlopig in een aantal gevallen veel onduidelijkheden heeft gegeven en vraagtekens heeft op geroepen is de koers die de (pe- troichemische-industrie uitzet om de terugslag in marktaandeel en produktie te boven te komen. -L ot welke ernstige conflicten derge lijke beslissingen in een vitale bedrijfs tak als de olie-industrie (en dus de ener gievoorziening) kunnen leiden, toont de nu al weken durende staking bij de Bel gische raffinaderijen. Vakbonden en werkgevers staan daar lijnrecht tegen over elkaar bij de vraag hoe het werk gelegenheidsvraagstuk van een in Ant werpen kort geleden gesloten raffinade rij moet worden opgevangen In het geval van de Total-raffinaderij is de afgelopen maanden in het bijzonder een beroep gedaan op het kabinet om te helpen meezoeken naar een oplossing, zo nodig door daarin zelf een bijdrage te leveren. Wanneer Total er zelf niet in slaagt om in overleg met andere chemi sche industrieën op korte termijn tot een economische oplossing te komen, is de vraag aan de orde of de overheid moet gaan denken in de richting van een overbruggingskrediet aan deze Neder landse dochter van een Franse onder neming. En daarmee ligt dan tegelijk de hele kwestie van (nog niet eerder ver toonde) overheidssteun aan een mul tinational op tafel. Het geknutsel aan een reddingsoperatie voor Total vol trekt zich in diepe stilte. Van de leiding van de onderneming uit een gedragslijn die misschien is te verdedigen Maar in tussen groeien onrust en onzekerheid bij het personeel en in kringen waar men zich ernstige zorgen maakt over het mo gelijke verlies van dit, stuk werkgele genheid. Misschien dat minister Van Aardenne langzamerhand eens ant woord kan geven op de vragen die het kamerlid Eversdijk hem over deze kwestie heeft gesteld. Hij heeft in dit op zicht een eigen verantwoordelijkheid. En die zou voor de gespannen sfeer bij Total wel eens van wezenlijk belang kunnen zijn. vdM President Carter heeft dinsdag het wapenembargo tegen Turkije opgehe ven. Overeenkomstig de voorwaarde die het congres aan een hervatting van de wapenleveranties aan dat land had ver bonden. verklaarrde de president dat beëindiging van het embargo 'ln het na tionaal belang van de VS en ln bet be lang van de Navo ls'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 1