CD A-rapport: grotere rol voor Raad Commissarissen Makelaars: de gemeenten frustreren woningmarkt DANSERS DEMONSTREREN OP BINNENHOF VOOR MEER GELD IPZCX CNV OVERWEEGT REGIONALE APO Universiteiten maken meerjarenafspraken VERKOOPBELEMMERENDE MAATREGELEN Bondsdaglid Uwe Holz gerehabiliteerd Protesten tegen btw-tarief kranten HONGERSTAKING ZUIDMOLUKKERS BEËINDIGD S WO V-test ademanalyse apparaten Advocaat vermoedt afluistersysteem in huis van bewaring 11 roskam bv 'Kans voor de dans' binnen-buitenland 13 VERANTWOORDELIJKHEID NIET AAN OVERHEID OPDRINGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - In ons huidige economische systeem schuiven wij veel te veel de verantwoordelijkheid voor belangrijke sociaal- economische beslissingen af naar de overheid. Gevolg daarvan is dat we van die overheid de realisering van doeleinden gaan ver wachten die we zelf niet tot stand weten te brengen. Om daar een eind aan te maken moet de verantwoordelijkheid naar de mensen zelf teruggebracht worden. In Frankfurt iBRDt wordt de laatste hand gelegd aan het hoogste bouwwerk ran West-Europa: een televisietoren die inclusief antenne 331 meter hoog is Fotoeen van de werklieden op het allerhoogste punt van de tv-toren, 331 meter boven Frankfurt. Volgens de NVB-voorzitter zouden ge meenten daarom een meer op door stroming gericht beleid moeten voeren door meer woningen in de premie- en vrije sector en minder woningwetwo ningen te bouwen. Hij meent dat het als gevolg van de doorstroming be schikbaar komen van goedkope huurwoningen tot gevolg zal hebben dat de door de regering geplande stijging van de huursubsidies geringer kan wor den, waardoor ruimte ontstaat om ten gunste van de sector premiekoopwo ningen minder te bezuinigen op de bouwuitgaven. beheersnorm per 1 juli 1978 structureel zal worden verhoogd. Staatssecretaris Brokx heeft inmid dels verklaard dat zijn departement de conclusies van het onderzoek groten deels kan onderschrijven - WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 Dat kan gebeuren door de beslissing over sociaal-economische vraagstuk ken veel meer in de ondernemingen of in de bedrijfstakken te leggen. De overheid zou zich in eerste instantie moeten be perken tot het scheppen van de moge lijkheden daartoe en pas dienen in te grijpen wanneer men het op dat lage ni veau niet tot overeenstemming weet te komen. Dat zijn enkele van de belangrijkste conclusies uit het rapport ..Gespreide verantwoordelijkheid", een christen democratische visie op onze economi sche orde, dat is opgesteld door de we tenschappelijke bureaus van de drie CDA-partijen. KVP. ARP en CHU. De werkgroep stond onder leiding van CDA-voorzitter prof. P. Steenkamp. Centraal geleid Onze huidige economische orde leidt tot een centraal geleide economie, waarbij alle beslissingen over investeringen, in komensverdeling en inkomensbeste ding bij de overheid berusten. De CDA- werkgroep acht dat een ongewenste si tuatie. De gangbare manier van denken dreigt de overheid in een allesoplossen- de rol te brengen, waartoe zij niet is ge roepen. zo staat in het rapport. ..De huidige economische orde is bedreigend voor de mens", aldus prof. dr. H. van Zuthem, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam en een van de opstellers van het rapport. „Wij doen daarom een vurig pleidooi voor meer zeggenschap van de werkne mers in de onderneming. Wij doen een beroep op de overheid om dat mogelijk te maken, een beroep op de sociale partners om in de bedrijfstakken zoveel mogelijk zelf orde op zaken te stellen. Van de overheid verwachten we dat zij daarnaast de bestaansvoorwaarden veilig zal stellen", aldus Van Zuthem. Volgens prof. Van Zuthem is daarente gen de laatste j aren steeds meer het Idee gegroeid om in de bedrijfstakken zelf beslissingen te kunnen nemen. „Je moet de verantwoordelijkheid daar leggen waar ook de wensen vandaan komen. Maar als je die grens verlaagt moet je ook de beslissingsmogelijkheden verla gen". Democratisering Daarom worden in het rapport ver gaande voorstellen gedaan voor democ ratisering van de bedrijven. De CDA- werkgroep wil aan de Raden van Com missarissen grotere bevoegdheden ge ven dan nu het geval is. Elke beslissing over samenwerking, deelneming, inves tering, ontslag of wijziging in de arbeid somstandigheden dient in de CDA-visie vooraf goedkeuring van de raad te heb ben. Volgens Van Zuthem betekent dat wel dat deze bevoegdheden dan niet aan de ondernemingsraden gegeven kunnen worden. ..Je kan niet én de Raad van Commissarissen én de ondernemings raad optuigen tot medebeslissingsor ganen. Een OR blijft nodig maar dan meer als advies-en overlegorgaan". Een deel van de taken zou door de Raad van Commissarissen gedelegeerd kunnen worden aan de directie. De commissie vindt namelijk dat de slagkracht in een bedrijf gehandhaafd moet blijven en dat kan niet door ook over allerlei kleinere zaken eerst een beslissing van de Raad van Commissarissen af te wachten. In de nota wordt nog eens het bekende CDA-standpunt verkondigd dat de Raad van Commissiarissen een democ ratischer samenstelling behoeft. Een derde dient gekozen te worden door de werknemers, een derde door de aan deelhouders en het resterende deel door de op die wijze gekozen raadsleden. Men wil aan aandeelhouders die nauw bij het bedrijf betrokken zijn. voor wat die stemming betreft, grotere rechten toe kennen dan aan hen die het alleen om de financiële kant van het aandeelhouder schap gaat. Bedrijfstakoverleg Een andere CDA-suggestie is de wetr telijke regeling van een bedrijfstako verleg. waarbij bedrijven in één sector verplicht met elkaar overleg plegen over gezamenlijke activiteiten, het handha ven van de werkgelegenheid, de contac ten met de overheid en het verstrekken van informatie die voor de gehele be- KARLSRUHE (APA)- Uwe Holtz. afge vaardigde in de Westduitse bondsdag voor de SPD. en Joachim Broudre- Groeger, woordvoerder en zaakwaar nemer van de SPD-er Egon Barh, staan niet langer onder verdenking van spio nage. zo heeft de justitie in Karlsruhe dinsdag aan de pers meegedeeld. Het juslièle onderzoek is gestaakt. Tegen in totaal vijf mensen was een on derzoek ingesteld, dat nu is opgeheven De spionagezaak was aan het rollen ge bracht door de voormalige Roemeense staatssecretaris en plaatsvervagend leider van de Roemeense buitenlandse inlichtingendienst GDIE, Ion Pacepa. Deze 50-jarige vertrouweling van de Roemeense leider Ceausescu verdween begin augustus uit een hotel in Keulen, waar hij op dienstreis verbleef. Hij zou nu in de VS zijn. Op grond van de gegevess die hij aan de Amerikaanse inlichtingendienst CIA verstrekte rees verdenking van spiona ge tegen Uwe Holtz. drijfstak van belang is. De CDA-werk- groep wil bijvoorbeeld een inves teringsmelding per bedrijfstak. Ondanks deze verlegging van de beslis singsmacht naar lagere niveaus blijft voor de overheid in de CDA-visie een belangrijke taak weggelegd. „De over heid heeft een eigen taak en verant woordelijkheid. Zij moet de voorwaar den scheppen", aldus Van Zuthem. ..Bovendien, als de zwakste groepen in ALMELE (ANP) - „Het is al met ai ten zeerste gewenst dat de vermindering van de activiteiten in het productiep roces vertraagd doorwerkt in een ver mindering van het aantal arbeids plaatsen. Dat kan als individuele be drijven onderling meer samenwerken met de vakbeweging en de overheid. Een individueel bedrijf alleen is tegen de problemen niet opgewassen", aldus CN'V-voorzitter Harm van der Meuten dinsdagavond op een bijeenkomst van zijn regionale bestuurders van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Almelo. Met deze constatering op de achter grond verdient het volgens Van der Meulen wellicht overweging om te ko men tot regionale arbeidsplaatsenover eenkomsten (apo's). Dat zijn overeen komsten tussen een aantal werkgevers in een bepaald gebied (in eenzelfde be drijfstak) met de vakorganisaties, waarbij afspraken worden gemaakt over de werkgelegenheid. Gezamelijk garanderen de werkgevers aan een bepaald aantal werknemers een normaal dienstverband. Daar staat dan tegenover, dat een werkgever, die tijde lijk mensen nodig heeft, een beroep kan doen op de werknemers met het gega randeerde dienstverband, zo zei Van der Meulen. Hij merkte op dat de voorgestelde re gionale apo's nog een nadere uitwerking nodig hebben. Toch kon hij al enkele voorwaarden noemen. Over de vorm en inhoud van zo'n rege ling is overeenstemming met de vak beweging nodig. De overheid moet kun- Dinsdagmiddag heeft het ministerie van binnenlandse zaken bij koninklijk besluit met ingang van 1 november 1978 benoemd tot voorzitter van Rijnmond dr. ir. A. P. Oele met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burgemees ter van de gemeente Delft. Hij is 54 jaar en sinds 1973 is hij burgemeester van de gemeente Delft. Htj is Nederlands her vormd en lid van de PvdA. DEN HAAG (ANP) - Beroeps- en ama- teurdansbeoefenaars hebben dinsdag op het Binnenhof demonstratief gepleit voor een kans voor de dans. Er zal meer geld beschikbaar moeten komen om het dansgebeuren in ons land op peil te kunnen houden. De dans maakte een enorme ontwikkeling door. die nog voortgaat, de vraag is groot, maar de de samenleving niet meer aan hun trek ken dreigen te komen, moet de overheid ingrijpen. Maar dat mag gebeuren als de sociale partners duidelijk aantonen de verantwoordelijkheid niet aan te kun- Zo vindt de CDA-werkgroep dat de overheid de loonontwikkeling niet mag voorschrijven. Dat is in eerste instantie een verantwoordelijkheid van het be drijfsleven zelf. Binnen de bedrijven of bedrijfstakken dient men het eerst zelf te proberen eens te worden. „Wij zien nu dat de sociale partners bij de overheid aankloppen wanneer zij zelf niet uit de loononderhandelingen ko men. Wat dreigt Is dat de eigenlijke ver antwoordelijkheid van werkgevers en werknemers wordt ondermijnd", zo valt in het rapport te lezen. Loononderhan delingen binnen bedrijfstakken zouden dan gevoerd kunnen worden door dele gaties van de bedrijven en van de vak bonden. nen deelnemen. Vooraf dienen de be trokken werkgevers zich volgens Van der Meulen ook financieel verantwoor delijk te stellen in de vorm van een ga rantiestelling. Maar die regeling mag niet leiden tot het ontstaan van een ver edeld soort koppelbaas. De betrokken werknemers behoren een goede rechts positie te krijgen. Het voordeel voor de werknemers is, dat de werkloosheid door een goede op zet kan verminderen. Maar ook de on dernemers profiteren ervan. Zij kun nen dan minder terughoudend zijn bij het aannemen van orders die naar hun verwachting slechts een tijdelijke op leving betekenen van de bedrijvigheid, aldus Van der Meulen. AMSTERDAM (ANP)-De Nederlandse dagbladuitgevers en de Nederlandse Vereniging van Journalisten hebben in brieven aan eerste en tweede kamer geprotesteerd tegen de regeringsplan nen tot verhoging van het btw-tarief voor kranten van 0 tot 4 procent. De Vereniging vde Nederlandse Dag bladpers (NDP) schrijft dat een derge lijke maatregel een bijzondere belasting zou betekenen voor veel bedrijven in de bedrijfstak, die staat voor grote investe ringen in drukapparatuur, terwijl veel ondernemingen in de sector nu al niet goed rendabel zijn. De verhoging van de btw voor de abonnementen van de dag bladen tot vier procent zou moeten worden doorberekend. Evenals de NV J wijzen de uitgevers erop dat het afschaffen van het O-tarief voor de dagbladen de prijs voor de lezers zal verhogen, waardoor de sociaal zwakke ren minder kranten gaan lezen. De NVJ vindt dat de prijs voor informatievoor ziening en meningsvorming in het be lang van het functioneren van de de mocratie zo laag mogelijk moet worden gehouden. voorzieningen worden mondjesmaat verstrekt zodat de achterstanden groeien. Hierop kwam neer wat vertegenwoordi gers van de dans de volksvertegen woordigers hadden te vertellen. Het ui ten van ongenoegens over de te beperk te financiële ondersteuning van het In het rapport wordt gesteld dat mati ging van de collectieve uitgaven nood zakelijk is. De samenstellers wijzen met kracht de stelling af dat zo'n mati ging de solidariteit zou aantasten. De solidariteit zal meer dan nu op een meer „belecfbaar" niveau georgani seerd moeten worden. Ten slotte stelt de werkgroep dat de overheid een krachtig energiebesparingsbeleid moet voeren, waarbij zonodig extra heffingen niet geschuwd mogen wor den. ARNHEM - De tien Zuidmolukse gede tineerden in het Arnhemse huis van bewaring hebben dinsdagochtend hun hongerstaking beëindigd. Zij hebben dit in een brief aan de gevangenisdirec tie kenbaar gemaakt. De betrokken ge vangenen zijn negen dagen geleden in hongerstaking gegaan. Ook deden zij niet mee aan de activiteiten in het huis van bewaring. De tien Zuidmolukkers eisten dat Ne derland de politieke aspecten van hun zaak erkent. Voorts wilden zij dat alle Molukse gedetineerden in één gevang enis zouden worden ondergebracht. Bo vendien eisten de hongerstakers dat Molukse gedetineerden die aan gijzelin gen hebben deelgenomen, als politieke gevangenen worden beschouwd. Geen van deze eisen is ingewilligd. UTRECHT (ANP) - Het functioneren van de koopwonïngenmarkt wordt ernstig gefrustreerd door de verkoop- belemmerende bepaleingen, zoals die op grote schaal en in vele variaties door de gemeetne worden gehanteerd. Het gevolg hiervan is dat voor velen een noodzakelijke of gewenste verhuizing niet mogelijk is. Alleen daardoor al zijn dit jaar zo'n 10.000 courante woningen aan het aanbod onthouden. Dit zei de heer G. Chr. Smit. voorzittei van de Nederlandse Bond van Malelaars (NBM) dinsdag op een persbijeenkomst in Utrecht ter gelegenheid van de ma- De regering van premier Adolfo Suarez heeft haar meerderheid in de 350 zetels tellende cortes verloren. De so cialisten oppositiehebben hun gelede ren versterkt. De regerende UCD ver loor vier zetels. maar blijft met 162 zetels de grootste fractie. De socialisten kre gen door het samengaan van de PSOE en de PSP en de aansluiting van drie Catalaanse socialisten 125 zetels. Daarmee werden zij de op een na groot ste fractie. werk werd afgewisseld met een reeks optredens. Behalve op de achterstand in subsidië ring wezen de dansende demonstranten op een jaarlijkse kostenstijging waarbij /eventuele stijging van subsidies ver achter blijft. Bij de grote balletgezel schappen heersen noodsituaties. Hele maal geen rijkssubsidie is er voor de nlfestatie Koophuis "78. die vanaf 29 september in de Utrechtse jaarbeurs wordt gehouden. Voigens Smit is een vervelend effect van het niet be schikbaar komen van zo'n groot aantal goedkopere koopwoningen dat bij de mensen die daarop zijn aangewezen een grote vraag ontstaat naar huurwonin gen. „Voor zover zij er in slagen deze te bemachtigen zijn uiteindelijk de men sen met de laagste inkomens, die bij uit sluiting op huurwoningen zijn aangewe zen, daarvan de dupe", aldus Smit- Matiging Volgens ir A. van der Kloos. voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Bouwondernemers (NVB), zijn in de be staande voorraad woningen in ruime mate woningen met lage huren van vol doende kwaliteit aanwezig. „Deze wo ningen komen evenwel niet vrij omdat de bewoners ervan de door hen gewen ste woning, een eigen woning, niet kun nen verkrijgen", aldus Van der Kloos DEN HAAG (ANP) - De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) heeft een onderzoek ingesteld naar de bruikbaarheid van ademanalyse- apparaten voor wetenschappelijke doeleinden en één van de onderzoch te types bleek goed bruikbaar voor dit doel. Wil men de apparaten voor andere doeleinden gebruiken dan moeten ze gedeeltelijk aan andere eisen voldoen. Als aanpassing van de apparatuur van thans mogelijk is. valt volgens de SWOV te denken aan toepassing in café's. bedrijven, klinieken en door de politie om wetsovertreders op te ssporen. Dit staat in een dinsdag door de SWOV gepubliceerd rapport over de ze materie. Bij ademanalyse wordt het alcoholgehalte van de adem ge meten. De SWOV onderzocht alleen appara ten waarmee het alcoholgehalte van het bloed nauwkeurig kan worden gemeten Dus niet de blaaspijpjes oi ballonnetjes. Een type bleek goed bruikbaar voor wetenschappelijk onderzoek. Met dit apparaat is het mogelijk het alcoholgehalte van het bloed op ongeveer 0.1 promille nauwkeurig te meten. achttien kleinere dansgroepen. Deze zijn onmisbaar voor de veelzijdigheid van het dansaanbod in Nederland. Van een honorering van dansers is bij deze groepen geen of vrijwel geen sprake Voortdurend dreigt opheffing. In de rij sprekers was ook vakbondsbe stuurder Karei van Muyden die vond Kosten Voor de jaren 1975. 1976 en 1977 zijn de woningcorporaties in ons land 40 gulden per woning per jaar tekort gekomen voor beheer en administratie. Dit is de uitkomst van een onderzoek, dat het Overleg Centrales van Woningcorpora ties. die met de gemeenten eenderde van het woningbestand beheert, heeft ingesteld. De woningcorporaties vinden al jaren, dat zij met het door de overheid vastgestelde bedrag niet uitkomen. De landelijke centrales verwachten dat de DEN HAAG (ANP) - Zeven van de der tien instellingen voor wetenschappe lijk onderwijs in ons land hebben dins dag in Den Haag vlot het contract gete kend met minister Pais. waarin meer jarenafspraken zijn vastgelegd over studentenaantallen en de personeels sterkte. Vier andere volgden dit voor beeld na daartoe in de laatste vergade ring door de minister persoonlijk te zijn overgehaald. De afspraken houden volgens de bewindsman een jaarlijkse productiviteitsverhoging in van vier vijf procent. De universiteit van Amsterdam en de katholieke universiteit van Nijmegen hebben de contracten niet getekend HEAO Wie van een economische afdeling van een heao-school komt kan zijn studie tot registeraccountant met twee jaar be korten. Wie op de heao een speciale va riant volgt, kan ten hoogste vier jaar tijdwinst boeken op de achtjarige oplei ding van het Nederlands Instituut van Registeraccountants (NTVRAi. De contracten daartoe tussen het dat in de officiële nota veel mooie woorden aan danskunst zijn gewijd, waarbij het evenwel is gebleven. Met een rommelig beleid heeft de overheid verwachtingen gewekt die niet worden ingelost. Voor de kunstenaarsorganisa tie NW is deze situatie volstrekt on aanvaardbaar, aldus Van Muyden. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se advocaat mr. H. Kater heeft dinsdag in een brief aan staatssecretaris Haars van justitie het vermoeden uitgespro ken dat de spreekkamers in het Maas trichtse huis van bewaring elektro nisch worden afgeluisterd. Mr Kater meent dit te hebben gecon stateerd tijdens een gesprek met een cliënte In een der bezoekruimten van het gebouw. Achteraf zou gebleken zijn dat het bewakend personeel op de hoog te was van wat er bij die gelegenheid werd besproken. Een en ander is ln strijd met de bepaling dat een onderhoud tus sen advocaat en cliënt strikt ver trouwelijk moet zijn Mr. Kaler heeft er bij de staatssecretaris op aangedrongen een onderzoek naar en ander in te stellen. „Alhoewel het abso lute bewijs ontbreekt voel ik mij in het belang vandde rechtsstaat genood zaakt mijn vermoeden aan u te openba ren". aldus de advocaat. Volgens een woordvoerder van het mi nister van justitie in Den Haag mist het vermoeden van mr. Kater elke grond Het gebeurt volgens hem wel dat ge vangenispersoneel tijdens deze ge sprekken naar binnen kijkt 'voor het geval zich eventualiteiten voordoen' Tijdens een onderhoud tussen mr. Ka ter en een cliënt in Maastricht zag een personeelslid dat de advocaatt versna peringen overhandigde, wat niet ls toe staan. Dat is mr. Kater later telefonisch door de directie van het huis van bewa ring meegedeeld. Mogelijk heeft hij toen geconcludeerd dat hij afgeluisterd is", aldus de woordvoerder van justitie. De naar grootte tweede bank van Bra zilië. de staatsbank Banco do Estado de Sao Paulo SA (Banesba). is van plan be gin december een vestiging te openen in Amsterdam. De bank heeft buiten Zuid- Amerika al vestigingen in Londen, de V.S. en Japan. SOO mZ kantooreffieieney in Middelburg. Een showroom vol kantoor, ideeën waarmee ook U Uw voordeel kunt doen V bent van harte welkom aan de Dampoortweg nr. 29 NB» 0T180-36151* examenbureau en het curatorium van het NIVRA enerzijds en de Vereniging van Scholen voor Hoger Economisch en Administratief Onderwijs (heao) an derzijds zijn dinsdag in Den Haag geslo ten. Het zijn standaardovereenkomsten voor onderwijskundige samenwerking tussen het NIVRA en de afzonderlijke scholen voor heao. De eerste opleiding van de NIVRA-va- riant op een heao-school is inmiddels in Zwolle gestart. De eerste studenten zijn in 1980 klaar. Dr. H Schamhardt. voorzitter van de Permanente Planningscommissie (PPC) van de academische raad. zei dat de gemaakte afspraken neerkomen op het opnemen van 25 procent meer stu denten bij gelijkblijvende financiéle middelen. In dat geval blijft nog een numerus fixus onvermijdelijk voor nog een aantal studierichtingen, buiten die voor arts. dierenarts en tandarts. Voor de laatste zuilen structurele studen tenstops gelden. Minister Pais. Gezamenlijke garanties werkgevers DEN HAAG: Choreograaf Hans van Manen spreekt de samengestroomde dansers op het Binnennhof toe CONTRACTEN GETEKEND

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 13