„Meer ombuigingen nodig om doel van Bestek '81 te bereiken" Middelburgse advocaat pleit voor eenheidstarief bij alcoholzaken Eigen afscheid CPA voor directeur N. Verboon PZC/ KREDIETGARANTIE VOOR NAPM VLISSINGEN-OOST Staat de postcode in een advertentie of brief? Gebruik'mdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. Zeeuwse bonden en invaliden 1 protesteren tegen Bestek'81 Voorkomen is beter9 vraagt Terneuzen strenger milieubeleid 7 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 FORSE STRAFFEN VOOR RIJDEN ONDER INVLOED provincie man: vijfhonderd gulden boete, negen maanden met rijden en een week voor waardelijke gevangenisstraf. Poli tierechter mr. J.H. Mulder vonniste conform. Een alcoholpercentage van 1,42 kwam de56-jarige W. H. uit Vlissingen te staan op tweeduizend gulden boete en negen maanden ontzegging uit de rijbevoegd heid Hiervan zijn er drie voorwaarde- Hjk.De 31-jarige A.D. K. uit Temeuzen hoorde zich veroordelen tot 250 gulden boete. Dat was conform de eis van de officier van justitie K. liep eind maart legen de lamp met 0.68 promille alcohol in zijn bloed. Politierechter mr. Mulder veroordeelde de negentienjarige P.S. C. uit Marieker- ke tot zeshonderd gulden boete en een voorwaardelijke ontzegging uit de rij bevoegdheid voor de tijd van drie maanden Deze strafwas het gevolg van een alcoholpercentage van 1,01, dat C. begin juni in Westkapelle opliep. W B. (23) uit Oost-Souburg werd con form de eis van de officier van justitie veroordeeld tot 800 gulden boete en een voorwaardelijke ontzegging van vier maanden. De Middelburgse politie con stateerde half juni een alcoholpercen tage van 1,19. Onverant woordeliIjk ,,Een alcoholpromillage van 3,06 liegt er niet om", aldus officier van justitie mr. Nijmeijer bij de behandeling van de zaak tegen de dertigjarige S. B. uit Middelburg. „Dergelijk verkeersge drag getuigt van weinig verantwoor- delijksgevoel". de de klappen had uitgedeeld om zijn vrouw te beschermen Hoewel officier van justitie mr Nijmeijer wel begrip voor het geval zei te hebben, vorderde hij toch tweehonderd gulden boete „Slaan mag niet zomaar", aldus de of ficier. De politierechter nam de eis ge heel over en vonniste conform Eind juni kwam in Zoutelande een bu renruzie tot een stevige explosie. J. K. (26) stormde getergd het pand van zijn buurman binnen en vernielde onder meer twee schemerlampen, een tafel en een stoel. De te hulp geschoten politie zette de heetgebakerde K. in een cel in het politiebureau. Hij kwam echter niet tot bedaren en vernielde in de cel een deur en een radiator. „Het is nooit toegestaan dat een geschil op een dergelijke manier wordt opge lost", aldus officier mr. Nijmeijer. Hij vorderde driehonderd gulden boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken Mr. Mulder vonniste conform. pttpost Gebruik'm goed. STUDENTEN EN DOCENTEN BRACHTEN ORIGINEEL AFSCHEIDSPROGRAMMA MIDDELBURG - De Middelburgse advocaat mr. M.L. Huisman ieeft donderdagmorgen voor de rechtbank in Middelburg aange drongen op een eenheidstarief bij het veroordelen van mensen voor het rijden onder invloed van alcohol. „De advocatuur in Middelburg is de laatste tijd danig in verwarring gebracht", al dus de raadsman, „De eisen bij alcoholzaken verschillen te veel. De laatste tijd wordt te veel van het gemiddelde afgeweken. Er moet meer lijn in de strafmaat komen". ER MOET MEER LIJN IN STRAFMAAT KOMEN Mr. Huisman zei dat in zijn pleidooi voor de 23-jarige M E. uit Middelburg, die ach moest verantwoorden voor een al coholpercentage van 1.73. De Middel burger werd begin april aangehouden, loen de verlichting van zijn auto niet in orie was Officier van justitie mr. C.M. o Niimpiier had epn steviee eis voor de Naast de alcoholovertreding veroor zaakte B. eind januari een aanrijding op de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg. Hy maakte zich daarbij echter snel uit de voeten. Verder reed de Middelburger ook in een onverzekerde auto Poli tierechter mr. Mulder veroordeelde hem tot zes weken gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en een boete van 450 gulden. Ook de 45-jarige J. K. uit Oostkapelle scoorde hoog: begin maart werd hij Internationale zeehengelwedstrijd langs Westerschelde GOES - De Eerste Goese Hengelsport Vereniging E.G.H.V.) te Goes houdt za terdag 30 september een internationale reehengelwedstrijd in de Westerschel de. Iedereen kan aan deze wedstrijd deelnemen, ongeacht het feit of men lid van een vereniging is of niet. Net als andere jaren telt deze wedstrijd mee voor het Deltakampioenschap. Daar deze wedstrijden in voorgaande jaren een groot succes zijn geweest met meer dan 350 deelnemers, is de ver wachting dat ook dit jaar weer op een pote deelname gerekend mag worden. Dit is deels te danken aan een goed prij- ïenpakket, deels aan het feit dat de wedstrijd gehouden wordt op een par cours waar meestal veel vis wordt ge vangen. Vooral ook dit laatste trekt veel deelnemers naar deze wedstrijd. De wedstrijd begint om 13.45 uur en eindigt om 16.45 uur en staat onder auspiciën van de Delta-federatie. Inschrijven voor deze wedstrijd is mo gelijk op vrijdag 29 september vanaf 19.00 uur in café 'De Landbouw', Grote Markt 38 te Goes. Ook zaterdag 30 sep tember is inschrijven mogelijk en wel vanaf 9.00 uur tot een half uur voor de aanvang van de wedstrijd. INTERLAND VISWEDSTRIJD OP STRAND DISHOEK DISHOEK - Aan het strand van Dis hoek wordt 21 oktober een interland viswedstrijd Nederland-België gehou den. Er wordt dan tevens in een indivi dueel klassement gevist. Het Nederlandse team bestaat uit de beren C Bontkes. M. Brouwers. P. Geelhoed, mevrouw Lepoeter, J. Hoog- esteger. S. Beemster. S. Buijs. C. Aar den, j c. Dekker. J. Adriaansen. Jac. Karremans. P. Temmerman, mejuf frouw Kvan der KieboomA. Stolk en J Beemster Vrijwel al deze hengelaars zijn lid van de Delta Federatie. Dr. ir. F. P. Mesu (89) overleden BILTHOVEN - Dinsdag is overleden dr ir Ferdinandus Pieter Mesu. oud-direc teur van de Cultuurtechnische dienst. De heer Mesu werd 89 jaar. De uit Zee land afkomstige heer Mesu verwierf grote bekendheid toen hij na de inun datie van Walcheren de herverkaveling van dit eiland ontwierp en deze eerste grote herverkaveling hielp uit voeren. begrafenis is op maandag 25 sep tember om 11 uur op de begraafplaats "Den en Rust' te Bilthoven. In 1914 studeerde de heer Mesu af aan de toenmalige hogere land-, tuin- en bos- touwschool te Wageningen. De heei Mesu heeft in de dertiger jaren een be- langryk aandeel gehad in de inrichting van de toen ingepolderde Wierin- germeer. h 1953 verwierf ^le heer- Mesu-het-doc- [oraat honoris causa aanxdex in de landbouwkunde aan de Landbouw hogeschool te Wageningen. De heer Me-, si was voorts ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Commandeur in i de Orde van Oranje-Nassau. MIDDELBURG - Na het formele af scheid woensdag van N. Verboon, di recteur van de Christelijke Pedagogi sche Academie in Zeeland in de Mid delburgse Schouwburg, namen de do centen en studenten donderdagmiddag op geheel eigen wijze afscheid van „hun" directeur. In een vier uur durend programma in de sportzaal van de school werd de scheidende directeur onthaald op een origineel en vaak zeer humoristisch afscheidsfeest. De afscheidsceremonie begon met het afhalen per koets van de heer en me vrouw Verboon van hun woning aan de Populierenlaan. Vervolgens reed de koets, voorafgegaan door motor-politie en omgeven door studenten op versier de fietsen, naar het schoolgebouw aan de Keetenstraat. Voordat hij naar bin- RENDEMENT EN KOOPKRACHT OP PEIL HOUDEN MIDDELBURG - "Er moet nog meer worden omgebogen, willen de doelstel lingen van de regering, neergelegd in Bestek '81 worden bereikt. Alles moet in het werk worden gesteld om de con sumptieve bestedingen op peil te hou den. Aan het bedrijfsleven dienen be lasting-faciliteiten te worden verleend. En de investeringsmogelijkheden voor de industriële bedrijven dienen behou den te blijven". Dat stelde W. Perquin. voorzitter van bet Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond (KNOV). toen hij sprak over het onderwerp "Het midden- en kleinbedrijf en de miljoe nennota". De heer Perquin hield zijn in leiding donderdag tijdens een luch- bijeenkomst van het departement Zee land van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in de foyer van de Schouwburg te Middelburg. De KNOV-voorzitter toonde zich pes simistisch over het welslagen van de plannen van de regering, ook als men er vanuit gaat dat de rijksbegroting voor 1979 met los te zien is van Bestek '81. "Als we zien dat in Bestek '81 wordt ge sproken van terugbrengen van de col lectieve uitgaven tot een stijging van 40 miljard in plaats van 50 miljard, dan is er sprake van een matiging van de groei daarvan.hietTvaii èerilerügdringën. De werkgelegenheid in die collectieve sec tor zal dan ook niet teruglopen, maar met 80.000 arbeidsplaatsen toenemen. We staan voor de keus de matiging te realiseren in de collectieve sfeer of in de particuliere sector, maar als we in de aangehouden met 2.31 promille alcohol in zijn bloed Dat kwam hem te staan op tweeduizend gulden boete, twaalf maanden niet rijden waarvan de helft voorwaardelijk en twee weken gevang enisstraf. De vrijheidsstraf behoeft K niet uit te zitten als hij zich twee jaar koest houdt. Een alcoholpercentage van 1,73 kwam JM. (33) uit Oostkapelle te staan op een eis van twee g/eken gevangenisstraf, waarvan één voorwaardelijk en negen maanden niet rijden Mr. Mulder deed hiervan echter wat af. M werd veroor deeld tot duizend gulden boeteen negen maanden niet rijden, waarvan drie voorwaardelijk. P.W. B. uit Middelburg bereikte begin juni een alcoholpercentage van 2,49 De man reed bij zijn aanhouding op de fiets. De straf: vierhonderd gulden boete, waarvan de helft voorwaardelijk. De 26-jarige G. van D. stond wegens een geval van mishandeling voor het be- klaagdenhekje. Van D. vertelde dat hij nen kon gaan moest de directeur een Imt doorknippen. Onder uitbundig ap plaus betrad het echtpaar Verboon de feestzaal, waar de directeur plaats moest nemen op een voor hem speciaal gemaakte „troon "Na een geestige ge denkrede door docent J. A. A. Louws. bracht het cabaret „Nikotine" een vlot uitgevoerd aantal schetsjes ten tonele, waarinzowel de directeur, docenten als de school op de hak werden genomen. Hierna volgde een humoris- tischevoordracht van docent W. H. de Lange. Een forumdiscussie werd ge houden rond de vraag ..heeft de pedago gische akademie toekomst als op leidingsinstituut voor het basison derwijs?" Onder Gregoriaans gezang werd de nieuwe directeur drs A. A. M. Wisse in- eene sector doorschieten, dan heeft dat zijn uitwerking op de andere en omge keerd". Waardering. De heer Perquin had waardering voor Bestek '81: "Er zijn aanzetten gedaan, men heeft de moed gehad heilige huisjes aan te pakken. Maar de doelstellingen zullen niet bereikt worden als er geen redementsverbetering voor het be drijfsleven komt. Die verbetering zie ik niet komen, in bepaalde sectoren zal de toestand zelfs worden verslechterd. Bij de detailhandel bijvoorbeeld is nu al sprake van een arbeidsinkomensquote van 91 procent, in 1982 zal die 93.5 pro cent bedragen. Dat is het tegenoverge stelde van rendementsverbetering". "Iedereen is het er over eens dat er 'om gebogen' moet worden' zo vervolgde de heer Perquin. "We zitten in Nederland nog met de gevolgen van de vorige ener giecrisis. met een enorme inflatie, met een stijging van de arbeidskosten boven de daarvoor beschikbare ruimte, met een in vier jaar tyds verdubbeling van de collectieve uitagaven en met een enorme werkloosheid. Centrale doelstelling van de werkgevers bij die ombuiging is 'verbetering van de werk gelegenheid door verbetering van het rendement'. "Modale ondernemer "Wij hebben de regering laten weten dat op basis van 1978 de rendements- ontwikkeling_ negatief is. Wij eisen daarom - als voor de modale werkne mer de koopkracht wordt gehandhaafd -dat dit ook dient te geschieden voor de modale ondernemer in het midden- en gewijd, die vervolgens de onthulling verrichtte van een gedenkteken (twee voetafdrukken) voor de heer Verboon. Na deze plechtigheden werd een ere penning, bestaande uit een metalen penning met sticker, uitgereikt aan de scheidende directeur, die op zijn beurt in een speelse toespraak zyn opvolger introduceerde. Ook de genodigden kre gen stickers voor het maken van een ei gen gedenkpenning De heer Verboon is 26 jaar lang directeur van de Christelij ke Pedagogische Academie geweest; één van zijn afscheidsgeschenken was- de LP ..Sail Away." Oud-directeur N. Verboon (rechts) 'in stalleert' drs A A.M. Wisse als zijn op volger bij de christelijk pedagogische academie. kleinbedrijf. Het reeéle beschikbare inkomen voor de ondernemers in het midden en kleinbedrijf is de laatste 4 tot 5 jaar met 5 tot 6 procent achteruit gegaan. In 1978 was er een klein stukje verbetering. Daarmee zit men dan nu op het peil van 1972. terwijl de modale werknemers sedert 1972 hun inkomen niet 18 procent zagen toenemen". De heer Frequin becijferde dat de inko mensstijging van 7 procent voor het midden- en kleinbedrijf voor 1978 maar zeer betrekkelijk is: "Als lapmiddel heeft de regering gesteld dat een ele ment uit de plannen van Hofstra om het inflatie effect weg te nemen uit de ver- mogensbepalmgen voor de belastingen alvast zal worden gerealiseerd, de zoge naamde pré - Hofstra-maatregelen. Het effect hiervan is voor het midden- en kleinbedrijf 3 procent van de 7. Nog eens 3 procent wordt behaald door een gun stige prijsontwikkeling van bouwmate rialen, terwyl de aanneemsotnmen al waren vastgesteld. Dat, is dus bij elkaar de zes procent van de zeven, maar hoe staat het nu verder met de structurele verbeteringen van de ondernemers in komens in de midden- en kleinbedrijfs ector in de komende jaren?" Lonen De KNOV-voorzitter voorspelde dat de regering er met in zal slagen de lonen in de hand te houden. "De minimum-lonen gaan al met 1.5 procent stijging vooruit. Zelfs bij het algemeen handhaven van de nullijn zal dc loonstijging toch aan zienlijke hoger worden. Want liet merk waardige is. dat we - ondanks 205.000 werklozen - een vraag hebben naar 880.000 vakbekwame arbeidskrachten, waarvan er 45.000 zo bij het midden- en (Slot van pag. 1) bevredigend gevuld te krijgen Direc teur H. W. Panhuyzen: „De vooruitzich ten lyken redelijk gunstig. We hebben nu al een paar kleine opdrachten en we zullen er alles aan doen om die zo gauw mogelijk aan te vullen met een stel grote klussen. Er zijn momenteel enkele bij zonder aantrekkelijke in het verschiet" De directeur zei het „vanzelfsprekend" te vinden, dat men bij de NAPM zeer gelukkig is met de toezegging van het ministerie en dat „vanaf dit ogenblik alle inspanningen zullen worden gericht op de verwerving van een wezenlijk marktaandeel". Vertrouwen Districtsbestuurder H. Bijvank van de Industriebonden NW en NKV bleek zich desgevraagd bij de verwachtingen van de heer Panhuyzen te kunnen aan sluiten: „Laat ik zeggen, dat ik een re delijk goed vertrouwen heb in de toe komst van de NAPM. Het, is nu maar de vraag of de zozeer gewenste „push" aan werk er inderdaad komt. In het recente verleden hebben we met de NAPM vaak gedacht, dat ze serieus in de markt was terwijl korte tijd later bleek, dat het werk naar Engeland ging. We hebben ons daarbij niet aan de indruk kunnen onttrekken, dat de Engelsen op dit punt bezig zijn met een voor ons ongunstige vorm van marktbescherming. Maar nogmaals, ik heb goede hoop". De hoop van de heer Bijvank wordt nog versterkt door het samenwerkingsver band. dat de NAPM is aangegaan met de inSchotland gevestigde offshore-on derneming Howerd-Dorris. Volgens hem kan het bedrijf in het Vlissingse Sloegebied hier alleen maar wel bij va ren omdat het zodoende een graantje zou kunnen meepikken van opdrach ten. die in Groot-Brittannié worden ge plaatst. Het Schotse bedrijf is vooral ge- Politie houdt dief van kratten aan TERNEUZEN - De 25-jange I. G. N. uit Temeuzen werd woensdagavond rond tien uur door surveillerende poli tieagenten opgemerkt, toen hij met twee kratten met lege flessen op zijn fiets naar huis reed. De kratten bleek hij te hebben gestolen bij een gebouw aan de Industrieweg. Bij zijn verhoor op het politiebureau van Temeuzen gaf hij ook toe, ruim een week geleden te hebben ingebroken bij de 'Image-club' aan de Nieuwe Diepstraat in Temeuzen kleinbedrijf geplaatst kunnen worden". De heer Perquin zag van die vraag een opwaartse druk op de lonen uitgaan In het midden en kleinbedrijf is de loon kostenontwikkeling nog intensiever dan in de industrie, betoogde de heer Perquin. "We hebben hierover een apar te notitie doen uitgaan. Dat in het mid den- en kleinbedryf veel werknemers niet boven modale grens komen, en 40 procent van de loonsom daar tot het minimumloon behoort, zit, niet in die werknemers zélf, maar in de aard van het bedrijf. Maar het. is begrijpelijk dat, - ais het minimumloon stijgt - dit. ook doorstraalt naar de hogere beloonden, die kan men toch niet minder betalen". De heer Perquin zag de door de regering gedachte loonkostenstyglng over schrijden ook door de zogenaamde inci dentele loonsverhogingen Noodrem "De regering heeft wel een noodreinp- rocedure ingebouwd, als we dc 10 mil jard financiële ombuiging niet zouden halen, en als de groei tegenvalt. Maar die noodremprocedure zou eigenlijk moeten gelden voor 'het hele plaatje'. Als de Ionen 7 tot 8 procent stijgen, zouden de werkgevers subsidie op de sociale verzekeringspremies moeten krijgen De noodrem zou ook kunnen zijn subsidie op de werknemers-pre- mies. om de voor het midden- en kleinbedrijf zo noodzakelijke koopkracht in stand te houden." Ook wat de rijksbegroting voor 1979 be treft zag de KNOV-voorzitter moeilijk heden opdagen. "Ik herhaal, ik zie die doelstelhgen niet als haalbaar. Voor 1979 is een geringe stijging van de ar- beidskbstenenquote voorzien. De loon- specialiseerd in beton, de NAPM met name in staal De problemen bij de NAPM zijn het ge volg van een inzinking in de offshore- markt, die zich een jaar of twee geleden begon af te tekenen. Inmiddels maken de activiteiten op dit terrein een aan zienlijke opleving door, hetgeen naar verwachting begin volgend jaar tot con crete orders bij de NAPM kan leiden De kredietgarantie moet de komende maanden overbruggen en industrie bondbestuurder Bijvank vindt nu het moment aangebroken om met de lei- TERNEUZEN - De Temeuzense afde ling van de VVIB (Vereniging Voorko men Is Beter) eist in een open brief aan de gemeente Temeuzen een scherper tuilieubeleid tegenover vervuilers en veroorzakers van 'stankgolven'. Ook vindt de VVIB dat er bij een ernstige stankgolf onderzoek moet worden ver richt naar de gevolgen daarvan voor de Temeuzense bevolking. 'Een bevolking temidden van che ische industrie en een drukbevaren Wester schelde heeft bovendien recht op betere voorlichting ,a!s er iets aan de hand is' schrijft de WIB in de brief aan het ge meentebestuur van Temeuzen. Aanlei ding tot de brief is de stankgolf, die op maandagavond 21 augustus, enkele uren lang boven Temeuzen hing. De stankgolf. die werd omschrven als een 'dieselolie-lucht' en 'en 'stront-lucht', bleek later afkomstig van Dow Chemi cal. Het bedrijf bleek op die bewuste maandagavond echter van niets te we ten. Uit een onderzoekje, dat de WIB onder de 'slachtoffers' in de Temeuzense bin nenstad heeft gehouden, blijkt dat ruim 75 procent van de ondervraagden niet alleen overlast, maar ook lichamelijke gevolgen van de stankgolf heeft onder vonden. De meest voorkomende klach- kosten schieten verder door dan 5,5 a 6 procent en door de stijging van de mi nimumlonen, en door de opwaartse loondruk van een vraag naar 80.000 vakbekwame arbeidskrachten, en door stijging van de post individuele loonsverhogingen" "Het meest angstige" noemde de heer Perquin de opstelling van de vakbewe ging ten opzichte van Bestek '81: "Vrij vertaald komt dat hier op neer: 'De vak- bewegingzegt 'Alsde kamer Bestek '81 aanvaardt, zijn wij er niet by". "Die vakbeweging houdtzich dan niet aan de nul-lijn. maar komt met looneisen". "Een uiterst treurige zaak", volgens de heer Perquin. die Meruit een "olievlek" met. mogelijke stakingen en hogere loonkosten zag voortvloeien", en dat heeft trieste gevolgen voor de werkge legenheid. Ik moet de regering van wel ken huize dan ook nog ziendie dan niet genoodzaakt is met nog grotere om buigingsmaatregelen te komen". Ingaande op vragen over het al of niet handhaven van de ontwikkelingshulp gezien de financiële toestand van ons land. zei de heer Perquin: "Wij hebben geen voorstelling van de ellende in sommige delen van de wereld. Dan bar sten wy van de welvaart, ondanks alle rotzooi en problemen die wij ook heb ben. Uit menselijke solidariteit, maar ook uit welbegrepen eigen belang moe ten we ook wel letten op de doelgericht heid en het effect dat er met ontwik kelingshulp wordt bereikt. En dat is niet altijd het geval'. Voorzitter ir. H. P. van Heel van het Zeeuwse departement van Nijverheid en Handel overhandigde na het uitspre ken van een dankwoord de heer Perquin een geschenkenbon als blijk van waar dering. Deelnemersraad coördinatie orgaan vergadert GOES-Het Zeeuws coördinatieorgaan voor natuur- landschaps- en milieube scherming houdt donderdag 28 sep tember een vergadering van de deel nemersraad in hotel 'Du Commerce' te Oostburg, aanvang 19.00 uur. Het erste del van de vergadering bestaat uit enkele huishoudelijke zaken. Na de pauze houden de heren Adema (provin ciale waterstaat) en Henselmans (stich ting natuur en milieu) inleidingen over de afvalverwerking: een problematiek die met name in Zeeuwsch-Vlaanderen actueel is. Zendinrichtingen in beslag genomen VLISSINGEN - De Vlissingse politie heeft in de loop van donderdag twee zendinrichtingen in beslag genomenDe apparatuur behoorde toe aan de Vlis- srnger P. B. en de eveneens in Vlissingen woonachtige A. B. T. De politie kon de zendamateurs aanhouden naar aanlei ding van klachten uit hun omgeving. ding van de NAPM te gaan praten over verbetering van de interne organisa tiestructuur. waarop de vakbeweging naar zijn zeggen al geruime tijd com mentaar heeft. Over de inhoud en mo gelijke gevolgen van deze besprekin gen wil hij zich in dit stadium nog niet uitlaten. Dc omvang van de kredietga rantie wordt overigens door niemand nader aangegeven. Op het ministerie van economische zaken sprak men van een gebruikelijke gang van zaken in verband met de concurrentiepositie van het betrokken bedrijf. ten waren, volgens de WIB in de brief: misselijkheid, duizeligheid, hoofdpijn, prikkelende ogen, droge mond en keel pijn. Bij verscheidenen bewoners hiel den de klachten dagenlang aan. Enke len bezochten er hun huisarts voor. Vrijwel aale ondervraagden bleken, hoe dan ook. last te hebben gehad van de stankgolf van Dow Chemical. Onderzoek .waarbij onder meer de provinciale waterstat en de milieu- in spectie werden betrokken, wees later uit dat de stank was veroorzaakt door een hoeveelheid loog, dat in het afval water terecht is gekomen. De zoge naamde 'loog-scrubber', die dit soort zaken moet voorkomen, was enige tijd buiten werking gesteld wegens onder houdswerkzaamheden. Open dag bij Hoechst VLISSINGEN - Het chemisch bedrijf Hoechst in Vlissingen-Oost houdt za terdag 7 oktober een open dag. Dit ge beurt ter gelegenheid van het res pectievelijk 75- en 60-jarig bestaan van de Koninklijke Chemische Vereniging en de Vereniging van de Chemische In dustrie. De open dag bij Hoechst be staat onder meer uit vier excursies, die om 10.00 uur, 10.45 uur, 14.00 uur en 14.45 uur beginnen. Na de ontvangst vertoont men een dia serie, waarmee een beeld van de activi teiten van Hoechst Vlissingen wordt ge geven. De excursie wordt besloten met een rondrit over het terrein, waarbij men de DMT en de Fosforfabriek be zoekt. Iedere excursie duurt ongeveer twee uur. Belangstellenden moeten zich voor dinsdag bij het bedry f aanmelden. Op deze landelijke 'Open dag van de chemie' kan men bij meer dan zestig la boratoria en opleidingsinstituten in heel Nederland een kijkje gaan nemen. MIDDELBURG/GOES - Ook de Zeeuwse vakbeweging en de georgani seerde invaliden gaan protesteren te gen Bestek '81. dede ombuigingsnota van dc regering Van Agt. De FNV (NW en NKV), het CNV en de ANIB, de Alge mene Nederlandse Inval idenbond, hebben hun leden in Zeeland opgeroe pen mee te doen aan de grote demon stratie tegen de bezuinigingsplannen van de regering, op dinsdag 3 oktober in Den Haag. In hun oproep maken de genoemde or ganisaties bekend dat naar hun mening 'Bestek '81' de zwakken in de samenle ving wil laten meebetalen om hetplan te doen verwezenlijken. Zy wijzen in dit verband op de 100 - eigen bijdrage van ziekenfondspatiënten in de kosten van de huisarts, in bepaalde gevallen eigen bijdragen in de verpleegkosten en ver laging van sociale uitkeringemook van ~dëWAO. "Dat mag niet worden gerealiseerd", vinden de vakcentrales en de invaliden- bond. Ze roepen hun leden daarom op zich bij de adressen in Zeeland op te ge ven om 3 oktober mee te gaan demon streren op het Haags?e Binnenhof. De domonstratie gaat om 13.00 uur van start van het Malieveld. W. PERQUIN, VOORZITTER KNOV, VOOR 'NIJVERHEID EN HANDEL': VEEL MEDISCHE KLACHTEN NA STANKGOLF 'DOW'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 7