BEDRIJVEN IN BRUINISSE VERKEREN NOG STEEDS IN HET ONGEWISSE Iepziekte houdt huis in Westhoek SchouwetifDuiveland Extra De touwtrekkerij rond een schadevergoeding EN DAN NOG DIT.. Schrijven voor politieke gevangenen VELE BOMEN DOOR SCHIMMEL AANGETAST DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1978 En jawel hoor, zondag was het opnieuw raak. Door een volko men onverwacht hoge waterstand werd het havenplateau van Bruinisse weer volledig blank gezet. Dit keer viel de schade nogal mee. Bij slechts een van de vier bedrijven op het havenplateau drong het zeewater binnen. Bij de andere bedrijven konden ze de voeten droog houden. Maar ze krijgen er zo langzamerhand wel grijze haren van, daar in Bruinisse. Want het was zondag voor de zoveelste keer binnen enkele jaren, dat het opgedrongen zeewater Want. zeggen ze. alle ellende vloeit voort uit de Deltawerken endaar zijn wij de dupe van. Hoe vaak hebben de eige naars van de buitendijkse bedrijven het al niet uitgeroepen: door al die watero verlast dreigen we in grote financiële problemen te raken. Plannen van de machinefabriek 'Welgelegen- (waar ruim dertig mensen werkzaam zijn) om uit te breiden, werden voorlopig maar op de lange baan geschoven. En eind vorig jaar klonk het zelfs, dat ver schillende bedrijven uit Bruinisse zou den vertrekken, wanneer de rijksover heid zou blijven weigeren de helpende hand toe te steken. Een situatie, die leidde tot de nodige onrust onder het personeel van de bedrijven. De ruim zes tig werknemers van de twee machine fabrieken en de twee scheepswerven op het havenplateau deden een dringend beroep op het gemeentebestuur van de buitendijkse Bruse bedrijven voor problemen stelde. Ze be ginnen er zelfs al een beetje aan te wennen. Want hoe lang speelt het nu al niet? Hoe lang zijn de bedrijven al niet bezig om van het rijk een schadevergoeding los te peuteren voor al die keren, dat het water wel voor een fikse schadepost in de bedrijven had gezorgd. Nog steeds zonder noemenswaardige resultaten. Tot groot ongenoegen van de eigenaars van de betrokken bedrijven. Bruinisse. om toch maar vooral alles in het werk te stellen de werkgelegenheid veilig te stellen. Dat was bijna een jaar geleden. Sindsdien is er heel wat ge beurd. Maar nog steeds hebben de tal loze besprekingen over de weinig benij denswaardige positie van de Bruse buitendijkse bedrijven weinig positi- tiefs opgeleverd. Het is Januari 1973. wanneer het Ooster- schelde water opgezwiept door een zwa re storm voor de eerste keer de bedrijfs hallen binnendringt De schade, die het zoute water aan de machines in de be- drijfsloodsen aanrichtte, was zeer aan zienlijk: ruim een half miljoen gulden. De verzekeringsmaatschappijen weigerden over de brug te komen. Met de ramp van 1953 in het achterhoofd hebben de verzekeraars een bepaling in de polissen opgenomen, waarin wordt vastgelegd, dat schade veroorzaakt door overstromingen, niet wordt ver goed. De gemeenteraad van Bruinisse vond. dat de getroffen bedrijven niet in de kou mochten blijven staan, en be sloot bij de hogere instaties om finan ciële steun aan te kloppen. Er was zelfs een tweede kamerlid, die meende dat Bruinisse tot rampgebied verklaard 'moest worden, waardoor het mogelijk zou zijn een beroep te doen op het natio naal rampenfonds. Maar die vlieger ging niet op. In januari 1976 sloeg het water weer toe. Opnieuw joeg een hevige storm het water het havenplateau op. Dit keer slaagde men er wel in tijdig voorzie ningen te treffen, waardoor het lukte de schade binnen de perken te houden. In november van '77 stroomde het haven plateau weer vol. Ook dit maal nauw elijks schade aan de machines, maar de bedrijfsschade liep toch behoorlijk in de papieren. Volgens voorzichtige schattingen hadden de vier bedrijven gezamenlijk zo langzamerhand te ma ken gekregen met een schadepost van in totaal een miljoen gulden. De maat was vol in Bruinisse. De emo ties liepen hoog op. Er klonk krachtige taal in de raadszaal van Bru:Aan be grip hebben we niets meer. Het rijk moet nu maar eens tot daden over gaan", riep burgemeester T. C. Hekman strijdlustig uit. Volgens het gemeentebestuur en de gedupeerde bedrijven staat het als een paal boven water, dat het rijk verplicht is te hulp te schieten. Want, zo wordt in het vissersdorp geredeneerd, door de aanleg van de Grevelingendam. de Vol- kerakdam en de Phillpsdam. kunnen bij Bruinisse extreem hoge waterstanden ontstaan. En op grond daarvan menen zij. dat de bedrijven recht hebben op een Het waren sombere geluiden, die de woningbouwvereniging 'Beter Wonen' zo'n drie maanden geleden in de eerste aflevering van de Zeeland-Woonkrant leen informatieblad tot stand gekomen door samenwerking van de woning bouwverenigingen in Goes. Reimerswaal, Temeuzen en Zierikzee) liet horen. Het zou - zo voorspelde 'Beter Wonen' - steeds moeilijker worden om op Schouwen-Duiveland aan een woning te komen. Want het aantal huurwonin gen. dat op Schouwen-Duiveland mag worden gebouwd, is lang niet genoeg om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Het aantal woningzoekenden op Schouwen-Duiveland zal - zo wordt geraamd per 1 januari 1978 zo rond de vierhonderd schommelen. En. zo voorzag 'Beter Wonen', het zou een onmo gelijke opgave zijn al die woningzoekenden op korte termijn aan een huis te helpen Ze zijn bij 'Beter Wonen' inmiddels wel wat optimistischer gestemd geraakt. Het college van burgemeester en wethouders van Zierikzee heeft de aanvraag van 'Beter Wonen' voor een rijksbijdrage voor de bouw van twee honderd woningwetwoningen en veertig premiekoopwoningen in 1979 en van nog eens tweehonderd woningwetwoningen en twintig premiekoopwoningen in 1980 ondersteunt.Het is nu te hopen, dat de bezuinigen van het kabinet op volkshuisvesting geen roet in het eten gooien", aldus Beter Wonen'. De woningen waar het om gaat. zijn mede nodig voor de huisvesting van de Oosterscheldewerkers en voor werknemers van de nieuwe industrievestiging in de gebouwen van de voormalige motorenfabriek van Smit en Bolnes op het industrieterrein in Zierikzee.Dat goede huisvesting van buitengewoon be lang is voor de werkgelegenheid in de regio blijkt uit de intensieve contacten tussen de Deltadienst. Dosbouw en andere bedrijven met 'Beter Wonen". uitkering krachtens de Deltascliade- wel. Maar in Den Haag wil men daar niet aan. Er wordt ontkend, dat de Del tawerken een opstuwing van het water bij Bruinisse tot gevolg hebben. Eer welles-nletes-spelletje. dat nog steeds voortduurt B. en w. hebben een juristen een medewerker van het Economisch Technologisch Instituut <ETI) voor Zeeland in de arm genomen om hen bij te staan in het steekspel met het minis terie van verkeer en waterstaat. Maarz^ hebben - in zeer voorzichtige bewoor dingen - te kennen gegeven, dat er toch wel rekening mee moet worden gehou den. dat het ryk blijft weigeren d» schadeclaims toe te kennen. Wel is op ambtelijk niveau in ieder geval de toe zegging losgeweekt, dat eventuele wa terschade tussen 1978 en 1985 (het jaar waarin de pijlerdam in de Oosterschelde gereed is en waarmee alle ellende in Bruinisse tot het verleden zal behoren wel voor een vergoeding in aanmerking kan komen. Dat is meegenomen, mar het is niet meer dan een pleister óp wonde De touwtrekkerij rond schadeclaims duurt voort. Het wordt nu zo langzamerhand toch echt wel 's tijd dat ze in Bruinisse definitief weten waar ze aan toe zijn. Iedereen weet het: amb telijke molens plegen nogal eens traag te malen. Maar het Oosterscheldewatcr houdt daar geen rekening mee NU OOK IN ZIERIKZEE Amntesy International organiseert sinds kort ook in Zierik zee 'schrijfavonden'. Iedere vierde woensdag van de maand grijpt een klein groepje mensen vanaf acht uur in een woning aan de Lange Nobelstraat30 naar pen en papier om aandacht te vragen voor het lot van politieke gevangenen waar ook ter wereld Er is met altijd een direct resultaat merkbaar na zo'n schrijfactie. Maar het gebeurt wel. dat een gevange kort na zo'n actie wordt vrij gelaten. Een mooi voorbeeld daarvan staat in het laatste nummer van 'Wordt vervolgd', het maan delijks informatieblad voor leden en donateurs van Amnesty International Op 26 april werd Abdulrahman Babu in Tan zania vrij gelaten. Voor hem was in december vorig jaar ge schreven. In een bedankbrief zegt Babu ervan overtuigd te zijn. dat zijn leven zich nu nog in de gevangenis zou voortsle pen als de leden van Amnesty zich niet zo massaal voor hem hadden ingezet De gevangen om wie het deze maand gaat zijn Alberto Altesor in Urugay. Wilibrordus Surendra Rendra in Indonesië en Nasir Bin Adullah Al-Wahidl in de volksrepu bliek Jemen Altesor werd in 1975 gearresteerd wegens zijn lidmaatschap van de communistische partij en zijn leidende functie bij de vakbond Hij zou vele malen zijn gemarteld en lijdt aan een ernstige hartkwaal Rendra is een 42-jarige In donesische intelectueeel, die begin dit jaar werd opgepakt, omdat hij betrokken was bij studentenonlusten; o. a een protest tegen het schenden van de mensenrechten. Nasir Bin Adullah Al-Wahidi werd in februari 1968 na een regeringswis seling veroordeeld tot tien jaar. Hij is nu nog niet vrij. Talloze vragen om informatie over zijn huidige verblijfplaats zijn niet beantwoord In het vervolg zullen de maandelijks door dc werkgroep Wes- terschouwen in Haamstede georganiseerde schrijfavonden niet meer op de derde maar op de vierde maandag van de maand zijn. De eerstvolgende is maandag 25 september, zoals gewoonlijk in de recreatiezaal van de gereformeerde kerk, waar vanaf half acht tot half tien druk wordt gepend om te trachten het lot van politieke gevangen te verzachten. De gemeente Westersehouwcn en de Plantenziektckun- dige Dienst zijn in de Westhoek van Schouwen-Duive land begonnen met het rooien van een groot aantal iepen. De operatie is noodzakelijk, omdat de bomen zijn aange tast door de iepziekte. Om welke aantallen het gaat, is niet precies bekend. Wel is het duidelijk, dat de ziekte, behoorlijk heeft huis gehouden onder het iepenbestand in de Westhoek. Vooral aan de Hogezoom tussen Haamstede en Renesse zijn vele iepen door de ziekte getroffen. Volgens een woordvoerder van de dienst ge meentewerken van de gemeente Westersehouwcn is er maar een middel om te voorkomen, dat de ziekte zich nog verder zal verspreiden: rooien. En daarmee is dan een- begin gemaakt. De iepziekte is de laatste jaren nauw elijks meer in de Westhoek van Schouwen-Duiveland geconstateerd. In dc jaren dertig moest ook een massale rooiactie op touw gezet worden, om de iepziekte een halt toe te roepen. En sindsdien heeft men in de Westhoek eigenlijk nooit meer in ernstige mate met de iepziekte te maken gehad. De iepziekte wordt veroorzaakt door een schimmel (cera- lostomella ulmi). die de sapkanalen in de bomen ver nauwt. waardoor niet meer voldoende sappen naar boven kunnen stromen. De boom sterft daardoor op den duur af De schimmel wordt op gezonde bomen overgebracht door de iepespinkever. die onder de bast kanalen graaft- De ongeveer twee mm grote kevertjes leggen hun eitjes mees tal in verzwakte of oudere bomen. Maar voor de zoge naamde rijpingsvraat doen de kevertjes zich ook tegoed aan gezonde bomen, die nogal volop groeien Omdat de schimmels alleen door de kevertjes worden overgebracht, is het zaak dat de aangataste bomen en daarmee de kever tjes zo snel mogelijk gerooid en verbrand worden. Tegen de iepziekte is weinig te doen Er zyn momenteel wel drie 'iepeselecties' die verminderd vatbaar zijn voor de ziekte, maar afgewacht moet nog maar worden of ze dat over enkele jaren nog steeds zijn In een iepesoort, die jaren geleden nog ongevoelig heette te zijn voor de ziekte, woe den de schimmels nu het hevigst. Wel bestaat de moge lijkheid de bomen tegen iepziekte te iiyecteren. Onder druk wordt dan onder in de stam van de boom een che misch middel in de sapkanalen gespoten. Dat biedt een bescherming voor ongeveer acht maanden Bovendien kunnen bomen, die slechts in lichte mate zijn aangetast er door worden genezen Het bezwaar tegen dit injecteren ls echter, dat de behandeling honderd tot tweehonderd gul den per boom kost. en dat het karwei regel matig herhaald moet worden om de boom blijvend te beschermen. De iepziekte werd het eerst ontdekt in Nederland <19I9i en heeft zich sindsdien over de gehele wereld verspreid. Aan het onderzoek betreffende de oorzaak en de bestrijding hebben twee vrouwelijke Nederlandse biologen <dr. M. B Schol-Schwarz en dr. Christine Buisman) veel bijgedra gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 48