'De eenzaamhei die vliegt sommigen gewoon op de nek... DE VERENIGING BOND VAN OPZICHZELFSTAANDEN ze-gaan-éi zó gauw denken vandaar heb je arme Rinus weer..." 'Houdt iemand er een partner aan over, dan is dat leuk, maar het is neslist niet de opzet... Een kaartje leggen. De De wekelijkse bijeenkomst van de vereniging Bond van Op- zichzelfstaanden. Cafe-cafetaria Bommenede, vermeldt het uit hangbord. De benedenzaal van een keurig net cafe langs een dijk je in Zonnemaire. Het is er niet zo druk. Ze zijn hooguit met z'n twintigen. Weduwen, weduwnaars, gescheiden mannen en vrou wen en 'gewone' vrijgezellen. De meesten van middelbare leef tijd. Nee, de week daarvoor, toen het nieuwe winterseizoen geopend werd. Toen was het er pas echt gezellig. Toen waren ze er bijna allemaal. liet moet ccn dolle boel geweest zijn. Op de dansvloer doen ze een spelletje, eniging Bond van Opzichzelfstaanden Allemaal een papiertje op de rug ge prikt. Er wordt af en toe hard gelachen. Het schynt best leuk te zijn Rinus (64) zit aan het eir.d van de bar Het glaasje cassis nog tot aan de rand toe gevuld. Hij is weduwnaar. Een jaar of vijf gele den overleed zijn vrouw en verhuisde hij 'naar een bejaardenflatje in Zierikzee. Ik heb altijd wel wat om handen. Maar (die avonden, die zijn eigenlijk het ergst. Een beetje lezen, wat televisie kijken.. ,Je voelt je dan toch behoorlijk alleen. Met m'n familie, daar kan ik best mee opschieten, daar niet van. Maar je kan toch niet iedere keer bij hen aankomen. Dan gaan ze al gauw denken van: daar heb je Rinus weer, daar is arme Rinus. Een kennis van me zei: joh, je moet 's met me meegaan naar die club voor al leenstaanden. Ik had daar eerlijk ge zegd helemaal niet zo'n zin in. Ik dacht: wat moet ik daar nou toch, da's niks voor mij Maar goed, ik liet me overha len en ben er heen gegaan. Blij toe. dat ik het heb gedaan. Ik besloot meteen lid te worden Er is een fijne sfeer, je vindt hier vriendschap, je kunt met elkaar over je problemen praten, iedereen is bereid om elkaar te helpen. Ik leef echt de hele week naar zo'n avond toe. Ik heb er ont zettend veel vrienden opgedaan. Je bent hier weer iemand 'Contact', zo heet het blad, dat de ver- uitgeeft. Een van de leden stuurde een gedicht op: Ik voelde me verlaten en alleen Zag zelfs niet meer dat de zon nog scheen Ik had veel verdriet en pijn Geluk hangt niet af van een glaasje wijn Maar wel van de sfeer die er omheen geweven is En dat is nu iets, wat ik verschrikkelijk Toch heb ik weer ontdekt in mijn leven Dat ik door mensen weer kracht heb ge kregen Om de lange, lange weg Die nu eenmaal moet worden afgelegd Weer met andere ogen te gaan bekijken Zodat niet alles meer zo zwart zal lijken. De hulp en de kracht die ik van hen kreeg Was een openbaring voor mij en niet te vergeefs Ik besef heel goed, dat ik er nog lang niet ben En stapje voor stapje moet naar het end. Maar de wetenschap dat zij mij willen helpen en steunen En dat ik daar dan een poosje tegen aan mag leunen Doet mij onnoemelijk veel goed En ik ben blij. dat ik deze mensen heb ontmoet". De vereniging Bond van Opzich zelfstaanden afdeling Schouwen- Duiveland. Behalve de wekelijkse bij eenkomst in cafe Bommenede zijn er nog tal van andere activiteiten. Bingo, bowlen. volksdansen. danslessen, creatief bezig zijn, koffie uurtjes, ge spreksgroepen. Uit gesprekken bleek, dat er een enorme behoefte aan een der gelijke vereniging bestond. Vooral de weekeinden zijn voor alleenstaanden erg zwaar. De eenzaamheid, die vliegt sommigen gewoon op de nek. Er zijn al leenstaanden. die in een isolement ver keren, waarvan je je gewoon geen voor stelling kunt maken", vertellen Janny Bal en Marijke van der Spek. En zo ont stond de Bond. Eind december van het vorig jaar werd een informatieavond gehouden, waar de doelstellingen uit- een werden gezet Op de eerste bijeen komst van de Bond konden zo'n veertig mensen verwelkomd worden. De ver eniging telt nu ongeveer vijfenzestig le den. De jongste is drieentwintig, de oudste telt tweeentachtig jaren. Maar de leeftijd van de grootste groep ligt tus sen de vijftig en vijfenzestig jaar. Het bevorderen van contacten en het bieden van gewoon een paar uurtjes gezellig heid Dat zijn de voornaamste doelstel lingen van de vereniging. Vele al leenstaanden gaan vrijwel nergens heen. Overal wordt naar je gekeken Hier zijn we allemaal hetzelfde. Hier kun je van elkaar ondersteuning krijgen. Mensen, die een crisis hebben doorge maakt. een vrouw die weduwe is gewor den en helemaal in de put zit, kan hier weer wat tot zichzelf komen. Ze kan bij ons weer gaan inzien, dat het nog welde gelijk zin heeft om af te stoffen of om een bloemtje in huls te halen. De maat- schappij is nog steeds helemaal gericht op het gezin. Wij willen de alleenstaan den laten beseffen, dat ook zij volwaar dige mensen zijn". Velen vinden het doodeng om hier voor de eerste keer binnen te stappen. Ze hebben de grootst mogelijke moeite om zich naar buiten toe zo duidelijk als alleenstaande te afficheren. Maar wij (proberen hen zo goed mogelijk op te Vangen. En als de mensen zich hier eenmaal wat thuis voelen, zijn ze blij. dat ze de stap genomen hebben. Er zijn er verschillende, die hier weer helemaal zijn opgefleurd. Er zijn er heel wat. die gewoon op de vrijdagavond zitten te wachten". De vereniging Bond van Opzich zelfstaanden onderhoudt goede contac ten met het maatschappelijk werk en een aantal huisartsen. Niet zelden ge beurt het. dat alleenstaanden, die met problemen worstelen, op het bestaan van de vereniging worden geattendeerd. De Bond wil de alleenstaanden uit hun isolement helpen verlossen. Maar ze trekken zich - zij het dan in clubverband dan weer met z'n allen in datzelfde iso lement terug. Janny Bal en Marijke van der Spek: Ja. dat is inderdaad zo. En. misschien is dat wel een bezwaar. Maar we zouden niet weten, hoe we het anders zouden moeten doen. Hopelijk komt er een tijd, dat een vereniging als de onze overbodig is geworden Maar dat zal er voorlopig nog wel niet van komen". spelletje. Er wordt af en toe hard gelachen. De vereniging Bond van Opzich zelfstaanden afdeling Schouwen- Duiveland. Er wordt nogal eens be smuikt om gelachen. Denigrerende opmerkingen over een 'verkapt huwe lijksbureau'. Janny Bal en Marijke van der Spek kunnen zich daar zeer aan sto ren. Het is echt niet zo, dat we hier een beetje voor verkapt huwelijksbureau zitten te spelen. Ontspanning, dat is het belangrijkste. Houdt iemand daar een partner aan over, dan is dat leuk, maar het is beslist niet de opzet....".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 45