Buurtschap Boerenkol bij Groede heeft nog steeds geen riolering exil* Massale vogeltrek langs Westerscheldepolders en dijken I VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 ZEEUWSCH-VLAANDEREN De bewoners moeten regelmatig rattenvergif strooien. Het echtpaar Blomme: de gemeente laat ons links liggen. •Mevrouw LensenHet is hier levensgevaarlijk voor fietsers. GROEDE - Dikke sigarend paffend („Wij doen niet onder voor de wethouder") bevolkte een 25 leden tellend gezelschap de publieke tribune in het Oostburgse gemeentehuis. Het was donderdag avond 17 augustus: de Oostburgse raad kwam voor het laatst in oude samenstelling bijeen. Het gezelschap, bestaande uit bewo ners van het buurtschap Boerenhol bij Groede, voelde zich als een kat in een vreemd pakhuis. Men was boos. De gramschap betrof een oude wens om nu eens eindelijk aangesloten te worden op het gemeentelijke rioleringsstelsel. Tot nu toe zijn de bewoners van Boerenhol, het gaat hierbij in totaal om 45 wooneenheden, voor hun afvoer aangewezen op slootjes van het waterschap of de provincie, met alle narigheid van dien. De heer F.Baarends een der bewoners:hele jaar door hebben we hier last van een enorme stank, tijdens de wintermaanden komen daar ook nog eens de ratten bij. We lopen hier 50 jaar achter bij de rest van Zeeuwsch- Vlaanderen". De bewoners van Boerenhol waren in augustus en massa naar de raadsverga dering gekomen, omdat de riolerings- kwestie als punt op de agenda stond. Burgemeester A Schipper deelde die avond mee dat de dienst gemeentewer ken een principeschets had gemaakt voor aansluiting op de riolering van de buurtschappen Boerenhol en Buiten- lust De aanlegkosten. zo ging Schipper verder, worden geraamd op 40.000 gul den De raad verklaarde zich vervolgens akkoord met het voorstel het werk aan te melden voor subsidiering, in het ka der van de DACW-regeling. Goed nieuws voor de bewoners van Boeren hol? Eerlijk gezegd geloven de meesten er nog niet zo in Mevrouw A. Lensen- Van de Velde: „Eerlijk gezegd moet ik het allemaal nog zien gebeuren. Nee. veel vertrouwen heb ik er niet in". J.P Blomme, een buurman van Mevrouw Lensen: ,,Ze hebben ons al zoveel be loofd. Als de Oostburgse politici hun beloften nagekomen waren, hadden we hier al jaren een fatsoendelijke afwate ring gehad. Ik heb het gevoel dat Oost burg ons links laat liggen. Ze kunnen verdorie wel veel geld uitgeven aan de jachthaven in Breskens. voor ons kan niks". Provincie Gelijkluidende reacties bij andere be woners. Ook van gemeentezijde is men er niet zeker van dat alles op korte ter mijn rond zal zijn. Wethouder T. Qam- bier: „Ik zit nog maar pas op deze stoel, dus veel kan ik er niet over zeggen. Veel zal afhangen van de provincie, want die moet beoordelen of het project in aan- Merking komt. Over de uitkomst valt nu nog met geen mogelijkheid wat te zeggen". Wel vindt de nieuwe wethou der voor openbare werken dat er drin gend wat moet gebeuren in Boerenhol. „Het betreft een urgente zaak. waaraan wat moet worden gedaan". Ook CDA raadslid G van Schaik. diein juli samen met raadslid A. Verhage een brief aan de Oostburgse gemeenteraad schreef over de kwestie Boerenhol: is van mening dat de situatie onhoudbaar is. „Mocht de DCZAQCWC nee zeggen tegen het project dan vind ik dat we als gemeente naar andere wegen moeten zoeken om de bewoners van Boerenhol uit de narigheid te helpen". In de brief, waarvan afschriften zijn verzonden aan de directie van de provinciale water staat te Middelburg en het bestuur van het waterschap het Vrije van Sluis, sig naleren de twee raadsleden ook nog een aantal andere ongemakken, waarmee de bewoners van Boerenhol te kampen hebben. Ze wijzen op de slechte staat van onderhoud van de poldersloten, welke moeten dienen voor lozing van het afvalwater. Volgens de raadsleden worden de bewoners van het buurt schap daardoor geplaagd door stan koverlast. Verder zijn de sloten een broeinest voor rattenkolonies Mevr. Baarends: ..Je kan hier op Boerenhol 's avonds geen vuilniszak buiten laten staan, want gegarandeerd dat de zak de volgende dag is stukgevreten door de ratten". Een andere buurtbewo ner: „Vaak zie je ze bij klaarlichte dag over je achterplaats lopen. Vooral tij dens de wintermaanden vormen ze een' ware plaag". Een ander punt van dis cussie is de provinciale weg Breskens- Groede. die zich door het buurtschap slingert De briefschrijvers vragen om een verbetering van het weggedeelte Buitenlust naar Oude Tol. De heer Baarends zegt er het volgende over: ..De weg bestaat uit klinkers, die om de paar jaar worden voorzien van een nieuw slijtlaagje. Als dat pas gebeurd is. nou berg je dan maar. want dan vliegen de stenen je om de oren. En als het zomers warm is. dan blijft de teer aan je schoe nen hangen. Daarom zou het een goede zaak zijn. als de provincie de klinkerweg verving door een asfalt-betonlaag. Zyn we meteen van de ellende af Snelheid Andere punten van kritiek zijn de aan wezigheid van parkeerplaatsen en de te hoge nelheid waarmee automobilisten door het buurtschap razen. In de brief van Van Schaik en Verhage wordt de provincie de suggestie gedaan voor Boerenhol een maximumsnelheid van 70 km in te voeren. Mevrouw Lensen. buurtbewoonster: „Men rijd hier veel te hard Vooral zomers met al die toeristen hier is er voor ons fietsers haast geen doorkomen aan. En ook voor kinderen is het hier levensgevaarlijk Vorig jaar is hier nog een kind doodgereden" Van Schaik. „Als de provincie wat lang op zich laat wachten met haar ant woord. schrijf ik een brief naar Gedepu teerde Staten. Er moet wat gebeuren" Brachten de raadsleden Van Schaik en Verhage de problematiek naar voren, de grote man is eigenlijk F Baarends. Een actievoerder in hart en nieren, die zich door afwijzende beslissingen niet uit het veld laat slaan Hij woont nu 13 jaar in het buurtschap, en heeft eigelljk vanaf het begin de bevoegde instanties 'achter hun vodden gezeten', zoals hij het zelf uitdrukt. Een intensieve briefwisseling met allerlei instanties is daar het bewys van Het begon allemaal zo n kleine 10 jaar geleden Baarends had in de krant gelezen dat het buurtschap Draaibrug bij Aardenburg aardgas had gekregen. Baarends: „Aardgas leek me ook wel wat voor ons hier dus ik naar de ge meente. In principe zagen ze het wel zit ten. ik moest er dan wel voor zorgen dat 40 mensen van Boerenhol aangesloten De heer J. Baarends met de correspondentie die hij met verschillende instanties over de rioolkwestie gevoerd heeft wilden worden, men zou dan namelijk in aanmerking komen voor DACW subsi die Ik vol goede moed alle mensen af Wat bleek nou. dat slechts een enkeling gas wilde. De éen dacht dat z n bloemen kapot gingen, de ander dat ze last zou den krijgen van vocht in huis Kortom het was een hopeloze zaak. Men wan trouwt hier in principe alles wat meuw is Ik heb het er echter niet bij laten zit ten. en twee gemeenteraadsleden inge schakeld. Via een beslissing van de ge meenteraad hebben we hier toch gas gekregen, ook de mensen die zich aan vankelijk verzetten. Toen er sommigen gas hadden zagen ze hetploseling wel zitten Het zijn hier echte kat-uiUde- boomk ijkers' Stank De riolering was het tweede projekt van Baarends. „Voor '70 waren we hier aangesloten op een vies greppeltje, en sommige huizen zijn dat nog. Alles liep daar zo in. wat een enorme stank tot gevolg had. In 1971 heb ik het water schap een brief hierover geschreVen, waarna een gesprek volgde met dijk graaf Becu. Dat gesprek herinner ik me nog als de dag van gisteren. Becu zei toen letterlijk: als je buiten wilt wo nen. moet je daar ook maar de bevolgen van willen dragen. Nou. ik was woedend". Baarends had inmiddels ook contact opgenomen met de ge meente Oostburg over de kwestie. „In 1972 kregen de neger betrokken be woners van Boerenhol een brief waaruit je kon opmaken dat we aangesloten zouden worden op het gemeentelijke rioleringsstelsel. Maar wat bleek ach teraf: dat we als bewoners op eigen kos ten een septic-tank moesten aanschaf fen. die aangesloten zou worden op een centraal buizenstelsel. Wij zijn door de gemeente dus gewoon voor de gek ge houden Het meest belachelijke van de zaak is dat we als bewoners van Boeren hol riool belasting betalen' „Aanvankelijk warenwetoch blij met de gevonden oplossingmaar in de loop der jaren bleek, dat het buizensysteem he lemaal niet voldeed. Iedereen had eigenlijk wel klachten, vooral over stank" Baarends bleef er brieven over schry ven Veel hielp het niet „Ik heb eruit geleerd dat je als eenling niks be reikt bij instanties, ook al schrijf je nog zulke mooie brieven' Door negatieve ervaringen wijs geworden pakt Baar ends het sinds kort anders aan: hij deed een beroep op de plaatselijke politici. Vlak voor de gemeenteraadsverkiezin gen bezocht hij bijeenkomsten van en kele politieke partijen. „Voor de verkie zingen zijn politici toeschietelijker, zul len je sneller hun steun toezeggen. Daar moetje gebruik van maken Het resultaat was de brief van de twee gemeenteraadsleden, die vergezeld ging van een lijst, met handtekeningen van alle bewoners van het buurtschap Het met z'n allen bijwonen van de raadsver gadering in augustus beschouwt Baar ends als een absoluut hoogtepunt. „Dat is iets unieks Er waren er zelfs bij die ervoor een feestje hadden afgezegd' Peter Verdurmen. In het broed- of zomerkleed is de zwarte ruiter vrijwel geheel zwart met wat witte spikkels Op de rug en de stuit heeft hij een vooral in de vlucht, duidelijk zicht bare witte sigaarvormige vlek. De lange rode poten steken dan buiten de staart Het winterkleed is overwegend brum-grys-wit en men moet al een ken ner zijn, om hen niet met een tureluur te verwarren, alhoewel ze groter en sierlij ker zijn. Om hel allemaal nog wat ingewikkelder te maken, is er dan ook nog de groenpootruiter. die. zijn naam zegt het al. bleekgroene poten heeft, in win terkleed veel op voorgaande soorten lijkt, maar herkenbaar is aan de licht opgebogen snavel Vaste klant In de polders die juist achter de zeedijk liggen en in het westen in de duinbosjes, kunnen we in deze tijd van het jaar ook tal van kleine doortrekkertjes vinden die anders niet zo gauw gezien worden. Onderlangs de zeedijk en de duinen trekken in grote aantallen kneu. vink en groenling door. maar in kleine aantallen ook goudhaantje, tapuit. roodborst- tapuit. gekraagde roodstaart, zwarte roodstaart en paapje Het paapje is zo'n vaste klant, dat we er bijna de na- tuurklok op kunnen gelijk zetten. Van eind maart tot half mei trekt dit mooie vlugge vogeltje met kleine spitse bek door naar zijn broedgebieden op de zandgronden van ons land. In Zeeuwsch-Vlaanderen is het een zeer schaarse broedvogel. onder andere in de omgeving van de Verdronken Zwarte polder, bij Retranchement. aan Canis- vliet en in de contreien van Saeftinge. Vanaf half augustus tot eind september trekken ze dan weer terug naar tropisch Afrika. Hij met een mooi rood borstje en een duidelijk witte wenkbrouwstreep boven 't oog Zij wat stiller van kleur, maar daarom niet minder beweeglijk. Vaak zyn ze in gezelschap van tapuiten Flitsend schieten de boerenzwaluwen, nog extra gejaagd door de wind, rake lings met de vleugeltoppen over het gras op de zeedijk. Onrust in de natuur, onrust in het bloed van de vogels. Het is de tijd van de grote trek. Eigenlijk is er geen maand in het jaar, of er trekken vogels over ons land. In het voorjaar op weg naar hun broedgebieden in het ho ge noorden van Europa en Azië. In het najaar naar hun winterkwartieren om de Middelandse Zee of veel verder in Afrika nog,"óver de evenaar zelfs. Maar de maanden maart en april in het voor jaar en september en oktober in het na jaar zijn toch de beste tijden voor het waarnemen van de vogelverplaatsin gen. De gunstige geografische ligging van ons gewest langs de boorden van de Westerse helde, maakt dat wij in Zeeuwsch-Vlaanderen heel wat van de vogeltrek te zien kunnen krijgen. In ge heel Zeeland eigenlijk, want uit onder zoeken is gebleken dat Zeeland als doortrekgebied voor vogels van Inter nationale betekenis is. Nu het zo stormt, zoeken we maar een poeltje dat binnendijks ligt op. Langs heel de kust vanaf het Zwin tot aan de Hertogin Hedwigspolder ligt er altijd wel hier of daar een oud kreekrestant vlak achter de zeedijk, met zoet of brak water, dat een slikslrandje heeft Hier verblijven dan. vooral als het hoog wa ter wordt, verschillende vogelsoorten die op doortrek zijn. in de luwte van de rietkraag. Op het binnenwater zyn een tiental tureluurs, een paar wulpen, wa tersnippen en een zwarte ruiter geza- melijk hun toilet aan het maken. Zwarte ruiter De zwarte ruiter is nu typisch zo'n vo gel die we als doortrekker te zien krij gen, soms in aantallen van over de hon derd exemplaren. Doch ook buiten de trektijd zijn ze wel eens te zien als zo mer- of wintergast. Hebben we het ge luk hen nog in prachtkleed aan te tref fen, zoals op bijgaande foto, dan zien we dat het een van de fraaiste steltlopers is van ons land. In de winter verblijft het merendeel van de zwarte ruiters rond de Middellandse Zee.In de zomer broe den ze in de door bossen omgeven moerassen in de toendra en taiga van Noord-Europa en Azië. i Zwarte ruiter Het Paapje tyd. ga dan eens kyken hoe mooi de vo geltrek wel is. Trek gewoon eens naar de Scheldek ant en zie hoe daar met het op komend water mee wulp. tureluur, kemphaan, zwarte ruiter, groenpoot ruiter. pleviertjes en strandlopers steeds dichter naar de kant komen, tot dat op den duur de bezaltblokken on deraan de dijk worden overspoeld door het water en grote groepen scholeksters hun hoogwater vluchtplaats in het bin nenland gaan opzoeken. De schreeuw van een meeuw, het herkennen van een vogel. Ik hoop dat u er net zoveel plezier aan zult beleven als ik Tekst en foto's B. M Grootjans =n gele kwikstaarten Een lust voor het oog. die kleine kleurige vogeltjes Boerenzwaluw Meestal beginnen zich rond deze tijd ook de boerenzwaluwen gereed te ma ken voor hun lange reis naar Zuid- Afrika. Over bergen. Zeeën, woestijnen en oerwouden, belaagd door storm en onweer, vliegen ze honderden kilome ters naar hun winterkwartier, om in de eerste weken van april weer na diezelf de lange reis hier alweer terug te zijn om hun eieren te leggen en hun jongen groot te brengen. Éen knap staaltje voor zulke kleine vogeltjes. Jammer is, dat de stand van de boerenzw aluw ach teruit gaat. doordat in moderne koestallen (boerenzwaluw en plegen al tijd binnen in de koestal te broeden) minder gelegenheid is voor het bouwen van nesten. En ook. dat de meeste boeren hun 'bocht' hebben opgeruimd, de open mesthopen die vroeger voor de schuur lagen Terwijl in stal en huls met succes wordt opgetreden tegen de insekten met allerlei verdelgmiddelen. hetgeen ongetwijfeld het bemachtigen van voedsel moet bemoeilijken voor de zwaluwen. Gelukkig weten zich toch nog velen te handhaven, getuige het verzamelen op de telefoonpaaldraden voor zover deze er nog zijn. want ook da t wordt een zeldzaamheid. Samen met de huiszwaluwen profiteren zij van de heer en daar in ons landschap overgebleven telefoondraden zo lang het nog kan. Als de storm is geluwd en u hebt even Oostburg Breskens Noordstraat Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 41