Dorpskranten in Zwsch- Vlaanderen zijn in opkomst KRITIEK NIET TOEGESTAAN DORPSBLAD BIERVLIET 'De Dorpsomroeper' te Groede bestaat reeds sinds 1968 dorps blad IN BIERVLIET EN GROEDE AL ENKELE JAREN g£ï*OFFICIEEl BLAD VAN WERKGROEP EN «s&a-wvs«#-UJC£L ucrdAve v/w xo»e«5V£?asv/er/zve' efx&otrr^ u/£va&s*so£^ <&za£C*: VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN - Dorpskranten zijn in opkomst, ook in Zeeuwsch-Vlaanderen. Twee plaatsen. Biervliet en Groede, beschikken al enige jaren over een dergelijke spreekbuis van de bevolking en in enkele plaateen in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt momenteel hard gewerkt aan de opzet van een dergelijk orgaan. Een werkgroep in buurthuis 'Het Gildehuis' te Sluiskil treft voorbereidingen voor een eerste uitgave van een dorpskrant en ook de dorpsraad van Zuidzande heeft in dat opzicht vergevorderde plannen. De anderen laten het tot nu toe afweten. Wel zijn er enkele semi-dorpsorgannen, zoals in Cadzand, Nieuwvliet en Aardenburg. In Cadzand bijvoor beeld opereert de Algemene Sport en Ontspanningsvereni ging Cadzand (ASOC), die in haar clubblad dorpsnieuws op neemt. Hetzelfde geldt voor de Aap-Noot krant van de Johan Willem Friso school te Nieuwvliet. Aardenburg tot slot heeft z'n 'Kwakertje', een 14-daags informatieblad. Het wordt sa mengesteld door twee gemeente-ambtenaren en bevat behal ve gemeentelijk ook kerkelijk en verenigingsnieuws. Dorpskranten zijn een betrekkelijk nieuw fenomeen, wat inhoudt dat er nog weinig literatuur over schikbaar is. Wie zich wil verdiepen in deze materie, dient te rade te gaan bij mensen die redactioneel of be roepsmatig bij het samenstellen van dergelijke informatiebladen be trokken zijn. Eén van hen is de heer C. van Leuven, functionaris van de Stichting Gemeenschapswerk Hulst. Hij is een groot voorstander van dorpskranten. ..Er zijn nogal wat mensen die geen regionaal dagblad lezen, omwille van de centen of omdat ze een landelijk dagblad lezen. Deze mensen zijn slecht geïnformeerd over wat er in hun omgeving allemaal gebeurt. Voor deze categorie, die men qua grootte niet moet onderschatten, is een dorpskrant daarom een uit komst". Overigens gelooft de heei Van Leuven dat een dorpskranten de regionale pers elkaar niet hoeven te bijten. ,,Ze vullen elkaar juist aan", zo meent de functionaris van het Gemeenschapswerk Hulst. Volgens hem ijioet een dorpskrant een doorgeefluik zijn van de plaatse lijke bevolking, ,,Men moet er als re dactie van zo'n krantje wel voor wa ken dat de artikelen niet al te zwaar politiek geladen zijn. Je zou op die manier een deel van je lezers van je afstoten. Waar ik niet mee wil zeggen dat een dorpskrant niet kritisch zou mogen zijn. Men mag van mij gerust eengezind dorpsegoïsme aan de dag leggen". Over de lay-out (het uiter lijk» van dergelijke blaadjes wil Van Leuven ook wel het een en ander kwijt ..De lay-out moet onderge schikt zijn aan de informatie. Ga je als redactie namelijk teveel aan- dachtschenken aan het uiterlijk, dan loop je snel de kans dat de vorm van het blad op een bepaald moment belangrijker wordt dan de Inhoud. Daarvoor moet je als redactie wa ken". BIERVLIET-Het Pereplublad, het nieuwsorgaan van buurthuis De Pereplu te Biervliet, was de voorloper van het Dorpsblad Biervliet. Het krantje, dat tweemaandelijks verschijnt, is inmiddels aan z'n vierde jaargang toe. De inhoud van de dorpskrant bestaat louter uit verenigingsnieuws. De zeskopplge redactie van het blad. voelt zich dan ook meer coördinator, dan schrijvende redactie Ruud Lecluy- se, een van de redactieleden: ..Een week voordat het blad uitkomt, bellen we alle Biervlietse verenigingen af of ze nog wat hebben voor de dorpskrant. Som migen leveren een kant en klaar stukje in. anderen leveren ons gegevens, waar wij dan een stukje van maken. Zeil schrijven we weinig". Uitgebreide terugblikken treft men ln het Biervlietse dorpsblad niet aan ..Aan terugblikken heb je niet zoveel als dorpsblad. zeker niet als je maar om de zes weken verschijnt". Dat de bevolking van Biervliet het dorpsblad spelt' bleek uit het begin vo rig jaar gehouden dorpszelfonderzoek, een soort enquête. Uit de cijfers bleek dat 95e'c der Biervlietenaren het huis- aan-huis verspreide dorpsbiad regelma tig inzag. Behalve terugblikken zijn ook kritische stukjes over het wel en wee van Biervliet in het dorpsblad taboe. Jan de Oude. redactielid, meent: „Kritiek is geen informatie We willen als dorps blad een spreekbuis zijn van de hele be volking. niet slechts van een kleine groep. Het is daarom ook dat we geen ingezonden brieven plaatsen, als daarin kritische opmerkingen aan iemands adres worden gemaakt" In tegenstelling tot de Dorpsomroeper uit Groede. bevat het Biervlietse dorps blad geen reclame. „Vorig jaar hebben we een steunkaart-actie gehouden, waarvan de opbrengst voldoende is om onszelf te bedruipen. We zijn dus niet tegen reclame, alleen hebben we ad verteerders op dit moment financieel niet nodig". Voor verenigingen heeft het dorpsblad grote voordelen, aldus Jan de Oude. „Door middel van het blad blijft de hele bevolking op de hoogte van het doen en laten van je vereniging. En dat komt je als vereniging altijd ten goede". Behalve verenigingsnieuws bevat het dorpsblad van Biervliet ook een aantal vaste rubrieken: de agenda, veiligheid stips en de serie 'Biervliet door de jaren heen' samengesteld door heemkundig medewerker Rinus Willemsen. Aan een goede activiteitenagenda hecht de re dactie van het dorpsblad veel waarde. „Men weet dan precies wat er van dag tot dag te doen is in ons dorp. Dit komt het gemeenschapsleven ten goede", meent Ruud Lecluyse. De redactie van 'De Dorpsomroeper' te Groede: J P. Risseeuw (zittend) en J. Maat. GROEDE - 'De Dorpsomroeper' van Groede kan met recht aan spraak maken op het predikaat 'oudste korpskrant van Zeeuwsch-Vlaanderen': 11 ok tober 1968 verscheen het eerste nummer. 'De Dorpsomroeper' is de officiële spreekbuis van de dorpsvereniging Groede. De waarnemend burgemeester van Groede schreef voor de alle reerste editie van het Groese dorpsblad een voorwoord, waarin hij de hoop uitsprak, dat de periodiek van groot nut zou zijn voor de bevolking van Groede. De eerste 'Dorp somroeper' bevatte behalve het voorwoord van burgemeester Everaars ook een artikel ovei een bejaardenuitstapje, een mededeling van de plaatselijke wielersportclub, een aankondi ging van de vogelliefheb bersvereniging 'De Nachtegaal' en een artikeltje over vrijetijds besteding. Sindsdien is 'De Dorpsomroeper' - aan vankelijk met onregelmatige tussenpo zen - blijven verschijnen. In de loop der jaren veranderde alleen het formaat, de inhoud bleef nagenoeg dezelfde: veel verenigingsnieuws en af en toe een ac tueel. enigszins kritisch, artikeltje. Het verspreidingsgebied van "De Dorp somroeper' is Groede en omstreken, oplaag 400 stuks Sinds twee jaar wordt de Omroeper in elkaar gezet door J Risseeuw. in nauwe samenwerking met J. Maat. Het redac tieteam schryft weinig het meeste ma teriaal wordt geleverd door de plaatse lijke verenigingen. Een vaste rubriek in "De Dorpsomroeper' is het voetbal hoekje. waarin het wel en wee van de W Groede uitgebreid wordt behandeld. Jan Willem Risseeuw: „Men spaart zichzelf ln die rubriek niet. Als bijvoor beeld een bepaald elftal zich tijdens een wedstrijd onsportief heeft gedragen, dan staat dat in geuren en kleuren in 'De Dorpsomroeper'. Aan politiek doet het Groederse dorpsorgaan met. Dan stoot je lezers af. en dat willen we niet", aldus J. Maat „Wel signaleren we als redactie belangrijke gebeurtenissen in ons dorp", vult. Risseeuw z'n mede-redac tielid aan. „Maandelijks krijg ik de no tulen van de gemeenteraad van Oost burg. Ik kijk die door en als ik iets zie wat Groede aangaat, dan schrijf ik daarover. Artikelen die weinig of niets met Groede te maken hebben, worden in principe geweerd. Artikelen over de grotten van Han of diepzeeduiken plaatsen wij niet. Wat we wel hebben is een rubriek voor tuinierders en veilig heidstips". verklaart Risseeuw. De Groese Dorpomroeper, die huis-aan- huis verspreid wordt, heeft een grote leesdichtheid, zo menen de redactiele den. Risseeuw: „Ik help wel eens mee met het ophalen van oud papier, en dan merk je aan de gekreukelde kaften, dat 'De Dorpsomroeper' veel gelezen wordt!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 37