Boekenbeurs 'Vers van de Pers' grabbelton vol verrassingen IN EERSTE KWARTAAL 1978 8 MILJ. BOEKEN VERKOCHT PZC/Cu Jon Wyce in Goes VEEL VERTALINGEN LATIJNS-AMERIKA Vloerverwarming NOG STEEDS HAUSSE IN MEMORIE-LITERATUUR Tweemaal Marjol Flore Rotterdams P. O Lazy River Jazz Band Elly Ameling en Schubert Optimisme over toekomst bij uitgevers voor uw bruidsboeket reeds vanaf 75,- Langevielesingel 34, Middelburg tel. 01180-25253 Hoofdrol voor commissaris Derek in 'Spiegels' DEN HAAG - Horst Tappert, commis saris Derek uit de gelijknamige Duitse televisieserie, gaat de hoofrol spelen in de de Duitse versie van het toneelstuk „Spiegels", dat is geschreven door Di- mitri Frenkel Frank Eind december vindt de première plaats in Dusseldorf. Daarna gaat het Duitse Tweede Net <ZDF) televisie-opnamen van het stuk maken. „Spiegels" zal ook worden opgevoerd in Kopenhagen en Stockholm Advertentie) Installatiebedrijf Zuid weg en ZwartejHXwfe, pos thus IS. Heinkenséand.teL 0U§S*1.38$ (Door Wim J. Simons) In het eerste kwartaal van dit jaar toerden in Nederland ruim acht miljoen boeken verkocht met een gezamenlijke waarde van bijna 141 miljoen gulden. De gemiddelde prijs van het boek was in die periode f 17,10 en dat was dertig cent lager dan de gemiddelde prijs in dezelfde periode van 1977. Niet alles wordt dus duurder. Zesen veertig procent van de aankopen liep via de boekhandel (in 1977 was dat 54 procent) en het aandeel van die omzet van de boeken clubs steeg van dertien naar twintig procent. titels groter zal worden. Er is de laatste jaren overigens een duidelijke tendens om boeken meer ln gebonden edities of de markt te brengen. Het pocket- en pa perback-tijdperk is nog niet uitgewoed maar een kentering is merkbaar. Veei lezers geven de voorkeur aan een goec verzorgd, gebonden boek en de uitge vers houden daar rekening mee. De fusies in de uitgeverswereld hebber zo langzamerhand hun beslag gekregen er valt niet veel meer te fuseren Naast Van de boekenproduktie heeft 5b pro cent betrekking op fiction en hierbij gaat de voorkeur duidelijk uit naar ont spanningsromans (16 procent), jeugdboeken (12 procent) en literaire werken (11 procent). De meeste uitge vers zien de nabije toekomst hoopvol tegemoet. Uit een recent onderzoek is gebleken dat 60 procent van de uitge verijen in de komende drie jaar een toe neming van rl&totale omzet-in aantallen boeken verwacht. Ook verwacht men dat het aantal dure alle nadelen die tegen fusies worden ge noemd. is er het voordeel dat door fusie; groot geworden uitgeverijen gemak kelijker dan voorheen veel investerin gen vragende Uitgaven kunnen opzet ten. Kleintjes Een opmerkelijk verschijnsel is verder dat naast het handjevol uitgeversgi- «anten een groeiende groep van kleine uitgeverijen is ontstaan (met vaak het karakter van eenmansbedrijven) en dan wat het fonds betreft doorgaans sterk gespecialiseerd. Voor fusies komen zy nauwelijks ln aanmerking, al gaan er wel eens een paar samen zoals onlangs Peter Loeb met Peter van de Velde. Wat de genres in de fiction betreft ziet het er naar uit dat de detectiveroman flink op zijn retour is. komen omdat de markt overvoerd wordt, maar daar lijkt heter nog niet op Doorbraak Vroeger was het de gewoonte dat de uit- gevers met een voorjaars- en een na- jaarsproduktie werkten, een enkele uit gever had toen ook een kleine zomerp- roduktie. Dat traditionele patroon is de laatste jaren doorbroken. Uitgevers houden met het laten verschijnen van hun nieuwe boeken minder rekening met het jaargetijde dan voorheen. Dat houdt ook verband met het feit dat het zogenoemde oud fonds (boeken die vele jaren lang met vaste regelmaat werden verkocht) aan betekenis heeft ingeboet. Een boek is gauw oud en als het geen „seller" is. wordt al gauw aan opruimen gedacht Om de zaken goed draaiende te houden, moet geproduceerd worden en in snel tempo worden verkocht. Dat de toena me van de produktie invloed heeft op de kwaliteit van wat op de markt wordt, ge bracht. is welhaast vanzelfsprekend. Tot de hoogtepunten van het eerste deel van het Zeeuwse culturele seizoen kan worden gerekend het concert, dat de internationaal be faamde Nederlandse zangeres Elly Ameling op zaterdag 7 oktober in het Temeuzense Zuidlandtheater geeft. Zij brengt er. met begeleiding van Dalton Baldwin (piano) liede ren van Schubert, op teksten van on der andere Goethe, Shakespeare en Schlegel. Het recital begint om 20 uur. voor de organisatie tekenen Uit en Jeugd en Muziek Temeuzen. Elly Ameling is niet alleen een goede bekende in de concertzalen over de hele wereld, zij is het in de opname studio's. zij zette tal van liederen-re citals op de plaat. De zangeres was in 1958 dc ontdekking van het Inter nationaal Voealistcnconcours ln Den Bosch. Daarna volgde snel een inter nationale carrière. Voor dit jaar heeft zij talrijke uitnodigingen gehad voor recitals van Schubert-liederen, in verband met de herdenking van het honderdvijftigste sterfjaar van deze componist. Dalton Baldwin is haar vaste begeleider. VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 nst/cultuur 21 kleine dorpen Marjol Flore treedt deze en volgende week twee keer op in Zeeland, nu in een cafè-chanlant-programma, waarin zij wordt begeleid door de pianist Mario Eduardo. Aanstaande zaterdag -23 september - is er in Vlissingen een show. Vestzaktheater. 20.30 uur. onder de vleugels van de VSC. Volgende weck zaterdag - 30 september - staat de „Marjol Flore Show 2" op het programma van „Uit", in het Zuidlandtheater in Temeuzen. 20.30 unr. Marjol Flore werd in 1948 in Amsterdam geboren, uit een Franse moeder en een Frans-Arabisch-Italiaanse vader. Zij groeide op in Frankrijk, Engeland en Duitsland en was een jaar leerling aan de Amsterdamse akademie voor kleinkunst. In 1968 vroeg Ramses Shaffy haar voor zijn „Shaffy-Chantatezij bracht in 1973 haar eerste solo-show In 1975 kreeg zij - samen met Robert. Long-de zilveren harp van de stichting Conamus Zij reisde daarmee een paar jaar door het land en begon eind 1975 samen met Silvya Alberts een "Twee Vrouwen-Show". Het nieuwe program is met name geschikt voor kleine thea ters en bevat drie „noemers" koffie-concert. kaas en wijn en sherry-concert. Het programma belicht de vrouw in vele facetten, maar ook hel mannelijk publiek hoeft geen vervelende avond te bleven bij dit in de programma toelichting als „ongecompliceerd entertainmentomschreven evenement Een deel na de pauze heeft een nostalgisch tintje, waarin Marjol Flore samen met het publiek „gouden ouwe" ophaalt. Vandaag - vrijdag - staat op het Zeeuwse culturele programma een van de weinig órkestconcerten. die dit seizoen in de provincie zijn gepland. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van David Zinman speelt in de Middelburgse Concertzaal. 20 uur. De solisten zijn Gerard Hettema (viool) en Gerrit Oldeman (altviool). Op het programma voor dit - intussen uitverkochte - concert staan de ouverture „De Hebriden" van Mendelssohn. Mozarts sinfopia concertante kv 364 met Hettema en Oldeman als solisten de Tallis Fantasia van Vaughan Williams en de balletsuite „Coppelia" van Delibes. Vanavond - vrijdag - is er ook een optreden van de Lazy River Jazzband in het dorpshuis van Sint-Kruisen niet-zoals aanvankelijk de bedoeling was in het dorpshuis van Aardenburg. Het concert begint om 20.30 nur. De formatie Lazy River Jazz Band bestaat intussen zeventien jaar. al bleef van de oorspronkelijke band alleen de huidige leider Johan Slnke over De band veranderde wel van standplaats,, hun „home" is nu de Lazy River Jazz Club in de Roosendaalse schouwburg „De Kring". In Zeeland traden ze re centelijk onder meer op tijdens het. tweede jazz-festival Oude Stijl. De groep wordt wel aangeduid als Zeelands eerste dixieland-formatie. De band bestaat uit Johan Sinke (leider, cornet en vocals). Ton van Ekelen (klarinet, sopraan- en altsax), Thijs Eisen (trombone, arrangementen). Bart Goosen (banjo en gitaar). Kees de Bie (bas). Frans van Zundert (drums) strijd betrokken raakt (Een duif boven Parijs) Verzameld Van Adriaan van der Veen geen nieuw boek maar wel een meer dan 600 blad zijden tellende verzameluitgave van 'Het. vroege werk', zoals van Louis Paul Boon een integrale herdruk in èen band verschijnt van 'De Kapellekensbaan- zomer te Termuren' Een interessante herdruk wordt verder een van de vroege teksten uit de Cobra- en Vijftiger-beweging; het werkstuk 'Goeden morgen haan' van Gerrit Kouwenaar en Constant Nieuwenhuy; dat in 1949 in een minimale oplaag ver scheen. Van het poëziefront noem ik een uitga ve van de 'Vroege verzen' van Ida Ge- rhardt. van wie in begin 1979 een nieuwe bundel zal verschijnen en 'Het schip De Wanhoop', een verzamel bundel van door evenveel mensen ver guisde als bewonderde dichter Gerrit Komrij. Kousbroek Tot slot wat essayistisch werk Van de jongste P C Hooftprijswinnaar Rudy Kousbroek een nieuwe bundel essays 'De waanzin aan de macht' en herdruk ken van verrukkelijke bundels 'Anat hema's'. Ischa Meijer bundelt in 'Ischa Meijer's weekboek' columns die hij in de Haagse Post publiceerde en Henk Ro- mijn Meijer, die heel veel van de An gelsaksische literatuur afweet, ver schaft in 'Misverstane huurders' een in leiding tot het werk van een aantal be langrijke Engelse en Amerikaanse schrijvers. Th Weevers houdt zich in 'Droom en beeld' bezig met de poëzie van Albert Verwey, die wellicht aan herwaardering toe is en van de Utrechtse hoogleraar dr. A. L. Sotemann is 'Drie opstellen over J. C Bloem'te verwachten. Denkt u niet te min over die aanduiding opstellen; het boek telt zo'n 250 pagina's Donald Duck 'Hoe lees ik Donald Duck' is een studie van Ariel Dorftnan en Armand Mat- telart. die een onderzoek hebben inge steld naar de fantasiewereld van Disney tot de dagelijkse realiteit van een Derde Wereldland en de effecten die daaruit kunnen voortvloeien- Een boek dat in 1972 voor het eerst in Chili verscheen en inmiddels in een tiental talen is ver taald. Nederland kon niet achterblijven U hoeft zich in de komende maanden niet aan allerlei slechte gewoonten over te geven. Het zal lezen geblazen zijn. Aan boeken geen gebrek. GOES - De zanger/gitarist Jon Wyce nit Engeland is op toerneedoor Nederland. In het kader van deze toernee doet hij vanavond (vrijdag)de jongerensoos De Kaai' aan de A. J. Kade te Goes aan. Het optreden van Wyce begint om 20.00 our. De muzikant Is vooral bekend van op tredens in verschillende Engelse folk- clubs. Ook trad hij regelmatig op in Frankrijk en Duitsland. Verder trad hij op voor de Nederlandse radio. DRACHTEN - De toneelgroep Noorder Compagnie brengt 30 september in 'Ons Centrum' in het Groninger Ezingc 'Slee' in prem ière. dc nieuwe versie van een show over het leven in kleine dor pen. die eerder dit jaar tot stand werd gebracht. De voorstelling staat niet op zich maar wil de discussie met de dorpsbewoners over hun woon- en leef situatie ondersteunen. Noorder Compagnie. Worchester Re- portory Company en de stadsschouw burg Groningen werkten samen aan een show, waarvoor werd uitgegaan van de provinciale beleidsnota 'kleine kemen'. Vier Nederlandse en vier Engelse ac teurs. een Nederlandse schrijver en een Engelse regisseur werkten de produktie uit Thans is ze opnieuw opgezet. Onder regie van Joop Wittermans is een voor stelling gemaakt van ongeveer an derhalf uur. waarmee Noorder Com pagnie langs de dorpen gaat. Uitvoer enden zijn: Josja Hamann, Yolly van Kan, Ad Noyons, Felix Troch. Raph Wolfs en Joop Wittermans. De tekst is weer van Gert Fokkens en de muziek Is andermaal van Egbert. Spelde. Een uitgever mag dan het hele jaar door bezig zijn met zijn nieuwe boeken, het najaar met Sinterklaas in het zicht blijft een belangrij ke periode. Wij hebben eens rondgekeken op de boekenbeurs „Vers voor de pers" in het Amsterdamse Krasnapolsky, wat er allemaal op stapel staat, vooral met betrekking tot de in het Nederlands vertaalde literatuur. Er zijn een paar zaken die daarbij opvallen. Dat is in de eerste plaats een al enige tijd durende hausse in de memoireliteratuur. Van Eeden Bij Het Spectrum wordt gewerkt aan Noorder Compagnie over leven in K L. Poll. reedsjarenlang redacteur van "Hollands Maandblad', debuteert bin nenkort als romanschrijver met 'Emma Kwartier', de geschiedenis van een dorpsmeisje en de drie mannen in haar leven Nog een debutant om in de gaten te houden lijkt mij Patrizio Canapom (Van Nederlands-Italiaanse bloede) van wie enkele maanden geleden in 'De Re visor' het verhaal 'Bruno Tirlantino' werd afgedrukt, van hem verschijnt de vijfdelige verhalencyclus 'Een gondel in de Herengracht'. Nieuwe werk ook van Joyce Co (Mi chael en Mander) aansluitend op zijn debuut 'Erwin'; van Monika Sauwer (Wilbert's lunchpakket) die dit jaar een goed debuut maakte met de verhalen bundel Mooi boek' en van Nicolaas Matsier (De eeuwige stad en andere ver halen) die in 1976 zo beloftevol met 'Oud-Zuid' debuteerde Van Siegfried E. van Praag staat 'Da mesprotest' op stapel („een verdedi gingsschrift voor tante Erna), van Bob den Uyl een nieuwe bundel verhalen (Vreemde verschijnselen) en van Wim Hazeu (die na zijn NCRV-omroepwerk thans als opvolger van mevrouw Man- teau bij Elsevier het literaire fonds leidt) een roman over een Nederlandse journalist die by de Bretonse vrijheids- Simon Vestdijk Ook elders zoals in de Duitse Bonds republiek kent men dit verschijnsel. Voorop hierbij loopt de Arbeiderspers met de zeer voortreffelijke serie 'Privé domein'. In deze serie verschijnen bin nenkort 'Het ik', herosch-individualisti- sche dagboekbladen van Lodewijk van Deyssel met - hoe kan het anders - Har ry G. M. Prick als tekstbezorger en nieuwe edities van 'Het vuur brandde voort', de levensherinneringen van Hen- riëtte Roland Holst-van der Schalk en van het 'Geheim dagboek' van de puri tein Samuel Pepys. Een ander verschijnsel dat genoemd moet worden, is een ongekend aanbod van vertalingen van het werk van La tijns-Amerikaanse auteurs. Vooral de uitgeverij Meulenhoff is daar debet aan en zorgde voor een fikse stroom goed gekozen titels in doorgaans zeer goede vertalingen. Als ik goed geïnformeerd ben. is er geen land ter wereld waar zoveel Latijns- Amerikaanse schrijvers worden ver taald als by ons. Bij Meulenhoff dit najaar poëzie van de Mexicaan Homero Aridjis (Dagboek zonder data) en romans van Nobelprij swinnaar Miguel Angeld Asturias (Mu- lata) en van Alejo Carpentier (De guillo tine op de voorsteven). Deze uitgeverij mikt ook op de Scan dinavische literatuur en kondigt werk aan van de Zweed Per Olof Sundman (De expeditie) en van de Denen Johan nes V. Jensen (De val van de koning) en Aksel Sandemose (Wat voorbij is is een droom) Nabokov Nu ik het toch over vertalingen heb. de buitenlandse literatuur hoeft aan ons niet voorbij te gaan. Atheneum-Polak Van Gennep kondigt een vertaling aan van de verhalenbundel "Ultima Thule' van Vladimir Nabokov en van 'Berlin Alexanderplatz' van Alfred Doblin (die in Duitsland een revival beleeft). 'Sa- lammbo' van Flaubert en 'Fermina Marquez' van Valery Larbaud in verta ling van Du Perron. Uitgeverij Bert Bakker komt met een vertaling van Graham Greene (De privé-facton. Pierre Louys (De vrouw en de ledenpop) cn Manuel Scorza (De slapeloze ruiten- Bij uitgeverij Querido komt een nieuwe uitgave van Cervantes' 'Don Quichot' met illustraties van Gustave Doré. Daarmee ben ik bij een ander punt dat ik noemen wilde: de toenemende be langstelling voor klassieke literaire tek sten Elsevier startte dit jaar met de 'Bi bliotheek der Nederlandse letteren' met herdrukken van Nederlandse klassie ken in uniforme uitvoering. Ook in deze serie verschijnen dit najaar nieuwe ti tels. een soorgelijke opzet, maar dan met klassieken uit de wereldliteratuur. Van de Nederlandse klassieken wordt de driedelige 'De Kleine Johannes' van Frederik van Eeden (een auteur die weer in de lift zit) door Manteau regel matig herdrukt en de uitgeverij Ser- vire komt nu met een nieuwe uitgave van zijn merkwaardige roman 'De nachtbruid'. Ook bij Bert Bakker herdrukken van klassieken zoals de 'Verzamelde gedich ten' van Martinus Nijhoff en bloemle zingen uit de verzen van J. Slauerhoff lAlleen in mijn gedichten kan ik wonen) en Gerrit Achterberg (Voorbij de laatste stad). Simon Vestdijk mag zeker een van ons klassieke schrijvers van deze eeuw wor den genoemd. De Bezige Bij en Nygh Van Ditmar startten dit jaar met de uit gave van zijn verzamelde romans in een uniforme editie. Hierin onder meer dit najaar 'Meneer Visser's hellevaart' en 'Surrogaten voor Murk Tuinstra'. Schakels Niet alleen de doden komen aan bod. Ook van levende Nederlandse auteurs is weer het een en ander te verwachten. Wij geven hier een beperkte keuze, waarbij wij de uitgeversnamen maar achterwege laten, al wil dat niet zeggen dat wij deze onmisbare schakel tussen auteur en lezer onderschatten. U gaat toch naar uw boekhandelaar - een even onmisbare schakel - en hij heeft straks de boeken in voorraad ol weet ze voor u te vinden. Van J. Bemlef komt een bundel nieuwe verhalen, waarin het verstedelijkte landschap van de naoorlogse tuinsteden de hoofdrol speelt (Anekdoten uit een zijstraat), van Heere Heeresma een dikke pil 'Heerema helemaal' en van Jacques Hamelink een bundel 'Gehandhaafde verhalen' Johan van der Woude schreef een his torische documentaire roman over een heksenproces in 's Heerenberg (Het bo ze oog) en van Rico Bulthuis is het tra gikomische verhaal over een vijljarig jongetje dat zijn frivole tante op over spel betrapt en daarin een rol krijgt toe bedeeld (Het kind dat mee moest spe len). Rudy Kousbroek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 21