Goudzwaard: Marathon heeft nu een team om kampioen te worden KERSTACO/EVVC:FATSOEN DEED ONS DE DAS OM...! HEREN M0RRES/HULST NAMEN UITDAGING AAN: PROMOTIE NAAR DERDE DIVISIE [pzc7 19 \lQVOoy Ik weet een raadsel: 't is lekkerder op brood en gezelliger op tafel. Makkelijk hè? BEKIJK HET ZELF Niet te versmaden. sport Herstaco-EVVC en de Lange-Dynamo '70. samen in de promotieklas. VLISSINGEN - Wanneer het eerste herenteam van Zeelands eni ge tweede divisionist van het ogenblik, het Vlissingse Herstaco/ EVVC, ooit dicht bij promotie naar de eerste divisie van het landelijk volleybal geweest is, dan was het wel in de afgelopen competitie. Zoals tevoren al fverwacht werd. bleken de Vlissin- gers opnieuw één van de toonaangevende teams te vormen uit die tweede divisie C. Tot aan het weekeinde van de achttiende feb ruari leken de spelers van trainer Ad Schreurs dan ook de enige werkelijke bedreiging voor het oppermachtige Apollo, dat toen met dertig punten uit twaalf wedstrijden de ranglijst aanvoerde, gevolgd door onder meer Herstaco met vierentwintig uit elf ont moetingen. Een tweede plaats, die recht geeft op het spelen van promotiewedstrijden, leek sowieso realiteit, zeker gezien het feit dat alle concurrenten nog naar de Vlis singse sporthal moesten komen En toen sloeg de griep toe! „Ik had op een gegeven ogenblik, dat was in de week die vooraf ging aan de uitwedstrijd tegen VC Rooy. van mijn basisspelers nog maar twee mensen over", vertelt Schreurs, die al vanaf de fusie in 1971 tussen de twee Vlissingse volleybalverenigingen EWC en Mata dor trainer bij de Zeeuwse volleybal vereniging is. „Wij belden dus de com petitieleider op en legden hem onze problemen voor. Hij was toen in prin cipe wel bereid uitstel te verlenen, mits de thuisspelende vereniging mede be reid was. Wel, VC Rooy was dat niet. We hebben toen overal waar mogelijk ons licht opgestoken wat betreft vergelijk bare gevallen in het verleden en de uit leg van het reglement en uiteindelijk meenden wij vrijdagsavonds met recht de competitieleider opnieuw op te kun nen bellen, met de mededeling dat we thuisbleven Die man stelde ons toen meteen al allerlei straffen in het vooruit zicht, maar we dachten toch sterk ge noeg te staan om met af te reizen. We hebben toen drie weken niets meer ge hoord" Inderdaad hoorde men bij Herstaco van mets, totdat begin maart het nieuwe nummer van het bondsorgaan 'Volley- bar verscheen, waarin uit de stan- denlijst af te lezen viel dat HerstacoI EWC drie winstpunten in mindering gekregen had. terwijl de niet gespeelde wedstrijd tegen VC Rooy verloren was verklaard. Vreemde zaak •.Het is natuurlijk een hoogst vreemde zaak", meent Schreurs, ..dat een ge strafte vereniging niet eens behoorlijk bericht krijgt van die opgelegde straf. We hebben meteen gereageerd en het is toen al met al een heel langdurige kwestie geworden. Dat is er mijns in ziens dan weer de oorzaak van dat we die zaak definitief verloren. Nii blijkt er namelijk een reglementswijziging Ze zijn er weer De originele Oostenrijkse LODEN JASSEN Eigen import. Nieuwe modellen. Voor de dames; jagersjassen in div. kleuren, eventueel met capu chon Voor de heren: jagersjassen in grijs, groen en bruin, gekledo jas sen en een enorme collectie auto coats. HERENMODE goedgekeurd te zijn. waarin een derge lijke straffencombinatic, puntenmin- dering en een niet gespeelde wedstrijd verloren verklaard, niet meer mogelijk is. De heren van het hoofdbestuur zagen dus toen waarschijnlijk ook al wel in dat een dergelijk iets onzinnig was. Maar door de tijdnood, de promo tiewedstrijden stonden al voor de deur. heeft men zich denk ik genoodzaakt ge zien ons beroep af te wijzen. Wat ik op zich wel begrijpen kan. maar of het re delijk is De pil die de spelersgroep te slikken kreeg, werd nog eens extra bitter toen bleek dat nummer twee, in dit, geval het Tilburgse Odu.phus. zonder zelfs maar een promotiewedstrijd te winnen pro moveerde naar de eerste divisie, door dat zich daaruit de vereniging Robot' Tornado had teruggetrokken. „Wan neer we dus naar Rooy gegaan waren met spelers van het laagste team en we hadden bij wijze van spreken met drie keer 15-0 verloren, dan waren we nog tweede geworden en dus automatisch gepromoveerd" Veel gemakkelijker echter had de Vlis singse vereniging het zich gemaakt als ze enkele spelers naar Venray gestuurd had en verder daarheen gebeld had. dat de rest met panne onderweg gestrand was Officieel was er dan niets aan de hand geweest en was de wedstrijd ge woon verzet. „Je zou inderdaad kunnen stellen, dat ons fatsoen ons de das om heeft, gedaan", geeft Schreurs toe Een en ander heeft gelukkig ook nog een positieve kant. want door de gang van zaken zijn de spelers extra geprikkeld om sportief revanche te nemen op het hoofdbestuur. Een dergelijke motivatie is maar goed ook. want Herstaco zal het. nog moeilijk genoeg knjgen. nu spel verdeler Jan Schut wat dichter bij huis wenste te blijven en overschrijving naar Morres Hulst aanvroeg. „Hoe het ook zij. het is en blijlt een kwestie van afwachten", stelt Ad Schreurs tot slot, „in die eerste wed strijden zal blijken in hoeverre het team is ingespeeld en van daaruit kun je je verdere verwachtingen gaan op houwen". MIDDELBURG - Praten met Ad Goudzwaard over volley bal, is zoiets als het aanboren van een rijke oliebron. Zittend op het puntje van zijn stoel in de onderofficiersmess van de OCMA in Middelburg, waar de vlot formulerende sportin- structeur zijn dagelijks brood verdient, zit hij voortdurend op scherp om de vele door hem ge spuide theorieën onmiddellijk met enkele driftig uitgevoerde bewegingen te illustreren. Meer dan een uur filosofeert hij over zaken als het beleid ten aanzien van de jeugd, de in vloed van scheidsrechters op het spelpeil in een district en, natuurlijk, over 'zijn' Mara thon. „Die degradatie vorig jaar had beslist nooit plaatsgevonden, als ik dat seizoen steeds de beschikking had gehad over mijn voltallige selectiegroep'steekt Goudzwaard van wal „Ik weet best- dat achteraf praten altijd gemakkelijk is maar bedenk wel dat ik de hele tweede helft van die competitie niet meer dan vier speelsters van mijn eerste team fit had Vandaar ook. dat we - al ruim schoots vóór de degradatie vaststond - de koppen bij elkaar hebben gestoken om te overleggen wat we het volgende seizoen zouden doen- Die meiden stel den toen zelf voor met zijn allen te blij ven en te proberen het verloren terrein zo snel mogelijk terug te winnen. Zo doende ging er niemand weg" De confrontatie met de derde divisie F is Ad Goudzwaard en de zijnen echter bit ter tegengevallen. Volleybaltechnisch was het jaar al een flop door het enorme verschil tussen de bovenste twee. drie en de rest i„De eerste tien wedstrijden wonnen we met 3-0!") terwijl de aanvan kelijk vrijwel zekere promotie op het laatste nippertje de neus voorbij ging nieuwe competitie beginnen", meldt Goudzwaard enthousiast „Ik heb nu namelijk zo waar een groep van 17 speelsters voor twee teams, een situatie die ik bij Marathon nog nooit, heb mee gemaakt. Stuk voor stuk meisjes die el kaar qua mogelijkheden niet veel ont lopen Daardoor durf ik mijn basisselec tie zelfs nu al in de schatten op de top van de tweede divisie' Die basis verbreding kwam voornamelijk tot stand, doordat twee speelsters van het Souburgse Ardito. dat naar het district is gedegradeerd, het bij hun oude ver eniging niet meer zagen zitten en over schrijving naar Marathon aanvroegen. .Met Janny van Elzelingen heb ik er een speelster bij gekregen die zo in het eerste team in te zetten is. terwijl Joke Coppoolse er beslist wel komt. ai start die voorlopig nog in het tweede" Naast deze zoveelste aanvulling van buitenaf (in voorgaande jaren al kwa men Ank van de Bliek en Els van Doesem over van HerstacoJEWC en verwisselde Els Begijn het Middelburg se De Lange/Dynamo '70 voor de Vlis singse divisionist), is er echter in de ko mende jaren eindelijk ook kans op aan vulling vanuit de eigen gelederen Mara thon is namelijk sinds kort gestart met de opleiding van een groep meisjes, die in leeftijd variëren van 14 tot 20 jaar en die getraind zullen worden door spel- verdeelster Pita ten Voorde „Ik kan het niet genoeg zeggen, hoe be langrijk het is dat je bij zo'n groep be ginnende volleyballertjes een be kwaam iemand zet en niet de eerste de beste vrijwilliger. Ik weet best hoe moeilijk het in de meeste verenigingen is geschikte trainers en coaches te vin den. maar zet je beste mensen alsje blieft bij die jeugd neer. want woor je het weet heb je die kinderen allerlei dingen verkeerd aangeleerd. En later zit je dan zelf met de brokken". De toekomst lijkt er dus beslist rooskleurig uit te zien voorhet Vlissing se Marathon, temeer daar het eerste team van een zodanige kwaliteit en leef tijd is. dat het nog jaren mee kan. De meeste speelsters zitten zo tussen de 20 en 28 jaar. stelt Goudzwaard .We hebben beslist een team om kam pioen te worden. Dat bleek onder meer uit de oefenwedstrijd tegen het Bredase Brevok. dat uitkomt in de eerste divisie en waaraan we volkomen gelijkwaardig waren. We wonnen zelfs. Maar kam pioen kunnen worden, betekent na tuurlijk nog lang niet dat je het ook wordt! We hebben voorlopig nog twee ëntwintig wedstrijden voor de boeg en daaruit zullen toch altijd nog minstens één punt meer moeten halen dan de rest meent Goudzwaard tot slot op. „Maar de kwaliteit is er en de sfeer is uitstekend dus ik hoop er het beste van". Onderschatting Bestel nu het 'witboek'over een zwarte bladzijde in de Nederland se geschiedenis. U gireert 2,- op giro no. 2963282 t.n.v. Stichting 'Recht Zonder Onderscheid'. Postbus 275 te Nijmegen en u ontvangt het 'Witboek' zonder meer thuis Bij aantallen voor verspreiding in uw omgeving, 20% k Na een gedwongen pauze van vijf maanden begint morgen de nieuwe vol le,vbalcompetitie. Weliswaar zullen de inspanningen aan de diverse netten op deze gedenkwaardige zaterdag beperkt blijven tot wedstrijden in het kader van de bekercompetitic, waarvoor in de eerste ronde alleen de teams uit de lagere afdelingen zullen uitkomen, maar het begin is er dan toch weer! Op twee pagina's vindt u voorbeschouwingen op de komende competitie. De tekst is van onze volleybalniedcwerkcr Bert Peene. „Daarbij hebben twee factoren een rol gespeeld", legt de Marathon-trainer uit. „allereerst een steeds groter wor dende onderschatting van de tegen standers. Daar was op den duur nauw elijks iets tegen te doen. Je kunt best wel een aardig verbaaltje ophangen van te voren, maar als je dan al die wedstrijden steeds op je slofjes wint, helpt het op den duur geen zier. En juist die onderschatting heeft ons enkele be langrijke puntjes gekost. Zo verloren we in de eindfase van de competitie bijvoorbeeld volkomen onnodig met 3-2 van Target, waarmee we thuis geen enkele moeite hadden gehad. Verder raakte ik in de belangrijkste fase van de competitie twee van mijn beste speelsters kwijt. Erna Ramsteijn was in verwachting en Pita ten Voorde werd uitgeschakeld door een virus ziekte. Daardoor waren we volstrekt kansloos in de beslissende wedstrijd tegen onze voornaamste concurrent. Gerard de Lange". Rijst natuurlijk meteen de vraag, of er van onderuit geen behoorlijke aanvul ling plaats had moeten vinden. Maar juist dat bleek op dat moment geen haalbare kaart De kwaliteit was dom weg niet voorhanden. „En dat is nu juist de grote voorsprong waarmee we aan de HULST - Opnieuw kostte het heel wat moeite voor de afdeling Zeeland een promotiekan didaat bij de heren gevonden had. Nadat aan het eind van het seizoen 76/77 kampioen Blok '73 besloten had, dat een divisie- avontuur weinig perspectieven bood, zag dit jaar het herenteam van VenV/Scheldesport geen kans een hernieuwde ken nismaking met de derde divisie succesvoller te doen verlopen dan twee jaar geleden, toen vijf wedstrijdpunten de totale op brengst vormden van een jaar vechten tegen de bierkaai. Voor de tweede maal in successie kwam het er op neer dat een van de lager geëindigde clubs de gelegenheid kreeg aan het grote werk te ruiken, Evenals vorig jaar, bleek er ook nu zo'n vereni ging bereid de uitdaging aan te nemen. Jo Everaert, al jarenlang trainer van een van Zeelands meest bloeiende vereni gingen. Morres Hulst, had maar weinig woorden nodig om zijn jonge ploeg 'ja' te laten zeggen. „Toch is die uiteindelijke tweede plaats achter Scheldesport bij ons nooit als een grote teleurstelling ervaren", haast Jo Everaert zich te verklaren. „Iedereen had er vrede mee volgend jaar in de nieuwe promotieklas uit te komen, totr dat Provoost (de secretaris van het dis trict Zeeland, red mij opbelde met de mededeling dat Scheldesport van pro motie had afgezien en dat nu de keus aan ons was Of ik diezelfde avond nog maar wilde beslissen! Ik heb de jongens toen op de training gevraagd of ze zin hadden in die stap omhoog en zij waren meteen enthousiast" Everaert temperde die geestdrift echter direct, door zijn selectie de noodzaak onder ogen te brengen van een capabele speler, die in en buiten het veld de nodi ge leiding kan geven Waarop de spelers en bloc met de figuur van Jan Schut aan kwamen dragen. Schut, op dat moment trainer van De Sterrc uit Zuiddorpe en van een van Zeelands jeugdteams. als mede speler bij het Vlissingse Herstaco/ EWC. zag na rijp beraad de overstap naar het jonge Hulsterse team wel zit ten. „Ten eerste had ik me. toen ik naar Herstaco ging, al voorgenomen daar niet langer dan enkele jaren tc blijven. De drie jaar die ik er nu ben geweest, vind ik feitelijk al heel wat Bovendien zat ik twee keer per week met de beroer de verbinding tussen Axel en Vlissin- gen Tel daarbij op dat ik in elk geval in een vereniging met toekomst terecht ben gekomen en mijn overstap wordt, dat ik. begrijpelijk" Jan Schut voegt hieraan toehet erg spij tig te vinden dat hij niet met het Vlis singse team naar de eerste divisie ge promoveerd is, „want dan was ik onge twijfeld gebleven1" Is het echter wel ver standig met deze jonge ploeg, die uit eindelijk toch niet tegen de ervaring van VenV/Scheldesport op heeft kunnen boksen, een eigenlijk onnodig divisie- avontuur aan te gaan. Immers, de situa tie leek ideaal: tweede geworden, dus geen 'promotiedwang', nog een jaartje rijpen in de promotieklas met opponen ten als Ovisa en. opnieuw. Scheldesport. en pas dan, bü een eventueel kampioen schap. promoveren naar het landelijke volleybal tend leuk seizoen gespeeld", stelt Ever aert, „de resultaten waren goed, de sfeer was goed en de jongens spraken zich toen unaniem uit voor promotie. Wanneer je da. als vereniging nee gaat zeggen, neem je wel een flink stuk mo tivatie voor het volgend Behalve de ervaring, is er dan ook nog de kwestie van het vertoonde spel. Het veldwerk was. zoals immer, ook de af gelopen competitie weer goed verzorgd bij het jonge Morresteam. maar aan het net konden maar weinig Hulsterse spe lers regelmatig tot aansprekende ac ties komen. ..Dat is juist geeft zowel Jan Schut als Jo Everaert toe. „er was beslist nog geen sprake van het totale volleybal dat no dig is voor succes op landelijk niveau. We zijn dan ook hard aan het werk om met name de spelhoogte aan het net op te voeren Mede daartoe hebben we ook „Kijk. vorig jaar hebben we een ontzet- Jan Schut en Jo Everaert „Er moet meer hoogte in ons spel komen een jongen als Piet Hamelink aange trokken; hij moet onder meer de hoogte in het spel brengen. Maar doordat alge mene techniek en beweeglijkheid van de selectie voldoende zijn. is die hoogte praktisch het enige punt dat uitvoerig bijgeschaafd moet worden" Alles realisme dus. wat de klok in Hulst slaat En dat is nodig ook. want het jon ge herenteam zal straks wel van het ene uiterste in het andere terecht komen: vanuit een seizoen waarin voor de hele vereniging maar eén wedstrijden verloren ging, een jaar tegemoet, waarin men in Hulst, zoals ze het daar zelf stel len. blij zal zfin als er eens een puntje gepakt wordt. Grotere kans Optimistischer wordt Jo Everaert als de dames ter sprake komen. „Die geef ik cel grotere kans erin te blijven. Damesvolleybal is ten enen male an ders dan herenvollcybal. terwijl bo vendien de 3e divisie F bij de dames beduidend zwakker is dan bij de heren. Maar er zal wel hard gewerkt moeten worden, temeer daar het team voor een groot deel bestaat uit junioren. Maar als je dan bedenkt dat deze meisjes drie jaar geleden nog derde werden bij de Nederlandse kampioenschappen voor adspiranten, dan is een beetje opti misme toch niet helemaal ongegrond, dunkt me!" Het wordt een belangrijk volleybaljaar, daar in Hulst. Want hier is opnieuw het moment waarop Jo Everaert en de zijnen kunnen bewijzen wat ze waard zijn. Dat het geen loze kreten zijn. als ze stellen dat hun oplei ding een van de hetere in Zeeland is. Zeeland zal het zien!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 19