Tientallen Nederlandse bedrijven slachtoffer van fraude Jordaniër Andriessen: delen beleid in commentaren onderbelicht Vissers zouden afslag ontduiken IKV: de Lance-raket wordt een verkapt neutronen wapen .StaVast- Schadevergoeding voor één op de vier verkeersslachtoffers PZCA Negen jaar voor poging tot moord FIRMA'S OPGELICHT BIJ LENEN ARABISCH GELD PRATEN OVER REALISTISCHE ALTERNATIEVEN VS VRAGEN UITLEVERING 3 CHILENEN Staking LTM opgeheven 'VOLGENDE MAAND START PRODUKTIE' ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank In Rotterdam heeft donderdag de 35-jari- ge Italiaan Gastano F. veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf wegens po ging tot moord op zijn ex-echtgenote. Het vonnis is dconform de eis van de officier van justitie. F. had op 13 december vorig jaar zijn ex-vrouw dusdanig met een mes toege takeld, dat zij de rest van haar leven in een rolstoel door zal moeten brengen. Vier jaar geleden had F. ook al een aan slag op het leven van zijn ex-vrouw ge pleegd. Wegens poging tot doodslag werd hij toen tot zes maanden veroor deeld. Veertien dagen geleden op dezitr q B\j de vierdaagse NAVO-oefening met ttog meende de offlcler ran JinUtte. dat coderutarr ■gold Guard "8'to de Westduiise deelstaat Sleeswijk-Holstein zijn tot dusver vier militairen omgeko men en 25 deels ernstig gewond. HELMOND-Alle verkeer op de Kanaaldijk in Helmond-zuid was donderdagavond enkele uren gestremd, nadat bijeen ernstig verkeersongeluk een vrachtwagencombinatie, geladen met vloeibaar teer, gekanteld. Bij het ongeluk is de 29-jarige in Belgiè wonende Nederlander A. de Groot om het leven gekomen. Het ongeluk vond plaats toen de bestuurder van de vrachtwagencombinatie wilde uitwijken voor het slachtoffer dat fietsend de weg overstak. Daarbij kantelde de combinatie, die over de gehele breedte van de rijweg en in een deel van het taluud van de naastgelegen Zuid-Willemsvaart ligt. Het slachtoffer bleek bij aankomst in het ziekenhuis in Helmond te zijn overleeden. De chauffeur van de vrachtwagen bleef ongedeerd. Een del van de lading teer kwam op de weg terecht. de vrouw nu zo lang mogelijk tegen haar agressieve ex-man beschermd moet worden. DE KINDERSCHOEN VAN VAN HAREN OMDAT ZE IN DE GROEI ZIJN. VERENIGING A UTO VERZEKERAARS: Begin oktober nieuwe kentekencombinatie DEN HAAG (ANP) - Begin oktober ral de Rijksdienst voor het Weg verkeer het eerste kenteken in de nieuwe letter/cijfercombinatie uit geven, die zal bestaan uit twee groe pen van twee letters en één groep yan twee cijfers, waarbij de cijfers in het midden komen. Het eerste kenteken in deze nieuwe combinatie zal zijn: DB-01-BB, aldus donderdag het ministerie van verkeer en wa terstaat. Voor automobilisten, die hun ken tekenbewijs door diefstal of verlies zj|n kwijtgeraakt en een vervangend kentekenbewijs aanvragen, zal nog worden geput uit ee oude combinatie van vier cfjfers en twee letters. Met de nieuwe letter-cijfercombina- tie blijft het kentekenbeeld, zoals dat sinds 1951 bestaat, gehandhaafd. Daarmee is de herkenbaarheid ge diend. In de nieuwe combinatie zul len in tegenstelling tot, de oude geen klinkers worden gebruikt. Invoering van een nieuwe combinatie was no dig, omdat de oude series zijn uitge put en hieruit geen nieuwe variaties meer kunnen owrden samengesteld. Met de nieuwe combinatie zal men ongeveer tien jaar vooruit kunnen, aldus het ministerie. Nederlanders zijn "kenteken- gevoelig-. Dat zegt een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat op de vraag waarom er geen klinkers in de nieuwe ken tekencombinatie zullen worden ge bruikt „Er zouden dan vier-letterige Voorden kunnen ontstaan die de au- tomobiliwst minder leuk vindt". Als voorbeeld noemde de woordvoerder DE-OO-uk en WR-OOAK. binnen-buitenland 15 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 AMSTERDAM - In Amsterdam beleefde het nieuwe filmblad 'Première' don derdag zijn eerste verschijning. Actrice Willeke van Ammelrooy bladerde een exemplaar door op de hoogte te blijven. DEN HAAG - Tientallen Nederlandse bedrijven, in een aantal gevallen bijge staan door advocaten en accountants van naam, zijn deze zomer het slach toffer geworden van de praktijken van een in Libanon wonende Jordanièr. De ze Jordaniér, Hassan A. F. Zubaidi, liet zich in ons land enige tijd vertegen woordigen door de Bredase zakenman J. Kercher. Deze schat dat het Neder landse bedrijfsleven als gevolg van de activiteiten van Zubaidi 2,5 tot 3 mil joen gulden lichter is gemaakt. Zubaidi liet advertenties in kranten plaatsen, waarbij hij voor Nederlandse bedrijven de mogelijkheid tot het lenen van Arabisch geld vanaf een miljoen gulden opende Wie hierop inging, kreeg aanvankelijk via Kercher of de met hem samenwerkende Nederlander G. W Meendeman de uitnodiging naar Bei roet te komen Daar vertelde Zubaidi dat de leningen tegen een rente van iets meer dan 4 procent ter beschikking zöüdëri kunnen worden gesteld Wel moest eerst een bedrag van f 6750 per te lenen miljoen aan de Jordaanse zakenman worden overgemaakt, die zei dat hij dat geid nodig had om transfer- kosten te dekken ingeval de ook ge vraagde bankgarantie niet zou voldoen. Was de cautie eenmaal overgemaakt, dan liet Zubaidi weten dat om uiteenlo pende redenen de lening niet betaalbaar kon worden gesteld. Toen uiteindelijk een aantal bedrijven vroeg de borgsom maar terug te storten, ging Zubaidi daar niet op in. Hoeveel bedrijven precies op deze ma nier geld zijn kwijt geraakt, staat niet vast. maarzeker dertig zakenlieden zijn via een door Kercher aanbevolen reisbureau naar Beiroet vertrokken. Ten minste vijf bedrijven zijn voor 200 000 gulden elk het schip ingegaan. Daarnaast zijn andere ondernemingen voor enkele tot vele tienduizenden gul dens benadeeld. Het geringste verlies leed de transportondernemer die 1 mil joen wilde lenen en zo de f 6750 verloor die hij in Beiroet cash aan Zubaidi be taalde. 400 miljoen Een cautie van 200.6 gulden betekent dat de vijf betrokken ondernemingen elk 30 miljoen gulden hebben willen le nen. De schatting van Kercher dat In totaal ten minste 2,5 miljoen naar Zu baidi is overgemaakt, houdt dus in dat het Nederlandse bedrijfsleven tegen de 400 miljoen galden heeft willen lenen! Zubaidi heeft In enkele andere landen vergelijkbare transacties ondernomen. In West-Duitsland wordt door Justitie geschat dat de Jordanièr ten minste vier miljoen mark op valse gronden heeft weten te bemachtigen. Tegen hem is een aanhoudingsbevel uitgevaardigd door het Amtsgericht in Mannheim. West- Duitsland heeft Libanon de uitlevering van Zubaidi gevraagd, doch zulks is door dat land geweigerd Men vindt dat er onvoldoende gronden zijn om hem uit te wijzen.Naar aanleiding van de West- dultse justitiële activiteiten is Interpol bij de zaak betrokken geraakt. Bij een aantal Nederlandse bedrijven is namens Interpol door plaatselijke politiemen» sen navraag gedaan, maar justitie be schouwt het onderzoek hier ais „sla pend". omdat geen van de bedrijven aangifte heeft willen doen. Dat is op zichzelf niet verbazing wekkend Veel bedrijven die geid aan. Zubaidi zijn kwijtgeraakt, schamen zich omdat van een aantal kanten - onder andere vanuit de Nederlandse am bassade in Beiroet- is geadviseerd nooit met de man in zee te gaan Bij het minis terie van economische zaken bevindt zich bovendien een - negatief - rapport over Zubaidi, waarvan iedere geïnteres seerde zakenman kennis had kunnen nemen. dan is er nog een merkwaardig aspect aan de leningen Een voorlichter van de Nederlandse Bank zei ons desgevraagd dat het ingezetenen van ons land alleen met een vergunning is toegestaan om een lening in het buitenland op te ne men Deze vergunningen worden over het algemeen niet verleend, behoudens in het geval van een bijzondere inter nationale situatie, die hem hier echter niet van toepassing leek Een andere uitzondering wordt ge maakt. als het om een in het buitenland opgenomen lening gaat. die ook buiten ons land wordt besteed. De gelden wor den dan namelijk niet ons land bin nengebracht Wie dat toch doet over treedt de bepalingen van de deviezen- wet. aldus de Nederlandse Bank. Dit verklaart dan waarom een aantal on dernemers rekeningen in Zwitserland openden teneinde daar de oliedollars binnen te krijgen. Ingewijden, onder wie mr W. H. L. Jur- gens van het advocatenkantoor Quar- les, Kousemaker en Jurgens in Breda, dat enige weken voor Zubaidi juridisch werk heeft gedaan, vermoeden boven dien dat nogal wat bedrijven de cautie met zwart geld hebben betaald Pikant detail in het geheel is, dat enige vooraanstaande Nederlandse firma's met advocaten en accountants van ge renommeerde kantoren naar Beiroet zijn gegaan. Jurgens: „Daar kregen ze dan een toch wel erg mager contract onder ogen. Dat hebben wij ook altijd gezegd. Maar dan werden we toch op gebeld dat we zo gauw mogelijk de zaak in orde moesten maken. Er zijn advoca ten geweest die hun cliënt met klem hehben geadviseerd de lening te slui ten. Bekende Nederlandse advocaten. Dat is uiterst pijnlijk, hoor". De man maakte reeds 12 Jaar deel uit van de halpolitie, dat Is de bewakings dienst van het bedrijf, waarvan het per soneel bevoegdheden geniet om als on bezoldigd politieambtenaar op te tre den. De vergoedingen zouden bestaan uit kleine hoeveelheden vis die door de man ..zwart" zouden zijn doorverkocht. Volgens een bestaande regeling is het vissers toegestaan om in de nacht van zondag op maandag vanaf 12 uur vis bij de IJmuidense hal aan te voeren. De of- ficèle handel begint 's morgens om ze ven uur. Om de vissers in de gelegenheid te stellen reeds vóór"T2-uur gebruik te maken van de halfacllltelten, zou de man de hal reeds ruimschoots voor dat tijdstip hebben opengesteld. Daarmee zou zyn tegemoet gekomen aan de wens van een aantal vissers om een deel van de vangst bulten de officiële markttijd te verkopen. De hoeveelheden die op deze wijze hun weg naar de handel von den, werden „op rekening" verkocht maar vielen buiten de quoteringsrege ling. Volgens Ingewijden zou met dergelijke transacties voor honderdduizenden guldens buiten de afslag om zijn ver kocht. Hoe groot het voordeel is dat de geschorste halfunctionaris met zijn „dienstverlening" zou hebben verkre gen. staat niet vast Door de recherche van de Velsense gemeentepolitie zal een onderzoek worden Ingesteld naar de juiste toedracht. Deze omkoopaffaire zou aan het licht zijn gekomen door een Katwljkse reder, die het Staatsvissershavenbedrijf van de gang vatLzaksn in kenniszou hebben gesteld en zijn ongenoegen daarover hebben geuit. De chef van de halpolitie zou zich vervolgens hebben belast met het op heterdaad betrappen van de halfunctionaris. worden voorzien. En denk verder eens aan de moeilijkheden, waaop het verle nen van ontwikkelingshulp zou gaan stuiten, als er grote tekorten op de beta lingsbalans zouden ontstaan, aldus mi nister Andriessen. IMF Minister Andriessen verwacht in Was hington in te zullen gaan op het vraagstuk van de dollar. Of en in hoeverer hij kritiek zal uitoefenen op het Amerikaanse beleid zal afhangen van wat er is gezegd en besproken DEN HAAG - De Verenigde Staten heb ben woensdag 'n formeel verzoek inge diend bij de regering van Chili, waarin denitlevering wordt gevraagd van drie Chileense militairen, die door de Ame rikaanse justitie worden verdacht van medeplichtigheid aan de moord op Or lando Letelier. Letelier is minister geweest in de so cialistische regering van president Sal vador Allende. Hij kwam driejaar na de staatsgreep in Chili om het leven in Washington toen een bom onderzijn au to ontplofte. De drie verdachten zijn de voormalige chef van de Chileense inlichtingen dienst DINA, generaal Manuel Con- treras, en twee van diens agenten, kolo nel Pedro Espinoza en kapitein Ar mando Fernandez. Los van protesten van internationale organisaties en het Russell-tribunaal is het Amerikaanse uitleveringsverzoek de eerste maai dat de huidige Chileense regering door een ander land zo duidelijk van moord wordt beschuldigd. DEN HAAG (ANP)-Ondanks de beslis sing van de Amerikaanse president Carter om de neutronenbom voorlopig niet in produktie te nemen, zal de aan maak ervan waarschijnlijk al in ok tober beginnen. Aldus meldt het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) In Den Haag op basis van informatie, die het in de Verenigde Staten heeft ingewonnen. De Nederlandse minister van defensie. Scholten. heeft in mei van dit jaar aan de tweede kamer laten weten, dat de Lance-raket een standaard splijtings wapen krijgt. Voor uitrusting met een neutronenbom zou een nieuwe be- sluistvorming nodig zijn, die niet bulten het parlement om zou gaan- Gezien de weg. die nu in Amerika is ge kozen om verdere publieke discussie te vermijden, zegt het IKV bang te zijnji, dat hiervan weinig terecht zal komen. Het IKV zegt te vermoeden dat Neder land voor de 8-inch houwitzer hoe dan ook aan het nieuwe type •ontmande' neutronenwapen vastzit. Er wordt namelijk voor de Lance-raket en de 8-inch houwitzer een nieuw type 'gewoon' kernwapen geproduceerd met daarnaast een los element, dat voor verhui/tjue neutronenstraling zorgt. Dit onderdeel kan te velde worden aange bracht. Bovendien is het nu mogelijk - zo zegt het IKV - om bij nieuwe typen kernwapens de explosieve kracht te va riëren met behulp van een soort kels- schijfsysteem. Ook dit kan te velde wor den aangebracht zonder dat de In Euro pa opgeslagen kernwapens ervoor te rugmoeten naar de fabrieken in de Ver enigde Staten. De straks in Wesl-Eoropa opgeslagen nieuwe kernwapens zijn dus formeel gewone kernwapens, maar in feite - zo zegt het IKV - 'ontmande' neutronen bommen. zodra de Amerikaanse presi dent officieel het besluit tot produktie neemt, kunnen zij ter plekke worden veranderd in echte neutronenwapens. Deze 'ombouw' kost slechts enkele uren. Het Nederlandse ministerie van defen sie heeft geen enkel commentaar op de verklaring van het Nederlandse Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV). De woordvoerder van het ministerie van defensie in Den Haag verklaarde don derdag, „dat de Nederlandse regering op geen enkele wijze bekend is met een dergelijke Amerikaanse beslissing." BEWAKER VISHAL IJMUIDEN GESCHORST UMUIDEN - Een 46-jarige employé van het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden is voor onbepaalde tijd ge schorst op verdenking van het in ont vangst nemen van vergoedingen voor diensten die hij aan vissers zou bebben verleend. SCHIPHOL (ANP) - Mocht ons beleid, zoals wij dat nu hebben gepresenteerd niet aanvaardbaar zijn, dan zijn wij bereid over alternatieven te praten. Maar dat moeten dan wel realistische alternatieven zijn en ook mogen ze niet leiden tot uistel van wat absoluut noodzakelijk is voor de versterking van onze economie. Dit heeft minister Andriessen van financiën donderdag ver klaard bij zijn vertrek naar Washington, waar hij als hoofd van de Nederlandse delegatie zal deelnemen aan de jaarvergaderingen van het Internationale Monetaire Fonds en de wereldbank. Minister Andriessen zei te vmaen, aat een aantal aspecten van het beleid, dat dinsdag j.l. is gepresenteerd, onderbe licht is gebleven in de diverse com mentaren. Zo heeft naar zijn mening on voldoende aandacht gekregen, dat on danks de voorgestelde ombuiging de collectieve uitgaven toch nog belangrijk stijgen in 1979. De druk van belastingen en sociale premies blijft ongeveer gelijk,, maar de uitgaven van de overheid stijgen meer dan evenredig, onder meer als gevolg van het aanvullend beleid van anderhali miljard gulden, dat de regering heeft voorgesteld voor directe maatregelen tot verbetrelng van de werkgelegen heid. Deze maatregelen omvatten ondei andere arbeidsmarktmaatregelen stadsvemeiuwing, gerichte steun aan bedrijven en exportbevorderende maatregelen. Andriessen meente ook dat te weinig de aandacht heeft getrokken, dat de werk gelegenheid bij de overheid en se i-over- held bij het voorgestelde beleid aan zienlijk zal toenemen. In 1979 komen ei bij de overheid en semi-overheld 24.000 arbeidsplaatsen bij en tijdens de gehele regeringsperiode van 1978/881 groeit hel aantal arbeidsplaatsen hier met 84.000 iardgas Een derde belangrijk punt. dat volgens de bewindsman blijkens de commenta ren te weinig is doorgedrongen. Is de dalende bijdrage van het aardgas aan onze betalingsbalans. Die omslag is al begonnen. De opbrengst van het aard gas op de betalingsbalans is al aan het dalen. Zonder de vele miljarden gul dens, die het aardgas aan onze beta lingsbalans heeft bijgedragen en die zulk een belangrijk aandeel hebben in de financiering van de stijging der col lectieve uitgaven, zal de betalingsba lans forse tekorten van vele miljarden guldens per jaar aanwijzen. Daar komt bij dat ons bedrijfsleven zo langzamerhand toe ls aan omvangrijke vervangingsinvesteringen. Op zichzelf is er dus al een dringende reden om de concurrentiepositie van het bedrijfsle ven te verbeteren, opdat in het gat, dat door het wegvallen van de aardgasop brengsten gaat ontstaan en de omvang rijke vervangingsinvesteringen kan voordat hij aan de beurt komt voor het houden van een redevoering. Op de aagenda van de jaarvergadering van het IMF staan uitbreiding van de middelen van het IMF door verhoging van de deelnemingen der lidstaten in het kapitaal en uitbreiding van de we reldliquiditeit door het creëren van 4 a 6 miljard dollar aan nieuwe speciale trek kingsrechten. de sdr's. Het is volgens minister Andriessen de vraag of de ver gadering aan beslissingen over deze voorstellen zal toekomen, daat het grootste lid van het IMF. de Verenigde Staten, nietzoveel voelt voor vergroting van de wereldliquiditeit. Marges Dat er iets moet gebeuren weet iede reen. Als er niets gebeurt wordt de werkloosheid alleen maar groter. Ook dat weet iedereen De marges voor de oppositie - Den Uyl weet dat al lang - zijn smaller an ooit Tto deze constate ring kwam mevr. Van Someren. voorzit ter van de WD-fractie in de eerste ka mer. donderdagavond tijdens een be- DEN HAAG (ANP)-Onder de huidige wetgeving en verzekeringsrcgel ingen wordt slechts in een van de vier gevallen, waarin mensen bij verkeersongevallen wor den gedood of letsel oplopen, een schadevergoeding uitgekeerd. Dit heeft een speciale commissie van de Nederlandse Vereniging van Automobielassuradeuren uitgerekend. De berekeningen van deze commissie zijn gevoegd als bijlage bij een advies, dat een studiegroep van de minister van justitie heeft uitgebracht om in deze situatie verbetering te brengen- De studiegroep heeft twee soorten regelin gen ontworpen, waarbij alle verkeersslachtoffers een schadevergoeding ontvan gen en wel in betrekkelijk korte tijd. In opdracht van de minister heeft de studiegroep nu twee voorontwerpen van wet opgesteld, die voorzien in de regelingen, waarbij het schuldbeginsel is uitgeschakeld. Het ene voorontwerp heeft betrekking op het systeem van ri sico-aansprakelijkheid, het andere be vat een systeem van verkeersverzeke- ringen. In opdracht van de minister heeft de studiegroep nu twee voorontwerpen van wet opgesteld, die voorzien in de regelingen, waarbij het schuldbeginsel is uitgeschakeld, het andere bevat een systeem van verkeersverzekeringen. In het voorontwerp risico-aansprake lijkheid wordt opd e houder van het mo torrijtuig een risico-aansprakelijkheid gelegd voor de schade, die in het verkeer door zijn motorrijtuig aan personen is toegebracht, ongeacht de vraag of ei sprake is van enige schuld aan het on geval van de zijde van het motorrijtuig In het voorontwerp verkeersverzeke- ring wordt de aansprakelijkheid ver vangen door een verplichting van de houder van het motorrijtuig een verze kering te sluiten ten behoeve van alle potentiële slachtoffers door het gebuuik van zijn motorrijtuig in het verkeer in Nederland. Onder dit systeem zal er een recht streekse gehoudendbeid van de verze keraar bestaan jegens het slachtoffer tot vergoeding van de geleden schade. De houder, eigenaar, bezitter, be stuurder of passagiers van het motor rijtuig kunnen niet worden aangespro ken, ook al zou het ongeval aanhun schuld te wijten zijn. SCHOONEBEEK (ANP) - Het per soneel van het tesxtielbedrijf LTM (Leeuwarder Textielmaatschappij) te Nienw-Amsterdam heeft donderdag middag het werk hervat. Dit gebeurde na de toezegging van de directie dat de minister van economische zaken als nog bereid is met de vakbonden en de ondernemingsraad van LTM over een afvloeiingsregeling te praten. De bijna honderd personeelsleden had den dinsdagmiddag het werk stilgelegd nadat economische zaken de bonden liet weten niet bereid te zijn over een sociaal plan te praten. Het bedrijf sluit over enkele maanden. spreking van troonrede en beleid 1979 in Den Haag. Opvallend noemt mevr. Van Someren het dat het stuk. Bestek '81, ondanks de niet vrolijke inhoud, bij de mensen niet impopulair is. De Neder landse burger weet dat er wat moet ge beuren om onze economie weer gezond te maken. Ik geloof dan ook niet dat de oorlogsverklaringen van Kok en Den Uyl feitelijk effect hebben. STAVAST heet die serie schoenen. Speciaal ont wikkeld voor de kindervoet. Samen met het TNO. Een schoen, die rekening houdt met de noodzakelijke extra groei-lengte en de verschil len in breedte. Want geen kindervoet is gelijk. Elke Van Harenzaak meet graag de juiste maat. Om later voetklachten te voorkomen. Pak die extra service! Zeker is zeker. bruin jucht leder stavast- molière in breed - middel of smal pas vorm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 15