-IMF: wereldeconomie ontwikkelt zich nog steeds onbevredigend Drieduizend betogers voor kerk-Marokkanen Enquête: gaat fors aanhang VVD achteruit ÏPZCX Ook dienstplicht voor zwarten in Rhodesië Nicaragua roept ambassadeurs terug I Meer bewolking Geleidelijk meer bewolking maar op de meeste plaatsen droog. Tot matig of vrij krachtig toenemende westelijke wind en max.temp. ongeveer 17 graden. Vrij veel bewolking maar meestentijds droog. Middagtemperaturen ongeveer 16 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor dinsdag: Aantal uren zon' 0 tot 6: min.temp.: om streeks 11 graden; max.temp om streeks 16 graden: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog etmaal: 50 procent Voor ivoensdag: aantal uren zon: 0 tot 6: min.temp.: om streeks 10 graden: max.temp.: om streeks 16 graden: kans op een geheel droge periode van minstens 12 uur: 90 procent: kans op een geheel droog et maal: 60 procent ZON EN MAAN iSSeptember Zon op 07.20 onder 19.49 Maan op 21.11 onder 10.25 WASHINGTON - In het derde jaar van herstel van de ernstige inzinking in vier decennia, in 1977 dus, is de ont wikkeling van de wereldeconomie we derom in een aantal opzichten onbe vredigend geweest. De produktie en de handel namen wel toe. maar het tempo van de binnenlandse groei in de geïndustrialiseerde wereld - dat tij dens het eerste jaar van het herstel tot tevredenheid stemde - is in tegenstel lingtot wat de verwachtingen waren traag en onregelmatig geworden. Dat schrijft het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in zijn verslag over het boekjaar tot en met 30 april 1978. De vertraging van de groei ls algemeen m de industrielanden, behalve de Ver enigde Staten In historisch perspectief gezien, is de werkloosheid groot geble ven. vooral In Europa, en de wereld handel is minder snel gaan toenemen Ondanks enige vermindering van de in flatie in de industrielanden van Europa en In Japan, ontsierden al te hoge infla tiecijfers nog steeds de economische uitkomsten van veel landen, zowel in de industrielanden als in grondstoffen voortbgengende ontwikkelingslanden. Doordat er aanzienlijke verschillen op traden in de groei en in de geldontwaar ding. vooral tussen de Verenigde Staten en verscheidene andere grote indu strielanden, ontstond er een wanverde- ling van saldi op de lopende rekening der betalingsbalansen tussen de grote industrielanden en deden zich periodes met verontrustende onrust op de valu tamarkt voor Het IMF is van oordeel dal deze. om standigheden ernstige gevaren inhou den. Zo hjkt de combinatie van gennge gfoei van de wereldhandel en grote werkloosheid ertoe te leiden dat men steeds meer zijn toevlucht zoekt tot maatregelen die het eigen bedrijfsleven moeten beschermen tegen de mededin ging uit het buitenland. Het gevaar be staat dat dit uit de hand loopt. De om standigheden dreigden derhalve een klimaat te scheppen dat een ongunstige uitwerking heeft op de handelsbelangen van alle landen Een dergelijk klimaat kan het streven van grondstoffenlan den. zowel ontwikkelde als ontwik kelingslanden. dwarsbomen, want de volkshuishoudingen van die landen zijn sterk afhankelijk van de markten in de industriële wereld en van blijvende toe gang tot die markten. an der Klaauw Het belangrijkste probleem waarmee de Europese Gemeenschap de komende jaren te maken krijgt is een onaan vaardbaar hoge werkloosheid die nog lang zal aanhouden. Dit probleem, al dus de minister van buitenlandse za ken, dr. C. A. van der Klaauw op een bijeenkomst van de beweging van libe rale en 'radical' jeugd in de gemeen schap, is belangrijker dan de uitbrei ding met drie nieuwe leden, de Europe se verkiezingen in juni volgend jaar, en de betrekkingen met andere landen. Omdat een geleidelijke reorganisatie van de Industriële activiteit tijd vergt en grotere monetaire stabiliteit nodig is, voordat gezamenlijk kan worden opge treden. zal grote werkloosheid een we zenskenmerk van het Europa van de komende jaren zijn. Zij zal een bron van grote sociale en economische spannin gen vormen waarvoor geen enkel lid van de gemeenschap geheel gespaard zal blijven De nationale economieën zijn te zeer verweven en dermate gevoelig voor in ternationale ontwikkelingen dat natio nale maatregelen niet toereikend ziin. Geleidelijk breekt dan ook het besef door. dat een Europese benadering van de werkloosheid vooruitzichten biedt voor het oplossen van de structurele problemen, aldus Van der Klaauw De jongste Frans-Westduitse voorstel len tonen aan dat het idee van een eco nomische en monetaire unie niet dood is. Integendeel, zij vormen het bewijs van het besef dat een gemeenschappe lijke benadering noodzakelijk is om de nationale monetaire en economische problemen op te lossen. Voordelen op korte termijn mogen nimmer bepalend zijn: het is verstandiger de voor- en na delen van een gemeenschappelijke be nadering op breder terrein en over een langere periode af te wegen," aldus mi nister Van der Klaauw. binnen-buiten land Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagier Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraal 22, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9 00- 11.30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zaterdag: de plaatselijke kantoren van 9 OO IT 30 uur. Expeditie: (01184) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 41,65; franco per post 47,50; per maand 14,10; losse nummers 0,60 (inclusief 4 pet btw). Postrek nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 86 cent per mm; minimumprijs per advertentie 12,90; ingezonden me dedelingen 2'.'2X tarief Voor brieven bureau van dit blad 3,50 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. MAANDAG 18 SEPTEMBER 1978 VOOR STRIJD TEGEN GUERRILLA UTRECHT - Ongeveer 3000 mensen hebben zaterdag in Utrecht deelgenomen aan een demonstratie ten gunste van de 182 kerk- marokkanen. Aan de demonstratie, die gevolgd werd door een manifestatie op het Domplein, namen diverse vertegenwoordi gers van politieke partijen, de kerken en de vakbonden deel. Aan liet. hoofd van de stoet liepen de secretaris van de Raad van Kerken, dr. Fiolet, FNV-voorzitter Wim Kok, PvdA-voorzitster Ien van de Heuvel en PPR-fractieleidster Ria Beckers. Onder de tuele terugkeer groot poiiueic gevaar lopen.Jletj volk neemt het niet dat er zo met mensen en mensenrechten wordt omgesprongenaldus de secretaris van de Raad van Kerken. Kok FNV-voorzitter Wim Kok zei dat het beleid van de regenng ten aanzien van de Marokkanen duidelijk maakt dat de- demonstranten bevonden zich ook de Utrechtse CDA-wethouder ^gering de zwakkeren, de arbeiders. en de sterkeren, de werkgevers, be- Bransen, en de voorzitter van de AR-jongerenorganisatie Arjos, Klaas de Vries. De secretaris van de Raad van Kerken, dr. Fiolet, zei in een toespraak tot. de demonstranten dat de „eerlijkheid van het Nederlandse protest tegen de schending van de mensenrechten op het spel staat". „Dat protest zou huichel achtig zijn als wij niet zouden proteste ren legen de schending van de men senrechten in ons eigen land". Fiolet zei verder dat de Marokkanen groot onrecht is aangedaan door de re- gularisatieregelmg. „Toen onze econo mie jullie nodig had heeft de Nederland se regering haar ogen dicht geknepen en toegestaan dat er illegalen binnenkwa men. Nu jullie niet; meer nodig zijn meent de regering plotseling jullie kwijt' te moeten raken als bedreiging van onze Bretonse gemeenten eisen 500 min dollar schadevergoeding PARIJS (AFP) - Achtentachtig Breton se gemeenten hebben bij hel federale hof van New York een eis ingediend tot schadevergoeding tot een gezamenlijk bedrag van 500 miljoen dollar door de onderneming 'Amoco International Oil', eigenaresse van de tanker 'Amoco- Cadiz', waarvan de stranding in maart 1978 zeer ernstige vervuiling van de Bretonse kusten veroorzaakte. De advoctaten van de eisers hebben meegedeeld, dat de eis op 15 september is ingediend. Hij is niet, alleen gericht tegen de 'Amoco International Oil' maar ook tegen de 'Royal Dutch Shell' de 'Standard Oil of California' en tegen de directeur van de maritieme operaties van de onderneming Amoco. Claude Philips Ook de Franse regering heeft enige da gen geleden een eis tot schadevergoe ding tot een bedrag van 300 miljoen dollar ingediend tegen de 'Amoco In ternational Oil' en tegen Claude Philips. MEISJE VAN 10 VERMIST IN AMSTERDAM AMSTERDAM (ANP) - Sinds vrijdag middag wordt in Amsterdam de tienja rige Columbiaanse Gloria Rodrixues vermist. Het meisje, dat geen Neder lands spreekt, bracht omstreeks half twee een bezoek aan een tandarts in de hoofdstad, en is sindsdien spoorloos. Gloria Rodrixues is klein en vrij gezet Zij heeft donkerbruine ogen en kort bruin haar Ze zwas gekleed in een grijze nbfluelen broek, een rood t-shirt en een blauw nylon jack welvaart". Fiolet wees erop dat „mon- schermt. „Als je Van Agt vrijdagavond hoort zeggen dat de Marokkanen nog maar een maand moeten wachten op een beslissing en je de koelheid aan- dige mensen in Marokko niet welkom hoort waarmee hij de situatie in De Duif zijn", en dat de Marokkanen bij even- beschrijft, dan vraagje je af of dat wel een mens is. Is dat nu de octrooi-aan vrager van het ethisch reveille?". Aan het begin van de manifestatie ont- stond er enige beroering door de aanwe zigheid van de Utrechtse Amicales- voorzitter Hayanni. De Amicales wor den ervan beschuldigd de Marokkanen in Nederland in opdracht van de Ma rokkaanse regering te intimideren. Het feit dat Hayanni liep te fotograferen riep heftige en zeer emotionele reacties op bij een aantal Marokkanen. De te hulp geschoten politie verzocht Hayanni het Domplein te verlaten. Deze weigerde aanvankelijk maar verliet toch de ma nifestatie nadat een van zijn bege leiders, die dreigementen naar de om standers riep. door de politie was weg gevoerd. CDA GROOTSTE PARTIJ - HERSTEL VOOR PVDA (Van ome parlementaire redactie DEN HAAG - De aanhang van de VVD is sinds de laatste kamerverkiezingen van mei vorig jaar met bijna 4 procent verminderd. Ook in vergelijking met de statenverkiezingen van maart ver liest de partij nog fors. Door de winst van het CDA blijft de steun van de rege ringscoalitie echter met 77 zetels sta biel, indien nu verkiezingen zouden worden gehouden. De PvdA heeft klaarblijkelijk haar aanhang weten de stabiliseren op 53 kamerzetels. Dit zijn de voornaamste resultaten van een Rooip Haan-Nipo-onderzoek (me thode-De Hond), dat in augustus onder 3637 Nederlanders werd gehouden. Uit gedrukt in kamerzetels zou de WD nu slechts een fractie van 22 personen (nu 28) krijgen, Het, CDA stijgt echter van 49 (in 1977) naar 55 zetels en wordt daar mee de grootste partij van ons land. Na de inzinking bij de Provinciale Staten en gemeenteraden heeft de PvdA haar verlies weer goedgemaakt. De socialis ten zouden opnieuw 53 kamerzetels krijgen. Van de kleinere partijen weet alleen D'66 duidelijk winst te boeken in verge lijking met de verkiezingen van 1977 en maart van dit jaar. Nu zouden de demo craten met een fractie van tien man in de Kamer terugkeren, in plaats van de acht zetels waarover de partij momen- VEGHEL (ANP) - Onbekenden in de naeht van zaterdag op zondag brand gesticht in een boerderij in Veghel. waar op dat moment een gezin van ze ven personen uit Den Bosch sliep. Voorbijgangers die de vlammen uit het reiten dak zagen slaan konden de fami lie op tijd wekken. De boerderij brand de tot de grond toe af: een schade van drie ton. teel beschikt Bij de kleinste partijen treden geen verschuivingen op. zij het dat zowel Boerenpartij als DS'70 onder de rode grens komen en niet zouden te rugkeren De achteruitgang van de VVD zette zich volgens De Hond in omstreeks decem ber 1977, ten tijde dat het tegenwoordi ge kabinet tot stand kwam. Tegelijker tijd begon de groei van het CDA. waar bij verlies en winst van de beide par tijen elkaar in evenwicht houden. De WD. die nu terug is op het niveau van de kamerverkiezingen van 1972. heeft volgens de onderzoeker het verlies te danken aan onder meer een stroom ex-confessionele kiezers, die zich de laatste acht jaar bij de partij van Wiegel aansloten. Ook zegt een groter deel van de WD-stemmers in vergelijking met de andere partijen niet te welen op wel ke partij te zullen stemmen. Als derde reden noemt De Hond de „zeer geringe voorkeur", die onder nieuwe kiezers voor de WD zou bestaan Ook de toekomst ziet er voor de libera len ongunstig uit. De Hond signaleert dat sinds juni de daling van de WD sneller verloopt dan in de voorafgaande periode. Ook het CDA lijkt, over haar top heen te zijn: na een maximum van 36 procent in juni, juli volgde in augustus een daling tot 35.5 proeent. Alleen de PvdA lijkt na het dieptepunt van 32 procent in mei op de goede weg terug met een percentage van 33,7 procent. Indien er nu, vlak voor prinsjesdag, verkiezingen zouden worden gehou den, zou 83 procent van de stemgerech tigden naar de stembus gaan. die dan verlies voor de WD en winst voor D'66 ten opzichte van de statenverkiezingen in maart zou opleveren. Dat blijkt ook uit een enquête van het bureau Lagen dijk in opdracht van dc AVRO gehou den onder 870 Nederlanders. De VVD zou terugval len op een per centage van 14,3. D'66 zou 7.8 procent van de stemmen behalen. Het CDA zou 35 procent behalen, de PvdA komt op 33,4 procent. LEIDEN (ANP) - In Nederland is een Helsinki-groep opgericht. Deze organi satie wil het Nederlandse overheidsbe leid toetsen ten aanzien van de nale ving van de zogenaamde 'slotakte van Helsinki', een document dat in 1975 door alle Europese landen, de Verenig de Staten en Canada werd onderte kend. Hierin staan overeenkomsten met betrekking tot de rechten van de mensen en de relaties tussen de landen onderling. De Nederlandse Heisinki-groep wil zo veel mogelijk informatie verzamelen op dit punt Deze zal desgewenst ter be schikking worden gesteld van de Ne derlandse overheid, politie partijen, po litici en de pers. De oprichters verwach- en dat vooral het vreemdelingenbeleid, het buitenlands beleid en de culturele contacten aan de orde zullen komen, zo hebben zij zaterdag meegedeeld De Nederlandse groep stamt, recht streeks uit hetNederlands Juristen Co mité voor de Mensenrechten (NJCM). Dit is de Nederlandse afdeling van 'The international commission of jurists', een organisatie die onder meer advies geeft aan de Verenigde Naties. In diverse landen zijn Helsinki-comités opgericht, die met name in Oost-Europa vaak moeilijkheden kregen met de rege ring, De slotakte van Helsinki is vorig jaar oktober op zijn naleving getoetst tijdens de conferentie van Belgrado. Over twee jaar komen de deelnemende landen bijeen in Madrid om er opnieuw over te praten. Een Nicaraguaanse vrouw wordt door een vriend getroost nadat de Nationalt Garde haar had verboden haar kinderen dte gaan zoeken in de belegerde stao Leon Niemand mocht de stad tn of uii AANSLAG AMBASSADEUR IN GUATEMALA MANAGUA (REUTER/DPA/UPI) - De regering van Nicaragua maakte zon dagavond bekend dat ze haar ambas sadeurs in Costa Rica. Panama en Ven ezuela voor overleg heeft teruggeroe pen in verband met de houding van de ze landen tegenover de rebllie in Nica ragua. De guerillastrijders die op 22 augustus het nationale palcis in Managua bezet ten, hebben asiel in Panama gekregen. Na melding te hebben gemaakt van de verovering op de Sandinisten van de stad Leon, heeft de regering van presi dent Somoza zondag laten weten dat haar strijdkrachteneenheden van de nationale garde - zondag Estili, een stad in het noorden van het land die in han den is van de rebellen, zijn binnengerukt en daar in gevecht zijn met de gueril lastrijders van het Sandinistische be vrijdingsfront. De eenheden van de na tionale garde worden gesteund door twee Shermantanks Journalisten mo gen de stad niet binnenkomen. Uit me dedelingen van de bewones heeft men opgemaakt dat de rebellen zich uit de stad aan het terugtrekken zijn om stel lingen in de omgeving in te nemen De regeringsradio heeft de bevolking opgeroepen maatregelen te nemen om het uitbreken van epidemieën te voor komen. Door de gevechten zijn vele mensen vluchtelingen geworden en in verschillende steden, waaronder Leon, liggen nog steeds lijken in de straten De ambassadeur van Nicaragua in Guatemala, Edmundo Meneses Can- tarere. is zaterdag bij een aanslag in de stad Guatemala zwaar gewond. Op een weg op 70 kilometer ten westen van San Salvador is zaterdag de oud-voor zitter van het congres van El Salvador doodgeschoten. Ruben Alfonso had in Midden-Amerika de reputatie van een fervent anti-communist. KITAKYUSHU - Een man vliegt door de lucht terwijl anderen tegen de grond worden gesmeten door een tyfoon tijdens de atletiek ontmoeting tussen Japan en China zaterdag. De tyfoon kostte het leven aan tenminste 7 personen. 92 waaronder de man in de lucht raakten gewond VAN DER KLAAUW: WERKLOOSHEID ZAL AANHOUDEN In de zondag uitgegeven verklaring van de Rhodesische regering heet het nog. dat Rhodesië de kwestie van deelne ming aan onderhandelingen met het pa triottische front, zoals door Engeland en de V.S. wordt voorgestaan, op de lange baan heeft geschoven. Volgens de Rho desische regering schijnen engeland en de V.S. de macht te willen overdragen aan het patriottisch front en een van de leiders van het front, Nkomo. als 'dic tator' te willeninstalleren. Conferentie De 'Internationale conferentie voor so lidariteit met de Afrikaanse en Arabi sche volkeren die strijden tegen het imperialisme en de reactie' is zondag in Addis Abeba afgesloten met de pu- blikatie van een verklaring waarin het imperialisme wordt veroordeeld, het recht erkend van de Arabische en Afri kaanse volkeren om hun belangen te verdedigen en een eigen onafhankelij ke economische en nationale politiek te voeren en 'operechte steun' wordt be tuigd aan de Sowjetunie. Cuba en de andere socialistische landen. 'Helsinki-groep' wil Nederlands beleid toetsen SALISBURY (REUTER/AFP/UPIl - Rhodesië heeft zondag bekend gemaakt. dat het zal beginnen met de invoering van dienstplicht voor zwar ten in het kader van de strijd tegen de guerillastrijders van het 'patriottisch front, die hun bases in Zambia en Mo zambique hebben. In het Rhodesische leger zijn reeds zwarten opgenomen, echter op basis van vrijwilligheid. Voor blanken, aziaten en gemengd- bloedigen bestaat reeds lang de dienstplicht. Volgens het internationale instituut voor strategische studies bestaat het huidige Rhodesische leger uit 9.500 man en voor 66 procent uit zwarten. De 8.000 Voor de stoel liepen v.l.n.r Ien van den Heuvel Ivoorz PvdA). Bram van der Lek (psp). Ria Becker iwr-fractievonrz Wim man sterke P°litiemacht bestaat even- Kok (FNV-voorz.). eens voor 66 procent uit zwarten. GROTE MANIFESTATIE IN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 3