Westkapelle vierde massaal feest 500 jaren werken aan de dijk Aanleg weg Philipsdam niet in gedrang door bezuinigingen \m7v Holland Kade Bruinisse blank door onverwacht hoge waterstand Waterverbruik in Zeeland in de eerste helft van 1978 verminderd \h Nieuwe Yersekse mosselkotter werd overgedragen LANGE JAPONNEN MODEHUIS ALLEMEKINDERS almanak IR. O. BOOM TIJDENS OPENDAG INDUSTRIE IN SLOEGEBIED GEBRUIKTE MINDER KEIZER KAREL KWAM SCHATKIST BRENGEN B PUBLIEK VIA BRUG NAAR WERKEILAND ANNA JACOBAPOLDER - Over de Philipsdam wordt in ieder geval een goede weg verbinding aangelegd. Of deze zo breed wordt als aanvanke lijk was bedoeld, is nog de vraag. Maar in ieder geval zul len er een rijweg en een fiets pad over de dam komenDit zei ir O. H. Boom, hoofdingenieur- directeur van rijkswaterstaat in Zeeland, zaterdagmorgen aan het begin van de open dag op het werkeiland voor de Phi lipsdam in het Krammer. Hij reageerde daarmee op de onge rustheid van burgemeester G. van den Berg van Sint-Philips- land, die zich afvroeg of de be zuinigingsplannen van de rege ring zouden kunnen betekenen dat de weg over de Philipsdam geschrapt wordt. De burgemeester wees erop dat de weg verbinding over de dam voor zijn ge meente van groot belang is. Er gaan nogal wat scholieren voor het voortge zet onderwijs naar Schouwen-Duive- land. de afstand naar Middelburg en Goes wordt er een stuk korter op verge leken met de route door West-Brabant YERSEKE - Tijdens een proefvaart op de Oosterschelde is zaterdagmiddag de mosselkotter Dingenis Jan (YE 62) overgedragen aan het mosselkweek- en -handelsbedrijf Gebr. Sïnke te Yerseke. Dat gebeurde in aanwezigheid van on geveer 200 belangstellenden, onder wie vertegenwoordigers van de directie visserijen van het ministerie van land bouw en visserij, de scheepvaar tinspectie, het college van burgemees ter en wethouders van Reimerswaal, de dienst der domeinen, het rijksinstituut voor visserij-onderzoek, het produkt- schap voor vis- en visprodukten. de Ze- vibel en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven in Yerseke. De YE 62 is een bijzonder schip. Door de plaatsing van de opbouw pal achter de boeg van het schip en de toepassing van ballasttanks is een geringe diepgang verkregen (80 cm). Daardoor kan het schip op de Waddenzee mosselzaad vis sen op tamelijk hoog gelegen gronden. Daar ligt vaak zaad van goede kwaliteit. Maar schepen die dieper steken kunnen er niet bij komen. De ballasttanks zor gen niet alleen voor de juiste trim bij het varen in ondiep water, maar geven het schip ook de nodige stabiliteit bij de tocht over de Noordzee van de Ooster schelde naar de Waddenzee. Na de proefvaart, tijdens welke ma chinefabriek Padmos uit Stellendam/ Bruinisse het schip aan Ph. Sinke over droeg, werd in restaurant Nolet een ge zellige receptie gehouden. Voor hoeft u niet ver te zoe ken, de keus is zeer groot! Lange Kerkstraat 14 Goes-tel. 01100-16903. ZEEUWSE Onweer Toen zaterdagavond de aarde tus sen de zon en de maan schoof, lever de dat heel wat stof voor gesprekken op hl allerlei huiselijke kringen werd uitvoerig stilgestaan bij vroegere natuurverschijnselen, die sterk de aandacht trokken Tal van mensen wisten weer haar scherp hoe het was op die prachtige junidag in 1954 toen de maan tussen de zon en de aarde schoof. In dat Nieuwlandse gezin kwam nog veel meer ter sprake. Meteorieten, een aardbeving uit 1944. springvloe den. en natuurlijk donder en blik sem De kinderen hoorden voor het eerst, dat vroeger alle mensen bij nachte lijk omveer uit bed kwamen. Dat de den de mensen, zo legde het gezins hoofd uit, omdat ze dat veiliger von den. Zijn vader hield zich er altijd strikt aan. Toen deze daarover een keer werd aangesproken door iemand, die hem er opmerkzaam op maakte, dat er toch zo zelden berich ten waren over mensen, die in bed door de bliksem werden getroffen, had hij met overtuiging geantwoord: „Ja natuurlijk, dat komt omdat ie dereen uit hed komt als het onweert". provincie Koffie- koninklijke Olland Industrie- en Handelmaatschappij B.V. Postbus 16.3730 AA De Bill. Telefoon (030) 762244 Gun uw medewerk(st)ers échte koffie! MAANDAG 18 SEPTEMBER 1978 en er valt een barrière weg voor de be stuurlijke samenwerking met Schou- wen-Duiveland. Momenteel is er in de vorm van de veerdienst Zijpe-Anna Ja- cobapolder wel een verbinding met Schouwen-Duiveland. maar deze werd door burgemeester Van den Berg als te kwetsbaar betiteld. De open dag begon zaterdagmorgen met veel feestelijk vertoon. Nadat ir T G. van der Meer. hoofd van het watei- bouwkundig bureau Oost van de Del tadienst van rijkswaterstaat een uit eenzetting had gegeven over de bouw van de dam en een diaserie was ver toond over de aanleg van het werkei land. hesen de burgemeesters Van den Berg van Smt-Philipsland. Hekman van Bruinisse en Van der Harst van Oost- Flakkee bij het. begin van de werkbrug naar het eiland de vlag van hun gemeen te en ir Boom onthulde een bord met, de vermelding 'Open dag'. Daarop ging het gezelschap, waaronder zo'n 100 school kinderen. bussen met bejaarden en de gemeenteraden van Bruinisse en Sint- Philipsland. achter een graafmachine aan de brug over. Op het eiland was in de gloednieuwe directiekeet een ten toonstelling ingericht met voorlich tingsmateriaal over de aanleg van de dam. Ook waren er tekeningen te zien die kinderen uit SintPhïlipsland en Oost-Flakkee hadden gemaakt. Ongeveer 2000 belangstel lenden maak ten gebruik van de gelegenheid om een kijkje te nemen op het werkeiland. Dit grote aantal zal voor rijkswaterstaat waarschijnlijk aanleiding zijn om va ker een open dag te houden. Het wer keiland is nu geheel voltooid. Erzal een begin worden gemaakt met het droog maken van de bouwputten voor de sluizen. Dat zal ongeveer acht maanden duren. Daarna kan de bouw van de slui zen beginnen. Vele jeugdige belangstellenden fietsten zaterdag over de brug naar het nieuwe werkeiland voor de bouw van de dam tussen Sl.Philipsland en Schouwen-Duive land tijdens de open dag van rijkswaterstaat. De belangstelling van de V/estkappelse bevolking voor de feestelijkheden was gedurende de hele dag bijzonder groot. Expositie 'Oude boeket in museum IJzendijke IJZENDIJKE - Zaterdag 23 septemW opent burgemeester A. Schipper v» Oostburg een expositie van 'oude bte' ken over de streek', ingericht m streekmuseum "West-Zeeuwscr.-V."-' deren Presenteert" in IJzendijke V- opening vindt plaats om elf uur. De positie is te zien tot december van de haven Burghsluis liep onder water en op het strand bij Weslen- schouwen stond het water onder aan de trap. De eigenaars van de bedrijven in Bruinisse waren erover verontwaardig: dat ze niet waren gewaarschuwd va: het hoge water. ..Het was op een gege ven moment 3.01 meter boven NAP op de sluis", vertelt eigenaar P. Padmos van machinefabriek Padmos. „En bi) 2.50 meter stroomt de kade onder. De vloer van mijn bedrijf ligt op 3.20 meter. Dus veel hoger had het niet moeten ko men. De gemeente had wel eens moge: waarschuwen". Maar dat kon de ge meente niet-, omdat er. zo vertelde en: gemeesterT. C. Hekman, geen meldiEj van rijkswaterstaat was binnengeko men. „Wie verwacht er nu zoiets op zo r mooie herfstzondag", aldus de bur gemeester. „Temeer omdat hetdinsda; pas springtij is". De heer Hekman ver telde dat zaterdag in Bruinisse een laagste waterstand van 2.22 meter be neden NAP is gemeten. „Dat is een ver schil van 5.23 meter in één etmaal Dst is j toch wel kras", vond hij Het koninklijk Nederlands meteorolo gisch instituut in De Bilt. had zondag morgen voor hoogwater 's middags b: Vlissingen een verhoging van 40 cen timeter berekend. Dat is 30 centimeter beneden het bewakingspeil. De verho ging is in Vlissingen uiteindelijk 80 cen timeter geworden: 10 centimeter boven het bewakingspeil. Omdat de verwach te verhoging geen aanleiding gaf tot on gerustheid was de stormwatf- schuwingsdienst van rijkswaterstaat a Den Haag zondag niet. in actie gekomen Een woordvoerder van het KNMI >c zondagavond geen sluitende verklanni geven voor de hoge waterstand „Dat-- wel uit te zoeken, maar daarvoor moe ten we over meer gegevens beschikken dan we hier thans hebben", zei hij. Aan genomen werd dat de berekende verho ging, veroorzaakt door een in kracht ai- nemend noordwestelijk windveld opce Noordzee, groter is uitgevallen door» slingering van het Noordzeewater ,-j kunt de Noordzee zien als een grotettó water", legde de KNMI-woordvoerc;: uit. „Wanneer daar nu een opstuwing; komt als gevolg van een stormdan M/ die opstuwing nog een tijdje doorslmf ren, net als in een bak met water, ook ai is de oorzaak ervan al lang verdwenen Wanneer zo'n slinger nu net met hoog water samenvalt dan kun je zo'n onver wachte verhoging krijgen Ook al wijs' de algehele meteorologische situas daar niet op". Overigens neemt - windveld nog verder in kracht af e daarmee ook de kans op hoge water standen. TEN OPZICHTE VAN 1977 AFNAME MET 30.000 M3 GOES - De watermaatschappij Zuid- West-Nederland (WMZ) heeft in de eerste helft van dit jaar bijna 300.000 kubieke meter water minder afgele verd dan in het eerste halfjaar van 197". De totale afzet was in de eerste zes maanden van dit jaar 20.903.000 ku bieke meter tegen 21.175.000 kubieke meter in dezelfde periode van 1977. De vermindering is 1,3 procent. Deze af zetdaling wordt volgens de WMZ ge heel veroorzaakt dooreen verminderde afname van de industriële gebruikers in Vlissingen-Oost. Die in Zeeuwseh- Vlaanderen zijn ongeveer op het zelfde niveau gebleven. Een en ander blijkt uit het overzicht van de bedrijfsresultaten m het eerste hall jaar van 1978 in de WMZ-nieuwsbrief voor aandeelhouders. De andere afne mersgroepen hebben in de eerste helft van dit j aar evenveel water verbruikt als in de eerste helft van vorig jaar. Gezien de weersomstandigheden mag ook in het tweede halfjaar geen grote afwij kende afname verwacht worden. Na af loop van het derde kwartaal van dit jaar valt pas te ramen of de totale afzet van 42.950.000 kubieke meter in 1978 zoals geraamd in de herziene begroting voor dit jaar zal worden gehaald. Tot eind juni dit jaar is in totaal ruim tien miljoen gulden uitgegeven aan investerings- werken. De raad van commissarissen van de WMZ heeft het startsein gegeven voor de aanleg van het tweede deel van de transportleiding (doorsnede 400 mm) tussen Haamstede en Zierikzee. Het gaat om een 5600 meter lang stuk tussen Moriaanshoofd en Zierikzee van de in Keizer Karei V. schout Moermond van Westkapelle irechts) en hun echtgenoten op het bordes van het Westkappels stadhuis. totaal ongeveer 14 km lange leiding. Het eerste deel is begin 1975 al voltooid. De totale leiding moet voor de zomer van 1979 in gebruik kunnen worden geno men zodra het nieuwe zuiverings- en ho- gedrukgebouw in Haamstede gereed zal zijn. Ook kan worden begonnen met de aanleg van een leiding met een door snede van 200 mm vanaf Prinsendijk naar de kem van Wissenkerke. De om geving van Wissenkerke heeft te kam pen met drukproblemen en deze leiding wordt aangelegd in het kader van het plan om het transportsysteem op Noord-Beveland aan te passen aan de drinkwaterbehoefte in de komende ja ren. Verder heeft de raad van commissaris sen mr G. T. M. Koekoek, die thans werkzaam is bij de gemeente Amers foort, per 1 november benoemd tot di rectiesecretaris en hoofd algemen en personeelszaken. Hij volgt de heer J. P. G. van Ooijen op. Het havencomplex te Burghsluis stond geheel blank BRUINISSE - Een onverwachte hoge waterstand heeft zondagmiddag tegen vijf uur de eigenaars van een aantal buitendijks op de Havenkade in Bruinisse gelegen bedrijven bijna een onaangename verrassing bezorgd. De kade liep onder water, maar alleen het laagst gelegen bedrijf, de jachthaven Van Duivendijk, kreeg wat water bin nen. De eigenaar had echter tijdig zijn lasapparaten omhoog getakeld, zodat er geen schade ontstond. Ook de kade INTOCHT KEIZER. REÜNIE EN OPTOCHT HOOGTEPUNTEN WESTKAPELLE - De bevolking van Westkapelle heeft zaterdag massaal deelgenomen aan de festiviteiten rondom het 500-jarig jubileum van de dijkwerkers. Hoogtepunt van het feest was het bezoek dat Zijne Keizerlijke Hoogheid Karei V aan Westkapelle bracht. De keizer vond bij zijn aan komst op de Wcstkappelse zeedijk hon derden Westkapellenaren. die zich voor de gelegenheid in de kleding hadden gestoken die 500 jaar geleden in de mo de was. Ook burgemeester L. M. Moermond begroette de hoge gast in een gewaad dat zijn ambtsvoorganger 500 jaar geleden moet hebben gedra gen. Het welkomstwoord van de bur gemeester aan de zeedijk was ten gevolge van de harde wind vrij kort cn d aarna gingen de keizer en diens gevolg - waarin onder anderen de Heer van Veere en de Abt van Middelburg - bege leid door schout en schepenen van Westkapelle en door de Westkappclse Schutterij en Ruiterij de dak werkzaamheden bezichtigen. Keizer Karei - in het dagelijks leven de heer K. Faasse - sloeg vervolgens de laatste paal van een staket op de dijk. De schutterij loste vervolgens saluutr schoten en de schoolkinderen lieten ballonnen op Vervolgens bracht Keizer Karei V een heildronk op de bevolking uit en begaf men ach naar het stadhuis, waar de keizer aan schout en schepenen een schatkist met inhoud aanbood, die door schout Moermond onder dank werd aanvaard. In zijn toespraak toonde de heer Moermond er zich verheugd over dat de keizer en diens gevolg naar Westkapelle waren gekomen. 'U zult misschien be grijpen hoe wij hier in Westkapelle met zeer veel vreugde Uw komst naar de dij k hebben tegemoetgezien. Wij hebben u geschreven dat het water ons letterlijk en figuurlijk aan de lippen stond. De dijk moet nodig verhoogd worden, onze financiële middelen zijn niet toereikend om dit werk goed uit te voeren', aldus de burgemeester. Keizer Karei deelde mee dat er ook voor de bevolking dukaten in de kist aanwezig waren, waarop schout Moermond zijn ingezetenen meedeelde dat er geld. werk en dus eten voorhan den was. Na afloop van de korte samen komst op het stadhuis zongen school kinderen het Westkappels volkslied 'Op Waschappel bink gebore'. Reünie In gebouw Westkapelle Herrijst begon daarna een reünie voor oud-West- kappelaars, die door honderden men sen werd bezocht. Ook hier had keizer Karei, nu weer gewoon als de heer K. Faasse, een belangrijke rol. Hij las een lang gedicht voor over het wel en wee van het Westkappel van toen en wis selde dit af met een lied dat werd mee gezongen door de vele reünisten. In middels was vanaf de dijkoprit bij het Polderhuis een zeepkistenrace voor de dorpsjeugd begonnen. Bijzonder druk was het zaterdagmiddag bij de historische optocht. Langs de route van de optocht stonden honder den belangstellenden, zowel van West kappel als van daarb-iten. Uiteraard stond ook de optocht geheel in het teken van de dijkwerken. Er waren wagens die het begin van de oeververdediging uit beeldden. de dijkdoorbraak in 1532. het werk van dijkwerker, timmerlieden, steenzetters, de heiploeg en het uitbe talen van het loon, terwijl ook bezighe den als de peilboot, het koeken bakken bij storm niet waren vergeten. De wagen 'Tuus bie de vrouwe' onderstreepte de rol van de Westkappelse bij vele eeuwen werk aan de dijk. Op de Markt was een feesttent opgezet waarin het de gehele dag door bijzon der druk was. De feestelijkheden strek ten zich uit tot het eind van de dag en een optreden van het trompetterskorps Juliana en de Delta-band was het laatste officiële programma-onderdeel van het feest. Aan de optocht 's mid dags werd muzikale medewerking ver leend door de brassband OKK, de drumband Koudekerke met majoret- tenkorps, het muziekgezelschap uit Veere met majoretten en Ame's Genoe gen uit Arnemuiden, eveneens met ma joretten. Verder verleenden ruiters cn de schutterij medewerking aan de his torische optocht. S h K li d B K ei s< I\ II II AM mii rig vcr lan Zij bru del Voi Aai slre dro pro

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 2