MEER DAN 15.000 DODEN IN PERZIE Race tegen klok Camp David m Zeeland kreeg er in het eerste halfjaar ruim 1900 inwoners bij de krant van zeeland PZC/S VIER MOLUKKERS WILDEN OVERVAL IN HET GOOI PLEGEN Aardbeving verwoest stad Tabas vandaag Cyprische gevangenen in opstand SPANNING IN LAATSTE UREN Officier: zuiver criminele affaire VESTIGINGSO VERSCHOT BEDUIDEND LA GER DAN IN HET EERSTE HALFJAAR 1977 Hoog water. pagina 2 TEHERAN (AFP, RTR, UPI) - Meer dan 15.000 mensen zijn zaterdagavond omgekomen bij een zware aardbeving waarvan het epicentrum zich bevond onder de Perzische stad Tabas. De stad is met de grond gelijk gemaakt. De beving had een kracht van 7,7 op de schaal van Richter. Daarmee is zij de krachtigste die dit jaar op aarde is gemeten. Volgens eerdere berichten waren in Tabas en omgeving in totaal ruim 18.000 mensen om het leven gekomen of gewond geraakt. ger en de' hulporganisatie rode Leeuw en zon (het Perzische rode kruis) zijn naar het gebied gedirigeerd om bijstand te verlenen. Met een C-130 transportvlieg tuig van de luchtmacht zijn veldhospi talen overgebracht. Het getroffen gebied kan niet meer voorzien worden van water en stroom en alle verbindingen met de buitenwereld zijn verbroken. Vrijwel alle huizen en gebouwen in Tabas zijn ingestort Door Het Perzische persbureau Pana zon dagavond bekend, slechts 2000 van de 13.000 Inwoners van Tabas. dat volledig werd vernield, overleefden de ramp." Het persbureau meldde voorts dat in de omgeving van Tabas 40 dorpen waren Giraffe geboren in safaripark TILBURG (ANP) - In safaripark de Beekse Bergen, tussen Tilburg en Hilvarenbeek, is zondamiddag voor de ogen van naar schatting duizend bezoekers de giraffe Patty geboren. Moeder Carol negen jaar oud) be leefde na een dracht van ongeveer veertien maanden een voorspoedige bevalling van haar dochter. Volgens een woordvoerder van het safari park heeft men Patty nog niet kun nen wegen, omdat moeder te dichbij blgfl. maar moet haar gewicht zo'n tachtig kilo bedragen Patty is ver noemd naar een werkneemster van het park. verwoest en dat 66 andere zware schade hadden opgelopen. De stad Ferdows met een bevolking van 40.000 zielen en liggend op 180 kilometer van Tabas. is volgens het bureau ook zwaar getroffen. Het Perzische rode kruis wilde nog geen enkel cijfer over slachtoffers geven vooraleer reddings ploegen verslag zouden hebben uitge bracht Reddingsploegen van het Perzische le de branden in Tabas zullen de gewon den sterven als zij tenminste niet op korte termijn geholpen kunnen worden. Alle artsen in het getroffen gebied zijn om het leven gekomen. De aardbeving van zaterdag heeft het zelfde gebied getroffen waar in 1968 bij een soortgelijke ramp 12.000 mensen het leven verloren. De beving van zaterdag werd ook goed gemerkt in de hoofdstad Teheran. Sjah feest betogers Een fruitcorso moet de braderie in G nieuwe Impulsen geven. sport Haarlem-trainer Hughes dreigt met ont slag na de 5-0 nederlaag tegen Fëyenoord winnaars Mosam cn Animo werden winnaars van het Olympus handbaltoemool PAGINA 13 voorhoede Axel kwam rr gelijk tegen li PAGINA 14 positie De basketballers van Souburg kwamen vanuil een verloren positie tegen Vol harding tot de zege. PAGINA 15 dom WHS, bang na 1-0 voorsprong, verloor na een domme tweede helft. verpulverd Keetie verpulvert In München het v relduurrecord wielrennen. U.S.S.R. In verband met de ramp kondigde de Perzische regering zondag drie dagen van nationale rouw af.nDe Sjah nam zelf de leiding op zich van de hulpverlening. De aardbeving heeft een grote indruk gemaakt op de Perzische bevolking die toch al verontrust was door de maan- verduistenng in de nacht van zaterdag op zondag. Het Perzische volk dat zich al maanden lang op bevel van zijn reli- NICOSIA (AFP) - Zes gewapende in woners van de hoofdgevangenis van Nicosia hebben zaterdag in het com plex vijf personen in gijzeling genomen nadat hun ontsnappingspoging was mislukt. Tijdens de uitvoering hiervan schoten zij op een bewaker en ver wondden hem. De gegijzelden zijn twee bewakers en drie politieagenten. Van officiële zijde in Nicosia is meegedeeld dat de zes ge vangenen eisen dat een vliegtuig te hunner beschikking wordt gesteld, zo dat ze Cyprus kunnen verlaten. De zes gevangenen zijn leden van de ui terst rechtse beweging EO KA-B. Onder hen is Vassos Pavlides. verdachte in de zaak van de ontvoering van de zoon van president Spyros Kyprianou, in decem ber van het vorig jaar. Pavlides werd drie maanden geleden gepakt. gieuze leiders verzet tegen het bewind van de sjah, ziet ,in deze natuurver schijnselen tekenen van een goddelijk ingrijpen in het lot van het land. Diverse mensen leggen zelfs verband tussen de ze verschijnselen en de recente verkla ring van de ayatollah Sjariat Mdari. de leider van de sji'tische Perzische mos- loms. Madan had het toen over de "wraak van god" op degenen die verant woordelijk zijn voor de schietpartijen van 'zwarte vrijdag' in Theran. Perzië ligt op de aardbevingsgordel van de aarde. Dit houdt in dat het land regelmatig door bevingen wordt ge troffen. Alleen al vorig jaar werden er 11 heftige geregistreerd waarbij meer dan 1000 mensen het leven verloren. De kracht die de jongste beving had. is volgens deskundigen genoeg om een stad te vernietigen die niet op ritsen is gebouwd. Israels premier Menschim Begin in gesprek met zijn minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan. CAMP DAVID - Zondag werd Camp David onder uiterste Amerikaanse pressie een race tegen de klok. Maar tot het allerlaatste bleef onzeker of de top van Carter, Begin en Sadat ook maar het minimum zou kunnen opleveren, namelijk hervatting van het vredeso verleg tussen Egypte en Israël. Zondag moest het treffen volgens de drie na dertien dagen eindigen, met of zonder overeenkomst. Kennelijk hoop- BREüKELEN-DE BILT - De 4 Zuid- molukkers die vrijdagavond in een vuurgevecht zijn geraakt met een spe ciale eenheid van de rijkspolitie, waren op weg naar een overval op een geld transport in het Gooi. Dat hebben twee van hen tijdens het verhoor aan de poli tie bekend. De gedode Molukker is de 26-jarige J. C. H. Hij stierf op nauwelijks 100 meter van zijn ouderlijk huis. De laatste tyd woon de hij in Maarssenbroek. De andere drie mannen kwamen uit Nijverdal. Tlel en Harderwijk. De man uit Tiel. de 23-jari- ge A J w L is licht gewond De auto waarin zij zaten, een crème kleurige Rover, hadden de Molukkers de nacht tevoren in Amsterdam gesto len. Vanaf donderdag werden ze al door de politie gevolgd De politie had inlich tingen gekregen dat ze van plan waren een overval te plegen, vandaar dat een speciale eenheid van de rijkspolitie de mannen volgde. In Amsterdam had de politie gezien dat er zware wapens wer den ingeladen en op de vloer van de auto gelegd Na afloop van de schietpartij vond dc politie in de auto drie semi-automati- schc geweren met geluiddempers, twee revolvers, éën pistool, zestig patronen, een dolkmes, vier bivakmutsen, vier paar handschoenen, een spuitbus met traangas en een hoeveelheid heroine. De wapens stonden, aldus de politie, op scherp. De hoofdofficier van justitie, mr. Van Dijken, gaf zondag tijdens een pers conferentie de volgende lezing over de toedracht: „Twee politieauto's pro beerden op een kruispunt in Breukelen de wagen van de verdachten klem te rij den. De eerste gaf een stopteken, maar de vier mannen probeerden via een on verhoedse manoeuvre weg te komen. De auto raakte daarbij een paaltje, werd stuurloos en kwam tegen een paal met een verkeersbord tot stilstand Er is toen een politieman met een megafoon uitgestapt, die ze commandeerde met de handen omhoog naar buiten te ko- Salvo ..Dat werd niet gedaan. Door de achter ruit werd gezien dat één van de inzitten den een pistool hanteerde en dat de twee mannen op de achterbank wegdo ken. kennelijk om wapens te grijpen Daarop losten de leden van de speciale rijkspolitie-eenheid een salvo op de au to". Er werd gebruik gemaakt van automa tische wapens, waarmee echter schot voor schot werd gevuurd, aldus Van Dijken Dat gebeurde op uitdrukkelijk bevel van hogerhand. In totaal zouden 18 schoten gelost zijn. De vier Molukkers werden verdacht van verschillende overvallen in Amsterdam Ook hebben enige leden van de groep veroordelingen achter de rug voor ver mogensdelicten. De officier van justitie zei met nadruk dat het hier een zuiver criminele affaire, betreft, zonder politieke implicaties. te Carter dat er onder druk van de tijd alsnog een doorbraak zoo kannen ko men. Enige concrete nieuws gisteravond laat rond het hermetisch afgesloten con ferentie-oord was uitstel van de pers conferentie over de laatste uren van het overleg door presidentiële woordvoer der Jody PowelL De conferentie zou niet, zoals was voorgenomen, aan het begin doch tegen het eind van de mid dag (Amerikaanse tijd) worden gehou den. Een bepaalde reden werd niet ge noemd. Een aanwijzing dat er een verlenging van de top in zou kunnen zitten kwam van de Egyptische ambassade in de VS. Deze kondigde zondagmiddag aan dat president Sadat maandag (vandaag) in Washington een persconferentie zou ge ven op een nog nader te bepalen tijdstip, afhankelijk van het einde van de top die tot laat in de zondagavond of zelfs tot vanochtend zou kunnen voortduren. Niet minder dan vier uur lang heeft pre sident Carter zaterdagavond gecon fereerd met Israels eerste minister Me- nachem Begin in een allerlaatste poging de op zijn initiatief begonnen topcon ferentie in Camp David, althans de schijn van enig succes te geven. De voorafgaande dagen van confereren over vrede in het Midden-Oosten was gebleken dat er uiteindelijk weinig kan sen over waren om verdere en beteke nisvolle toenadering van de standpun ten te verwachten De Egyptische pre sident Sadat en Begin gingen er dan ook zonder aarzelen mee akkoord de top conferentie zondag te laten aflopen Ten slotte moest de Amerikaanse vice- president Mondale. door Carter aan het hoofd van de regering in Washington achtergelaten, naar Camp David wor den gevlogen om vrijdagavond aan Sa dat en Begin Carters „voorstel" door te geven aan de conferentie maar een ein de te maken. Berichten van zondagmiddag sug gereerden dat in de allerlaatste fase de besprekingen met Sadat en Begin snel ler waren verlopen dan werd verwacht, zonder dat duidelijk werd of dit wees op welslagen of falen. En gegeven Sa- dats onverminderde eis dat Israël on omwonden zou verklaren dat Israël zich van de westelijke Jordaanoever zou terugtrekken, bleef de kans op een gunstige uitkomst en een belangrijke politieke triomf van Carter gering. Treinongeluk in Egypte: minstens 29 doden CAIRO - Bij een treinongeluk in de Egyptische stad El-Wasta, 80 kilometer ten zuiden van de hoodstad Cairo, zijn zondag minstens 29 mensen om het le ven gekomen. Vijftig personen liepen verwondingen op. Even buiten de stad El-Wasta botsten twee treinen op elkaar Een voorlopig onderzoek heeft uitgewezen dat een foute wissel de oorzaak van het ongeluk Onduidelijk DE BILT - Beeld van het wapentuig dal in de auto van de Zuidkolukkers die vrijdagnacht in Breukelen een schietpartij veroorzaakten, werd aangegetrojfen. Het afdekken van de ogen van de rechercheur van de speciale brigade werd gedaan op speciaal verzoek van politiezijde vel tot op het allerlaatste mo ment is het volslagen onduidelijk ge bleven of er concessies waren gedaan en zo ja. door wie en of die meer zouden inhouden dan het in andere, iets min der barse taal vatten van bekende standpunten. De drie staatslieden op de bergtop in Maryland zijn kennelijk niet ongevoelig gebleven voor de spanningen die hun hardnekkigheid teweeg brengt: Sadat en Begin konden nauwelijks meer met elkaar spreken zonder kans op schade lijke conflicten en ook de gesprekken die gedrieën plaatsvonden verliepen ui terst moeizaam. LICHTE STIJGING GEBOORTECIJFERS MIDDELBURG - Het aantal ini van Zeeland is in de eerste helft van 1978 met zo'n 1900 toegenomen. Dit is minder dan in dezelfde periode van vo rig jaar, toen de bevolking met 2200 mensen toenam. In de 30 Zeeuwse ge meenten werdenin het eerste halfjaar van 1978 2206 kinderen geboren, er wa ren 1625 sterfgevallen, in totaal vestig den zich 8386 mensen terwijl er 7066 vertrokken. Uitgaande van die cijfers komt men tot de conclusie dat het ves tigingsoverschot andermaal een be langrijke rol heeft gespeeld bij de be volkingstoename. al is het vestigings overschot ditmaal beduidend minder dan in het eerste halfjaar van 1977. Eén en ander blijkt uit de cijfers die de Provinciale Planologische Dienst heeft verzameld bij de dertig Zeeuwse ge meentebesturen over de eerste zes maanden van dit jaar. Alle Zeeuwse re gio's groeiden in inwonertal De bevol kingscijfers geven aan dat Schouwen- Duiveland groeide met 179 zielen. Tho- len en Sint-Philipsland met 216 zielen, de beide Bevelanden met 629 zielen (van wie 32 in Noord-Beveland alleen). West- Zeeuwsch-Vlaanderen met 29 zielen, OostZeeuwsch-Vlaanderen met 276 zielen en Walcheren met 592 zielen. De Provinciale Planologische Dienst signaleert dat dat het geboortenover- (Slot zie pag. 7 kol. 2> NARITA API UPI- Ex-Beatle John Lennon, met zijn vrouw Yoko Ono op vakantie in Japan, speelt vliegtuigje voor de douanebeambte die hem wil fouilleren op het vliegveld van Nari- ta. De neiwe luchthaven van Tokio, heeft zondag ondanks een nieuwe massabetoging gepaard gaande met sabotagepogingen en aanslagen normaal kunnen functioneren. Een leger van ruim 12.000 man oproerpo litie en veiligheidspersoneel van de luchthaven slaagde er in een menigte van rond 7.000 demonstranten, meest geheldmde radicalen, in be dwang te houden. Geweld icerd niet gebruikt. Het was de op een na de grootste demonstratie tegen de luchthaven die. na aanzienlijke ver traging, op 20 mei offtceeel openging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 1