Te weinig bejaarden aandacht voor in Borsele M. Korsman uit Tholen in navluchten ijzersterk PZC/s Con Amore Hoedekenskerke vierde het 80-jarig jubileum Veel belangstelling voor tweedaags filmevenement Kampioenen oude duiven CC Zuid-Beveland bekend MAANDAG 18 SEPTEMBER 1978 HH5a BEVELANDEN STICHTING OPBOUW WEST-Z UID-BE VELA ND KOMT ZELF TOT DE CONCLUSIE: Korte agenda voor Lezing en excursie gemeenteraad Borsele Schouwse duinen streek OPENBAAR VERVOER °ver de dienstverlenlng «jn twee me- v ningen duidelijk naar voren gekomen. VOORAL IS SLECHT BAARLAND - Ondanks dat de gemeen- IcBorsele vergeleken met het landelijk gemiddelde een relatief oude bevol king heeft, hebben noch het gemeente bestuur noch de stichting Opbouw tt'est-Zuid-Beveland in hun beleid spe ciale aandacht aan de ouderen in de gemeente besteed. Tot deze conclusie komt de stichting Opbouw zelf in een onderzoek dat Linda de Wilde, sta giaire bij de stichting, heeft ingesteld naar dc leefsituatie van de Borsele be jaarden. Negentien procent van de Bor- selscbevolking is ouder dan zestig jaar; 11 procent is 65 jaar of ouder. Het lande lijk gemiddelde voor de leeftijdscate gorie 65 jaar en ouder is 10,8 procent. Het onderzoek naar de leefsituatie van deBorselse bejaarden werd beperkt tot een aantal elementen die op het mate riële vlak liggen: de huisvesting, de dienstverlening en de vrijetijdsbeste ding. De bejaarden werden benaderd tijdens praatmiddagen. Die zijn in acht van de vijftien dorpen gehouden. Zo'n middag is ook op touw gezet in het be jaardentehuis 'De Kraayer' in Lewe- doip Verder zijn gesprekken gevoerd met bejaardenhelpsters, wijkverpleeg kundigen. artsen en pastores. Gesteld wordt dat niet voor de totale gemeente, maar per kem afzonderlijk moetworden nagegaan in welke mate er behoefte is aan bejaardenwoningen. Ook wordt be pleit dat de normen voor het aantal bedden in bejaardentehuizen niet lan delijk, maar regionaal worden vast gesteld. De regering wil het aantal be jaarden in tehuizen terugbrengen van nen naar zeven procent van de 65-plus- srs. Een punt daarbij is echter dat lan delijk 10.8 procent van de bevolking 65 jaar of ouder is en in Zeeland 13,8 pro cent Het openbaar vervoer in Borsele laat. algemeen gezien, te wensen over. Vooral de verbinding tussen de kernen zelf is slecht, In veel gevallen moet men daar- voor over Goes rijden. Mede hierdoor is hetgemeentehuis in Heinkenszand voor de oudere bewoners van sommige dor pen -zij hebben in de meeste gevallen geen auto- slecht bereikbaar. Het wordt sis erg vervelend ervaren voor kleinig heden steeds naar het gemeentehuis te moeten gaan. De bejaarden zelf hebben drie mogelijk oplossingen bedacht die hierin verbetering zouden kunnen brengen: een aantal stukken zouden kunnen worden meegegeven aan ambtenaren die in de eigen dorpskern won; iemand van het secretarie-personeel tou op een bepaald steeds terugkerend tijdstip zitting kunnen hebben in de j dorpen; J het instellen van een rijdende secreta- De ene groep meent dat georganiseerde vrijwilligershulp een aanvullende functie zou kunnen hebben bij dc nu reeds bestaande vormen van dienstver lening. Maar de tegenstanders Hiervan opperen dat teveel organisatie wel eens schadelijk zou kunnen zijn voor de bu renhulp. De aanleg van goede alar meringssystemen en de instelling van een 'tafeltje-dekje-dienst' worden als wenselijk beschouwd. Ondersteuning van deskundigen is wenselijk om te komen tot nieuwe ini tiatieven voor de vrijetijdsbesteding van de bejaarden. Wel moeten die Ini tiatieven groeien vanuit de bevolking. De bejaardensociêteit en de bejaarden- bond hebben een grote betekenis voor de Borselse bejaarden Deze verenigin gen hebben echter met een aantal moeilijkheden af te rekenen, die gedeel telijk plaatsgebonden zyn. maar die ge deeltelijk ook algemeen voorkomen. De bejaarden uitten de wens om te komen tot een soort overlegorgaan zodat al de ze zaken gezamenlijk besproken kun nen worden. Sport en gymnastiek zijn heel belangrijk voor de lichamelijke toestand van de bej aarden. Er worden in steeds grotere mate en in steeds meer vormen mogelijkheden geboden om fit te blijven. Maar deze initiatieven blijken in Borsele over het algemeen geen suc ces te hebben. „Het verkeerde beeld van de bejaarde als ongeschikt voor arbeid en maatr schappelijke functies en als alleen maar hulpbehoevend is een algemeenheid waaraan de publicaties over en de maatregelen ten behoeve van bejaarden mede schuldig zijn", zo staat in de inlei ding van de nota die naar aanleiding van het onderzoek is gemaakt, „Dit heeft geleid tot een onderwaardering van het bejaard zijn. mede doordat, jeugd, vitaliteit en produktiviteit als enige waarden voor het maatschappe lijk leven wordt gehanteerd. Het ge meentelijk beleid zal vooral gericht moeten zijn op het scheppen van voor waarden die leiden tot geleidelijke op heffing niet alleen Van de materiële en fysieke, maar ook van de sociale en cul turele achterstand. Met andere woor den: de bejaarde moet een functionele plaats krijgen naar de aard van zijn 'ouder zijn en worden'. Prioriteit in het gemeen teüjk welzijnsbeleid zal gegeven dienen te worden aan de bevordering van de zelfstandigheid en de maat schappelijk integratie van de oudere medeburger". Daarom wordteen nauwe samenwerking bepleit tussen alle dienstverlenende instanties en vrijwil lige hulporganisaties die werkzaam zijn op plaatselijk en regionaal niveau. In de nota worden geen vergaande con clusies getrokken of beleidsvoorstellen gedaan. De nota wordt gezien als een praatstuk. naar aanleiding waarvan de mensen die erover gaan praten - en de stichting Opbouw hoopt dat dat veel ouderen zullen zijn - zelf conclusies en voorstellen kunnen formuleren. Het re sultaat daarvan zal aan het gemeente bestuur worden voorgelegd. HEINKENSZAND - De gemeenteraad van Borsele vergadert dinsdagavond 26 september. Kr is maar een uiterst korte agenda te behandelen, want zo lang de gekozen raadsleden drs P. Vcl- laard. C. H. van Wocrkom. J. cle Koster (allen PvdA/PPR) en A. M. Jansen nog niet tot de raad kunnen worden toege laten. zullen alleen de hoogst noodza kelijke punten door de raad behandeld worden. Zoals bekend is de toelating van dc vier raadsleden opgehouden door het beroep dat de oud-raadsleden I. A. van Royen en H. Fransen op grond van dc kieswet tegen die toelating heb ben ingediend. Daarom staan slechts de aanbieding van de gemeenterekening over 1975, een wijziging van de wethouderswedden, een wijziging van de onroerend- goedbelasting, een voorstel om de be slissing te verdagen over het bestem mingsplan Heinkenszandseweg en het indienen van een verzoek om hogere bijdragen van het rijk voor de openbare kleuterschool in Driewegen op de agen da De raadsvergadering begint om 1900 uur in het gemeentehuis in Heinkenszand. Bejaardenschieting GOES - De bejaardensociêteit van St. Maarten in de Groe' te Goes gaf een schieting op de liggende wip. Er waren 28 schutters aanwezig, afkomstig uit 11 verenigingen^ De uitslag is als volgt: hoofdvogel J. de Jonge van St. Maarten te Goes; eerste zijvogel A. Rentmeester van Willem-Teil uit Ovezande; tweede zyvogel Jer. Vette van Concordia uit 's Heerenhoek; eerste bovenkal H. A. Mol van Jacoba van Beieren uit Goes: de tweede bovenkal werd niet afgeschoten: eerste klep W. Geys van Soranus uit Heinkenszand. tweede klep K. L. v. Steenbergen van Willem-Teil uit Ove zande: derde klep A Sonke van St. Maarten te Goes. De vüegende vogel- prijs was voor A. A Geense van Zorg vliet uit Ellewoutsdyk. ZEVEN KORPSEN VERLEENDEN MEDEWERKING GOES - Huize Den Berg, 16 uur: uitzen ding Nomen Nescio; Ziekenhuis De Bevelanden Zuid. 15.30- 15.30 uur: uitzending Nomen Nescio; MIDDELBURG - Molenwater, 9.30-17 uur: Miniatuur Walcheren; Gasthuis, 20-21.15 uur: uitzending Ra- wa; VLISSINGEN - Bethesda-St. Joseph- oekenhuis, 19.45-21.15 uur: uitzending Rawa. BIOSCOPEN BERGEN OP ZOOM - Roxy. 19.30 UUT Ben Hur. 12 jr; Uixor. 20 uur: March or die, 12 jr; HULST - 'De Koning van Engeland', 14.30 uur: Kom en doe het met mij18 jr 20 uur: Saturday night fever, 12 jr; 20 uur: De duivel kent geen genade, 12 jr; MIDDELBURG - City, 20 uur: Saturday night, fever; OOSTBURG - Ledel, 20 uur: Eros roulette, 16 jr; VLISSINGEN - Alhambra 1,20 uur: Or en, the killer whale, 12 jr; n, 20 uur: De twee missionarissen, 12 jr; tentoonstellingen GOES - Galerie 't Weeskind', 10-17 uur: werken Pieter Hoogendoom, Don Maris 'en Elsa Westland; GROEDE - Hotel 'Het Vlaemsche Duyn': werken Elly Schröder; HE1LLE - Landbouwmuseum. 10-12 en 13-19 uur Oudelandbouwwerktuigen; MIDDELBURG - Zeeuws Museum, 10- 1230 en 13.30-17 uur foto's Willem Wit- srn. Boekhandel Van Benthem Jutting, 5-18 uur: zeekaarten en prenten van scheepvaart en maritieme geschiede nis; NISSE - Galerie 'De mooye staak', 9-20 uur: werken Messemaker; 00STKAPELLE - 'Molenwijk', 10-12 tror fossielen; SLUIS - Raadskelder. 10-12 en 15-18 j®r. werk van Omer van Vosselen; TERNEUZEN - 'Artikof. 8-18 uur: wer en A. W. Blewanus; ypSSINGEN - Stedelijk Museum, 10- "■30 en 13.30-17 uur: '75 jaar Zeevaart- tthool Vlissingen'; Groenewoud 23, 13.30-18 uur: werken '«et van 't Haegeland; Stadhuis, 9-15.30 uur: werk Unicef; Koffie- en theehuis 'De Harlekijn', 9.30- l»uur werken Leo Plugge; HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland - Goes. teL W100-14444 (ook voor milieuklachten). «tuwseh-Vlaanderen -Temeuzen. teL oilnO-94444 (ook voor milieuklachten). Telefonische hulpdienst Zeeland - Tel. 01180-15551 dag en nacht bereikbaar. HU'Pdienst Zeeland - Op bijbelse voor mensen in nood. tel. 01180-36251 van 10.00-24.00 uur, week- van 20.00-24.00 uur. «cnwsch-Vlaanderen - Hulpgroep bij ^probleem (AA) tel. 01179-1473 of '"72-2168. De fanfare Euterpe uit Heinkenszand was één van de zeven muziekkorpsen, die het jubileum van Con Amore te Hoedekens kerke opluisterden HOEDEKENSKERKE - De fanfarever- eniging 'Con Amore' uit Hoedekens kerke heeft afgelopen zaterdag haar 80- jarig bestaan gevierd. In hotel 'Wester- schelde' waren ruim vijftig belangstel lenden bijeen gekomen om de jubile rende vereniging te feliciteren. Na de receptie waren er zowel 's middags als 's avonds optredens van zeven ver schillende korpsen. De heer J. Uitterhoeve. voorzitter van 'Con Amore'. belichtte de financiële moeilijkheden waarmee een fanfare te kampen heeft. Hij bedankte de dorps gemeenschap voor de 3350 gulden die zaterdagmorgen bijeen gebracht waren. GOES - Het district Zeeland van de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland houdt dinsdag 26 september een lezing voor leden en belangstellenden. Dr P.J. van der Aart, directeur van het biologisch station 'Wevers' Duin' in Oostvoorne spreekt over natuur en landschap van duinen in het algemeen en die van Schouwen in het bijzonder. De lezing begint om 20.00 uur in hotel 'De Korenbeurs' in Goes. Zaterdag 30 september is er aansluitend een excursie door het Schouwse duingebied. Er zijn meerdere ex- cursieleiders zodat men naar keuze lan ge of korte wandelingen kan maken. Belangstellenden voor de tocht moeten om 13.30 uur bij de vuurtoren van Nieuw-Haamstede zijn. Bejaardenreis Kattendij- ke/Wilhelminadorp WILHELMINADORP - Aan de bejaar denreis Kattendyke/Wilhelminadorp hebben 57 personen deelgenomen. De tocht ging via de oude Zeeuwse rijksweg naar het restaurant de 'Wouwse Tol', waar koffie werd gedronken. Van Daar uit werd langs een omweg door Brabant gereden naar Drimmelen. waar eerst de grote jachthaven werd bezichtigd. In het havenrestaurant werd gedineerd, waarna genoten werd van een twee urn- durende rondvaart door de Biesbosch Op de thuisreis werd in het nieuwe res taurant de 'Zevenbergse hoeve' nog een poosje vertoefd. Weer in Zeeland aange komen sprak de heer G. Schouwenaar namens de bejaarden zijn dank uit aan de reiscommissie voor de goede voorbe reiding en de actieve begeleiding van deze mooie reis. PvdA iNoord-Beveland KORTGENE- Dinsdagavond houdt de afdeling Noord-Beveland van de PvdA een openbare ledenvergadering in 'De Korenbeurs' te Kortgene. De vergade ring begint om 19.30 uur. Er zal gespro ken worden over de gang van zaken bij de vorming van de nieuwe colleges van b en w door de gemeenteraden van Kort- gene en Wissenkerke. Voorts komt er een voorstel van het bestuur ter tafel tot invoering van het fractieberaad ter ver lichting van het werk van de fractie en ter bevordering van kadervorming in zake het gemeenteraadswerk. Jeugddienst Nieuwdorp GOES - In de hervormde kerk te Nieuwdorp wordt zondag 24 september een jeugddienst gehouden. Het thema is 'Samen één'. Ds Boonema zal voorgaan en het Youth for Christ-koor verleent medewerking. De dienst begint om 19.00 uur. Genootschap der wetenschappen maakte excursie door Zuid-Beveland GOES - Het college van burgemeester en wethouders van Goes heeft zater dagmiddag een honderdtal leden van liet koninklijk Zeeuws genootschap der wetenschappen een officiële ont vangst aangeboden in het stadhuis. Dat gebeurde aan het eind van een excursie die het genootschap zaterdag door Zuid-Beveland maakte. Burgemeester mr F. G. A. Huber zei in zijn speech dat de leden van het genoot schap tijdens him rondrit ongetwijfeld het eigen karakter van Zuid-Beveland ontdekt hebben. „Er hebben al veel ver anderingen plaatsgevonden, maar er is toch nog veel moois overgebleven Niet aalleen om te zien maar ook om te be studeren", aldus de heer Huber, die de voorzitter van het genootschap, dr D. van der Wel, een gebrandschilderd me daillon met een afbeelding van het Goe- sc stad huis aanbood. De heer Van der Wel overhandigde op zijn beurt de bur gemeester een boekje. De leden van het genootschap hebben onder meer bezoe ken gebracht aan de kerken van Nisse en Kapelle. In Ellewoutsdijk was het ge zelschap aanwezig bij een schieting DUIVENRUBRIEK NOORD EN BEVELANDEN Uit handen van de jongste muzikant van de vereniging ontving hij een che que ter waarde van duizend gulden. „De grote belangstelling en de vele ontvan gen gelden houden een grote verplich ting voor de toekomst in. maar met de wetenschap dat er steeds nieuwe leden bijkomen zeg ik dat we aan de verwach tingen kunnen en zullen voldoen", aldus de heer Uitterhoeve, die verder meende dat dit korps van sociaal-maat schappelijk belang is voor het dorp Drs G. C. G. van den Heuvel, bur gemeester van de gemeente Borsele, zei het een prestatie te vinden om vandaag de dag een muziekgezelschap te zijn èn te blijven. Hij noemde 'Con Amore' de crème op een feestelijke taart. „Een korps met een dergelijke hermome ver dient ondersteuning", zo sprak de bur gemeester die namens het college van b en w een enveloppe met inhoud over handigde. Lovende woorden en felicita ties kwamen verder van de vertegen woordigde muziekgezelschappen en in stanties zoals de stichting Opbouw West-Zuid-Beveland en KNF. Na afloop van de receptie vond er een rondgang plaats door Hoedekenskerke waaraan alle korpsen deelnamen, 's Avonds werd er, ter afsluiting van de feestdag, een taptoe gehouden. Beroepen OOSTERLAND- Door de oud-gerefor meerde gemeente te Oosterland is be roep uitgebracht op ds M. van de Ket terij, voorganger van de oud-gerefor meerde gemeente te Woudrichem. Ds Van de Ketterij wordt beroepen in de vacature die is ontstaan door het van ds A. van der Meer naar Rassen. l Van een medewerker) MIDDELBURG - Iedere vereniging heeft leden, die in het seizoen behoor lijk. doch onopvallend presteren en dan ineens op de navluchten practisch onklopbaar zijn. Enkele uitzonderin gen daargelaten zien we vaak op de na vluchten andere winnaars dan tijdens het volle seizoen. Liefhebbers, die in de zomer door seizoenwerk niet altijd mee kunnen spelen, kunnen nu volop hun hartje ophalen aan deze navluchten. De belangstelling en de deelname Is, met name in Walcheren, de Bevelanden Tholen en Schouwen zeer groot. Dit maal zetten we een liefhebber van "De Trouwe Duif' uit Tholen door zijn op vallende prestaties in het zonnetje. M. Korsman zag kans om op drie navluch ten twee maal eerste en eenmaal tweede te worden, in vluchten waaraan ruim tweehonderd duiven mee deden. Dit maal werd hij eerste (snelheid van 955 meter). Hij had voor deze vlucht 4 dui ven ingemand. waarvan er nog éèn een staartprijs won. C. Laban en L. Hage werden in Tholen tweede en derde. J Bogaart deed met52 duiven mee. waarvan er vier by de eerste tien eindigden. In Oud-Vossemeer won de duif van J C. Vaders met een snelheid van bijna 990 meter, als deze duif provinciaal staat zit hij beslist bij de eerste vijf, slechts een paar duiven in Walcheren vlogen 992 meter maar die zitten in hun verenigin gen duidelijk los. P. de Wilde kwam met 2.4 en 5 ook bijzonder goed voor de dag. De winnaar van de vorige keer. I Be- rkey, werd nu 3e Ook in Zierikzee steeds veel duiven in concours dit maal bijna 200, hier zijn de belde eerste plaatsen voor G Bakker, opvallend presterend, H van de Maas en J den Hengst beiden met drie duiven bij de eerste tien. De snelheid van de winnende duif was 950 meter hetgeen in Zeeuws verband zeer behoorlijk is. In Wolphaartsdijk heeft W. Muller het compleet op zijn heupen ge kregen met 57 duiven in concours: hij eindigde met dertien duiven bij de eerste vijftien, waaronder de eerste vier plaatsen. De superprestatie van vorige week bleek dus geen uitschieter, alleen P A. van Loo kon zich er met de 5e en 7e prijs tussenwringen. Snelheid 911 me ter. In Wemeldinge goede uitslagen voor de winnaar Hans van Stel en P Glas. die beiden drie duiven bij de eerste tien klokten. Gelukkig lieten de leden in Krabbendijke er wat betreft het aantal duiven niets van merken dat het votige week was misgegaan, er deden maar liefst 261 duiven mee. De duif van G. Neels werd winnaar met 976 meter daarmee de rest circa vier minuten Tos vliegend'. H. Neels klokte twee duiven bij de eerste tien en hij kwam daarmee op 50 procent prijs, wat ook H van de Veke en Jan Dekker presteerden, de laatstgenoemde met drie duiven bij de eerste twintig. Gebroeders Clement hadden er drie bij de eerste tien. In Kortgene bezette P. van Belzen uit Co- Hjnsplaat met. nog twee vroege duiven, een 4e en 6e plaats. Tevens kwam hij in totaal op 60 procent prijs. M. van Belzen zag kans 10 van de 14 duiven prijswin nend te klokken. L. de Fouw Zoon en P. J. Verburg kwamen beiden ook op 60 procent prijs. Tussen al dit geweld in werd J C. de Fouw winnaar van de 2e prijs. In Yerseke toonde M. Mol eindelijk zijn ware klasse en won deze vlucht met acht minuten voorsprong Gebroeders Zuydweg pakten de tweede prijs voor E. Minnaard Mzn die toch weer kans zag met 22 inkorvingen op 50 Procent prys te komen. Verder in Zierikzee een 4e en 6e prijs voor W. Zuydweg. die ook een prijspercentage haalde van 50 procent. Door de zeer sterke westenwind, hadden de duiven het op deze vlucht, vanuit Sit- tard gelegen op circa 140 kilometer, zeer zwaar en op meerdere plaatsen sloten de concoursen pas beneden de 800 meter. De uitslagen- Tholen 212 duiven 1 M Korsman. 2 C. Laban. 3 L Hagc. 4 C. van Luyck, 5,7,9 en 10 J. Bo gaard, 6 L. van de Klein Jz„ 8 J van Dijke Kr Oud-Vossemeer: 230 duiven: 1 en 6 J. Vaders. 2.4 en 5 P. de Wilde, 3 Iz. Berkey, 7 Fr. Hiramel, 8 J. Potappel, 9 G. Goek, 10 P. Vis. Zierikzee 196 duiven: 1 en 2 G. Bakker, 3,8 en 10 H. van de Maas, 4.7 en 9 J. den Hengst, 5 W. Heyboer. 6 E Kloet Wolphaartsdljk 57 duiven: 1 tot en met 15 W. Muller, behalve 5. en 7 P. A. van Loo. Wemeldinge 1.4 en 8 H. van Stel. 2.5 en 6 P. Glas. 7 J. Feytel, 9 P Schouwenaar. 10 T. Weening. Krabbendyke 261 duiven: 1 G. Neels. 2 en 7 H. Neels. 3 H. van de Veeke. 4,5 en 10 Gebr. Cle ment. 6 J. Minnaard, 8 M. Minnaard, 9 J. Dek ker. Kortgene 275 duiven. 1,4 en 6 P. van Belzen, 2 J C. de Fouw, 3 L. de Fouw Zn„ 5.7 en 8 P. Verburg. 9 W. Bouwense, 10 H. van de Moere, Yerseke 295 duiven: 1 M Mol. 2 Gebr. Zuydweg. 3 E. Minnaard Mz.. 4 en 6 W Zuydweg. 5 J. van Oeveren. 7 J van de Plasse 8 C de Rooy, 9 M. Bastenraeyer. 10 E. Min naard Jz. Volgende week de laatste vluchten uit Maas trlcht SHOT '68 VIERDE 10JARIG BESTAAN IN SCHOUWBURG MIDDELBURG MIDDELBURG - Het „.Inim- festijn ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Zeeuwse amateur- smalfilmgroep 'Shot '68' - zaterdag en zondag in dc Schouwburg te Middel burg gehouden - is een groot succes ge worden. Beide dagen was de publieke belangstelling boven verwachting en ook het ingezonden werk, zaterdag tij denseen internationale filmmeeting en zondag bij de wedstrijd voor het dis trict Zuid II had een goede kwaliteit. De jubileumviering begon zaterdag morgen met de vertoning van films die waren ingezonden door een internatio naal gezelschap amateursfilmers. Shot- voorzitter J. Hintzen kon bij dit feeste lijke begin een groot aantal genodigden verwelkomen. Onder hen waren onder anderen de wethouder van culturele za ken in Middelburg, de heer G. B Schoenmakers, de voorzitter van de landelijke organisatie, de heer W. Oos terman - tevens voorzitter van de jury bij de filmwedstrijd die zondag de ge hele dag inbeslag nam - en de heer W. Bettonville, die tien jaar geleden na mens de Nova de oprichtingsvergade ring van Shot '68 bijwoonde. In zijn openingswoord stelde voorzitter Hintzen dat filmen niet alleen is het drukken op een knop en later de ont wikkelde spoeltjes door de projector ja gen. maar dat vooral de creatieviteit, de ontspanning en de filmvorming een gro te rol spelen bij deze hobby, die een steeds grotere plaats in de samenleving inneemt. Het filmen in clubverband be tekent ook vriendschap, aldus voorzit ter Hintzen, en Shot '68 heeft in de loop van de jaren veel vriendschapsbanden opgebouwd met onder meer clubs uit Oostende, Brugge en ook een aantal Brabantse filmclubs, zo bleek uit zijn betoog. Shot '68. dat 10 jaar geleden met 13 leden van start ging, is nu een bloei ende en actieve club met meer dan 50 leden die wekelijks bijelkaar komen en dan hun ervaringen uitwisselen. De filmmeeting van zaterdag trok ongeveer 250 belangstellenden en dat was ver bo- Gesiaagd GOES - Aan het Christelijk Lyceum voor Zeeland te Goes zijn de volgende kandidaten geslaagd voor het diploma VWO: Jan de Snaijer, Kees Fonteine. Wilma Peursum. Hugo Boogaard. Ariene van Westen. Joke Blok. Evelien Donk. Ria Tazelaar, Paul v. d. Plasse Voor het diploma HAVO: Siemco Louwerse. Coby de Schipper. Reinjan Hoek, Jane Verwijs. Zendingsraad houdt zendingsdag in Goes GOES - Zaterdag 30 september houdt de Nederlandse Zendingsraad een zen dingsdag in de Ambachtsschool aan de Bergweg 14 te Goes. Aanvang 10.00 uur. Het thema van de dag is: 'Over de Kerk en over wereld, over veraf en over dicht bij'. De inleider is ds R. van der Veen, algemeen secretaris van de Nederlandse Zendingsraad. Na de inleiding voer het onderwerp worden secties gevormd die doorspreken over de onderwerpen: heeft zending nog zin. Zeeland helpt Rwanda, zending in Nederland en christendom en wereldgodsdiensten Opbrengst bazaar YERSEKE - De opbrengst van de ba zaar van de christelijke lagere school in Yerseke bedraagt in totaal 610.17. Dit bedrag komt ten goede aan de stichting 'Aangepast zwemmen voor gehan dicapten in Reimerswaal'. Filmivedstrijd Ook bij de fïlmwedslrijd van de Nova voor het district Zuid. die zondag in de schouwburg werd gehouden, was on geveer eenzelfde aantal bezoekers dan zaterdag. Eenentwintig filmers uit het district Zuid stuurden een wedstrijdfilm in. en de driehoofdige jury, had, van zondag morgen half elf tot ongeveer zes uur 's avonds, met een korte lunchpauze, no dig om alle inzendingen te beoordelen. Winnaar werd tenslotte de heer V van Thiel van de club Lumiêre uit Eindho ven met de film 'Eenzaamheid'. Hij kon de wisseltrofee mee naar huis nemen alsmede een blijvende herinnering en een jurycertificaat dat deelname verze kert aan de landelijke filmwedstrijd in oktober in Ede. Een tweede prijs met certificaat was voor H. van de Burght van Shot '71 uit Berlicum en de derde prijs met certificaat ging naar Kamp man van het organiserende Shot '68 uit Vlissingen voor zijn inzending 'Operatie Caisson' De heer C. van Tilborg van 'Het Motief uit Tilburg kreeg voor zijn inzending 'Ingrid' een certificaat van de jury uitgereikt. De publieksprijs - er brachten 68 bezoekers een stem uit - ging met 10 stemmen naar de club Kempenfilm uit Bladel voor de speel film 'Mooi Wegwezen'. Zaterdagavond was er een diner-dan sant voor leden en genodigden waarbij Paula Koster voor de dansmuziek zorg de. Afstammelingen van Salzburger emigranten vieren jubileum in Oostenrijk SCHWARZACH, OOSTENRIJK - En kele honderden afstammelingen van Salzburger emigranten, onder wie een delegatie uit Zeeland, zijn afgelopen zaterdag aangekomen op de geboorteg rond van hun voorouders om daar in het Salzburger land, om precies te zijn in de plaats Schwarzach een veel om vattend programma af te werken. Dat programma is opgesteld ter gele genheid van de sinds 25 jaar door de Oostenrijkse provincie Salzburg of ficieel erkende internationale vereni ging van nakomelingen van Salzburger emigranten. Dat programma begon za terdag meteen hartelijke begroeting en veel folkloristisch gedoe op het markt plein van Schwarzach. Deze begroeting ging vooraf door een welkom dat werd toegeroepen door de gemeentelijke au toriteiten. Tijdens een 'Heimat-abend' maakte de heer Jaap Keijmel uit Bres- kens zich tot tolk van de Nederlandse afvaardiging. Zondag was er een oecu menische dienst, waarin het thema van de geloofsvervolging die destijds zovele hervormden in het aartbisdom Salzburg uit hun woonomgeving dreef centraal stond. Zondagavond was er een dia-pre sentatie met documentatie-materiaal over de emigranten. Documentatie-ma teriaal dat in diverse archieven nog voorhanden is Aan de hand van gravu res en kaarten werd voor de genodigden het beeld geschetst van de tocht, die de destijds verdreven Salzburgers maak ten naar Zeeuwsch-Vlaanderen, waar 'op het eiland Cadzand' een neder zetting werd gesticht. Dat was in de ja ren 1730-'31. In het verdere programma komt van de week onder meer nog een ontvangst voor van het provinciaal bestuur van Salzburg. Een ontmoeting, die wordt af gesloten met een feestelijk concert. PROVINCIALE DUIVENRUBRIEK <Van een medeioerker BIERVLIET - Vele bekende namen sie ren de erelijst van de vervlogen kam pioenschappen in de C.C. Zuid Beve land. Steeds komen dezelfde namen te rug, doch ook weten ieder jaar enkele- nieu we goede prestaties te leveren. Het zijn vaak die nieuwe gezichten, die en kele jaren aan een stuk op de ereplaat sen te vinden zijn. Plots hebben zij een hok duiven, dat het tegen de besten kan opnemen en zonder bijzondere pech weet men zich dan vaak diverse jaren te handhaven. Het kampioenschap in deze Concours Bond werd bij de oude duiven vervlogen indrie ca- tegorien Vitesse. Fond en Midfond zowel voor het totale hok als voor de Duif De uitslagen: Vitesse Duifkampioenschap: de beste duif van de C.C. op de korte afstanden dus: Met een voorsprong van btjna 1500 punten won een jaarling van Wies de Witte uit Goes de titel 2 M Blauwkamer Waarde. 3 E. Vermast Yerseke. 4 G. van Strien Wolphaarlsdik. 5 D. RtJk Heinkenszand- Liefst drie jaarlingen b(j deze eerste vijf. Vitesse Hokkamploenschap 1 Ed Vermast Yerseke. 2 M van Iwaarden Kruiningen. 3 N. Jeremiasse Wemel dinge. 4 G. van Strien WolphaartsdUk. 5 M. Blauwkamer Waarde. Midfond Duifkampioenschap. 1 G. van Strien Wolphaartsdljk, 2 P. Pieters Lewedorp. 3 C. Hennes Lewedorp, 4 D. Rijk Heinkenszand. 5 A. Vermast Yerseke. Mldfondhokkamptoenschap. 1 D. Rijk Heinkenszand. 2 E Vermast Yerseke, 3 G Verbart 's-Heercnhoek. 4 G. van Strien Wolp- haartdtjk. 5 J. v d Maldegem Heinkenszand Fond Duifkampioenschap. 1 L. Claessens Kwadenaamme. 2 H. Beulens Kwaden- damrae. 3 Gebr Mange Schore, 4 P. de Boe Kattenaijke. 5 M. van Hekken Kloetinge Fondhokkampioenschap: 1 L. Claessens Kwadenaamme. 2 M. Pleterse Wemetdtnge, 3 M van Hekken Kloetinge. 4 Gebr. Mange Schore. 5 E. Vermast Yerseke. In Zuid-Beveland kwamen de duiven heel wat vlotter binnen op de vlucht van Beaumctz dan in Kring West. De wind speelde daar na tuurlijk een grote rol bij. doch wanneer we de afstand in aanmerking nemen is het toch wel buitengewoon opvallend, dat men in Han- sweert met een overvlucht van ruim 20 km gelijk constateert als in Breskens. Het was in Hansweert bovendien in minder dan een hall uur gebeurd, terwijl op diverse plaatsen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen de wedstrijd meer dan een uur openstond: Hansweert waar ook de eerste Zuid-Beve- landse duif viel. 129 duiven. 1ste 9.42 uur. 1 A Etjke. 2-3-4 A. de Leeuw, 5-10 H. Vermeulen, 6 F. Vette. 7 J. Blom. 8 E Mollet. 9 C Zuydweg. Kruiningen met 191 duiven. 1ste 9.50 uur: 1-4 P. Willeboer. 2 P Boone. 3 C. Aerts. 5-7 J. Strosnijder. 6 E Dek, 8 H. van Noorden. 9 J. Waverijn 10 J. Pauwe. Eerste de beste te Schoondijke. 1ste 1415 m p m met 242 dui ven; laatste 925 m.p m t P. Ras. 2 J. Dhont, 3 Klaassen Taiilie. 4 Mevr. Beyer. 5 P. Cornells, 6-9 P. de Hullu. 7-8 C. PjJcke. 10 R Postma. Steeds sneller te IJzendtjke. met 165 duiven, lste 1508 m-p.m: laatste 1026 m: 1-2-7 H. Del- laert. 3 R. Thomaes, 4 G Blaakman. 5 L. v.d Velde, 6 A. Boeijan, 8 M. de Regt, 9Musschc, 10 B. Provoost. In Oost speelde men Qulv- raine: In Kloosterzande met 130 duiven: 1 R. Heijman, 2 J. Dobbelaer, 3 R- Mahu. 4 J F Verschuren. 5-9 J F. Suy. 6-8-10 Rene van Goethem. 7 J. Buyze HOOG EN LAAG WATER uur Dinsdag 19 september: Vlissingen 4 20 Temeuzen 4.55 Zierikzee 5 54 Hansweert 5 35 Wemeldinge 6 12 Kreekrak 5.57 16.30 16.59 18.04 17.38 1828 18.13 250 264 166 275 195 235 10.37 11.15 11.02 11.49 11.45 12.01 00.19 00.06 00.35 250 203 240

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 17