HAARLEMTRAINER DREIGT MET ONTSLAG NA 5-0 NEDERLAAG TEGEN FEYEN00RD Han Berger: 'Tegen het huidige Ajax ben je kansloos....' Ook AZ werd het slachtoffer van het spel dicterend Roda JC: 3-1 Ali werd weer 'wereldkampioen' PZC/s Offensief Twente nu vierde UITSTEL VOOR OLYMPIADE WIELART OVER 2.28 METER OVERWINNINGEN H0CKEYSTERS Adrie Koster in selectie Oranje Bewijs voor ongeldigheid van treffer Atletico Bilbao PSV rolde falend VVV op: 0-5 sport idoor Frits Bakker) ROTTERDAM - Eens te meer is Barry Hughes gisteren in de Rotterdamse Kuip, waar Feyenoord het ondermaatse optreden van Haarlem nog niet eens optimaal afstrafte, door een hel van ergernis gegaan. Wekenlang al klautert de Haarlemse trainer vruchteloos op tegen een muur van onbegrip bij de leiding van de club, waarvoor hij deze zomer luctratieve aanbiedingen van on der meer Sparta, Feyenoord en AZ'67 van de hand wees. Zonder stemverheffingen, zonder aggressieve aantijgingen, maar met een nadrukkelijk accent op het falende aankoopbeleid ventileer de de Brit na afloop van het zware verlies (5-0) bij Feyenoord zijn ongenoegen. „Iedereen heeft nu nog eens precies mankeert. Ik heb een uitstekende kee- kunnen zien waar het bij Haarlem aan per. maar toch staan we na zes wedstrij den al met veertien tegengoals op de ranglijst Verder wil ik niet. in details treden. Ik heb er geen behoefte aan om spelers te kwetsen. Maar tijdens de aanloop heb ik de oplossing voor deze problemen al aangedragen. Als de wen sen, die Ik deze week nog een keer bij het bestuur zal deponeren geen resultaat opleveren, denk ik er sterk over om af te haken. Ik heb een naam als trainer op gebouwd en die gooi ik niet zo maar op straat. Op deze manier gaat Barry ui ieder geval niet door Ik ga me niet iede re week belachelijk maken", In zijn pleidooi voor uitbreiding van de selectie verzwijgt Hughes telkens angstvallig de naam van de speler, die Haarlem de weg naar het succes tegen de mindere clubs kan wijzen. „Ik kan die jongen voor een •prikkie" naar Haarlem halen en daarom begrijp ik met dat het bestuur niet hapt". Klassegoal Het ligt voor de hand, dat Barry Hug hes een ausputzer op het oog heeft. Want vooral daar stapelden de proble men zich tegen het gretig profiterende Feyenoord hoog op. Door de chaotische organisatie achterin kon Feyenoord een sprankelende demonstratie opvoe ren die met wat meer overleg en koelbloedigheid in nog veel hogere cij fers had kunnen uitmonden. Zelfs zonder Eddie Trey tel (spierver- rekking). Aad Mansveld (enkelblessure) en Gerard van der Lem (onwillige knie) overklasten de Rotterdammers het laffe Haarlem in alle linies. Met gave com binaties, veelvuldig opkomende verde digers die nauwelijks afgeschermd wer den en splijtend dieptespel van de uit blinkers Wim Jansen en Jan van Dein- sen werd Haarlem van meet af aan on der druk gezet. Na de onverbeterlijke klassegoal van Jan van Deinsen. die in de 23e minuut een panklare voorzet van Wim Jansen hard en onhoudbaar achter Rob Boersma kopte 1-0), kwam de sco ringsdrift pas goed op gang. Peter Houtman - nadat hij eerst voor een leeg doel had gemist - produceerde zijn eerste competitiegoal op aangeven van (opnieuw) Wim Jansen (2-0) en nog voor rust vond Michel van de Korput de tref zekere rechter van Wim van Til (3-0). Na de pauze (Hughes had Reuser gewis seld voor Balm en verving even later ook de geblesseerde Piet van de Berg voor Bckling) bleef Rob Boersma aan vankelijk overeind op schoten van Be nnie Wijnstekers en Richard Budding. Mazzelen deed de Haarlemse klas sekeeper toen André Stafleu een straf schop, toegekend omdat Houtman 'ge mangeld' was, naast schoot. Zei Feyenoord-trainer Jezek later over die fase: „Eigenlijk had Jan van Deinsen die penalty moeten nemen. Hij scoort gemakkelijk de laatste weken en hij was de aangewezen man. Maar toen ik dat riep. stond Stafleu al klaar om aan te leggen". Daarna liep Feyenoord toch nog verder uit Stanley Brard illustreerde de lef van de Rotterdamse jongeren met een schitterende treffer (4-0) en met een ge richte kopbal bepaalde Peter Houtman tenslotte de eindstand op 5-0. DEN HAAG - Ajax heeft zich op de irsde competitiedag opvallend sterk en daardoor gemakkelijk aan de leiding in de eredivisie gehand haafd. De Amsterdammers, woensdagavond verliezer in het merkwaardige UEFA-bekerduel te gen Athletico de Bilbao, wonnen de moeilijke uitwedstrijd tegen FC Utrecht met 1-4. Roda JC "bleef al even knap in de achtervolging door AZ'67 met een nieuwe nederlaag te confronteren. Naast Ajax en Roda JC bleven FC Twente en NEC onge slagen. In de onderste regionen kwam MW tot de eerste winst: 0-2 bij medepromovendus PEC Zwolle, daardoor naar de laatste plaats zakte. FC Twente rukte door krappe winst (2-1) op Sparta op naar de vierde plaats. Het was eenoverwinning op de valreep. Twente was de gehele wedstrijd in het offensief, nam de lei ding door Van der Vall. maar Sparta maakte gelijk omdat Drost in eigen doel schoot. Overweg zorgde twee minuten voor tijd met een ver woestend schot voor de verdiende winst. NEC vee! beter In Breda was NEC zaterdagavond veel beter dan NAC. De Nijmeegse ploeg bleef ongeslagen (een overwin ning en vijf gelijke spelen), maar het werd slechts 2-2. NAEC had moeite met scoren en had ook weinig geluk. Posthumus raakte drie keer het houtwerk. Hij scoorde wel de gelijk maker, nadat Vreysen voor NAC een strafschop had benut. Na rust kopte Ronald Hendriks 1-2 in en de zaak leek beslist. Vreysen kon echter na een blunder van doelman Schelle- kens toch nog voor 2-2 zorgen. Over het algemeen werd er in de eredivisie sportief gespeeld, maar in deze wed strijd werd de gele kaart drie keer ge trokken: Quaars (NAC), Hiddink en Hendriks (NEC). MVV benut kansen Een gele kaart kreeg Quaden van MW in de uitwedstrijd tegen PEC Zwolle. Zijn ploeg won met 2-0. MW was niet beter, maar benutte de kan sen beter. Voor rust kreeg PEC legio kansen, maar kon ze niet benutten. Het aanvankelijk zeer behoudend spelende MW had in de tweede helft veel minder kansen nodig om wel te scoren. PEC miste duidelijk midden velder Frandsen, die vorige week in Utrecht een been brak. Betere spelopvatting Volendam. dat slechts 3000 sup porters had, mocht met een gelijk spel van 1-1 tegen FC Den Haag blij zijn. Den Haag had een veel betere spelopvatting en was vaak dicht bij doelpunten. Van Leeuwen kopte over en Hoekema trof de lat. Merk waardig genoeg nam Volendam door Bijvank de leiding. De verdiende ge lijkmaker was van Van Leeuwen. Den Haag had ook nog de pech, dat scheidsrechter Van Swieten geen strafschop toekende toen Vonk Al- bertsen hard aanpakte. Veel strijdlust Vitesse - Go Ahead Eagles was een matige wedstrijd zonder doelpunten, maar wel veel strijdlust. Het was niet verwonderlijk dat er geen treffers vielen, want beide defensies dekten strak. Bursac miste kort voor het einde een fraaie kans op de overwin ning, BUENOS AIRES - De wereld schaakbond (Fide) heeft Anatoli Karpov en Viktor Kortsjnoj toe stemming gegeven de tweekamp om het wereldkampioenschap te on derbreken teneinde te kunnen deel nemen aan de schaakolympiade, die op 25 oktober in Buenos Aires be ltint. Prof. Max Eu we, de voor itter van de Fide, heeft dit de twee schakers in Baguio City telegrafisch medegedeeld. Na afloop van de Olympiade wordt in Buenos Aires nog een toernooi ge houden, waaraan de beste veertien spelers van de wereld deelnemen. Voor dit toernooi zijn wereld kampioen Karpov en zijn uitdager Viktor Kortsjnoj eveneens ultgeno- UTRECHT - De trainer van FC Utrecht, Han Berger, toch een bekend propagandist voor aanvallend voetbal, moet zon dagmiddag wel enkele jaloerse blikken hebben geworpen naar de Ajax-dug-out in het Utrecht se stadion Galgenwaard. Want daar, in de van steen en golf plaat opgetrokken ruimte, zat Cor Brom, ook al een man die gezonde opvattingen koestert over voetbal. Maar de Ajax- oefenmeester ziet die in prak tijk gebracht. Daarvoor staat de kwaliteit die hij in het veld kan brengen borg. Berger evenwel, kan zijn ideeën over voetbal voorlopig slechts op het instructiebord kwijt. Sim pelweg omdat zijn selectie, ze ker tegen ploegen als Ajax, klasse tekort komt om zijn wensen om te zetten in daden. Snelheid, techniek, loopvermogen, in dividuele balvaardigheid. FC Utrecht is er met mondjesmaat mee uitgerust. Ajax daarentegen loopt ervan over en hoefde niet eens alles uit de kast te per sen om in Utrecht een royale 4-1-over- winning te bereiken. Han Berger berustte volledig in de overmacht die de Amsterdammers zon dag demonstreerden. „Het kwali teitsverschil tussen ons en Ajax is le vensgroot. Je kunt mandekking, ruimtedekking toepassen, systemen bedenken wat je wilt. je legt het toch af tegen hen. Er loopt zoveel individuele klasse rond. De aanvallen van Ajax worden in zo'n hoog tempo uitgevoerd, dat Je geen schijn van kans hebt. Toe komstige tegenstanders van Ajax kun nen alleen hopen dat de ploeg een keer" een slechte dag heeft. Draait het elftal, zoals tegen ons. dan ben je verkocht. Dan word je gedegradeerd tot een figu rant die tweemaal drie kwartier achter zijn tegenstander aan holt". Toch verliep de beginfase van het duel tegen Ajax voor FC Utrecht voortreffe lijk. Al in de vijfde minuut kopte rech- tervleugelverdediger Ton de Kruijk een door Willem Flight genomen corner achter doelman Piet Schrijvers. De hoop bij FC Utrecht dat de topper, vori ge week zaterdag tegen PSV. en het UEFA-Cupduel tegen Atletico Bilbao, afgelopen woensdag, een deuk zouden hebben geslagen in de elasticiteit van de Amsterdammers, leek voor even ge rechtvaardigd. Maar de gretigheid waarmee de thuisclub na dit vlotte suc ces dacht de koploper in de eredivisie nog een draai om de oren te geven, was volslagen misplaatst. Het opdringen van FC Utrecht op de Ajax-helft kreeg in de achtste minuut ai een fatale uitwer king. Schoenaker speelde op links de geheel vrij gelaten Geert. Meijer aan en die kon zijn rush met een doeltreffend schot afronden: 1-1. Iets meer dan een half uur had Ajax. dat in Utrecht menig {teer als bofkont het veld was afgestapt, nodig om FC Utrecht de knock-out toe te brengen. Clarke benutte in de 27e minuut een pe nalty nadat Utrechts zwak spelende voorstopper Henk van der Vlag een ho ge voorzet van La-ling met zijn handen uit het doel had geslagen. Vijf minuten lager kogelde Frank Amesen de bal van bulten het strafschopgebied keihard achter doelman Hans van Breukelen: 1-3. Vanzelfsprekend De vanzelfsprekendheid waarmee Cor Brom deze 3-1-voorsprong bij rust na- ROVARETO - Ruud Wielart. de Ne derlandse recordhouder hoogspringen (2.28 m). die veertien dagen geleden bij de Europese atletiekkampioenschap- pen in Praag teleurstelde door de kwali ficatiehoogte van 2,18 meter niet te ha len. heeft zaterdag in Rovareto een in ternationale wedstrijd gewonnen. De hoofddorper, die in Italiè altijd goed springt, zegevierde met 2,21 meter. De Italiaan Bruni en de Westduitser Carlo Thraenhardt haalden dezelfde hoogten, maar zy nadden daarvoor meer pogin gen nodig. In Praag kwam Wielart in de kwalificatie niet over 2.10 meter. MADRID - Nederland is het toernooi om de wereldbeker hockey voor dames in poule b begonnen met een overwin ning van 4-1 op India. Bij de rust stond Nederland met 2-0 voor. Gister won Oranje met 5-1 van de Tsjechische da mes. beschouwde, zegt toch wat over het vertrouwen dat zijn spelers bij hem ge nieten. „De l-0achterstand heeft mee geen moment benauwd. Ik weet hoe Ajax kan spelen. Zo'n snel tegen doelpunt is zelfs prettig. Het betekent een extra prikkel. En die kun je ook wel eens nodig hebben. Het was alleen een voordeel voor ons dat wij maar één helft nodig hadden om de zaken recht te trekken. Nu konden we na rust de krachten sparen. En dat kwam prima uit na die twee zware duels tegen PSV en Bilbao". Ajax drong In de tweede helft inderdaad niet meer aan. Een marge van twee doelpunten was tegen FC Utrecht, dat afgelopen seizoenen ln confrontaties met. op papier sterkere tegenstanders ver boven zichzelf kon uitgroeien, meer dan voldoende om lucht te kunnen spa ren. Maar ook een Ajax op de handrem was voor de thuisclub nog een opponent waartegen weinig eer kon worden be haald. De Amsterdammers, die het ac cent na rust van snelheid op balbezit verlegden, bleven FC Utrecht, dat naarmate de strijd vorderde steeds meer op zijn tandvlees ging lopen, dol len. Utrechts Unkervleugelverdediger Ton Witbaard verpersoonlijkte de wanhoop waarmee de mannen van Han Berger van het kastje naar de muur werden ge stuurd. Na een half uur in de tweede helft legde hij binnen het 16-meter- gebied balgoochelaar Tscheu La-ling neer. Waarvoor de goed leidende scheidsrechter Van Ettekoven terecht een penalty gaf. Ajax' centrumspits Ray Clarke kweet zich opnieuw uitstekend van zijn taak als strafschopspecialist: 1-4 UTRECHT - Amesen middenhaalt keihard uit. links Van der Vlag en rechts De Kncyk, beiden van Utrecht NEW ORLEANS - Muhammad Ali Is in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Superdrome in New Orleans voor de derde maal in zijn carrière wereldkampioen boksen in het zwaargewicht geworden. De 36-ja- rige Ali versloeg zijn elf jaar jongere tegenstander Leon Spinks op pun- Op 36-jarige leeftijd liet All de bok- swereld weer eens versteld doen staan. Op een manier, die deed den ken aan de wijze van boksen, waarop hij in de zestiger jaren heerste, zege vierde hij. Ali. niet alleen de beste maar ook kleurrijkste bokser uit de geschiede nis van het zwaargewicht, was in New Orleans superieur aan zijn tegen stander, die alleen in de eerste ronde een kans heeft gehad. Toen leek het erop dat Ali met een tweede ontmoe ting met Spinks te hoog gegrepen had. Na afloop van de tweede ronde nam Muhammad Ali echter de partij volledig ln handen en toen bleek ook dat de uitdager zich aanmerkelijk beter op de confrontatie met Spinks had voorbereid dan ruim een half Jaar geleden. Hij was conditioneel de sterkste. kerkrade - Bert Jacobs kan er na de testcase tegen AZ'67 niet meer onheen: „zijn" Roda JC heeft de mogelijkheden om het dit seizoen helemaal te gaan maken. Een toppositie moet er voor de Kerkradenaren, na de 3-1 zege tegen AZ'67, dit jaar inzitten. Het spel dat Roda JC met name in de beginfase speelde, heeft een einde gemaakt aan de speculaties als zouden de Kerkraadse successen terug te voeren zijn op een gelukkige start. George Kessler verliet met gebogen hoofd de Limburgse grasmat. Geen moment, met uitzondering van de slot fase toen Roda JC onnodig het heft uit handen gaf. heeft de Alkmaarse forma tie de hooggespannen verwachtingen kunnen waarmaken. De Noordhol landers konden het gewoon niet. omdat Roda JC van meet af aan het spel dic teerde. voor gevaar zorgde via het aan- valstrio en achterin koel en kloek ver dedigde. onder aanvoering van de bril jant spelende Sten Zlegler AZ mag met. deze 3-1 stand zelfs tevre den zijn. Het ontbreken van de zieke Willem van Hanegem en de geschorste Metgod kan als excuus worden aange voerd (en dat gebeurde uiteraard door Kessler). maar zelfs met hun Inbreng was dit Roda JC met uit het ritme te halen. De Kerkraadse formatie had het geluk, net als thuis tegen Sparta, om vroeg op een voorsprong te komen. Een com binatie Ziegler-Ehlen werd door Na- nninga fraai afgerond met een kopbal, een actie waarbij doelman Meskovic geen beste beurt maakte. Vijf mlnuteh later, er waren amper negentien minu ten gespeeld, maakte Koster er 2-0 van, nadat Kolding en Nanninga de Al kmaarse defensie hadden uitgespeeld. De eerste twintig minuten heeft Roda JC haar visitekaartje afgegeven. De snelheid en getructheid kwam er via Kolding en Koster meteen uit. daarbij gesteund door een sterk spelende Na nninga. die tien minuten voor tijd het veld verliet vanwege een bovenbeenb lessure. De kracht van dit Roda JC is terug te voeren op alle linies. Defensiefis er geen speld tussen te krijgen, met uitzonde ring van de laatste twintig minuten toen enkele spelers niet professioneel genoeg het Alkmaarse gevaar opvingen. AZ durfde niet tegen de Limburgers. Het puntenverlies in de competitie en de matige prestatie tegen Ipswich Town zat de ploeg nog duidelijk in de benen De opbouw tot aan de middenlijn was nog wel acceptabel, maar daarna was het huilen geblazen. Roda JC speelde daar keurig op in. Met lange ballen werd met name rechterspits Adrie Koster (opnieuw in een glansrol) bediend en de Alkmaarse defensie inclusief Meskovic stonden meer dan eens voor joker. De Joegoslavische doelman Kwam na rust niet meer in het veld. Kessler achtte hem schuldig aan minstens één doelpunt en Vooys mocht zijn plaats onder de lat innemen. Alle Alkmaarse hoop op een fatsoenlijk resultaat ging in rook op toen Theo de Jong direct na rust er 3-0 van maakte, nadat Lees en Koster de weg hadden geëffend. Dat Kist er 25 minuten voor tijd 3-1 van maakte was alleen van belang voor de statistiek van Jongbloed. Na 516 minuten voetbal moest hij de eerste competitietreffer in casseren. Roda JC deed het na rust kalmer aan. Tegen dit AZ hoefde de Kerkraadse ploeg niet eens voluit te spelen. De Al- kmaarders misten achterin met name de geschorste Metgod, waardoor de de fensie bij vlagen een zeef was. Kessler: „We zitten in een dal, dat geef ik toe. Maar we komen er wel uit. Als de com petitie tegen het einde loopt, draaien we weer lekker bovenaan mee". Bert Jacobs kon niets anders concluderen dan: „Een goede wedstrijd met goed voetbal van onze kant op bepaalde momenten". Maar dat hadden de bijna 18.000 kijkers ook gezien. KERKRADE - Grote vreugde bij de spelers van Roda. Nanninga valt zelfs op zijn knieën, nadat Koster (2e links2-0 had gescoord VLISSINGEN - Jan Poortvliet is niet meer de enige Zeeuw in de selectie van het Nederlands elftal. Bonds coach Jan Zwartkruis, die op de tri bune zat bij Roda JC - AZ'67. kwam in Kerkrade dusdanig onder de in druk van de prestaties van Adrie Koster, dat hij hem alsnog toevoeg de aan het keurkorps van Oranje. Adrie Koster werd vorig jaar door Roda-trainer Bert Jacobs bij Zierik- zee weggehaald. Daarna Is de Zeeuw pijlsnel doorgedrongen tot de vaste keus van Roda en met name in de afgelopen weken schittert hij daarin voortdurend. Behalve Adrie Koster werd ook Tscheu la Ling aan de selectie toege voegd. Het tweetal vervangt Ruud Geels (Anderlecht) en René van de Kerkhof (PSV), die beiden wegens blessures niet beschikbaar zijn. Adrie Koster zou aanvankelijk dins dag moeten aantreden met Jong Oranje tegen Go Ahead Eagles. HILVERSUM - De NCR V-sportshow heeft zaterdag een gedeelte laten ho ren uit de directe Spaanse radio-ut- zending van de wedstrijd in het toernooi om de UEF A-cup tussen Athletic Bilbao en Ajax afgelopen woensdag, waarin verslaggever Jo se Luis Fernandez nadrukkelijk be schrijft. dat de bal uit het schot van Vidal naar zijn waarneming naast ging- Zoals bekend meende de Westduitse scheidsrechter Horstman dat het schot doel had getroffen en kende een doelpunt toe, waardoor Ajax met 2-0 verloor. In deze sportshow vertelde voorts Robert Colette, de enige Nederland se persfotograaf bij deze wedstrijd, in het bezit te zijn van door hem ge maakte foto's, waarop ook al zeer duidelijk te zien zou zijn dat de bal naast was gegaan Vlce-voorzitter Boering van Ajax heeft in de uitzending gezegd niet op de hoogte te zijn geweest van deze bewijsstukken, waarvan hij overi gens graag gebruik wil maken om aan de protestbrief van Ajax bij de UEFA kracht bij te zetten. VENLO - PSV heeft heel weinig moeite gehad om een volkomen fa lend VVV weg te spelen. De Venlose club speelde stellig één van zijn slechtste wedstrijden sinds Venlo eredivisievoetbal kan bekijken. Het mag met de 0-5 nederlaag nog blij zijn, omdat PSV zich bediende van een wandeltempo. PSV nam al snel de leiding door René van de Kerkhof die handig profiteer de van een misverstand in de Venlose verdediging. VW, dat geen schaduw meer was van het team. dat in de eerste thuiswedstrijd van dit seizoen zo voortreffelijke speelde tegen Den Haag. heeft na deze vroege treffer geen enkele moeite meer gedaan om het PSV lastig te maken. Het tweede doelpunt gescoord door Lubse was dan ook een logisch ge volg van het krachtsverschil. Ook na de rust. toen Rene van de Kerkhof was vervangen door Hooyer bleef VW vastzitten Geen enkel verweer had het op de vloedgolf van aanval len. Willy van der Kuylen rondde één van die aanvallen op zijn eigen rus tige manier af: 0-3. Smits en Postuma waren de PSV-ers, die de suprematie ln nog twee treffers uitdrukten. Voor het ambitieuze WV, dat zich zoveel had voorgesteld van deze nieuwe competitie en ln Hans Croon de grote verlosser had ontdekt, breken som bere tijden aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 11