einde Korenbeurs Goes: van een tijdperk J Delta Cultureel te Veere besloot geslaagd seizoen PZC/p Zeeland verliest vooraanstaande positie in trekpaardenfokkerij Ben ton als beloning BELONING VIN ƒ101.001,- Weinig reacties oproep over moordzaak Overslag EXPOSITIE MINDER GOED BEZOCHT Bromfietser gewond bij aanrijding Stijging van waterverbruik ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1978 provincie Hotel De Korenbeurs in Goes door de jaren heet teiten. Het verenigingsleven vond er vergaderruimte en er werden recepties gehouden en diners aangericht Ter ere Van trouwerijen, jubilea of bijzon dere ontmoetingen. Over dat verleden bestaat zekerheid. Maar hoe zit dat met de toekomst. Nieuwe bazen, nieuwe omstandighe den. Zal de Korenbeurs in z'n huidige bestemming voor Goes en verre om geving behouden kunnen blijven. Ol kunnen we straks bijvoorbeeld een bankinstelling op die plek zien verrij zen? Makelaar Loeve. die het complex dat 24 hotelkamers telt. m de ver koopportefeuille heeft, daarover ge polst zegt: Ik ben van de week al gefe liciteerd omdat ik de Korenbeurs aan een bankinstelling zou hebben ver kocht. Maar dat is volkomen uit de lucht gegrepen. Het ligt voor de hand dat er een horecabestemming op het complex blijft rusten. Ik geloof zelfs dat het zonde zou zijn, wanneer het geen horecabedrijf meer zou kunnen blijven. Maar wij leggen er ons bij de verkoop niet op vast' Binnen afzienbare tijd zullen we ze kerheid hebben op dit punt. Tot zo lang zullen ook de tien personeelsle den van de Korenbeurs over het pro longeren van htm baan m deze horeca- sector nog in het ongewisse verkeren. igsplaats in de Zeeuwse samenleving. Nog iets te melden? Bel 01184-15144 looft onze dochteronderneming Cruson Patents I tftd. te Curagao uit aan diegene die aanwijzingen \an geven die direct leiden tot het achterhalen \n een aantal goudharen, platina enz. tjjgens aak in oktober 1977, gestolen t Nop snel even een centje bijverdienen in het weekeinde? Dan rap de krant van vrijdag gepakt, waarin de dochteronderneming Cruson Patents ltd te Curacao een beloning van 100.000 uit looft aan diegene die aamoijzingen kan geven die direct leiden tot het achterhalen van een aantal goudharen, platina enz ont vreemd tijdens een inbraak in oktober van het vorig jaar. Dat alles werd gestolen bij de gebr Cruson BV in Bres kens Het uitloven van een beloning is een van de manieren om te pogen deze zaak tot klaarheid te brengen, zegt directeur P.J. Cruson sr. Wc horen de laatste tijd helemaal niets meer van de politie die de zaak heeft onderzocht En als we wat vragen weten ze niks Daarom hebben we gezegd: laten we er ook eens wat aan gaan doen Over de gang van zaken destijds, heeft de heer Cruson wel bepaalde vermoedens. 'Maar het is gevaarlijk om die uit te spreken'. Een beloning van een ton: het is niet mis. Maar wat er ongeveer een jaar geleden uit de kluis in Breskens werd gesleept vertegenwoordigt dan ook een knappe waarde, al wil de heer Cruson daarover niet in details treden. 'Ik wil het nu eindelijk wel eens wat rustiger aan gaan doen. Want in zo'n bedrijf als dit is het dag en nacht werken. Bovendien ben ik hertrouwd en Vestig ik mij in Venlo. En je kunt geen twee heren dienen'. Met deze woorden, uitgesproken door de eigenares-exploitante van 'De Korenbeurs' in Goes zijn meteen ook de achtergronden geschetst van de advertentie die dezer dagen in de krant verscheen en waarin het sfeervolle en gerenommeerde hotel-restaurant aan de Grote Markt ter overname wordt aangeboden. Twee generaties lang is hotel 'De Korenbeurs' bezit geweest van de familie Veneer. Sinds 1904, om precies te zijn. De huidige eigenaresse heeft het bedrijf een kwart eeuw bestuurd, aanvankelijk samen met haar man, maar na diens overlijden, zeventien jaar geledengeheel zelfstandig. 'De Korenbeurs is een deel van mijn leven geworden' zegt mevrouw Smits, tot voor kort mevrouw M. A. Jerwer-Standaert, terugkijkend op een zware, maar boeiende tijd,waarin zij met een zeer gevarieerd publiek in aanraking kwam. 'Alleen jammer dat er altijd wel een drempel is geweest om hier binnen te komen' stelt mevrouw nu vast. 'Die statige voorgevel heeft toch wel wat afgeschrikt'. Zo is het eigenlijk altijd wel een beetje geweest. Want wat lees ik in'de ge schiedenis van een Heerenhuizinge over hotel De Korenbeurs"» Dit:Sta tig en deftig maar tegelijkertijd inge togen, besloten in eigen sfeer, ligt aan de Groote Markt het hotel De Koren beurs. Van achttiende eeuwse glorie, van groten welstand en rijkdom ge tuigt de deftige hardstenen gevel, uit gevoerd met den zwierigen barokstijl van den pruikentijd. In onze verbeel ding zien we er de deftige achttiende eeuwse seigneurs en hun juffers bin nen gaan. de karossen schommelend in hun hoge veren vóórrijden en al wat van het rustige plattelandsstedeke toen aan aanzienlijken bezat daar uit stijgen'. Maar kom. we laten de schrij ver van dit proza even achter in z'n verbeelding en gaan verder met het spuien van het feitelijke gegeven dat het voorname Goese regentengeslacht Keetlaar het pand. oorspronkelijk een patriciërswoningin 1731 in eigendom verwierf. Het bleef zo tot 1812. Een van de laatste bewoners van het als 'regen- tenpaleisje' omschreven gebouw, was de Waalse predikant ds. Jean Arnold Bevier. schoonzoon Van de Keetlaars. De overlevering wil, zo staat er in een stukje geschiedschrijving over het pand aan de Grote Markt.dat de sta tige patriciërswoning onder meer Z.M keizer Napoleon en zijn jonge gemalin keizefin Marie-Louise binnen hare mu ren zou hebben ontvangen. Feitelijke gegevens hieromtrent ontbreken ech ter ten enenmale'Zoals bekend be zocht de keizer met zijne jonge vrouw in den zomer van 1810 en in October 1811 de noordelijke departementen van zijn rijk. In deze jaren was het huis echter nog niet als logement ingericht en zou de keizer op zijn best bij den Waalsen predikant Bevier hebben kunnen vertoeven. Maar wat deze le zing al geheel onwaarschijnlijk maakt is het feit, dat er omtrent een be bezoek aan de gemeente Goes in deze jaren door het keizerlijk paar in de gemeen telijke archieven niets is te vinden" Tot zover die geschiedkundige rap portage. Niettemin meldt een marmeren plauette op een van de muren in het met veel houten betimmeringen en met spreuken gesierde interieur, dat 'in het jaar 1810 keizer Napoleon en Keizerin Marie Louise in dit huis over nachtten' "Ik heb trouwens ook nooit anders ge weten', reageert mevrouw Smits ver baasd als ik haar die passage uit de geschiedkundige beschrijving voor leg. Dan nog maar eens Unger er op na ge slagen. Maar in zijn beschrijving van de monumenten van Goes kom ik toch niet veel verder dan Unger's medede ling. dat het pand waarin hotel De Ko renbeurs is gevestigd zo fraai met Louis de Vijftiende ornamenten is verlevendigd. Inwendig vallen verder volgens Unger destijds, het stucwerk en de gesneden deuren op in de ves tibule Geen opheldering dus over deze kwes tie Misschien dat iemand me nog eens verder kan helpen. Wat in elk geval wel vast staat is. dat er na 1812 ene Johan nes van Ham een logement opende in het pand Dat logement droeg de fraaie naam de 'Nieuwe Groote Zoutkeet. Uit advertenties in de Goes- se Courant valt af te leiden wat daar in die 'Nieuwe Groote Zoutkeet" zoal ge beurde. In de gelagkamer worden ver kopingen gehouden en in de ker mistijd pakken kooplieden hun waren uit. Zo presenteert, blijkens een an nonce in de Goesse Courant van april 1830 ene J Kerkhove, 'kapper van Amsterdam' artikelen als 'kammen gelijk aan schilpad, fijne parfumerie, haar en tandschuyers en al hetgeen tot een toilet voor dames behoort'. Het. lo gement. waarin de clientèle blijkens een warme aanbeveling 'een accurate, zindelijke en beleefde bediening' kon verwachten werd later onder de naam 'Stad Rotterdam' voortgezet. De naam 'De Korenbeurs' werd in 1835 ingevoerd. Aanvankelijk met de aan duiding logement' ervoor,in 1865 kwam daar de omschrijving 'hotel' voor in de plaats. Het Verwer- tijdperk, dat van de huidige familiebezitters begon in 1904 met de intrede van Felicitas Johannes Verwer en zijn echtgenote Machtildis Stieger. In 1917 waren het een jongere broer Lodewijk Isidorus Verwer die met zijn vrouw Theresa Augusta Koh- schulte het bedrijf voortzetten. Het was die Louis Verwer. die in het begin van de vijftiger jaren met het idee op de proppen kwam om het miserabel ogende gebouw van de gemeentelijke graanbeurs. gesitueerd naast het ho tel. onder erfpachtvoorwaarden te aanvaarden. Verwer lanceerde tevens het plan om het pand te vernieuwen in een stijl, die in harmonie zou zijn met de omgeving en de restauratie zo te laten uitpakken dal er gelegenheid zou zijn tot uitbreiding van de hote- laccomodatie. maar dat de beurs zijn bestemming zou behouden. Over deze kwestie is heel wat te doen geweest Felle en langdurige discussies in de gemeenteraad gingen er vooraf voor dat het plan Verwer. dat aanleiding zou zijn tot een grote plaatselijke poli tieke rel er door was. Met de hakken over de sloot, overigens. De laatste Verwers, die het complex exploiteerden weren Sybrandus Maria Verwer en zijn uit het hotelwezen i ho tel Rotterdam in Temeuzem afkom stige echtgenote mevrouw Verwer Standaert In 1961 stierf hotelier Ver wer. waarna zijn vrouw de directit voortzette Er zou zich zelfs nog eer derde Verwer generatie in de Koren beurs hebben kunnen presenteren maai- de interesse van de drie kinderer gaat naar andere zaken uit dan naai het hotelrestaurantwezen Vele gasten hebben in de loop der tij den de lof bezongen van de Koren beurs. Als een plek waar het sfeerVo logeren en goed maaltijden was. zo zot tenminste zijn af te leiden uit een En gelse reisbeschrijving, waarin zekere Gordon Cooper over hotel de Koren beurs in de vijftiger jaren het volgende noteerde: nooit, nooit heb ik betei oesters en zalm gegeten dan daar' Maar de Korenbeurs is in de loop van de jaren meer geweest dan een hotel en restaurant het was er plaats van sa menkomst voor tal van sociale activi- HDDHÏ ZIET! JACQUES CATS ONDANKS VERSCHILLENDE PRIJZEN OP MANIFESTATIE IN 'S-HERTOGENBOSCH BRABANT TREEDT NU MEER OP DE VOORGROND 's-HERTOGENBOSCH - De veertigste tentoonstelling van de Koninklijke Vereniging 'Het Nederlandsche Trek paard'. waarvan de eerste keuringen vrijdag plaatsvonden in de Brabant hallen te 's-Hertogenbosch, heeft di verse prijzen opgeleverd voor Zeeuwse paarden. Toch moet volgens de heer J. J. Cappon, secretaris-penningmeester van de afdeling Zeeland, worden ge steld dat de vooraanstaande positie van Zeeland is overgenomen door an dere provincies, met name Noord-Bra bant. Uit de keuringen van de Hafling- merrièn en de Haflo-Arabe-merriën en hengsten kwamen geen Zeeuwse top pers tevoorschijn. De keuringen in de categorie kampioenschap hengsten en merrièn worden vandaag (zaterdag) gehouden. Dat Zeeland de vooraanstaande positie op het gebied van trekpaarden uit het verleden heeft moeten afstaan aan Bra bant komt volgens de heer Cappon door de verschillende vormen van landbouw die m deze twee provincies wordt bedre ven In de grote Zeeuwse bedrijven heeft de tractor het werk van de trekpaarden vrijwel geheel overgenomen. De kleine re gemengde bedrijven in Noord-Bra bant werken nog wel met trekpaarden, waardoor ook de fokkerij hier meer kans zal hebben. Veel Zeeuwse trekpaarden worden opgekocht door Brabanders die ze op hun beurt gebruiken voor de fok kerij. Ook worden volgens de heer Cap- Pon nogal wat Zeeuwse trekpaarden verkocht aan het buitenland, met name Duitsland. Behalve de keuringen om het kampioenschap hengsten en mer- hèn trekpaarden worden vandaag ook nog de keuringen gehouden van de hengsten met. afstammelingen, de vierspannen merriën en de Dartmoor- pony's. Bovendien vinden vanmiddag demonstraties plaats. Er wordt een gro te presentatie gehouden van Europese trekpaardrassen, zoals een-twee-span- hen.'Het verleden herleeft' is de naam van een historische manifestatie door zogenaamd rood-gele rijders met een show van rond de eeuwwisseling. Ook I, wordt een folkloristische show gegeven van aangespannen trekpaarden, met oude tuigen, wagens en huiikarren, be mand door groepen in oud-Brabantse klederdrachten, gevolgd door een show met vier-, acht- en zestienspannen mer riën. De koninklijke harmonie 's-Herto genbosch', verzorgt om 16.00 uur de slui ting van de veertigste grote nationale tentoonstelling van 'Het Nederlandsche trekpaard'. Uitslagen De uitslagen van de vrijdag gehouden keurin gen luiden als volgt. In de categorie hengsten van 4 en 5 jaar. kleine maat. ging een eerste prijs naar Nico van Schoonebeek van eige naar A. Z. de Buck te Oostkapelle die ook een eerste prijs won met Rebrofm de categorie Haflo-Arabe hengsten van drie Jaar en ouder. In de categorie merriën van 8 jaar en ouder, grote maat, ging een eerste prijs naar Jolanda van Meliskerke van eigenaar A. L C. Brooijmans te Oud-Vossemeer. In de catego rie merriën van 8 jaar en ouder, midden maal. gingen drie eerste prijzen naar Zeeuwse paar den. te weten Jennjj van de Sluis en Clairona van den Holt van eigenaar B de Maaker te Wolphaartsdijk en Jenny van Kerkzicht van A. L. C. Brooijmans te Oud-Vossemeer. In de categorie merrièn 6 en 7 Jaar. grote maat, ging een eerste prijs naar Carla van Bleijendaal A L. C. Brooijmans te Oud-Vossemeeri en Mimi van Noordhout (stal 'Te Zande' te Heinkens- zand). Categorie merrièn van 6 en 7 jaar. mid denmaat: eerste prijs voor Duchesse van Moerkapelle iJ. M Maris te Grijpskerkei en Jacolientje van 't Woud (B de Maaker te Wolphaartsdijk). Categorie merrièn van 4 en 5 jaar. middenmaat, eerste prijs voor Udine van Waarde (M. J de Mol te Waardei. Categorie memèn 4 tot en met 6 jaar met zuigende veulens, grote maat, eerste prijs voor Elza van Souburg J. M. Maris te Grijpskerke). Mireille du Halion en Promesse van 't Ooievaarsnest (stal 'Te Zande' te Heinkenszand). Categorie merrièn van 3 jaar. middenmaat, eerste prijs voor Nellij van de Mariahoeve (A Z. de Buck GESLAAGD te Oostkapelleen P Quick te Wouw. Noord- Brabant) Categorie merrièn 2 jaar, grote maat. eerste prijs voor Tosca van Lemberge (stal 'Te Zande' te Heinkenszandl.Categorie merriën 2 jaar, middenmaat, perste prijs voor Ilonka van Steenzwaan (A N Steendijk te Nieuwerkerk) Categorie merièn van 2 jaar. tweede maat. eerste prijs Myriane van de El- lerwegiJ M Maris te Grijpskerke) Categorie Haflinger-merrièn van 2 jaar. eerste prijs Dianne uit "t Bokkegat iP. de Buck te Wis- senkerkei Categorie Haflo-Arabe merrièn van 2 jaar eerste prijs Diana van Cortgene en Nancy van Cortgene (P. de Buck te Wis- senkerke). Categorie merrièn van 5 jaar en ouder met veulen, grote maat. eerste prijs voor Mlrza van de Heide (J de Visser te West- Souburg) Categorie merrièn met afstamme lingen- eerste prijs voor Carla van de Broekweg van eigenaar J van Sluijs te Zoutelande met Simone van de Heide van de gebroeders Kessels te Stamproij (Limburg) Miiza van de Heide van eigenaar J de Visser te West-Souburg en Carlo van Boudewijns- kerke van eigenaar J van Sluijs Kamervragen over plastiek op Moerdijkbrug DEN HAAG - De Eerste-Kamerleden Tummers (PvdA) en Van der Werff (VVD) hebben minister Tuijnman van erkeer en waterstaat gevraagd naar hel toekomstige lot van het plastiek van wijlen de beeldhouwer Frits van Hall. dat een plaats had in het midden van de oude Moerdijkbrug. Zelf zouden ze het liefst zien dat dit „zinrijke schakelstuk" een functie zou krijgen op de nieuwe Moerdijkbrug, die begin ok tober officieel in gebruik zal worden gesteld. Het plastiek bevond zich in de oude Moerdijkbrug aan de westzijde tussen de beide middelste brugdelen Het sym boliseerde de verbinding van het ..bo- venmoerdijkse" met het „beneden- moerdijkse" en genoot landelijke be kendheid omdat er geen autobus kon passeren zonder dat de chauffeur zijn reizigers op het kunstwerk wees, De aanduiding ..boven de Moerdijk" in re latie tol ..beneden de Moerdijk" is nog altijd een begrip in het Nederlandse spraakgebruik als men bedoelt een ver schil in mentaliteit tussen bewoners van deze gebieden aan te duiden. NOGMAALS BEROEP OP BUSPASSAGIERS DOLINA IS WEL GEARRIVEERD IN TERNEUZEN VLISSINGEN - Aan de rijksscholen gemeenschap 'Scheldemond' in Vlis- singen slaagden voor de herexamens: Atheneum: Bouke Dieleman. Irma Krieg en Martin de Smit. HAVO: Peter van Belzen. Henk-Jan van Belzen, Peggy Brakel. Sunnij Kharag- jitsing. Mark de Raaff. Monique van Staden en Christien van de Waeter MAVO-4: Flemming Bleijenberg. Moni que van Boven. Wim Joosse, Sandra Leijnse, Cor Oostveen. Manita Roelse en Jaap de Vries AXEL/OVERSLAG - De rijkspolitie heeft slechts enkele reacties gekregen op een oproep aan het adres van mede passagiers van de 51-jarige Duitser Udo Danilo Dolina. die maandagavond per ZWN-bus van het station Kruiningen/ Yerseke naar Terneuzen reisde. Het stoffelijk overschot van Dolina werd dinsdagmiddag, omstreeks vier uur. aangetroffen in een sloot bij Overslag. Hij was om het leven gebracht met vijf pistoolschoten in het hoofd. Dolina vond de afgelopen tweeënhalf jaar onderdak in het tehuis voor thuislozen 'Het Baken' van de stichting 'Sjaloom'. in de Korte Kerkstraat in Temeuzen. Drie weken geleden ging hij op vakantie naar zijn moeder in Ham burg. Zondagavond belde hij een i Duitr se) vriend in Temeuzen en deelde mee uai uij maandagavond in x ei neuzen zou aankomen. Hij vertelde ook dat hij een flinke som geld zou meebrengen In de loop van maandagochtend is Do lina. vermoedelijk in de auto van een vriend, naar Amsterdam meegereden. Daar is hij 's-middags gesignaleerd. Donderdag maakte de rijkspolitie be kend dat men vermoedde dat Dolina om tien voor zes 's-avonds in de bus naar Temeuzen was gestapt. Dat was aan het station Kruimngen/Yerseke. Die bus telde veertien passagiers De politie ver zoekt de mede-passagiers van Dolina met klem zich te melden (via de tele foonnummers 01155-2425 of 01180- 28080) In de ioop van vrijdag gaven slechts enkele passagiers gehoor aan de -oproep van de politie Men neemt aan dat Dolina maandagavond inderdaad in Terneuzen is aangekomen Honderd procent zekerheid heeff men daarover niet In de loop van vandaag (zaterdag) zal de politie aanplakbiljetten met daarop een foto van het slachtoffer ver spreiden VEERE- ...Met de beëindiging van de tentoonstelling over stedebouw en aanverwante zaken 'De Stede' is tevens een bijzonder geslaagd (vierde) seizoen van de Stichting Delta Cultureel te Veere afgesloten. W e zijn verheugd, dat een groot deel van het hier aanwezige materiaal volgende maand voor een soortgelijke tentoonstelling in Ant werpen zal worden gebruikt". Dit zei mr J. J. Dieleman. voorzitter van de Stichting Delta Cultureel, vrijdagmid dag tijdens de slotbijeenkomst in de Grote Kerk te Veere. Voorts gaf hij een overzicht van de ac tiviteiten van het afgelopen jaar. waar bij hij de tentoonstelling en de manifes taties van elkaar onderscheidde De manifestaties - verschillende muzikale uitvoeringen - hebben inmiddels, aldus de heer Dieleman. een vaste plaats in de Zeeuwse samenleving ingenomen en trokken dan ook zeer veel bezoekers. Voor de tentoonstelling 'De Stede' lag dat dit jaar wat anders. De heer Diele man weet dit voornamelijk aan het feit. dat de toren van de kerk momenteel we gens restauratiewerkzaamheden voor het publiek gesloten is. zodat een be klimming niei in hel programma van de bezoekers kon worden opgenomen. VLISSINGEN - De Vlissingse oromfïet- ser M.J.M. V. raakte donderdag om streeks kwart over een gewond toen hij op de commandoweg in Vlissingen werd aangereden door een militaire vrachtwagen. V reed met zijn bromiets over de Com mandoweg toen hij ter hoogte van de uitgang van de Koninklijke maat schappij 'De Schelde' geen voorrang kreeg van H.V die met een militaire vrachtwagen juist linksaf de Com mandoweg in de richting van de Piet Heinkade op wilde rijden. Bij de botsing liep V. verwondingen aan het been op en moest per ambulance naar het Bethes- da-Sint-J osephziekenhuis vervoerd worden In de loop van vrijdag werd hij aan zijn gewonde been geopereerd. De fiets werd bij het ongeval geheel ver meld. Overigens noemde hij de expositie 'een greep naar de kwaliteit', die zonder de steun van Vlaamse deskundigen nau welijks gerealiseerd had kunnen wor den Na de woorden van de voorzitter hield prof ir J. F. Berghoef uit Middelburg een (Slot van pag. 1) miljoen m3 in 1990. Voor Tholen/Hal- stcren van 1.3 tol 2.6 miljoen m3; voor Midden-Zeeland (zonder Middelburg) van 9,3 naar 17.3 miljoen m3; voor Zeeuwsch-Vlaanderen van 5,6 naar 9,5 miljoen m3. De waterbehoefte van de industrie in Vlissingen-Oost en de kanaalzóne van Zeeuwsch-Vlaanderen is apart ge raamd. Voor Vlissingen-Oost was de af zet in 1974 totaal 5.3 miljoen m3 en er wordt een stijging voorspeld tot 14.6 miljoen m3 in 1990. De waterbehoefte van de industrie in de kanaalzóne van Zeeuwsch-Vlaanderen is gesplitst in drinkwater en industnewater (een halffabrikaat, dat geen drinkwaterk waliteit is>. De prognose geeft een stij ging van 4.9 tot 26,4 miljoen m3 aan (drinkwater). De hoeveelheid indu striewater in 1990 is niet aangegeven (was in 1974 ruim 10 miljoen m3). In het tienjarenplan is ook aangeduid welke productiemiddelen de WMZ moet aanleggen om de stijging op te vangen Voor het overgrote deel zullen de spaar bekkens in de Brabantse Biesbosch m de hogere behoefte moeten voorzien. Genoemd worden verder: infiltratie te Haamstede (1978). spaarbekken en zuivering de Wranghe bij Kapelle 1979/ 1985), uitbreiding van de infiltratie te St. Jansteen (1980), aanleg van een nieuw productiemiddel bij de Braakman in Zeeuwsch-VIaanderen (1982/1988) De productie en inkoop van water door WMZ bedroeg in 1977 totaal 42.5 miljoen m8 in 1976 was dat ruim 45 miljoen m3 Voor 1978 verwacht het nutsbedrijf we derom een daling, die wordt veroor zaakt door een lagere afname bij de gro tere industriële waterafiiemers. Het kleinverbruik blij ft daarentegen stijgen. lezing, waarin hij onder meer ae nieuwbouw een bedreiging voor een humane samenle v ing noemde Naar zijn mening is de stadsuitbreiding in het al gemeen na 1945 verwaterd tot een 'leeg te'. wat duidt op een asociale levenswij ze. Hij noemde de huidige samenleving in wezen volstrekt asociaal, wat weer zijn weerklank vindt in de stedenbouw. Hij wees hierbij op de naoorlogse over heidsgebouwen en andere kantoor gebouwen. die, naar zijn mening, eigen lijk allemaal bureaucratische appara ten vormen en in feite niets anders zijn dan een weerspiegeling van het maat schappelijk leven Oude gebouw daar entegen reiken, aldus de heer Berghoef, boven het alledaagse uit door hun sfeer en karakter In de nieuwe woonwijken zou dan ook gestreefd moeten worden naar intensivering van een meer sociale levenswijze, waarbij het nu ook weer niet noodzakelijk is, dat er nieuwbouw in oude stijl wordt gepleegd. Volgens, professor Berghoef moet er meer aan 'gevelbouw' worden gedaan om de ste delijke ruimte 'gezicht' te geven. Als oorzaak van de 'verkilling' van de ste den zag hij voorts de super-bouwmaat schappijen. die de kleine hoi iwbedrij ven min of meer elimineren en daardoor de bouwwereld 'verpesten'. ..Om in deze maatschappij weer tot een menselijke samenleving te komen, moet men de ruimtelijke architectuur nastreven. Het meest menselijke van de architectuur is, wanneer het met mensenhanden is ver vaardigd. De overheid kan hierbij een rol spelen door extra steun te verlenen aan de kleine vakbedrijven en te zorgen voor goede vakopleidingen, tot herstel van het ambacht", zo stelde de heer Berghoef- De opzet van de tentoonstelling had volgens hem tot doel de bezoekers be wust te laten worden van de kwaliteiten en functies van de stad. In die opzet was men, gehoord ook de reacties van de be zoekers, naar de mening van de heer Berghoef, geslaagd. De bijeenkomst in de Grote Kerk te Veere werd besloten met een optreden van de Walcherse dans- en folkloreg- rocp 'Walacra', die enkele oude Wal cherse dansen, waaronder een klom pendans. lieten zien. Het was tevens het eerste optreden van de groep in het openbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 9