Bietenverwerking dit jaar in Sas van Gent zonder overlast Berouwvolle inbreker hoorde 12 maanden gevang tegen zich eisen Vlaggen in autovrije Molstraat Middelburg Eis 18 maanden gevangenis voor diefstal uit Belgische kerken Jaar gevangenis voor heroïne-verslaafde PSD vervoerde eerste halfjaar minder mensen en voertuigen ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1978 'OUDE KLANT' UIT BELGIE VOOR RECHTBANK MIDDELBURG - De officier van justitie mr W. G. C. Mijnssen bleek toch niet geheel ongevoelig voor de tranen van de al wat op leeftijd komende inbreker, de 55-jarige M. V. uit het Belgische Lokeren, die zich vrijdag voor de Middelburgse rechtbank moest verantwoorden voor een reeks diefstallen in scholen in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. De officier omschreef de berouwvolle ver dachte als „een oude klant," het type dat in Nederland niet meer zoveel voorkomt. Daarbij zit ook het element van „het niet meer kunnen laten," zo meende mr Mijnssen, die, gezien de omstan digheden, een gevangenisstraf eiste van 12 maanden, waarvan 3 maanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest. INBRAKEN IN WESTDORPE, AXEL EN HULST Toch protesteerde de officier toen de advocaat van V.. mr H. J. Q. Tichelman, een grotere voorwaardelijke straf be pleitte en daarnaast vroeg om onmid dellijke in vrijheidstelling van zijn cliënt. „Hier moet ik tegen protesteren. Er is al teveel gebeurd," aldus mr Mijns sen. Rechter mevrouw S. W. C. Note- boom had dit even daarvoor ook al op gemerkt toen ze de grijs-bebaarde ver dachte voorhield: „Het is maar een bloemlezingtje. want er is veel meer. he?" De verdachte had deemoedig al de feiten met „Ja, mevrouw" toegegeven. Slechts een drietal inbraken werd V. nu ten laste gelegd. In Westdorpe had hij ingebroken in de kantine van de voetbalvereniging R.I.A.. waar zijn buit bestond uit flessen drank, snoepgoed, gasaanstekers en geluidsapparatuur. In Axel had hij een bezoek gebracht aan de school 'Warande', waar cassetterecor ders. een schrijfmachine en een naaima chine werden ontvreemd. Tenslotte had hij in Hulst, in de technische school 'St Bernard' nog geluidsapparatuur en ge reedschap gestolen. Rommelmarkt Met de gestolen goederen was V. naar de rommelmarkt in Brussel getogen om ze aldaar te slijten. Aan zijn strooptochten was een eind gekomen toen de politie hem in zijn auto aanhield en V. aan de tand voelde omtrent de herkomst van de spullen die hij vervoerde. Mr Note- boom wees op zijn strafblad in België ..Het ziet zwart van de veroordelingen, met?" „Ja, mevrouw." antwoordde ver dachte voor de zoveelste maal. Zijn raadsman wees op de minimale uitke- nng die V. in België genoot, ongeveer B. Fr. 7.000, nog geen 500 per maand. De redenen voor zijn gedrag zijn duide lijk,zo meende mr Tichelman. De recht bank zal over 14 dagen vonnis wijzen. De kantonrechter had de 32-jarige M. O A uit Vlissingen veroordeeld tot een boete van 150 voor het besturen van een auto zonder geldig rijbewijs. A. was niet op de zitting verschenen, maar had wel hoger beroep hiertegen aangete kend. Voor de rechtbank verklaarde hij in het bezit te zijn van een „wit papier tje" waarin bevestigd werd dat hij een rijbewijs had aangevraagd. Bovendien, zo zei hijwas hij wel in het bezit van een Marokkaans rijbewijs. De officier mr Th. Lebret meende, dat op het moment van zijn aanhouding A. geen geldig rijbewijs kon tonen. Hij eiste bevestiging van het vonnis. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. koelmotoren bij zijn zaak, die, zo had den enkele omwoners geklaagd, zoveel geluidsoverlast veroorzaakten, dat de nachtrust er door werd gestoord. Per soneel van de gemeente liad een veel te groot aantal decibellen geconstateerd en Van L. bekeurd. Van L. was het niet eens met de wijze waarop dat was ge beurd. De apparatuur waarmee de op meting was gedaan was niet in over eenstemming met wat de hinderwet had voorgeschreven en ook het tijdstip (halftwec in de middag) waarop de me ting was verricht was niet volgens de voorschriften. Dat, zo zei Van L„ moest gedaan worden om 10.00 's avonds. In middels had hij wel - voor 9.000 - de motoren laten isoleren. Mr Lebret vond dat de overlast bewezen was en eiste bevestiging van het vonnis. De recht bank zal over 2 weken uitspraak doen. JEen nogal technische discussie ontspon zich rond de vraag of twee auto's die tegelijkertijd langs een meetapparaat flitsten die de snelheid controleert wor den geregistreerd. Met dit Teveel decibel VLISSINGEN - De veerboten van de provinciale stoombootdienst hebben, in het eerste half jaar van 1978, minder auto's en passagiers overgezet dan in dezelfde periode in 1977. Er was een te ruggang met ongeveer 200.000 pas sagiers en 30.000 voertuigen. De cijfers van het door de PSD verstrekte ver- voersoverzïcht leren, dat die teruggang geldt voor zowel de dienst Kruiningen- Perkpolder als voor Vlissingen-Bres- kens, met dien verstande, dat er bij Kruiningen-Pcrkpolder iets meer au to's werden vervoerd. Vooral in de maand juli waren er veel gebruik maakte: met een teruggang van 86.000 speelde juli een voorname rol in de totale afname van het aantal pas- Opvallend is, dat bij de havens van Kruiningen en Perkpolder in juli veel meer voertuigen bleven staan dan een jaar tevoren (605 tegen 109 in Kruinin gen en 548 tegen 225 in Perkpolder). In Vlissingen en Breskens namen de wachttijden af, hoewel de totaalcijfers aanzienlijk hoger liggen dan bij Kruiningenperkpolder (20.280 tegen 23.268 in juli vorig jaar in Vlissingen en kwam de '28-jarige J. O. uit Middelburg, die meteen bestelauto was betrapt op te snel rijden. Hij zou 96 km per uur gere den hebben op de Rijksweg-58. waar slechts 70 km was toegestaan. De over treding was op de foto vastgelegd en O. ontkende niet dat het de betreffende be stelauto was. Maai, zo zei hij, „op het moment dat ik langs de controle reed passeerde mij een andere auto die nog veel sneller reed". Hij meende dan ook dat het apparaat niet de snelheid van zijn auto. maar van de andere had geme ten. Trouwens, zo voegde hij aan zijn betoog toe. „de bestelauto kan niet eens harder dan 90 km." De als getuige opge roepen agent van de Vlissingse politie verklaarde, dat het apparaat alleen die auto's registreert op de dichtsbijzijnde rijbaan. Hoewel op de foto de passeren de auto ook duidelijk te zien was. meen de hij dat deze auto al te ver was van de radar die de snelheid bepaalt Mr Lebret verduidelijkte dit door te zeggen dat de foto wijder is dan de radar-straal die de snelheid registreert. Hoe dit alles pre cies werkte, kon de politieagent ook niet verklaren. Wel meende hij dat de over treding moest zijn gepleegd door de be stelauto. De officier trok dezelfde con clusie en eiste bevestiging van het von nis, een boete van 70. De rechtbank zal over dit technische vraagstuk over 2 weken vonnis wijzen. Gouden bruidspaar in Koewacht KOEWACHT - De heer A. de Rooy i78> en mevrouw E L. de Rooy-de Meij (73) uit Koewacht vierden deze week hun 50- jarig huwelijk. Het gouden bruidspaar houdt vandaag, zaterdag, een receptie, urgemeester A. de Kam van Axel zal het bruidspaar tij dens de receptie namens het gemeente bestuur feliciteren. 'Snelweg moet snel weg'.' scheur voor je eigen deur' en nog meer van dat soort kreten, neergeschreven op spandoeken en raambiljetten heb ben lange tijd het beeld bepaald van de Middelburgse MolstraatKoe- poortstraat, waar men danig gebukt ging onder de druk van het verkeer. Vnjdag ging de vlag uit en hingen de feestslingers aan de gevels. De bewo ners, die in het verleden wel eens overgingen tot het opbreken van de weg, hadden reden tot feestvreugde: met ingang van deze dag kwam er definitief een einde aan de door gaande verkeerstroom door deze straat. Alleenfietsers en bromfietsers kunnen nog doorrijden. Met paaltjes en bloembakken is de straat aan een zijde afgesloten en op deze manier doodlopend gemaakt Tot grote vol doening van met name die bewoners, die in de gang sliepen omdat, het in de slaapkamers niet te harden was vanwege het lawaai dat in deze be trekkelijk smalle straat meteen hoge bebouwing tussen de muren bleef weerkaatsen. minder mensen die van de veerdiensten 20.291 tegen 25.630 in Breskens. Het overzicht van de PSD: Jan. t/m juli Vlissingen-Breskens Kruiningen-Perkpolder Aantal vervoerde passagiers: 1976 1977 2.854.552 2.951.993 1.988.181 2.139.106 1978 2.832.373 2.063.726 4.842.733 5.091.099 1976 Vliss.-Bresk 805.021 Kruin.-Perkp. 728.975 Vervoerde auto's Aantallen INWONER VAN NIEUW-NAMEN VERSTOPTE ZICH IN DE BIECHTSTOEL 1977 838.528 778.623 1978 812.774 775.138 1976 1977 1978 936.591 1.020.398 984.129 948.247 1.062.743 1.067.807 1.533.996 1.617.151 1 587.912 1.884.838 2.083.141 2.051.936 Een overzicht over de maand jiili alleen: Vlissingen-Breskens Kruiningen-Perkpolder Aantal vervoerde passagiers: 1976 1977 741.324 746.446 377.128 407.030 1.153.476 1 118.452 Vervoerde auto's 1978 687.070 379.931 Vliss.-Bresk Kruin.-Perkp. 1976 191.487 120.263 Aantallen 1977 200.216 126.821 1978 184.692 122.025 1976 210.005 149.099 Eenheden 1977 1978 222.917 207.642 159.825 155.596 Ook de 32-jarige H. van L. uit Sluis was in hoger beroep gegaan, nadat de kan tonrechter hem veroordeeld had tot een boete van 100 voor overtreding van de hinderwet. Van L. had een paar Collecte BRESKENS - De collecte voor het Ko ningin Wilhelmina Fonds ten behoeve van de kankerbestrijding heeft in Bres kens 2.751,42 opgebracht. Er waren 25 collectanten. Kamer Koophandel onderzoekt ontwikkelingen bij bedrijfsleven in '78 MIDDELBURG - De Kamer van Koop handel voor Midden- en Noord-Zeeland in Middelburg zal voor de vierde ach tereenvolgende maal in de maanden september, oktober en november 1978 een onderzoek instellen naar de ont wikkelingen bij het bedrijfsleven in Midden- en Noord-Zeeland gedurende 1978 en de vooruitzichten voor 1979. Deze regionale conjunctuurpeiling wordt uitgevoerd in het kader va n het zogeheten ERBO-project (Enquête Re gionale Bedrijfsontwikkeling) zoals dat door de gezamenlijke Kamers van Koophandel in Nederland tot stand is gebracht. De samenwerking tussen de Kamers van Koophandel in Nederland in uni forme enquètering en verwerking van de gegevens over de ontwikkeling van het Nederlandse bedrijfsleven maakt het mogelijk dat de regionale ontwikkeling van bedrijfsomzet. bedrijfswinst, be drijfsinvesteringen en werkgelegenheid vergeleken kan worden met die van het na nationale bedrijfsleven. Voorts kun nen zowel landelijk als regionaal de ge gevens uit de conjunctuurpeiling 1978 worden vergeleken met die van 1976 en 1977. Zowel bjj de nationale als de regionale conjunctuurpeiling worden de bedrijfs ontwikkelingen geschetst in de agrari sche sector, de sectoren industrie, groothandel. detailhandel en dienstverlening en 38 hierin voorko mende branches. Het totale aantal be drijven dat in Midden- en Noord-Zee land zal worden geënquêteerd, bedraagt 1821. Het rapport over de resultaten van de conjunctuurpeiling door de Kamer van Koophandel in Nederland kan om streeks de jaarwisseling tegemoet wor den gezien, terwijl de resultaten van de conjunctuurpeiling in Midden- en Noord-Zeeland begin 1979 bekend zul- ten worden gemaakt. 311.750 327.037 306.717 359.104 382.742 363.238 Een overzicht van de achtergebleven voertuigen op de diverse aanlegplaatsen (tussen haakjes de cijfers van juli 1977): Vlissingen Breskens Kruiningen Perkpolder Personenauto's 17.095 (19.773) 17,502 (22.021) 247 33) Vrachtauto's en bussen 3.185 (3.495) 2.789 (3.609) 358 76) 316 116) Totaal 20.280 (23.268) 20,291 (25.630) 605 109) 548 225) (Advertentie) Pa en ma van harte gefeliciteerd met jullie huwelijksjubileum Kelly en Wouter MIDDELBURG - Schulden waren de oorzaak geweest dat de 25-jarige K. F. van C. uit Nieuw Namen het inbreker spad was opgegaan. Het was een nogal merkwaardig pad geweest, want tot de objecten behoorde een aantal kerken in Ministerie CRM kocht natuurgebied in Zuid-Holland (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het ministerie van cul tuur. recreatie en maatschappelijk werk heeft bij de monding van het Spui en aan het Haringvliet ten zuiden van Voome-Putten en de Hoeksehe Waard een omvangrijk natuurgebied aange kocht. Hel gaat om 550 hectare rietlan den, slikken, gorzen, dijken, weilanden en open water. De onderdelen zijn ter plaatse bekend onder de namen Korcn- dijkse slikken en 's Lands Bekade Gor zen. Het natuurgebied wordt van grote in ternationale betekenis geacht, in het bijzonder omdat het dienst doet als toe vluchtsoord in najaar en winter voor al lerlei soorten ganzen. De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten zal het beheer over het gebied krijgen. Het ministerie van CRM gaat van tijd tot tijd over tot de aankoop van waarde volle natuurgebieden om ze te bescher men tegen ongewenst menselijk ingrij pen. Collecte RETRANCHEMENT - De collecte ten bate van het Koningin Wilhelminafonds acht in Retranchement 550.55 op. Belgic. Samen met een kennis, opge daan in de gevangenis van Gent. had Van C. een soort beeldenstorm uitge voerd in kerken zoals de Heilig Hart- kerk in Moerbeke-Waas en de Onze Lieve Vrouwekerk in St. Niklaas. Op zoek naar beelden en kandelaars die zeer in trek zijn bij de antiquairs. De officier van justitie mr W. G. C. Mijns sen noemde dit een soort van inbraken dat in bepaalde kringen toch wel sterk emotioneel gevoeld wordt. Hij wees er op dat kerkschennis in België ook nog apart gestraft wordt. Van C„ zo zei hij in zijn requisitoir, moet maar eens duidelijk gemaakt worden dat dit zo niet langer kan. Hij eiste een gevang enisstraf van 18 maanden met aftrek van voorarrest. In de Onze Lieve Vrouwekerk in St. Ni klaas bijvoorbeeld, had Van C. zich, met zijn compagnon, laten opsluiten door zich te verstoppen in de biechtstoel. Daarna had het tweetal, met behulp van een ladder, de preekstoel ontdaan van de aldaar aanwezige engelenbeeldjes. Enkele waren daarbij stukgevallen. Ook hadden zij een aantal kandelaars uit de kerk gestolen. De beelden hadden zo'n B. Fr. 40.000, of wel 2.750 opgebracht. In Moerbeke-Waas hadden zij een twin tigtal kandelaars ontvreemd. Het waren echter niet alleen kerken geweest, die de interesse van Van C. hadden. In Hulst, zo werd hem ten laste gelegd, had hij uit een woning radio's, een zakreken- .machine en een boormachine gestolen en was er toen in de auto van de bestole ne vandoor gegaan. Verder had het tweetal ook nog in Nieuw-Namen 20 do zen koffie gestolen, waarvoor zij 500 hadden gekregen. De raadsman van Van Cmr H. Ti chelman. vond de eis veel te hoog. Hij vroeg zich af of hier geen psychologisch onderzoek op zijn plaaats was. omdat, zo zei hij. Van C moeilijk te benaderen was. Van C. zelf zei zich „vrij normaal" te voelen en meende dat de inbraken wa ren voortgekomen uit „een samenloop van omstandigheden."' Ook vice-presi dent mr B. S. Sieperda zag geen aanwij zingen voor een psychologisch onder zoek. Over 14 dagen zal de rechtbank vonnis wijzen RECHTBANK MIDDELBURG: MIDDELBURG - De 27-jarige Middel burger C. M. S. werd vrijdag door de rechtbank veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk en aftrek van voorar rest. Veertien dagen eerder had de of ficier van justitie, tijdens de behande ling van de zaak. een onvoorwaardelij ke gevangenisstraf geeist van 18 maan den. S„ verslaafd aan heroïne, had door allerlei manupulatics en valsheid in geschrifte een aantal winkeliers opge licht om aan geld te komen voor de drugs. Verder werd S. verweten inbra ken gepleegd te hebben en handelaar in drugs te zijn. Zijn partner. A. J. S. uit Middelburg, werd veroordeeld tot 12 maanden ge vangenisstraf. waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De eis was 12 maanden onvoor waardelijk. De Vlissinger J. R. O. (33). verdacht van het handelen in drugs, kreeg een gevangenisstraf van 8 maan den. waarvan 2 maanden voorwaarde lijk en een proeftijd van 2 jaar. Ook werd hem bevolen zich onder toezicht van het Zeeuws Consultatiebureau voor alcohol en drugs te stellen. CAMPAGNE BEGINT MAANDAG 'WE HEBBEN HET GOED IN DE HAND' SAS VAN GENT -De bewoners van Sas van Gent zullen tijdens de bieten- campagne, die komende maandag van/ start gaat, weinig of niets te duchten hebben van de bietenverwerking dooi de Suiker Unie en de Centrale Suiker Maatschappij (CSM). De stank- en la waaihinder, die zich in het verleden veelvuldig tijdens de campagne voor deed, behoort volgens de beide indu- strien voorgoed tot het verleden. „Er zal in het begin nog wel eens iets te ruiken zijn, maar we hebben het nu goed in de hand. Als er zich geen bij zondere gevallen voordoen, zal er van enige overlast geen sprake zijn", be looft directeur J. van Loon van de CSM. De grote bezinkvijver van de CSM. die in 1976 tol enorme stankhinder leidde, is ingrijpend verbouwd. Aantrekken van kanaalwater, dat twee jaar geleden de stank veroorzaakte, is nu met meer no dig, De bezinkvijver heeft een 'gesloten afvalwater-circuit', zodat er geen wate- raanvoer meer nodig is Twee jaar gele den leidde het gebruik van kanaalwater in de bezinkvij ver tot chemische reactie. waarbij zwavelwaterstofgas vrijkwam. De rotte eierenstank' die dat oplevere- de veroorzaakte zoveel overlast dat het bedrijf met acute sluiting werd be dreigd. De bezinkvijver zal. in tegen stelling tot eerdere berichten, echter niet worden verplaatst. Na de proble men met de vijver in 1976 was daar door de bewoners van de aangrenzende 'witte wijk' sterk op aangedrongen. Over plaatsing is volgens directeur Van Loon veel te duur. „Bovendien", zo zegt hij. „Hebben we het bezinkproces nu goed in de hand. Als we het nu anders gaan doen, kan dat weer problemen opleve ren". Een woordvoerder van de bewoners van de 'witte wijk' verklaarde in een reactie tevreden te zijn met de huidige oplos sing. ..De CSM heeft er veel aan gedaan om de situatie te verbeteren. Als het straks niet gaat stinken, vinden wij het prima dat die vijver daar blijft liggen". Ter bestrijding van de lawaai-overlast heeft de CSM een nieuwe bieten-eleva tor. die bij de komende campagne voor het eerst zal worden gebruikt, helemaal 'gehuld IN BETON. Volgens directeur Van Loon werkt die 'betonnen jas' sterk geluiddempend. ENWB-Zeeland uit de geldzorgen MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de 'Eerste echte Nederlandse Wielrijders Bond' (ENWB) is uit de geldzorgen. Na een slechte start van het eerste verenigingsjaar - het kassaldo was in oktober "77 negatief -kon het seizoen in september worden afgeslo ten met een netto winst van 656,82. Dat staat in het jaarverslag van de Zeeuwse ENWB-afdeling, dat dinsdag tijdens een vergadering in 'Midgard' te Middelburg zal worden besproken. De vergadering begint om 20.00 uur. Het verslag spreekt verder van een le- denaanwas van 100 naar 170 leden. De meeste leden lieten zich, aldus het jaar verslag. inschrijven tijdens de braderie te Middelburg. Door de verbetering in de financiële positie zal overigens vol gend jaar geen abbonementsgeld wor den geheven. RSV-werknemers oneens met directeur Stikker over huizenverkoop ROTTERDAM - De gekozen leden van de Centrale Ondernemingsraad (COR) van het Rijn-Schelde-Verolme-concern hebben vrijdagmiddag laten weten het niet eens te zijn met de opvatting van RS V-directeur Stikker over de plannen van het concern om over te gaan tot verkoop van het huizenbezit. Volgens de ondernemingsraad is er geen sprake van dat de affaire binnen het bedrijf in alle openheid wordt behandeld en dat ook de gekozen leden van de COR er volledig van op de hoogte zijn. Stikker had afgelopen woensdag op een persconferentie over de huizenverkoop onder meer verklaard: „We doen niets stiekem". Op een vergadering van 30 augustus zou Stikker, aldus de vrijdag middag uitgegeven verkla ring van de Centrale Ondernemingsraad. alle openheid over de zaak hebben toege zegd. Uit informaties van derden is de gekozen leden pas nu gebleken dat een grote beleggingsgroep Fortress, be staande uit enkele ondernemingen die ook de Kokgroep hebben opgekocht, belangstelling heeft voor RSV-huizen. De onderhandelingen zouden volgens de Centrale Ondernemingsraad al in een vergevorderd stadium zijn. In de verklaring eist de COR onmiddel lijke stopzetting van de onderhandelin gen. Eventuele kopers kunnen, aldus de verklaring, ernstige moeilijkheden ver wachten met de RSV-werknemers en met de huurders van de huizen. Zoals bekend heeft 'De Schelde' in Vlis singen enkele honderden huizen In be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 7