„Hoe minder ik uit kabinet weet, hoe minder ik gebonden ben" Blank-N amibië gaat over tot orde van de dag ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1978 ..Het is toch ook zo dat dit kabinet profiteert van de luwte na de storm De mensen voelen zich verlost. Zij waren het gedram van de socialisten goed zat. Bij Den Uyl moest er zo nodig elke dag wat spectaculairs gebeuren. Ik vind het voldoende als. zo nu en dan. ri vonk overspringt, dat hoeft, niet eens dagelijks. Maar daarbij nog li opmer king: behalve de drammerigheid en de wereldhervormingsdrang zat er in het kabinet-Den Uyl ook een geweldige aansprekende onrust in het beleid met de bestaande situatie. Dat willen we niet missen. Wij willen een beleid op basis van het uitgangspunt dat er een heleboel in deze wereld niet deugt" „Ik zou het onrechtvaardig vinden als het verwijt dat de vonken nog te wen sen overlaten alleen wordt gericht tot de WD. Nog even terugkomend op de opmerkingen van Den Uyl over de in tellectuele armoede en de poverheid. Neem nou een man als Van der Klaauw (VVD-minister van buiten landse zaken). Ik zou het jammer vin den als die zou verdwijnen. Zijn beleid ten aanzien van de mensenrechten in Zuid-Afrika, bijvoorbeeld, spreekt mij erg aan. En Van Aardenne (economi sche zaken - VVD). Misschien komt hij weinig overtuigend over. Maar hij was toch degeen die bij de laatste nacht van het UCN-beraad het meest van allen probeerde om tot een compromis te komen. En Ginjaar (volksgezond heid en milieuhygiëne - VVD), die man is bezeten van de milieuproblema tiek" Typisch Aantjes. Van de zes WD-mi- nisters noemt hij er drie wel. Dan blij ven er drie over. ..Dat besefik heel wel. Ik wil die anderen ook nog wel even op een rijtje zetten: Wiegel. Tuynman en Pais". Maar van het beleid van Pais springen toch af en toe ook de vonken af? ..Wel zeker. een hele vonkenregen, maar niet de juiste". „Ik moet het eerste voorbeeld nog ho ren van beleid waarbij de VVD er voor ons onderdoor is gegaan. Ik ontken niet dat het kabinet een beleid heeft gevoerd waarmee het CDA verant woord uit de voeten kan. Dat kost nog wel eens moeite. Ik moet zelf ook nog wel eens op het katheder springen. Misschien ook dat het CDA er beter in is geslaagd overtuigend over te ko men. Maar dat betekent nog niet dat er enige reden voor de WD zou zijn om met een meer eigen koers te komen". Dat kan Aantjes nu wel zeggen, maar als de trend in de verkiezingson- derzoeken zich voortzet (CDA stabiel - WD enig verlies) is het bij de volgende verkiezingen nog maar de vraag of de coalitie wel een meerderheid haalt. Bijna olijk zegt Aantjes, de handen heffend: „Ja maar. ik hoef toch niet voor de WD te zorgen? Heus. elke kiezer is bij het CDA welkom". Januskop „In het vorige kabinet werd er veel meer op straat uitgevochten. Daarwas er een sterke solidarisering tussen fractie en ministers. De ploeg-Van Agt slaagt er veel beter in om de zaken in tern te regelen en met een homogeen beleid naar buiten te komen. Dan ligt het voor de hand dat de strijd zich ver plaatst naar de fracties onderling. Men moet zich goed realiseren dat het CDA vier jaar lang in een andere coalitie heeft gezeten. Ik wil deze combinatie met plezier en loyaal een kans geven, maar het moet niet zo zijn dat de men sen zeggen dat het CDA plotseling een geheel andere partij is geworden. Ik moet er voor waken dat het CDA geen Januskop krijgt. En daarmee bedoel ik een Januskop volgens mijn eigen normen, en niet volgens die van de op positie". Aantjes is te veel behoedzaam politi cus om vooruit te lopen op de volgende verkiezingen. („Na vier jaar", zegt hij steevast). Van Agt moet eerste kan didaat zijn voor het lijsttrekkerschap. Houdt dat dan niet automatisch in dat hetCDAnog vóór de verkiezingen kiest voor een voortzetting van de coalitie CDA-WD? Aantjes: „Het CDA kiest nooit vooraf en zal dat ook nooit doen. Verder moeten we de stembusuitslag nogmaareens afwachten". En hij zelf? „Ach. ik zal al blij zijn als ik over een paar jaar nog gezond ben. Het is een slopende baan. Vanaf 1971 (het jaar waarin hij fractievoorzitter van de AR werd) zijn het trouwens zeven slopen de jaren geweest. Ik ambieerzekerniet om nog 10 jaar lang fractievoorzitter te blijven. Kijk mijn agenda eens. Woensdag krijgt mijn zoon zijn buil voor zijn kandidaats rechten. Ik heb gezegd, joh. moeder komt wel. maar ik kan niet. Wanneer moet ik nou met Ruud Lubbers aan onze bijdrage voor het Bestekdebat gaan werken?". Er wordt druk gespeculeerd dat Aan tjes uiteindelijk Verdam zal opvolgen als commissaris van de koningin in de provincie Utrecht De vermeende kandidaat haalt zijn schouders op. „Ach, het commissariaat van Utrecht is zeker een prachtige functie. Dat was Zeeland ook". (Ook voor die post is Aantjes nog genoemd; het werd uit eindelijk zijn partijgenoot Boertien.) „Ik ben op een leeftijd gekomen waar op de mogelijkheden om je zinvol te maken gaan afnemen, dat moet ik me goed realiseren. Ik heb altijd nog mijn adviseurschap bij de aannemersbond. Geen beleidsadviseur, hoor, daar be moei ik me niet mee. dat houd ik strikt gescheiden. Ik vind het geweldig werk, hoewel ik er niet meer veel aan kan doen. Gouden mensen, die aannemers. Afspraak is afspraak. Ik ben daar al gemeen secretaris geweest en heb de fusie met de katholieke bond voorbe reid". „Eigenlijk wilde ik na een paar jaar de Kamer uit en weer full-time terug bij de bond. Berghuis (de toenmalige fractieleider) heeft me toen onder druk gezet. „We hebben veel in je geïnvesteerd", zei hij. „Jij bent een toekomstig fractieleider". Nou ja. daar sta je dan. Ik koos voor de poli tiek. Maar toch. als ze vandaag hel mes op mijn keel zouden zetten en me voor de keus zouden zetten, dan weet ik niet wat ik zou doen. Ik kan bij de bond nog altijd full-time terug". O i Door Karl Breyer) ndanks alle discussies over de af hankelijkheid van Namibië lijkt die nog ver en onwezenlijk. In W indhoek, de hoofdstad, valt er nog weinig van te bespeuren. De politieke strijd wordt nog altijd elders gevoerd. In Pretoria, in het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York, in de hoofdsteden van de zogenaamde frontstatenen zelfs in Bonn, Oost-Ber- lijn en Moskou, waar men ook zo zijn eigen ideeën heeft over de weg, die deze vroegere Duitse kolonie moet volgen. De mensen in Namibië zeil luisteren naar de voorstellen en de plannen en gaan dan over tot de orde van de dag. Hun scepsis zegt hen dat het uiteindelijk toch de dagelijkse gebeurtenissen in het land zelf zijn die een staat als staat doen functione- In Windhoek is een landbouw- en in- dustriebeurs aan de gang. Veeboeren (ook zwarte uit de vroegere thuislan den). middenstanders en industriën tonen hier wat ze aan de ontwikkeling van het land willen bijdragen. Er is veel pret en plezier. Er wordt Duitse marsmuziek gemaakt en Duits biei gedronken, maai- de beurs geeft ook een kritische indruk van de Namibi- sche economie. Die wordt nog over troffen door een duidelijk aanwezige golf van optimisme. Eigenlijk is ei niemand, die gelooft dat het mis kan gaan na de onafhankelijkheid. Ieder een weet zeker dat het land er beter van wordt. De blanken verbergen hun nervositeit of zetten die om in een min of meer naief optimisme. Een „farmer" van Duitse afkomstig, die anoniem wü blijven, reageert wat lacherig als de nabije toekomst ter sprake komt: „Ja ren geleden zei dr. Verwoerd al dat Zuid-Aftika dit land nooit zou opge ven. Wij zijn zuidwesters, dat moetje goed begrijpen". Dat doet me aan iets anders denken. „Ja mijn vriend, aan Hitier. Nu. je weet wat er toen gebeur de. Ik heb ervan geleerd dat je nooit weer in een politicus moet geloven, wat hij je ook vertelt". Desondanks is hij nie t van plan om uit Namibië weg te gaan. Dit ln tegenstelling tot Herr Reichert. ook een ex-Duitser en een zakenman in de meubelindustrie. „Ik doe nog steeds goede zaken", zegt hij. „maar ik heb inmiddels mijn huis ver kocht voor een goede prijs. Zodra de zaken hier mis gaan ben ik weg". Duitsland De blanken in Namibië zijn nog altijd buitengewoon sterk op Duitsland georiënteerd. Er wonen 25.000 (voor malige) Duitsers. Er zijn Duitse dag bladen, winkels, straatnamen. Het land zit vol Duitse invloeden. De Duitse uitgever Dieter Lauwenstein kocht onlangs voor vier miljoen mark het uitgeversbedrijf John Meinert in Windhoek, dat onder meer het Duitstalige dagblad „AUgemeine Zeitung" uitgeeft. Een van zijn eerste maatregelen was het ontslag van Kurt Dahlman, de hoofdredacteur, die in de oorlogsjaren als Duitse jachtvlieger van Hitier persoonlijk een IJzeren Kruis kreeg uitgereikt. Dahimann is nu boos. omdat hij „pre cies op Hitiers verjaardag werd ont slagen". Inmiddels groeit ook de belangstelling van de Bondsrepubliek voor de oude keizerlijke kolonie. Al maanden ko men er politici van CDU en CSU op bezoek, die zich het verleden van Na mibië als Duits West-Affika uitste kend weten te herinneren. Van 1884 tot 1915 stond het land onder Duits be stuur. waarna het door Zuid-Afrika werd geannexeerd. ..Die Duitse politici praten met de DTA en vliegen dan weer naar Bonn", zegt een kriticus. (DTA staat voor de Tumhalle Alliantie die in de sporthal van Windhoek tot stand kwam. Het is een conglomeraat conservatieve van alle partijen, behalve de SWAPO. Zuidwestafrikaanse Volksorganisatie, die onder voorzitterschap staat van Dirk Mudge. De Duitse socialisten hebben ondertussen het gematigde NNF (Namibian National Front) in hun armen gesloten en Hans-Dietrich Genscher. Duitsland minister van buitenlandse zaken, stuurde eind augustus zijn persoonlijke vertegen woordiger Klaus Kinkel naar Namibië om zich daar persoonlijk op de hoogte te stellen van de zorgen van de Duitsers. Overigens hebben de leiders van het Namibian National Front jarenlang het gevoel gehad een vergeten groep t e zijn in de strijd om de onafhankelijk heid van hun land. Pas toen duidelijk werd dat de partijen van de ..Tum halle" en de SWAPO steeds verder uit elkaar dreven, werd het NNF als poli tieke koepel van een aantal kleinere partyen herontdekt. Onlangs profi leerde het NNF zich door een manifest te publiceren, dat duidelijk is geèntop de liberale en socialistische politieke opvattingen van de meeste Westeuro- pese landen. Het NNF eist daarin een aantal fundamentele democratische garanties voor de toekomstige onaf hankelijkheid. In de inleiding staat dat mensen als gelyk zijn geboren en dat voor allen dezelfde onvervreemdbare rechten geldig zijn. De verklaring is geïnsp ireerd op de Amerikaanse onafhan kelijkheidsverklaring en de Ameri kaanse grondwet. Het NNF eist verder dat in een toekomstig Namibië de „wettelijke apartheid als een mis daad" wordt beschouwd en dat een „Bill of rights" de onafhankelijkheid van de justitie moet garanderen De federatie-partij van Zuidwest^Afrika, die vroeger nauw samenwerkte met de „United Party" in Zuid-Afrika. is van de invloedrijkste groeperingen in het NNF. Haar leider, de advocaat Brian O'Lynn. beschouwt het NNF als de politieke partij, die de ontwikkelingen tussen de revolutionaire SWAPO en de conservatieve DTA in balans zal kunnen houden. Het NNF is in elk ge val. na de SWAPO, de oudste zwarte nationalistische beweging in Namibië. Zy wordt gesteund door de nationale onafhankelykheidspartij. die hoofd zakelijk zwarte aanhangers heeft en door de volksgroep van de Damaras. In Zuid-Afrika staat de progressieve federale partij van Colin Eglin volledig achter de politiek van het NNF. Teruggekeerd Inmiddels is de meest belangrijke en waardevolle man voor het NNF, An dreas Shipanga naar Windhoek te ruggekeerd en heeft daar zijn organi satie SWAPO-d (voor democratischl opgericht. Oorspronkelijk was hij blijkbaar van plan om ook de eigen lijke oprichter van SWAPO, Herman Toivo, die op Robben-eiland gevan gen zit, mee terug te brengen. Maar dat is blijkbaar niet gelukt. Toivo heeft vanuit zijn gevangenis laten weten dat hij niet in een opsplitsing van de SWAPO is geïnteresseerd en dat de zogenaamde interne geschillen pas ter sprake moeten komen, als Namibië vrij is. Dit wordt in politieke kringen in Windhoek als een politiek standje voor Shipanga beschouwd. Ondanks een groots opgezette propa- ganda-actie is zijn succes minder groot dan werd verwacht. Ook staat nog steeds niet helemaal vast of hij nu wei of niet lid van het NNF gaat wor den. ondanks het feit dat dit ver schillende keren werd verklaard. Toch is het een belevenis om naar An dreas Shipanga te luisteren. Binnen enkele dagen sprake hij in Katura, de zwarte woonbuurt van Windhoek en feitelijk het hoofdkwartier van Sam Nujoma's SWAPO. Zijn eerste rede begon hij met een dramatisch hoog tepunt. Hij stelde zes vroegere SWA PO-vertegenwoordigers in Bombay, Stockholm, Nairobi, New York en Athene voor, die evenals hij in op dracht van Sam Nujoma waren gearresteerd en in gevangenissen in Zambia en Tanzania hadden gezeten. „Alleen mensen met duidelijke prin cipes - en geen opportunisten - kun nen een vrije uitwisseling van ge- j dachten toelaten", zei Shipanga daarna. In zijn ogen behoort Sain Nu joma niet tot de belachelijke figuren, net zo min als Idi Amin, maar tot de gevaarlijke mensen, die slechts door honger naar macht worden gedreven. „SWAPO belooft de zwarte mensen in dit land dat met de invoering van het wetenschappelijk socialisme de ar- moede zal verdwijnen en dat iedereen een huis zal bezitten. Maar nergens ter wereld bestaat er een klassenloze maatschappij, ook in Moskou niet". Volgens Shipanga heeft Sam Nujomo in vrije verkiezingen geen enkele kans. Dat is ook een van de redenen dat hij tot nog toe niet terugkeerde, De leider van SWAPO-d maakte dan duidelijk dat de wil van het volk zijn uitdrukking moet vinden in vrije en goed voorbereide verkiezingen. Hij is in de regel voorstander van de voor stellen, die door d r. Kurt Waldheim in de Veiligheidsraad werden voorge legd. Volgens dit plan kunnen verkie zingen in Namibië pas over zeven maanden plaatsvinden. Dat is tot nog toe tegen de Zuidafrikaanse opvat tingen en tegen de bedoelingen van dc Turnhalle-AIliantie van Dirk Mudge. „Maar do hoofdzaak is", aldus Shi panga. „dat alle partijen een eerlijke kans krijgen om de verkiezingen voor te bereiden. Wij kunnen slechts hopen op een democratische en vreedzame ontwikkeling. Anders gaan we een ramp tegemoet". 'Door Frans Kok en Dirk Ktum ..Wat er in het concept-abortuswetsontwerp staat? Geen idee. Ik weet het niet. echt niet. en ik vraag er ook niét om. Er is geen contact hierover geweest tussen de ondertekenaars (de ministers De Ruiter en Ginjaar) en mij. Als het kabinet mij voor een gesprek uitnodigt, of als men de stukken wil laten zien, dan ben ik beschikbaar. Zolang dat niet gebeurt, ook best. Ik ben nu veel minder gecommitteerd. Zo is het nu eenmaal: hoe minder ik uit het kabinet weet, hoe minder ik gebonden ben". Het komt telkens terug in het ruim twee uur durende gesprek: de vrijheidsdrang van Willem Aantjes. fractievoorzitter van het CDA. Ruimte om te onderhandelen, ruimte om een eigen standpunt te bepalen of om een zo gunstig mogelijk resultaat voor de CDA-fractie binnen te halen. De bewindslieden in het kabinet-Van Agt - wiens controleur Aantjes nu eenmaal is - en de coalitiepartners, met wie altijd een dubbelzinnige haat-liefde-verhouding behoort te bestaan, zullen het weten. Aantjes houdt zich loyaal aan afspraken, maar waar geen afspraken zijn is het jachtseizoen open. „CDA en WD moeten geven en ne men, daar heb ik geen moeite mee. Maar het is anders bij de problemen die ten tijde van het regeerakkoord voorzien waren, maar toch niet wer den geregeld. Die problemen worden niet met een compromis opgelost. Ik behoud me de vrijheid in die gevallen en zal proberen een kamermeerder heid achter mijn standpunt te krij gen. Neem bijvoorbeeld die zaak van het doorverkopen van woning wetwoningen en een recenter geval, de Wet ondernemingsraden. De Beer en Keja (de betrokken specialisten van dc WD) beweren tegen beter we ten in dat die zaken in het regeerak koord wel waren geregeld. Daar heb ik lak aan. De WD mag. net zo goed als het CDA, proberen in het parlement een meerderheid voor het eigen standpunt te krijgen. Wat lachen jul lie? Ja. natuurlijk weet ik dat het CDA veel groter is dan de VVD (49 ze tels tegenover 28 zetels), maar dat had de WD zich maar moeten realiseren toen het regeerakkoord werd opge steld. Het moest toch zo nodig vlug klaar zijn? De WD heeft deze situatie met open ogen geaccepteerd". Argwaan Een bijna permanente argwaan bin nen de WD. Argwaan jegens het CDA, maar vooral jegens Aantjes. Zit die man nog steeds aan het eerste kabi net-Den Uyl te denken. Of nu al aan het tweede Echt geliefd is Aantjes nergens, maar dat is een zeer normale eigenschap voor een actief politicus. By de PvdA zijn ze ook niet meer zo op hem gesteld. Het gerucht wil dat Den Uyl nog wel een zwak voor hem heeft, maar dat lijkt - zo blijkt uit het inter view - vooralsnog allerminst weder zijds. Tenminste, niet voor de politicus Den Uyl. „Ja. ik heb gelezen dat Den Uyl het heeft over de intellectuele armoede van dit kabinet Ik vond dat in Vry Nederland een nogal zelfbewuste op merking. Alsof drammerigheid en ge drevenheid het synoniem zijn voor in tellect, ijver. Over intellectuele ar moede gesproken: dit was nou dom van Den Uyl". „Ach, ik weet niet hoe ze in de PvdA echt over me denken. De ene keer ben ik weer prima, de andere keer wordt er weer geschreven dat ik onder het juk van Van Agt doorga, nou ja Hoe onze relatie met de PvdA nu is? Wij zijn niet van die terugstaarders. Daarover wordt eigenlijk niet gesproken. Mijn opvattingen en kritiek over en op de PvdA ten tijde van de formatie is be kend. Te hoog spel. te veel willen eisen van ons. Ik heb er geen enkel vertrou wen in dat de socialisten intussen wij- jzerzijn geworden. Ik ben eigenlijk niet 'zo geïnteresseerd in de PvdA. Ik denk niet in termen van: de PvdA is het al ternatief'. En zelfs binnen zijn eigen club - het CDA - zijn er nog genoeg die Aantjes en de overige acht „loyalisten" bekij ken als - bruusk gezegd - de losliggen de roeden op de trap van het Catshuis. Een bekwaam man. die Aantjes. dat wel. Hij zegt weliswaar steeds het ka- binetrVan Agt niet ten val te willen brengen, maar verbindt daar altijd weer de voorwaarde aan dat het kabi netsbeleid die ontvankelijkheid dan ook wel mogelijk moet maken. Aantjes behoudt dus de vrijheid om het kabi net weg te sturen zodra de heren het te bont maken. De definitieve vorming van het CDA - en daaraan gekoppeld de definitieve verdwijning van de drie afzonderlijke partijen - is nog steeds een tere zaak by Aantjes. De enige keer dat hij in zijn ruime werk- annex vergaderkamer uit zijn slof schiet is als hem een vraag wordt gesteld over het CDA en de ARP. Vraag: Een AR-leider stuurt een kabi net nooit naar huis. Maar nu bent u geen AR-man meer. maar CDA-frac- tievoorzitter en de KVP heeft een nog al rijke geschiedenis Antwoord (fel): „Wat. ben ik geen AK- man meer? Dat laat ik me niet zeg gen..Het CDA waar ik voor werk is een CDA waarin ik AR-man kan blij ven Niet dat ik een AR-club in het CDA wil maken, dat is helemaal niet mijn bedoeling. Ik verwacht wel dat het er komt. De stroom is er helemaal op gericht. De procedure en de voor waarden zijn vastgelegd". Veel AR-leden krygen bij voorbaat heimwee als zij over het CDA en het jaartal 1980 praten. De AR zal dan - als tenminste aan de voorwaarden wordt voldaan - na 101 jaar ophouden te be staan. Wat zijn nou de karakterologi sche verschillen tussen een voormali ge AR-fractie en de fractie van het CDA? Aantjes was en is voorzitter van beide geweest. „In de AR-fractie waren we harder voor elkaar. Als er iets was. dan knet terde het even, maar dan was het ook voorbij. Dat was toch wel beter. In de CDA-fractie - maar ja. die is ook veel groter - heeft het daaraan tot nu toe wel eens ontbroken. Ik vind het af schuwelijk als er iets scheef zit. zonder dat het even knalt. Misschien is het een kwestie van aan elkaar wennen". Eensgezind Een van de voornaamste taken van een fractievoorzitter is om de fractie op éen lijn te houden, zolang dat ten minste politiek wenselijk is. Zo was Aantjes ook niet zonder blijdschap toen vlak voor het zomerreces de frac tie eensgezind uit het langdurige UCN-debat kwam. hoewel het uit eindelijke resultaat sommige CDA- leden met een fikse kater de vakantie liet ingaan. Een van de vragen van het interview was of dat nu geen proble men oplevert: aan de ene kant moet de loyalist Aantjes toch een warm ge voel van verwantschap voelen als hij in het fractieberaad een loyalisten standpunt - dus een afwijkend geluid - waarneemt, terwijl hij aan de ande re kant moet zorgen dat de fractie op één lijn blijft. „Zeker, het is een ontzaggelijke kluif. Het vreet aan me. Er zijn natuurlijk verschillen binnen de fractie, maar tot nu toe heeft dat niet verhinderd dat we uiteindelijk een gezamenlijk stand punt innemen. Het profileren is zeker mogelijk. Maar het doet zich bij loyalisten niet meer voor dan by ande ren op een andere vleugel". Dit laatste herhaalt Aantjes nog een keer, terwijl hij met instemmend geknik zyn eigen woorden beluistert. Het is beslist geen gemakkelijke man om te interviewen. Na twintig jaar po litieke ervaring beheerst hij als weinig anderen de dressuur van het vraagge sprek. Geen man die op de wandel gangen van het Binnenhof door journalisten wordt aangeklampt voor een lekkere uitspraak. Hij gooit het er niet uit. zoals zijn partijgenoot Boersma en - vroeger - oud-minister Vredeling. Het aantal uitglijers is mi nimaal Niet dat het een onhartelijke man is. integendeel. Gekleed ïn npfluwelen broek, overhemd met los boordje en op pantoffels staat hij zijn gehoor uitvoe rig te woord, en schenkt met gulle hand zwarte koffie. Ook zichzelf, want hij is in de ochtenduren nog niet op zijn sterkst. De omgeving' zijn ruime werkkamer in een groot Utrechts he renhuis. Het onderste deel van het pand is kantoor: vroeger van de bouwondememersbond waarvan hij algemeen secretaris was. Het gezin Aantjes bewoont de tweede etage. Zijn werkkamer was vroeger het direc- tievertrek. Vandaar nog de conferen tietafel met stoelen. De aannemers zyn al jaren geleden naar een nieuwer onderkomen vertrokken. Het verga- derdeel van de kamer wordt nogal eens gebruikt door het CDA-bestuur. Ook Van Agt komt er regelmatig om met Aantjes wat zaken door te nemen, meestal op maandagmorgen. Langs de muren veel ordners en boeken. In de hoek een metershoge stapel kranten. Allemaal nog over de formatie. Een secretaresse moet de berichten uit knippen en archiefarisch opslaan. Weinig kunst: alleen een blauw-grijs modern landschap boven de gemak kelijke fauteuils. En een klok die stil staat. Explosief Aantjes is op zijn hoede. Hij weet dat zyn uitspraken van de politiek leider van de grootste regeringspartij ex plosief zijn Als hij in een in terview wat kwijt wil raken aan kritiek, dan zit dat zelden in zijn uitspraken. Het zit tus sen de regels. Hij heeft bovendien de gewoonte sterk met zijn wenkbrauwen te praten - maar dat is moeilijk in een krante-interview weer te geven. Met ironiserende en sardonische un derstatements dekt hij zich zorgvuldig in. Maar als hij grijnzend zijn geestverwanten of partners aanduidt met de term ..de heren", dan heeft hij doorgaans minder hoffelijke bedoelin gen dan zijn woordkeus op het eerste gezicht doet vermoeden. Een voorbeeldje.' „Die kwestie van het contraseign onder het abortuswets ontwerp ligt nu heel anders dan onder het kabinet-Den Uyl. Toen leefde bij ons de sterke verdenking dat de PvdA de procedure zou kunnen gebruiken om het in het kabinet niet eens te wor den en dan met een eigen initiatief te komen. Dit argument is komen te ver vallen nu De Ruiter en Ginjaar klaarblijkelijk tot overeenstemming zijn gekomen. Ik weet daar overigens niets van. maar ja... Bovendien is de aankondiging van een eventueel niet- zetten van een contraseign moeilijker te verdedigen nu we met de WD rege ren". „Ten tijde van het kabinet-Den Uyl leefde de angst dat wij de greep zouden kwijtraken als het kabinet bij voor baat zich aan het contraseign zou ver binden. Maar op de WD hebben wij geen greep nodig, heb ik begrepen. Dat hoor je toch vaak. dat wij die greep op de VVD niet nodig hebben?", vraagt hij. kwasi-informerend. Hij verontschuldigt zich voor zyn be hoedzaamheid en vraagt begrip voor het feit dat hij. aan de vooravond van de behandeling van Bestek '81. de mond op slot heeft gedaan zolang de fractie nog geen uiteindelijk stand punt heeft bepaald Het blijft bij een paai" algemene opmerkingen (overi gens niet zonder politieke betekenis! over de hoogte van het bedrag van de totale operatie en - alweer - de ruimte die hij zich toeeigent in het debat. „Op grond van wat het vorige kabinet van plan was laat de noodzaak tot be zuinigingen zich zeer wel in 10 mil jard gulden vertalen. Het blijft een willekeurig bedrag, maar dat is 11 of 14 of 8 miljard ook. Het kabinet kan makkelijk zeggen dat de Kamer met alternatieven mag komen zolang men maar voor dekking zorgt. Maar het is natuurlijk niet uitgesloten dat wij ofwel met nieuwe voorstellen komen die het kabinet over het hoofd heeft gezien - maar gezien de tijd die men er voor nodig had. lijkt me dat toch niet waarschijnlijk - ofwel dat wij som mige overwegingen, in tegenstelling tot het kabinet, niet te licht bevin den". Ruimte Het kabinet hoeft er niet op te rekenen dat Aantjes staat te trappelen om de plannen van Van Agt, Andnessen en de hunnen in een voorbespreking voor wat betreft het CDA-oordeel veilig te stellen. Hy spreekt het weer niet in ronde bewoordingen uit, maar het is duidelijk: bij het opstellen van de be stekplannen is Aantjes niet op uitno diging van het kabinet kind aan (Cats)huis geweest. „Er zal nu niet meer overleg tussen CDA en kabinet komen dan de ruimte die het kabinet bij het opstellen van de plannen in acht heeft genomen". Een van de grote zorgen die Aantjes bij het bepalen van het CDA-standpunt over Bestek '81 koestert is de dreiging dat het arbeidsvoorwaardenbeleid voor het komend jaar - het gesprek tussen werkgevers, werknemers en re gering - hopeloos vast komt te zitten. „Het wordt erg moeilijk om met Be stek '81 een verantwoord beleid uit te stippelen en daarmee de basis voor overleg tussen de sociale partners'en regering overeind te houden. Maar je kunt niet een noodzakelijk bevonden beleid ondergeschikt maken aan de wensen van belangengroepen. De ver houding tussen de partners is er barmelijk slecht. Ik ben geschrokken van het cynisme". Aantjes is zeer te spreken over FNV- voorzitter Wim Kok. die laatst een on derhoud met de fractie heeft gehad over de bestekplannen. „Ik was buitengewoon blij met dat gesprek. Het was een goede discussie De con frontatie tussen Kok en onze fractie kan karikatuurvorming voorkomen. Koks benadering is er niet een van: met dit kabinet willen we geen zaken doen. Ik heb de stellige indruk dat hy zich niet laat gebruiken om weer een links kabinet op poten te zetten. Toen hij er pas zat dacht ik wel eens dat hy het allemaal niet zou aankunnen. Maar ik heb grote bewondering voor de evenwichtigheid van zijn beleid. Hij groeit naarmate hij hoger op de ladder komt". Over sommige uitlatingen .van Koks tegenspeler - VNO-voorzitter Van Veen i een voormalig CHU-minister) - is Aantjes minder te spreken. „Won derlijk. dat Van Veen heeft gezegd dat. als Bestek '81 niet onverkort wordt uitgevoerd, het aantal werklozen met 200.000 zal toenemen. Terwijl hij niet kan zeggen hoeveel arbeidsplaatsen er door het bedrijfsleven worden ge creëerd als Bestek '81 wel wordt uitge voerd. Ik begrijp dat niet. dat hij het ene sommetje wel kan maken en het andere niet". Weddenschappen Het gaat het kabinet - zeker gezien de drukkende omstandigheden - rede lijk voor de wind. De eerste wedden schappen in het perscentrum Nieuwspoort op een snelle val van Van Agt zijn reeds verloren. De uit slagen van de staten- en raadsverkie zingen hebben het CDA meer zelf vertrouwen gegeven. Aantjes wil op zijn manier wel een paar kantteke ningen maken bij het klaarblijkelijke succes. Vertrouwensmannen „Ik heb best bezwaren tegen dit kabi net, maar er moet wel heel wat gebeu ren voor ik het laat stranden.Ik kan me trouwens niet voorstellen dat er een desastreus conflict zou uitbreken tussen kabinet en CDA-fractie. Zo'n conflict zou namelijk eerst in het ka binet zijn uitgevochten, daar zitten onze vertrouwensmannen". De eigenschap om bij tyd en wijle recht tegen de stroom in te gaan heeft ongetwijfeld bijgedragen aan het wan trouwen waarmee Aantjes hier en daar in eigen kring wordt bekeken. Zo we ten nog genoeg mensen maar al te goed hoe Aantjes in '75 en '76 het Christen Democratisch Appel zo hard handig wakker schudde, dat de jong geborene er bijna in gebleven was. En recentere historie, na de verkiezingen was Aantjes eerst fervent voorstander van een coalitie met de PvdA Toen dat niet mogelijk bleek en het CDA in ras tempo met de WD tot overeen stemming kwam, stemde Aantjes met nog zeven fractiegenoten tegen het re geerakkoord CDA-VVD. Daags na de verkiezingen ontbrandde in de fractie een weinig elegante strijd over de opvolging van Van Agt. An- driessen werd eerst als vice-fractie- voorzitter gekozen (in feite tot fractie leider. want het was duidelijk dat Van Agt zou doorschuiven naar het kabi net). maar daama kwam de fractie op dat besluit terug en koos alsnog voor Aantjes. Die stond immers bij de ver kiezingen overal als tweede op de lijst En het zou toch te gek worden: een katholieke premier, een katholieke partijvoorzitter (Steenkampi en dan zeker ook nog een katholieke fractie leider in de persoon van Frans An dnessen. Elke federatie heeft zo zyn gevoeligheden In 1980 moet het CDA één partij'zyn Aantjes: hoe minder ik uit het kabinet weet. HOE MINDER GEBONDEN IK BEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 4