Twee stromingen in de SER over redelijke inkomensverdeling Van Agt geeft nog geen oordeel in OR-conflict OPROEP VS AAN PARTIJEN IN NICARAGUA STRIJD TE STAKEN PZC PZC/k VEEL VOORSTANDERS BEDE IN TROONREDE Aftreden Vorster wordt verwacht KSH failliet verklaard Venezuela stuurt vliegtuigen naar Costa Rica ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1978 MEERDERHEID: MARKTVERHOUDING UITGANGSPUNT bin nen-b uiten land Van onze redactie DEN HAAG - In de Sociaal-Economische Raad tekenden zich vrijdag twee hoofdstromingen af ten aanzien van de vraag wat nu een redelijke inkomensverdeling" zou moeten zijn. Een kleine meerderheid, bestaande uit werkgevers- en een aantal Kroonle- den, meent dat de uit de marktverhoudingen voortvloeiende in komensverdeling uitgangspunt moet zijn. Het andere deel. werk nemers (op de RMHP na) en enkele Kroonleden, meent dat iedere inkomenstrekker recht heeft op een gelijk primair basisinkomen. Bij stemming over deze belangrijke vraag waren de verhoudin gen: 22 tegen 18 en 2 blanco. Op de inkomensverdeling door markt- verhoudingen kunnen correcties wor den aangebracht, zo meent de meerder heid. Dit betekent dat misbruik van machtsposities moet worden tegenge gaan en dat ingegrepen moet worden als inkomens ..maatschappelijk onaan vaardbaar hoog" zijn. De minderheid neemt het streven naar gelijk welzijn als uitgangspunt. Een hoger inkomen kan slechts gemotiveerd zijn door aantoon bare verschillen in inspanning en wer- Droog Enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Matige, in het wadden gebied af en toe krachtige wind uit west tot zuidwest. Maximumtemperaturen ongeveer 18 graden. Vooruitzichten voor zondag en maan dag Wisselvallig maar overwegend droog. Middagtemperaturen omstreeks 20 gTaden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.temp.: om streeks 14 graden. Max.temp.: om streeks 21 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel etmaal: 50 procent. Voor maandag Aantal uren zon: 1 tot 9. Min.temp.: om streeks 13 graden. Max.temp.: om streeks 19 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent deltagebied Temperatuur voor september redelijk tVan onze weerkundige medewer ker) Er is dit weekeinde wat depres- siegedruis en zaterdag is er ook kans op regen, vooral in het westen en noorden. Toch zal het weckend over het geheel bekeken niet tegenvallen. Met name zondag en maandag is de regenkans geringer geworden en dan zullen er ook mooie zonnige pe rioden komen. Tijdens medewer king van de zon kan het kwik tot dicht tegen of zelfs op 20 graden Cel sius komen. Dat is een voor sep tember zeer redelijke waarde. Daaraan meewerken doet een hoge- drukgebied van de Azoren via Bis- caye totde Alpen dat zo vriendelijk is de scherpste kantjes van de defen siefronten af te slijten. Die depressies volgen elkaar regelmatig op via de route Schotland-Zuld-Scandinaviê. Het minimum dat vrijdag zoveel wind veroorzaakte, gaf op de Hebri- den een uitschieter tot 112 km per uur, orkaankracht 11. Inmiddels is al weereen volgende depressie ten wes ten van Schotland verschenen die de barometers daar met 7 millibar in drie uur tijd deed dalen en het weer type deed omslaan tot onafgebroken zware regen Het ziet er niet naar uit dat er in de eerste helft van volgende week schokkende dingen zullen gebeuren: Nederland blijft op de grens tussen het mooie en het slechtere weer en dat betekent een aanhouden van het variabele weertype. Nog altijd blijft Zuid-Spaiye bevoorrecht met mid dagtemperaturen van 30 tot 35 gra den. De Amerikaanse deskundigen geloven dat dezelfde verhoudingen lussen hoge- en lagedrukgebieden tot midden oktober zullen voortdu ren. wat zou betekenen dat het in WesbEuropa tot dat tydstip overwe gend droog blijft met. vooral in ge bieden als West-Frankrijk. Spanje en de Britse eilanden temperaturen bo ven de normale waarden. komstandigheden, daarvoor kan dan compensatie mogelijk zijn De werknemers en een deel van de Kroonleden scharen zich hiermee aan de kant van de interim-nota van het ka binet-Den Uyl uit 1974. waarin „nivel lerende" maatregelen worden bepleit om de inkomensverhoudingen te ver anderen. De werkgevers zijn tegen beinvloeding van tevoren, zij voelen slechts voor „afroming" onder bepaalde voorwaarden van inkomens nadat deze tot stand zijn gekomen. Overigens is de gehele SER het eens over het feit dat. verschillen in beloning aanvaardbaar zijn. maar niet. in gelijke mate tot ver schillen ln welzijn mogen leiden De discussies over dit advies lopen m feite reeds sedert 1970. naar aanleiding van een aanvraag die de toenmalige mi nister Rooi vink (sociale zaken) deed De interim-nota van 1974 heeft bij het opstellen van dit SER-ad vies. dat de re gering grondslag geeft voor een beleid, gericht op redelijke inkomensverhou dingen. een belangrijke rol gespeeld In dit advies werd als een voorbeeld van aanvaardbare inkomensverhoudingen genoemd de bekende 1:5. dat was toen het verschil in netto-peil tussen het wet telijke minimumloon en het netto-in komen van de hoogste ambtenaren (secretarissen-generaal) Inmiddels is de verhouding gewijzigd in ongeveer 1 4 Geen behoefte De SER is het erover eens dat er geen maximuminkomen moet zijn. De werk nemers vinden het onder de huidige om standigheden niet zinvol, wel het noe men van een verhoudingsgetal. Normen moeten in de praktijk groeien, menen zij, zullen trouwens nooit eens en voor altijd kunnen worden vastgelegd. De werkgevers vinden geen enkele aanlei ding om een maximuminkomen vast te stellen en menen dat ook niet duidelijk NIPO: een derde bevolking onverschillig De depressie die gisteren in snel tempo over de Noordzee trok, wordt vanmor gen gevolgd door een rug van hoge druk. Vanmorgen dus flinke opklarin gen. Een warmtefront van een nieuwe storing zal in de middag enige bewol king brengen. In de warme lucht achter dit warmtefront kan de temperatuur oplopen tot 19 graden. Ook zondag blij ven we waarschijnlijk in de warmere lucht. Samen met enkele opklaringen en een temperatuur van 19 graden is het beschut uit de wind best aangenaam weer. Bericht voor de watersport: zaterdag zuidwest 3 tot 5. toenemend 5 tot 6, mo gelijk enige tijd 7: zondag zuidwest 4 tot 6; temperatuur zeewater 17 graden. ZON EN MAAN 17September Zon op 07.17 onder 19.51 Maan op 20.14 onder 07.55 ZON EN MAAN 18September Zon op Maan op DEN HAAG (ANP) - Uit een door het NIPO gehouden onderzoek naar de wenselijkheid van het weer opne men van de bede in de troonrede blijkt dat driemaal zoveel Neder landers vinden dat de bede weer te rug moet komen (47 procent), dan dat hij er uit moet blijven (14 pro cent). Juist bij de kerkdijken (in volgorde: gereformeerden, her vormden. katholieken) en bij CDA en VVD zijn veel voorstanders voor het invoeren van de afsluitende woorden van de troonrede: „Met de bede dat God u wijsheid en kracht moge geven, verklaar ik deze zitting van de staten-generaal voor geopend". Eén derde van de Nederlandse be volking staat onverschillig tegen over dit vraagstuk. Zes procent heeft geen oordeel. By de kerkelijke ge zindten vindt men. volgens het on derzoek. de meeste voorstanders voor het herinvoeren van de bede bij de gereformeerden (76 procent onder hen), vervolgens bij de hervormden (55 procent voorstander) en dan de rooms-katholieken (51 procent). Op vallend is dat veertien procent van de ondervraagde hervormden vindt dat de bede uit de troonrede moet blyven. Deze percentages van tegen standers liggen bij de gereformeerde en de katholieken op respectievelijk acht en zeven. Onder de CDA'ers (72 procent) en de WD'ers (51 procent) zijn de meeste voorstanders van het herinvoeren van de bede in de troonrede. Bij D'66 (36 proeent) en PvdA (23 procentl liggen deze percentages aanmerke lijk lager. Zowel bij VVD (39). D'66 (39) als PvdA (42) blijkt uit het on derzoek grote onverschilligheid ten opzichte van dit vraagstuk te be slaan. Onder de socialisten bevin den zich meer tegen- dan voorstan ders voor het weer introduceren van de bede (27. respectievelijk 23 pro cent). is waarom de verhoudingen bij de over heid als maatstaf zouden moeten gel den. Ook de standpunten over het mini mumloon bleven verschillen. Voorna melijk de werkgevers vinden dal. dit loon. door byzondere verhogingen ach terwege te laten en door oneigenlijke elementen er uit te verwijderenweer op een economisch verantwoord peil moet worden gebracht dat ook aansluit bij het buitenland. De werknemers vinden dat het minimumloon als inkomen- spolitiek-instrument moet v/orden ge handhaafd zoals het nu werkt. Een meerderheid, alle werknemers- en de meeste werkgeversleden, wil geen minimuminkomensgarantie voor zelf standigen invoeren Slechts de verte genwoordigers van de agrarische sector voelen hiervoor wel In de discussie werd namens de FNV gesteld dat een inkomensbeleid een democratiseringsbeleid moetzijn. Er zal meer moeten worden gestudeerd op wat rechtvaardig en onrechtvaardig is De werkgevers zijn bereid om zich met verantwoordelijkheid in te zetten voor een inkomensbeleid dat in hun visie past. Maar zij blijven erbij dat de pri maire inkomens uit de bestaande ver houdingen moeten komen. SER-voorzitter drs. J. W. de Pous noemde met waardering de visie van prof. dr. J. Tinbergen, die een belang rijke rol heeft gespeeld bij het in beeld brengen van een visie op de gewenste inkomensverhoudingen. De Pous meende dat de SER met dit advies een AMSTERDAM (ANP) - De bewindvoer ders in de voorlopige surseance van be taling van Koninklijke Scholten-Honig NV (KSH) en een aantal van haar Ne derlandse dochtermaatschappijen zijn tot de conclusie gekomen dat het verle nen van definitieve surseance van be taling bij de verdere afwikkeling geen zin heeft. Zij hebben daarom de be trokken rechtbanken verzocht het faillissement van KSH en de betrokken dochtermaatschappijen uit te spreken. Dit verzoek is ingewilligd en de faillis sementen zijn vrijdag uitgesproken, zo heeft KSH bekendgemaakt De be windvoerders mr. D.W O A. Grosheide, mr F, Haaminga en mr. G A P de Kort werden tot curatoren benoemd. KSH wijst er met nadruk op. dat de faillissementen geen enkele invloed hebben op de activiteiten van de Ne derlandse KSH-bedryven. die enkele maanden geleden aan derden werden overgedragen. belangrijke stap heeft gedaan. De be doeling is dat er meerdere werkstuk ken over dit onderwerp zullen volgen. Directeur fabriek kampeermeubelen: sociale werkplaatsen valse concurrentie UTRECHT - „De oneerlijke concurren tie van de sociale werkplaatsen heeft mij ertoe gedwongen een nieuwe fab riek niet in Nederland te laten bouwen, maar in Ierland". Dat heeft directeur F. Hartman van de kampeermeubelen- fabriek Bemico in Enschede verklaard. Hij had vrijdagmiddag een bijeen komst belegd in Utrecht om zijn gal te kunnen spuwen op de sociale werk plaatsen. De nieuwe fabriek in Ierland is al bijna klaar. Volgende maand kan er al begon nen worden met de produktie van tuinmeubelen. Hartman verklaarde geen plannen te hebben om de bestaan de Bemico-fabriek in Enschede, met 275 werknemers, naar Ierland over te plaat sen. De sociale werkplaatsen, bedoeld om geestelijk en lichamelijk gehandicapten aan werk te helpen, hebben volgens di recteur Hartman, in de naar zijn zeggen toch al met overproduktie kampende sector van de vrijetydsmeubelen. in korte tijd een marktaandeel voor zich weten op te eisen van een derde van de, totale Nederlandse produktie. „Hon derden arbeidsplaatsen, voornamelijk in Twente, zijn hierdoor reeds verloren gegaan, terwijl de expansie van het pakket meubelen binnen deze werk plaatsen onverminderd voortduurt", zo zegt Hartman. Hartman verklaarde desgevraagd dat zijn eigen bedrijf in het verleden twee jaar lang werk heeft uitbesteed aan so ciale werkplaatsen, maar dat hieraan in 1973 een einde is gekomen. „Bemico is met een omzet van 40 miljoen kern gezond. maai- we willen overleven. Daarom zijn we gedwongen een drasti sche maatregel, zoals het bouwen van de nieuwe fabriek in Ierland is. te ne men Ik was liever in Twente gebleven", zo zegt hij. Van onze correspondent JOHANNESBURG - In Pretoria wordt verwacht dat minister-presi dent Vorster komende week dinsdag de onzekerheden omtrent zijn ge zondheidstoestand en zijn politieke toekomst zal beëindigen. Het Zuidaffikaanse kabinet komt dan voor een routine-zitting bijeen. Tij densdeze bijeenkomst valt mogelijk ook Zuid-Afrika's definitieve be slissing over de onafhankelijkheid van Namibië. Geruchten willen dat Vorster zijn af treden als minister-president zal aankondigen Vorster zal in elk geval van de gelegenheid gebruik maken om zijn collega's in te lichten over zijn gezondheidstoestand en de in vloed daarvan op zijn positie als mi nister-president De Zuidafrikaan.se minister-president moest wegens uitputting m het Grote Schuur- ziekenhuis in Kaapstad worden op genomen Hij hield ook daarna nog enkele dagen rust. Vorsters positie was ook een punt van discussie op het jaarlijkse con gres van de Nationale Partij van Transvaal, dat deze week in Pretoria plaats vond. In sommige kringen wordt beweerd dat aan Vorster ge vraagd zal worden om als minister president terug te treden om zich dan beschikbaar te stellen voor de ver kiezing als nieuwe president Zuid- Afrika's president dr Nico Diede- richs is onlangs overleden. GEEN 'ONAANVAARDBAAR' VERWACHT )van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Premier Van Agt heeft vrijdag geweigerd een duidelijk stand punt in te nemen bij het conflict tussen CDA en WD over de ondernemingsra den. Hij achtte het niet uitgesloten dat het kabinet in de komende dagen nog een speciale vergadering aan het me ningsverschil tussen de coalitiepart ners zal wijden. Van Agt verklaarde tijdens zijn wekelijkse persconferentie dat hij het bestaande wetsontwerp „uit overtuiging" verdedigt. Van Agt verklaarde het niet eens te zijn met de WD, dat het gewraakte CDA- wijzigingsvoorstel in stryd is met het re geerakkoord. Aan de andere kant bena drukte hy tevens dat aanvaarding van het amendement zou leiden tot een an dere wet. dan waarin het akkoord voor ziet. Hij gelooft dan ook dat een „behar- tenswaardige" argumentatie kan wor den opgezet ter verdediging van het WD-standpunt. Het conflict gaat om de positie van de directeur in de OR. Het CDA is met een voorstel gekomen, waarbij de be stuurder geen enkele vergadering van de OR bij kan wonen. De WD wil echter vasthouden aan het wetsontwerp, dat de directeur wel toestemming geeft be paalde, beslissende vergaderingen van de OR by te wonen. Inmiddels is het kabinet met een compromisvoorstel gekomen. Dit moet ertoe leiden dat de directeur slechts enkele delen van deze vergaderingen kan bijwonen. Minister-president Van Agt herinnerde eraan dat hij ais minister van justitie in het kabinet-Den Uyl zelf een van de op stellers van het oorspronkelijke wets ontwerp is. Dit stuk is in enigszins ge wijzigde vorm door het huidige kabinet overgenomen. Als onderhandelaar was hij voorts eind vorig jaar betrokken by het CDA-WD-regeerakkoord. On duidelijkheid over de intertijd gemaak te afspraken ligt aan de basis van het huidige conflict. Compn womis Volgens premier Van Agt had het kabi net bij het opstellen van het gewyzigde wetsontwerp niet meer een geheel vrije hand. Het door het kabinet-Den Uyl in gediende ontwerp was al een produkt van een aantal compromissen, aldus Van Agt. Door het nieuwe kabinet moest daama ook nog eens rekening worden gehouden met de afspraken van het in november gesloten regeerak koord. In Den Haag wordt- niet verwacht dat bij de hervatting van het debat op woensdag minister Albeda (sociale za ken) het onaanvaardbaar over het CDA- voorstel zal uitspreken. Het begrip „onaanvaardbaar" bete- BULGAARSE SCHRIJVER VERGIFTIGD LONDEN (AFP) - Door middel van X- stralen is aangetoond dat de Bulgaar Gcorgi Markov door vergiftiging om het leven is gekomen. Het Engelse och tendblad de 'Daily Mail' heeft dit vrij dagochtend gemeld. Markov werd enige dagen geleden door een onbekende met een paraplu in zijn dijbeen gestoken. De Bulgaar, die in 1970 uit zijn vaderland vluchtte, over leed later in een ziekenhuis. kent in de Nederlandse politie, dat er geen weg terug meer is uit een conflict. Spreekt het kabinet dit uit, dan blijven slechts drie wegen over wanneer de Kamer tegen de wens van het kabinet ingaat. Het betrokken wetsontwerp kan worden ingetrokken, de regering kan aftreden of de Kroon (kabinet en koningin) kan de Tweede Kamer naar huis sturen en nieuwe verkiezingen uitschrijven. I De regering van de partijloze eerste minister Alfredo Nobre da Costa in Por tugal, die donderdagavond een ver trouwensvotum in het parlement ver loor. zal aanblijven totdat een regering is gevormd LEON: Tioee kinderen zoeken dekking in de straten van de Nicuraguaanse stad Leon als de nationale garde een schuilplaats van rebellen onder vuur neemt. Rechts een lid van de nationale garde. WASHINGTON (DPA/AFP/REUTER) - D.e Verenigde Staten hebben de strij dende partijen in Nicaragua vrijdag opgeroepen hun burgeroorlog te beëindigen. Het ministerie van buiten landse zaken verzocht president Anas- tasio Somoza zich open te stellen voor een dialoog en te zoeken naar een duurzame oplossing van het conflict. De zegsman van het ministerie. Hod- ding Carter, zei dat de Verenigde Sla- ten een eventueel besluit van de or ganisatie van Amerikaanse staten, een buitengewone vergadering te beleggen van de ministers van buitenlandse za ken van de aangesloten landen zouden steunen zhet Amerikaanse ministerie van buitenlandse zken heeft in prinipe be sloten de militaire hulp aan Nicaragua stop te zetten Dit werd donderdag ver nomen uit welingelichte bronnen. In het fiscale jaar 1978 was Nicaragua 2.5 mil joen dollar aan hulp toegezegd. De regering van Venezuela heeft don derdag vijf miliraire vliegtuigen ge stuurd naar de Middenamerikaanse re publiek Costa Riica. In een telegram aan president Rodrigo Carazo van dit land heeft president Carlos Andres Pe rez van Venezuela gezegd dat de lever antie is bedoeld als blijk van broeder lijke vriendschap" De vijf toestellen zyn vier bommenwer pers en een transportvliegtuig. Het luchtruim van Costa Rica is de laatste dagen geschonden door vliegtuigen van Nicaragua, die naai' eerstgenoemd land uitwijkende opstandelingen achterna zaten. President Carazo heeft er krach tig tegen geprotesteerd Politieke waarnemers zien het Venezo laanse gebaar als een bewijs van-solisa- riteit met Costa Rica Carlos Andres Pe rez is. afgezien van Cuba, de heftigste tegenstander van de Somozas in Nica ragua. Democratie Het PPR-kamerlid Waltmans heel'l mi nister Van dcr Klaauw ibuitenlandse zaken) gevraagd zijn invloed aan te wenden om te bevorderen dat in Nica ragua een echte democratische staats vorm tot stand komt. Ook wil Waltmans dat de minister zijn ernstige bezorgheid over de schending van de mensenrechten in Nicaragua kenbaar maakt aan de regering-Somo- za In schriftelijke vragen bepleit het PPR-akmerlid ook. dat de situatie in deze Middenamerikaanse staat aan de orde wordt gesteld in de algemene ver gadering van de Verenigde Naties en by de lidstaten van de Europese gemeen schap. De hevige stryd tussen het Sandinisti- sche bevrijdingsfront en de nationale garde van Nicaragua om het bezit van de stad Leon op 90 kilometer ten westen van Managua, duurde vrijdag ln alle he vigheid voort. Een inwoner van de stad vertelde per telefoon dat geen van de twee partyen de overhand had gekregen en dat beide dezlefde positie innamen als aan het be gin van het tegenoffensief van de natio nale garde. In de nacht van donderdag op vrijdag viel de luchtmacht van Nica ragua de stadswijken van Leon aan die door de Sandinisten zijn bezet. Er zijn nu ook gevechten uitge roken in de provinciestad Boaco op 90 kilometer ten oosten van Managua. Het is de ze vende stad in Nicaragua waar openlijk verzet geboden wordt tegen het bewind van president Anastasio Somoza. In Venezuela zijn vrijdag 15 vluchte lingen uil Nicaragua aangekomen. Ze waren negen dagen geleden met een klein schip vertrokken. De acht vol wassenen en zeven minderjarige kin deren vroegen om en verkregen poli tiek asiel. Directie: F van de Velde, K Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, tel. (011001 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00- 11.30 uur. Redactie: (01184) 14796 Voor klachten bezorging op zaterdag de plaatselijke kantoren van 900- 11.30 uur Expeditie: (01184) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 41,65, franco per post 47,50; per maand 14,10; losse nummers 0,60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 86 cent per mm; minimumprijs per advertentie 12.90; ingezonden me dedelingen 2'hx tarief Voor brieven bureau van dit blad 3,50 meei Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 3