Proces-verbaal Dow na overlijden van Duitser Geen bijdrage Belgische regering aan oplossing van olieconflict Eind dit jaar besluit over uitbreiding General Electric AFSCHEID WETHOUDER STRIJBOS TERNEUZEN almanak CDJA Zeeland bezoekt tweede kamer Burgemeester: Vaak oplossend woord Matroos in Oostsluis Terneuzen verdronken ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1978 OVERLEDEN NA INADEMEN ACETO-NYTRIL TERNEUZEN - De politie Terneuzen heeft, in samenwerking met de arbeidsinspectie, proces-verbaal opgemaakt tegen Dow Che mical in Terneuzen in verband met de dood van de 28-jarige Duitser R. Ludieke. De Duitser overleed op donderdag 24 augus tus in het Julianaziekenhuis in Terneuzen, nadat hij enkele dagen tevoren een dodelijke hoeveelheid aceto-nytril had ingeademd. SCHADELIJK GAS AFKOMSTIG UIT LEIDING IN TOREN Op maandag 21 augustus verrichtte een groep van twaalf werknemers van de Duitse firma 'Gute Hoffnungshutte' (ge specialiseerd in machinebouw) onder houdswerkzaamheden in een toren van de butadieenfabriek. De werkzaamhe- Eis opleiding leraren beroepsonderwijs in Goes vervallen GOES - Het is nu mogelijk voor men sen. die in het bezit zijn van een di ploma LTS en beschikken over een ruime bedrijfservaring in de vakrich tingen bouwkunde, elektrotechniek of mechanische techniek, onderwijs te volgen aan de Opleiding van Leraren voor het Beroepsonderwijs in Goes. Tot voor kort was naast het diploma LTS het diploma O BAO vereist. Deze eis is komen te vervallen na het opheffen van de Opleiding Bewijs Algemene Ontwikkeling. Het Nederlandse Genootschap tot Op leiding van Leraren voor het Be roepsonderwijs hoopt dat het in 1979 mogelijk is. dat LTS-ers met een di ploma op C-niveau direkt worden toe gelaten tot de voorbereidende lerare nopleiding Provincie krijgt bezittingen De Ruyter in bruikleen M1DDELBURG-De provincie Zeeland kan uit het bezit van mr. S.J. Baron van Tuyll van Serooskerken een aantal „De Ruvter-bezittiiigen" in bruikleen krij gen. Het college wil die - met de al in bruikleen gekregen schilderijen van M.A. de Ruyter en diens echtgenote Cornelia Engels - in de vergaderzaal van gedeputeerden situeren. Om de zaal hiervoor geschikt te maken wordt de staten van Zeeland een bedrag van bijna vijftigduizend gulden gevraagd. Daarbij wijzen gs er vast op.dat in de toekomst de kamers van de leden van gedeputeerden beter geschikt gemaakt moeten worden voor gebruik en dat dit drie ton zal kosten. Wat de bruikleen van ..De Ruyter"- stukken aangaat, zeggen gs. dat men nu de beschikking kan knjgen over een zware scheepskist, een juwelenkistje en atlassen van Blau. Het maken van vi trines inclusief electrische aansluitin gen. voorzieningen aan de deuren van de zaal (lijstwerk en omtimmeringened) vergen ruim 30.000 gulden, de rest is no dig om tegelijk enig onderhoud van de gs-zaal te kunnen uitvoeren. (Advertentie) ZEEUWSE Oprecht Vandaag - zo hebben wij begrepen - viert men te Westkapelle dat er voor het dorp vijfhonderd jaar een dijk ligt. die een groot deel van de bevol king zij het soms zeer karig brood heeft verschaft Het bracht ons een gebeuren uit het rijke jutterswezen van het dijkdorp in herinnering, die wij u niet willen onthouden. Het moet al lang geleden zijn, maar hel verhaal wil, dat een met rijke buit van het strand terugkerende jutter zo diep gebogen ging onder het ge wicht van een juweel van een bad- ding. dat-ie met in de gaten had. dat- le op de dijk tegen de burgemeester- strandvonder dreigde aan te lopen. Het was een man. die al geruime tijd de eerste burger wasin zijn taakom schrijving ook had gelezen dat-ie als strandvonder fungeerde, maar nog nimmer de betekenis van deze func tie in de praktijk had mogen onder vinden De jutter keek pas op, toen het al te laat was om de badding nog van de schouders te laten vaUen.de handen m de zakken te steken en bij het pas seren van de burgemeester achteloos aan de stormband te likken. Hij koerste derhalve recht op de an der aan en sprak vanonder z'n bad ding: „Burgemeester ik was net op weg naar je toe. Kiek mè. t is een gaefshk 'out." De magistraat was door dit blijk van oprechtheid zeer geroerd. „Neem maar mee naar huis, voor de ze keer," sprak-ie. den bestonden uit het demonteren en opnieuw nchten van de m die toren aanwezige 'schotels'. Buiten de toren werden de schotels met hoge waterdruk gereinigd. Op die wijze werden restan ten polymeer (een rubberachtige sub stantie) verwijderd. Deze werkzaamhe den vinden regelmatig plaats. Wel werd op de bewuste dag een nieuwe methode toegepast. De toren was in de loop van de dag en kele malen 'schoongespoeld'. Na iedere spoeling werd een monster genomen, om de concentratie aceto-nytril in de to ren vast te stellen. In het begin van de avond was de concentratie zo hoog, dat de onderhoudsploeg niet aan het werk kon. Na een 'schaftpauze'. omstreeks middernacht, kreeg men 'groen licht', het werk kon worden hervat. Ontvel Om half twee die nacht werd Ludieke onwel. Medewerkers van de bedrijfs brandweer haalden hem van het bo venste bordes van de toren idie onge veer veertig meter hoog is) naar bene den. De Duitser werd direct naar het Julianaziekenhuis overgebracht, waar hij donderdag 24 augustus overleed. Het vermoeden bestond dat het slacht offer mogelijk schadelijk gas had in geademd. In opdracht van de officier van justitie verrichtte de patholoog anatoom Voortman sectie. Bovendien werd door het gerechtelijk geneeskun dig laboratorium in Rijswijk een toxicologisch onderzoek ingesteld Bei de onderzoeken leverden hetzelfde re sultaat op: het slachtoffer was overle den aan een aceto-nytril-vergiftiging Het onderzoek van de politie Terneuzen heeft uitgewezen, dat de 28-jarige Duitser werkzaamheden verrichtte aan een verdeelstuk van de aceto-nytnilei- ding in de toren. Vermoedelijk is daarbij in korte tijd een hoge concentratie van het schadelijke gas vrijgekomen. Het werd door Ludieke ingeademd Zware schade bij aanrijding Souburg OOST-SOUBURG- Twee personenau to's zijn vrijdagmiddag omstreeks hall vijf zwaar beschadigd bij een aanrijding op de hoek van de Molenweg en de Ahomstraat te Oost-Souburg. Een auto. bestuurd door F. F. S. uit Vlissingen. reed over de Molenweg in de richting van de Middelburgsestraat en verleende daarbij geen voorrang aan een uit de Ahomstraat komende auto, bestuurd door P. H. C. S. uit Middelburg. Beide auto's werden bij de hieruit volgende aanrijding zodanig beschadigd, dat ze moesten worden weggesleept. Aan de hand van de resultaten van het onderzoek heeft de politie nu proces verbaal opgemaakt tegen Dow Chemi cal Het proces-verbaal van de politie is gereed, dat van de arbeidsinspectie wordt in de loop van volgende week aan officier van justitie mrW G.C Mijnssen in Middelburg overhandigd MIDDELBURG Tijdens de eerste ver gadering van het Christen Democra tisch Jongeren Appel (CDJA) heeft het Zeeuwse tweede kaïnerlid drs. H. Ever- sdijk de jonge Christen Democraten uitgenodigd voor een bezoek aan de tweede kamer. Woensdag 20 september zullen circa 45 jongeren van het CDJA m Den Haag door drs. Eversdijk worden ontvangen Na een rondleiding door het gebouw van de tweede kamer volgen zij een gedeelte van een kamerdebat. Hierna zullen de jongeren in de fractiekamer van het CDA een discussie houden met enkele CDA-kamerleden. Het CDA-kamerlid J. van Houwelingen houdt op 9 oktober een spreekbeurt voor het CDJA in Goes Op 13 november zal de CDJA ledenraad een bestuur kie zen Strijbos keert terug als raadslid TERNEUZEN - B. en w„ de gemeente raadsleden. onderwijskrachten en de MEDEDELING GS NOORD-BRABANT VERTRAGINGEN DOOR LEKVERLIEZEN DEN BOSCH - Gedeputeerde staten van Brabant zullen rond de jaarwisse ling een principe-besluit nemen over de uitbreidingsplannen van General Elec tric Plastics in Bergen op Zoom. De sta ten vroegen vrijdag om een snelle af handeling van deze zaak, omdat daar mee duidelijkheid kan worden gescha pen rondom de positie van General Electric. Het college was van plan dat besluit al eerder te nemen - General Electric had medio vorig jaar daarom verzocht - maar door de problemen met aanzienlijke lekverliezen, die daarna ontstonden, is het opgeschort. Niet alleen gs maar ook General Electric wil die problemen oplossen voordat het verzoek in behandeling zal worden ge nomen. Dat deelde gedeputeerde T. Brugman van milieuhygiëne mee in een discussie over het aanvullend verslag van de commissaris der koningin over de gebeurtenissen bij General Electric en het naar aanleiding daarvan gevoer de beleid. Volgens Brugman is General Electric nu beter in staat dan daarvoor om de chemische processen veilig te sturen. In een eerder debat in de staten was het vertrouwen ook al uitgesproken „Op basis van aannames", zo zei hy Kort daarna werden opnieuw aanzienlijke lekverliezen geconstateerd, maar vol gens hem is sindsdien veel veranderd in de houding van de bedrijfsleidingen het management van General Electric. Dat rechtvaardigt het volgens de heer Brugman om de mogelijke toekomst via uitbreiding van het bedrijf in beschou wing te nemen. Gs zal zich wat dat betreft op allerlei terreinen zowel voor wat betreft de volksgezondheid, het milieu en de veiligheid deskundig laten adviseren. De eigen diensten zijn ingeschakeld om een inzicht te geven in die kwesties. Zo'n diepgaand onderzoek is echter zeer ingewikkeld en daardoor langdurig. Binnen de periode totde jaarwisseling is een volledige risico-analyse goed moge lijk. „Maar gs willen wel voorkomen, dat GE zelf een beslissing neemt". En hij doelde daarmee op de mogelijkheid dat als het gs-besluit te lang uitblijft GE naar andere lokaties zal kunnen uitzien Gs stellen er ook prijs op om het bedrijl aangepast aan de milieu-eisen voor deze provincie te behouden. De top van het concern heeft verklaard in Bergen op Zoom te willen blijven. Het was D'66 woordvoerder drs A. Kloezen, die om een dergelijke uitspraak van het college en GE vroeg. Hij wilde verder het men selijk aspect onder meer van de werk gelegenheid uit de rijstebrijberg van technische informatie naar boven ha len. Zijn verhaal kwam er op neer. dat veel mensen tussen hoop en vrees wor den heen en weer geslingerd. ..De vrees voor verdere ongelukken en daarnaast de zorg voor mogelijke passende alter natieve werkgelegenheid (die er niet is) als het bedrijf zou vertrekken". Hij wees in dat verband op het risico van een on gewijzigd beleid. hand boven het hoofd PvdA/PPR-woordvoerder A Bieze be naderde de zaak van een andere kant De visie van de staten over de gang van zaken rondom de fosgeenfabriek kwali ficeerde hij als 'mosterd na de maaltijd'. Hij maakte er ook geen geheim van dat de PvdA/PPR-fractie het niet eens is met de beslissing van de commissaris der koningin om General Electric ver gunning te verlenen de fabriek weer in gebruik te nemen. Naar zijn mening wordt het bedrijf door justitie de hand boven het hoofd gehouden. „General Electric had daar ook nooit gebouwd mogen worden" Hij was het die gs vroeg om een degelijke risico-analyse. Daar mee zou dan kunnen worden nagegaan, hoeveel de uitbreiding bijdraagt aan het potentiële gevaar. Op zijn vraag waar de nieuwe mankracht van het procinciale bureau milieuhygiëne blijft, zei Brug man, dat het nauwelijks lukt om vak bekwame mensen aan te trekken De positie van de commissaris der ko ningin kwam (nogi niet ter sprake Pas als de raad van state uitspraak heeft ge daan in een beroepszaak tegen zijn be slissing om de fosgeenplant opnieuw te laten starten, wil hij verantwoording afleggen omtrent zijn motieven Zoals bekend gaat hij daarbij niet in op advies derden. Bieze drong daar wel op aan Het rapport van professor Van de Baan. een staatsrechtsgeleerde, zou onder werp van discussie moeten zijn in de staten. Op die suggestie ging de heer Van der Harte niet in. Wel zei hij. dat het niets bijzonders is. dat de commissaris der koningin zijn verantwoor dingsplicht na komt. Hij is bereid om op de zaak in te gaan, desgewenst in de sta ten. Dat zal in de commissie werkwijze worden besproken CDA-woordvoerder C. Roeien zei dat zijn fractie het niet eens kan zijn mei door gs gevormde beleidslijn. General Electric heeft ook al laten zien er veel aan te willen doen om de fabriek te be veiligen. Hij rekende voor. dat General Electric 20 miljoen uitgeeft voor de overkapping van de fosgeenfabriek, 1.8 miljoen voor geluidshindervoorzie- ningen en 6,7 miljoen om het afval water te zuiveren. Het bezoek Van de CDA-fractie aan General Electric liet wat dat betreft een positieve indruk achter. een ieder versteld stond' Burgemeester Ockeloen verhaalde van de prestaties, die wethouder Strybos leverde op het onderdeel 'koekkappen' tijdens de feestavond. Typerend noemde hij voorts de gewoon te van de ex-wethouder om klokslag drie uur een boterhammetje met kaas uit een van de jaszakken te toveren „Er kan een atoombom afgaan, maar Jaap Strijbos nuttigt om drie uur zyn boter ham.. Daarna overhandigde burgemeester Ockeloen de scheidend wethouder een gouden uurwerk. Voor zijn vrouw was er een bloemetje B. en w. namen, na de receptie, 'in kleine kring' afscheid van het echtpaar Strijbos. Dat gebeurde tij dens een "etentje' in hotel Rotterdam Op de foto: burgemeester Ockeloen (rechts) overhandigt de scheidende wethouder Strijbos een cadeau sportwereld hebben vrijdagmiddag, tijdens een receptie in de burgerzaal van het stadhuis van Terneuzen, af scheid genomen van PvdA-wethouder J. Strijbos. Na vier jaar moest de heer Strijbos wijken. Zijn partij verloor, in de afgelopen 'formatieperiode' een ze tel in het college van b. en w. De ex- wethouder keert, in de gemeentepoli tiek, terug als raadslid. Hoewel de vertrekkend wethouder zich. op het moment dat de onderhandelin gen een aanvang namen, niet met 'de zaken' bemoeide, is het zeer de vraag of de PvdA in het college in Terneuzen een zetel hd moeten prijsgeven. wanneer de heer Strybos op dat moment als één van de belangrijkste kandidaten naar voren was geschovenDat gebeurde niet en de onderhandelingen namen daarop een dusdanige wending, dat de PvdA een ze tel verloor en de VVD. voor het eerst sedert de tweede wereldoorlog, weer een wethouder mocht leveren Die 'politieke gebeurtenissen' kwamen vrijdagmiddag, bij het afscheid, niet aan de orde. Burgemeester C Ockeloen somde, tijdens een uitvoerig afscheid swoord. de kwaliteiten van de vertrek kende wethouder op. Hij roemde zijn gave om contacten te leggen en stond ook uitvoerig stil bij het feit dat de heer Strijbos. wanneer de meningen binnen b. en w. wel erg ver uiteen lagen, vaak een 'oplossend woord' liet horen. TERNEUZEN - Donderdagmiddag ïs de Over het afscheid als wethouder zei 17-jarige matroos S. M. Bultje uil burgemeester Ockeloen onder meer: „Ik Schiedam inde Oostsluis te Terneuzen weet dat niemand zo tegen dit gebeuren verdronken. Bij het aanmeren in de heeft opgezien, als Jaap Strijbos zelf. Hij sluis verloor hij-vermoedelijk doordat was hier liever vertrokken, zoals hij hier zijn schip de 'Cirris' bij het schutten de destijds binnenstapte zonder praat- wal raakte zijn evenwicht, raakte tus- jesZoals hy onlangs alweer te vroeg sen wal en schip en verdronk, bij zijn werkgever, de PZEM. bin- Het motorschip 'Cirris' (1117 brt) ver nenstapte. bij wijze van spreken met z'n voerde een lading naar België. De ma- pakkie boterhammen onder de arm troos stond op de voorplecht om een tros vast te maken. Het schip werd be Typerend noemde de heer Ockeloen het stuur(j door kapitein B De rijkspolitie optreden van wethouder Strijbos in de water m Terneuzen is om 13 00 uur. vergaderingen van b. en wmaar hij het ongeiuk gebeurde, gewaar stond ook stil bi) de verrichtingen' van Schuwd. Een halfuur later werd het om de ex-wethouder tijdens met name de Zjeide lichaam in de Temeuzense sluis 'feestavonden van de brandweer". 'Ron opgedregd. Barbé zag dan nog wel kans om die zaak in twee slagen te kappenMaar Jaap Strybos sloeg alles... die greep de knuppel, stond even te peinzen en le verde vervolgens een prestatie, waarvan tel. 01189-1900. b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit De blokkade op de E10 van Breda naar Antwerpen Een cabine waarvan de voorruit werd bewerkt met stenen. PREMIER TINDEMANS DOET GEEN UITSPRAAK INCIDENTEN AAN GRENS BRUSSEL (ANP) - De Belgische pre mier Tindemans heefl zich vrijdag avond, tijdens zijn persconferentie na het wekelijks kabinetsberaad, niet wil len uitspreken over de oliestaking in België. 'Dat is een zaak van dc minis ters Claes (economische zaken) en Spit- taels (arbeidszaken)', aldus Tin demans. De naaste medewerkers van minister Spittaels (de bewindsman zelf is ziek) hebben vrijdag overigens niets kunnen bijdragen tot de oplossing van het conflict. Vertegenwoordigers van de Belgische Petroleumfederatie. de overkoepelende organisatie van de Belgische oliemaatschappijen, bleven zich vrijdag in een gesprek op het mi nisterie van arbeid op het standpunt stellen dat ze geen werk kunnen ver schaffen aan de ruim vierhonderd ont slagen medewerkers van de RBP-raf- finaderij in Antwerpen, die op straat werden gezet nadat dit bedrijf zijn deu ren sloot. De Belgische vakbonden rie pen een staking uit om af te dwingen dat die arbeiders in dienst genomen zouden worden door de andere raffina derijen. Men hoopte vrijdag dat de werkgevers in de olieindustrie zich bereid zouden verklaren tot een gesprek met de vak bonden die de staking uitriepen Dat bleek niet het geval te zijn en de situatie lijkt voorlopig uitzichtloos. De situatie aan het 'benzinefront heeft zich in de afgelopen week in België steeds meer verhard. Stakende arbei ders van de raffinaderijen gingen al tot acties over. Zo werden slangen van be nzinepompen doorgesneden bij pomp houders die zich onder meer vanuit Ne derland lieten bevoorraden. Vrijdag in de loop van de ochtend, kwam het bij de Belgisch-Nederlandse grens tussen Breda en Antwerpen tot tamelijk ern stige incidenten Ongeveer honderd stakers hielden er uit Nederland ko mende tankwagens aan, dirigeerden die naar een parkeerplaats (de grensover gang was enkele uren geblokkeerd door auto's van stakers) en beschadigden minstens negentien tankwagens vrij zwaar Zeeuivsch l laanderen Aan de Zeeuws-Vlaams - Belgische grens bleef het zeer rustig: er werden geen incidenten gemeld. De verwachte invastie van Belgische automobilisten bleef uit Bij de Zeeuws-Vlaamse tank stations waren niet meer Belgische au to's waar te nemen dan gewoonlijk. Lang niet iedereen in België kan begrip opbrengen voor de stakers in de olieindustrie. Automobilisten bijvoor beeld die bot vangen bij hun tank station omdat de pomphouder niet meer kan leveren zijn vanzelfsprekend niet tevreden. Maar ook kaderleden bij de raffinaderijen staan niet achter de stakers. Zy trachten de raffinaderijen zo goed mogelijk draaiende te houden om dat. zo zeggen zjjhet in een economisch benarde situatie verkerende België, de ze staking niet kan hebben. Bij Esso- Antwerpen, een van de grootste raffina derijen, beklaagde een vertegenwoordi ger van het kaderpersoneel zich over de lakse houding van rijkswachten politie, die pas heel laat optrad, toen stakers vrijdag de raffinaderij binnendrongen en dreigden afsluiters dicht te draaien 'waardoor de veiligheid van de raffina derij bedreigd werd". De kwestie moet opgelost worden door middel van on derhandelingen en niet door 'het chan tagemiddel' van staking, aldus deze man Of er werkelijk een benzinetekort in België dreigt is moeilijk uit te maken. Vrijdag stonden in en rond Brussel nogal wat pompen droog, maar veeli pomphouders kondigden aan dat za terdag weer benzine geleverd kan wor den. Zij hadden kennelijk de verzeke ring gekregen dat ze in de nacht van vrijdag op zaterdag (waar vandaag dan ook) weer bevoorraad zouden worden. Vervoerbonden laken houding werkgevers ROTTERDAM - De vervoersfedera- tie NV V/NKV heeft de werkgevers organisaties in het beroepsgoede- renvervoer gevraagd een einde te maken aan de extra transporten van olie(produkten) naar België. Df bonden menen dat de tanktranspor tondememers hun chauffeurs voor een 'onzindelijke' keus stellen, na melijk ofwel wegens werk weigering ontslagen worden ofwel het risico nemen gemolesteerd te worden door stakers in Belgie. Hoewel de vervoersfederatie zich so lidair heeft verklaard met de staken de oliearbeiders in België, meent zij dat de chauffeurs, die toch olieipro- dukten) naar België brengen, daar niet te zeer op mogen worden aange keken. Een woordvoerder van de fe deratie wees erop dat het voor een individuele werknemer, die een chauffeur is. zeer moeilijk is 'oog in oog met zijn baas een opdracht te weigeren' Volgens de vervoersfede ratie kunnen de werknemers in de Nederlandse olie-industrie veel ge makkelijker in gezamenlykheid be sluiten de tankauto's met bestem ming België niet te laden. De verVoersbonden maken zich ern stig zorgen over de omstandigheden waaronder de tankautochauffeurs momenteel hun werk moeten doen Het zou zo zijn. dat de bazen er 'de zweep over leggen' om maar zo sne! mogelijk zo veel mogelijk olieipro- dukten) naar belgiè te krijgen De woordvoerder van de bonden vertel de dat er vrydag een chauffeur van transportonderneming Bos in Dord recht, die voor Shell werkt, van de weg was gehaald, nadat hij 42 uui achtereen achter het stuur had geze ten. JAPONNEN en PAKJES tegen betaalbare prijzen. MODEHUIS ALLEMEKINDERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 2