Aangepaste elementen voor wie geen schoorsteen heeft Bezig zijn in vrije tijd MAAK EIGENTIJDSE KLOK- BAROMETER Kleur kiezen in harmonie met eigen interieur Tips Eiken logen zoals vakman dat doet Lezers vragen Onderdelen aanbouwmeube Palissander of niet Ongezond tapijt Antiek ijzer toonbaar ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1978 Op de grens van twee seizoenen vragen kille, vochtige avonden om (bij)verwarming. Voor de winterkachel is het nog te vroeg. Maar helemaal zonder stoken gaat het toch ook niet. Kamer bewoners en anderen, die het zonder rookkanaal in huis moeten stellen, zullen uitzien naar aangepaste elementen. Warm wonen zonder vuur blijkt in die gevallen heel goed mogelijk. In de nabije toekomst wordt zélfs elektrisch verwarmd behang verwacht, waardoor de muren voor een aangename temperatuur zorgen. Veel nieuwbouwwoningen zijn zonder schoorsteen uitgevoerd. Men is daar uitsluitend aangewezen op de centrale verwarming. De warmte moet dan uit het stopcontact komen. Er is de laatste jaren dan ook een uiteenlo pend assortiment in elektrische ka chels en radiatoren ontstaan. De traditionele elektrische straalka- chel is op zijn retour. De warmte daar van is sterk gericht en doet in een en kel geval zelfs scheuren en barsten ontstaan in houtwerk en meubels. Meer verbeterde uitvoeringen zijn de ventilatorkachels en radiatoren. Ventilatiesysteem Een ventilatorkachel werkt door ge forceerde luchtcirculatie. De warmte die door een element wordt geprodu ceerd. wordt met grote kracht de ruimte ingeblazen. Eerst wordt de lucht boven de vloer verwarmd. Om dat die warme lucht opstijgt zal het hele vertrek een behagelijke tempera tuur krijgen. Het apparaat is verstel baar naar alle richtingen. Er wordt een optimaal effect mee verkregen. De warme lucht wordt gelijkmatig ver deeld. Deze manier van bij verwarming is schoon en veilig. Het (lichtgewicht) kacheltje is simpel te verplaatsen als men ook in een ander vertrek verwar ming nodig heeft. Een snoer van twee tot twee en een halve meter zit aan de kachel vast. Oudere typen hadden als nadeel dat ze veel lawaai veroorzaak ten. De laatste jaren is dat probleem ondervangen, zodat ze nu praktisch geruisloos werken Het beste systeem bij ventilator kachels is dat waarbij in een cilinder twee ventilatoren aan de zijkanten ge lijktijdig draaien. Daardoor wordt een grote spreiding van warme lucht mo gelijk. De meest simpele uitvoering is die met een versnelde warme-lucht- circulatie, geschikt voor 1000 of 2000 Watt. Het apparaat moet voorzien zijn van een stabiele kunststof voet. Er is bovendien nog een type in de handel dat ook de mogelijkheid heeft koude lucht te laten circuleren In ver trekken waar bijvoorbeeld na een avond visite veel rook is blijven han gen. zorgt frisse lucht ervoor dat de atmosfeer snel prettig wordt. Gesloten radiator Een andere manier van elektrische bijverwarming is de gesloten ra diator. De lucht wordt verwarmd, stijgt vanzelf op en gaat circuleren. De oppervlaktetemperatuur be draagt ongeveer 80 graden Celsius. Door de olievulling is de warmte ge lijkmatig. Een thermostaat regelt de automatische aanpassing van de temperatuur. In een kolomradiator met veertien kolommen en een vermogen van 2000 Watt gaat ruim elf liter olie. Er zijn ook kleinere uitvoeringen. Handgrepen en zwenkwieltjes maken de radiatoren gemakkelijk verplaatsbaar. Een paneelradiator heeft een kleinere olie-inhoud. Deze apparaten zijn meestal voorzien van twee vloersteu- nen. Door het geringe gewicht (onge veer 17 kilo) zijn ze eenvoudig te ver plaatsen. Elektische radiatoren zijn altijd wel ergens te plaatsen. Voor kleine kinderen is deze hulpverwar ming volkomen veilig. Er bevinden zich nergens draaiende delen. Slaapkamer Slaapkamers kunnen al vroeg in de herfst kil zijn. Een tijdelijke verwar ming met behulp van radiatoren kan een uitkomst zijn. Men gebruikt hier voor een kachel in gesloten uitvoering die onder het raam kan worden ge plaatst. Voor de vaststelling van de luchttemperatuur kan een instelbare tegelaar worden toegepast. Die zorgt voor het automatisch in- en uit schakelen van de kachel. Het is uiter aard niet nodig dat die kachel voort durend brandt Met behulp van een schakelklok kan men de slaapkamer- verwarming 's avonds instellen, enkele uren voordat men naar bed gaat. Weinig gebruikte logeerkamers moe ten van tijd tot tijd ook worden ver warmd. Voor dat doel is een losse ver- Plaatsbare radiatorkachel geschikt. Voor een studeerkamer zijn diverse oplossingen mogelijk. Om een vertrek snel op temperatuur te brengen is een ventilatorkachel aan te bevelen. Bo vendien kan men een zogenaamde schrijftafelverwarming nemen, die vooral de voeten warm houdt en het (studie)hoofd koel. Het gaat hier om ^n stralingstoestel met gering stroomverbruik dat aan de onderkant van het tafelblad wordt bevestigd. Zo'n zuinig kacheltje is in staat de eerste kille weken het vertrek goed te verwarmen, zonder dat andere ap paraten behoeven te worden inge schakeld. Nachtstroomkachels Voor kinderkamers en keukens, die doorgaans permanent moeten wor den verwarmd, komen accumuleren de nachtstroomkachels in aanmer- h'ng. Zij hebben het voordeel dat men van goedkope stroomtaricven ge- speciale ketel of brander. Toch kan men met enkele van die apparaten het huis afdoende verwarmen. Er is echter één nadeel. Het apparaat is tamelijk groot en niet erg sierlijk in het inte rieur. Een radiator van de cv loopt heel wat minder in het oog dan een derge lijke verwarmingsunit De aanschafkosten zijn ook met ge ring. Een kachel met een vermogen van zes Kilowatt is al gauw nodig in een flinke ruimte. Daarvoor betaalt men rond de 1000 gulden. Er kunnen nog speciale aansluitkosten bij ko men. Geen aardgas In dunbevolkte plattelandsstreken zijn niet alle huizen op aardgas aange sloten. Ze zullen dat in de toekomst waarschijnlijk ook niet krijgen. Men is daar dus aangewezen op olie of elek triciteit als energiebron. Ook de bekabeling van het elektrici teitsnet laat soms te wensen over. Een accumulerende nachtstroomkachel vereist een drie-fasen-aansluiting. Die is niet bij elk pand aanwezig. De kans is groot dat men die ook niet overal aangeleverd krijgt. Innstallatie van zo'n nachtstroomapparaatisaltijdhet werk van de vakman. Die moet, in sa menwerking met het energiebedrijf, de schakelklok voor goedkope stroomta- rieven aanbrengen. Dat alles heeft vanzelfsprekend invloed op de inves teringskosten. Chamottekachels kan men overal los plaatsen. Maar van goedkope energie kan men niet profiteren. De aan schafprijs is voordeliger dan een nachtstroomkachel. Ze zijn ook in staat een flink vertrek te verwarmen, echter tegen hoge tarieven. De door elementen verhitte stenen blijven nog lang een behagelijke temperatuur ver spreiden. Veilig in bad Uiteraard zijn in badkamers en doucheruimten alleen de voorge schreven elektrische kachels te ge bruiken. Zo'n kachel moet minstens twee meter boven de vloer aan een wand worden aangebracht. Bij voor keur zo dicht mogelijk bij de plaats waar men zich aankleedt. De reflector zal zodanig moeten worden opgesteld dat men optimaal van de stralings bundel profiteert. Warmtestralers in lampvorm, met een aansluitwaarde van 250 tot 375 Watt per stuk, zijn ook te gebruiken. Deze apparaten kunnen bovendien worden toegepast in het toilet. Vooral tijdens vorstperioden voorkomt men hiermee bevriezing van de waterleiding. Ofschoon keukens meestal overvol zijn. valt met schuiven altijd wel een plaatsje te vinden voor een platte ra diatorkachel. Een apparaat dat vast opgesteld wordt, heeft de voorkeur. Meer plaatselijke verwarming, bij voorbeeld op de vloer, krijgt men door een voetverwarmingsplaat voor het aanrecht te laten aanbrengen. Garages die verwarmd zijn hebben het voordeel dat het starten van de auto 's morgens probleemloos verloopt. Een ribbenbuiskacheltje kan hiervoor de oplossing zijn. Zo'n apparaat vraagt een aansluitwaarde van 1250 Watt. Men plaatst het toestel in de leng terichting van de wagen onder het mo torblok. Een garage-temperatuurre- gelaar zorgt ervoor dat de kachel au tomatisch wordt in- en uitgeschakeld. Veel duurder? Elektrische kachels worden door het publiek ervaren als schoon. BEGANE GROND -*€ ACCUMULERENDE KACHEL CONVECTORKACHEL RADIATORKACHEL s STRAALKACHEL MET STAAFELEMENT VENTILATORKACHEL TEMPERA TUUR REGEL AAR Een huis volledig verwarmd met elektrische kachels vereist een juiste keuze. Hier is een schema voor een doorzonwoning met drie slaapkamers op de verdieping en de gebruikelijke andere vertrekken. Het huis heeft een totale inhoud van 310 kubieke meter. Tevoren is ter verbetering van de thermische isolatie in de woonkamer dubbele beglazing aangebracht. Het gezin telt zes personen. De temperaturen vindt men per vertrek aangegeven. Als minimaal optredende buitentemperatuur is bij de berekening van de warmtebehoefte uitgegaan van -10 graden Celsius. Badkamerkachels moeten op veilige hoogte warmte geven fortabel en vooral makkelijk regel baar. Met thermostaatknoppen kan men elke gewenste temperatuur kie zen. Een minder plezierige kant vormt de hoge rekening die men later van het energiebedrijf krijgt. Is elektrisch stoken eigenlijk veel duurder? Geen enkele handelaar kan daar direct antwoord op geven. De ta rieven verschillen namelijk sterk per provincie. Elektriciteitsbedrijven zijn vrij hun eigen prijzen vast te stel len. De PUEM in Utrecht houdt de stroomkosten tamelijk goedkoop. Dit verzorgingsgebied is dan ook kleiner dan de andere provincies. Waar veel zogenaamde onrendabele gebieden zijn, leveren de bewoners minder op in vergelijking met de aansluitkos ten. Dat kan invloed hebben op de ta rieven. Wie, in plaats van een gas- of oliege- stookte cv, wil overgaan op elektrische verwarming in het hele huis, kan over de totale stookkosten advies vragen aan het voorlichtingscentrum van het provinciaal elektriciteitsbedrijf. In veel gevallen zal men daar als voor waarde stellen dat eerst de woning goed geïsoleerd moet zijn. Dat geeft al een behoorlijke besparing op het stookbudget. Het elektriciteitsbedrijf redeneert: wanneer men toch geld gaat uitgeven voor de aanschaf van verwarming, kan beter tevoren geinvesteerd worden in isolatie. Pas dan kan een deugdelijke begroting van het caiorieënverbruik worden op gesteld. Warmte uit de muur Ir. A. van Helden van de Provinciale Utrechtse Elektriciteits Maat schappij, die ook zitting heeft in in ternationale commissies voor ener gievoorziening, ziet in de toekomts wel een toename van het stroomver bruik voor verwarming optreden. „Over een paar jaar zijn we toe aan proeven met verwarming via weefsels aan de wand. Doe-het-zelvers kunnen dan warmte uit de muur laten komen. Een handige knutselaar kan ook tapij ten op de vloer warmte laten geven. Onze test is vooral bedoeld om meer dere huizen van dezelfde indeling en grootte, die ook door identieke gezin nen worden bewoond, op verschillen de manieren te verwarmen. Na een jaar is een kostenvergelijking een voudig te maken". Het belangrijkste voor wie in huis wil gaan schilderen is een evenwich tige kleurkeus. De gewenste tinten moeten combineren met de rest van het interieur. Meubels, vloerbedek king en gordijnen vragen om een juiste achtergrond van harmoniërend geverfd houtwerk. Het beste kan men één hoofdkleur ne men, waarby al die elementen in het vertrek goed combineren. Gaat men bijvoorbeeld uit van de kleur blauw, dan wordt die in meerdere schakerin gen gebruikt voor wanden en plafond. Daarnaast zijn tinten als wit, grijs en zwart aan te bevelen. Die kleuren kunnen terugkomen in meubels, raambedekking en de vloer. Maar ook in bijzettafeltjes, lampen en andere accessoires. Rose als hoofdtint geeft in combinatie 'LI 1TI.ni.Uil, VV.II Z.1C1I VÜ1J UC niVIL Ü(U VIHL. I.,. 1 YYUIUL "nuk kan maken. Het systeem komt vooral bepaald door de houtsoort. Aan erop neer dat een met tegels bekleed element wordt verwarmd. Die stenen houden de warmte vast en geven die af via ventilatoren. Volgens hetzelfde systeem werken ook de zogenaamde roamottekachels. i nachtstroomkachel vereist geen Klokken in huis zijn zowel functio neel als decoratief. Nog veelzijdiger kan een combinatie van klok, ther mometer en barometer zijn. Wie als doe-het-zelver bij de tijd is, kan ze zonder meer zelf maken. Het batterij- uurwerk met een wijzerplaatdikte van 12 millimeter is los te koop in een klokkenwinkel. Ook voor een baro meter en thermometer kan men hier terecht. Voor de klok zal de diameter 16 centimeter moeten zijn. Over de wijzerplaat komt een glas deksel van dezelfde afmeting. De wij zers zijn 7 centimeter lang. Het aan zien van de klokbarometer wordt te bevelen is fraai gevlamd dennehout. Een plank van ongeveer 65 bij 20 cen timeter is voldoende. Voorts is nog een lat van 3 centimeter breed. 1 centime ter dik en 13 centimeter lang nodig Tenslotte kleurloze vloeibare wasbeits en houtlijm. De kast van de klok is niet moeilijk te vervaardigen. Gebruik bij het uitza gen een schrobzaag voor het profiel. Massief hout laat zich het best in de juiste vorm verwerken. Dat lukt beter dan bijvoorbeeld gefineerd spaanplaat. Bij de houthandel oi meubelmaker kan men het tevoren op 12 millimeter dikte laten afschaven. Teken eerst de vorm van de voorplaat op papier. Vouw de tekening dan in de lengte doormidden en gebruik de twee helften om de vorm op het hout over te brengen. Dat is de aangewezen me thode om de voorkant symmetrisch te krijgen. De klok wordt in zijn geheel 65 cen timeter hoog en 13 centimeter breed. Alleen achter het uurwerk is de breed te 19,5 centimeter. Nadat de houten vorm is uitgezaagd worden de randen met schuurpapier glad gemaakt. Uit de lat wordt een raamwerk ge maakt voor de achterkant. Dit lijmt men in elkaar. Daarna wordt het even eens met lijm op de achterzijde beves tigd. Het hout wrijft men met wasbeits in. Na een half uur kan de oppervlakte met een zachte borstel bewerkt wor den. De „vlam" van het materiaal komt dan sterk naar voren. In het midden van de cirkel, waar de klok komt moet een gat geboord wor den voor de wijzers. Daarmee wordt de wijzerplaat vastgezet. Er overheen komt de glazen deksel die men nog eens met kleine koperen spij kertjes bevestigt Het uurwerk wordt aan de achterkant aangebracht. Ba rometer en thermometer worden met kleine schroefjes, die men in de winkel bijgeleverd krijgt, op een plank beves tigd. Op de steunlat aan de achterkant wordt tenslotte een schroefoog ge plaatst. waaraan de klok kan worden opgehangen. Decoratief en makkelijk zelf te maken, zo'n klok die tevens thermo- en baro meter is. met grijs, wit en donkerrood een spe ciaal effect. Goudkleurige schilderij lijsten en geel koper komen goed tot hun recht op een rose wand. De natuurtlnt bij uitstek is natuurlijk groen. Een kamer, waar deze kleur overheerst, straalt rust uit. Het vriendelijke karakter wordt versterkt door er veel blank hout in te verwer ken. Ook rotan en manou staan hier goed bij. Bruin roept de sfeer op van bossen. Heel licht beige maakt een kamer zon nig. Koperen en tinnen voorwerpen doen het uitstekend tegen een don kerbruine achtergrond. Let er op dat bij combinatie van lichte en donkere kleuren het evenwicht ge handhaafd blijft. Een derde deel don ker en twee derde licht is de beste ver houding. Een vertrek met veel hoeken en korte muren vraagt om donkere korte wandjes. Grote lange vlakken worden hier zo licht mogelijk gehouden. Voorbereiding Houtwerk dat opnieuw geschilderd moet worden dient men altijd eerst af te schuren. Eventuele spijkergaten en andere beschadigingen vult men op met plamuur. Daarna wordt met grof schuurpapier en vervolgens met fijn schuurlinnen de oppervlakte glad gemaakt. Daardoor zal de grondverf beter „pakken". Als men de grondlak drie tot vier uur heeft laten drogen, wordt opnieuw gepolijst met water vast schuurlinnen. Maak daarna het oppervlak volkomen glad en stofvrij. Vanzelfsprekend worden voorwerpen in de directe omgeving afgedekt met oude kranten. Het verwijderen van verfvlekken kan soms lastig zijn. Vooral wanneer men met verfver- dunner moet werken. Sommige ver fsoorten zijn echter makkelijk met water en zeep weg te halen. De vak man in de doe-het-zelfzaak zal daar over wel advies kunnen geven. Het werken met zijdeglansverf geeft nog wel eens problemen wanneer men over oude verflagen moet schilderen. Het helpt wellicht wanneer in plaats van grondlak hoogglanslak wordt ge bruikt Vanzelfsprekend wel in de juiste kleur. Na het afschuren wordt het geheel overgeschilderd met zij- deglanslak. Wordt een kamer van boven tot onder, dus ook plafonds en wanden, van nieuwe verf voorzien dan moet men zich aan de juiste volgorde houden. Eerst is het plafond aan de beurt. Daarvoor wordt een roller of verfspuit gebruikt. Maak de banen niet breder dan vijftig centimeter en begin bij een raam. Bij het werken met een verfspuit moet men gelijkmatige bewegingen maken. Daarbij wordt niet de spuit maar de arm bewogen, zodat de verf zich glad verdeelt. Na het plafond wordt het houtwerk rond ramen en deuren ter hand geno men, Dit werk lukt het best met kwas ten in verschillende dikten. Een muur verdeelt men in vierkante vlakken. Men werkt van boven naar beneden. Per vlak wordt maal verti caal en éénmaal horizontaal schilderd. Een roller met gesloten ver- freservoir is hiervoor het aangewezen gereedschap. Het komt nogal eens voor dat bijvoor beeld antieke eikenhouten meubels bedekt zijn met oude verflagen. Zij kunnen weer in de oorspronkelijke staat worden gebracht door ze te be handelen met een oplossing van na tronloog (of caustic soda). Men moet hierbij een verhouding ne men van op acht delen water. De be handeling moet enkele malen worden herhaald. Dan naspoelen met warm water. De oorspronkelijke kleur van het hout wordt op deze manier niet aangetast. Wel is het aan te raden het hout na twee uur te bewerken met een oplossing van één deel water en één deel azijn. Dit om te voorkomen dat er witte zoutuitslag ontstaat Na een droogtijd van minimaal een week wordt het meubel behandeld met bruine drogistenwas, waardoor de originele kleur wordt versterkt. Scharnieren, sloten en dergelijke wor den ingewreven met boter. Olie zou hardnekkige vlekken in het hout kun nen geven, die men er beslist niet meer uitkrijgt. - Is het waar dat onderdelen voor oudere aanbouwmeubelen altijd kun nen worden bijgekocht? Toen de aanbouwsystemen pas in de handel kwamen werd overal verklaard dat in de toekomst voortdurend on derdelen of elementen bijgeleverd konden worden. Enkele systemen zijn nu al vijftien jaar op de markt. De eerste uitvoering wordt nog steeds gemaakt. Maar er zijn ook heel wat va riaties bij gekomen. Zelfs als men zo'n oud systeem neemt zal geen enkele meubelverkoper nu zwart op wit dur ven zetten dat onderdelen onbeperkt nageleverd kunnen worden. Men moet het aanbouwmeubel dan ook gebrui ken om een passende combinatie te maken en niet om met een paar ele menten te beginnen en deze beschei den combinatie van lieverlee uit te breiden. - We hebben enige tijd geleden een hoekkastje gekocht in de veronder stelling dat het was gemaakt van pa lissanderhout. Nu beweert een kennis dat het Concalo Alves is. een veel goedkopere houtsoort. Zou dat kun nen? Het komt dijkwijls voor dat onder de naam palissander, gemengd met deze Jioutsoort, ook partijen Concalo Alves borden verscheept Beide houtsoor ten komen uit Brazili: Concalo Alves heeft lichte en donkere roodbruine kleuren en is voorzien van zwarte ade em Het wordt in massieve uitvoering rfs vervanging van het veel duurdere palissander gebruikt. Men kan alleer dan van onjuiste voorlichting spreken als de verkoper de naam palissandei gebruikt, terwijl het om Concalo Alves gaat. In een bonafide zaak zal men op de label, die asm het meubel hangt, de toelichting „palissanderkleur" vinder als men met vervangingshout te ma ken heeft. Aan de prijs moet in iedei geval te merken zijn. of het al dan niet vervangingshout betreft - Volgens mijn moeder is het erg onge zond tapijt in de slaapkamer te leggen. Alleen „gladde" materialen zouden hiervoor in aanmerking mogen ko men. Zelf vind ik tapijt veel gezelliger. Maar het mag natuurlijk niet ten koste van de gezondheid gaan. Wat zaliknu kiezen? Tegenwoordig zijn slaapkamers over het algemeen veel minder stoffig dan vroeger. Door het gebruik van schudbedden, stoffige matrassen en dikke gestikte dekens had het onge dierte in het begin van deze eeuw vrij spel. Ook beschikte men toen nog niet over stofzuigers. „Zeil" was toen in derdaad het beste wat men op de vloer kon leggen. In onze tijd is een sfeervol tapijt beslist verantwoord. Wel moet de voorkeur worden gegeven aan kortpolig, liefst synthetisch materiaal. Dat is elektrostatisch. Het houdt rondzwevend stof vast, totdat de stof zuiger het wegzuigt. Bovendien is synthetisch tapijt ongevoelig voor schimmels en bacteriën. De vloerbe dekking kan van een wat mindere kwaliteit zijn Slijtage is er immers nauwelijks. Er zijn dan ook speciale slaapkamerkwaliteiten in de handeL De plaatsen waar scherpe poten van het bed of andere meubelen komen, moeten wel een bescherming krijgen in de vorm van plastic meubelschotels of veiligheidsdoppen. - Hoe krijgt men verroeste antieke strijkijzers weer een beetje toonbaar? Oude en lelijk geworden ijzeren voor werpen kunnen worden schoon gemaakt door middel van een dom pelbad in Tart. Dit produkt levert Du bois Chemicalin in Amsterdam. Het voorwerp moet daarin ongeveer twaall uur weken. Daarna laat men het dro gen en dan inwrijven met witte was. Zc voorkomt men dat het ijzer verdei wordt aangetast. Het krijgt weer de oorspronkelijke kleur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 25