„Zelfs de VS hebben belang bij verdwijning van Somoza OORLOG VAN DE TIENERS PZQ/zaterdagkrant 21 SANDINISTISCH BEVRIJDINGSFRONT: (Van onze speciale verslaggever Gijs Wanders) „De dagen van Somoza zijn geteld. Hij steunt alleen nog op zijn soldaten en die vechten voor nog geen tweehonderd gulden per maand. In tegenstelling tot het volk ontbreekt het hen aan elke motivatie. Het vertrouwen in hun leider neemt af. Voor het eerst in 45 jaar lijdt het leger grote verliezen. Maar de bevolking van Nicaragua heeft de vrijheid geroken en wil wraak nemen voor de tienduizenden familieleden, vrienden en kennissen die door de dictatuur zijn vermoord. In dit land is een revolutie begonnen die niet meer te stoppen is". Eindelijk is het gelukt met enkele leiders van de Frente Sandinista de liberacion Nacional (Nationaal Sandinistïsch Bevrijdingsfront) in contact te komen. Ze wonen in Costa Rica en organiseren van daaruit de guerrilla in het buurland Nicaragua. Aan het interview gingen tal van nutteloos lijkende afspraken met tussenpersonen vooraf. Om veiligheidsredenen willen de Sandinisten hun namen niet ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1978 noemen. Hel Sandinistiscli front wordt door steeds meer mensen als de enige be weging gezien die de dictatuur kan bestrijden. Parlementaire oppositie is onmogelijk, want tegenstanders worden in de gevangenis gegooid of simpelweg vermoord. Waarom is de guerrilla niet eerder in de aanval ge gaan? „Al meer dan veertig jaar vechten we tegen de dictatuur van de familie So moza. Het is ons echter nooit gelukt om die omver te wei-pen. De repressie was ongelofelijk en tot voor kort kon Somoza op alle Steun van de Verenig de Staten rekenen. Hij was een mario net van de Amerikanen. Zolang hij hun belangen beschermde, had hij mets te vrezen. De familie Somoza is een produkt van de Amerikaanse in terventie in de jaren twintig. De Na tionale Garde waarover ze beschikt is getraind en bewapend door de Ver enigde Staten". - Hel front heeft dus weinig kans ge kregen om zich te organiseren? „Beslist. Alleen het rekruteren van mensen was al een groot probleem. In de afgelopen veertig jaar zijn zoveel boeren en onschuldige vrouwen en kinderen afgeslacht, dat het volk ge terroriseerd werd door angst. In der gelijke omstandigheden kun je moei lijk op veel steun rekenen". - V/aar raas het verzet aanvankelijk vooral geconcentreerd? „In een bergachtig gebied langs de grens met Honduras. Dat was niet de best denkbare strategie, want in het noordoosten van Nicaragua woont vrijwel geen mens. We hadden onszelf dus eigenlijk van het volk geisoleerd en konden aan het bewustmaken en organiseren van de massa nauwelijks iets doen. We zouden het moreel van de mensen hooguit kunnen opvijzelen door voortdurend het leger aan te val len. Maar ook dit bleek moeilijk. So moza hoefde maar betrekkelijk weinig militairen naar het bewuste gebied te sturen om ons in bedwang te houden. Als gevolg hiervan hebben we destijds veel van onze kameraden verloren". - Wanneer is de strijd naar de steden verlegd? „Inhet begin van de jaren zeventig. De eerste spectaculaire actie die we er uitvoerden was in 1973, toen we metde gijzeling van een aantal diplomaten in de hoofdstad de vrijlating van enkele Sandinisten wisten af te dwingen. Maar we kregen geen kans om onze strijd op te voeren, want Somoza liet ogenblikkelijk de noodtoestand af kondigen. De daarop volgende onder drukking door het leger was ongelofe lijk. Complete dorpen werden ver woest. Mensen werden in hun huizen opgesloten en levend verbrand, of ze nu met het front sympathiseerden of niet". Imperium In de afgelopen 45 jaar hebben de So- moza's een economisch imperium op gebouwd, dat immense vormen heeft aangenomen. De omvang ervan is nauwelijks te schatten, aangezien veel bezittingen op naam van vrien den en kennissen staan. Is dat een van de oorzaken van het brute optreden van de regering? „Ongetwijfeld De Somoza-dynastie heeft in al die jaren meer tijd besteed aan het verrijken van zichzelf dan aan politiek. Vandaar dat ze op een gege ven momentmeer haar eigen belangen dan die van de Verenigde Staten ver dedigde". Is dal de oorzaak geweest van het keerpunt in de Amerikaanse politiek ten opzichte van Nicaragua? „Dat hoeft niet per se. Per slot van re kening is Nicaragua voor dc Amerika nen economisch gezien van geen enkel belang. Het land is slechts een basis van waaruit de Verenigde Staten het onrustige Latijns-Amerika kunnen controleren. Voor wat dat betreft had den ze aan Somoza een trouw dienaar. Zelfs meer dan dat. Want omdat So- moza's imperium zich over heel Mid- den-Amerika uitstrekte, kon hij zijn invloed ook nog eens in de buurstaten doen gelden. Economisch, dus poli tiek. dus militair. Je zou kunnen zeg gen, dat hij al het land tussen de Ver enigde Staten en Zuid-Amerika als een privé-landgoed beschouwt". - Met welk concreet voorbeeld kan worden aangetoond dat Somoza de belangen van de Verenigde Staten dient? „Met de Condeca. de Consejo de De- fensa Centroamericana (Centraala- merkaanse Verdedigingsraad), die in 1964 werd opgericht. Deze organisatie stelt zich ten doel het internationale communisme te bestrijden. De Ver enigde Staten hadden al langer gepro beerd een dergelijk militair apparaat in te stellenmaar dit werd alleen maar door Somoza mogelijk gemaakt". „Hoeveel invloed Somoza binnen deze Condeca heeft, werd het vorig jaar duidelijk. Hij liet de organisatie toen de operatie „Adelaar VI" uitvoeren in zijn eigen departement Nueva Sego via. Op die manier hoopte hij af te re kenen met de guerrilla die daar nogal sterk georganiseerd was Het gebied werd met napalm bestookt" Carter Met de komst van Carter leek Ameri ka echter zijn ogen te openen voor het geweld, waarmee Somoza zijn land terroriseert. Diens dictatuur stond immers lijnrecht tegenover de men senrechtenpolitiek van de nieuwe Amerikaanse president. Betekende dat inderdaad een verandering? „Beslist niet. De 300 „groene baretten" en 800 „Amerikaanse rangers" (com mandotroepen) werden niet terugge trokken. Ze bleven in Nicaragua om het leger te trainen in onderdruk kingsmethoden en in het bestrijden van de guerrilla. Daarnaast kon So moza op zowel economische als mili taire steun blijven rekenen. Onlangs nog heeft Carter opnieuw economi sche hulp beloofd". Niettemin worden de relaties tussen beide landen stroever. ..Dat komt door de interne ontwikke ling in de afgelopen twaalf maanden. De Amerikaanse regering heeft inge zien. dat de macht van Somoza aan het afbrokkelen is. Daarom begon ze al een tijd geleden voorzichtig te zoeken naar een alternatief'. - Een tegenkandidaat in de persoon van Pedro Joaquin Chamorro? e..Inderdaad zou Chamorro in zo'n model passen. Hij kon immers als leider van de democratische beweging UDEL op brede steun rekenen. Van de conservatieven, de christen-democra ten de socialistende communisten en ook van het bedrijfsleven. Maar nu Chamorro door vrienden van Somoza is vermoord, is er geen enkel alter natief meer over. Tenminste niet op dit moment. Dat maakt de situatie in Ni caragua zo onoverzichtelijk. Je kunt hooguit speculeren over wat er op kor te termijn gaat gebeuren Niets is ze ker". - Waarom heeft het bedrijfsleven zich begin dit jaar plotseling tegen de dic tatuur gekeerd? „Omdat de Somoza's voortdurend het bezit van de staat en dat van de familie met elkaar verwarden. Ze vormden een iedereen bedreigende economi sche macht en omdat ze zich onge straft aan allerhande concurrentie vervalsende praktijken schuldig kon den maken, viel er voor het bedrijfsle ven nauwelijks meer tegenop te bok- - En van dit ongenoegen, van de toe nemende protesten vanuit de kerk en van de aarzelende houding van de Verenigde Staten heeft het Sandinis tïsch front gebruik gemaakt7 „Natuurlijk was het geen toeval dat wij in oktober vorig jaar met een grootscheeps offensief zijn begonnen. We lieten onze strategie van een lang durige volksoorlog varen en wilden proberen Somoza zo snel mogelijk ten val te brengen. Vanzelfsprekend speelde daarbij ook de gezondheid stoestand van de dictator een rol. Na zijn hartaanval van het vorig jaar merkten we. dat zijn positie begon te verzwakken. Somoza nam niet alle be slissingen meer en er groeide een machtsvacuüm binnen de familie". - Volgens welke strategie werkte het front? „Aanvallen op zoveel mogelijk plaat sen en op hetzelfde moment. Poli tieposten, kazernes en gevangenissen hadden we als doelwit uitgekozen. Op deze manier manoeuvreerden we het leger in een moeilijke positie Voor heen hadden de militairen zich slechts in het noordoosten hoeven te con centreren. Maar nu moesten ze overal op hetzelfde moment zijn. Al snel werd ons duidelijk hoe slecht de ver schillende posten waren uitgerust. Om een machtsgreep te voorkomen had Somoza zijn soldaten namelijk slechts een beperkte hoeveelheid wapens en munitie willen geven". - Hoe kwam het front aan wapens? „Veel militairen zijn corrupt en verko pen wapens op de zwarte markt. Op die manier kunnen ze hun salaris een beetje opschroeven. Zelfs nu het leger in de verdediging is gedwongen gaan ze er mee door. Daarnaast zijn er nogal wat soldaten die zich solidair voelen met het onderdrukte volk en die in het geheim wapens weggeven. Om aan munitie en wapens te komen hebben we ook kazernes en politieposten overvallen". - En uit het buitenland? Bijvoorbeeld van Cuba? „Het is niet moeilijk om na te gaan welke landen met onze strijd sym pathiseren Maar het zou onverstandig zijn om te zeggen door wie en in welke mate we gesteund worden" - In hoeverre is het Sandinistischfront bereid om aan een democratische re gering deel te nemen? „We hebben alle politieke groeperin gen laten weten dat wij van de partij willen zijn als er straks een nieuwe re gering gevormd moet worden. Dat im pliceert al, dat wij er niet voor voelen om alle macht naar ons toe te trekken en dat ook wij een verandering iangs democratische weg willen. Maar dat we in het politieke spel willen mees pelen. spreekt voor zich. Na jarenlang vechten en met, een toenemende sym pathie onder de bevolking kunnen we eenvoudigweg niet weer buitenspel worden gezet". - Tot een akkoord met de politieke partijen is het echter niet gekomen. „Helaas niet We vinden elkaar waar het gaat om het bestrijden van onze gemeenschappelijke vijand de dic tatuurvan Somoza Over wat er in een volgende fase moet gebeuren, zijn de meningen verschillend. Wij als Front hebben de ontbinding van het leger geëist. Enerzijds omdat er bloed aan kleeft, anderzijds omdat het onge twijfeld partij zou kiezen voor de bezit- tende klasse van Nicaragua Dat zou betekenen dat als Somoza weg is. diens systeem overeind blijft staan. Een Somosisme zonder Somoza. Daar voelen wij niets voor. Wat ons betreft zal de oorlog dan onverminderd door gaan". - Welke verandering zou de meest reële zijn onder de huidige omstan digheden? „Waar we rekening mee moeten hou den, is dat de bourgeoisie van dit land samen met de Verenigde Staten een politiek model aan het uitdokteren is dat een democratische glans krijgt, maar dat van binnen rot is Zo zouden kopstukken uit het leger voorlopig op non-actief kunnen worden gesteld. Ons zou een plaats in de nieuwe rege ring kunnen worden gegund, maai" dan alleen om het volk rustig te houden. Tenslotte zouden de eigendommen van Somoza kunnen worden genatio naliseerd Een dergelijke ontwikkeling zou voor een land als Nicaragua uitr zonderlijk ddmocratisch zijn. En de kans is groot dat de rust dan ook in derdaad terugkeert. Maar vervolgens zullen Amerika en de heersende klasse proberen het hele proces weer lang zaam terug te draaien, zoals bijvoor beeld in Portugal is gebeurd. Uit eindelijk komen we dan opnieuw te recht bij een systeem als het huidige. Deze mogelijkheid is reëel en daarom zullen we zeker op onze hoede moeten zyn". - Is de val van Somoza nog een kwestie van dagen, of haal' hij alsnog de ver kiezingen van 1981 „We zjjn ervan overtuigd dat het bin nen zeer korte tijd bekeken is. Hoe langer de oorlog aanhoudt, hoe meer het volk zich bewust wordt van wat er werkelijk aan de hand is. De mensen zullen beseffen dat in Nicaragua niet slechts een gevecht tegen Somoza. maar ook een klassenstrijd aan de gang is. Een ontwikkeling die zowel de nationale elite als de Verenigde Staten nooit zullen toestaan. Daarom hebben ook zjj er alle belang bij dat Somoza snel verdwijnt Van onze speciale verslaggever Gijs B Wanders) ij het endergaan van de tropische zon verandert het Middenamerikaane staatje Nicaragua in een uitgestorven land. De stilte Is beklemmend en wordt af en toe onderbroken door ze nuwachtig blaffende honden. Dc mensen houden zich schuil in hun huizen. Wie zich buiten waagt, kan door soldaten van de Nationale Garde worden doodgeschoten. Niemand kan nog ontkennen dat er een burgeroor log aan de gang is. De stilte is betrek kelijk. Ik kom 's avonds in de hoofdstad Ma nagua aan. Een kennis komt me afha len en brengt me naar zijn huis. In een jeep rijden we door de verlaten stad. Het oude centrum is even triest als driejaar geleden, toen ik hier voor het laatst was De door de aardbeving van 1972 vernielde huizen staan nog altijd op instorten. Niets is gerestaureerd. Waar eens hotels en grote bank gebouwen stonden, lopen vandaag koeien het gras en onkruid te korten. Managua is een spookstad, We worden aangehouden door zwaar bewapende soldaten. Uitstappen, met de handen in de nek. Kofferbak en dashboard moeten worden geopend. Er kunnen wapens of subversieve lite ratuur in verborgen zijn. De militairen zijn nog tieners en gedragen zich buitengewoon nerveus. Een enkeling heeft zijn groene uniform met hand granaten gedecoreerd De denneap- pels schudden er lustig op los. Ik voel me onzeker in dit gezelschap. In mijn koffer zitten aantekeningen die ik tijdens een interview met het Frente Sandinista de Liberacion Na cional (Sandinistisch Bevrijdings front), de guerrillabeweging in Nicara gua, heb gemaakt. Onze bagage wordt echter niet onderzocht. We mogen doorrijden. Als we thuis zijn aange komen. is het buiten nog altijd stil. Een burgeroorlog lijkt onwerkelijk Ontploffing fel gevochten. Droge knallen uit de pistolen en de eenvoudige geweren van de guerrillero's worden door het leger met hevig mitrailleurvuur beantwoord. De gevechten duren tot diep in de nacht. Over de verliezen aan beide kanten wordt gezwegen. De volgende dag vernemen we. dat politie en leger die nacht ook in andere wijken in de hoofdstad zijn aangeval len. Hetzelfde is gebeurd in plaatsen als Leon, Esteli. Chinandega en Ma- saya. Een offensief van het Sandinïsti- sche Front, dat de val van dictator president Anastasis Somoza Dehayle moet bespoedigen. Het totale aantal doden van die ene nacht moet tegen de honderd lopen. De werkelijke verliezen kunnen echter aanmerkelijk hoger liggen. Het leger weigert een juiste opgave te doen, om demoralisatie onder de soldaten te voorkomen. De guerrillastrijders op hun beurt proberen de gewonde en ge dode kameraden mee te nemen, uit angst voor represailles tegen fami lieleden. De volgende dag is het betrekkelijk rustig in de hoofdstad. Toch blijven de meeste mensen binnen. Wie zich in de hoofdstad wil verplaatsen, is aange wezen op eigen transport of het openbaar vervoer. Dat laatste ligt. vanwege de algemene staking, vrijwel plat De enkele bussen die nog rond rijden, puilen uit. Passagiers zoeken tot op de bumpers een staanplaatsje. Taxi's zijn er genoeg, maar de tarieven zijn tot op een voor het gros van de bevolking een onbetaalbaar niveau opgetrokken. Het, leger laat via radiocommuniquès weten dat de situatie in het hele land onder controle is. Een weergave die niet correct is. In Leon wordt nog hevig gevochten. Guerrillero's hebben zelfs grote delen van de stad bezet. Scholieren Ook in Leon worden de Sandinisten door jonge scholieren en studenten gesteund. Gemaskerde tieners zijn veelal slechts met pistolen bewa pend. Ze verschuilen zich achter bar ricaden. maar lijken nauwelijks op gewassen tegen het moderne mate rieel van de Nationale Garde. Zieken auto's van het Rode Kruis rijden af en aan. Witte vlaggen wapperen uit hun ramen, maar die bieden weinig ga rantie. Het leger heeft dc afgelopen dagen al meermalen op mensen van het Rode Kruis geschoten. In de ziekenhuizen liggen veel aan flarden geschoten lijken. Onherken baar verminkt. Er zijn betrekkelijk weinig gewonden. Alleen zware ge vallen kunnen behandeld worden, Er is een tekort aan personeel. De medici hebben zich van meet af aan bij de al gemene staking aangesloten. Alleen door middel van een roulatiesysteem is enige hulpverlening mogelijk. Op de korte golf vangen we instructies op van de Becat. de beruchte veilig heidsdienst: ..Gearresteerde guerril lastrijders of andere subversieve ele menten moeten ter plekke worden ge dood De gevangenissen zijn ken nelijk overvol. De laatste twee weken zijn talloze poli tici. variërend van links tot uiterst conservatief, studenten, advocaten, medici, mensen van het Rode Kruis en leden van het Comitë voor de Verdedi ging van de Mensenrechten opgepakt. Plotseling horen we een krachtige ontploffing, gevolgd door enkele scho ten Een nabijgelegen politiepost is in de lucht gevlogen. We willen gaan kij ken. maar de straten zijn tot ver in de omtrek afgezet In de duisternis wordt Het record-aantal arrestaties op één dag ligt boven de vijfhonderd. Ook geestelijken worden niet met rust gelaten. Enkelen zijn inmiddels het land uitgegooid, anderen zijn be dreigd. Veel kerkgebouwen zijn door het leger overvallen en bezet „Om dat", zo wordt gezegd, „van hieruit subversieve acties worden gecoördi neerd" Vrijwel alle levensmiddelen zijn op en het ziet er naar uit dat we binnen en kele dagen niets meer kunnen krijgen. Alle winkels zijn gesloten. Alleen op de markt wordt nog verkocht. Het aantal produkten is echter schaars. Nicaragua kan slechts door een onge kend hoge import (vooral uit de VS en WestrDuitsland) overleven. Nu nage noeg alle economische activiteiten (inclusief de invoer) stilliggen, raken de voorraden zienderogen uitgeput. Van de bevolking wordt het uiterste gevraagd. „Somoza hoopt ons uit te hongeren en ons op die manier te dwingen weer aan het werk te gaan", weet een vrouw te vertellen. Even buiten Managua ligt de super markt van een generaal. Gezien zijn functie en alle voordelen die daar aan verbonden zijn. zal de generaal er niet aan denken om zich bij de algemene staking aan te sluiten. Door het weg vallen van de concurrentie heeft hij alle produkten in prijs kunnen verho gen Er is veel volk in de winkel. Om dat niemand weet hoe lang de oorlog nog zal duren, wordt met grote hoeveelheden tegelijk ingekocht- Buiten rijden met soldaten volgeladen jeeps en vrachtwagens af en aan. Bij gebrek aan rollend materieel heeft het leger ook auto's van particulieren moeten onteigenen. De wagens wor den door mensen van de dienst openbare werken bestuurd. Ze zijn ge dwongen dit kosteloos te doen. Iedere soldaat achter het stuur Is een schutter minder, redeneert Somoza. Op de hoek van de st raat ligt nog altijd de dode militair van gisteren, Zijn lin kerbeen is aan stukken geschoten. Kennelijk heeft, niemand tijd om het lijk weg te halen Het is de vraag hoe Somoza zijn leger (7500 man) met al die verliezen op sterkte denkt te houden. „Een tijd ge leden heeft hij met het idee rondgelo pen om jongens van het platteland te ronselen. Uiteraard onder dwang", vertelt een inwoner van Managua. Het plan is op de lange baan gescho ven. Waarom weet niemand. Mis schien vreest de dictator infiltratie van Sandinisten. Opgeschort Via de radio vernemen we dat de rege ring alle grondwettelijke vrijheden in de departementen Esteli en Masaya heeft opgeschort. Er is een krijgsraad ingesteld. Een nutteloze vermelding, want arrestaties worden amper meer verricht. Elke sta-in-ae-weg - schuldig of onschuldig - wordt door de Natio nale Garde doodgeschoten. Zoals gis teren in Masaya met een gewonde vrouw gebeurde. Ze kon niet snel ge noeg komen en werd, volgens een Amerikaanse journalist, door een sol daat met twee kogels afgemaakt. De situatie in verschillende delen van Nicaragua is chaotisch. Steden wor den afwisselend door de Sandinisten en het leger bezet De mensen van het Rode Kruis kunnen vaak niet anders dan toekijken. Ze worden door militai ren doorgaans van het slagveld ge weerd. Als er niet wordt gehoorzaamd of wanneer een bevel niet goed wordt begrepen, wordt er geschoten. Nicaragua leeft in angst en onzeker heid. Tal van rebellerende plaatsen zijn van de buitenwereld afgesloten. Om de Sandinisten tot overgave te dwingen, wordt de bevolking uitge hongerd. Water- en elektrici teitstoevoer zijn door de regering afge sneden. In dit arme land kunnen slechts weini gen het zich veroorloven om naar het buitenland te vluchten. Zo niet de in dustriëlen en grootgrondbezitters. Hun kapitaal hebben ze al een tijd ge leden vooruit gestuurd. Nu vertrekken ze zelf. Een vliegtuig kunnen ze niet meer nemen, want de luchthaven is gesloten. In peperdure Amerikaanse wagens trekken ze de grens over. „In de onfeilbaarheid van Somoza hebben we geen vertrouwen meer. En wanneer het eenmaal met hem is afge lopen, zal de volksopstand doorgaan. Dan zal de massa ook ons aanvallen" zei me de eigenaar van enkele ka toenplantages. terwijl hij zijn bezit tingen door hel huispersoneel in twee vrachtwagens liet laden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 21