Geen reiskostenvergoeding voor de Zeeuwse damclubs GROOTS AFSCHEID RIA KOSTERS VAN DE TURNSPORT IN ZIERIKZEE PZC/sport/p Burgemeester: 'Je verdient een tien met een griffel' ZIERIKZEE WILDE VERGOEDING VOOR ZEELANDBRUG RAMLJAK OMGEKOMEN Rus winnaar rit in de Toekomstronde lezers schrijven sport provincie 's-GRA VENPOLDER - De alge- vaardigden van de Zeeuwse dam clubs hebben tijdens de najaarsver gadering van de provinciale dam- bond in 's-Gravenpolder heel wat tijd moeten besteden aan de wens van Zierikzee om de door de deel nemers aan de persoonlijke kam pioenschappen gemaakte kosten voor de Zeelandbrug vergoed te krijgen. Zeeuws dambondvoorzitter Arie Kammeraad had toegelicht, dat het bestuur hel niet zinvol vond om voor een bepaalde groep de kos ten te vergoeden maar kreeg daar mee de Zierikzeese afgevaardigde De Wild tegenover zich. „Brugkos- ten zijn extra kosten en ik zou hel betreuren als de spelers van Zierik zee gedupeerd zouden worden. Ik vind het discriminatie". Kammeraat. ..De brug behoort bij de normale reiskosten De deelnemers uit Tholen moeten wellicht nog ho gere kosten maken om de kampioen- schappen te bezoeken. Als je dus de een reiskostenvergoeding geeft en de ander met, dan is dat zeker discrimi natie" Na veel heen en weer gepraat bleef Zierikzee alleen staan de ande re damclubs gingen met het bestuui mee om de reiskosten niet te vergoe den. Het voorstel van de s-Gravenpoïder- se club om de dispensatieregeling met betrekking tot de clubcompeti tie af te schaffen, haalde het even min De betreffende regeling was in het leven geroepen om tientallen, die met. minder dan tien spelers op kon den komen, voor een 2-0 of4-0 achter stand te behoeden, omdat ze er niets aan konden doen Izaak op 'tHoniet namens de 's-Gravenpolder.se club' weten.dat er behoorlijk misbruik van deze regel gemaakt wordt. .Het is gebeurd", het hy weten, „dat we een telefoontje kregen, dat onze tegen stander slechts acht man be schikbaar had. Wij gingen dus met acht man naar hen toe. maar daar bleek, dat verschillende spelers, die niets te doen hadden en wel konden spelen, ons verweten slechts met acht man te zijn gekomen Aan te modderen Uiteindelijk werd het be stuursvoorstel om opnieuw 'een jaar aan te modderen met deze regeling" -het waren de woorden van voorzit ter Kammeraat- aangenomen, waarbij van bestuurszijde de belof te werd gedaan om over te gaan tot strafmaatregelen als er misbruik van de regeling gemaakt wordt. In het vervolg worden de verenigin gen aansprakelijk gesteld als deel nemers aan sneldamwedstrijden zonder meer wegblijven. Als de deelnemers zonder tijdige ken nisgeving -dat is na de avond tevo ren- wegblijven wordt een boete van f '25 opgelegd. Wedstrijdleider Piet (ioedbloed lichtte toe: „De laatste jaren is het met sneldammen een hopeloze zaak geweest". Tevens werden maatregelen geno men om het spelen van onderlinge kampioenswedstrijden zonder de wedstrijdleider te waarschuwen, de kop m te drukken. Als men een ver- emgings- of individuele wedstrijd op een andere datum speelt dan op het rooster vermeld stond wordt de wed strijd zonder aankondiging nietig verklaard en moet over gespeeld worden. Meer schoolteams Hoewel het Zeeuws damboiulbe- siuur had voorgesteld om slechts een team per sch ooi te laten deel nemen aan de voorwedstrijden voor het schoolkampioenschap. wensten de verenigingen meerdere teams deel te laten nemen. Vooral Kees Rijk was daar een voorstander van: „Iedere vereniging moet dat op haar eigen manier voor elkaar brengen. Het gaat hier zuiver om een organi satorisch probleem", meende hij. Voorzitter Kammeraat meende, dat de teams elkaar kampioen konden laten worden, maar daar tilde Rijk niet zo zwaar aan. Tevens werd be sloten. dat de nummers één en twee van de jeugdfinale zich automatisch voor de volgende finale plaatsen, in het geval ze bij de senioren meespe len. Voor de bekerwedstrijden mogen de teams maximaal vijf spelers voor hetzelfde team opgeven, 's-Graven- polder was hiertegen. In de eerste ronde komen twee teams van dezelf de vereniging niet tegen elkaar uit Voor de Zeeuwse competitie werd besloten 2 groepen te formeren, die een enkele ronde spelen. In groep I zijn Ingedeeld: Tholen n, 's-Graven- polder III. St Philipsland. Som- melsdijk. Middelburg H en Bergen op Zoom. in groep H 's-Gravenpolder IV, Lammerenburg II. Sint Laurens II. Aagtekerke II. Goes H en Middel burg III. eventueel nog Oostkapelle Aan het hoofdklaskampioenaxhap doen mee: Arie Kammeraat. Jules Gajadhar. Jaap Veerhoek, Peter Schunselaar. Evert Wiskerke. Kees Rijk. Pieter van Splunter. Dick Sew- nath, Wim Koppejan. Adrie Saman en Jan Blom, voor de eerste klas zijn al ingedeeld M.Provoost. D.Wis- kerke. I.Lindhout, E Braaser, A en M.Chaut, JHoumes. J.Grim, C.Drooger en P. Willemse. terwijl voor de laatste plaats J Ridderhof. W Lievense en S. van der Heyden een beslissingscompetitie moeten spe len De afgevaardigden van de afde Zeeuwse dambond naar de vergade ring van de nationale bond kregen van de vergadering opdracht om het plan voor de invoering van pupillen (tot en met 12 jaar) te steunen. ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1978 Hen stralende Ria Kosters neemt tijdens de receptie de dank van velen in ontvangst ZIERIKZEE - Ria Kosters heeft gisteravond in een bomvolle Concertzaal in Zierikzee afscheid genomen van de plaatselijke gymnastiekclub Delta Sport. Tien jaar heeft ze de meisjes van de Schouwse club op amper te evenaren manier onder haar hoede gehad en de turnsters alsmede het stadsbestuur namen deze avond de gelegenheid te baat om de scheidende leidster en train- ster in het zonnetje te zetten. Ze kreeg veel lof in ontvangst te nemen, in de eerste plaats van Zierikzees eerste burger, bur gemeester Th.H. de Meester. ..Wat jij verdient is een tien met een gnffel. Liever praat ik met jou over zei len. dan kan ik je ook eens een lesje le ren", zei burgemeester De Meester te gen Ria Kosters. „Maar waar ik het meest van onder de indruk was, was de manier waarop je de kinderen kon troosten wanneer ze een mislukte oefe ning turnden. Het huilen stond hen dan nader dan het lachen. Maar altijd was er dan weer die troostende arm van Ria Kosters om de schouder van het turn- stertje. Dikwijls schoot er dan bij mij een brok in de keel. Je was als leidster uniek. Toen ze dan ook aan my vroegen om een afscheidswoord tot jou te rich ten heb ik dan ook direct volmondig ja gezegd, wat eigenlijk de taak van de wethouder voor sportzaken was. Ik wil de deze unieke aangelegenheid niet voorbij laten gaan. De burgemeester overhandigde haar een foto van Zierik- Eenvoud Zebra-voorzitter Arie Knol roemde de eenvoud van Ria Kosters: „Ondanks al le successen ben je altijd dezelfde ge bleven. Jc bent dikwijls geroemd in de pers en nooit was hel voor jou een aan leiding om naast je schoenen te lopen. Eigenlijk had ik je al veel eerder in hel zonnetje willen zetten. Maar door een toevallige samenloop van omstan digheden was dat niet hel geval. Het was namelijk de bedoeling geweest tij dens een wedstrijd van de ZEBRA en de Dordtse gymnastiekvereniging Ria te huldigen. Maar. wat bij Ria nooit ge beurde, vond nu plaats. Op liet moment dat de wedstrijden begonnen was ze niet aanwezig door autopech. Haar moeder kreeg haar al'scheids. geschenk toen maar mee.... Uiteraard waren er ook waarderende woorden namens de club. die de ver trekkende leidster een zilveren horloge en een ring aanbood Tussendoor had de tumstersgroep van Delta Sport een at- traktief programma opgevoerd, dal liep als een trein Onder leiding van Dick Dool werden allerlei oefeningen en rhy tmische gymnastiek opgevoerd en er werd vaak met zoveel enthousiasme gewerkt, dal Annette Schouls op een gegeven moment bijna in de bloemen belandde, die het toneel van de Con certzaal omkransten In haar dankwoord verklaarde Ria Kosters, dat ze nooit gedacht had Zierikzee ooit te verlaten en de Delta Sportturnseleclies achter zou laten. De turnsters zullen haar waarschijn lijk juist nu meer dan ooit gaan waar deren om haar enorme inzet voor de club. ZAGREB - Bij een verkeersongeluk nabij de Joegoslavische plaats Zagreb is oud-voetballer MIaden Ramljak om het leven gekomen. De 33-jarige ex-spe ler van Feyenoord en AZ'67 botste met zijn auto frontaal op een tegenligger en werd daarbij op slag gedood. Enige jaren geleden kwam Ramljak over van Dynamo Zagreb naar de Rot terdamse club Feyenoord. Met die ver eniging greep hy de UEFA-beker Na zyn Feyenoord periode kwam hy uit voor AZ OEFENDUELS VLISSINGEN - De oefenweestrijden van de Zeeuwse zaalhandbalclubs zijn: Goes zaterdag 16 september: 19.00 uur: damessenioren: GSCII-DHC; 20,00 uur damessenioren. GSC I - Fortuna (Ber gen op Zoom): 21.00 uur: herensenioren GSC I - Fortuna (eerste divisie) Middelburg: zondag 17 september-11.00 uur: herenseniroren EMM I-Marathon: 15 00 uur herensenioren: EMM I - Sasja (veelvoudig Belgisch kampioen MORZINE (ANP) - Ramazan Galalet- dinov heeft vrijdag in de tiende etappe voor een nieuw succes voor de Sovjet- ploeg gezorgd Zijn landgenoot Sergei Soekhoroetsjenko behield de leiding in hei algemeen klassement De uitslag van de tiende etappe van de Ronde van de Toekomst is 1 Galaletdinov iSovi 114 kilometer van Tho- non-les-Bains naar Moraine in 3 uur. 23 min en 26 sec. 2 Goessainov (Sov) op 2 sec: 3 Averin (Sovi op 1 min 6 sec: 4 Morozov (Sov) z.t.; 5 Pozzl (Ita)op 111,6 Rupperez Spa) op 1.12; 7 Soekhoroetsjenkov (Sov) op 1.17: 8 Cabrero (Spa) op 1 18. 9 Breu (Zwl) op 1,22: 10 Maas (Ned) op 1 39 Na de tiende etappe ziet het algemeen klas sement er als volgt uit 1 Soekhoroetsjenkov (Sov) 36 uur precies; 2 Galaletdinov (Sov) op 2 33: 3 Averin (Sov) op 3.21 4 Morozov iSovj op 4.34: 5 Pozzi (Itai op 4 54: 6 Rupperez iSpai op 6 8: 7 Cnquieüon iBel) op 6 59.8 Cabrero (Spa) op 7-42.9 Clivaö (Itaiop 10.21,10 Goessainov (Sovi op 11.40; 11 Maas (Ned) op 12.18. Het IKV en de vredesweek Het Interkerlijk Vredesberaad prolon geert tijdens de komende vredeweek de actie 'Help de kernwapens de wereld uit. om te beginnen uit Nederland'. Hel. is opvallend dat het IKV op de laatste pagina van zijn vredeskrant de verantwoordelijkheid voor de inhoud op ach neemt door gelijktijdig te vermel den. dat in het IKV het grootste deel van de kerkorganisaties samenwerkt. Het IKV pretendeert daarmee te spre ken namens die samenwerkende ker ken, maar verzuimt daarbij aan te teke nen, dat de grote drie, de R.-K.. de Ned. Hervormde en de Gereformeerde Ker ken, duidelijk hebben gesteld geen ver antwoordelijkheid voor de activiteiten en publikaties van het IKV te dragen. Voorts richt de actie van het IKV zich tegen de 'kernwapens in Nederland' als eerste doel. terwijl aan de 'ooi-zaak van die aanwezigheid' voorbij wordt gegaan in die zin. dat verzuimd wordt aan de lezers een uiteenzetting te geven, waar om de NAVO genoodzaakt werd het verdedigingsapparaat met kernwapens te versterken. Het behoeft geen enkel betoog, dat kernwapens afschuwelijke gevolgen met zich medebrengen. Het aanwezig zijn van kernwapens op zichzelf behoeft echter niet te betekenen, dat deze ook werkelijk worden gebruikt, wanneer de andere partij ons daartoe niet dwingt Wat het IKV ons tracht wijs te maken, dat. met het opruimen van de kern wapens aan onze kant de bescherming van de mensheid veilig wordt gesteld, is in de praktyk natuurlijk onzin! Want de aanwezigheid van de op ons gerichte raketten, zoals de SS 20 raket die in één klap dne grote steden van de aardbo dem kan wegvagen, wordt daardoor niet weggenomen. Met andere woorden de aanwezigheid van kernwapens in Ne derland bedreigt niet onze samenle ving, maar oefent een preventieve wer king uit op de tegenstander, die er zelf niet over denkt zijn kernwapens op te mimen c.q. te verminderen. Integen deel, ondanks de mede door Moskou geïnspireerde 'stop de neutronenbom'- actie en de activiteiten van het IKV in Het strategisch belangrijke Nederland hebben de Sowjets hun kernwapens voortdurend uitgebreid Enige cyters maken dat duidelijk. Pe S.U. houdt meer dan 1.500 nucleaire intercontinentale ballistische raketten op de VS en meer dan 1.000 raketten voor middelbare afstand gericht op- doelen In West-Europa. De ruim 1.000 raketten SS 4 en SS 5 worden vervangen door de veel gevaar lijker SS 20 raketten By elkaar geno men zyn dat ruim 2.500 nucleaire bal- "stische Sovjet raketten tegen 1.054 di- to'saan onze kant. Bovendien zijn naast de nujiperationeel zijnde raketten, de SS 16, de SS 17, de reusachtige SS 18 (superpowers), alsmede SS 19 en de SS 20 nog een twaalftal geheel nieuwe en meer geperfectioneerde nucleaire Sovjet raketten op komst. Wie de publicaties van het Inter nationaal instituut voor strategiscne Studies bestudeert, slaat de schrik om het hart bij het doornemen van cijfers die onze 'ontoereikendheid' tegenover de Sovjet overmacht benadrukken. In zo'n situatie is het natuurlijk levensge vaarlijk om te blijven voortgaan met het tonen van onze goede wil tegenover een partij die tot nu toe geen enkele conces sie heeft gedaan of bereidheid aan de dag heeft gelegd enige wapenverminde ring door te voeren. Het is bijzonder gemakkelijk de ver schrikkingen van de kernwapens breed uit te meten, maar de aanwezigheid van de kernwapens in de NAVO-landen. dus ook in ons land, betekent niet. dat die verschrikkelijke gevolgen ook werkelijk zullen plaatsvinden. Wanneer de andere partij geen militaire actie tegen de vrije wereld onderneemt, dan zal het NAVO- kernwapen niet voor de verdediging ge bruikt behoeven te worden Met andere woorden als de Sovjets bevreesd zijn voor onze kernwapens, dan is dat reeds een belangrijke bijdrage tot instand houding van de vrede met al zijn on volkomenheden Aan eenzijdige ontwapenings-acties - hoe menslievend ook bedoeld - weige ren wij mede te werken. De Tweede We reldoorlog was voor ons een ervaring om niet naar een derde te verlangen. Aan gezien het steeds duidelijker wordt, dat de communistische wereld in feite één heel groot concentratiekamp is. datzich voortdurend uitbreidt, geven wij de voorkeur aan zekerheid boven risico's. P J. G A Ego, voorzitter OSL-stichtingen, (voor Politieke Bewustwording en Oud-Strijders Legioen) Schiedam. Geen overdekte fietsenstalling Op een besliste toon. alsof zij een einde willen maken aan een discussie, verkla ren b en w van Middelburg, nog voor de raad zich uitgesproken heeft, dat zij niet van plan zijn bij de openbare biblio theek aan de Molstraat een overdekte fietsenstalling te plaatsen. Wél stellen zfj voor het aantal fïetsenstandaarts uit te breiden <PZC 09-09-78.blz 8) Inderdaad is er een discussie over deze aangelegenheid geweest tussen de be trokken wethouder en schryver dezes, die sinds 1916een geregeld bezoekervan de leeszaal is. Hi.) omschreef zijn stand punt als volgt: De kelder onder het ge bouw. die jarenlang dienst deed als be schutte fietsenstalling, is afgestaan aan het Zeeuwse Kunstenaarscentrum. Een loffelijke maatregel: de kunstenaars hebben een ruimte nodig om hun werk ten toon te stellen. Maar daarnaast heeft het talrijke publiek, dat de lees zaal en bibliotheek bezoekt, recht op een zoveel mogelijk gelijkwaardige eenvoudige, maar deugdelijke ver vanging van de niet meer beschikbare kelder. Bij een eerste contact met de wethoudei sprak ondergetekende de veronderstel ling uit. dat de gemeente, die de openba re leeszaal en bibliotheek goeddeels fi nanciert en bovendien een vertegen woordiger heeft in het bestuur van de stichting, die de openbare leeszaal en bibliotheek beheert, daarvoor zou kun nen zorgen. Maar volgens de wethouder was dit niet het geval: de kwestie viel geheel onder de bevoegdheid van de bi bliotheek, niet onder die van de ge meente. Weinig bevredigd door dit antwoord trad de auteur van dit stuk nogmaals in verbinding met de wethouder. Toen bleek uit diens eigen woorden, dat hij de eerste maal een veel te bescheiden in druk van de gemeentelijke en bijgevolg van zijn eigen invloed had gegeven. Op zeer besliste toon verklaarde hij nu ei niet aan te denken een overdekte fietsenstalling te laten inrichten Hij wilde niet bij de raad komen met voor stellen tot nog meer uitgaven voor de openbare leeszaal en bibliotheek, die reeds zulke grote uitgaven van de ge meente vergde. Er stond nu geen andere weg meer open dan in een adres aan de raad om een beschutte fietsenbergplaats te vragen B en w beroepen zich voor hun voorstel - of liever voor hun definitief besluit tol weigering - op het feit, dat de biblio theek vrijwillig afstand van de kelder heeft gedaan. (Welke was de rol van de gemeentelijke vertegenwoordiger in het bestuur?) Zwakker argument is nietdenkbaar De openbare leeszaal en bibliotheek is niet als vroeger een vereniging met leden, die zeggenschap hebben, maar een stichting, waarop de gebruikers niet de geringste invloed kunnen uitoefenen. Het besluit tot afstand van de kelder, zoals gezegd op zich zelf volkomen ge rechtvaardigd. is geheel buiten hen om genomen, zonder dat zij er zelfs enige voorkennis van hadden. Zij kunnen er dus in het minst niet aansprakelijk voor worden gesteld. De concessie, die b en w willen doen: uitbreiding van het aantal reeds aanwe zige fietsenstandaarts, is onvoldoende, omdat de fietsen, en dan voornamelijk de zadels, niet beschermd zijn. Het is te hopen, dat in de eerstvolgende raadsvergadering het adres van onder getekende in behandeling komt en dat de raad alsnog een eenvoudige, niei kostbare overdekte fietsen stalling toe staat. Die bij het gebouw van de Provin ciale Waterstaat zou wellicht als voor beeld kunnen dienen Door een dergelijk besluit te nemen zou de raad tonen, dat hij beslist en niet het college van b en w en dat hij zich niet voor een voldongen feit laat plaatsen De weigering van een beschutte fietsen stalling zou door het publiek dat in gro ten getale gebruik maakt van de openbare leeszaal en bibliotheek, gezien kunnen worden als een bewijs, dat de gemeente niet zwaar tilt aan zyn onge rief, A M. v.d. Giezen Noordweg 75. Middelburg Vijver in de tuin Beroepshalve houden wij ons onder meer bezig met datgene dat zaterdag jongstleden onderwerp was van bespre king. nameiyk tuinen. Met de kennelij ke bedoeling de lezers voor te lichten werden de kolommen van de zater dagkrant met zoveel baarlijke nonsens gevuld dat we niet kunnen nalaten ons grote ongenoegen over dit soort infor matie te spuien. Onze kritiek richt zich daarbij vooral op de onvoldoende en soms zelfs foute in formatie. Het verloop van het verhaal volgend zullen we op voorkomende plaatsen onze kanttekeningen plaatsen. Een vijver geeft, dat kunnen we beamen een extra dimensie aan een tuin. Maar of zoals schryver beweer in iedere tuin een vijver een aanwinst is, wagen we op zijn minst te betwijfelen Omtrent de plaats van de vijver wordt opgemerkt dat een open plek op enige afstand van bomen en struiken de voorkeur verdient, maar omdat warm water de plantengroei te zeer bevorderd mag de vijver met in de wind liggen. Dat een winderige ligging het water verwarmt vermogen wij niet te begrijpen en ook de gesuggereerde open plek heeft duidelyke bezwaren. Over het algenprobleem dat daarmee verband houdt wordt in het hele verhaal niet gerept. Omdat teveel licht meestal tot veel algengroei leidt (al zijn er meer dere oorzaken) is een plaats in de zoge naamde halfschaduw hel meest aan te bevelen, Enerzijds blijft er voldoende licht voor de meeste waterplanten en anderzyds beperkt het mindere licht al gengroei Bovendien is een passend met planten gestoffeerde vijver nog wel zo aardig. Over de vorm. Schrijver meent dat na tuurlijk aangelegde tuinen een grillige vijver verlangen. Ons valt het altijd op dat in de natuur bijvoorbeeld de vennen zelden een grillige lijnvoermg te zien ge ven. Eenvoudige juist niet te gewild aandoende vormen verdienen bijgevolg in een zogenaamd natuurlijke tuin de voorkeur Juist is dat de vorm van de vijver moet passen in de architectuur van de tuin. Over de methode. Schrijver beweert dat de kunststofvij vers zelden zo groot en zo diep zijn dat ze bestand zijn tegen de vorst Heeft, schrijver nooit gehoord van vijvers van gewapend polyester waar van zelfs de kleinste uitvoeringen met een garantie van 10 jaar op onder meer stukvriezen worden geleverd? En rela tief hoge aanschafkostenHeen senry- ver het verschil tussen zo'n vijver en een goed geconstrueerde betonvijver wel eens uitgerekend7 Trouwens de lofzang die schrijver zingt op de betonvijver zou voor mensen die zyn advies opvolgen wel eens in een treurlied kunnen eindi gen Zijn opmerking dat speciaal het diepe gedeelte waterdicht moet zijn (omdat de vissen niet tegen droogte kunnen en de rest met. ontgaat ons al. Kwalijker is echter dat bij de bespreking van de con structie van de betonvijver geen letter gewijd is aan het feit dat zo'n ding ge wapend moet worden, omdat anders by de geringste belasting door grondwater, het bevriezen en dus uitzetten van water of anderszins er binnen de korste keren scheuren ontstaan waardoor alle geda ne moeite en gemaakte kosten vergeefs zijn. Voorts is de mengverhouding voor waterdichtbeton niet 1:2:3 met 1 1,5: 2,5. De geschetste manier van laag voor laag storten leidt in veel gevallen tot lekkende stortnaden en betonwerk dat een geheel vormt moet dan ook zoveel mogelijk in eens gestort worden Minder belangrijke details laten we maar voor wat ze zijn. maar al met al is de verstrekte voorlichting zover bene den de maat dat we aan schrijvers des kundigheid ernstig twijfelen Het verhaal over de daktuin laat even eens ruimte voor vraagtekens, maar in onze kritiek op het voorgaande menen we voldoende te hebben aangetoond dat deze Informatie tot deformatie leidt en van een krant als de PZC die zich graag presenteert als een degelijke 'dijk van een krant', verwachten we dieno vereenkomstige voorlichting 'Beveiand' B V. G J Nouse. Kortgene. Linkse theologie Er zijn veel mensen diebeweren dat al dat heen-en-weer geschryf in een krant maar zinloos is. Dit is echter niet zin loos. men geeft argumenten, het is aan de lezer die te beoordelen in alle eetiyk- heid Zo'n diskussie kan dus zinvol zijn. vooral ook als het gaat om het ontmas keren van 'schijnargumenten'. Mensen die twijfelen kunnen daar mee gediend zyn. En dan heeft zo'n briefwisseling niets te maken met persoonlijke voorin genomenheid tegen bepaalde personen, doch slechts met het voeren van een openlijke diskussie met een medemens, die men vanzelfsprekend respekteerd. doch met wiens beschouwing men het daarom nog niet eens hoeft te zijn Ik schrijf tegen het marxisme, juist uit lief de voor de marxisten Elia pakte de leiders van de Bal-cultus hard aan. juist uitliefde voor het volk Nu zet ik mij niet op het voetstuk van Elia. doch wel ben ik van mening dat er nu, evenzeer als toen. levensbeschouwinge en 'theolo- gien' zijn, met hun leidslieden, die de mensen een rad voor ogen draaien, zoals bijvoorbeeld de linkse theologie. Vandaar dat ik toch nog tracht mijn ar gumenten tegenover dhr J Nyholt te verduidelijken Ditook ten behoeve van het 'begrip' waar dhr Nyholt voor pleitte op het eind van zyn brief. 1U hebt het over mensen die weigeren te praten met andersdenkenden, en ik neem aan dat u mij daaronder rekent. Juist het feit dat ik reageer op een stuk van een andersdenkende bewijst dat ik wel degelijk graag 'praat met an dersdenkenden 2 U vraagt zich af hoe ik kom aan de kennis dat Jezus de oorzaak van ellende niet in maatschappij- strukturen zoekt. Dat is nogal een voudig: uit de Bijbel. Als u mij aan kunt tonen dat Jezus ergens de menselijke verantwoordelijkheid afwentelt op maatschappijstrukturen in plaats van op de persoonlijke mens, dan zwicht ik. ik betwijfel echter of u zo'n plaats vindt 3 De ontrechten waren nog niet georga niseerd. schrijft u En het volk Israel dan En de vrijheidsstrijders? En als Je zus dit van belang had geacht, zou Hij dan niet de eerste organisator geworden zijn'> Nee. Jezus wijst die rol af. Hij be nadert geen speciale bevolkingsgroe pen. doch richt Zich veel liefdevoller tot Levi en Maria van Magdala, tot meneer Nyholt en tot meneer Jansen 4 Het is geen interpretatie van Marx' leer dat hij God ontkende. Het is ge woon zo' Voor Marx betekende het hele leven met God. het praktische ge loofsleven dus. niets anders dan bedrog, opium. Dat hij godsdienst op zich al af- weesafwees omdat die voor de rijken koos (wat zeker niet altijd waar was), bewijst alleen maar dat hij die gods dienst wel erg oppervlakkig van de hand deed Als hij serieuzer nota van Christi Christus had genomen, in plaats van di- rekt eigen theorieen op te gaan bouwen zou hy dan niet een veel bevredigender antwoord gekregen hebben op zyn pro bleem van het kapitalisme? Marx heeft niet eens de moeite genomen om de kerk serieus te beoordelen, en Hij verdiepte zich liever in allerlei filosofien dan in Christus. 5 U schrijft, dat. Marx heel goed zag dat 'net paradijs niet met geid bereikt kon worden! Maar u weet toch ook wel dat Marx het hele leven probeerde te ver klaren uit economisch oogpunt De hele situatie zag hij als gebaseerd op econo misch oorzaak en gevolg. Hij bezag alles met een materialistische bril. Toont u mij dan maar eens aan dat het marx isme niet materialistisch en 'econo misch' geaard zou zyn. Vult u dan des noods voor geld 'macht' In, dat is voor mij even materialistisch. En mate rialisme staat lijnrecht tegenover het christelijk geloof 6 Ik geloof graag dat Marx de arbeider hoog schatte. Dat doe ik ook. Ik ben er trouwens zelf een Jezus schat de arbei ders ook hoog, als mens, als door de zonde verminkt persoon, doch niet als massa, niet als politieke meerderheid i want dat is het tenslotte!). Jezus schat echter ook de werkgever hoog want een werkgever is ook maar een mens (dat wordt door bepaalde groeperingen wel eens vergeten) Het heil is voorde werk gevers en werknemers, mits die per soonlijk bij Christus dat heilkomen vra gen. en niet hun macht en recht of eigen theorieen opdeeerste plaats zetten. Dat hell ls gelegen in de verzoening aan het kruis, een vrede, een verzoening tussen God en mens. Een verzoening echter. die onverzoenlyk staat tegenover le vensbeschouwingen ais het marxisme, die het heil zoeken in materialistisch machtstreven. Die niet de gerechtigheid voor allen zoeken, doch wereldheer schappij. W.Jansen. Sportlaan 77, Wissenkerke. Renovatie Vorige week dinsdag, bezocht ik als be woner van de zogenaamde Ver- kuylbuurt in Vlissingen. een vergade ring van de wijkcommissie, waarbij aanwezig een aantal heren, die mede verantwoordelijk zijn voor de renovatie die in deze buurt zou moeten plaatsvin den Zelden heb ik echter een vergade ring bijgewoond, waar zo oeverloop en eindeloos werd gepraat, zonder dat men er ook iets wijzer van werd. Het zou niet juist zyn daar alleen de werkcommissie de schuld van te geven. Een goed tegen spel is door verschillende oorzaken niet mogelijk, deze mensenwerden gewoon in de maling genomen met vrijblijvende en nietszeggende antwoorden. En naar ik van een commissielid hoorde gaat dat op iedere vergadering zo, Eén zaak is me web duidelijk geworden, de huurprijs gaat met- iedere vergadering omhoog. Aanvankelijk (30 mei '74) werd gedacht aan een maandhuur van 150.- onge veer Vorige week was dat al opgeslagen tol 193.80 Als dat zo nog een paar jaar doorgaat kan dit nog lekker oplopen. Ook andere gedane beloftes worden te- ruggedraait Voordat ik een paar jaar geleden telefoon aanschafte, ben ik eerst naar het kantoor van de Volks huisvesting gegaan, en daar werd toen tegen mij gezegd neemt u maar gerust telefoon eventuele onkosten bij renova tie komen voor onze rekening. Op de vergadering in het Scheldekwartier vo rig jaar september krijg ik tc horen dat er 2 keer 70.-- verplaatsingskosten be taald moeten worden. De ben in principe met tegen renovatie omdat men geen blok woningen goed kan onderhouden die een maandhuur hebben van 69.-. Want daar gaat het in feite om Niet om dat de bewoners dat zo graag willen, dat is in '74 tweemaal duidelijk naar voren gekomen. Dan kan men op die vergade ring van vorig jaar wel zeggen: dan wordt er niets meer aangedaan, of ze worden afgebroken. Onzin dat is ge woon intimidatie Men gaat geen 180 huizen afbreken waarvan het bestuur zelf zegt dat ze constructief nog goed zijn. De bewoners zouden een enquête formulier toegestuurd krijgen waarop men zich zou kunnen uitspreken of men voor of tegen renovatie was. Voor zo ver ik weet heb ik nooit zo'n formulier ont vangen. Kort samengevat zou ik dit willen zeggen Ik ga mijn woning niet uit voordat ik precies weet waar ik aan toe ben Zwart op wit. bijv onkostenver goeding. hulp bij verhuizing, hoogte van de huur. huursubsidie enz. En dan is het uiteraard de vraag of de bewoners met dezevoorstellen akkoord gaan. Maar de bewoners moeten wel eensgezind, en voet bij stuk houden. L. Marimsse. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 15