Man -vermoedelijk vermoord- gevonden bij Overslag Provinciaal bestuur wil spoedig verbreding Kanaal Zuid-Beveland aan Reimerswaal steun toe van de haven in Yerseke Gs zeggen uitbreiding L Roggeveen Stichting Middelburg biedt bejaarden in nood hulp Ondernemingsraad RSV tegen verkoop totale woningbezit M. Passieux almanak WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1978 SCHOTWOND IN HET HOOFD OVERSLAG - Een inwoner van Zuiddorpe heeft dinsdagmiddag schaffen. Vandaag komt de patholoog langs een polderweg bij Overslag het lichaam van de 51-jarige Udo Danilo Dolina, afkomstig uit Hamburg, gevonden. De man is vermoedelijk om het leven gebracht met een vuurwapen. Hij vertoonde verv/ondingen (vermoedelijk een schotwond) aan het hoofd. De rijkspolitie begon direct na de melding een groot scheeps onderzoek. Daarbij werden dinsdagavond dertig agenten en rechercheurs ingezet. Het slachtoffer verbleef maanden in het tehuis voor daklozen van Sjalo-om te Terneuzen. De Zuiddorpenaar A. Willems reed dinsdagmiddag om kwart voor vier op zyn fiets over de Kromhoekseweg, een polderweg naar de Belgische grens bij Overslag Hij keek uit naar bosgrond voor zijn tuin. In een boom aan de kant van de weg zag hij een jas hangen. Iets verderop, in een droge sloot en ver scholen tussen het riet. stuitte hij op het stoffelijk overschot. In paniek fietste de heer Willems terug, de Kromhoekseweg op. Hij hield stil bij de bungalow van een kennis van hem, de heer A. Inghels. Die ging met hem mee. Samen stelden de mannen vast dat de man. in de sloot, dood was. Daarop waarschuwden zij de politie De rijkspolitie in Axel gaf het onderzoek direct in handen van de districtsrecher che. Omstreeks half zes werd het onder zoek gestart Het stond onder leiding van kapitein L. A. Provily, hoofd van de justitiële dienst in het rijkspolitiedi strict Middelburg. De plaats, waar het stoffelijk overschot werd aangetroffen ('het gaat om een donker type', ver klaarden enkele mensen die met de mannen, die het lichaam hadden ge vonden. hadden gesprokenwerd onmiddellijk afgegrendeld. De politie begon direct een buurtonderzoek. Hoofdwond In een verklaring, dinsdagavond laat Philipsdam-V olker laagste inschrijver voor bufferbekken i Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De aannemingscombina tie Philipsdam/Volker is kanshebber geworden voor het bouwen van de oos telijke damaanzet en een bufferbekken van de Philipsdam Dit samen werkingsverband heeft met 16,4 miljoen gulden als laagste ingeschreven. Bij el kaar waren er elf kandidaten en twee alternatieve bestekken. Het bufferbek ken maakt deel uit van het zout/zoetbe- strijdingssysteem in het toekomstige sluizencomplex van de Philipsdam. SPECIALE AANBIEDINGEN Vele SOLA - W.M.F. cassettes en alle roestvrij stalen en staal- emaille kookpannen- sets tijdelijk met kortingen tot 250.- Uw adres voor de GROOTSTE sortering SOLA- en W.M.F.-cassettes (ook in verzilverd) Ganzepoortstraat 1 Goes tel. 01100-28895 ZEEUWSE Ritje Tenoijl wij gisteren tegen de avond onze vijjjarige zoon meevoerden in de auto voor een tochtje doof Wal cheren en w\j in het inwendige van de wagen een aangename, ontspannen sfeer meenden waar te nemen, sprak onze zoon varurfde achterbank plot seling: „Pappa, de maan kan nooit op de straat vallen, hè?'' 't Was alsof men een pijl in onze rug schoot. „Nee, Sander," spraken wij neutraal, „de maan kan nooit op de straat vallen." Maar daar kwam-ie al „Waarom niet, papa?" En daar gingen wij dus - over het heelal vertelden wij en dat dat zo groot is en dat daarin allerlei dingen om elkaar heen draaien en dat wij op de aarde leven en dat de aarde zweeft en dat wij aan de buitenkant van de aarde wonen. Kortom - Copernicus, Galilei en Ke pler, verklaard voor vijfjarigen. Te Koudekerke werden wij gedwongen te stoppen voor een roodslaand ver keerslicht Toen de auto weer optrok, sprak Sander, ons aandachtig observer end: „Dat stoplicht zweeft ook, hè pap?" „Ja. Sander." spraken wij, „dat stoplicht zweeft ook." maakte de rijkspolitie bekend dat de man een ernstige hoofdwond had. De politie neemt aan dat de wond is ver oorzaakt door een vuurwapen. Sectie op het lichaam moet de politie zeker heid omtrent de doodsoorzaak ver anatoom dr. J. Zeidenrust naar Zeeuwsch-Vlaanderen om sectie te verrichten. Het slachtoffer was gekleed in een blauwe spijkerbroek en had een lichtbruin, met wol gevoerd, jasje aan. Zowel de heer Willems. die het stoffelijk overschot had aangetroffen als de man die hij waarschuwde, de heer Inghels onthielden zich (op verzoek van de poli tie) van commentaar. Mevrouw Inghels: ,.M'n man was thuis... hij zit in ploegendiensttoen iemand hem kwam roepen. De man die hier aan de deur kwam, was nogal over z'n toeren Die man dacht eerst dat er iemand langs de kant van de weg lag te slapen M n man is toen meegegaan en toen hebben ze geconstateerd dat hij dood was Ik heb toen de politie gebeld Het vermoeden bestaat dat het stoffe lijk overschot al in de sloot lag sinds de nacht van maandag op dinsdag De Kromhoekseweg wordt nauwelijks door het verkeer gebruikt. ,,Het is hier doodstilaldus mevrouw Inghels. In de loop van dinsdagavond stelde burgemeester A. de Kam van Axel zich terplaatse op de hoogte. Een medewerker van de stichting Sja- loom, die uitgaat van de Pinksterge meente Vlissingen, verklaarde dins dagavond Iaat: „Die man is hier maan den achtereen geweest. Hij is een paar weken geleden op vakantie gegaan naar zijn moeder in Duitsland. Verder weten we van niets, hij was volgens ons nog steeds op vakantie. HANSWEERT - B en Reimerswaal ontvingen dinsdag gs van Zeeland. Op de foto vlnr: de gedeputeerden W.Dqji. n n dezer dagen terugverwacht". - lyphaHHcnhpm J.P.Boersma. A.L.van Geesbergen, commissaris der koningin dr C.Boertien,burgemeester H.Boervan Reimerswaal met achter zich wethouder I.N.Undenberg, wethouder H.Comelisse, t gedeputeerde R.J.van Ommeren maakte het bezoek mee. de gedeputeerden J.Hoekstra en P.G.van den Bossche Ook UITSTEL VOOR INWONERS HANSWEERTOOST ONVERANTWOORD De greppel langs de Kromhoekseweg nabij Overslag waar dinsdagmiddag het lichaam van de Duitser Udo Danilo Dolina werd gevonden. Rechts in het midden burgemeester A de Kam van Axel, die zich ter plaatse op de hoogte kwam stellen. TOEKOMST VAN MARIAOORD NOG ONZEKER KRUININGEN - Het provinciaal be stuur van Zeeland vindt dat zo spoedig mogelijk begonnen moet worden met de verbreding van het kanaal door Zuid-Beveland en -daarmee samen hangend- de sloop van het dorpsdeel Hansweert-Oost. Gedeputeerde staten zijn bereid om samen met het gemeen tebestuur van lteimerswaal bij de mi nister van verkeer en waterstaat, ir D. S. Tuijnman, aan te dringen op een snelle aanpak van de ingrijpende wa terstaatkundige werken. Eén en ander bleek dinsdagavond tij- OPVANGCENTRUM VOOR TIJDELIJKE HUISVESTING EN VERZORGING IN DE WIJK DAUWENDAELE MIDDELBURG - Sinds ruim een jaar heeft de Jacob Roggeveen Stichting in Middelburg een nieuw gebouw in de wijk Dauwendaele dat het mogelijk maakt tijdelijke huisvesting en ver zorging te bieden aan bejaarden vanuit heel Zeeland die in een noodsituatie zijn komen te verkeren. Met noodsitua tie bedoelthet bestuur van de Stichting iedere bejaarde die doorwiekte of ande re omstandigheden onmiddellijk hulp nodig heeft en niet direct in één van de verzorgingstehuizen kan worden op genomen. Dit laatste vormt steeds meer een knel punt. wat zich nog heeft toegespitst sinds de overheid is overgegaan tot ver soberingsmaatregelen in de sociale en geneeskundige sectoren. De hulpverle ning aan bejaarden is hierdoor ook in het gedrang gekomen. Het gevolg is lange wachttijden voor bejaarden die zich hebben laten inschrijven voor op name in een verzorgingstehuis. Onder tussen kunnen zich bij de wachtenden omstandigheden voordoen, waarbij onmiddellijke hulp vereist is. Voor'dit doel heeft de Jacob Roggeveen Stich ting speciaal een gebouw neergezet, dat aan dergelijke situaties het hoofd biedt. Leegstand In een gesprek met het bestuur van de stichting blijkt echter dat, ondanks de inkrimping van hulpverlening, het te huis van de Jacob Roggeveen Stichting aan de Buitenruststraat nog steeds een overcapaciteit heeft. De voorzitter van de Stichting, dc heer J. Gelijns, zegt „verbaasd tc zijn dat men niet meer meldingen krijgt dan men wel zou kun nen verwachten, gezien de huidige si tuatie." Gevreesd wordt dat er te weinig bekendheid bestaat met de mo gelijkheid die deze afdeling van de stichting biedt aan bejaarden. In totaal omvat het gebouw in Dauwendaele een accommodatie van 42 kamers. Momen teel zijn slechts 34 kamers bezet. Het bestuur is er van overtuigd, gelet op de problematiek van de bejaarden in Zee land, dat de oorzaak van de overcapaci teit moet liggen in de onvoldoende be kendheid met het feit dat er in Zeeland een tehuis bestaat datvoor een tijdelij ke opvang van ouderen zorg draagt. In geheel Zeeland zijn er lange wacht lijsten van bejaarden die, soms meer dan een jaar. moeten wachten om in een verzorgingstehuis te kunnen worden opgenomen. Ondertussen kunnen zich omstandigheden voordoen, waarbij di recte hulp noodzakelijk blijkt. In deze gevallen is er sprake van een noodsitua tie. De faciliteiten die deze afdeling van de Jacob Roggeveen Stichting biedt, zou men misschien het best kunnen om schrijven als een „tussenstation." Aan de ene kant kan de bejaarde zich zelf standig onmogelijk nog handhaven omdat niet voldoende gezinshulp aan wezig is en anderzijds is er geen plaats voor hem of haar in de overvolle bejaar dencentra. In deze gevallen biedt de Ja cob Roggeveen Stichting de helpende hand. dens een persconferentie van het college van gedeputeerde staten (GS) en het gemeentebestuur van Reimerswaal, na afloop van een werkbezoek van GS aan de Bevelandse plattelandsgemeente. Zowel gedeputeerde A. L. van Geesber gen (waterstaat) als burgemeester H. Boer maakten duidelijk dat uitstel van de kanaalverbredingswerken niet toe laatbaar is. mede gezien de jarenlange onzekerheid waarin de bewoners van Hansweet-Oost verkeren. Commissaris van de koningin dr C. Boertien erkende dat er ook bij het pro vinciaal bestuur geruchten zijn bin nengesijpeld over uitstel van de kanaal verbredingswerken. De heer Van Geesbergen noemde in dit verband de bezuinigingsvoomemens van het kabi net Van Agt. die zijn aangeduid in de nota Bestek '81. De gedeputeerde wees erop dat in ieder geval de grondaanko pen ten-behoeve van de kanaalverbre dingswerken zonder vertraging kunnen doorgaan. Hij achtte het van veel belang dat de daadwerkelijke uitvoering van de werkzaamheden direct na de grond verwerving volgt, ook al om verpaupe ring van Hansweert-Oost gedurende een reeks van jaren te voorkomen. Commissaris Boertien zei dat het so ciaal gezien niet verantwoord is om de inwoners van Hansweert-Oost in het ongewisse te laten over het moment waarop de verbreding begint. Zeven jaar Burgemeester Boer herinnerde er nog eens aan dat de bevolkin Van Han sweert-Oost al zo'n zeven aar op uit sluitsel wacht. Hij benadrukte dat, nu het besluit tot verbreding van het ka naal is gevallen, er ook zo spoedig mo gelijk met de uitvoering ervan moet worden gestart. De heer Boer vertelde dat het Reimerswaalse gemeentebe stuur bij gedeputeerde staten steun heeft gevraagd voor de herbouw van het bejaardenhuis 'Mariaoord' en Voor de afgifte van een extra contingent van ongeveer 200 woningen in de sociale sector. Gedeputeerde Van Geesbergen en commissaris Boertien konden niet zeg gen of het provinciaal bestuur onver kort achter de herbouw van 'Mariaoord' staat. De heer Van Geesbergen deelde mee dat het oude college van gs heeft ingestemd met de nieuwbouw van het bejaardenhuis. Hoe het nieuwe college waterstaat. Hij bracht naar voren dat de erover denkt, is nog niet uitgesproken, gedeputeerde voor de waterstaat in de- zo stelde de heer Van Geesbergen. Hij onderstreepte dat voor het provinciaal standpunt te gelege ner t|jd bij de bewindsman zal verkon- nieuwbouw van het bejaardenhuis in digen. De heer Van Geesbergen merkte ieder geval toestemming nodig is van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk (CRM). Of die toestemming er vlot zal komen, betwij felde de gedeputeerde. Hij vestigde in dit kader de aandacht op de nota be jaardenbeleid van de staatssecretaris van QRM. In deze nota wordt ervan uit gegaan dat omstreeks 1985 circa 7 pro cent van de 65-plussers in een bejaar denverzorgingshuis zal wonen (in 1975 was dat nog 9,5 procent). Het percenta ge bedden in de bejaardenverzorgings huizen op Noord- en Zuid-Beveland is momenteel 10.1. oftewel ruim 3 procent boven de na te streven landelijke norm voor 1985. De stijging boven de landelij ke norm wordt met name veroorzaakt door de hoeveelheid bedden in de be jaardenhuizen op Noord-Beveland. Dr Boertien verklaarde desgevraagd dat het provinciaal bestuur niet van plan is om de snelle uitvoering van de kanaalverbredingswerken apart aan te kaarten bij de minister van verkeer en op dat gs in ieder geval vertraging van de kanaalverbreding willen uitsluiten. „En ais het gemeentebestuur van Reimerswaal ook hiervoor een beroep doet op de provincie, dan zullen wij dat zeker ondersteunen, aldus de heer Van Geesbergen. De kanaalverbreding en de gevolgen ervan voor Hansweert-Oost vormden overigens maar een klein onderdeel van dc gesprekken die het college van b en w van Reimers waal dinsdag metgs voerde. Hoofdmoot was de gedeeltelij ke dijkversterking bij Yerseke. Bij de besprekingen was het voltallige col lege van b en w van Reimerswaal aan wezig. Zij ontvingen het eveneens vol tallige college van gs (voor het eerst in de nieuwe samenstelling op werkbe zoek) en enkele topfunctionarissen van provinciale waterstaat en provinciale planologische dienst. Het werkbezoek werd afgesloten met een informele bij eenkomst in de 'Zeeuwse Parel' te Kruiningen. WAARONDER 400 WONINGEN VLISSINGEN ROTTERDAM- De gekozen leden van de centrale ondernemingsraad van het Rijn-Schelde-VeroIme-concern willen dat dc overheid 'maatregelen' neemt tegen de bestuurlijke top van het be drijf in verband met de plannen van het RSV-bestuur om het totale huizenbe stand (3000) van het bedrijf te verkopen gezien de opnieuw tegenvallende re sultaten over de eerste zes maanden van dit jaar. Tot dit huizenbestand be horen ook de 204 woningen op het Fort te Vlissingen, alsmede, naar schatting. 'PROJECT VAN REGIONAAL BELANG' AANLEG IN HET KADER VAN DIJKVERZWARING YERSEKE - Provinciale staten van Zeeland krijgen binnenkort een voor ste! tc behandelen om de gemeente Reimerswaal uit het provinciaal ont wikkelingsfonds een bijdrage te ver strekken voor de uitbreiding van de haven in Yerseke. Dit werk, dat in het kader van de versterking van de Oos- terscheldedijken zal worden uitge voerd. kost 5,5 a 6 miljoen gulden. Reimerswaal zal er zelf één miljoen uit de algemene middelen insteken en ver hoging van de liggelden voor vissers schepen en pleziervaartuigen levert nog eens ongeveer 1,5 miljoen gulden op, zodat er nog meer dan drie miljoen gulden overblijft./ Het gemeentebe stuur van Reimerswaal had dinsdag middag het voltallige college van ge deputeerde staten uitgenodigd om een kijkje te komen nemen in Yerseke en om de steun van de provincie te vragen bij de pogingen om rijkssubsidie te verkrijgen voor de uitbreiding van de haven. Gedeputeerde A. L. van Geesbergen vertelde aan het eind van het bezoek van het college van GS aan Reimerswaal dat er naar gestreefd zal worden de gemeente Reimerswaal op zo kort mogelijke termijn te laten we ten waarop ze van de zijde van de pro vincie kan rekenen. Dit wordt van be lang geacht omdat het college van bur gemeester en wethouders van Reimer swaal een gesprek heeft aangevraagd met minister ir D. S. Tuijnman van verkeer en waterstaat. Daarbij wordt erop vertrouwd dat een verzoek om een rijksbijdrage voor de uitbreiding van de haven meer gewicht zal krijgen als niet alleen de gemeente maar 6ók de provincie er geld in wil steken. Overi gens zal de gemeente Reimerswaal nog op een andere manier gesteund worden bij haar pogingen om rijkssubsidie te verkrijgen: gedeputeerde Van Geesbergen gaat mee naar Den Haag en ook de Zeeuwse tweede-kamerleden zullen van de partij zijn. De dijkversterkingsplannen voor Yerseke bestaan uit drie onderdelen: de versterkingsplannen op zich (kos ten 26 miljoen, die volledig door het ryk zullen worden betaald). de aanleg van een buitendijks be drijfsterrein ter hoogte van de Molen polder. waarop de te saneren mosselbe- drijven een nieuw bedrijf kunnen bou wen (kosten 12 a 13 miljoen, die door de gronduitgijteprijs zullen moeten wor den gedekt). de uitbreiding van de haven. waarVan het gemeentebestuur Van Reimerswaal hoopt dat provincie en rijk in de kosten zullen meebetalen. Burgemeester H. Boer van Reimerswaal maakte dinsdagmiddag duidelijk dat de YERSEKE Aan de buitenzijde van de dijk langs de Molenpolder in Yerseke zal een bedrijfsterrein worden aangelegd. plannen hoe dan ook ten uitvoer zullen moeten worden gebracht. „De bevol king van Yerseke heeft recht op veilig heid". aldus de burgemeester. Fasering van de plannen is niet mogelijk, ook al omdat de dijkversterking in 1980 vol tooid moet zijn. De aanleg van een golf- dam benoorden de huidige havendam vormt een wezenlijk onderdeel van de beveiligingsplannen. Door de aanleg van deze golfdam ontstaat ruimte voor de inrichting van een nieuwe vissersha ven. Volgensde heer Boer zal hooguit de inrichting van deze nieuwe haven en de herinrichting van de oude, gefaseerd kunnen worden uitgevoerd Boven -gemeen teli jk Bij haar verzoeken aan de provincie en het rijk om een bijdrage voor de nieuwe haven ls de gemeente Reimerswaal er van uitgegaan dat uitbreiding van de havenaccommodatie in Yerseke niet alleen een gemeentelijk belang is. Daar waren commissaris van de koningin dr C. Boertien en de gedeputeerden W. Don en Van Geesbergen het mee eens. Zij erkenden dat het bieden van voldoende ontwikkelingsmogelijkheden aan de visserij om zijn minst ook een provin ciaal belang is. „Een bijdrage uit het ontwikkelings fonds van de provincie zou dan ook niet onterecht zijn", aldus de heer Van Geesbergen, „net zoals de bijdragen die zijn verstrekt voor bijvoorbeeld de in standhouding van de vismijn in Co- lijnsplaat en de bouw van de half-boge brug in Vlissingen". De heer Don liet doorschemeren dat er nog ongeveer een miljoen gulden in het provinciaal ont wikkelingsfonds zit. zo'n 200 woningen, verspreid over de stad Vlissingen, alle in beheer bij de bv Scheldcstad, een dochteronderneming van dc Koninklijke Maatschappij 'De Schelde'. De ondernemingsraad heeft hierom trent een telegram gestuurd aan de minster-president en aan de ministers van economische zaken en van sociale zaken. Volgens een woordvoerder van de gekozen leden in de centrale onder nemingsraad van RSV, de heer J Ok- kerse, hebben de plannen tot verkoop van het huizenbestand te maken met de verliezen die het bedrijf de eerste zes maanden van dit jaar heeft geléden, -waarmee het met de overheid overeen gekomen dekkingsplan is overschre den. In het telegram aan de bewindslieden eist de ondernemingsraad de onmid dellijke stopzetting van de met een be leggingsmaatschappij op gang geko men onderhandelingen over de verkoop van de RSV-woningen. Het telegram is dinsdagmiddag verzonden, nadat de gekozen leden van de ondernemings- De kwestie van de eventuele verkoop van de 204 woningen op het Fort te Vlis singen speelt al enige tijd. De aanleiding tot de plannen tot verkoop van deze wo ningen was overigens niet die welke door de centrale ondernemingsraad wordt aangevoerd. In Vlissingen speel den de te verwachten kosten aan her stelwerkzaamheden een rol. In een ver gadering van de Vlissingse gemeente raad is naar voren gekomen, dat over name van deze woningen door één van de Vlissingse woningbouwverenigingen tot de mogelijkheden behoort Het overgrote deel van de huurders bleek niet bereid om zelf de woningen te ko pen. maar wil blijven huren Advertentie Een bruidskollektio zoals 't Modehuis nu heeft samengesteld, biedt alles wat jonge mensen aanspreekt! Speels, sprankelend en jong, een kollektie die je gezien moet hebben! \Mtf Grote Markt 6- Goes tel. 01100-16015

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 2