Oestervereniging Yerseke wil percelen herverdelen Trimbaan op terrein De Sterre te Clinge in gebruik genomen C.P. de Rijke, Tholen, winnaar Zeeuwse ploegkampioenschappen OM RECHT TE DOEN AAN BESL UIT DE OOSTERSCHELDE NIET AF TE SLUITEN Veel publiek bij taptoe en korfbaldemonstraties op Markt Middelburg - fr, WEDSTRIJD ONDER GUNSTIGE OMSTANDIGHEDEN Zomer van 1978 veelal te koud en te somber MAANDAG 4 SEPTEMBER 1978 YUKSEKE - Een onafhankelijke commissie moet de oesterpercelen in de Oosterschelde opnieuw gaan verdelen, net zoals het bestuur van de Zeeuwse stromen dat vroeger deed. Dit is de wens van de twee maanden geleden opgerichte vereniging ter bevordering van het Zeeuwse oesterbedrijf'De Zeeuwse Oester' in Yerseke. De commissie zou vervolgens de vereniging kunnen bestaan uit vertegenwoordigers van de Zeeuwse vissersdorpen, van gedeputeerde staten en van de ministeries van landbouw en visserij en financiën. De vereniging vindt dat voormalige oesterkwekers, die met het oog op de afsluiting van de Oosterschelde met hun bedrijf zijn gestopt, en anderen die belangstelling hebben voor de oesterk- week in de gelegenheid moeten worden gesteld oesterpercelen te huren nu is be sloten de Oosterschelde met een door laatbare dam te beveiligen. Op dit mo ment zijn er 22 huurders van oester percelen. Verreweg de meeste -en de beste- zijn in handen van de vereniging van oesterk wekers en -exporteurs Vervoex in Yerseke „Dat is onjuist vinden wü", al dus voorzitter P C. van der Endt van 'De Zeeuwse Oester'. „Er wordt veel ge meenschapsgeld in het behoud van de Oosterschelde-milieu gestoken. Daar om moeten er zoveel mogelijk mensen van kunnen profiteren. En niet alleen een klein groepje bevoorrechteen. óók de oesterkwekers die hun oude beroep weer willen gaan uitoefenen. Ze hebben destijds weliswaar een uitkering gehad krachtens de Deltaschadewet, maar dat hebben de huidige huurders van de per celen ook. Dus wat dat betreft is er geen enkel verschil". Rampzalige winter Na de rampzalige winter van 1962-1963, waarbij vrijwel alle oesters in de Zeeuwse wateren stierven, leverden veel oesterkwekers hun percelen bij de dienst der domeinen van het ministerie van financiën (de percelen zijn eigen dom van de staat) in. Met het oog op het feit dat de Oosterschelde in 1978 afge sloten zou zijn, zoals in de Deltawet was bepaald, meenden ze dat het niet zinvol zou zijn te proberen een nieuwe stam van oesters te kweken. Een betrekkelijk klein aantal kwekers en handelaars gaf de percelen niet niet terug, kochten kleine oestertjes in buitenland (voornamelijk in Frankrijk), die ze op de percelen in de Oosterschel de uitzaaiden en die dan nadat ze ge groeid waren weer werden opgevist en verkocht. In 1967 werden de ingeleverde percelen weer opnieuw uitgegeven, maar uitsluitend aan de kwekers en ex porteurs die nog percelen in huur had den. Zij mochten, op eigen risico, de oesterkweek en -handel voortzetten totdat de afsluiting van de Oosterschel de er een definitief einde aan zou maken. Verscheidene huurders van percelen konden dat risico best lopen, omdat ze- Zich behalve met de oesterkweek en -handel ook bezighielden met bijvoor beeld de mosselhandel, mosselconser- ven, kokkelkokerijen, kreeftenhandel en dergelijke. De opnieuw uit te geven percelen werden alleen verhuurd aan personen die al percelen hadden, omdat men op de ministeries van landbouw en visserij het aantal huurders zo klein mogelijk wilde houden. Nul op request „Dat beleid wordt eigenlijk nog steeds voortgezet", vertelt Van der Endt. „Er worden geen nieuwe huurders toegela ten. Dat betekent dat eventueel vrij komende percelen worden verhuurd aan de exporteurs die er al een heleboel hebben. En dat zijn vrijwel steeds de leden van Vervoex". Van der Endt en ook anderen hebben tot nu toe steeds nul op request gekregen wanneer ze zich bij de dienst der domeinen of bij het ministerie van landbouw en vis serij aanmeldden als gegadigden voor een oesterperceel. Zolang het nog de vraag is of de oesterkweek kan worden voortgezet in de met een pijlerdam beveiligde Ooster schelde. kunnen geen nieuwe huurders worden toegelaten, luidt steevast het antwoord. „Vervoex lijkt alles te kun nen bereiken en wij als individuelen niets", aldus Van der Endt. ..Daarom hebben we een vereniging opgericht We hopen dat de officiële instanties dan minder gemakkelijk om ons heen kun nen. Met onze tien leden zijn we tens lotte even groot als Vervoex. Al moet ik er wel bi) zeggen dat de leden van Ver voex ongeveer 95 procent van de oester- FIETSDAG VIEL IN HET WATER MIDDELBURG - De tweede provin ciale fietsdag in Zeeland is zaterdag letterlijk en figuurlijk in het water ge vallen. Afge schrikt door het slechte weer meldde zich op de tientallen startplaatsen in Zeeland in totaal maar ongeveer 750 deelnemers. De organisa toren van de tocht hadden op 4000 tot 5000 deelnemers gerekend. Maar door de hevige regenval zaterdagochtend meldde zich maar een betrekkelijk klein aantal fiets-enthousiasten aan de start. Organisator Ton Kienhuis van het or- ganisatiecomité Provinciale Gezin sevenementen toonde zich zondag avond teleurgesteld over de belangstel ling voor de fietsdag, die vorig jaar 1500 deelnemers trok en die als opzet had het benadrukken van het fietsen als activi teit voor heel het gezin. Meer dan 35 routes van 35 kilometer waren zaterdag uitgezet en alle deelnemers ontvingen na afloop een door de Nederlandse Rij wiel Toer Unie ontworpen fiets- of trim- speld Kienhuis 'Je kunt best stellen dat de fietsdag letterlijk en figuurlijk in het water is gevallen Het is mogelijk dat we in 1979 een andere opzet kiezen. Maar je kunt niet zo gauw wisselen van datum als je een zaterdag uitkiest voor het evenement. Maar zaterdagochtend was het gewoon weer om in bed te blij ven liggen en daarom waren er zo weinig deelnemers'. percelen op de Yerseke Bank in handen hebben en onze leden één procent". De vereniging 'De Zeeuwse Oester' stelt nadrukkelijk de kweek van echte Zeeuwse oesters ten doel en wil zich niet gaan bezighouden met het uitzaai en en later weer opvissen van buiten landse oesters. Daarom heeft de ver eniging er ook bezwaar tegen dat de be ste oesterpercelen in de Oosterschelde op dit moment gebruikt worden voor het laten opgroeien van buitenlandse oesters. „En dat terwijl Den Haag zegt dat de kweek van de aloude Zeeuwse oester alle aandacht dient te hebben", aldus Van der Endt. ..Maar die Zeeuwse oester wordt nu alleen maar gekweekt in de Grevelingen en ook daar zijn het leden van Vervoex die door de overheid in de gelegenheid worden gesteld om oesters te kweken" Bü de afwijzing van verzoeken om voor het huren van oesterpercelen in aan merking te komen krijgen de aanvra gers ook vaak te horen dat er door ver zanding van de Yerseke Bank veel min der percelen kunnen worden uitgegeven dan vroeger. De Deltawerken zouden de oorzaak vormen van die verzanding. „Wanneer er dan al sprake zou zijn van verzanding, dan komt dat omdat de 'huidige huurders zoveel percelen heb ben dat ze ze onmogelijk allemaal kun nen onderhouden. En daarom laten ze de minder goede gewoon verslechte ren", aldus de heer Van der Endt. „Maar wanneer het zo is. zoals Vervoex be weert, dat er drie zandtongen over de Yerseke Bank zijn gaan lopen, dan kan de bouw van de pijlerdam alleen maar een verbetering betekenen. Want dan zal er minder zand afgezet worden door de geringere stroom. Minder stroom geeft weliswaar slibafzetting. maar dat is niet erg. Daar worden oesters alleen maar vetter van". In de aanleg van de Oesterdam ziet 'De Zeeuwse Oester' ook geen probleem. De dam zal alleen maar ten koste gaan van oesterpercelen die nooit goed zijn ge weest. En een duidelijk voordeel van de dam is dat eventueel sterk veront reinigd water van de Schelde-Rijn- verbinding of van Bergen op Zoom niet kan doordringen lot bij Yerseke Feodaal systeem Voorzitter Van der Endt van 'De Zeeuwse Oester' heeft veel kritiek op het feit dat de thans uitgegeven perce len van vader op zoon over gaan, ter wijl formeel geen nieuwe huurders worden toegelaten, is zo'n zoon dan geen nieuwe huurder?", vraagt de heer Van der Endt. „Dit is gewoon een feodaal systeem en dat is eigenlijk niet meer van deze tijd". „Op deze manier worden de familiele den van de huidige huurders duidelijk bevoordeeld boven anderen die willen proberen een boterham in de oesterb ranche te verdienen", stelt hij. Een herverdeling van de percelen is vol gens 'De Zeeuwse Oester' dan ook de enige manier om recht te doen aan de beslissing de Oosterschelde niet met AFSLUITING SEIZOEN 1978 IN KADER VAN TWEE JUBILEA MIDDELBURG - Er was zaterdag avond bijzonder veel publiek op de been bij de feestelijkheden rond de vie ring van twee jubilea. De Middelburgse korfbalvereniging Swift besloot de viering van het 75-jarig bestaan van de Nederlandse korfbalbond met demon straties en een wedstrijd korfballen en de Showband Juliana, ook uit Middel burg, sloot met een grootse taptoe de festiviteiten rond de viering van het 45- jarig bestaan af. Beide evenementen werden op de Markt te Middelburg ge houden In samenwerking met de Even ementencommissie mM '75 en de Lange Delft Promotions, die hiermee het seizoen 1978 besloten. Ter gelegenheid van het jubileum Van de landelijke korfbalbond hield de Mid delburgse korfbalvereniging Swift een aantal evenementen, waaronder de de monstraties van zaterdagavond op de Markt. De talrijke toeschouwers werden bi) de verrichtingen van de spelers, die naast trainingsoefeningen ook een wed strijd speelden, uitgebreid geïnfor meerd over het korfbalspel door de heer F. Schreuder. Door de leden van Swift was er eerder op de dag een sport- en spelprogramma afgewerkt op de terrei nen van sportpark De Voorborch. Ook werden daar twee competitiewedstrij den gespeeld. De afgelopen week zijn er op verschillende pleinen en speelweitjes in de Middelburgse wijken korfbalwed strijdjes gespeeld door de leden van Swift, die hiermee nog meer bekendheid aan hun sport wilden geven Organisa tor van het Swiftrgebeuren was Bep Huybregtse, die zich bijzonder tevreden toonde over het verloop van de jubi leumviering en vooral de medewerkers van haar vereniging kregen alle lof van de organisatrice voor hun énorme inzet. Voorafgaand aan de demonstratie van zaterdagavond ging de hele korfbalver eniging in optocht met het Junioren korps Johan Friso voorop vanaf De Voorborch naar de Markt Showband 'Juliana-Middelburg' be zorgde het talrijke publiek daarna een grootse taptoe waaraan naast de or ganiserende band en het Juniorenkorps Johan Friso ook het tamboer-, pijper- en trompetterkorps 'Jong Holland' uit Zwijndrecht meewerkte. Na een geza menlijke presentatie gaven de drie deelnemende bands vervolgens ieder apart een muzikale show waarbij zowel Juliana als Jong Holland hun majoret- tenpeloton lieten aantreden. Vooral de ze majoretten lieten het publiek genie ten van een show. die meermalen een hartelijk applaus ontlokte. De taptoe, die ruim anderhalf uur duurde, werd be sloten met een gezamenlijk muzikaal optreden. Zaterdagmiddag verzorgde 'Jong Holland' voorts een streetparade in de Middelburgse binnenstad. een dichte dam af te sluiten. Zo'n her verdeling is mogelijk, want de percelen worden steeds voor een periode van drie jaar gehuurd en de overheid heeft het recht de huur per jaar op te zeggen „De Yerseke Bank zou in drieën ver deeld moeten worden, waarbij dan ieder jaar een deel herverkaveld kan worden", vindt de heer Van der Endt. „We verlangen heus niet dat de huurders die nu in sommige gevallen enkele tientallen percelen hebben alles inleveren. Als de beginners maar ëén perceel kunnen krijgen, dan zijn we al dik tevreden". Onzekerheden Ir C. Holsteijn van de afdeling kustvis serij van het ministerie van landbouw en visserij verklaarde desgevraagd dat het ministerie voorlopig de dienst der domeinen van het ministerie van fi nanciën nog niet zal adviseren percelen aan nieuwe huurders uit te geven. „Er kleven nog teveel onzekerheden aan de toekomst van de Oosterschelde. Op dit moment is er sprake van een flinke verzanding. Die proberen sommigen weliswaar te bagatelliseren, maar ze bfijft een feit. Door middel van mode londerzoek is het enorm moeilijk om na te gaan op welke schaal er na het gereed komen van de doorlaatbare dam afzet ting van zand of slib zal plaatsvinden" Het aantal bruikbare oesterpercelen neemt volgens de heer Holsteijn niet alleen af door verzanding, ook voor het verwateren van mossels en de opslag van de mossels die in het mosselfonds zijn gestort worden steeds meer oor spronkelijke oesterpercelen benut. Hij beaamde dat het ministerie van land bouw en visserij streeft naar het herstel van de kweek van de oorspronkelijke platte Zeeuwse oester. Vandaar ook de kweekproeven in de Grevelingen. „De mensen die bij ons komen met het ver zoek een paar percelen te mogen huren, zeggen wel dat ze op eigen risico de oesterbranche in willen, maar ik vind datje als overheid daar alleen aan mee moet werken als er inderdaad een in komen uit te halen is zonder allerlei ne venactiviteiten. Bovendien willen we voorkomen dat percelen die nu uitgege ven zouden worden over een paar jaar weer ingenomen moeten worden, omdat het toch niet blijkt te gaan", aldus de heer Holsteijn. Hfj wijst er verder op dat het onderzoek naar het terugkweken van een gezonde Zeeuwse oesterstam nog niet ver genoeg gevorderd is. De heer Holsteijn is zich bewust van de politieke druk die bijvoorbeeld vanuit provinciale staten en door het gemeen tebestuur van Reimerswaa! op Den Haag wordt uitgeoefend om spoedig weer percelen uit te geven. „Het is ken nelijk een heet hangijzer in Zeeland. Het zou op den duur best eens zo ver kunnen komen dat om politieke motie ven besloten wordt de technische en biologische onzekerheden maar voor lief te nemen. Persoonlijk zou ik dat onverstandig vinden". Ploegkampioenschap van West-Zeeuwsch- Ylaanderen OOSTBURG - De regionale agrarische J commissie (RAK) houdt zaterdag het ploegkampioenschap van West- f Zeeuwsch-Vlaanderen. De wedstrijd h. wordt gehouden op een perceel land C van de heer P. L. Vermue aan de Rijks weg Oost-burg - Schoondijke. Om één uur wordt er begonnen met de loting. Om half twee beginnen de wed strijden en omstreeks vier uur wordt de uitslag van de ploegjury verwacht Tij dens de wedstrijden verzorgt de Cehave N V te Oostburg een show en demon stratie met enkele types tractoren en ploegen. Bovendien zorgen tractoren- dealers en handelaren voor een kleine tentoonstelling op het perceel land waar de wedstrijden beginnen. Ir. Spoelstra nieuwe inspecteur milieuhygiëne MIDDELBURG - Sinds 15 augustu maakt ir. R. W. Spoelstra deel uit vai de Inspectie van de volksgezondheii voor de Hygiëne van het Milieu vooi Zeeland. Hij is daar als inspecteui werkzaam. Ir. Spoelstra (46) is fysiscl technoloog en is afkomstig uit de indu strie. Naast de algemene inspectietaken mei betrekking tot de milieuwetgeving zal hij zich in het bijzonder bezighouden met voor mens en milieu gevaarlijke en giftige stoffen, veiligheidsaspecten, ge luid en straling. SELECTIE VOOR NEDERLANDS KAMPIOENSCHAP WILHELMINADORP - Het Zeeuwse ploegkampioenschap 1978 is gewonnen door C. P. de Rijke uit Tholen. Hij be haalde ook in 1977 de kampioenstitel. Tweede werd J. Hoogenboom uit Noordwelle. Aan het kampioenschap- dat gehouden werd op een terrein van de koninklijke maatschap de Wil- helminapoldcr nabij Kattendijke - namen totaal 23 ploegers deel. Zij wa ren verdeeld over twee categoren: rondgaande ploegen en wentelploegen (1 of 2 scharen). Het kampioenschap speelde zich af on der gunstige weersomstandigheden. Ook de toestand van de grond was goed. In tegenstelling tot andere delen van Zeeland, had het in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Wilhelminapolder nauwelijks (2 millimeter) geregend. De belangstelling van de zijde van het pu bliek was redelijk. 'Het is prima gegaan CURSUSSEN IN 'MIDGARD' MIDDELBURG - Het jongerencentrum 'Midgard' in Middelburg begint een aantal cursussen in het kader van de sociaal-culturele activiteiten. Deze cursussen gaan zoals gebruikelijk van start met een 'open les', waarin met de leiding de cursus wordt besproken en de tijden worden vastgesteld. Deelnemers hebben de keus uit de cur sussen poppen maken, fotografie, zeefdrukken. Hatha-Yoga. gitaar-klas siek en gitaar-populair Alle cursussen worden gehouden in het jongeren centrum aan de Kuiperspoort. De cursus poppen maken bestaat uit tien lessen, te geven door Els van Bel- zen. De open les is donderdagavond om acht uur Jan Franse geeft de cursus fo tografie, open les woensdagavond om acht uur. Deze cursus loopt tot decem ber De cursus zeefdrukken bestaat uit tien lessen en wordt gegeven door Rinus Roepman. Open les donderdagavond om acht uur. Minny Vlaming leidt de cursus HathaYoga. Open les dinsdag middag om twee uur Ook zal de woensdagavond-cursus yoga weer van start gaan. Van september tot december wordt de cursus gitaar-klassiek gegeven door Jaap Miset. Open les donderdag avond om acht uur. De andere gitaar cursus staat onder leiding van Gert de Meijer en de open les is op donderdag avond om acht uur. Ook deze cursus loopt tot december. Als cursusavonden zijn gekozen de donderdagavond voor poppen maken, zeefdrukken en gitaar-populair, de woensdagavond voor fotografie en gi taar-klassiek. Dinsdagmiddag houdt men de cursus Hatha-Yoga. Een volledig geslaagd kampioenschap', zei voorzitter M. van Nieuwenhuijzen van de regelingscommissie. Jury voor- Hij adviseerde de deelnamers dan ook i om thuis meer te oefenen. Met name het juist afstellen van de ploeg vóórdat met zitter ing A. Remijn van het consulent- de werkzaamheden wordt, begonnen, schap voor de akkerbouw (CAR) in Zeeland, constateerde dat er vooral bij de jongere deelnem ers wat gebrijek aan wedstrijdervaring waar te Showband Beatrix trad op in Vlissingen VLISSINGEN - De showband 'Beatrix' uit Hilversum en de fanfare en het tam- boer-en trompetterkorps 'Vlijt en Vol harding' uit Souburg gaven zaterdag avond een muzikale show op het Stad huisplein in Vlissingen. Voor de show, die was georganiseerd door het Vlis- sings Actiefonds, bestond een redclij- kepublieke belangstelling. De Beatrix-band liet op het Stadhuis- 1U1QI31S VOitt. i v.. r. uc i iiuicu uuuu- i plein dezelfde show zien. waarmee de gaande pioeg, 242 punten. 2 j Hoogenboom. band in 1977 in Kerkrade wereld- Noordwelle twentelploegi 238 punten; 3 J. M. kampioen werd. De majoretten waren de Jager, Lewedorp (wentelploeg), 235,5 pun- achtte de heer Remijn erg belangrijk, hi Htj merkte voorts op dat de meeste fou- vi ten aan het begin en het einde van de h( voren lagen. Ing Remijn vond overigens gi in het algemeen de prestaties van de 23 v; deelnemers an een goed gehalte. Aan et het kampioenschap namen de beste bi ploegers uit de provincie Zeeland deel gt De wedstrijd gold als een selectie voor ht deelname aan het Nederlands bi ploegkampioenschap '78. dat in de Fle- n! vopolder wordt gehouden. Er zullen 6 Zeeuse ploegers aan deel kunnen ne- men. De jury beoordeelde in de Wil- helminapolder onder meer de volgende f. onderdelen: begin voor. aanstortlng, 1 rechte, schone en vlakke voren, de ge ploegde sneden, de dekking van groen M en stoppel, de eindvoor (bü rondgaande P ploegen I, het afwerken van de geer <bj| ht wentelploegen). het inzetten en uitlich- ta ten van de ploeg en de algemene indruk kt De uitslag van het kampioenschap (eerste 81 pl luidt als volgt: 1 C P de Rijke. Tholen (rond- dt uitgerust met vlaggen, waardoor het geheel een Amerikaans tintje kreeg. Tijdens het optreden speelde 'Beatrix' de nummers Starwars, Rapsody in Blue, Canadian Sunset. Hymnes Retrospec- trum en Trumpetters Holyday ten; 4 A. J. Drledljk, Wolphaartsdljk (wen- F telploeg), 230 punten; 5 A. G van Dijke, 's- B6 Heer Arendskerke (rondgaande ploeg). 222,5 hl punten. 6 M. den Engelsman. Poortvliet (wen- ee telploeg» 221 punten. 7 W. Janse. Nieuw en ti( St.-Joosland (wentelploeg), 218.5 punten; 8 W oc de Buck. Gapkige iwootelploeg). 218 punten. OP 24 DECEMBER 1977 WAS HET WARMER DAN OP 31 AUGUSTUS IN VLISSINGEN AANGELEGD DOOR VRIJWILLIGERS CLINGE - Zaterdagmorgen is in de zwakzinnigeninrichting 'De Sterre' in Clinge de met gelden van de Stichting Sport Steunt Zonneveld aangelegde trimbaan officieel in gebruik genomen. De trimbaan is aangelegd door vrijwil ligers van de Stichting Internationale Werkkampen. De deelnemers aan het kamp vervaardigden de trimbaan tij dens het drie weken durende verblijf op 'De Sterre'. Het geld van Zonneveld werd aange wend om de materialen voor de trim baan op het terrein van de verpleegin richting aan te schaffen, zo vertelde di rectrice dr J. van Engelen zaterdagmor gen voor de ingebruikname. Genodig den en aanwezigen maakten vervolgens een rondwandeling over de nieuwste aanwinst. Zaterdag werden de patiën ten van de zwakzinnigeninrichting be zig gehouden met allerlei spelletjes, waaraan ook de Clingse jeugd meedeed, 's Middags was er de traditionele Vlaamse kermis op 'De Sterre'. waarbü weer velen van de gelegenheid gebruik maakten om eens een kükje te komen nemen. Een dergelijke Vlaamse kermis wordt ieder Jaar gehouden om de integ ratie met Clinge te bevorderen. De rijkspolitie was ook aanwezig om voor lichting te verschaffen. In de morgenu ren maakten acht groepen van jonge pa tiënten dankbaar gebruik van de moge lijkheid om in een politiebus mee te rij den over het terrein van 'De Sterre' De Clingse jeugd nam ook deel aan allerlei spelletjes op het terrein van De Sterre' NEERSLAG VIEL EVENWEL MEE VLISSINGEN- Te koel en te somber. Dat is de indruk die de meeste dagen van deze zomer bij de mensen van het Meteo-station van het KNMI te Vlissin gen hebben achtergelaten. Vooral het slot van deze zomer was bijzonder koud. Op 31 augustus kwam de tem peratuur in Vlissingen niet hoger dan 14,5 graden, een temperatuur die slechts zelden in deze tijd van het jaar wordt gemeten. Zelfs op 24 december vorig jaar werden in Zeeland plaat selijk hogere temperaturen bereikt. Wat de hoeveelheid neerslag betreft viel de zomer van 1978 overigens nog wel Beëdiging raadsleden gemeente Veere VEERE - De gemeenteraadsvergade ring van Veere. tijdens welke de op 31 mei gekozen raadsleden Worden beë digd, begint dinsdag om halftwee in het stadhuis. Tüdens deze vergadering zul len voorts de wethouders worden geko zen en zullen de leden van de drie raadscommissies en de vertegenwoor digers in het wegschap Walcheren en de gemeenschappelijke regeling Het Veer- se Meer worden gekozen. Brandweerkring Walcheren bijeen VEERE - Het algemeen bestuur van de Regionale Brandweerkring Walcheren houdt vrijdag 15 september, 's ochtends om half tien. een vergadering in het stadhuis van Veere. Op de agenda staan onder meer de punten samenwerking met de Bevelanden. een delegatie van de bevoegdheid tot het benoemen van personeel en het bespreken van het re gionaal materieel in de kring. BROMFIETSER LICHT GEWOND NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Bij een aanrijding op de splitsing Veerdam rijksweg 58 is zaterdagmiddag om streeks kwart over één de bromfietser J. G. C. van den D. uit 's-Heerenhoek licht gewond geraakt. De bromfietser reed zonder voorrang te verlenen de splitsing op en kwam in aanrijding met een auto. bestuurd door H. G. B uit Gouda. Van den D. is met lichte verwondingen over- gebracht naar het Gasthuis in Middel- burg. De bromfiets werd bij de aanrij ding vernield. Bejaardenreisje BAARLAND- De bejaarden van Baar land maakten een middagtochtje, dat via Bergen op Zoom. Wouwse Plantage. Putte en Brasschaat naar Zandhaven voerde, waar koffie werd gedronken Na een rondrit kwam men tenslotte in Hoogerheide terecht, waar een koffie tafel gereed stond. Hier was ook nog de gelegenheid om een dansje te maken Omstreeks negen uur 's avonds kwam men weer in Baarland aan. mee. enkele flinke, zeer plaatselijke Zi stortbuien daargelaten. In Biervliet bij- 16 voorbeeld viel op 30 juni 41 millimeter M regen. ut De gemiddelde temperatuur in Vlissin- G( gen van de meteorologische zomer (van wi 1 juni tot 1 september) was 15,5 graden, VI hoewel dat normaal 16.6 graden behoort Se te zijn. De gemiddelde maximum- temperatuur per dag bedroeg 18,8 gra den en de gemiddelde minimumtempe- BI ratuur per dag was 12.7 graden. Gemid deld over vele jaren zijn deze tempera- BI turen 20.0 en 13,5 graden. Cs Het aantal warme dagen (met een Lu maximum temperatuur van 20 graden G< of meer) bedroeg deze zomer 27. terwijla l dat normaal 32 is. Het aantal zomerse Hl dagen (met een maximum temperatuur 14 van 25 graden of meer) was dit jaar de uu helft van het normale aantal, nameüjk 4 Ti in plaats van 8. Tropische dagen (met j een temperatuur boven de 30 graden) Ml kwamen ditmaal zelfs helemaal niet en voor in Vlissingen. De eerste zomerse 0( dag kwam in de Scheldestad pas voorop Hf 28 juli. elders in Zeeland beleefde men al TI op 30 mei de eerste dag met zomerse Hj warmte. VI De maand juni was het koudst met een tui gemiddelde maximum emperatuur van pli 18.0 graden, de maanden juli en augus-J tus waren iets warmer met gemiddelde; TI temperaturen van 18,9 en 19.5 graden. In Vlissingen werd op 29 juli de hoogste DC temperatuur van de hele zomer geme- sei ten: 28.1 graad. Op 30 juli werd evenwel Df in Oost-Souburg een maximum van 30.4 13. graden gemeten, Schoondijke (31,0) en tóf Zierikzee (31.2) beleefden die dag nog GC iets hogere temperaturen. Kapellebrug we spande op 30 juli overigens de kroon met en een maximum temperatuur van 32.0 Gl graden. Vlissingen beleefde in de afge- Du lopen zomer in totaal 542 uren zon. In n Hl normale zomer mogen we 642 uren zon- 13- neschfjn verwachten. De maand juni MI zorgde voor het grootste aantal uren zon 17 namelijk 199. gevolgd door augustus Vit met 182 en juli met 161. De hoeveelheid Kt neerslag in Vlissingen was deze zomer NI; kleiner (177 millimeter) dan normaal Is uu (184). Juni was het natst met een neer- OC slag van 62 millimeter, gevolgd door uu augustus met 59 en juli met 56 mlllime- VE ter neerslag. ste De beste periodes van deze zomer lagen VL rond eind mei en begin juni, de laatste; 17 dagen van juli en een aantal dagen rond gei half augustus Ko 19 Biljarten {^2 KAPELLE - Het eerste team van de bil- iW jartclub van de bejaarden te Kapellr 13. heeft een onderlinge wedstrijd tegen het tweede gewonnen. Kapelle 1 had 91 punten over. Kapelle 2 had er 46 ober De wedstrijd werd gespeeld in 'Dr N® Vroone'. 01 De uitslag is: Ze F Bolle-J F Ouddijk75-50. A Kramer 2,1 A v Driel 54-58; P Glas - J v d Veldr Je 40-41 C. Lepoeter - Jac Cabbort 27-21 P Cabboort - L Lavooy 26-31A. de Nee! Hl - A. v, Hurck 26-40; Jac. Mulder - F j-T' Baerveldt 21-29; G. v. Oosten - A 01 Meulpolder 16-29, H. A. Mol - A Bee- rends 25-17; C. Landman - B. de Jager 32-10. J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 4